ZWITSAL Het in gevaar brengen der verkeersveiligheid te allen tiide strafbaar Fiscale en sociaal-economische regeringspolitiek gelaakt 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 17 Februari 1955 Derde Blad No. 2845Z Zelfs al heeft men voorrang! Plaatselijke situatie bepalend voor het gedrag .Artikel 25 van de Wegenverkeerswet geeft enkele algemene gedragsregels: jltn mag de veiligheid van het verkeer niet zonder noodzaak belemmeren: Men mag de veiligheid op de weg niet in gevaar brengen: evenmin mag men jieh zodanig gedragen, dat redelijkerwijze is aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht. Deze algemene verbodsbepalingen mo- {en nimmer overtreden worden. Er kunnen zich zó veel verkeersomstandighe den voordoen, dat het voor de wetgever niet mogelijk is voor elk geval een iparte verkeersregel te geven. In een bepaalde situatie kan het zelfs nood- zjteljjk zij", dat men van een bijzonder verkeersvoorschrift van het Wegenver keersreglement afwijkt ten einde niet in conflict te komen met artikel 25 van de Wegenverkeerswet. Zo mag men niet met een beroep op zijn voorrangsrecht maar raak rijden. Ter illustratie laten wij hier enkele voorbeelden volgen. AUTOMOBILIST RIJDT DWARS DOOR TROEP SCHOOLKINDEREN. Een automobilist stopte voor een rood verkeerslicht. Een troep schoolkinderen ms bezig de weg over te steken en daarmede nog niet gereed, toen het verkeerslicht voor de automobilist op noen versprong. Deze achtte zich toen wrechtigd door te rijden. Luid signalen gevend reed hij dwars door de uiteen jtulvende kinderen. De automobilist werd in hoger beroep door de Rechtbank te Haarlem ver oordeeld tot een geldboete van f. 300.- met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van één jaar. De automobilist wendde zich nog tot de Hoge Raad, maar zijn beroep werd verworpen. Ook de Hoge Raad besliste, dit de gedraging van de automobilist bet verkeer in gevaar kon brengen. HET HEBBEN VAN VOORRANG GEEFT GEEN VRIJBRIEF TOT ROEKELOOS RIJDEN. Op een kruispunt van gelijksoortige vegen reed een van rechts komende into met zo'n grote kracht tegen het rechter achterspatbord van een van links komende auto. dat die auto daardoor nsar links tegen een langs de weg staande boom werd gedrukt. De van rechts komende auto kwam vervolgens Ie een sloot terecht De bestuurder van laatstgenoemde auto kwam met de schrik en een kleine boete vry. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde hem n.L tot een geldboete van slechts f. 10.wegens overtreding van artikel 25 van de We genverkeerswet De Rechtbank over woog, dat een ter plaatse staande wo ning de van rechts komende automobi list het uitzicht naar links geheel ont nam. Onder deze omstandigheden was hij met te grote snelheid het kruispunt opgereden, waardoor hij niet in staat was nog tijdig voldoende snelheid te verminderen voor de van links komende iuto, die dicht voor hem langs de krui en? opreed. De automobilist nam geen genoegen net deze uitepraak en verzocht de Hoge Raad het vonnis van de Rechtbank te vernietigen. Hij wees er op. dat de van '.miskomende auto hem voorrang had moeten verlenen. Zelfs onder de gege ven omstandigheden van geen-uitzicht- rsar-links had hij zijn auto toch niet tot stilstand behoeven te brengen alvo rens het kruispunt op te rijden! De Hoge Raad stelde hem evenwel in het ongelijk. De Hoge Raad beslis te, dat het aan de automobilist toeko mende recht van voorrang geenszins de mogelijkheid uitsloot, dat hij toch door roekeloos rijden de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. NIET VOGELVRIJ. De bestuurder van een bestelauto had «n personenauto aangereden, die hem tegemoet kwam en links afsloeg. Hij *erd door de kantonrechter te Leiden veroordeeld, omdat hij door zijn onvoor- tchtigheid de veiligheid van de perso nenauto in gevaar had gebracht. In Soger beroep voor de Rechtbank te «-Gravenhage betoogde de veroordeelde lotomobilist. dat niet hij een