Shot aar feest „Werkmans Wilskracht'" jroots succes van Grootse mislukking" lave voorstelling van K.V. „Litteris Sacrum" Districtscommandant Warmoltz van I Shot. .raak van smaak Leiden naar Den Haag Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 14 Februari 1955 No. 28449 In Memoriam: Gerardus Dik Gerrit Filippo onderscheiden fumKr wij een feestprogramma ontvangen, benieuwt ons altijd: zal dit ons .«bood bieden? Gelukkig, er was Zaterdagavond óók inhoud! g,l (test is er voornamelijk voor vrienden en verwanten en die waren er bij jj, jaarfeest van „Werkmans Wilskracht" wederom met een duizendtal. lN, de kapelleden staat het anders. Aan hun feest gaat een examen vooraf. H in hun corps cultureel instinct, dan laat hun het komend oordeel van critiek ,:ülorium niet onverschillig. Afwijzend, nauwelijks voldoende of een hogere (ditatie? Dat het betere deel een feit werd, zal na het concert wel niemand ia, betwijfeld. a dan het betere is evenwel het en gevoeliger afscheid had kunnen bren- ander meer. En daarmee doelen cï&tnltikheden, die uitgaan boven r routine en traditionalisme. Wij 3 daarbij aan saamhorigheid, sfeer, menselijkheid, waarden, die en luisteraar met elkaar verbin- tot begrip en onderlinge waarde ren. En dat was overvloedig aan- coed concert is resultaat van een jom van energieën, van geduld, lering, discipline, zelfoverwinning, an van geestelijke en lichamelijke ailng, en hier betekent dit, dat jere ook na gedane arbeid, arbeid ithuwen en in een edele vorm hun •tijdsbesteding oplossen. Deze hou- is een voorbeeld en noemen we tMerdebolder van ernst naar kol- Dat stond het vetst gedrukt. Het op revue en bal na de pauze. Onze pijwing betreft de „ernst". Daarbij iMen de omstandigheden ons van 3rang af. Het leven dwingt daartoe oarerbiddelijk streng. (e eerste woorden van de voorzitter, jij, javen vorm aan een „In Memo s'. Allen rezen toen van de zit- uts, minuten lang in rouwende •meed terugdenkend aan Gerardus L de naam van een man, die tlen- 'jit jaren de kapel dirigeerde, een die voor tienduizend Leidenaars oi en betekenis heeft bezeten. ratter en Bestuur hadden het niet «1 woorden gezocht, maar in iets 2. Zij lieten het de Harmonie zelf rëken in het lied „Wenn ich einmal Kheiden. wenn ich den Tod soil Dat is het koraal uit de „Mat- Passion", dat het koor daar zingt ogenblik dat Jezus Zijn levensloop ■fiai ten einde bracht. Wij geloven moeilijk een mooier, waardiger AANVAL OP DE SNEEUW soneel van de Dienst van Gemeen ten en de Gem. Reinigingsdienst ;dit weekeinde diverse aanvallen op :*'jw ingezet. Terwijl het personeel Gemeentewerken (ongeveer 30 man) sal ruim 200 kubieke meter zand «el strooide, waren de sneeuwploe- un de Reinigingsdienst voortdu wt lier sneeuwruimauto's op stap. wrtdurende sneeuwval belemmerde opruimingswerkzaamheden in be- r.jïe mate en was oorzaak, dat het werk vruchteloos bleef. gen! Een tweede onvergankelijk koraal zou daarna weerklinken: ons aller „Wilhel mus". De voorzitter nodigde jhr v. Kin schot. onze burgervader, op het podium, die zich daar opstelde tegenover een vete raan van het corps: Gerrit Filippo. „Ger rit", mogen we vrijmoedig wel zeggen, diende 50 jaar zijn instrument en zijn Volgend seizoen 100-jarig bestaan het beroepstoneel gebeurt het nog eens, dat een zwak stuk door bril- s spel wordt gered of zelfs op hoger su wordt gebracht dan waarop het aheeft. Bi) het amateurtoneel pleegt i*ak stuk tot uitwerking te hebben, iet nog dieper zakt dan nodig is. üteris" heeft het echter klaar ge- si om van een vooral in het begin toneelspel alles te maken en het te heffen dan het verdient. Het is .Litteris" al direct een compliment! haa Morgan's „De grootste misluk- behandelt een