I longres van Partij van de Arbeid doe m... m.. kaas KATHOLIEKE LEDEN BLIJVEN IN DE P.v.d.A. De ondernemer en sociale politiek Bisschoppelijk mandement stelde geen uitdrukkelijk verbod „Wij kunnen het niet, omdat wij het niet mogen"" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 22 Februari 1955 No. 28450 Clement Attleedr Drees en vele ministers ivoonden opening bij de feestelijk met groen en bloemen versierde Stadsgehoorzaal werd ^ochtend het vijfde congres van de Partij van de Arbeid geopend. Voor wngres, dat éénmaal in de twee jaar wordt gehouden, bestond buiten en grote belangstelling: zaal en balcons waren dicht bezet. Older de vele buitenlandse gasten bevond zich o.m. de leider van de Labour-party, Clement Attlee, die aan de bestuurstafel (op het podium) plaats genomen tussen Evert Vermeer en de fractie-voorzitter van de d, A. in de Tweede Kamer, mr J. A. W. Burger. ilet de minister-president, dr W. Drees, waren aanwezig de ministers jers, Mansholt en Suurhoff. Ook de oud-ministers In 't Veld en Joekes voorzitter van de Eerste Kamer, Jonkman, woonden dit congres bij. Het Leids gemeentebestuur was vertegenwoordigd in de persoon van de ^meester, jhr mr F. H. van Kinschot, de wethouders Van Schaik en Jonge- Gemeente-secretaris, mr J. Bool. In iIe Stadsgehoorzaal met de eventuele vergroting van de so ciale en culturele uitgaven en de ver betering van het loonpeil in onverbre kelijk onderling verband moeten blijven zien. Dit behoeft ons niet te doen aarzelen nieuwe mogelijkheden te zien en te ver- werkelijkn, zolang wij er in slagen de nationale economie een expanderende en zich steeds uitbreidende economie te doen ziln. NATIONAAL INKOMEN STEEG IN 1954 MET 25%. Hoewel de cijfers van het nationale inkomen over 1954 nog niet ten volle bekend zijn, meent ir Vos uit de voor lopige cijfers te mogen afleiden, dat reeds in 1954 t.o.v. 1950. en naar de prijzen van dat jaar gerekend, een verhoging van het nationale inkomen met 25% zal zijn verkregen, die op rekening komt van de hoogconjunc tuur. UITBREIDING DER SOCIALE VERZEKERINGEN. Dit gestegen inkomen, de expansie van onze economie in sneller mate dan onze bevolking, maakt eèn serie van verbe teringen direct bereikbaar. Minister Suurhoff heeft biina gelijk tijdig met de vraag van de ouderdoms voorziening, ook die van de toestand van de weduwen en wezen, en de inva liditeitsverzekering aan de orde gesteld by de S.E.R. Beide vraagstukken zijn thans in behandeling, waarbij dat van de voorziening by invaliditeit het moei lijkste, maar ook het zwaarst wegende is. Maar ook voor een sprong vooruit op dit gebied, en op dat van de wedu- flngez. Rled.-Adv.j betekent: doe méér met kaas llll— llll llll 111 I'll III II wenverzorging sohynt de tyd ryp gewor den, buiten en in onze rijen. Nadat ir Vos er op gewezen had, dat er een steeds sterker wordende drang aan de dag treedt om op het terrein van ondenvy's en cultuur nog veel meer te doen, merkte hy op, dat in een expan derende economie het bewustwordings proces een doorbraak in ons denken naar sociale en culturele richtingen vordert. Wy zullen, aldus spreker, in de gro tere ruimte als socialisten de stryd heb ben aan te binden voor sociale welvaart en economische expansie. In internatio naal geïntegreerd verband, wy zullen ons doel slechts kunnen bereiken door: een gezameniyke strijd voor een te zamen ontworpen sociaal en economisch program, van de verenigde socialistische partijen in de Verenigde Staten van Europa. In deze formule ligt een program; zy