AKKERTJES Nota over onderwijsvoorzieningen Iers hof acht verzuim van Virulv oorzaak van Tritonramp Mogelijke fout van hoogtemeter honderd voet De beste kans voor jonggehuwden en gezinnen met grote kinderen srs I LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 19 FEBRUARI Plannen van minister Cals Rutten's indeling zal blijven Naar Wetboek voor Onderwijs Verschenen is een nota van de minister en de Staatssecretaris van O.. K. en tV, naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer uitgebracht op de „No ta betreffende onderwijsvoorzieningen" (nota Rutten). In de inleiding maken de minister en de Staatssecretaris hun gedachten ken baar over de in de nota van minister Rutten uiteengezette plannen en me- "'Jfeer dan naar een gedetailleerde wettelijke voorziening, welke rechtstreeks bet onderwijs en zijn organisatie tot voorwerp heeft, dient de zorg van de overheid gericht te zijn op een zodanig geordende samenleving, dat het volk en met name de ouders er toe gebracht worden zich op eigen verantwoordelijk heid te bezinnen en de consequenties daarvan te aanvaarden. AJs voorwaarde toor een dergelijke ontwikkeling zien de bewindslieden een steeds intensiever ac tiviteit van onderwijs- en schoolorganisaties van ouders en onderwjjsderkundi- ien, die tot een structuur zullen moeten komen, waarbij zjj in staat zijn, het .rhele hun toevertrouwde terrein van het onderwijs deskundig te overzien en te representeren. Op grond van de weergegeven overwegingen mag van de overheid verwacht worden, dat zij een conceptie geeft omtrent de grote lijnen der toekomstige regeling van het onderwijs. i de opleidingen Bij de voorgestelde oplossingen heb ben de bewindslieden naar een ruime mate van soepelheid gestreefd, zodat tegemoet wordt gekomen aan de ge rechtvaardigde klachten, dat onze on- derwijsregelingen te star zijn. Bij de hoofdindeling van het onder wijs worden de termen, die de nota- Rutten geeft, gebruikt. Er zal dus zijn: kleuteronderwijs, basisonderwijs, voort gezet onderwijs en wetenschappelijk on derwijs. Kleuteronderwijs. In voorbereiding is een wijziging van de leerplichtwet, waar bij het op paedagogische indicatie mo gelijk wordt, op een kleuterschool ge durende één jaar aan de leerplicht te voldoen. Basisonderwijs, onderscheiden in ge woon en buitengewoon basisonderwijs. Wat het eerste betreft, willen de be windslieden het door een wijziging van de leerplichtwet onmogelijk maken, bin nen het kader van de zesjarige school voor basisonderwijs volledig aan de leer plicht te voldoen. De bedoeling is, dat alle leerlingen, die in de loop van het cursusjaar 13 jaar oud worden, aan het einde van dat cursusjaar moeten over gaan naar een school voor voortgezet dagonderwijs. Aangaande het buitengewoon basis onderwijs wordt het rapport van de eommissie-Wesselings-Van Houte afge wacht. Voortgezetonderwijs. Bij de structuur van dit onderwijs hebben de bewinds lieden zich laten leiden door de gedach ten, dat de voortgezette vorming zowel tot de persoonlijkheidsontplooiing der leerlingen als tot hun voorbereidingop hun toekomstige maatschappelijke func tie moet bijdragen; dat elke leerling ln principe zowel een algemene vorming als een beroepsopleiding moet kunnen ontvangen en ook dient te ontvangen; dat het tijdstip, waarop de beroepsop leiding gaat overwegen, samenhangt met de aanleg en de begaafdheid der leer lingen en in het algemeen later zal val len, naarmate die begaafdheid groter is. Een gelijdelijke overgang, waarin een iskere orëntatie op en inleiding tot het verder volgende beroepsonderwijs wordt geeeven, zal nodig zijn. Opgemerkt wordt, dat de onderschei dingen In het technisch onderwijs: la ger, uitgebreid en middelbaar, zijn ver vangen door