LEIDSCH DAGBLAD Adenauer gelooft in „realisme" van Kremlin-lieersers .Onderhandelingen met Moskou uilen daarom gemakkelijker zijn" Veiligheidsraad Maandag bijeen WEERBERICHT Amerika blijft glimlachen. (),le Jaargang ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 No. 28448 pudeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Aangezien de nieuwe regering in Sovjet-Rusland bestaat uit realisten, b?en onderhandelingen met Moskou gemakkelijker zijn", gaf de West-Duitse fcidskanselier Adenauer gisteren als zijn mening aan buitenlandse journalisten jj lennen. Dr Adenauer zei geen directe dreiging te verwachten van het rouwe bewind. Deze regeringswijziging is voor het Westen niet belangrijker jan de dood van Stalin achteraf bleek te zijn. Het getuigt van werkelijkheidszin, jal het Kremlin eerst de problemen van de landbouw wil aanpakken, aldus Adenauer. „Politici met realiteitsbesef zijn veel prettiger om op een inter zonale conferentie te ontmoeten. Omdat zij realisten zijn, hebben zij oog roor hun eigen zwakke punten. Oorlogen ontstaan als volkeren de gevolgen an niet beseffen". Volgens Adenauer is het mogelijk, dat de volgende internationale confe ree met de Sovjet-Unie een vijf-mcgendhedonconferentie met deelneming ween souverein West-Duitsland zal zijn. Voorbereidingen voor besprekingen kien Oost en West dienen zo spoedig mogelijk te worden getroffen. Derge- Sjle besprekingen moeten „zeer zorgvuldig" worden voorbereid, willen zij kans nn slagen hebben, zo zei hij. politiemannen uit plaatsen in de omge ving. Conferentie met de Russen viór oprichting Duits leger De Bondskanselier sprak als zijn over- »(Éing uit, dat een conferentie dient te i/den gehouden na de ratificatie der PirÜse accoorden, doch vóór de oprich- iag van een West-Duits leger. Jk óp de vraag of West-Duitsland nu I' t«r belang hecht aan hereniging met Ifcst-Duitsland dan aan vorderingen op r. gebied van Europese eenwording, Eioordde Adenauer, dat dit „valse al- rotleven" zijn .omdat West-Duitsland ik!, dat „er zonder Europa geen her- liging kan zijn." Communisten vervalsten entreebiljetten De Communisten in West-Duitsland jn voortdurend buitengewoon druk in fcveer om zich tegen de door Adenauer rekcfevolgde politiek, die intensievere sa- enwerking tussen West-Duitsland en i Westelijke mogendheden beoogt, te rotten. Adenauer en zijn minister voor Eco- :be Zaken, prof. Erhard, zullen Zondag, op een grote door de kristelijk-democratlsche Unie büeenge- vergadering in de industriestad in Westfalen het woord voeren. Cheeft thans ontdekt dat er 1500 e entreebiljetten in omloop zijn richt. De politie Is er zo goed als ze- van, dat dit door Communistien is JJ pdian. Men heeft geen betere uitweg HMD vinden dan alle entreebiljetten geldig te verklaren. Pas vanmiddag «den de nieuwe entree biljetten ge- hit, die een heel ander aanzien krij- Het gebouw, waarin de vergadering fcde CDU wordt gehouden, kan 4500 nonen bevatten. Hen wil in ieder geval verhinderen, onregelmatigheden plaats kunnen eden. Morgen zal daarom de gehele nüemacht van Hamm op de been zijn. zordt bovendien versterkt door een I aanzienlijk aantal rechercheurs en Aantal Communisten groeit in West-Duitsland In Düsseldorf heeft gisteren een func tionaris van de anti-communistische Bond voor vrede en vrijheid, dr Jaspar Petersen, uit Baden-Wurtemberg, op een vergadering medegedeeld, dat het aantal van hen, die zich bij de Communistische partij hebben aangesloten, sedert het be gin van dit jaar alweer gestegen is, hoe wel deze partij sinds de laatste verkie zingen van September 1953 geen afge vaardigden meer naar de Bondsdag