LEIDSCH mDAGBLA loestaiid in Schotland nu ernstiger dan de vorige maand WEERBERICHT Ruwe uranium uit de Congo wordt eerst in België geraffineerd Vliegtuigwrak tegen berghelling in Midden-Italië gevonden Geen overlevenden in Sabena-toestel Wolkenkrabbers noch dempen van grachten vormen een oplossing Naar een wettelijke regeling voor de autorijscholen Jaargang DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 No. 284SS glrecteur: J. W. Henny goofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In heel Europa zware sneeuwval en lage temperaturen zware sneeuwstormen, ondanks hulp van sneeuwploegen. Zuid-F inland beleefde de koudste nacht van deze winter met temperatu ren variërend van 18 graden Celsius onder nul in Helsinki, tot 35 graden on der nul in Mikkeli. In België, waar in de afgelopen week reeds veel sneeuw gevallen is, wordt nog meer sneeuw verwacht. Reddingsploegen van de Britse luchtmacht hebben gisteren alle in S c h o t- nd beschikbare vliegtuigen en helicopters gebruikt om door de sneeuw in (loord-Schotland geïsoleerde dorpen en boerderijen te bevoorraden en ernstige i«ten op te halen. De toestand in Noord-Schotland is nu nog ernstiger dan je vorige maand. De BBC heeft in een radio-boodschap de ingesneeuwde poeren aangeraden met lettertekens in de sneeuw aan te geven waaraan zij ht meest behoefte hebben, zoals „f" (food) voor voedsel, een „d" voor dokter m een „c" (cattle) voor veevoer. Nadat in de haven van Genua het Zweedse vrachtschip „Nordanland" ten- pvolge van de hevige storm was gezonken, is de lading van dit schip, n.l. urbid, gisteravond met een enorme klap geëxplodeerd toen het carbid met rater in aanrsking kwam. Hierdoor zijn de vernielingen in het toch al zwaar getroffen havengebied nog ve'groot. In de gehele stad kon men de ontplof fing horen en ook voelen, maar slachtoffers vielen er niet. Uit gaten in de idieepswand lekten vlammen en stegen rookkolommen op. Grote steekvlammen idioten de lucht in en de ene explosie ni de andere, twintig in totaal, deed gch horen. Er ontstond wel veel glasschade in de omgeving. De totale schade hde haven bedraagt tweehonderd millioen gulden. lawinegevaar in de Alpen i West-Oosten rijk zijn de pas- over de Arlberg en andere bergen fcor lawines geblokkeerd. Het „Lawine- Üsiltuut" in de Oostenrijkse provincie Tcrarlberg heeft gewaarschuwd, dat de zware stormen van de laatste grote massa's sneeuw zijn losge- waardoor het lawinegevaar „cri- fck" is geworden. In de Italiaanse Jlpen zijn vier personen door lawines n het leven gekomen. Ook in Z w i t - Ierland is door sneeuwstormen en tojere temperaturen lawinegevaar ont- sUan. In de Franse Pyreneeën is Ibandag in een sneeuwlaag van bwee- gi-een-halve meter het lijk gevonden tan de 63-jarlge Raymond Despouy, de lüdste bergbeklimmer in de Pyreneeën. Bij was Zondag door een lawine bedol- iL In Noorwegen zijn in de nacht nn Zondag op Maandag temperaturen gnoteerd van 40 graden Celsius onder nl. In de hoofdstad Oslo was het gis- Rochtend 19 graden onder nul. Het irriteer heeft tot dusverre echter nog R.K. verzet tegen wetten in België ,Mars van honderdduizend" naar Brussel overwogen (Van onze correspondent in Brussel) De R.K. organisaties van de werkge- itn, de vakbonden, de middenstand en ie boeren hebben een plan tot verzet te len de onderwijswetten van de regering opgesteld. Een overkoepelend orgaan is (pgencht, namelijk het Comité voor vrij- beld en democratie, om het verzet tegen ie wetten te organiseren. In R.K. krin- pn wordt gesproken over een mars nn honderdduizend mannen en vrou- nn naar Brussel, staking van belasting betaling enz. Zondag zijn verscheidene herderlijke Weven van Belgische bisschoppen van de kansel voorgelezen, welke de ontwer en van de regering dwangwetten noe men. waaraan de R.K. burgers niet moe ten gehoorzamen. Naar politieke waarnemers in de Wet- ftaat iregeringscentrum) melden, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, ^»ak, gepoogd