lager, middelbaar en hoger. De MTS zal dus in het vervolg Hogere Technische School heten. Voor het an dere beroepsonderwijs geldt dezelfde onderscheiding. HOOFDLIJNEN Grotere differentiatie is gewenst. ueizien de maatschappelijke ontwikke ling zijn naast het land- en tuinbouw- onderwijs en het nijverheidsonderwijs, economisch-administratieve en sociaai- paedagogische opleidingen nodig. Deze worden in de nota geïntroduceerd. Land- en tuinbouwonderwjjs - De mi nister van Landbouw Visserij en Voed selvoorziening merkt ten aanzien van deze onderwijstak op, dat hij er gaarne toe zal medewerken, dat deze zo goed mogelijk in het algemene structuurplan zal worden ingepast. Hii voelt veel voor de suggestie van de minister van O., K. en W. om de indeling, lager, middel baar en hoger ook bij het land- en tuin- bouwonderwiis in te voeren. Nijverheidsonderwijs Wat het nij verheidsonderwijs voor meisjes betreft, wordt gezegd, dat met meer nadruk dan in de nota-Rutten is geschied, grote aandacht zal moeten worden besteed aan het beroepsonderwijs voor meisjes. Economisch en administratief onder wijs. In de economische en administra tieve functies, die onze samenleving kent, is in de laatste decennia een aan merkelijke wijziging gekomen. Voor een goede ontplooiing van de opleidingen er voor is het nodig deze in het kader van het beroepsonderwijs te plaatsen. Een indeling in Lager, Middelbaar en Hoger komt hun gewenst voor. In de twee eerst genoemde sectoren zullen het midden- standsonderwijs, het handelsavondon- derwijs, de opleiding voor praktijkdiplo ma's, de opleiding voor winkelpersoneel een plaats kunnen krijgen. Ook de hui dige handelsdagschool zal eventueel na reorganisatie in een van deze sectoren kunnen worden ondergebracht. Het ho ger economisch en administratief onder wijs moet worden gezien als pendant ALGEMEEN VOORTGEZET ONDERWIJS Voorbereidend wetenschappelijk on derwijs. Hiervoor wordt verwezen naar het VHO-ontwerp. waarmede de be windslieden zioh in grote lijnen kunnen verenigen. Hoger Algemeen Voortgezet Onder wijs. In afwijking van het wetsontwerp tot regeling van het algemeen middel baar onderwijs van minister Rutten wensen de bewindslieden, dat de daar genoemde AMS, die ln de nieuwe na- menclatuur de naam van school voor HAVO zal dragen, een cursusduur van 5 jaren (dus niet van 4) zal hebben. Dat is dus even lang als de huidige MMS, die In het nieuwe plan een Havo- school voor meisjes wordt. In de nota wordt gesteld, dat zowel zelfstandige scholen als combinaties met andere schooltypen mogelijk moeten zijn. Ge dacht wordt aan de combinatie van een Havo-school en een VWO-sohool. Zelfstandige scholen dienen voorlopig slleen te ontstaan door omzetting van bestaande scholen. In de regel zal deze omzetting geleidelijk aan, van het eer ste leerjaar af naar boven, dienen te geschieden. De bevoegdheden van de leraren bij het HA.V.O. zijn gelijk aan die voor het V.W.O. I Middelbaar algemeen voortgezet on derwijs. Hiermede wordt het huidige H.L.O., met vernieuwd leerplan, aange duid. Dit gereorganiseerde U.L.O. zal bij uitstek geschikt zijn als voorbereiding op de middelbare beroepsopleidingen. De cursusduur zal 3 of 4 iaar moeten -be dragen. met dien verstande, dat er een onderbouw is van 2 jaar en daarna een dilferentdatie. die van het derde leer jaar af anticipeert op de beroepsoplei ding, welke verder zal worden gevolgd. Het U.L.O. zal uit de Lager-Onder- JTjswet 1920 worden genomen en als M A.V.O. in een andere wet worden ge regeld. Lager Algemeen Voortgezet Onderwijs Aard en inhoud daarvan komen over een met die van het „eenvoudig over- ®°ht uit de nota-Rutten. De cursus duur is 2 jaar. In dit L.A.V.O. zullen een plaats moeten vinden: het