heeft kunnen sturen. Dr. Petersen meent, dat de stijging van het aantal Communisten wel voor een groot deel toe te schrijven is aan de onvermoeide actie van niet minder dan 3700 illegale Communistische bedrijfs- ploegen met tezamen 118.000 leden, waarbij nog een 200 over geheel West- Duitsland verspreide verkapte Commu nistische organisaties komen. Ze worden financieel door een fonds van ten min ste 135 millioen Oost-Duitse marken on dersteund, die door de Communistische Oostzone-autoriteiten uitsluitend voor propaganda, opleiding en infiltratie ter beschikking is gesteld. De in West-Duitsland werkzame Com munistische agenten zouden hun op drachten zowel uit de Oost-Duitse zone als uit Rusland en Tsjecho-Slowakije ontvangen. Moeder en dochtertje door gas gestikt Een 31-jarige mevrouw uit Den Haag, moeder van vier kinderen, en haar twee jarig dochtertje zijn gistermiddag in hun huis aan de Soestdjjkse Kade door gasverstikking om het leven gekomen. Toen de echtgenoot 's middags tegen half vijf thuis kwam, vond hij zijn vrouw levenloos in een 'toel naast de haard; hun twee-jarig dochtertje lag dood op de grond. In liet huis hing een doordringende gaslucht. Volgens de politie moet de moeder, die grieperig was in haar stoel in slaap zijn gevallen. Het dochtertje heeft daarna toen zij aan het spelen was. vermoede lijk het gaskraantje naast de haard opengezet. Dit kraantje stond althans open toen de vader thuiskwam. Twee kinderen speelden buiten; het derde vertoeft in Maastricht. Staken-van-het-vuren in Straat Formosa en veroordeling van de V.S. op de agenda Tatsjen-eilanden ontruimd De Veiligheidsraad van dc Ver. Naties zal Maandag om half zes Ned. tijd bij eenkomen om de kwestie-Formosa te bespreken. De agenda zal dezelfde zijn als de op 31 Januari goedgekeurde. De Raad besloot toen voorrang te geven aan een Nieuw-Zeelands voorstel om de mogelijkheid van een ..staakt-het-vu- ren" in de Straat van Formosa te be spreken. Als tweede punt staat op de agenda een Sovjetrussisch voorstel om de Ver. Staten te veroordelen wegens „agressie tegen China". De Sovjet-Unie wil, dat de Raad aan de Ver. Staten vraagt de Amerikaanse strijdkrachten uit het ge bied van Formosa terug te trekken. Enige dagen geleden verluidde nog. dat de Westelijke mogendheden in de Raad meenden, dat het geen zin had verder te gaan met het oorspronkelijke plan om de Raad te verzoeken een op roep tot staken-van-het-vuren uit te vaardigen, aangezien Communistisch China geweigerd heeft aan de bespre king van de kwestie deel te nemen. Het probleem-Formosa zal dus zonder Rood-China aan de orde komen. rikaanse departement van Buitenland se Zaken Vrijdagavond bekend. De Amerikaanse lucht- cn zeestrijd- krachten, die geholpen hebben bij de herschikking van de strijdkrachten cn de evacuatie van de burgerbevolking van de eilanden, zullen thans haar normale operaties hervatten. Zij zullen echter letten op bewegingen van Communisti sche strijdkrachten, die kennelijk beogen een aanval op Formosa te vergemakke lijken en zullen gereed zijn zo nodig de gepaste militaire maatregelen te nemen. Het laatste schip heeft heden, Zater dagochtend. om tien uur plaatselijke tijd de Tatsjen-eilanden verlaten. Aan boord van dit schip bevindt zich de Na tionalistische garnizoenscommandant van de eilandengroep, generaal-majoor Lioe Lien. Jonken bij Matsoe Van de zijde der Chinese Nationalis ten op Formosa wordt vernomen, dat de Communistische marine haar activi teit ter hoogte van het eiland Matsoe zodanig vergroot heeft, dat men een landingspoging op het eiland vreest. De Communisten hebben een groot aantal oorlogsvaartuigen