geeft richting aan ons denken, aan ons wetenschappelijk onderzoek aan onze politieke activiteit, zy vraagt het door breken van de nationale grenzen, ook de nationale gedaohtegrenzen, voor een internationale integratie. DE ONDER-ONTWIKKELDE GEBIEDEN. Gelijktydig met die noodzaak van In tegratie van Europa, staat reeds voor onze deur die andere noodzaak: de samenhang der wereldverhoudingen te zien en ons te richten naar het uitdruk king geven aan die samenhang. De af stand tussen het levenspeil van de vol keren in Zuld-Oost-Azië en een deel van Zuid-Europa en Afrika, en dat van de volkeren in West-Europa en een groot deel van Amerika en Australië, moet kleiner worden en wel door een snellere verhoging van het levenspeil in die on der-ontwikkelde gebieden By deze gigantische taak. deze wereld omvattende taak terwille van sociale gereohtlgheld en menselijke samenhang, met op de achtergrond die geiykheid van kansen, die thans nog voor hon derden millioenen op deze wereld een onbereikbaarheid is, zullen wy. aldus ir Vos, de Verenigde Staten van Amerika aan onze zijde vinden, als de politieke tendens, welke daar bil de tussentydse verkiezingen tot uitdrukking kwam, zich doorzet. DE SOVJET-UNIE. Ik zou willen, aldus ir Vos. dat wy op dit congres met evenveel nadruk zouden kunnen spreken van een proces van de mocratische bewustwording in Rusland. De spanning, die achter het yzeren gordyn bestaat, dringt soms tot ons door. Wy zagen de opstand in Oost-Ber- ïyn, de massale vlucht van Oost- naar West-Beriyn, wy kennen de voortdu rende onrust in Tsjecho-Slowakije, en de laatste dagen is het licht gevallen op de gebeurtenissen in Bern en Kopenhagen. Dat betreft telkens satellietstaten. In het oude Russische ryk ziin ook belangryke dingen gaande. Is de val van Malenkov het gevolg van een persoonlijke machts- stryd tussen heersers het gevolg van een economische en militaire her-oriëntatie nodig geworden door de wijzigingen in het militaire bestel door de uitvinding van de atoomsplitsing, en waterstof bommen? Waarschijniyk hebben vele oorzaken tot de paleisrevolutie, of werkeiyke wjj- zlging, bygedragen. Maar de spanning die groter of kleiner kan worden zal niet wyken. zolang niet het proces van overgang van isolement naar een ingroeien in de wereld op de basis van interne wijziging in Rusland zelf is in gezet en zich heeft doorgezet. Telkens ryst voor ons op de dreiging van een nieuwe oorlog. Pas als de wind der de mocratische bewustwording door de grote Russische ruimte waalt, is de vrede veilig, aldus eindigde ir Vos zyn ope ningsrede. Leidse Stem des Volks o.l.i Aribo enkele socialistische liederen ij?.3 pongen, opende de tweede voorzit- tin de party, ir H. Vos, het congres r Jüt uitspreken van een uitvoerige VORRINKS AFTREDEN. openingsrede stond de con- witter, ir H. Vos (2de voorzitter totiji uitvoerig stil bü het heen- van de heer Koos Vorrink ah juer der P. v. d. A. welke funotie op (dert de oprichting der party heeft !'M ld Toen hij na het congres in vpaleuw werd gekozen noopte korte te een zware ziekte hem zyn ceer te leggen. iter bracht de heer Vorrink dank :«t ontzagiyk, bijna bovenmense- ■it, dat hij in dienst van de party £e party, voor het land. de socia ls beweging nationaal en inter nal heeft gedaan, ro'.gens herdacht spreker de over- partyieden, waarvan hij o.m. tó de heren Kees Woudenberg en Franke. Met enkele ogenblikken 'ierden allen herdacht. «twikkeling der party in de af ge- periode is verheugend geweest, Ir Vos, die daarna een