huidige y-Q-L.O., het primaire nijverheidsonder wijs, de voorbereidende klassen bij het "jhrüsch. en land. en tuinbouwonder- *"8 en het zevende en achtste leerjaar >an de lagere school. Reeds van het eerste leerjaar af zal ®uerentiatie naar begaafdheid der miingen wenselijk zijn. Bij verlenging van de leerplicht zal j~n de Lavo-school niet een derde leer jaar worden verbonden. Voor hen, die F® wee jaar Da/vo nog niet aan de jwplichtt hebben voldaan, is overgang j^het beroepsonderwijs de juiste op- BEROEPSONDERWIJS. Beroepsonderwijs Onder deze bena- (Ingez. Med.-Adv.) f helpen direct! van het hoger technisch en hoger land bouw onderwijs. Soclaal-paedagogisch onderwijs. In de sector van de sociaal-paedagogische op leidingen ontbreekt een voldoende gele ding, welke noodzakelijk is ter oplei ding van functionarissen van verschil lend niveau. Een oplossing wordt gezocht ln deze zin, dat de huidige school voor maat schappelijk werk een ruimere taak zal krijgen als opleidingsinstituut voor een aantal sociale beroepen op hoger niveau. Gedacht wordt aan een basisopleiding, waarop verschillende specialisaties zou den kunnen worden geplaatst. Op een lager niveau zal een sociale school die nen te ontstaan, die voor de niet-lei- dinggevende en de direct-uitvoerende functies in de sociale beroepen opleidt. Partieel onderwijs en verdere vorming Een geleidelijke overgang naar de maat schappij moet worden geschapen door middel van partieel onderwijs en verde re vorming. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen partieel onderwijs (in engere zin), dat ten doel heeft een op leiding te geven en verdere vorming, waarbij - zo er al van opleiding sprake is - deze van ondergeschikt belang is. Voor het geheel van partieel onderwijs en verdere vorming is een wettelijke re geling noodzakelijk. Gewag wordt gemaakt van de experi menten voor 14-17-jarige jongens en meisjes en van het mater amabihs- en zonnebloemwerk. OPRICHTING EN FINANCIERING Voor de oprichting en financiering van alle takken van onderwijs (behou dens het wetenschappelijk onderwijs) wensen de bewindslieden in beginsel uit te gaan van de volledige fi nanciële gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs, waarbij onderscheid dient te worden gemaakt tussen: a) het recht hebben op subsidie voor een te stichten school; b.) de vergoe ding van overheidswege van kosten van scholen, die voor subsidie in aan merking zijn gebracht. De bewindslieden zouden een ontwik keling toejuichen, die er toe kan leiden, dat van overheidswege erkende lande lijke c.q. grote regionale organisaties ter verzorging van het gehele voortgezet on derwijs op een bepaalde levensbeschou welijke basis wetenschappelijk verant woorde deelplannen opstellen voor hun gebied, welke voldoen aan bepaalde lan delijke normen, waarvan in bijzondere gevallen afwijking mogelijk is. In deze organisaties zouden de verschillende groeperingen van de bij het onderwijs betrokkenen van alle takken van onder wijs binnen de levensbeschouwelijke richting vertegenwoordigd moeten zijn. Het ontstaan van de bedoelde landelij ke c.q. regionale organisaties zal tevens de samenwerking tussen de grote groe peringen van ons volk in een bepaald gebied kunnen bevorderen. VERWEZENLIJKING In dit hoofdstuk wordt medegedeeld, welke wettelijke regelingen moeten wor den getroffen om het gegeven structuur plan te realiseren. Wat het voortgezet onderwijs betreft, overwegen de be windslieden de opstelling van een wet. Aan het slot ontvouwen zij hun ge dachten omtrent een soort van wetboek voor het onderwijs. Incident in Osnabrück In Osnabrück in Neder-Saksen is het Vrijdagavond op een bijeenkomst van de Christen-Democratische partij tot incidenten gekomen. Ongeveer 400 te genstanders van de Parijse accoorden drongen de zaal. waar de bijeenkomst werd gehouden, binnen en trachtten de federale commissaris voor de veiligheid, Theodor Blank, die het woord voerde, het spreken te beletten. De politie verwijderde de indringers. Verscheidene personen liepen lichte ver wondingen op. Nieuw voorstel van Moskou over Formosa Inhoud nog niet bekend De Sovjet-Unie heeft een nieuw voo: stel ter regeling van de kwestle-Formosa gedaan. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, ontving Vrij dag de Britse ambassadeur. Sir William Hayter en overhandigde hem het plan. „Ongerust over de situatie in de Straat Formosa, geschapen door de inmenging van de V.S. in de binnenlandse aangele genheden van de Chinese volksrepu bliek", heeft de Sovjet-Russische rege ring een nieuw voorstel „voor de hand having van de vrede in het Verre Oos ten" overhandigd, aldus Radio-Moskou. Over de inhoud van het plan werd niets medegedeeld. Wel werd herinnerd aan het onlangs gedane voorstel voor een tienmogendhedenconferentie over de kwestle-Formosa, welk voorstel, vol gens Radio-Moskou, door de openbare mening in de wereld gunstig is ontvan gen (Radio Moskou moet zich bepaald vergissen, want het Westen heeft dit plan, dat overleg inzake Formosa voor stelde zonder deelneming van de rege- ring-Tsjang Kai-sjek op dat eiland, unaniem van de hand gewezen Red.) De Rijkspolitie hield gisteravond op uitgebreide schaal steekproeven op de verlichting van auto's. De ver lichting van een aangehouden wagen wordt op deugdelijkheid en op over eenstemming met de wettelijke voor schriften gecontroleerd. 15 seconden beslissend Onjuiste interpretatie van mstrumentivaarneming Het rapport van het Ierse hof van onderzoek, dat zich bezig heeft gehouden met de oorzaken van de ramp met de KLM-superconstellation Triton, vorig jaar September bij het vliegveld Shannon, is thans gepubliceerd. Volgens het hof is het ongeluk te wijten geweest aan de volgende oorzaken: 1. Verzuim van de gezagvoerder (Viruly) om op de juiste wijze de aanwij zingen van de instrumenten met elkaar in verband te brengen en te interpre teren gedurende de tijd dat de vleugelklappen werden ingetrokken, hetgeen tot gevolg had dat de noodzakelijke handelingen niet werden uitgevoerd binnen de vereiste tijd. Dit verzuim werd gedeeltelijk verklaard door het effect op de aanwijzing der instrumenten door het onverwacht weer uitgestoken zijn van het landings gestel, zonder dat men zich daarvan bewust was. 2. Verlies van prestatievermogen van het vliegtuig doordat het landings gestel weer uitgestoken was zonder dat men zich daarvan bewust was. 3. De gezagvoerder slaagde er niet in om voldoende stijging te handhaven teneinde voorbereid te zijn op onverwachte gebeurtenissen. Het rapport, dat blijkens een daaraan gehechte mededeling aanvankelijk voor publicatie op 24 Februari was bestemd, omvat behalve het voorwoord waarin de benoeming van de leden van het Hof is vermeld, een introductie, zes hoofd stukken en acht bijlagen. De voorzitter van het Hof. rechter Tho mas Teevan, heeft het rapport op 1 Februari aan de Minister van Industrie en Handel van Ierland gezonden. In de begeleidende brief deelt de heer Teevan o a. mede. dat hii zeer veel waardering heeft voor de hulp die is verleend door de assesoren o.a. ir A. J. Marx, van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium te Amsterdam. De getuigenissen van de gezagvoerder en van de eerste vlieger, met betrekking Voor emigratie naar Australië geldt: Verruiming der selectie-eisen Toelatingsleeftijd wordt met tien jaar verhoogd (Speciale berichtgeving) Jonggehuwde Nederlanders en gezinnen met gTote kinderen, die tezamen met de vader geld kunnen