verkeers- Jout had begaan, doch de bestuurder van de personenauto door hem, aJs te gemoetkomend verkeer, bij het links Uslaan geen voorrang te verlenen. De Rechtbank was echter van mening, degene, die een verkeersfout begaat, Ijcnawf hierdoor niet vogelvrij maakt "U kan dus niet zonder meer straffeloos *°™en aangereden. In zo'n geval moet onderzocht worden, of aan de aanrijder onder de gegeven omstandigheden geen andere keus of mogelijkheid open bleef I ♦«fan degene, die de fout maakte, ®P te rijden. De personenauto nu bevond zich reeds r. if. in verband met een onver- «acute manoeuvre van een fietser op rijbaan van de bestelauto. De be- •ronrder van de bestelauto had de per sonenauto dus tijdig kunnen opmerken, meer, daar hij volgens zijn eigen ver- 7~™f met een matige vaart kwam "nnjden. Bovendien bleef er links van personenauto nog een weggedeelte «n meter over voor de bestelauto. Onder deze omstandigheden was de «anrijding geenszins onvermijdelijk en werd de betreffende bestuurder tot een geldboete van f. 20.veroordeeld. VERLICHTING ZO NODIG OOK BIJ DAG. uur zonder verlichting, ofschoon het door de vallende duisternis en het aan weerszijden van de weg staande dichte geboomte reeds zo donker was. dat het onverlicht rijden de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Bovendien maakte de omstandigheid, dat het mo tor verkeer reeds meit ontstoken kop- lichten reed. het des te gevaarlijker zon der verlichting te rijden De voerman werd door de kantonrechter te Amers foort en in hoger beroep door de Recht bank te Utrecht tot een geldboete van f. 20.veroordeeld. Voor de Hoge Raad verklaarde de voerman, dat hij zich niet aan een straf baar feit had schuldig gemaakt. Volgens het Wegenverkeersreglement was hü eerst een half uur ria zonsondergang verplicht licht te voeren en zo laat was het nog niet. De Hoge Raad besliste echter, dat de veiligheid van het verkeer het in bijzondere omstandigheden noodzake lijk kan maken, dat men ook verlich ting voert op andere tijden dan die. w elke in het Wegenverkeersreglement zijn voorgeschreven. Wordt dit in zo'n geval nagelaten, dan is men strafbaar wegens overtreding van artikel 25 van de Wegenverkeerswet. Een automobilist reed met een te grote snelheid door een naar rechts verlopen de bocht en geraakte daardoor met zyn auto in de linker bermsloot. Op dat mo ment was er geen ander verkeer in de nabijheid. Het ongeval vond plaats op een eenzame, geheel open en overzich telijke landweg. De automobilist werd door de kantonrechter te Gorinchem veroordeeld, maar in hoger beroep door de Rechtbank te Dordrecht vrijgespro ken. Hem was ten laste gelegd, dat door zijn manier van rijden naar rede lijkerwijs was aan te nemen de vei ligheid op de weg in gevaar kon wor den gebracht Hij zou dus de slotbepa ling van artikel 25 van de Wegenver keerswet hebben overtreden. De Recht bank was echter van mening, dat deze bepaling niet overtreden was. omdat de automobilist er van overtuigd kan zijn, dat zich geen ander verkeer aan hem kon opdoen De onderhavige bepaling zou volgens de Rechtbank o a. betrek king hebben op gevallen, waarin men redelijkerwijze er op bedacht moet zijn ergens verkeer aan te treffen (zoals op hoeken van wegen) al bevinden zich daar zonder dat men zich daarom trent vooraf zekerheid kan verschaffen geen andere voertuigen of personen. De Hoge Raad vernietigde echter het vrijsprekend vonnis van de Recht bank. De Hoge Raad besliste, dat het verbod lan artikel 25 ook kan worden overtreden door de gedraging van een autobestuurder, wanneer er geen an dere voertuigen of personen aanwezig zfjn ter plaatse waar en ten tüde waarop de gedraging plaats heeft, ook al is het de bestuurder mogelijk zich van die afwezigheid zekerheid te verschaf fen. Mr C. A. Baron Bentinck. In verband met de dringend noodzakelijke aandacht, welke mo menteel in ons land wordt gewijd aan het vraagstuk der verkeers veiligheid. belicht