Belangrijke beslissingen melksanering op komst die Minister Cals wil eenheid in schrijfwijze Nederlandse taal Oud-Katwijk: Klederdracht Bert Teegelaar en Van de Pol leiden na eerste dag 93)te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 18 Februari 1955 Derde Blad No. 28453 Enkele der bepalingen zullen onverbindend verklaard worden De minister van Economische Zaken prof. dr J. Zijlstra, heeft uit het oog- „nt van algemeen belang overwegend bezwaar tegen een aantal bepalingen, die in enkele melksaneringsregeilngen voorkomen. Hy is voornemens deze be gluren onverbindend te verklaren op grond van de hem daartoe bü art. 6 nn het Kartelbesluit toegekende bevoegdheid. Verwacht wordt dat de maat- rftelen van minister Zyistra in de Staatscourant van 2 of 3 Maart a.s. zul- worden gepubliceerd. gaan van een dergelyke transactie volledig vryheld van handelen met derden behoudt. Over de voorgenomen maatregelen tobben enkele hoofdambtenaren van ministerie van Economische Zaken ,",n gedachten gewisseld met de Com- l ad hoe sanering van de melk- siitersbonden en enkele adviseurs van vakgroep détailhandel melk, boter, nas en eieren. Over de resultaten van to:e besprekingen wenst men van beide jgjen geen mededelingen te doen. Minister Zijlstra wenst de volgende btpilingen onverbindend te verklaren: i Bepalingen dat per wijk of sector «lechts één slijter werkzaam is en de verbruiker slechts door bemiddeling van de regelings- of saneringscom missie een andere slijter kan worden aangewezen. De minister meent dat in de regel een vrije keuze uit drie slijters gelaten zal moeten worden. Slechts in bijzondere gevallen en on der bijzondere waarborgen acht hij het aanvaardbaar, dat een sanerings regeling uitzonderinger op deze regel mogelijk maakt. i Bepalingen inzake permanente af dracht van het geheel of een gedeelte van de winst, evenredig aan de omzet, bestemd om vroegere inbreng of over neming van contingent enz. te hono reren. Dit dient volgens de minister io nodig te geschieden door een over eenkomst van koop en verkoop, waar bij het als vergoeding bepaalde vaste bedrag eventueel in termijnen kan worden betaald. t Bepalingen omtrent zgn. exclusief economisch verkeer, meer in bijzonder het verbod tot levering van melk aan niet-aangeslotenen bij de sanerings regelingen. A Bepalingen inzake verplichte aanbie ding van te verkopen melkdétail- jandelsondernemingen aan sanerings- (Otnmissies. Minister zyistra acht deze bepalingen slechts aanvaardbaar, indien de verkoper bij het niet door- e. Het zgn. kettingbeding: de verplich ting van de verkoper van een onder neming om de koper contractueel te binden, eveneens aan de sanering deel te nemen. f. Bepalingen, welke deelnemers aan saneringsregelingen voor een langere termijn dan vijf jaar binden. Uitreiking culturele prijzen Groningen; De in 1950 door de Provinciale Staten ingestelde culturele prijs van de provin cie Groningen is - gelijk gemeld - door het provinciaal bestuur over 1954 toege kend aan de schilder J. Altink te Gro ningen en aan de toneelvereniging van de ..Grunneger Sproak" te Groningen De heer Altink heeft vooral bekend heid gekregen door zijn landschapsschil deringen, zowel in olieverf als in ande re technieken. De toneelvereniging van de „Grunne ger Sproakheeft zich verdienstelijk ge maakt voor het toneelleven in stad en provincie Groningen. Gistermiddag zijn de prijzen officieel uitgereikt door de Commissaris der Koningin in de provin cie Groningen, mr W. A. Offerhaus tij dens een speciale bijeenkomst in de Sta tenzaal van het Provinciehuis, in aan wezigheid van vele vooraanstaande