op zich zelf niet «lig gevonden probleem, doch het t -i te omslachtig opgezet. Van het tafereel van het tweede bedrijf Tdt het echter beter en weet het boeien. as Christian Starcross een held Harmonie. Een zo langdurige trouw heeft de Burgemeester een zaak van de stede lijke gemeenschap geacht, met meer te belonen dan een enkele gelukwensende toespraak. Hij maakt bekend, dat Gerrit Filippo bjj K.B. begiftigd was met de bronzen medaille verbonden aan de Huis orde van Oranje Nassau en speldde (bij staand orkest) hem vervolgens het zicht bare teken van de onderscheiding op de borst. Daarop was een Wilhelmus-cou- plet een allernatuurlijkst antwoord. De voorzitter verzuimde niet, de over bruggende plaatsvervangende kapel meester J. van Dijk te huldigen en te danken en de nieuwe vaste dirigent, de heer J. Dol. lid van de Marinekapel, har telijk te verwelkomen bij zjjn inschake ling in het Leidse openbare leven. Dat laatste doen ook wij. Een rechte man is op een rechte plaats gekomen. Eigen karakter, eigen visie, eigen wil stempelden reeds nu zyn vertolkingen. Een streven naar versobering viel wel het meest op. Dol heeft de clarinetten aan een regiem onderworpen en tot een zeer milde toongeving bedwongen. Een ver tolking krjjgt daardoor een ander aan gezicht. Een Harmonie kan kracht zoe ken in een zegevierend gezamenlijk op- wiens daden, ook al mislukte zijn ge vaarlijke tocht naar het onbekende in Thibet en ging hij bijkans blijmoedig met al zijn metgezellen de dood in. ver dienen op de film te worden vastge legd? Ziedaar het probleem, dat de schrijfster stelt en zulks aan de hancl van een ruwe schets van het verleden van de held, waarin deze er op zich zelf niet te mooi afkomt. Ja. zegt de ene partij, neen de andere. Een voor beider standpunt valt veel te zeggen! Iedere bezoeker zal tenslotte voor zichzelf moe ten beslissen, welke zijde hij kiest, dat is het aardige van dit toneelwerk. De film wordt gemaakt! Waar nog twee voorstellingen zullen volgen, zullen wjj op het probleem niet dieper ingaan, het zou te veel van het verrassende aan het slot wegnemen. Alle hulde echter voor de wijze, waar op „Litteris" dit werk ten tonele heeft gebracht. Dat was amateurtoneel van de eerste rang! Onder regie van de heer B. Hageman is „Litteris" er in geslaagd van „De grootste mislukking" iets groots te ma ken. Vooral de weduwe Starcross van mevr. Hageman-Verhagen en haar tegenspeel ster. „vriendin" van de held, van mevr T. Hogewind-van Ootmerssen werden bijzonder gaaf getypeerd. Van de twee tenslotte van inzicht verschillende film mensen was de heer Hageman uitste kend op dreef, de heer H. Frentzen had moeite om zich daartegen staande te houden en slaagde daarin niet geheel. Voor de weduwen van de met Starcross omgekomenen alle lof, evenals voor de andere damesrollen. Zij waren trouwens alle in beproefde handen. Als nieuwe linge debuteerde mej. I. Brandts Buys en "zij paste goed in dit superieure ge heel. De volle Schouwburg heeft de aan de dames en aan de heer Frentzen ge brachte bloemenhulde met luid applaus onderstreept. Het zelf vervaardigde dé cor voldeed prachtig. Volgend seizoen bestaat Litteris jaar! Het is een uniek feit, vooral in de amateurtoneelwereld en het behoeft ze ker geen verwortdering te wekken, dat dit heuglijke feit zal worden herdacht. Hoe. is echter nog niet vastgelegd. I Aan de donateurs, die begrijpelijkerwijs een voornaam aandeel zullen moeten nemen in de viering, is de vraag voorge legd. hoe zü de viering denken M. trekken, niets willen dan rhythmische gang. pit. animo. Daartoe verleidt de geest der marsen. Maar Dol begrijpt, dat een concerterende en een marcherende taak verschillen. Hij heeft dan ook stel