om met enkele gematig de R.K. partijleiders overleg te plegen. Pit overleg kwam echter niet tot stand. Zaterdag werd in Brugge de eerste teen gelegd van het nieuwe gebouw Dor het Koninklijk Rijks Atheneum Weum). Enkele honderden gendarmes Jenden daarbij de orde te handhaven. Terwijl de linkse pers de incidenten ver- temde, publiceerden de R.K. kranten Pote fotomontages van de ordediensten tt de relletjes. Het bataljon „Kersebloesem" stelt nieuwe eisen De Braziliaanse politie heeft Maandag wacht betrokken bij het Japanse con stat te Sao Paulo om het te bescher men tegen dweepzieke leden van het Ja- jnse „Zelfmoordbataljon Kersebloesem" Je eisen dat het half millioen Japanse Emigranten in Brazilië wordt ingescha- Md bij de verdediging van Formosa. Aanvoerders van het bataljon zeiden, rij de Japanse consul tot Donderdag f'Belegenheid zullen geven hun eis in willigen Als de consul niet instemt, ™en z(j .zekere maatregelen" nemen, herder hadden leden van het bataljon Wreizd harakiri te zullen plegen, in- «n zjj van de Braziliaanse regering J«n toestemming zouden krijgen om Formosa te gaan. Matige tot strenge vorst °e Bilt verwaoht tot morgenavond: jjevankeliJk weinig, later toenemende «wolking met kans op enige sneeuw in Zuiden van het land. Vannacht ma- ïïj tot strenge vorst, morgenmiddag wbte vorst Matige tot krachtige wind Jl Oostelijke richtingen (Opgemaakt *10 uur). 23 Februari op; 7.43 uur; onder; 18.09 uur. Waan op; 7.33 uur; onder: 19.41 uur. ®°ogwater te Katwijk te 4.02 en 16.12 Pit nummer bestaat uit acht pagina's geen ernstige moeilijkheden ondervon den. Zware sneeuwval heeft ook in het Zuidoosten van de provincie Schonen (Zuid-Z weden) veel boerderijen van de buitenwereld afgesneden. Op Zweedse Oostzee-eiland Oeland is een asthmapatiënt gestorven, doordat de ziekenauto, die hem naar een ziekenhuis zou overbrengen, werd opgehouden door Zweedse Koning naar Zierikzee Zoals gemeld, zal de Koning van Zwe den tijdens het Staatsiebezoek hier te lande zich om. naar enkele plaatsen in het rampgebied van Februari 1953 bege ven. Thans kan worden medegedeeld, dat daarbij een bezoek zal worden ge bracht aar zierikzee, waar een nieuw, door het Zweedse Roode Kruis geschon ken ziekenhuis zal worden gebouwd en de nieuwe dijk bij Ouwerkerk. De 100.000 er uit! Serie D van no. 8995 viel te Leiden In de Staatsloterij Is de f. 100.000.— gevallen op no. 8995. De loten werden verkocht: Serie A te .Amsterdam; Serie B te Hilversum; Serie C te Roermond; Se rie D bij mevrouw A. van der Steen hovenDe Kat te Leiden, Witte Sin gel 67. Bij Informatie bU de collectrice. me vrouw Van der SteenhovenDe Kat vernamen wij dat het geluksnummer door zes personen als volgt is gekocht: drie kwartlotcn, twee tientjes en één twintigje. Omtrent hun identiteit wenste zij begrijpelijkerwijs geen in lichtingen te verstrekken. Nieuw-Belgisch-Amerikaans verdrag zal niet geheim zijn, zoals dat van 1944 Uitkomst voor de mijnen van Belgisch Limburg (Van onze correspondent in Brussel) De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Belgisch Limburg, mr P. Theelen, heeft de oprichting van een uraniumfabriek in België aangekondigd. In het verslag van de grote financiële maatschappij Société génerale wordt verder gezegd, dat de ruwe uranium ertsen, die in de Congo worden gedolven, niet meer in ruwe vorm naar de Ver enigde Staten worden geëxporteerd. Zij worden thans in België geraffineerd en bewerkt .voor zij worden verscheept. Naar wij vernemen, worden deze ert sen te Olen, in Belgisch Limburg gele gen langs het Albertkanaal in de ra- diumfabriek bewerkt. De Belgische re gering heeft van haar kant medege deelde, dat het nieuwe Belgisch-Ameri kaanse verdrag, dat de Congolese ura nium leveringen aan de Verenigde Sta ten regelt, officieel zal worden gepubli ceerd. Het wordt dus geen geheim ver drag, zoals het huidige accoord, dat in 1944 werd afgesloten. Een