^TRAFFIC Oud Katwijk Voorstraat Popeijus (nerveus) liet winst glippen tegen jonge Scherz René Vingerhoedt scoorde een gemiddelde van 1.388! '}3fte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 11 Februari 1955 Derde Blad No. 28447 Europees kampioenschap driebanden In Krasnapolsky is gisteren een aanvang gemaakt met de strijd om het Europees Kampioenschap drie banden. Onze fotograaf ..knipte" de deel nemers voor de aanvang van het tournooi: v.l.n.r. Scherz (Oostenr.); Popeyus (Nederl.); Lütgehetmann (Duitsl.); Pereira (Portugal); Ro mero (Spanje); Siguret (Frankr.); FauQonnier en Vingerhoedt (beiden België). „Er rust een iware taak op uw schouders, maar houdt uw zenuwen in todwang, wij stellen vertrouwen in u". In deze trant sprak de heer Van Eeuwijk, voorzitter van de Kon. Ned. Biljart Bond, tot Popeijus in een van de pittige ipeechjes waarmee hij de deelnemers aan het Europees kampioenschap drie tonden, dat gisteren te Amsterdam begon, verwelkomde en bij het publiek introduceerde. De zenuwen in bedwang houden dit advies is gauwer toeven dan opgevolgd, en onze nationale kampioen, alhoewel uiterlijk vol- «nen kalm, had in het begin van zijn partij tegen Pereira wel degelijk last van plankenkoorts. Het was maar goed dat ook de Portugees de ene poedel op to andere volgen liet, want anders had het er kwaad uitgezien. De score steeg zeer traag, 1110 voor popeijus na de 27e beurtdaarna isd de Rotterdammer enkele wat meer productieve beurten, zodat hjj uit kon t>pen tot 27—17 na de 37e en tot 33—22 3 de 47e beurt. En daarmee was het pjti; beslist want Pereira oogstte nog iel herhaaldelijk applaus met gedurfde Jutasiestoten maar het aantal missers ut daar tegenover stond, bleef legio. Oitrigens kon men in de vier partijen tan de eerste ronde geen topprestaties, («n hoge series en geen hoge moyen- ks noteren, al is er bij vlagen 6terk [(espeeld. De zaak is dat, als de elite '[intreedt, zoals thans het geval is, deze teren niet alleen sterk zijn in de aan tal maar ook in de verdediging. En dan tordt het lastig punten te scoren. Zo tod Faugonnier, nummer twee van het Belgische kampioenschap, liefst 29 beur ten nodig om 10 caramboles te vergaren lejen René Vingerhoedt, kampioen van België en houder van de Europese titel, s zwaar werd er gecarotteerd. Na 34 bcirten leidde Vingerhoedt met 23 tegen 11 daarna kon Faugonnier. die taai Is' volhouden, zijn achterstand ver- tenen tot 34—33 na de 52e beurt. Een rie van zes voor Vingerhoedt maakte fe; verschil weer groter, maar Fau- .pmier gaf geen krimp en zo werd het K een spannende finish. De Europese hmpioen won tenslotte met drie caram- III toes verschil. 13 S-euret won met moeite van Romero na wie men alleen wist dat hij houder Stan de Spaanse titel. Zijn speelsterk- l was echter onbekend. Nu men deze fjanjaard in actie heeft gezien is het 11 fecelijk dat hij zijn partij in dit tour- mi mee zal kunnen blazen, al lijkt hij' «t van dezelfde klasse als Domingo. De jonge Scherz, een fris en onbevan- pc speler' die door geen nervositeit ge- ed behoeft te worden, omdat van geen geweldige prestaties verwacht 'eden, hield de machtige Luetgehet- Cian aanvankelijk goed bij. Na 35beur- ira leidde de Duitser met 3230. Toen i«delde Scherz 13 maal achter elkaar. 