een onzer mede werkers ln het nevenstaande artikel «nkele aspecten van dit probleem m ajn juridische consequenties. Er valt om. uit te leren dat in geval van een aanrijding het hebben van net voorrangsrecht geenszins een faarborg vormt voor vrijspraak «oor de strafrechter. ^ij de Stichting „Toneelcoördinatie" «W plannen ingediend om te komen tot «n vermindering van het aantal voor- "eiiingen. Een regeling zoals de orkesten opera kennen, waarbij een maxi mum aantal prestaties per week wordt •Weid, wordt door de Stichting hoogst Wenst geacht. Ondanks de vermoeienis •an het vele reizen, behoren voor de ™J>*«lkunstenaars nu weken van onaf- jwroken repeteren en optreden tot de R*one verschijnselen. Geschil bij Hensen opgelost Streep onder het gebeuren Het Bondsbestuur van de Alg. Ned. Metaal Bedrijfsbond heeft, naar het ons meedeelt, met voldoening kennis genomen van het feit dat na de be ëindiging van de staking bü de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam de twee in het geding zijnde strijd vragen in gunstige zin zijn opgelost. Ten aanzien van het eerste punt: „Voorbereiding van de instelling van een Ondernemingsraad." heeft de Be- drijfscommissie voor de Metaalindustrie en de Electrotechnische Industrie be paald dat deze voorbereiding uiterlijk drie maanden na 27 Januari 1955 zal aanvangen Het meningsverschil om trent het tweede punt: „Geen discrimi natie van de kern of van kernleden" heeft de directeur uit de weg geruimd door. na gepleegd overleg met het dage lijks bestuur van de kern, in een ver gadering met deze kern te verklaren dat hij, zonder discriminatie van enig lid. met de bestaande kern weder als voorheen wil samenwerken en een streep onder al het gebeurde wil zetten. Onder deze omstandigheden heeft het Bondsbestuur. zulks In overeenstem ming met het gevoelen van de kern, besloten ook zijnerzijds een streep onder het gebeurde te zetten door af te zien van hoger beroep tegen het vonnis van de president van de Arrondissements- Verhoging krantenpapierprijs ONDERZOEK WORDT VOORTGEZET. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vondeling, betreffende de ver hoging van de krantenpapierprys met ingang van 1 Januari 1955 heeft de minister van Economische Zaken schriftelijk het volgende geantwoord: De minister heeft reeds een onder zoek doen instellen naar de kostenstij gingen ten aanzien van het Neder landse krantenpapier van f. 60 naar f.65 75. De voorlopige resultaten van dit on derzoek hebben hem niet de indruk ge geven, dat de toegepaste prijsverhoging onevenredig hoog is ten opzichte van de kostenstijging. Het feit. dat er vele papiersoorten zijn waaraan de kosten stijging moet worden toegerekend, vormt hierbil uiteraard een complice rend element. Teneinde evenwel vol doende zekerheid te verkriigen omtrent de gemotiveerdheid der toegepaste prijsverhoging, wordt het onderzoek voortgezet. De mening dat de jongste loonsver hoging niet ln de prijs is gecalculeerd, berust op kennisneming van een ver laging van de aanvankelijk aangekon- rechtbank te Rotterdam Het Bondsbe- i digde prijsverhoging door Van Gelder stuur is er van overtuigd door dit be- Zonen N.V. met de kostenstijging, ver sluit een vruchtbare ontwikkeling van de oorzaakt door de Jongste loortronde. Een Ondernemingsraden te bevorderen, en ander is geverifieerd aan de hand waarmede naar zijn mening een groot|van de voorlopige resultaten van het algemeen belang is gediend, bovenbedoelde onderzoek. De bou w van het Centraal Sta- i Op de voorgrond het reeds in ge-1 achtergrond tion te Rotterdam vordert gestadig. bruik genomen zesde perronop de gebouw. N.V.V. is verontrust Verbondsbestuur heeft wensen Het verbondsbestuur van het N.V.V. is diep verontrust over de ontwikkeling van de fiscale en sociaal-economische politiek van de regering, welke tot uitdrukking komt in een aantal maatregelen, die de laatste maanden zijn ge nomen of in voorbereiding zün met betrekking