figu ren uit stad en provincie Groningen. De heer G. H Streurman besprak het werk van J. Altink Dr G. J. Geers nam het werk van de toneelvereniging ..De Grunneger Sproak" onder de loupe. In een der zalen van het Provincie huis is een tentoonstelling ingericht van werk van J. Altink, welke tentoon stelling daarna door de aanwezigen werd bezichtigd. Belgische onderscheidingen voor Nederlanders De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, heeft gistermiddag in zijn tfsioentie aan de vijf commandanten nn het Nederlands Detachement der VJJ. in Korea en aan vijf verzetsstrij ders onderscheidingen uitgereikt. Koning Boudewijn van België heeft ie luitenant-kolonels M. P. A. den Ouden iposthuum), W. D. H. Eekhout, G. H. Christian. O. M. Schilperoord en C Knuist het Officierskruis in de Orde nn de Kroon, met palm, alsmede het Oorlogskruis 1940 met palm verleend. De Nederlandse verzetsstryders G. A. F Stenger, Den Haag, mevrouw Smeets- Debey, Eysden (posthuum), de heer J. Arpots, Eysden en de heer Broedelet, Rotterdam, werden benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II. met palm in ontvingen voorts het Oorlogskruis 1940 met palm. Mevrouw Boekhoven— Bniggeman uit Rotterdam werd het mi litaire erekruis 2de klas, met palm en het Oorlogskruis 1940 met palm ver kend. De uitgeleverde Nederlanders De twee Nederlanders, die gelyk fisteren gemeld Woensdag door Oost- Duitse autoriteiten over de West-Duitse grens zon gezet, hadden enkele dagen eerder de grens tussen Oost- en West- Duitsland overschreden. Zij hadden Nederlandse paspoorten bij zich en wilden zonder de voor bui tenlanders vereiste interzonale pas Oost-Duitsland binnen reizen voor een familiebezoek. De West-Duitse grens beambten te Helmstedt hadden hen ervan op de hoogte gesteld, dat hun papleren niet toereikend waren, waarop ce twee jonge mannen illegaal de grens evergingen. In Oost-Duitsland werden tij door de Volkspolitie gearresteerd. Een van hen werd na terugzending vrijgelaten, terwijl de andere ter be schikking van de politie werd gesteld, daar hij niet gerechtigd was zich in West-Duitsland te bevinden. H.M.'s mijnenveger „Gieten" te water PLECHTIGHEID TE HEUSDEN. Na een korte plechtigheid in een der bouwloodsen op de scheepswerf De «aan en Oerlemans te Heusden is gis termiddag Hr Ms mijnenveger „Gie ten' te water gelaten. Het schip werd gedoopt door de echtgenote van de burgemeester van Gieten, mevrouw J. Nuenhuis—Werners. Het schip behoort tot een serie van mijnenvegers, die op het ogenblik op verschillende Nederlandse werven m banbouw zijn en die alle de naam van **n Nederlandse gemeente zullen dra- f!n 18 van deze schepen worden voor Amerikaanse rekening gebouwd en 14 voor Nederlandse rekening, gefinancierd uit de tegenwaardefondsen. Een by- jw,derheid van deze schepen is, dat het de eerste mijnenvegers ter wereld öJn. die met omkeerbare schroeven *orden uitgerust. De „Gieten" zal zeer waarschijnlijk in October a.s. zijn afgebouwd. Onmiddelliik na de tewaterlating van Je..Gieten" werd de kiel gelegd vooreen 'weede in Heusden te bouwen mynen- J^or. die de naam „Leersum" zal oijgen. CAREL RIJKEN ADVISEUR TELEVISIE-SPELERSKERN. De Nederlandse Televisiestichting heeft, voorlopig voor de tijd van het eerste jaar van opbouw, tot adviseur- Mministrateur van de te vormen eigen jelevlsie-spelerskem benoemd de heer Dorel Rijken, oud-hoofd van de hoor- yelkern van de Ned. Radio-Unie. Deze hroeg laatstgenoemde functie wegens Vragen over Stichting „Willem Dreeshuis" Minister acht nemen maatregelen onnodig werk te verrichten uitsluitend ten be hoeve van