'JJrna 8 beurten volgden die in totaal 4 punten opleverden. Het werd, spannende eerste helft, eeh ge- EJhelijke zege voor Luetgehetmann, Jfcs klasse herhaaldelijk aan de dag him, hetgeen ook bleek uit zijn goed pmlddelde0,892, het hoogste van de ««te ronde. In de avondpartijen moest Popeijus dch tegen Scherz met een draw tevre- ton stellen, een resultaat dat niet ver- *»dit werd toen hij na 29 beurten, knbü sterk spel (serie van zeven in to vijftiende beurt) met 31 tegen 18 n*>r stond. De Oostenrijker speelde in towlfde trant als 's middags tegen luetgehetmann, fris en open spel, ge itel op het maken van punten gericht O «onder er zich veel om te bekom meren wat hij eventueel zou laten lig- gonnier vrijwel zeker uitgeschakeld voor de eerste plaats. Vingerhoedt won met het schitterende gemiddelde van 1388 van Pereira en Luetgehetmann boekte zijn tweede zege door Romero te ver- UITSLAGEN car. is. gem. Popeyus iN) 50 5 0704 Pereira (Pi 43 4 0.605 Scherz (O) 34 3 0.607 Luetgehetmann (D) 50 4 0 892 Vingerhoedt (B) Faugonnier (Bi 47 4 0.619 Siguret 50 4 0.704 Romero (Sp) 4 0.564 4 0.641 Faugonnier 5 0.633 Popeyus 7 0.684 Vingerhoedt 50 6 1.388 Pereira 22 4 0.611 Luetgehetmann 4 0.467 fc- aangezien Popeijus ook voorname- aanvallend speelde werd het een w-tnd treffen waarbij voor het zeer. to[]le publiek veel te genieten viel. Na -beurten leidde Popeijus met 45 tegen 4 wat in deze fase van de strijd een ®lsende voorsprong leek. Maar toen gjffl de zenuwen een rol spelen aan «he kanten, maar toch het meest bij landgenoot, die herhaaldelijk poe- zodat de Oostenrijker dreigend J®'® opzetten. In twintig beurten ^'te Popeyus vier punten, en nadat 2°P <9 vier maal gemist had, de laat- «er door een onfortuinlijke klos, Kf Scherz met een slotserietje van drie "Eerste door de finish. In de nastoot vo (ie Rotterdammer nog de ene ca- v®Mle maken die voor een remise no- was. Maar zijn verrichting moest. 4 «jn sterke spel in het midden van "party, toch teleurstellend heten. J^Connier leed tegen Siguret zijn n,-f nederlaag na een verbeten duel Fransman met moeite en pijn in voordeel besliste. Hierdoor is Fau- Christelijke Korfbalbond programma voor morgen luidt: Boofdkl, West: ExcelsiorVr'tchaar; tw^emix: DIOR'dam Zuid. ÜTj Centrum; Or. Nassau—SMS; ^W Z.-HoH. Nrd.: Ijsvogels—DES; !i!nd—VES 2; VEO—FIKS; Per- |i*~ronego (3 uur), waarna de wed- Tonego—Pernlx 2 wordt uitge- (14 min. stand 3—3). ^^^Velocitas—Pernix 3, Fluks— Massale gymnastiekdemonstratie Geslaagde uitvoering van DOS in Stadsgehoorzaal (Van een onzer verslaggevers) „D.O.S. stelt zich op het standpunt, dat ieder lid. hoe ook de capaciteiten mogen zun, op de uitvoering behoort mede te werken", aldus de heer S. G. Jansen in zijn openingswoord tijdens de gisteren in een propvolle Stadsgehoorzaal gehouden jaarlijkse uitvoering van de Chr. Gymnastiek- en Schermvereniging D.O.S. Een dergelijke uitvoering moet bü de vele massale nummers, die het programma rijk is, uiteraard afgestemd zijn op een prestatie, die binnen ieders bereik ligt. Dit heeft tot gevolg, dat de leider in de keuze van zijn oefenstof zeer beperkt is en wil men bij de vrije oefenvormen, zoals knotszwaaicn. rhythmische reeksen e.d. geen geselecteerde groepen laten optreden, dan moet men de mogelijkheid, die men kan bereiken met de gymnasten, die deze middelmaat te boven gaan. prijs geven. Zo droeg deze uitvoering het kenmerk van de eenvoud, maar dank zü een gedegen voorbereiding werd met de massale nummers, ondanks deze eenvoud, dikwijls een zeer goed effect bereikt. VOORUITGANG BIJ DE HEREN weer tot het turnpeil van de twintiger en Verheugend was wel het optreden der derti6er Jaren terug te brengen, herenafdeling. Het mannenturnen. aor- PAKKEND BEGIN' Na een zeer originele opmars en de gebruikelijke opening door de ere-voor- zitter, de heer J. Keereweer. begon een groep van ruim 50 meisjes deze uitvoe ring met een