Shot Oud-Katwijk Vloot vaart uit V' Wereldbond van 400.000 leden, verenigd door dienstideaal Thans zijn er 8500, verdeeld over 89 landen |Botterick- raak van smaak LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 22 FEBRUARI 'f Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Kampen (wijkgem. Broeder- trtk) J- w- de Bruin te Harderwijk. Te i,imond J. Vos, cand. te Hulzen |NH.|. putten J. v. d. Velden te De Bilt. Benoemd tot hulppred. te Willemsoord C Snoep a.s. em. pred. te Nleuwolda. Bedankt voor Delft (vac. W. L. Tukker) g. Harkema te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Loosdulnen (4e pred.pl.) C. H. Appelo te NIJkerk. Te Üolenaarsgraaf-Brandwyk J. Nlerop, cand. ie Andijk-O. Aangenomen naar Bodegraven (vac. S. •eerken) A. C. Kersten te Opperdoes. Naar fceeloo A. Nagelkerke te Zonnemalre. vaar Alkmaar (vac. G. Vellenga) A. Reen t< IJlst, die bedankte voor Applngedam Itac. D. J. Modderaar), Buitenpost en toor Ferwerd. CIIR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-C D. H. Blesma te Hoogeveen en Joh. Prins te Groningen. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Nleuwerkerk a. d. IJssel p Mallan te Brulnlsse. Herdenking eeuwfeest Nieuw-Guinea-zending Het eeuwfeest der zending op Nieuw Guinea is in Hollandia gevierd met een rote fakkeloptocht van 1500 Papoea's en jtn openluchtspel, waaraan 400 mensen medewerkten. Bi) de officiële herdenking waren on- gtveer 1000 mensen aanwezig, o.w. ver skillende autoriteiten. De wnd. gouver neur. de heer Makkes, maakte bekend, dat 15 voorgangers en goeroes ter gele- jenheid van het eeuwfeest door de rege- (jng waren onderscheiden. De feestrede »erd uitgesproken door de terrelnleider dr F. C. Kamma. Kerkelijk is dit eeuw feest herdacht in vier diensten, waarin twee predikanten in het Hollands en Maleis spraken. GOUDEN AMBTSJUBILEUM D6 J. VAN VEEN J. van Veen. emeritus-predikant >Jed. Herv. Kerk. te Rijswijk tZ.H êiert 5 Maart zijn gouden ambtsjubi leum. De jubilaris diende achtereenvol gens de Herv. gemeenten van Hoens- broek. Renesse. Dokkum en Tzumma- mm. waar hij is werkzaam geweest tot tan zijn emeritaat in 1945. Als emeritus-predikant heeft hij de geestelijke verzorging van de Vrijzinnig- Hervormden te Zoetermeer en Delft behartigd. KARDINAAL SEGURA TEGEN HET PROTESTANTISME Kardinaal Segura van Sevilla heeft in de kathedraal van die stad een rede uit gesproken, waarin hij zei de Protes tantse propaganda ln Spanje te betreu ren. In dit verband vermeldde hij. dat oniangs in Madrid, met toestemming ran de Spaanse regering, een dominee is bevestigd. De kardinaal noemde de pre dikant niet bij naam. doch verklaarde dat hij een vurig ijveraar was en dat hij de RK. kerk veel schade zou kunnen berokkenen. Kardinaal Segura zei. dat hij de enige nas die de verspreiding van het Protes tantisme bestreed en dat hij daardoor op het ogenblik in een moeilijke positie verkeerde. Hij betuigde echter zijn ware trouw an de Paus, maar vroeg zich af of de Paus wel wist hoeveel offers hy, kardi naal Segura, voor de kerk bracht. De gelovigen in de kathedraal applau disseerden na de korte rede van Segura. .VAAR EEN ANDER KERKVERBAND Ter vergadering van de kerkeraad tan de Chr. Geref. kerk van Midwolda Old) ontspon zich een tamelijk brede discussie over het feit. dat opnieuw een predikant der Chr. Geref. kerk een be roep aannam naar de Chr. Ref. Church a Canada, terwijl een andere predi kant een beroep van deze kerkformatle nog in beraad heeft hoewel de Chr. Geref. kerken met deze kerken niet in correspondentie staan. De kerkeraad is tan oordeel, dat het eigen kerkelijk be ginsel op deze wijze ondermijnd wordt, warom hij besloot tegen deze gang van laken te protesteren en op de e.v. ver gadering van de classis een instructie terzake aanhangig te maken. 