selmatig onnodig gedruis vermeden en de compositorische partijen en groeperingen onder een schilderkunstig orkestraal licht gebracht. Hij wist daardoor de melodi sche lijn ongebroken helder te houden en figuratie of zuivere begeleiding vrij te maken van overwaarde. Een stuk wordt door hem niet als overladen of gezwol len muzikale massa aangeboden, de klem- is gedempt en het tempo uiterst rustig. De voorzichtige hantering van het appa raat, waarvan hij de begrenzing kent, wfjst op proefneming. Wellicht zal hij, „de marinier", wel een grotere veerkracht wensen, maar wie weet. volgend jaar? Wü hebben Alle vertrouwen! Het programma had hü zeer bevredigend opgesteld. Mars voor en na. een Sousa en de „Zaalberg-Deken" van Dik. Daar tussen een ouverture (Verdi. Nabucco). een wals (van Lincke). een ballet-suite (uit ..Marion" van Vlessing) en. het mooiste als uitvoering, een concertsuite naar oude trant (Partita Piccola van Boedijn). WU zullen moeten nalaten op werken en prestaties in te gaan. maar vermel den nog. dat de heer Dol een prachtig bloemstuk verwierf van de heer Schrandt, de Beschermheer, en dat de uitvoering zoveel bijval oogstte, dat een toegift (mars) onvermijdelijk werd. De muzikale Show en Revue na de pauze presenteerde Gé Hofenk, terwijl de heer W. F. van Wijk de leiding van het bal had. met Cor Vincourt's Ball- room-orkest. PB. Het muzikale deel van de avond werd van het revueprogramma gescheiden door een pauze, die langer dan een uur duurde. Dat is heus van het goede te veel! De organisatoren zij hartelijk aan bevolen deze onderbreking minstens tot de helft terug te brengen! Koninklijk brons op gouden feest. Burgemeester Van Kinschot speldt „Gerrit" Filippo het ere-metaal op de borst. (Foto L-D./Van Vliet) Weten, geloven, doen Dr D. H. PRINS SPRAK VOOR HUMANISTISCH VERBOND. Gisterochtend hield dr D. H. Prins voor het Humanistisch Verbond in „Ons Centrum" een lezing over: „Weten, ge loven, doen". Men heeft, aldus spreker, wel gespro ken van een wetenschappelijke levens beschouwing, maar ik acht dit een con tradictio in terminus. Wetenschap berust op kennis van de feiten. Levensbeschou wing is een geloof. Omtrent weten zal geen misverstand ontstaan, over gelo ven wel. In onze taal zijn er twee be tekenissen van geloven. Ie ik houd iets voor waar d.i. geloven aan; 2e geloven als een houding van vertrouwen d.i. ge loven in. Spr. licht dit met voorbeelden toe. Het eerste geloof kan men redelijk ar gumenteren. Geloven in berust op een innerlijke beleving. Een eenvoudige ge lovige. die gelooft dat God de wereld geschapen heeft, trekt zich van een we tenschappelijke verklaring van het ont staan van de wereld niets aan. Niet om dat hü het daarmee niet eens is. maar hü beleeft iets als werkelük. Dit is geen geloven aan. Het is ook geen primitief soort van wetenschap, maar het ligt in een ander vlak. Wanneer men verticaal een scheidingslijn trekt tussen gelovi gen en ongelovigen, dan ontmoet men aan weerskanten van die hjn dezelfde moellükheid van verwarring tussen ge loven aan voor waar houden, en ge loven in vertrouwenshouding. Wie zegt. dat zün overtuiging wetenschap pelijk gefundeerd is. heeft het over iets anders dan een innerlyke beleving. Het zoeken naar waarheid houdt in het willen leren van. het zich openstel len voor de overtuiging van iets anders. Overtuiging is een fundament, dat niet is weten zonder meer. Deze berust op impulsen, die uit de mens zelf voortko men. Geloof in broederschap der men sen. Geloof in vrüheid. Enz. Geloven in, houdt in het doen naar eigen overtui ging, gericht op een doel dat de mens zelf stelt. Hieruit vloeit voort de eer bied voor de menselüke persoonlükheid van ieder ander, ook van de