tot de belastingverlaging, de huurverhoging en de prijspolitiek. Belastingen In een verklaring wordt deze veront rusting aldus toegelicht: „Aanvankelijk kondigde de regering een belastingverlaging aan van onge veer een half milliard gulden tegen het begin van 1956. Te venvachten is, dat. de overheidsuitgaven in 1956 een belang rijke daling zullen ondergaan tengevolge van het wegvallen van de vergoedingen wegens oorlogsschade en rampschade De vraag kan worden gesteld, of uit conjuncturele en structuele oogpunten aanwending van de aldus vrijkomende middelen voor verdergaande overheids investeringen en of sociale voorzienin gen niet de voorkeur verdient boven belastingverlaging Dit klemt temeer, omdat geenszins vaststaat, dat de door belastingverlaging ontstane mogelijkhe den van grotere besparingen doelmatig, dat wil zeggen: ten behoeve van de zo zeer noodzakelijke diepte-investeringen, zullen worden aangewend. Het Verbondsbestuur is van mening, dat verdergaande overheidsinvesterin gen-en sociale voorzieningen, met na me op onderwijsgebied, de voorkeur verdienen boven belastingverlagingen, welke de tendenz kunnen hebben de inkomstenverhoudingen ongunstig te verstoren. Huren De regering heeft aangekondigd: een huurverhoging van 10ri boven een bepaald huurbedrag. Het Verbondsbestuur acht dit na dere besluit een volkomen onvrucht baar compromis. In de eerste plaats Is de maatregel in strijd met de denivellering tussen de lagere en middengroepen: in de tweede plaats is het in conflict met het streven naar geleidelijke opheffing van de huur- versdhillen tussen oude en nieuwe wo ningen en betekent de maatregel in feite een voortzetting van de toenemende spanningen in de loonpolitieke sector; ten derde schept zij de onrechtvaardig heid, dat de ene groep huizenbezitters wel een huurverhoging incasseert, doch een andere groep, namelijk de eigenaars van goedkopere woningen, waaronder de woningbouwverenigingen. niet: ten vierde houdt de maatregel het gevaar in van een toeneming van de bouw van duurdere woningen ten koste van de arbeiderswoningbouw. Prijsbeheer sing Na de loonronde van 6'ó in October Jl„ welke ten doel had de werknemers hun rechtvaardig deel te geven in de gestegen welvaart vermaande de rege ring de ondernemers deze loonsverho ging niet door te berekenen in de prijzen, teneinde in de naaste toekomst een wedloop tussen prijs- en loons verhoging te voorkomen. Zonder enig overleg met de Stichting van de Arbeid heeft de regering de vorige maand een melkprijsverhoging doorgevoerd, welke tot gevolg heeft, dat de kosten van het levensonderhoud met ongeveer 1'c zijn gestegen. Het Verbondsbestuur spreekt als zijn mening uit, dat. hoewel de prijsver hoging economisch gemotiveerd was. de regering voorshands via subsidieverho ging had moeten voorkomen, dat deze prijsverhoging op de consument werd afgewenteld, waardoor een stuk werd afgeknabbeld van het deel van de wel vaart. dat de werknemers zich zo moei zaam veroverd hadden. Het aangevoerde Benelux-argument tegen tijdelnke sub sidieverhoging acht het Verbondsbestuur gezocht en onhoudbaar. Tegelijkertijd, dat de regering deze maatregelen neemt wordt harerzijds ge suggereerd. dat over een toekomstige loonsverhoging niet gesproken mag wor den, aangezien dan de spiraalbeweging in werking zou treden. Het Verbondsbe stuur heeft de spiraalbeweging bij zijn optreden nimmer uit het oog verloren, maar het wil er op wijzen, dat de loon- ronden van het vorig jaar Januari en October benevens de andere loonmaat regelen. namelijk de vermindering der gemeenteklasse-verschillen en de extra- toeslag yoor geschoolden, voor de hand- artoeiders te zamen 16' nominale loons verhoging hebben opgebradht. waarvan 7% verloren is gegaan door stijging van de kosten van levensonderhoud, waar onder de huurverhoging van 1 Januari 1954 De in November resterende 9" netto zijn' het minimum, waarop de werknemers gegeven de economische po