50 jaar Rotary 1905 stichtte eerste club Ingez. Med.-Adv.) Op 23 Februari Paul Harris de In 89 landen, over de gehele aardbol verspreid, wordt deze week door 8500 clubs, tezamen ongeveer 400.000 leden omvattende, dankbaar herdacht dat op 23 Februari 1905 de advocaat Paul Harris te Chicago de eerste Rotary-dub oprichtte. De Leidse Rotary-club heeft dat gistermiddag gedaan door aan haar wekelijkse lunch-bijeenkomst in de bovenzaal van café-restaurant „De Doe- een feestelijk tintje te geven en het voltallige college van B- en W. be nevens de gemeente-secretaris, mr J. Boot. zomede vertegenwoordigers der plaatselijke pers, daartoe uit te nodigen. Ook de gouverneur van het 67ste district, E. E. Menten uit Warmond, was aanwezig. c voorzitter van de Leidse club, de heer J. C. van Eek, heette allen wel kom en wees erop, hoe Rotary in het algemeen niet de behoefte heeft om aan de weg te timmeren. Wanneer zy by het bereiken van deze myipaal niette min in het licht der openbaarheid treedt, dan is dat om daardoor haar vreugde te kennen te geven over het feit. dat de 50 jaar geleden onderno men poging om een oplossing te vinden voor het eeuwigdurende conf.lct tussen het eigen belang en dat van anderen, in deze halve eeuw is uitgegroeid tot een wereldbond van beroeps- en zaken mannen. verenigd door het dienstideaal. Want de gehele organisatie kent slechts één doel: het dienen van de gemeen schap door het individu. Nadat de leden zich aan de gasten hadden voorgesteld, bood de burgemees ter, jhr- mr F. H. van Kinschot namens het Gemeentebestuur de harteiyke ge lukwensen aan, daarby de hoop uit sprekend, dat Rotary Internationaal ln voorspoed mag groeien naar haar dia manten Jubileum. Op uitnodiging van het bestuur ver telde het lid, de heer lr J. J. G. van Hoek vervolgens het een en ander over GESCHIEDENIS, ORGANISATIE EN DOEL VAN ROTARY. Spr. stond allereerst uitvoerig stil by de jeugd en maatschappeiyke ontwik keling van Paul Harris, die op 19 April 1868 in Noord-Amerika werd geboren. Reeds vroeg leefde in hem het verlan gen om velen te leren kennen, teneinde zoals later een der Rotary-stelregels zou luiden velen te kunnen dienen- Onthutst door de corrptie, welk om streeks de eeuwwisseling in 't zakenleven vooral In Chicago welig tierde, nodigde hy op 23 Februari een klein aantal hem bekende zakenlieden uit tot een vriend- schappeiyk gesprek met het doel tot betere toestanden en verhoudingen te geraken. Deze wekelijkse byeenkomsten werden beurtelings by een der leden op kantoor gehouden; vandaar de naam „Rotary". Het denkbeeld vond navolging; 5 jaar later telden de VS. reeds 16 clubs, die besloten een nationaal verbond te slui ten. Paul Harris wordt de eerste voor zitter. In 1911 wordt de eerste c5ub ln Europa opgericht, n.l. ln Dublin en ln 1920 de eerste op het vasteland, t.w. Madrid; in 1922 de eerste in Nederland: Amsterdam. Leiden (1926) neemt met Haarlem de vyfde en zesde plaats in. Van de oprichters der Leidse club ma ken drie personen nog steeds deel uit: Jhr. C. C- Roëll, ir A. G. Bosman en de heer E. W. Wichers Rollandet. In elke club kan elk beroep slechts door één lid worden vertegenwoordigd, waardoor een grote verscheidenheid wordt gewaarborgd. Ondanks de over de gehele wereld geldende reglementen, ringez. Med.