hen, die een zekere levens beschouwing zyn toegedaan? Het lid van de Tweede Kamer de heer Weiter heeft onlangs vragen gesteld over het verhuren door de Algemene Woningbouwvereniging van een gebouw aan de Stichting ..Willem Dreeshuis". Deze vragen waren: 1. Is het juist, dat de Algemene Wo ningbouwvereniging een gebouw, waar van de kosten van bouw. inrichting enz. betaald zijn uit de algemene geldmid delen der gemeente Amsterdam, heeft De minister van Wederopbouw er verhuurd aan de Stichting „Willem Volkshuisvesting heeft thans het vol- Drees-huis", die daarin ouden van da- gende geantwoord: gen zal onderbrengen, terwijl in de kos- Van Otterloo naar het buitenland CONCERTEN IN PARUS. WENEN, BUENOS AIRES. WASHINGTON. Willem van Otterloo zal in de loop van dit jaar een aantal concerten in het buitenland dirigeren. In de eerste week van Maart vertrekt hy naar Parijs, waar hu op uitnodiging van de „Orchestre Pasdeloup" dit or kest zal dirigeren. Eind Maart zal Van Otterloo in Wenen gramofoonopnamen en een concert met de Wiener Sympho- niker verzorgen o.a. met solistische dewerking van de eerste concertmeester van het Residentie-Orkest. Herman Krebbers Op het concert in Wenen zal o.a. de derde symphonie van Henk dings worden uitgevoerd. In Mei en Juni zal van Otterloo naar Zuid-Amerika vertrekken om in Buenos Aires vier concerten van het Staais- Radio Orkest te dirigeren. In September volgt dan een tournee van 8 concerten door Zuid-Afrika in Johannesburg. Kaapstad en Pretoria en in December zal Van Otterloo voor het eerst in Noord-Amerika dirigeren en wel in Washington, waar twee concerten met het National Symphony Orchestra op het programma staan. REINA PRINSEN GEERLIGS- PRIJSVRAAG. De Reina Prinsen Geerligs Stichting heeft wederom de jaariykse jeugdprijs- vraag uitgeschreven voor personen, die op 24 Noovember 1955 de leeftijd van 20 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 25 jaar. De jury bestaat uit: Anna Blaman, 4. Indien de vorige vraag ontkennend s van Lelyveld-Haa»e Anton vnrrit. hpantwnorri kan rle minister dan I "ell.a .v?n Leiyveia masse, Anion wordt beantwoord, kan de minister dan meedelen, welke maatregelen hy denkt te nemen tot redres van het gebeurde? ten van exploitatie mede wordt bijge dragen uit de algemene middelen9 2. Is het juist, dat genoemde Stich ting „Willem Drees-huis" voor opne ming in het te stichten tehuis voor ouden van dagen de eis heeft gesteld blijk te hebben gegeven van een socialis tische levensbeschouwing? 3. Acht de minister het juist, dat met behulp van de algemene middelen de meergenoemde Stichting in staat wordt gesteld een zy het nuttig sociaal (Ingez. Med.-Adv.) OGENBLIKKELIJK WEG BUCKLEY'S MIXTURA helpt direct. Wanneer U één thee lepeltje Buckley's Mi*- tvra inneemt, voelt U dit weldadige en heilzaam werkende medicijn door dringen In hel uiterste wan Uw ademhalingsor ganen. Het verzacht de luchtwegen en doel Uw t-IOEST verdwijnen. Het is Canada's meest populaire hoestdrank en wordt door millioenen Canadezen gebruikt. Op het gestelde in de eerste en tweede vraag kan bevestigend geantwoord wor den. Ten aanzien van het gestelde in de derde en vierde vraag moge het vol gende opgemerkt worden: Bij de toelating van woningbouwcor poraties, bedoeld in art. 52 der Woning wet, is. althans in die gemeenten, wel ker inwonertal zodanig is. dat verschil lende corporaties tot ontplooiing van activiteit kunnen komen, reeds vele ja ren de gedragslijn aangehouden, dat een differentiatie naar levens- en wereldbe schouwing wordt aanvaard. Hierdoor wordt een volle ontplooiingsmogelykheid ook op