overzicht fin de verkiezingsuitslagen van ai. 1954. ledental ls gestegen tot 122.600. tying in meer dan twee jaar van Het mandement heeft en kunnen wij, aldus spreker, «ar zyn de staging van het al ongetwijfeld bevorderd. HET MANDEMENT. hei versohilnen van het mande- heeft het partijbestuur zyn hou- hepaald en ziin antwoord en oor- been verklaring gepubliceerd. Wy ia nu constateren, dat inderdaad wring door het mandement ge niet zonder weerslag in het maat- flljk leven van ons land is ge- Eén van de gevolgen is geweest, to N.V.V. de samenwerking met had der Vakcentralen beëindigde, tekent een stap terug. Maar de woordelijkheid daarvoor ligt bij ie de grondslag van de samenwer- een minimum van onderling 1 en wederzijds respect niet kan 'en, hebben ondergraven, hebben als partijbestuur, aldus ir - rechtmatige verontwaardiging ï«l N.V.V. begrepen, over de on- Mj a daarom grievende en onrecht- ïe motieven, waarmee in het ®ent het verbod voor een R.K. die ziin van het N.V.V. wordt ge- teligd. -I de kerken verontrust zijn over kiemende onkerkelijkheid in Ne- wd kunnen wij verstaan en aan- |«n. Maar dat verschijnsel heeft rindere, maatschappelijk diepere dan het bestaan of de actl- "van dp Partij van de Arbeid of V,VWij erkennen, dat er ver- 'l bestaat tussen politieke en so- 1 activiteit. Maar gij allen weet h moderne vakbeweging in ons 'niet alleen veel heeft bijgedragen 't stoffelijke, maar ook tot de ^"ike verheffing van de arbeiders tochten de zorg te begrijpen, die van het mandement heeft to Wij vragen van onze kant. als w-° Partij, dat men onze bezorgd e/rond van de uitspraken in lent, verstaat over de de- en over de geestelijke vrij- 5" de grondslag vormen van ons en die wil, zo nodig, geza- "\hebben te verdedigen tegenover JWaire dreiging van een commu- tonerlnlisme en die wij, zo mo- 'mimenlük hebben te verrijken '"dienen economische toestand tonomische toestand ln ons land ,*den gekarakteriseerd met één Fjord- hoogconjunctuur, rijd van hoogconjunctuur ziet nationaal twee belangrijke '-en De eerste is: waakzaamheid j|°°R op een conjunctuuromslag ,tfi oog op latere moeilijkheden nodig zyn aandacht te blijven _-i aan de opvoering van de pro- ]an van Zutplien (rechts), de man van Zonnestraal, tussen de deel nemers aan liet P.v.d.A.-Congres. Op de foto geheel links boven Mi nister-president Drees. (Foto L.D./Van Vliet) Een deel van de regeringspolitiek zaJ gericht moeten zyn op de situatie, die kan ontstaan by een minder overspan nen toestand of by een ernstiger in zinking. Dat is de ene kant. En de an dere kant is: waakzaamheid ten aan zien van de verdeling van het maat schappelijk inkomen Wy zullen het vraagstuk van de be perking der belastingverlaging, en van het reserveren dus niet uitgeven van De heer J. M. Willems, voorzitter van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid heeft vandaag op het partijcongres in de Gehoor zaal een verklaring afgelegd waarin hij met nadruk zeide, dat de plaats van de Katholieke Werkgemeenschap is en blijft in de Partij van de Arbeid. (Foto L.D./Van Vliet) Attlee (rechts) en oud-minister Vos bij het congres van de P.v.d.A. een deel van de belastinginkomsten de Stadsgehoorzaal. Minister Siiurlioff sprak voor Werkgeversgroep in (le P.v.d.A. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff, gelooft niet in een sociale zeker heid van de wieg tot het graf. De bewindsman verkondigde dit stand punt tjjdens een toespraak, die hij gisteravond in de foyer van de Stads gehoorzaal hield voor de Werkgevers- groep van de Partij van de Arbeid, die aan de vooravond van het tweejaar lijks congres van de P v. d. A bijeen was. De bijeenkomst werd o.m. Ljjgc- woond door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman en de P. v. d. A.