-Adv.) Maak zèll dit jurkje volgens onze wereldvermaarde patronen en doe Uw keus uit 23 kleuren jersey I IS.9** p.m. Hoewel op deze foto. die wij ontvingen van tie heer C. v. d. Oever te Leiden, geen enkel Katwijks huis en geen enkele Katwijkse straat staat afge beeld. is dit toch eigertlijk het meest typische Oud Katwijk wat men zich denken kan: de vloot van bomschuiten vaart uit voor de haringvangst. In die tijd had Katwijk nog geen haven nodig. De bomschuiten liepen op het strand en werden door paarden hogerop getrokken, waar zij met hun boegen aan de boulevard kwamen liggen. En als het weer zover was. dat de haringgronden moesten worden opgezocht, dan stroomde de bevolking niet in bussen naar de vreemde haven IJmuiden. rrvnr naar het eigen Katwijkse strand, waar een laatste gioet gezwaaid werd naar ae vertrekkende beman ningen. Meestal een groet voor vele weken, die in Katwijk in spanning werden doorgemaakt. Hoe zou de vangst zijn? Wanneer kwamen de schuiten weer terugEn vooral ookhoe verging het de schepelingen? Er was geen radio-tclcfonic aar boord waardoor de bemanning van welke verre visgronden ook even naar huis kon bellen. Er was geen enkel contact in die lange, lange weken tot de schuiten weer aan de horizon opdoemden. Wanneer zal de tijd weer komen, dat de Ka' wijkers van eirrn strand en e>gen havenhoofden loggers naturen? wetten en grondslagen, bezit elke club een dusdanige vryheld, dat van eenhin- deriyke band, van een zyn wil opleg gend centraal gezag zeker niet kan worden gesproken. Nadat de heer Van Hoek nog nader had ultgewyd over de organisatievorm van Rotary, noemde hij als haar voor naamste doelstellingen: WAT ROTARY NASTREEFT 1. Velen te leren kennnen teneinde ve len te kunnen dienen. 2. De toepassing te bevorderen van hoogstaande beginselen in het zaken- en beroepsleven; de waarde te erken nen van elke nuttige arbeid en elke werkkring te verheffen tot een mid del om de gemeenschap te dienen. 3. Het dienen toe te passen in ieders persoonlijk, maatschappeiyk en zake lijk leven. 4. Internationale waardering, verdraag zaamheid en vrede te bevorderen door een wereldbond van zaken- en be roepsmannen, verenigd door het dienst ideaal. Aan elke club Individueel wordt over gelaten deze beginselen op eigen ver antwoordelijkheid ln practyk te bren gen. Vandaar dat óf clubs als club ac tief in hun omgeving naar buiten tre den óf zich daarvan onthouden en uit sluitend de leden zich verdiensteiyk trachten te maken. In zulk een wereld organisatie. waar leden gevonden wor den van wellicht alle geloofsrichtingen, is het aan elk individueel lid voorbehou den ln zyn eigen levensbeschouwing de fundering te vinden voor de verwezen- ïyklng zynerzyds van het dienstideaal. De heer Van Hoek besloot zyn uit eenzetting met het uitspreken van de wens dat deze de gasten de waardering van en de betekenis voor de leden van Rotary niet alleen begrypeiyk heeft ge maakt. maar dat lets van die