en gewapende jon ken samengetrokken. Winterweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en enkele ver- feid optredende sneeuwbuien. Krach je lot matige wind in hoofdzaak tus- b Noord-West en Noord-Oost. Van- lichte, plaatselijk wellicht matige st, morgenmiddag temperaturen on: ei mespunt. (Opgemaakt te 10 uur». Winters weer Het K.N.M.I. deelt mede: afgelopen dagen hebben Noord- "Welijke winden koude lucht aange- wtd, die tevens onstabiel was, zodat rahaaldelijk sneeuwbuien voorkwamen Nachts daalde de temperatuur tot 1 r2 graden onder nul. De Noord-West?- W wind hield verband met een krach- gebied van hoge luchtdruk dat tussen 'tiand en Groenland lag. De koude Ebt drong over geheel Europa door. In Jiden vroor het zelfs in het Zuiden «l»Hjk meer dan 20 graden In ons °d draaide de wind in de afgelopen Ji'bt naar het Zuiden onder invloed fa een depressie die over de Noorzee Zuidelijke richtine bewoog Het Efjuwgebied dat de depressie verge- H bereikte in de vroege ochtend het ^re-Westen van het land Na het "uren van de depressie zal de wind 1 het Noord-Oo«ten caan waaien en hrdoar zal het koude weer voortduren kans bestaat dat gedurende het '"seinde meer vorst zal voorkomen, ia de afgelopen dagen. 13 Februari jat op; 8.03 uur; onder: 17.50 uur. op; 0.45 uur; onder 9.48 uur. «oogwater te Katwijk te 7.16 en 19.3 W- (14/2 te 7 50 en 20.10 uurl. nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. Vreemdelingen bezoek springt nog omhoog In drie jaar verdubbeling van bezoek Een merkwaardige foto van eendie Berlijn veroverden. Eisenhower kleine tien jaar geleden: Eisen- opperbevelhebber der geallieerde hower cn Zjoekof als wapenbror- Westelijke strijdkrachten 7'ioekof drrs v» w"/» 'iers' te 's nn Bnvr-nr'- V Frankfurt. Zjoekof was toen aan-iste. Eisenhower president van de voerder van de Russische troepen I Verenigde Staten. Nog steeds neemt het bezoek van vreemdelingen aan Nederland met sprongen toe. Dit blükt zowel uit de offi ciële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de eerste 9 maanden van 1954 als wel uit de schattingen, van de ANVV, die op grond daarvan en op de cijfers van vo rige jaren, voor het gehele jaar 1954 voor den dag komen. Deze cijfers vermelden het aantal overnachtingen van vreemdelingen in Nederlandse hotels en pensions en geven dus niet de millioenen dagbezoeken van voornamelijk Belgen en Duitsers weer. In totaal hebben volgens deze voorlo pige jaarcijfers 2.130.000 buitenlandse gasten van nacht tot nacht de moede le den in Nederlandse bedden gestrekt. In 1953 werden 1.683 792 bedden aan bui tenlanders verhuurd. Dit is een vermeer dering van 26,5%, de grootst, die ooit is vóórgekomen. In 1951 werden voor het eerst meer dan een millioen overnach tingen door vreemdelingen genoteerd, in drie jaar tijds verdubbelde dus het be zoek aan ons land. De Duitsers namen 450.000 nachten lang een hotel- of pensionbed in beslag tegen 275 000 in 1953, de Amerikaanse toeristen 297.000 tegen 242 500 en de ge allieerde strijdkrachten in Duitsland 110.000 tegen 116.000. Er waren 1000 Bel gische logeernachten minder, maar 40.000 Franse meer. Spanjaarden. Italia nen, Zwitsers. Portugezen. Scandina- viers. Engelsen '294.000 tegen 226.000) en Amerikanen buiten de V.S. <20.000 meer) „Noodsein 0111 hulp" Costa Rica gevoelt zich opnieuw bedreigd De Costaricaanse gezant in Parijs, dr Francisco de Mirandes Miranda, heeft verklaard, dat Costa Rica opnieuw door een aanval van buitenaf wordt bedreigd en dat de instigator hiervan deze maal Otilio Ulate, oud-president van Costa Rica is. Dr Miranda, die zei namens zijn re gering te