ontwerp van wet over het statuut der kernenergie zal binnenkort bij het parlement aanhangig worden gemaakt. Wat nu de Limburgse Kempen spe ciaal interesseert, is dat de nieuwe reus achtige fabriek, welke de Amerikanen zouden bouwen, om de geraffineerde ersten tot uranium-metaal te verwer ken, eveneens langs het Albertkanaal, dat Antwerpen en Luik verbindt, zal worden gevestigd. Het Congolese erts kan gemakkelijk naar de fabriek in Lim burg worden vervoerd. Alleen in de Kempen beschikt men nog over uitge strekte onbebouwde terreinen, welke ab soluut nodig zijn voor de veiligheid van deze nieuwe industrie. Overigens werd reeds besloten de kernreactor, die voor rekening van het Belgisch inter-universitair centrum voor de kernenergie wordt gebouwd, te Mol, in Belgisch Limburg, te doen verrijzen. In afwachting van het aanwenden der kernenergie als directe energiebron voor electrische centrales, zal de atoomfa- briek zelf grote hoeveelheden electrische energie en dus millioenen tonnen kolen nodig hebben Dit is een uitkomst voor de Limburgse kolenmijnen, aldus ver klaarde de voorzitter van de Limburgse Kamer van Koophandel. In de Wetstraat (het regeringscen trum) in Brussel is men van oordeel, dat Limburg geografisch en economisch gunstig is gelegen. Maar de kern van de zaak is nog steeds de vraag of de Ver enigde Staten bereid zullen worden ge vonden om een atoomfabriek in België te installeren. In het nieuwe Belgisch-Amerikaanse verdrag zullen de condities van de even tuele vestiging van deze fabriek in Bei- gig eveneens worden vastgelegd. De Belgische regering wenst voorlopig alleen, dat Belgische atoom-technici in de atoomsteden van de Verenigde Staten zullen worden gevormd. Ed>gar Faure, de Franse minister van Finovirn in hef afpptreden kabinet, tracht thans een nieuwe Franse regering samen te stellen. Faure wordt bij het vertalen van de ambtswoning van nre-'^ent Coty door verslaggevers onder vuur ge nomen. Nadat een hefschroefvliegtuig gisteren het wrak van het vermiste Sabcna- vliegtuig had opgemerkt, gingen terstond ski-patrouilles op weg, die Maandag avond de wrakstukken bereikten. Er werden geen overlevenden aangetroffen. Het wrak, waarvan de staart en (1e afgebroken vleugel uit de sneeuw staken, ligt op 1500 meter op de berg Terminillo in Midden-Italië. Zoals bekend werd de DC-6 van de Sabena sinds Zondag 13 Februari j.l. met 29 inzittenden als verdwenen opgegeven. Onder de gevonden lichamen bevindt zich dat van de 24-jarige Mar- cella Mariani, „Miss Italië 1953". Alle lichamen zijn zwaar verminkt. Het voorste deel van de romp is geheel verpletterd bij de botsing van het toestel tegen de berg wand. De plaats van het wrak is maar een kwartier vliegen van Rome verwijderd. Naar alle waarschijnlijkheid is de piloot uit de koers geraakt door de zeer krachtige Oostenwind. Toen te Rome melding binnenkwam, dat het vliegtuig zich boven Viterbo bevond, was het in werkelijkheid ongeveer 65 km. verder naar het Oosten, ongeveer boven Torni. oerderij van Gaston Dominici, die veroordeeld is wegens moord op de Engelse familie Drummond, welke hoeve verkocht moet worden om de kosten van het proces anderhalf millioen francs) te kun nen betalen. Huisartsen weigeren 6 (Speciale berichtgeving) De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft het aanbod van de Ziekenfond sen om alle medewerkers 6% honora rium meer uit te betalen van de hand gewezen. Men heeft van deze zijde de Zieken fondsen doen weten dat men eerst wil onderhandelen over de voorstellen, door de huisartsen gedaan, inzake de totale herziening der honoraria. Grote staking in Saargebied In het Saargebied hebben Maandag echtend ln de eerste grote staking sinds het begin van de tweede wereldoorlog, 70.000 metaalarbeiders het werk neerge legd. De arbeiders staken voor een loons verhoging van 15 percent. De werkgevers zijn bereid een loonsverhoging van 7 tot 8 percent te geven. Bij de staking is negentig percent van alle arbeiders in de metaalindustrie be- tiokken. Dit betekent dat ook arbeiders, die geen lid zijn van de vakvereniging, het werk hebben neergelegd. 