waarde ring ook op hen zal zyn overgebracht. Tydens een hierop volgende gedach- tenwisseling wees de heer J. A. Riedel er nog op, dat godsdienst en politiek als levensbeschouwelijk verschilpunt op Ro- tary-byeenkomsten nooit ter sprake komen. Na een dankwoord van de heer Van Eek tot spreker en gasten, werd de by- eenkomst gesloten. Morgenavond, de 50ste verjaardag van Rotary, verenigen de leden der Leidse club zich met hun dames aan een maal- Elke SHOT sigaret is een „halfzware" voltreffer. Waarom? Omdat in SHOT de lichte en zware tabakken zo volledig gemengd zijn. Dat maakt Niemeijer's SHOT tot de allerlekkerste halfzware shag! IJ VS besluit over te gaan tot betaald voetbal Schuld van mislukken der samenwerking in Leiden ligt bij Lugdiuium In de gisteravond gehouden buiten gewone ledenvergadering van U.V.S., waarbij de opkomst buitengewoon groot was, is het Seml-Profvoetbal aan de orde gesteld. De voorzitter, de heer Wondergem, heeft in een uitvoerig betoog geschetst, voorzover mogelijk, hoe op dit ogenblik de omstandigheden voor het toetreden tot het betaald voetbal ervoor staan. Hy heeft onomwonden tot uitdrukking doen komen, welk een verstrekkende be tekenis dit alles voor de vereniging zal hebben, hierby de nadruk leggende op Tafeltenn iscompeti tie Landskampioenschap wéér voor Amsterdams Sparta Het Is net Amsterdamse Sparta op- 14—11 voorsprong. Winst bracht het nieuw gelukt op hel Undekumpioen-echt" Het. DOS 1 leed een verschrikke- lyke 9il nederlaag tegen Wifra 2. Alleen Schouwerwou won eenmaal. Batswingers 2 leverde prachtig werk door met 73 schap beslag te leggen Het kampioen schap werd een feit door een 91 zege op Wibo. Een ironie van het lot was, dat Sparta 2 op dezelfde dag werd aangewezen voor het spelen van de gradatie wedstrijden. De reserves kre gen een kansloze 100 nederlaag te gen Povac. Nedlloyd, dat zonder Pelser tegen Wi fra verscheen, verloor met 73. Treffers verrichte prima werk door het sterke Limburgse Luck Raek een ge lijkspel af te dwingen. Coumans won voor de Weertenaren driemaal en voorts behaalde Alberts nog een zege ln het enkelspel op Nico Heemskerk. Het dub bel bracht de Zuiderlingen het nodige 5e punt. De stand is nu: Sparta 1 13 12 - 1 24 96—34 Wifra 15 10 1 4 21 93—57 Povac 13 7 3 3 17 81—49 Luck Raek 13 7 3 3 17 76-64 Quick 14 5 2 7 12 61—79 Treffers 14 4 3 7 11 58—62 Nedlloyd 13 3 3 7 9 51—79 Wibo 15 3 3 9 9 62—68 1 Sparta 2 14 1 2 11 4 42—98 In de Overgangsklasse B kan Scylla volgende week de kamploensvlag hijsen. De Leidenaars wonnen ditmaal ternau wernood met 64 van DOS 3, doordat v. d. Voort 3x verloor en ook het dubbel naar de Hagenaars ging. Feitsma speel de by DOS een prima wedstrijd en had i in de 3e game tegen v. Zoelen nog een Olie in Europa veel te (luur Kartel zou V.N.-rapport „onder tafel" hebben gewerkt Volgens de „Sunday Express" (Lon den) zyn de grote oliemaatschappijen, met name de Amerikaanse, er in ge slaagd publicatie tegne te houden van 'n belangrijk rapport der Ver. Naties, waar in zij ervan worden beschuldigd een oliekartel te hebben gevormd, dat haar o.m. In staat stelt de pryzen van ben zine en andere olieproducten in Europa Ie handhaven op een peil, dat buiten sporig hoog is in vergelijking met de in Amerika geldende prijzen. Het Londense blad beweert, dat alle exemplaren van het rapport zyn ver nietigd