-kamerleden Posthumus eu Van der Born. Minister Suurhoff sprak ovei net onderwerp „De ondernemer en de sociale nolitiek" Hij gaf allereerst een overzicht van de situatie zoals deze zich 30 üi 40 jaar geleden in ons land voordeed Toen was het een witte raaf als een onderne mer contact had of toetrad tot ^e socia listische beweging Sindsdien is er zoveel veranderd dat ook de ondernemers ->en belangryke plaats innemen in de socia- "i'che beweging Minister Suurhoff verdeelde zyn be schouwing over de huidige situatie in vier punten In de eerste plaats sprak hij over het interne personeelsbeleid in de bedrijven De socialisten hebben tot dusverre bereikt, dat de werkers over het algemeen een redelijke vacantie genieten, zoveel mogelyk deelnemen in de winst van de bedrijven, dat de be- dryven voor een groot deel de sociale zorg voor de gezinnen op zich nemen en voorts dat de werknemer een edelyke medezeggenschap in de bedrijven heeft, terwyl bovendien meer en meer bulten de wettelyke regelingen om de bedrijfs resultaten ook aan de werknemers ten goede komen. Op het sociale vlak bepleitte minister "uurhoff een zo goed mogelyke verhou ding tussen personeel en leiding, Jn welk opzicht de vakbeweging een be- ineryke rol kan vervullen. De vakbe weging mag echter nooit als een nood- zakeiyk kwaad worden gezien. Men moet ook ln dit opzicht proberen de loonpolitiek en de bedryfspolitiek met elkaar in overeenstemming te brengen. Als derde punt roerde spreker de sociale voorzieningen aan zoals deze door de overheid worden bepleit en voorgeschreven. In een sociale zekerheid van de wieg tot het graf geloofde ïinls- S»urhoff echter niet De vryneiö ven arbeidskeuze en de vrijheid van maat- cchappeliike positie nemen niet alle vs weg. In de vierde plaats legde minister Suurhoff _>r de nadruk op, dat de werk- gelegenheidspolitiek van de reger'ng boven de sociale politiek en de maat- schappelyke regelingen uitgaat Alles moet worden gedaan om de werkgele genheid ze ruim mogelyk te maken onafhankelijk van de economische, financiële en monetaire gevolgen van dien. Aan deze verklaring ls het volgende ontleend: Als voorzitter van de Werkgemeen schap weet ik misschien beter dan iemand anders, aldus spr. hoe onze leden ln de afgelopen tyd in verband met het bis- schoppeiyk mandement innerlyk gestre den hebben om de Juiste beslissing te kunnen nemen. De weg van de minste weerstand hebben zy zeker niet gevolgd, en gemakkeiyk is het hen niet gemaakt. Velen zyn gegaan door de eenzame diep ten, waartoe ccn gewetensconflict kan leiden. Nooit meer dan in deze maanden van grote inneriyke stryd is de onschat bare betekenis van het bestaan van de Werkgemeenschap gebleken. En ofschoon onze beslissing een persooniyke beslis sing is. is datgene, wat ik u thans te zeg gen heb, meer dan een persoonlyk woord, omdat het de overtuiging weergeeft van, op een paar uitzonderingen na, alle leden van de Katholieke Werkgemeenschap, die Zaterdag j.l. in een buitengewone ledenvergadering byeen is geweest. Iedere Katholiek weet, dat niemand mag handelen tegen de overtuiging van zijn eigen geweten in, maar hy weet ook dat op ieder de plicht rust zyn geweten zo eerlijk en getrouw mogelyk te vormen. Het maandenlange beraad van de werkgemeenschap was in wezen gewe