frisse eenvoudige oefening, die direct al en zeker niet onverdiend de handen op elkaar bracht. Verma kelijk is het altyd weer de kleine peuters aan het werk te zien. De leidster, mej. H. Bouta. demonstreerde hierbij hoe men spelenderwijs de kleuters zeer verant woorde gymnastiek kan laten doen. Ook de andere leidster, mej. E. Momberg, oogstte succes met haar kleuters, die gestoken in fleurige pyama's en slaap mutsen al zingende lieten zien hoe zij dagelijks, zo uit bed. hun ochtendgym nastiek doen! - De Jongens, die ditmaal niet in zo groten getale aanwezig waren, toonden hun kunnen aan de rekstok. De organi satorische capaciteiten van leider Van RÜn bleken wel overduidelijk uit de oefe ning met banken, waaraan meer dan 100 meisjes medewerkten. De heren werkten aan brug en rek en het was vooral de leider, die met een prachtige rekoefening toonde uit het goede gymnastenhout gesneden te zijn! genkind van menige gymnastiekvereni ging, verkeei't in het algemeen in een niet te rooskleurig bestaan. Men kan gissen omtrent de oorzaken: studie, dienstplicht etc., maar één van de rede nen zal ongetwijfeld zyn. dat turnen meer dan enige andere sport een enorme dosis doorzettingsvermogen, hardheid en offer vaardigheid vergt. Wie snel succesvolle resultaten van zijn sportbeoefening wil zien, moet zeker niet gaan turnen, want het praedicaat „tur ner" verkrijgt men pas na jarenlange stugge oefening. Daarom is het voor D.O.S. des te meer verblijdend, dat zij thans over een trouwe kern van kernleden beschikt en het moet dan ook voor de pittige, geestdriftige hoofdleider, de heer A. F. A. van Rijn een voldoening zijn, dat na een afwezigheid van enkele jaren het hoge rek weer kon worden opge steld. De prestaties, hoewel nog beschei den. toonden aan. dat er weer door de heren „geturnd" wordt. Het is te hopen, dat deze groep heren, bevoorrecht door de prima leiding en de prachtige turnapparatuur, die onze stad rijk is, alle zeilen zal bijzetten om D.O.S. VOETBAL Zaterdagcompetitie RCL—ARC de grote wedstrijd In de derde klasse van de Zaterdag middagcompetitie is Monster nog steeds ongeslagen. Het zal dan ook Rijnsb. Boys morgen wel niet gelukken dit record te breken. Quick Boys, dat, zo goed en zo kwaad als het gaat, de koploper blijft volgen, speelt thuis te gen Excelsior M. en hoewel het doel punten maken bü de Katwükers de laatste tijd niet zo heel vlot gaat. we geloven toch wel dat de wedstrijd voor de Katwijkers zal z,ün. CSVD, spelend tegen Scheveningen, zal de beide punten wel thuis houden. HBSS. dat nog stevig in de onderste regionen van de ranglijst verblijft, zal proberen tegen 's Gravenz. S.V. haar positie te verbeteren, maar dat de West landers de winst zo maar uit handen zullen geven, geloven we niet. Ten slotte: RCLARC. Gezien het verschil op de ranglijst zijn de Alphenaren favoriet, maar voor deze wedstrijd, die een bijna plaatselijk karakter draagt, gelden an dere maatstaven. Ondanks dit verwach ten we een Alphense zege. In de vierde klasse zijn de kansen van Noordwijk bedenkelijk gedaald, en hoe wel de theoretische kans er nog is, zal er toch heel wat moeten veranderen. De roodbroeken mogen natuurlijk niets meer verspelen, en dus is het oppassen in de wedstrijd tegen Ornas. Leider Koudekerk heeft een lastig karwei op te knappen tegen nummer twee. SVOW. Terreinvoordeel zal misschien de door slag geven. VWS zal goed voor den dag moeten komen om Die Haghe te klop pen, terwijl Leiden in de wedstrijd tegen RAS een behoorlijke kans op de winst heeft. Sleutels speelt uit tegen Sempre Altius en dit wordt o.i. weer