het terrein van de volkshuisves ting geschapen voor de verschillende in het maatschappelijk leven werkzame groeperingen en krachten. Dat bij de selectie der bewoners van de aldus ont stane woningcomplexen en tehuizen reke ning wordt gehouden met de wereldbe- schouwelyke en maatschappelijke struc tuur der corporatie, kan de minister niet als een bezwaar zien. Hij meent integen deel, dat in vele gevallen 'MIXTURAl helpt beslist. Nu verkrijgbaar bij HH. Apolh. en erkende Drogiiten Eduard Flipse naar Mexico? De Mexicaanse violist, Henrik Szeryng heeft gisteren voor zyn vertrek van Schiphol naar Oslo medegedeeld, dat het in de bedoeling van zyn regering ligt de Rotterdamse dirigent Eduard Flipse uit te nodigen in Februari 1956 enige concerten in Mexico te komen leiden. Nadat de minister van O., K. en W. onlangs aan Ed Hoornik en Hans Tie- meyer opdrachten heeft verleend tot het schryven van een avondvullend to neelstuk. heeft hy thans soortgelyke op drachten verleend aan Maurits Dekker en Manuel van Loggem. Beide auteurs hebben de hun verleende opdracht aan vaard. Het ligt in de bedoeling binnen kort nog een tweetal opdrachten op het gebied van de toneelschrijfkunst te ver lenen. Coolen. Adriaan Morrien en Adriaan van der Veen. De inzendingen, proza, gedichten of toneelstukken, moeten vóór 1 Augustus 1955 naar het secretariaat van de jury imevr. Van LelyveldHaasse. Millet- straat 561 te Amsterdam) worden ge zonden. (Ingez. Med.-adv.) KME NIET van kwaad tot erger, als U gekweld wordt door jeuk. Maak een I aan die plaag en itsmet Uw huid met gingen niet of niet volledig mogelijk is, wordt zUnerzyds toegezien, dat de sta tuten en doelstelling de mogelykheid openlaten voor deelneming aan de acti viteit der corporaties door verschillend voordeel gerichte bevolkingsgroepen. kan zijn, dat gelijkgezinden elkaar in Op grond van bovenstaande overwe- de woningcomplexen en tehuizen aan- gingen bestaat geen aanleiding tot het treffen. In kleinere gemeenten, waar j nemen van maatregelen in het onder differentiatie in de Woningbouwvereni- havige geval. Adviezen gevraagd (Van onze parlementaire redacteur) By de behandeling van de begro ting van Onderwijs in de Tweede Ka mer hebben mevrouw FortanierDe Wit (V.V.D.). Roosjen (A.-R.), Tila- nus (C.-H.) en Zandt (S.G.P.) er by minister Cals op aangedrongen spoe dig eenheid te brengen in de schryf- wijze van de Nederlandse taal en een einde te maken aan de wettelyk ge organiseerde spelling-chaos. Het gaat voornamelijk om de schrijfwijze van vreemde woorden als college en het gebruik van „haar" en „zijn". Minister Cals verklaarde gisteren, dat zowel bij de Nederlandse als bij de Belgische regering de sterke wens leeft zo mogelyk te komen tot het duidelijk geven van richtlijnen, waardoor de eenheid in de spelling wordt bevorderd. Kort na de oorlog is een Nederlands- Belgische commissie ingesteld om tot die eenheid te geraken. Het ligt dus in de lijn, dat men bij de uitwerking van de opzet tot eenheid zal trachten te komen. In de eerste plaats is vereist eenheid van spelling in het eigen land. Maar zo mogelijk ook in de Nederlandse taalge bied ter weerszijden van de Nederlands- Belgische grens want dat is de opzet geweest. Het zal noodzakelijk zijn aan wijzingen te geven. Er is advies gevraagd aan de Onder wijsraad. aan de hoofdinspecties van de L O, het V.H.M.O. en het H.O.. de Raad van Leraren, de Anof. de Christelyke UIj.O. en de commissie van drie van de Kweekscholen. Voorts ziin besprekin gen gevoerd met de Nederlandse Dag bladpers en het advies is ook gevraagd aan de Vereniging van Letterkundigen. Men