spreken, verklaarde dat Costa Rica een „noodsein om hulp" aan de wereld uitzond, om de aandacht te ves- stigen op de nabijheid van het gevaar, waardoor het wordt bedreigd. „Na de korte oorlog, die wij verleden maand tegen de rebellen hebben ge voerd, is ons land op 3 Februari opnieuw door uit Nicaragua binnengevallen op standelingen aangevallen", aldus dr Mi randa. In de Zuidamerikaanse stad Paraguay is een communistische samenzwering tegen de regering ontdekt. De politie heeft een belangrijke hoeveelheid docu menten gevonden, waaruit de onder mijnende activiteit van de Communis tische partij in Paraguay blijkt, aldus meldt AFP uit Asuncion. Toestand van Aga Khan gaat snel achteruit De gezondheidstoestand van de Aga Khan. die twee dagen geleden in Cairo is aangekomen, geeft reden voor ernstige ongerustheid. Verscheidenen geneeshe ren zijn Vrijdagavond ontboden voor een consult Eerder was gemeld, dat de Aga Khan een 1-chte bronchitis had opgelopen, waardóoi de feestelijkheden ter gelegen heid van zijn platina-Jublleum. die op 20 Februari in Caïro gehouden zouden worden, geen doorgang zouden kunnen vinden. Volgens AFP is de gezondheidstoe stand van de Aga Khan vrij snel ach teruit gegaan. Zijn artsen en omgeving maken zich er ongerust over. dat de Is- maë:;et?nleider twee hartaanvallen in 24 uur tüds heeft gehad- Prin- Ali Khan, die Zondag naai Sy rië zo. vertrekken, heeft deze rei' af- Bonn en „Parijs" D? Westduitse parlementaire begro tingscommissie heeft de accoorden van Parijs goedgekeurd. Thans hebben zes commissies deze accoorden goedgekeurd. E- moet nog door ócn commissie een gegeven worden. De commis sie voor üe veiligheid heeft n.l bes.j- ten géén advies inzake de Parijse ac coorden uit te brengen. kwamen in groter getale hier vacantie houden, dan voorheen. Het aantal Afri kaanse overnachtingen steeg van 24.500 tot 30.000. Het aantal Indonesische over nachtingen bleef ongeveer op 17 C00 Die van Australië en enige Aziatische landen tezamen stegen van 48500 tot 55.000. Van de Scandinaviers nam Zweden de groot ste sprong, namelijk van 88.500 tot 105.000 overnachtingen, gevolgd door de Denen van 44 000 tot 60.000. Ën de Noren van 32500 tot 40 000 overnachtingen. Liegen op verzoek van McCarthy.... De ex-Communist Harvey Matusof heeft Vrijdag voor de rechtbank In New York idie een beroep van twaalf veroor deelde Communisten onderzoekt) mede gedeeld. dat Senator McCarthy hem tij dens de verkiezingscampagne in 1952 heeft aangemoedigd onjuiste verklarin gen af teleggen. Matusof zei verschei dene malen in zijn toespraken te hebben gelogen op verzoek van McCarthy Matusof had tijdens de behandeling van de zaak van de communisten valse getuigenissen ten nadele van de ver dachten afgelegd. Het wrak van de stationcar, die op de onbewaakte overweg aan de Dichterseweg te Doetinchem werd gegrepen door een trein en een paar honderd meter meegesleurd. De be stuurder van de auto. de enige in zittende. kwam om het leven. Twee achterlichten voor auto's MET INGANG VAN 1 JULI A.S. Aan de achterzijlde van automobielen moeten met ingang van I Juli van dit jaar twee achterlichten zijn aangebracht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze maatregel met ingang van 1 Januari 1956 van kracht te doen worden. De twee achterlichten dienen van ge lijke grootte en gelijke of nagenoeg ge lijke sterkte te zijn. Met ingang van 21 Februari kunnen plaat op hun motoren. De kenteken plaat op hun motoren. De kentekenn- plaat aan de voorzijde van motorrijwie len. met of zonder zijspan, behoeft dan niet meer aanwezig te zijn. Dc vooruit stekende kentekenplaat was een groot