een neder laag voor de Leidenaars. Holland Sport speelt voorlopig op Houtrust Nadat besprekingen tussen de besturen van Holland Sport en HBS in December 1954 tot gevolg hadden, dat deze Haagse eerste klasser drie wedstrijden op het HBS-terrein zou spelen, is nu overeenge komen, dat ook voor de eerste drie ko mende wedstrijden van Houtrust gebruik zal worden gemaakt. Zondag 20 Fe bruari zal Holland Sport dus Zwolse Boys op het HBS-terrein ontmoeten. Touw van ringen brak DOMPER OP UITVOERING VAN DOS Tüdens de uitvoering van DOS, gis teravond In de Stadsgehoorzaal gege ven, heeft zich een ongeval voorge- daar, waarbij twee meisjes zün ge wond. Tüdens oefeningen aan de ringen brak het touw, waarmede deze beves tigd waren. Een elfjarig meisje, wo nende in de Melchior Treublaan, en een twaalfjarig meisje uit de Leuven straat, die op dat moment in de rin gen hingen, vielen daardoor, gelukkig van niet te grote hoogte, op de vloer. Beiden kregen wonden aan het gelaat en raakten enige tanden kwijt. Voor hechting van de wonden moesten zij door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. De oorzaak van het ongeval was ge legen in de onverantwoordelijk slechte staat waarin het touw verkeerde. Het touw was eigendom van een Haar lemse gymnastiekvereniging, die het aan DOS in bruikleen had gegeven. Een spectaculair nummer paardsprin- gen van een grote groep dames en een oefening met zang door meisjes sloot het programma voor de pauze af. Het klassikale ringenzwaaien door kleine meisjes, waarbü de afwerking enigszins moest worden geofferd aan het hoge tempo en een zeer goed nummer ringenzwaaien door de damesgroep, wa ren weer het bewijs, dat dit toch wel het toestel bij uitstek is, waarbü het vrouwe lijk deel van de gymnastiekbeoefenaren in zijn element is. Van het brugturnen, waarbü 2 turn sters gelijktijdig werken én ieder een ver schillende oefening doet. gaat toch zeker niet de bekoring uit, die het klassikaal werken biedt! Individueel bezien werden er evenwel knappe prestaties geleverd! ZEER GOED BESLUIT Tot de beste nummers van deze avond waarvan een herhaling op 24 Maart a.s. plaats vindt behoorde beslist de stokoefening van de dames, die qua compositie en uitvoering een waardig slot vormde van dit gymnastiekfestün! De leider en de beide leidsters werden aan het begin van de avond gehuldigd en ontvingen daarby fraaie geschenken. Wie aan Katwijk denkt, denkt in de eerste plaats aan de zee. het strand en de Boulevard, maar dan toch ook direct aan de Voor straat. De Voor straat is immers de hoofdstraat van Katwijk aan Zee! Als men dit plaatje bekijkt ziét men een groot verschik met de Voorstraat van thans. Natuur lijk is er door de oorlog veel veran derd: het laatste gedeelte bij de Boulevard moest op last van de be zetters afgebroken worden en na de oorlog zijn daar nieuwe moderne panden gekomen. Maar niet alleen daardoor is het beeld van de straat totaal veranderd. In de jaren rond 1900. toen deze foto werd genomen, was het wegdek aanzienlijk smaller dan heden ten dage. terwijl de trottoirs veel breder waren. In de eerste woning rechts was de schoenmakerij van de heer C. Haasnoot gevestigd, daarnaast stond het woonhuis van de familie Haasnoot en dit pand staat er nog steeds. Daarnaast bevond zich de bakkerij van de firma G. Geyteman. die op de hoek van de Schoolsteeg was gelegen. Geheel achteraan ziet men het huis met het torentje, waar, de heer. (In get Mod.