3 broers verdronken Tussen Wons en Makkum (Fr.) zijn gistermiddag omstreeks half drie drie broers door het ijs op de Makkummcr- vaart gezakt en verdronken. Hoewel tamelijk snel hulp aanwezig was en ook artsen spoedig ter plaatse waren, waren de jongens blijkbaar zo danig door het ijskoude water bevan gen. dat hulp niet meer mocht baten. De slachtoffers zijn Frans van der Burg, 22 jaar, zijn 2Ö-jarige broer Pie- ter en hun 16-jarige broer Douwe. Voor overbevolking of verkeerschaos Schoonheid der steden niet ruïneren „Met onze overbevolking, met ons gebrek aan land (waarvoor wij de Zuiderzee al aan het dempen zijn) en met de steeds groeiende verkeerschaos in de nauwe straten van onze mooie eeuwenoude hoofdstad Amsterdam, vraag ik me af of wij onze moeilijk heden niet deels volgens Amerikaans voorbeeld kunnen opvangen. Waarom bouwen wij geen wolkenkrabbers?" Dat was één der vragen, die gister avond in een zaaltje van hotel Krasna- polsky te Amsterdam voor de microfoon van de Amerikaanse radio-omroep Mu tual Broadcasting System uit New York gesteld werd door een Nederlander als onderdeel in het „van kust tot kust" programma, dat wekelijks in dé V.S. door 572 stations wordt uitgezonden. „Wat is daarop uw antwoord, profes sor?" klonk de stem van Christopher King, de Amerikaanse radio reporter, Enorme toeneming rijbetvijzen Aparte wet is beste oplossing De sectie auto- en motorrijscholen van de FNOP (Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer) heeft gisteren in Utrecht een landelijk congres gehouden voor autorijschoolhouders. De voorzitter van de sectie, de heer J. A. Hippe uit Amsterdam, betreurde het dat geen wettelijk geregelde opleiding bestaat. Iedereen kan thans een z.g. auto rijschool beginnen. In ons land worden per jaar 300.000 examens voor het rijbewijs afgenomen, hetgeen betekent dat er circa twee millioen uren les wordt gegeven. In minstens de helft van deze uren wordt volgens dc heer Hippe een verkeerde opleiding gegeven. Grote aantallen rijscholen staan bij de Kamers van Koophandel als zodanig in geschreven, die deze naam niet verdie nen of zelfs in de practijk helemaal niet bestaan. Met een vestigingswet, waarbij dus „blijft zitten wat zit", wordt het euvel niet verholpen, aldus de voorzitter. Hij achtte het de hoogste tijd dat er wet telijk ordeningsmaatregelen genomen worden. De door de voorzitter bedoelde wette lijke regeling werd aangekondigd door de directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewij zen, de heer H. Westerlaken, die op het congres een inleiding hield over de werk wijze van zijn bureau. Hij zeide dat de wettelijke regeling -r zal komen. Dit kan z.i beter nog een half jaar langer duren, wanneer de regeling een werkelijke in houd heeft. Een aparte wet, zoals in Duitsland, Zweden en Zwitserland het geval is, achtte hij de beste oplossing. Naar zijn mening dient iedere rijschoolonderne mer opnieuw te worden getest, waar tegen geen enkele bonafide ondernemer bezwaar zal hebben. Naar sprekers mening kan alleen een landelijke rege ling resultaten opleveren, omdat een plaatselijke of regionale regeling slechts de chaos zou vergroten. De bij een weiueiyse regeling uitge reikte vergunningen behoren uiteraard niet verkoopbaar of overdrachtelijk te zijn Op het ogenblik wordt een enquête gehouden ter verkrijging van bijzonder heden over de rijscholen in Nederland. Deze enquête eindigt Zaterdag a.s. De heer Westerlaken deelde nog cijfers mede over de geweldige toeneming van het aantal rijbewijzen. In 1950 zijn 160.000 rijexamens afgenomen. In 1953 waren het er reeds 200.000 en in 1954 zelfs 253.000. Voor 1955 worden er 300.000 verwacht en voor de eerstkomende ja ren 400.000 per jaar. Door elkaar wordt 50 van de candidaten teruggewezen. Naar sprekers mening zal dat percen tage aanmerkelijk minder worden wan neer de opleiding beter is geworden door een wettelijke regeling. In Duitsland, Zweden en Zwitserland, waar de opleiding bij een aparte wet is geregeld, bedraagt het percentage afge wezenen resp. 15. 