tensvorming. We hebben daarbij naast het woord onzer bisschoppen alle hulp middelen gebruikt, waartoe 'smenser redelijke en zedelijke natuur verplicht: de persoonlijke bezinning, het gesprek met vele deskundigen en hoogstaande geloofsgenoten, priesters zowel als leken, en niet in de laatste plaats hel gebed. Het mandement houdt niet een 1 bod in van de Partij van de Arbeid voor Katholieken en waar geen verbod is uitgesproken behoeft en mag zelfs geen verbod worden gelezen. Dat nie mand denke, dat dit het gewetenscon flict gemakkelijker heeft gemaakt, het was er integendeel eerder groter moeilijker door. Maar het feit ligt er, dat er gei i bod is uitgesproken, mede in verband met de „bijzondere reserve, die de bis schoppen in acht hebben willen nemen tegenover het gebruik van de politieke vrijheid. Het mandement heeft ons wel ge plaatst voor een persooniyke gewetens beslissing. Wy hebben ons daar ernstig en diepgaand over beraden, zoals wy ons ernstig en diepgaand beraden hebben, toen wy in 1946 voor de vraag stonden, of wy als katholieken deel zouden nemen aan de stichting van de Party van de Arbeid en toen ons by monde van het hoogste kerkeiyke gezag hier te lande, de vryheid der eigen gewetensbeslissing werd gelaten. Een van de belangrijke vragen, waar op wy by ons beraad telkens terugge worpen werden, was deze, of onze princi piële uitgangspunten, of onze positie in het politieke leven van ons land in enigerlei opzicht een onkatholieke zou zyn geworden, strydig met de Katholieke beginselen, wy menen, dat dit niet het geval is. De vraag, of de Katholiek aan een een- heidsparty of aan een doorbraakparty de voorkeur moet geven, is niet een vraag, waarop de leer der Kerk een dwin gend antwoord geeft. Anders dan wel licht voor de theologie van Abraham Kuyper, die in Nederland ook het den ken van vele katholieken heeft beïnvloed, kan een partypolltieke eenheid der Katholieken niet worden afgeleid uit het wezen of de zending van de Kerk. Geen enkele pauselyke tekst maakt van een party-politieke eenheid der Katholieken beginsel of een Ideaal, integendeel op vele plaatsen wordt gewaarschuwd tegen de vereenzelviging van kerk en politieke party. In Nederland wordt aan Katholieke zyde herhaaldeiyk onvol doende onderscheid gemaakt tussen Katholieke actie en politieke actie en de taakstelling van de politieke actie in formuleringen, die eigeniyk voor de Katholieke actie zyn bestemd, doen tekort zowel aan de universaliteit van de Kerk als aan de eigenstandigheid van het politieke leven. Wy hebben nimmer de stelling verde digd, dat een Katholieke eenheidsparty nooit recht en reden van bestaan zou kunnen hebben, wy geloven, dat er om standigheden zyn, die haar onvermyde- ïyk maken. Op die grond is door ons de historische verdienste van de R. K. Staatsparty steeds ten volle erkend. Doch wanneer de Katholieken hun ge lijkgerechtigde plaats hebben in de na tionale gemeenschap, wanneer de rech ten en vryheden der Kerk zyn gewaar borgd en er andere partyen zyn, wier beginselen en politieke practyk niet met het Katholicisme in tegenspraak staan, dan bestaat er niet alleen geen noodzaak tot een Katholieke eenheidsparty, maar staat naar myn mening, aldus spreker een dergeiyke eenheidsparty daaren boven de zo goed mogelyke werking van het democratische bestel in de weg. Het bestaan van de K.VP. als poli tieke party is niet in het geding. Wat in geding is, dat is haar plichtmatig een heidskarakter. En dat is terecht in het geding. Plichtmatige eenheid en vryheid van