-Adv.) Gongrijp woonde, dte hoofdonderwijzer was en een kostschool hield. Aan de linkerzijde ziet men op dc hoek van de Boulevard ..De Zwaan". In de panden daarnaast zijn verschillende zaken gevestigd geweest, o.a. een boekhandel, kruidenierswarenbedrijf. drukkerij, manufacturenhandel. melkhandel en muziekhandel. Het pand op de hoek van de Princestraat werd later omgebouwd tot garage, doch werd daarna ook weer als winkel gebruikt. Op de andere hoek was de blokmakcrij van Klaas Dubbeldam. Het huis be staat nog. GFoto Beolddooumontatie KatwykJ 'fyrf'fóqf de feilloos geslople sigaret van uilgelezen Virginia-labakken Uitstekend volleybal in Gymnasium Lekke (lames wonnen, maar heren verloren van Haarlem Het was weer een hoogtydag voor het Leids volleybal, gisteren in het Gym nasium bü de stedenwedstrüden Leiden Haarlem. De Leidse dames drukten ook nu haar meerderheid aan tech niek uit in een overwinning. De hcren- wedstrüd bracht twee ploegen tegen over elkaar, die. met verschillende wapens strijdend, volkomen aan elkaar gewaagd waren. Haarlem ontving hierbij net iets meer van Vrouwe Fortuna dan leiden en won. De openingswedstrüd tussen de beide damesteams stond op goed peil, alleen het serveren was weer matig verzorgd. Het smashen was aan Leidse zijde beter, evenals de vingertechniek. Leiden won deze ontmoeting met 31, waarbij de Haarlemse dames er alleen in slaagden de tweede game in haar voordeel te beslissen, na een heftige strijd om de puntjes. De game-standen waren hier 15—9. 14—16, 15—13 en 15—8. De herenwedstrijd is een van de beste wedstrijden geweest, die we de laatste tyd in Leiden hebben gezien. Vooral het Leidse team. dat zich van de blaam van de nederlaag in Haarlem wilde zuiveren, kwam af en toe tot verbluffende com binaties. Na een verkennen van eikaars krachten in de eerste game, waarbij Leiden net aan het langste eind trok (1513), startte Haarlem de tweede game in een zeer hoog tempo. Tot 77 wist Leiden de balans nog in evenwicht te houden, maar daarna gaven de Haar lemmers niet veel kansen meer weg en wonnen deze game met 1510. Toen kwam de derde game en het teamver band bü de Leidenaars was zo enorm goed, dat zelfs de keiharde smashes van de Haarlemmers geen genade in hun ogen vonden. Met 153! won Leiden deze game en bracht daarmede de stand op 21. In de vierde game bleek, dat het Leid se team iets teveel van zijn krachten had gevergd. Een hevig terugvechtend Haarlem bracht wanorde in het Leidse team en sleepte met 158 de game in de wacht. De vyfde game had een uiter mate spannend verloop. Om ieder puntje werd een hevig gevecht geleverd en tot 99 gine het volkomen gelyk cp. Haar lem maakte toen gebruik van een kleine inzinking van 't Leidse team en wist tot 1410 uit te lopen. Maar Leiden was nog De V.S., de Sovjet-Unie en de H-bom Het is mogelijk dat de Sovjet-Unie bij de vervaardiging van de waterstofbom in 1953 tüdelljk in het voordeel is ge weest door het vinden van een nieuwe afvuurmethode voor een dergelijk pro jectiel, die een aanzieniyke besparing van tyd en benodigd spiytbaar mate riaal betekende. Doch de Verenigde Staten, die de nieuwe werkwijze bijna een jaar later vonden, hebben sindsdien niet slechts het verloren terrein geheel herwonnen, doch zijn thans weer voor op de Sovjet- Unie". aldus luidt het commentaar van Amerikaanse atoomdeskundigen op de uitlating van de Sovjet-Russische minis ter van buitenlandse zaken Molotof, dat de Sovjet-Unie bü de ontwikkeling van de waterstofbom voor was op de Ver. Staten. Een waterstofbom van dezelfde groot te als die welke de Ver. Staten in Maart 1951 in de Stille Oceaan tot ontploffing brachten, kan allen, die in een gebied van 26.000 vierkante kilometer aan ra dio-actieve straling