20 en 20. De hoofdinspecteur van politie te Rot terdam de heer K. J. Müller, gaf een uit eenzetting van de vele soorten van op leidingen die er in Amerika bestaan. In ons land heeft één op de 35 inwoners een auto. In Amerika is de autodichtheid één op drie Van jongsaf is men daar ver trouwd met autorijden. De opleiding is daar een deel van het schoolonderwijs. Er zijn in de V.S. 150 millioen rijbewij zen in omloop en elk jaar komen er 3 millioen bij van 14-, 15- en 16-jarigen die op de rijscholen van de onderwijs inrichtingen al les hebben gehad. De op leiding op de scholen voldoet in de prac tijk goed De hier opceleide Jongeren ma ken gemiddeld de helft minder verkeers ongevallen dan de andere autorijders. De die dit programma samenstelt en thans voor 6 reportages in Nederland verblijft. De professor, tot wie hij het woord richtte, was de architect prof. Wieger Bruin uit Wageningen, die samen met ae heer J. Vink. directeur van het Bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, als „antwoordman" dienst deed. Geen van tweeën achtten zjj wolkenkrabbers een oplossing. „We doen het in het klein", zeiden zij, „we hebben enkele kleine wolkenkrab bers met circa 12 verdiepingen, maar met wolkenkrabbers spaart men nu eenmaal geen ruimte uit. Men moet er veel grond omheen vrij laten ten einde te vermijden, dat de omwonen den in eeuwige duisternis komen te wonen. Wij willen per se niet zoals in New York een verzameling van opeen gepakte wolkenkrabbers ln onze ste den hebben, waardoor men in de laagste verdiepingen vrijwel constant in kunstlicht moet leven". In zijn inleiding vertelde de heer Vink,, dat in Nederland gemiddeld 800 mensen per vierkante kilometer leven tegen 200 ln Frankrijk en 50 ln de V.S. „Moeten wij in Amsterdam niet onver wijld beginnen met de aanleg van een ondergrondse spoorbaan?" vroeg een andere Nederlander. „Feitelijk wel", antwoordde prof. Bruin, „maar de prac tijk leert, dat een ondergrondse pas enigszins rendabel kan worden geëxploi teerd, wanneer de stad minstens 1 mil lioen Inwoners heeft. Bovendien lirt onder de Amsterdamse straten eerst 15 meter modder voor we dragelijk zand bereiken, waarin de tunnels kunnen worden gegraven. Het zou ontzaglijk kostbaar worden". „Waarom dan niet zoals in New York een elevator, de treinen ver boven de straten, die langs en over de huizen heen gaat?" „Die zou de eeuwenoude schoonheid van de stad ruïneren". „Ik verneem, dat in Amsterdam een controverse bestaat over de vraag of de grachten moeten worden gedempt", sprak een volgende, Amerikaanse, vra gensteller, „Dat brengt evenmin een algehele oplossing. Niet alleen zou ook dat de schoonheid ernstig schaden, doch bovendien schieten we er niet mee op. Uit voorbeelden van Londen weten we, dat slechts 2% van allen, die zich 's ochtends naar het centrum van de stad begeven voor hun werk, dit oer auto doen. Zjj bezorgen ons met die wagens hoofdpijn, maar zij hebben als kleine minderheid van 21 geen r=cht om te eisen, dat wij parkeerterreinen maken van onze grachten en daarmee de eeuwenoude schoonheid van het stadsbeeld dempen". „Ik geloof, dat die noodzaak toch zal komen", zei de Amerikaan „Denkt U niet te veel aan oude tradities? Leeft U niet te veel ln het verleden? Bent U niet te weinig practisch?" Hij kreeg geen applaus Massale vlucht van soldaten van Vreemdelingenlegioen In het Suezkanaal zijn 55 leden van het Franse Vreemdelingenlegioen •*.- drost, (oen het schip, waarmede 7 it ''•do China n-'ar 'Marseille werd-p r- j voerd, dit kanaal passeerde t an rl' 55 I deserteurs zjjn er echter weer 31 fluor I de Egyptische autoriteiten gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1