inbrengen, hebben ais emigranten in Australië de beste kansen van slagen, zo zei gisteren minister Suurhoff tijdens een perscon ferentie in Den Haag. Tevens heeft hij medegedeeld, dat de selectie-eisen voor Australië binnenkort verruimd zullen worden. De Australische regering, die er naar streeft de bevolking van nog geen 10 millioen tot 20 millioen uit te breiden, zal tot deze verruiming weldra moeten besluiten. Dit is een van de maatregelen, waardoor men hoopt de enigszins verminderde stroom van emigranten niet nog kleiner te doen worden. In 1954 gingen er 11.000 Nederlanders, in 1955 hopelijk 15.000. Binnenkort zal voor de meeste cate gorieën emigranten de toelantingsleef- tijd worden verhoogd met 10 Jaar. Ook heeft de Australische regering plannen voor bepaalde financiële tege moetkomingen aan emigranten, maar daaromtrent zijn volgens minister Suur hoff thans nog geen nadere mededelin gen te doen. Verheugd toonde hij zich over het feit, dat de Nederlandse emi- grantep in Australië zo hoog staan aan geschreven. Zij passen zich makkelijk aan en vallen op door hun ijver en door zettingsvermogen. verruimd en ook zijn de mogelijkheden tot gezinsemigratie iets minder beperkt dan voorheen. Zowel voor Nieuw-Zeeland als Australië geldt, dat er een tekort is aan „nog niet verloofde meisjes." De minister acht het gewenst, dat de emigratie van zulke meisjes naar bei de landen wordt gestimuleerd. Geesteli 'ten onderzoeken thans de mogelijkheid om deze vrouwelijke emi granten in gezinnen onder te brengen. Hoog percentage heeft Nieuw-Zeeland voorzichtig beleid Volgens de minister is na enige moei- De emigratie naar Nieuw-Zeeland ver- lijke jaren 97 A 93ró van de emigranten toont een geheel ander beeld dan die ln Australië en Nieuw-Zeeland behoor- naar Australië, aldus minister Suurhoff. Hjk geslaagd. Voor Australië legde hij De drang tot het opvoeren der bevolking weer eens de nadruk op het nijpend wo- leeft hier lang zo sterk niet en emigran- ningtekort. Vele emigranten bouwen er uc uc. ten worden slechts mondjesmaat toege- zelf een huls en ondervinden daarbij windsman. Er zijn uitstekende concer- laten; in 1951 slechts 1113 Nederlanders, veel steun van omwonenden, voor wie ten, musea, bibliotheken, enkele radio- -Zeelandse deze hulpverlening een vanzelfsprekende Tenders hebben uitzendingen on hoog al „bezeten werkers", gaat, aldus minis ter Suurhoff, vooral in Nieuw-Zeeland niet steeds zonder repercussies gepaard. Het is er moeilijk in loondienst op te klimmen tot hogere functies. In Austra lië doet zich dit vraagstuk in veel min dere mate voor. De heer Suurhoff roemde de saamho righeid der Nederlanders in Australië, vaak leidend tot hulpverlening aan landgenoten, die buiten hun schuld in grote moeilijkheden zijn geraakt. De mogelijkheid om aan emigran ten, met een garantie der Nederlandse regering, crediet te verlenen voor het bouwen van een huis geniet in Austra lië uitermate grote belangstelling. De Australische regering ziet zich voor grote investeringen geplaatst en iedere hulp is daarbij zeer welkom. Ook investeringen van het Neder landse bedrijfsleven in de Australische economie zouden zeer worden toege juicht. Op dit gebied gebeurt trouwens het een en ander. Voor de Shell wordt in Geelong een enorme raffinaderij gebouwd, Nederlandse firma's z|jn be zig met huizenbouw op gTote schaal en havenaanleg. Dit alles past in het streven van de Australische regering om de economische basis van het land zoveel mogelijk te verbreden, zodat men niet langer in zo overwegende mate afhankelijk Is van de wolexport. Wel cultuur Al te vaak, zo zei minister Suurhoff. hoort men nog de klacht, dat Australië geen cultuur zou hebben. Hij wees er op, dat de Nederlandse