partukeuze sluiten elkaar uit. „Waar van een katholieke party sprake is, is de noodzakelijkheid der toetreding op geheven, de vrijheid der vereniging ge boekstaafd", heeft Sohaepman ons ge leerd. Maar de eenheidsaanspraken van de K.V.P. bedreigen deze vryheid en de K.W.G. vecht daar tegen om haar recht van Wjj bestrijden niet het bestaans recht van een ander; wij verdedigen slechts het bestaansrecht van onszelf. In verhoudingen, zoals die in Neder land thans beslaan, vertegenwoordigt de vrijheid van partijkeuze een waarde in zichzelf. Zy is van hoger en edeler gehalte dan een eenheid, die slechts plicht, en kunstmatig kan zün. De Katholieken van de Party van de Arbeid wijzen dus met nadruk de stel ling van de hand. dat men vanuit principieel katholiek gezichtspunt zou kunnen zeggen: de confessionele par- tyvorming is een typisch katholieke partyvorming, de doorbraak is daar entegen een on-katholieke partijvor ming. Onze stelling is, dat van Katho liek gezichtspunt uit. beide standpun ten zich laten verdedigen. Ernstig hebben wy moeten overwegen, wat fle gevolgen zouden zyn, als wy onze taak zouden opgeven. Wij weten dat een moeten uittreden van de Katholieken uit de P. v. d. A. tot een onmiddellijke re geringscrisis zou leiden. Het mandement zou tot een bij uitstek politiek document worden, dat voor lange tyd de politieke verhoudingen in ons land in antitheti sche richting zou beïnvloeden. Het zou in de ogen van velen de K.V.P. maken tot een gecanoniseerde party en voor 2/5 van ons volk de vrilheid van party keuze, grondslag der democratie, in feite onmogeiyk maken. Het zou het anti-Ka- bholicisme ln ons land en daarbuiten verder doen toenemen, de verhouding tussen Katholieken en niet-Katholleken voor lange tyd vergiftigen-en onherstel bare schade toebrengen aan het klimaat, dat ook de Kerk nodig heeft om haar zending te kunnen vervullen. Van al deze punten hebben wil ons rekenschap moe ten geven en de verantwoordeiykheld voor een dergelijke ontwikkeling menen wy niet te mogen dragen. Maar toch, hoe belangrük dit alles ook zij, bij het besluit van de Werkgemeen schap heeft het beslissende element toch elders gelegen, meer in het positieve dan ln het negatieve. Het. meest diepgaande beraad heeft onze eeriyke gewetensovertuiging niet doen veranderen dat voor de kerkelijke en staatkundige verhoudingen ln ons land de doorbraak, zoals die belichaamd is in de P. v. d A.. een betere weg is dan het confessionele partyensysteem Het is dit ideaal van de doorbraak, dat onze plaats bepaalt in het openbare leven van ons land. Wij hebben deze zaak onderzocht met alle zorgvuldigheid, waartoe wjj ons verplicht achtten op grond van onze eerbied voor onze kerkeliike over. held en onze liefde voor de Kerk. Het zou ons liever geweest zijn indien wij aan de wensen van onze bisschoppen hadden kunnen voldoen. Maar wy kunnen het niet, omdat wij het niet mogen. De thans genomen beslissing Is en kel mogelijk geweest, omdat het daar- by niet ging om een keuze tussen de Kerk en de P. v. d. A. Ware dat zo geweest, dan was er geen keuze-moge- tykheld geweest, omdat Iedere Ka tholiek het leven ln de Kerk belang- Oprichting Vorrink-lnstituut In zyn openingsrede deelde lr Vos mede, dat het Partybestuur besloten had om uit dank voor het vele onbaatzuchtige werk. dat Koos Vorrink voor de party heeft ge daan, een naar hem genoemd in stituut in het leven te roepen. Dit Instituut zal zich speciaal bezig houden met de studie van de vele buitenlandse vraagstukken. Met een krachtig