sitie. aanspraak konden maken. Aan tasting van deze positie betekent aan tasting van het rechtvaardig deel der werknemers Hel N.V.V. wil er geen twijfel over laten bestaan, dat een regeringspoli tiek. welke in een periode van stij gende welvaart is gericht op het sta biliseren van het levenspeil van de werknemers of zelfs op het terugdrin gen van dat levenspeil tengevolge van prijsverhogingen. volstrekt onaan vaardbaar is. Bij stijgende welvaart zal de werknemers een evenredig aan deel in die welvaart moeten worden toegekend. Het Verbondsbestuur denkt daarbü in de eerste plaats aan een verhoging van het reéle loonpeil, hetzü door een nominale loonsverhoging, hetzij door prijsdaling. Betere vacantie en 5-daagse werkweek Voorts verlangt het Verbondsbestuur een verbetering van de vacantierechten, in het bijzonder ook van jeugdigen. Bo vendien is het Verbondsbestuur van oordeel, dat er alle aanleiding voor de regering is de S.ER. advies te vragen over een verkorting van de werktijd, ten einde tot de invoering van een vijf daagse werkweek te geraken. Het Verbondsbestuur zal bli de Stich ting van de Arbeid aan de orde stellen: 1een herziening van de richtlijnen voor de vacanties. waarbii voor volwas sen werknemers wordt verlangd een aan eengesloten vacantie van twee weken plus drie snipperdagen, alsmede een va cant itetoeslag van twee weken, met de mogelijkheid van uitbreiding der vacan- tieperiode bij een langdurig dienstver- Djambi lijdt aan voedselgebrek Grote vernielingen; 350.000 getroffenen; tijgers rallen mensen en ree aan De Indonesische minister-president. All Sastroamidjojo. is vanochtend per vliegtuig voor twee dagen naar Djambi vertrokken om de door overstro ming geteisterde gebieden, waardoor duizenden dakloos zijn geworden, in ogenschouw te nemen. Tachtig procent van de residentie Djambi staat onder water. Duizenden zijn gedwongen een toevlucht te nemen tot de heuvels van dit gebied. Een afgevaardigde van het bestuurs college van Batanghari in Midden- Sumatra die in Djakarta vertoeft voor besprekingen met de regering, ver klaarde. dat volgens de eerste gegevens 5 mensen de dood vonden maar het werkelijke aantal slachtoffers is wegens de verbroken verbindingen nog niet na te gaan. De materiele schade is zeer groot. 42 000 H.A.-padivelden. waarvan de padi vrijwel rijp was om geoogst te worden is vernield. Voorts zi)n nog 600 H A. jonge padivelden vernield. In het gebied van Djambi kampt men met gebrek aan voedsel. De overstroming ontstond na 10 da gen onafgebroken slagregens. De hui dige overstroming is veel ernstiger dan die van 1931, welke tot nu toe be schouwd werd als de grootste overstro ming. Het regentschap Batanghari staat ln zijn geheel onder water: het regent schap Meranging staat voor de helft blank. Het totaal aantal door de overstro mingen getroffenen omvat ongeveer 350.000 mensen, op een totale bevol king van 430.000. Nijmeegs Schouwburgplan aanvaard In de gisteravond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Nijme gen is behandeld het voorstel van B. en W., de nodige credieten te verlenen om uitvoering te kunnen geven aan het plan tot bouw van een afzonderlijke schouw burg aan het Keizer Karelplein. hoek Nassausingel. B. en W. vroegen een cre- diet tot dekking van de nettokosten ad f. 2362.000. welk voorstel werd aangeno men met 27 tegen 9 stemmen. B. en W. deelden nog mede. dat het nadelig saldo van de exploitatie van de Schouwburg in de eerste jaren kan geschat worden op f149.850.— per jaar. (Ingez. Med.