emigranten, die zo spreken, daarbij echter meestal doe len op de typisch Nederlandse gezellig heid, die z|j ln Australië ontberen moe ten. „Wie cultuur zoekt, zal het er zeker vinden," luidde het oordeel van de be- De minister Is met ri° fflent he>t algemeen vormend ele- autoriteiten nVereeng»W.men, dat in het nak is. Door overwerk kan men binnen neil Wat het onderwijs aangaat ri» Ne- in h« u®. n er ontbree*ct- meer lopende jaar gestreefd zal worden naar nkele jaren een aanzienlijke geldsom derlandse kinderen maken het ultste- teata er gericht is op een be- een emigratie van ca. 3000 Nederlanders, bijeensparen kend cn winnen veelvuldig de klasse- w beroep of groep van beroepen. 1 Het aantal beroepscategorieën is wat De immigratie van Nederlanders, veel- I prijs". tot de versohlllende bevelen en snel heden op deze vlucht, stemmen aardig overeen, zo wordt in het rapport ge zegd. Met hun verklaringen over de hoogte kan men zich echter niet ver zoenen. Nadat het vliegtuig in het water was terechtgekomen begon de bemanning snel met de hulpverleningswerkzaam heden. Ze werden doortastend uitge- MOGELIJKE FOUT IN HOOGTEMETER. Daar ruwe berekeningen aantoonden dat het onmogelijk was dat het vlieg tuig ooit op deze vlucht 250 m. hoog was geweest (zoals de gezagvoerder had waargenomen) is de mogelijke fout van de hoogtemeter onderzocht. Verscheidene fouten alle gezamen lijk optredend werden gevonden. Alle fouten hebben tot resultaat een mogelijke totaal-fout van ongeveer 90 tot 100 voet naar boven in de hoogte meter van de gezagvoerder. Daarom is in aanmerking genomen, dat een hoogte van ongeveer 160 voet de grootste werkelijke hoogte is geweest, die in feit werd bereikt. FATALE 15 SECONDEN. In de overwegingen zegt het Hof o.m., dat in de eerste plaats (met be trekking tot de loop der gebeurtenissen cn de handelingen van de gezagvoer der) aandacht moet worden geschon ken aan het feit, dal de gebeurtenis sen,, die een onmiddellijke en directe invloed hadden op de uiteindelijke ramp zich begonnen te ontwikkelen op het ogenblik, dat de vleugelklappen werden ingetrokken, dat is slechts on geveer vijftien seconden voordat het toestel met het water ln anraking kwam. De eerste aanduiding van de noodza kelijkheid voor corrigerend optreden van zijn kant kon worden gegeven door zijn horizon, die een duidelijke daling van de neus toonde, ofschoon die horizon geen neus-naar-beneden toestand regis treerde. De gezagvoerder gaf order voor stijg- vermogen bij een snelheid van 160 kno pen en onmiddellijk daarna voelde hij, dat er iets helemaal verkeerd was. Hij was later overtuigd, dat de daling reeds had Ingezet voordat hij het bevel gaf. Dit gaf het Hof de overtuiging, dat hij gedurende enige seconden niet op zijn hoogtemeter had gekeken voordat hij het bevel voor stljgvermogen gaf. ZWAARDER SCHOK VOORKOMEN. Toen hö de fatale vliegtoestand ont dekte handelde hij onmiddellijk be slist, maar toen zou niets het ongeluk hebben kunnen voorkomen. Dc uitge voerde handeling was gelukkigerwijs nog juist op t|jd om een heviger aan raking met het water te voorkomen. Andere factoren hebben tot het onge luk bijgedragen. In de eerste plaats zou een bijstellen van de hoogtemeter van de gezagvoerder voor het vertrek de fout en de aanwijzing van zijn Instru ment met twintig voet hebben vermin derd. In de tweede plaats is het stijg- vermogem van dit vliegtuig door de ge zagvoerder niet ten volle aangewend. SNELHEID EN HOOGTE Wanneer de gezagvoerder zich min er had geconcentreerd op het w: ?en betere gelegenheid hebben gehad om het hoofd te bieden aan onver wachte voorvallen. H|j verkeerde verder nog in het na deel om onverwachte gebeurtenissen te overkomen door zijn vermelde veronder