misdadiger. Maatregelen tegen de misdaad mogen nooit gericht zijn op het knakken van de persoonlükheid van de misdadiger. De levenshouding bepaalt voor de mens waarin hü gelooft. Hoe weten wc of wc In 1954 emigreerden 504 personen In het vandaag verschenen jaarover- zicht-1954 van het Gew. Arbeidsbureau, wordt o.m. opgemerkt dat als gevolg van de ruime werkgelegenheid in het eigen land. de belangstelling voor emigratie in dit gewest in 1954 minder groot was dan in vorige Jaren. Er gaven zich in 1954 in totaal 230 personen c.q. gezin nen voor emigratie op; het aantal per sonen (mannen, vrouwen en kinderen) dat in 1954 daadwerkelük emigreerde, bedroeg 504. Hierin zün echter ook be grepen personen, die zich reeds in de tweede helft van 1953 voor emigratie hadden aangemeld. Van deze 504 perso nen vertrokken er naar Canada 231, naar Australië 206, naar Zuid-Afrika 46, naar Nieuw-Zeeland 12. naar de Verenigde Staten van Amerika 5 en naar Zuid- Amerlka 4. Voorts wordt In dit Jaarverslag een uitvoerig overzicht gegeven van de stand van de arbeidsmarkt, waarover wü we- kelüks de voornaamste bijzonderheden reeds publiceren. op de goede weg zün? Toegegeven we doen, omdat we niet anders kunnen en "t kost moeite om te doen waarin men gelooft. In het kunnen-doen zit een toets, die ons het antwoord kan geven. Waarom doe ik. waarom geloof ik? Uit innerlüke beleving nam mün juiste hou ding tegenover het leven, tegenover de medemens. Aan de poort van het leven is het ge loof in de idealen sterker, zün de da den impulslever. Op later leeftüd vraagt menigeen zich af was ik toen beter en het antwoord luidt dan.misschien wel", maar was ik ook verstandiger? Deze laatste vraag zou spr. willen beantwoor den met een wedervraag, ontleend aan Socrates „Wat is verstandig?" Weten kan ons veel leren in alle practische vragen van het leven. Weten brengt helderheid en orde. Maar wie aan het weten vraagt naar levenswijsheid, krügt geen antwoord. Levenswüsheid moet beleefd worden en al levende verworven en verdiept worden. Het komt tenslotte aan op onze innerlüke houding. Na de pauze had spreker gelegenheid om een en ander aan te vullen en te verduldelüken. Mutatie bij Rijkspolitie scène uit „De grootse misluk-1 heer B. Hageman. mevr. Hageman-1 Al. Reitsma en mej. I. Brandts Buys. p - Van links naar rechts: de I Verhagen, de heer H. Frentzen. mej. I (Foto L D-/Van Vllet) U heeft het goed geschoten met SHOT de halfzware shag met de speciale, innige menging van lichte en zware tabakken. Niemeijer's SHOT is extra geurig, lekker pittig en toch zacht. Daarom kunt U niet buiten SHOT blijven! ..GOED GESCHOTEN Wordt opgevolgd door majoor L. G. v. d. Meuten Naar wij vernemen zal overste mr R. Warmoltz, commandant van de Rijks politie van het district Leiden, wonende te Katwijk, morgen deze functie neer leggen en overdragen aan majoor L. G. v. d. Meulen, thans toegevoegd offi cier van het gewestelijk commando van de Rijkspolitie te Den Haag. Overste Warmoltz zal met ingang van morgen optreden als toegevoegd officier van de gewestelijk commandant. Door deze commando- r wisseling verliest het dis trict Leiden een politie- commandant. die zich een grote populariteit heelt verworven bü meerderen, minderen en het publiek, dank zij een correcte soe pelheid. doortastendheid, wilskraoht en menselük- heid Overste Warmoltz heeft thans ruim 26 jaar by de Rijkspolitie gediend. R Warmoltz werd in 1903 geboren als zoon van een predikant teTernaard in Friesland, legde de grondslag voor zün car rière door een juridische studie te Utrecht, welke hü in 1928 voltooide en ving op 1 Januari 1929 zün politiecarrière aan in de Domstad Hij werd toen adjunct-inspecteur In 1936 volgde zün