-Adv.) Gezonde Bab/es Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten band en/of bij het verrichten van voor de gezondheid schadelnke arbeid, voor jeugdige werknemers een vacantie van drie weken met een vacantietoeslag van twee weken; 2> een herziening van de z.g sratificatierichtlijn. waarbij de mogelijkheid geschapen wordt om. indien geen vacantietoeslag wordt gegeven, een jaarlijkse gratificatie uit te keren van 43i de regering te vragen een studie over het vraagstuk van de verkorting van de werktijd en de mogelijkheid van invoering van de vijfdaagse werkweek by de S ER. aan de orde te stellen", zo besluit de verklaring. Detaillist en groothandelaar. De kracht van de overstroming was zó hevig, dat in de kampong Penjebe- rangan Tandjoeng alle woningen en winkels door het woedende water wer den weggespoeld. De afgevaardigde van de getroffen gebieden poogt in Djakarta rijst, tex tiel en medicijnen te krijgen voor de slachtoffers. De regering heeft reeds een speciale commissie ingesteld om de ramp het hoofd te kunnen bieden. Het Ministerie van Economische Zaken heeft L700.000 kilo rijst ter be schikking gesteld en verhoogde de rijstallocatie voor dit gebied voor het komende jaar. Wilde dieren, vooral tijgers, zün ge vlucht naar de heuvels, waar zjj mensen en vee aanvaUen. Vacatures Lager Onderwijs De minister van O. K. cn W. heelt aan de Eerste en de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen betreffende vacatures, afwezigheid en plaatsvervan ging by het LX), per 16 September 1953 en 1954 en per 16 Januari 1954 en 1955. Hieraan is het volgende ontleend: Het aantal plaatsen in het verplicht personeel, waarvoor niet een onderwijzer ln vaste dienst aanwezig was, bedroeg op de genoemde data resp. 2150. 2516, 2415 en 2650 Deze plaatsen werden ty- dehjk vervuld door gehuwde vrouwen (670, 877, 892, en 1033). Definitief ge- pensionneerden (96, 103, 152 en 122) en andere tydelyk aangestelden (1291, 1443 1199 en 1407). Hierdoor waren nog onvervuld resp. 93. 93, 172 en 88 plaatsen. Voorts waren afwezig wegens ziekte, zuivering, militaire dienst, verlof enz., uit verplicht personeel 1332, 1360. 1541 en 1586. Deze plaatsen werden tydelyk ver vuld door gehuwde vrouwen, (489. 540 727 en 696 definitief gepenslonneeraen (87. 70. 132 en 108) en andere tydelyk aangestelden (660, 660. 481 en 612) nog onvervuld waren reep. 96. 90, 201 en 170 plaatsen. Uit het boventallig personeel waren wegens ziekte enz. afwezig resp. 71. 69, 89 en 8L Hiervan waren onvervuld resp. 7, 9, 15 en 11 plaatsen. Nationale Ruiterdag te Utrecht De Koninklyke Federatie van Lande- ïyke Ryverenlgingen heeft in Utrecht haar Nationale Ruiterdag gehouden. De voorzitter van de Federatie, de heer P. K. Kistemaker uit Hoofddorp zei. dat het ledental van de Federatie iets is teruggelopen en wel tot 3556. De motori sering in de landbouw, emigratie en langere militaire diensttyd zullen z.i. zeker voorname factoren vormen Voorts dankte spreker de ritmeester (b.d.i J. J. Gruppelaar. de lt. kol. (b.d.) D. A Ca- merllng Helmondt en de heer H Jan sen van Galen voor hetgeen zy op het gebied van de cursussen voor de Fede ratie hebben verricht. De Federatie heeft nu 20 instructeurs; het zo noodzakelijke onderwys zal ln de naaste toekomst wor den gegeven op alle lagere en ook op de landbouwwinterscholen en middelbare landbouwscholen. Nadat diploma's Federatie-Instructeur. Federatiesterren en diploma's grote veel- zijdigheidsproeven waren uitgereikt, hield de lt. kol. (b.d.) G W. Ie Heux uit Wassenaar een inleiding over de ontwik keling van de rykunst. De byeenkomst werd besloten met de vertoning van filmflitsen van de in 1954 ln Zweden ge houden landelyke ruitersport-ontmoe tingen. Zilveren gulden buiten omloop Met ingang van 22 Februari 1955 zullen de voor-oorlogse zilveren guldens buiten omloop worden gesteld. Deze munten worden uit practlsche overwegingen reeds thans Ingetrokken, ook al om te voorkomen, dat te zijner tyd twee soorten zilveren guldens, t.w. de oude reeds bestaande en de nieuwe gulden van het kleinere model, gelyk- tydig gangbaar zullen zyn. Tot 22 Juli as bestaat celegenheld tot inwisseling by alle postkantoren bij- en hulpkantoren der posteryen cn post stations. alsmede by de kantoren en agentschappen van de Nederlandsche Bank N.V.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5