of „ln veiligheid gebracht". Het rapport zou deel uitmaken van het drle- maandelyks bulletin van de Economi- i sche commissie voor Europa. Volgens de .Sunday Express" zal het rapport nu alleen worden toegezonden aan de rege ringen der aangesloten landen en aan hun vertegenwoordigers by de Verenigde Naties. Het zou. eveneens ln het geheim, de volgende maand te Qenève worden besproken De Amerikaanse regering zal by deze besprekingen vertegenwoordigd worden door een met deskundigen op het gebied van oliekwesties versterkte I delegatie. I In kringen van de Ver, Naties in Ge- I nève wordt dit bericht overdreven ge noemd bepaalde studies van de Econo mische commissie voor Europa ziin in-; 3e klas B Moncpole 3—Sport derdnad tn de eers'e nlaats bestemd ter Vriendenkring 3—Monopole 3 4- voorlichtlng van d? legeringen en kun-2—De Plas 3 6-2, Vr.endenknn: 3—De van Treffers 2 te winnen. Speciaal in valler Loonsteijn verraste met enkele keurige overwinningen. Schoonderbeek was goed op dreef en bleef ditmaal on geslagen. Veel baat bracht deze zege ech ter niet, omdat ook Feyenoord zowaar wist te winnen en nog wel tegen DSS. Het werd hier 64 voor de Rotterdam mers en de beslissing ten aanzien van de laatste plaats is dus nog niet gevallen. Wibo 2 krijgt nog aardige kansen op de 3e plaats. Het feit, dat het met een in valler moest spelen was geen bezwaar om met 82 van USV te De stand is hier; Scylla 16 15 1 Wifra 2 15 13 - De. heer Wondergem stond uitvoerig stil by de positie, welke U.V.S. in Leiden zal moeten gaan innemen. Ook heeft hy het plan-Wondergem in deze vergadering uitvoerig aan de orde gesteld. Hierbij werd overduidelijk aangetoond, dat in verband met het reeds eerder door de vereniging Lugdunum geno men besluit aan geen enkele samen werking of fusie te zullen medewerken, de verantwoordelijkheid voor het mis lukken tot het komen van samenwer king der Leidse K.N.V.B.-verrnigingen volkomen b(j de vereniging Lugdunum ligt. Na een uitvoerige discussie, waarbij zeer sterk tot uiting kwam. dat de leden vergadering met het tot nu door het Be stuur gevoerde beleid volkomen accoord gaat, werd met algemene stemmen beslo ten tot betaald voetbal over te gaan. Wibo 2 Treffers 2 DOS 3 USV 15 10 1 4 21 96— 16 5 4 7 14 16 3 4 9 10 16 3 4 9 10 63— 97 16 2 2 12 6 44—116 16 2 - 14 4 36—124 Kampioenschap in meesterklasse (Speciale berichtgeving) Zaterdag en Zondag j.l. werd te Utrecht dc eerste helft gespeeld van het Nederlandse meesterklasse-kampi oenschap voor paren. Van meet af aan bleek de combinatie Cats (A'dam) mr Kramer (Utrecht een ernstige candidaat voor de eerste plaats en toen Zondagavond de eerste 9 ronden (9x12 spellen) voorbij waren, bleek dit paar met 250 punten de leiding te hebben. Fllarski. spelende met de nieuweling Stevens, bewoog zich steeds in de mid denmoot doch door een prachtige score in de laatste twee ronden kwam dit paar met 234'a punt op de tweede plaats, di rect gevolgd door hun Amsterdamse teamgenoten, de gebroeders mr en ir Kaiser, met 233 p. Dit paar zal hard moeten aanpakken om de titel, welke het ln 1954 veroverde, te prolongeren. 