moet weten waaraan men met de spelling toe is. Deize kwestie zal zo spoedig mogelijk aanhangig worden ge maakt in het Kabinet na de ontvangst van de adviezen. Een aantal adviezen is reeds ontvangen. Ook de Katwijken zelf voelen het wel als een gemis. Wij hebben tenminste wel het dameskoor gezien, dat optrad in het mooie aloude costuum, en de leden boren heus niet enkel oude dames. Naar ons gevoel moet dit een uiting zijn van het gevoel voor de traditie. Het plaatje dat wij deze keer publiceren is al heel oud, minstens een halve eeuw. Het is Alt Haasnoot, bijgenaamd Huig de Hoos. de visvrouw. Zij woonde in de Voorstraat no. 6. De kleder dracht. die zij droogt is geheel verdwenen. Wanneer men heden ten dage in Katwijk loopt, ziet men bijna geen oude kle derdrachten meer: de fleurige witte kappen bo ven het statige zwart, de grote omslagdoeken, zij zijn bijnaverdwe- nenhelaas. Alleen de oudere vrouwen dragen nog de originele klederdracht maar de jongeren gaan mee met de nieuwe mode. Het is volkomen begrijpelijk dat dit costuum in onbruik is ge raakt, want het was niet allee kostbaar denk eens aan de gou den oorijzers), maar bovendien is het naar onze huidige begrip pen zeer onprac- tisch. Toch blijft het jammer, want met het verdwij nen van de kle derdracht is een stukje oude Kat- wijkse traditie verdwenen. Foto beschikbaar gesteld door de heer J. Gravekamp te Valkenburg). Kerkelijk Leven NED. HF.RV. KERK GEREF. KERKEN (art. 81 K.O.) Beroepen te Ommen R. te Velde te Zuid- iren. GEREF. GEMEENTEN Mr. M. Ch. de Jong te Wassenaar is met het oog op zyn benoeming tot voor zitter van de Internationale Unie voor Kinderbescherming, afgetreden als voor zitter van de Vereniging van Kerkvoog dyen in de Ned. Herv. Kerk. In zyn plaats heeft het hoofdbestuur benoemd prof. dr ir H. G. van Beuse- kom te 's-Gravenhage, die sedert 1943 in het hoofdbestuur zitting heeft en se dert 1953 vice-voorzitter der Vereniging is. De nestor van de predikanten van de Geref. Kerk van Utrecht, ds J. W. de Jager, heeft wegens invaliditeit tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevraagd. Kampioenschap 47/2 In de „Karseboom" te Hilverslum zyn gistermiddag de beste cadre-specialisten van ons land tegen elkaar in het kryt getreden voor de eerste ronde van het tournool om het koofdklassekampioen- schap 47/2. Na deze eerste dag en nacht mogen we wel zeggen, want het tijdschema was weer volkomen in de war gelopen zyn nog slechts titelhouder Piet van de Pol en Bert Teegelaar ongeslagen. De oud- Leidenaar gaat aan het hoofd van de rangiyst, dank zy een iets beter gemid delde: Teegelaar 21.05 en Van de Pol 20 rond. De uitslagen luiden: De Kleine Van Oosterhout Teegelaar Metz 306 13 113 23 53 400 22 149 1 400 26 87 15.3 400 21 104 De Kleine Metz Van de Pol Mol 400 14 217 12.66 14.81 28.57 221 400 16 98 25 SUCCES VOOR 6LUITZEGELACTIE. Vorig jaar is de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Neder land een sluitaegelactie begonnen ter prepagering van de viifde Mei als natio nale feestdag. Van de sluitzegels is thans het eerste imllioen geplaatst. Voor het drukken van het tweede mil- lioen is thans opdracht gegeven. 1. Teegelaar 4 matchpunten, algemeen gemiddelde 21.05: 2. Van de Pol 4—20.00 3. Van Oosterhout 2—20 76; 4 De Kleine 2—18 55. 