applaus onder streepte de vergadering dit besluit, terwyl het Partybestuur opdracht kreeg de plannen een ooncrete vorm te geven. rijker moet achten dan het leven ln een politieke party. Maar zo lag het vraagstuk niet. En als we dan nu op nieuw hebben gekozen voor de P. v. d. A„ dan is dat niet omdat de Kerk ons minder lief is. Als wü streden, dan strijden we uit de kracht van ons geloof en onze liefde voor de Kerk. En onze keuze is mede bepaald door het intense verlangen oprechte Ka tholieken te blijven. Nu wjj de beslissing hebben genomen, dat onze plaats biyft in de P. v. d. A„ kan dit niets anders betekenen dan dat wij daarmee ook de taken en verant- woordeiykheden aanvaarden, die het lidmaatschap van een politieke party meebrengt. Dat is noodzakeiyk in de beslissing inbegrepen. Wy verwerpen de gedachte, dat men ons het recht van onze overtuiging zou laten, doch de ge legenheid zou weigeren voor die over tuiging op te komen. De vraag zal worden gesteld, of de beslissing van de Katholieke Werkge meenschap het einde moet betekenen van het gesprek tussen KWG. KVP en KNP. Ik geloof het niet, aldus spr. Onze beslissing heeft enkel de situatie ver- duideiykt. Boven de rechtmatige ver scheidenheid der partypolltieke keuze uit is er iets, dat de Katholieken bindt, ook ten aanzien van de politiek, dat waard ls om georganiseerd te worden. Het gesprek over datgene, wat de Ka tholieken ten aanzien van de politiek verbindt, kan echter niet plaats heb ben op grondslag van macht, doch slechts op grondslag van onze eenheid in de kerk. Als de KVP dit afwyst, dan rust op haar de verantwoordeiykheld, dat in Katholiek Nederland een leemte bljjft voortbestaan. Onzerzijds kunnen wjj slechts onze uitdrukkelijke bereidheid herhalen, die vanaf 1946 ononderbroken heeft bestaan, over dit vraagstuk het gesprek voort te zetten. Ir Vos, die de leden van de Kath. Werkgemeenschap dankte voor het ne men van deze beslissing, wenste de par- tjj daarmede geluk. Nadat burgemeester Van Kinschot de congressisten in Leiden had verwelkomd, brachten enkele buitenlandse gasten de groeten van hun land en party over. Clement Attlee. wees daarby tevens op de betekenis van het democratisch so cialisme en zeide, dat wjj moeten stre ven naar sociale rechtvaardigheid voor alle mensen, ongeacht hun nationaliteit, geloof en ras. Hiirna werd de vergadering geschorst tot hedenmiddag twee uür. Te water geraakt en verdronken Toen de arbeiders van de firma van der G. uit Oegstgeest gistermorgen de werkzaamheden op de baggermolen voor het uitbaggeren van de Kromme MU- drecht onder de gemeente Mijdrecht wilden hervatten, kwam men tot de ontdekking dat de lichten op de molen nog niet waren gedoofd en dat de wachtsman niet aan boord was. Navraag bleef vruchteloos, zodat de politie werd gewaarschuwd Na enige uren dreggen wist zy het stoffelijk overschot van de wachtsman, de 54-jarlge ongehuwde J. W. Fransen uit Lelden, op te halen. Waarschijnlijk is de man door de glad heid als gevolg van de ysvorming uitge gleden en verdronken. 40 JAAR BIJ N.Z.H. Dinsdag a s. zal de heer H. van der Linden, onderhouds-monteur 1ste klasse zyn 40-Jarlg Jubileum ln dienst der N.Z.H V.M nerdenken. THEATRE HÊBERTOT KOMT WEER Het Theatre Hébertot dat ons land reeds eerder bezocht en ook ln Leiden optrad, zal begin Maart wederom een korte tournee door ons land maken en op Maandag 7 Maart ln de Leidse Schouwburg een voorstelling geven van „Le menteur" van Pierre Cornellle.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3