17 punten achterstand op nummer één in een wedstryd, waarin men op een spel maximaal 4 punten kan behalen, is veel! De tweede en slotxonde van deze wed- stryden, zal plaats vinden eind Maart in Utrecht. Burgemeester ongerust Fusie in Dordrecht? Vrijwel tegelijkertijd met, maar deson danks los van het initiatief van de burgemeester van Enschede, heeft ook de burgemeester van Dordrecht zich tot de drie plaatselijke eerste klasse voetbalverenigingen „Emma", DFC en EBOH gewend met een brief, waarin hij zegt bezorgd te zijn over de toe komst van de drie verenigingen. Het moet, aldus de brief, ln een stad van 70.000 a 80000 inwoners practisch onmogeiyk zyn, dat drie eerste klassers onder de gewyzigde omstandigheden de stryd in de voorste gelederen kunnen blyven volhouden. Evenzeer zal het de vraag zyn of zy kunnen blyven voldoen aan wat de hoofdzaak in de voetbalwe reld moet zyn, n.l. het verschaffen van gezonde en nuttige vrije tydsbesteding en lichameiyke oefening aan vele hon derden jongeren. De burgemeester veronderstelt voorts, dat het aantal toeschouwers beslist te w j klein is om drie verenigingen in staat te 7585 stellen voldoend hoge honoraria te kun- 6496 nen betalen aan de 1ste elftalspelers en voorts nog hun jeugdafdeling op peil te houden, waaruit het gevaar kan ont staan, dat goede spelers worden wegge kocht. De burgemeester heeft de drie bestu ren voorgesteld zich te bezinnen op de stichting van een of twee sterke semi- prof elftallen, die dan met succes de voetbals try d op het voorste plan kan (kunnen) voeren. (Tel.). nen eerst na overleg tussen de regerin gen worden gepubliceerd. Kroon 3 n.g Monopole 3De Kroon 3 4-4. SCHAATSENRIJDEN Broekman c.s. naar Heerenveen Zaterdag en Zondag a.s. zullen Ü6 en weder dienende te Heerenveen lange baanwedstrijden worden gehouden om het Nederlands kampioenschap hard rijden op de schaats. Op de eerste dag zullen de 500 meter en de 5000 meter worden gereden en op de tweede dag de 1500 en de 10.000 meter. Het bestuur van de Kon. Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft contact ge zocht met Klaas Schenk, de coach van de Nederlandse ryders, die aan de we reldkampioenschappen te Moskou heb ben deelgenomen, teneinde de mogelijk heid te onderzoeken of deze Nederlandse top-ryders tydig terug kunnen zyn om aan de nationale kampioenschappen deel te nemen. Onze landgenoten zou den Vrijdagavond op internationale wed- stryden welke te Stockholm worden ge houden. aan de start verschynen Of Broekman. Maarse, De Graaff en Van 't Oever nog deze week naar Neder land zullen terugkeren om aan de na tionale kampioenschappen te kunnen deelnemen, zal een dezer dagen worden beslist. Klaverjascompetitie le klasse A: SLF 1MDS 1 10-2. Gr. noord 1—Beuth 1 5-7. KKF 1ODR 1 2-10. LBF 1—DSB 1 6-6. Zaalberg 1— Oosthoek 1 2H—9H. le klasse B LDF 2— T en D 2 2-10, P. v. H. 1—MDH 1 8-4, DSB 2—Krantz 1 5-7, GrJioord 2—SLF 2 9-3, DJM 1— AWS 1 1>4—10i*. 2e klasse A: T en D 4—T en D 3 4-8. Gr. noord 3—DKB 2 5-7, MDS 2—LMF 1 8-4. DSB 3—ODR 2 6-6. Krantz 2— Sport Waard 1 3'i. i—Da 2e klasse B T en D 5—DKB 3 6-6. Centraal 2—Sport 3 0-8. MDS 3—LBF 3 7-5. Gr Noord 4—DJM 2 -5. DSB 4—Krantz 3 7-5. BILJARTEN District Leiden K.N.B.B. Voor de competitie van het district Leiden van de Kon. Ned. Biljartbond werden de volgende wedstrijden gespeeld 3e klas A: Monopole 2—Plantage 2 0-8 DDE 1—Royal 3 4-4, 't Noorden 1—Poe delaars 2 4-4, Plantage 2OSL 2 4-4, Poedelaars 2—Monopole 2 6-2, OSL 2 't Noorden 1 2-6, Royal 3—Plantage 2 i

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5