gevaar, omdat zelfs bij lichte aanrijdin gen vaak ernstige kwetsuren en bescha digingen door dit rechthoekig stuk me taal werden veroorzaakt. Na de mutatie in Moskou Definitief oordeel is pas later mogelijk (Van onze correspondent in Washington) De veranderingen in Moskou zijn ook in Washington uiteraard hèt onderwerp van gesprek. Vrijwel ieder man van gezag neemt de nodige slagen om de arm door te verklaren, dat het thans nog te vroeg is om een definitief oordeel uit te spreken. Maar een serieuze studie van de gewijzigde toestand in de Sovjet- Unie is reeds begonnen en na verloop van enige tijd zal de Amerikaanse rege ring moeten overwegen of de mutaties in Moskou veranderingen rechtvaardigen en noodzakelijk maken in de Amerikaan se buitenlandse politiek strategie. Zover is het nog niet. Dat kost enige tijd en het is ook niet uitgesloten, dat men Charles Bohlen, Amerika's ambassadeur ln Moskou, eerst ter consultatie naar Washington zal laten komen. Men kan ervan verzekerd zijn, dat zij, die de plannen beramen voor de Amerikaanse politiek, deze ontwikkeling in de Sovjet- Unie zeer zeker au serieux nemen. De ernst, waarmee men hier over dez° dingen beraadslaagt, wilde ik even onderstrepen. Want men zou in het bui tenland naar aanleiding van enkel" opmerkingen van Amerikaanse politici weieens ten onrechte de indruk kun nen krijgen dat men in Washington wat erg luchtig over de veranderingen in het Russisch regiem praatte. Ook mij zelf heeft het getroffen dat Amerikanen, zelfs bij een toch vrij ernstig schijnende politieke verandering, zo ongewekt blij ven doen en de zonzijde blijven zoeken. Dit is onceveer een tweede natuur voor de Amerikanen geworden en slechts zeer weinigen zoals Senator Knowland hebben zich ronduit somber uitgelaten over d° Moskouse mutaties. Ook Senator Knowland zei. lat hij zich zeen definitief oordeel aanmatigde, maar hij trok dan toch maar at* mogelijk heid de sombere parallel tussen het aftreden van Konoje in Japan (vier maanden voor Pearl Harbor) en het aftreden van Malenkof Knowland is echter een uitzondering. De meeste Amerikaanse autoriteiten wijzen er op. dat men wel teen veran deringen zou hebben aangebracht in de Sovjet-hiërarchie, indien de toestand in dc Sovjet-Unie bevredigend was geweest. Verscheidenen hier zijn bovendien van mening, dat de strijd om de macht ln Moskou nog niet is afgelopen en de forse taal van Molotof wordt door sommigen (zoals ook door ons Is geschied Red.) verklaard als een camouflage voor zwakheid! Men ziet heide Amerikaan blijft glimlachen Onlangs hoorde ik door de radio een liedje, waarvan een der regels luidde „Mensen die fronsen, winnen nooit Misschien fronst men in Nederland wel wat veel. Maar dat zou een studie apart worden. Wat mij aangaande de eerste Ame rikaanse reacties vermeldenswaard lijkt is: dat men van officiële zijde niet al te somber doet en zelfs lichtzijden meent te ontwaren, doch dat dé werkelijk ge fundeerde reactie op wat er ln Moskou is gebeurd pas veel later kan komen. Pflimlin ziet een mogelijkheid De nieuwe Franse Kabinetsformateur Pierre Pflimlin. lid van de (R.K.) MRP. schijnt kans te zien een nieuwe rege ring samen te stellen: hit heeft gister avond besloten zijn pogingen voort te zetten Behalve op de steun van eigen partij kan hii rekenen op de hulp van de Radicalen en op een deel van d« Gaullisten. Verwacht wordt, dat hij Maandag of Dinsdag met een Kabinet voor de Nationale Vergadering zal ko men De Socialisten hebben geweigerd deel te nemen, omdat de vermoedelijke koers-Pflimlln hun te weinig vooruit strevend is.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1