5. De Ruyter 2—12.57; 6. Metz 2—12.12; 7. Eichelsheim 0—10.09; 8. Mol 0—9.31. ---» Het is een kwestie van goede zijn de experts van een groot Ame- l hng van de standaardthec van deze bereiken van de pensioengerechtigde smaak, waardoor deze lieren om de j rikaans theeconcern, die met behulp industrie voor het komende jaar S^e'^>g4leden over 4411ronde tafel bijeen zijn gekomen. Het van hun goede smaak de samenstel-1 moeten vaststellen. Leidse Schaakbond Nu was het weer de beurt van 8.P.W. 1 om in de derde klasse B een wedstryd te winnen Toch ondervonden de Lei- denaren nog flinke tegenstand van de bezoekende club uit Oude Wetering- in de stand 5',4— 2'i werden twee partyen ter arbitrage opgezonden. Het overzicht luidt: H. van Os—E. Guyt \i—li, L J. J. PrenenH. Buys afg., J. van Oosten W Groenendijk 1—0; J P. de VriesL Hogeboom afg H. SlegtenhorstC. Zoet 01, E. van Velzen—J. Knibbe 1—0, M. EtmansJ. Reyer >4—T van der HorstJ. Gortzak 1—0, C. van den Heuvel—H. van Bostelen '4—>4. J. W van der HorstJ. de Jong 10; totaal 516—344xx. VOETBAL Brabantia-spelers zeggen lidmaatschap op Vier eerste elftalspelers van de Eind- hovense eersteklasser Brabantia, de backs Charles en Frans van Osch en de voor hoedespelers Tini van Osch en Hein Mol len (hun neef), hebben het bestuur schriftelijk te kennen gegeven niet meer lid te willen zyn, omdat zy het niet eens zyn met de werkwijze van de elftalcom missie. Onlangs werd Tini van Osch „gepas seerd" ten behoeve van een speler, die uit een andere vereniging kwam. Nu Mollen de laatste tyd niet in de beste conditie verkeert, meende de elftalcom missie er goed aan te doen, ook hem te vervangen. De vier familieleden hebben daartegen geprotesteerd, maar zy von den geen gehoor by het bestuur. Afgelaste wedstrijden Alle voor Zaterdag en Zondag door de Afdeling Leiden van de KNVB vastge stelde wedstryden zyn uitgesteld. De Koninklyke Nederlandse Hockey- bond heeft alle voor Zaterdag en Zon dag vastgestelde wedstryden afgelast. De programma's zyn verschoven naar Zaterdag 19 en Zondag 20 Maart. De Koninklyke Nederlandse Korfbal - bond heeft alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstryden, in verband met de gesteldheid van de terreinen, af gelast. Ook de wedstryden van de regionale korfbalbonden gaan dit weekeinde niet door. HOCKEY Rillende Rex Norris zag training Huiverend van de koude stond Rex Norris. de nieuwe trainer van de KNHB, gisteravond in het Olympisch Stadion waar zyn toekomstige pupillen onder leiding van Chris Berger in de sneeuw hun conditietraining ondergingen. Op de sintelbaan was een smal pad in de dikke sneeuwlaag vrijgemaakt, dat net ruimte genoeg bood voor de zo lang zamerhand reeds traditioneel geworden sprintjes, steigeringen en baloefeningen. Norris had voor hij in Nederland aan kwam nog nooit sneeuw gezien, maar de laatste dagen heeft hy er geducht ken nis mee kunnen maken Rillend vroeg hy dan ook of de winter hier nog lang duurt. Intussen staat het wel vast. dat de eerste geprojecteerde hockey technische training, die Zaterdag a.s. in Den Haag zal worden gehouden, niet door zal gaan. „Daarvoor hebben we een kort geschoren grasveld nodig en geen sneeuwvlakte", aldus Norris, die verder nog verteldc.dat hij op de Zaterdagmiddagen twee elf tallen tegen elkaar wil laten spelen in een wedstryd die minstens een uur moet duren. Daarom zal de groep uitverkore nen. die op het ogenblik uit precies 22 spelers bestaat, in de komende tyd nog met enkele candidaten worden uitge breid. SCHAATSENRIJDEN. Tenley Allbright heroverde wereldtitel kunstrijden Het wereldkampioenschap kunstryden voor dames is te Wenen gewonnen door Tenley Allbright (V S.). die daar mede de titel, welke zij in 1954 verloor aan de Duitse ritdster Gundi Busch. terugwon. De Amerikaanse Carol Helss werd tweede en de Oostenrijkse Hanna Engel eindigde op de derde plaats.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5