stelling dat een aangegeven hoogte van 250 voet hem in een positie bracht van voldoende veiligheid met betrekking tot alle bekend zijnde risico's van de start. Het Hof heeft o m. de volgende aan bevelingen opgesteld: Waarschuwdngs- of signaallampen, die aangeven wanneer h*'. landingsgestel niet ingetrokken is, of zich ln het over gangsstadium tussen uit en in bevindt, zoals in de Lockheed 1049 „Super Con stellation" het geval ls, verdubbelen: Onafhankelijke noodverlichting aan brengen in voor passagiers bestemde ruimte van transportvliegtuigen; Op de kortst mogelijke termijn een voorschift opnemen waarbij ln bijzon derheden worden aangegeven normen die er borg voor zijn dat houders van de bevoegdheid om instrumenten af te lezen hun vaardigheid behouden. Batterij-lantaarns voor het gebruik door de bemanning van zodanige con structie dat zij gebruikt kunnen worden terwijl de handen vrij blyven. Vliegtuigbemanningen doordringen van het gevaar dat een landing op het wa ter met in werking zijnde motoren, de krachtbronnen van de vleugels kan doen slaan, waardoor schade aan de vleugels en mogelijk verlies van in de vleugel opgeborgen reddingsvlotten ontstaat- Vliegtuigbemanningen en alle andere diensten die het aangaat, het zeer grote gevaar onder het oog brengen van dam pen ln een beperkte ruimte (zoals de kajuit van een vliegtuig) die het gevolg zijn van het binnendringen van benzine. EN VOOR VLIEGVELD Een assistent van de verkeersleider moet altijd in de toren van het vlieg veld Shannon bij de hand z|jn. Instructies moeten worden uitgegeven aan alle diensten werkzaam op het vliegveld om vermoede abnormale om standigheden tijdens de start mede te delen aan de verkeerstoren. De radioverbindingsinstallaties van de reddingsboten of op enig ander hulp- materieel van het vliegveld moeten zo danig zijn dat onmiddellijk contact op elk ogenblik verzekerd is. Als opmerking voegt het Hof er nog aan toe dat het Hof voldaan was te ver nemen, dat er reeds voordat het onge luk gebeurde, werd gewerkt aan de op richting van een reddlngsjx>st met mo torboot op het vliegveld. Als dit werk voltooid is zal een boot sneller beschik baar zijn in tijd van nood. De reddingsmogelijkheden en -dien sten op het vliegveld vindt het Hof vol doende en ten aanzien hiervan is geen verdere aanbeveling gedaan. Atoomproeven in Nevada begonnen De reeds enige malen uitgestelde reeks atoomproeven in de Amerikaanse staat Nevada is gisteren begonnen met het ontploffen van een „apparaat", dat uit een hoogvliegende bommenwerper werd geworpen. Ook Vrijdag werd het tijdstip twee maal verschoven, omdat men vreesde dat winden radio-actief stof naar bewoond# gebieden zouden overbrengen. Van Las Vegas uit, dat ongeveer 100 km van het proefterreln ligt, kon geen „atoomwolk" worden waargenomen. Waarnemers zeiden, dat de explosie ln feite geleek op een „kleine flitslamp". De Commissie voor Atoomenergie, waarvan de voorzitter, Admiraal Strauss de proef gadesloeg, maakte bekend, dat aan de ontploffing ook ongeveer 35 proe ven met een ontstekingsapparaat vast zaten, belangrijk voor een verdere ont wikkeling van kernwapens. Omstreek» 1100 militairen zagen de explosie van af een hogergelegen punt. De muziekcritici uit New York, die Jaarlijks een gezamenlijke prijs ter be schikking stellen voor het naar hun me ning beste werk op het gebied van or kestrale muziek en kamermuziek, heb ben dit Jaar de prijs toegekend aan Dimltri SJostakowltsj voor zijn 10e sym phonic en aan Vittorio Rleti voor zhn 3e strijkkwartet. De 3e symphonic van de Nederlandse omponist Guillaume Landré en het septet van Igor Strawinski stonden ln belde groepen op de tweede plaats en

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5