benoe ming tot inspecteur van politic te Katwük, en sindsdien is hü in het district Leiden werkzaam gebleven, tot de dag van morgen, wanneer hü het districtscommando neer legt. Het werk van de Rüks- politie is weliswaar voor een groot deel gelegen langs de openbare weg. maar van „aan de weg timmeren" is zelden spra ke, zeker niet voor over ste Warmoltz, wiens optre den gekenmerkt wordt door bescheidenheid en soepelheid, gepaard aan uiteraard noodzakelijke correctheid en voortva rendheid Bü het grote publick is overste War moltz beslist geen overbe kende figuur maar waai het publiek nanraklnf met deze officier kreeg, kon het zioh overtuigen van zün grote menselijkheid, mensen kennis en juiste inzicht in de eisen, welke door het contact tussen publiek en politie gesteld worden Een van de naoorlogse jaarlijks terug kerende taken van overste Warmoltz Overste mr R. Warmoltz was de verkeersregeling in de Bloem- het bollen toerisme en vooral tüdens het befaamde bloemencorso Met een blij moedigheid, welke steeds onze bewon dering; heeft afgedwongen, wist hü zün corps in die moeilijke uren steeds te in spireren, meer organisator en toeristen- leider te zün dan gezagsdrager, en daar bij er tevens zorg voor te dragen, dat de kraohtiige hand (veelal ongemerkt) Ingreep wanneer de büzonder moeilüke omstandigheden van het ogenblik dit vereisten. In deze bloemige omgeving pleegt de politie het zonnigst te kijken en op te treden, en voor een belangrijk deal is dit te danken geweest aan de inspirerende leading van overste War moltz. Begin vorig jaar werd overste War moltz, die toen nog de rang van majoor had, in zeer intieme kring gehuldigd in verband met zün 25-jarige diensttijd Wj de politie. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht de dames A. Goudeket (Eindhoven), J. M. F. van Gurp (Bre da). G. Verhey (Den Haag), A. M J- van Nouhuys (Den Haag), C. S. Cahen (Den Haag), P. Koningsveld-Beets (Lei den), E. P. Bennewitz (Delft). C. V. Klei (Den Haag), J. Dooren (Dordrecht) en de heren A. Smeele (Den Haag». H. R. Vincent (SantpoortA. W. Kamp (Den Haag), J Diepenhorst (Den Haag) M. J. van Exter (Voorburg), T. Sorko (Schevenlngen), A. A M. Heinemann (Den Haagi, G. F. Boreel (Beverwük), G J. v. d Top iLeiden). O. P. Smidt I «Den Haag). H Cohen Jehoram (Delft) J J M. v. d. Most (Hengelo), N. S. Arriëns «Den Haag en J W. Smit (Den Haag). LEIDSE KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP 10-Jarig bestaan van de relsclub. In het St. Antoniusclubhuis vond Zaterdagavond de feestelüke viering plaats van het 10-jarig bestaan van de Relsclub van het Leids Klucht- en Revue-gezelschap. Nadat het bestuur van deze Reisclub was gehuldigd, waarvoor de voorzitter, de heer I. Lens, met een kort woord dankte, bracht het Florida-cabaret uit Den Haag onder de titel „Sterren stralen uit Don Haag" een vrolüke revue van muziek, dans en zang over het voetlicht, waarmede de vele aanwezigen zich kostelük amuseerden Na afloop volede een geanimeerd bal. waarbü „The ka veling Brothers" de dansmuziek ver zorgden. REISVER. „ANNA PAULOWNA" In de Zaterdagavond in „de Kleine Burcht" gehouden ledenvergadering van de Relsvereniging „Anna Panlnwna" werd op voorstel van de secretaris, de heer H. Cornet, besloten het Jaarlükse uit stapje ditmaal te houden op 3 en 4 Juli a.s. De reis zal gaan naar Arnhem, Nümegen (alwaar zal worden overnacht) en Breda. De feestcommissie deed verschillende mededelingen over het 10-jarig bestaan, dat op 14 Mei feestelük zal worden ge vierd. Nadat nog enkele uurtjes in genoeg lijke stemming waren doorgebracht sloot de voorzitter, de heer S. Weedai I deze geslaagde avond.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3