blootstaan, doden, aldus verklaarde de Amerikaanse geleer de dr Ralph Lapp in het „Bulletin voor atoomgeleerden". Acht-en-twintig waterstofbommen op het Noord-Oostelijk deel van de Ver. Staten zün voldoende om ruim twee der den van de Amerikaanse industrie bui ten werking te stellen. Een grote aardverschuiving, veroor zaakt door regen, bedreigt op het ogen blik de buitenwUken van het dorpje Pisticci, ongeveer 60 kilometer ten Westen van Tarente in Zuid-Italië. De aarde, afkomstig van een na bij - liggende berg, vormt een muur van 150 meter lengte en beweegt zich langzaam naar het dorpje toe. Met aanhoudende regen dreigt het gehele dorpje te wor den bedolven. Deskundigen zün ter plaatse aangekomen om va6t te stellen, welke maatregelen kvmen worden ge niet verslagen. Met de moed der wan hoop vochten de jongens terug. Puntje voor puntje werd .er van de achterstand afgeknabbeld. De 1410 achterstand werd omgezet in een 1514 voorsprong! Een bewijs van uitstekende mentaliteit. Het was daarom dubbel jammer dat net en voet fouten oorzaken waren van de beslist niet verdiende 1715 nederlaag en hiermede won Haarlem de heren- wedstryd met 32. Beide wedstrijden werden geleid door de Haagse scheids rechters Gullger en Voisin, die zich op uitstekende wijze van hun taak kweten. Overtuigend bewijs! Een zwarte kater verscheen in Wiesbaden als getuige voor een rechtbank en zijn getuigenis heeft geleid tot de veroordeling van een man, die van dierenmishandeling beschuldigd werd. De beklaagde zou zuren in de huid van de kater heb ben gewreven. ..Streel het dier", beval de rech ter, toen de beklaagde alle schuld ontkende. De man stak zün hand uit, maar het dieo- nam in doodsangst de vlucht. Door andere personen ln de rechtzaal liet het dier zich met be hagen strelen. „Honderd mark boete", bepaalde die reohtar toen. In Birma een theelepel rijst voor elke emmer water De bewoners van Birmese dorpen be talen de laatste tyd voor iedere emmer water, die zü uit de dorpsbron halen een theelepel ryst. Deopbrengst van deze rüstinzameling wordt gebruikt voor de aankoop en aanleg van 2000 automati sche pompen teneinde op deze manier de drinkwatervoorziening in Birma te verbeteren. Geldelüke steun krüet het land hierbü van de Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Over salaris gesproken (Van onze correspondent ln Stockholm) Liefst 4500 gulden per avond krügt de door heel Zweden aangebeden Ingrid Bergman voor haar Jeanne d'Arc-ver- tolking in de Stockholmse opera. Slechts Caruso heeft eens een hogere gage ln Stockholm gehad. De Zweden, die dit wel erg hoog vin den en voor een plaatsbewys tot 45 gul den moeten neerleggen, worden thans „getroost" met het nieuwtje uit Moskou, dat 's lands eerste ballerina Ulanova een vast maandsalaris geniet van 30.000 gulden(En dat ln het paradijs der gelükheid voor allenRed.) HOGE AUTORITEIT PAST SANCTIES TOE De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal heeft voor het eerst sancties toegepast op ondernemingen, die de bepalingen heb ben overtreden betreffende discriminatie en dubbele prijzen. Vier firma's hebben waarschuwingen gekregen. Aan twee firma's werden boetes opgelegd. Naar in welingelichte kringen wordt vernomen betreft het hier een belang- rüke Belgische onderneming, die 600 000 B. frs zal moeten betalen en een Italiaan se firma, aan welke een boete van 400.000 lires werd opgelegd. WESTDUITSE INDUSTRIE WIL GEEN EUROPESE WARENPOOL- PRODUCTIE. De Westduitse Industriële federatie heeft het plan van ex-premier Mendés France om te komen tot een West en ropese wapenproductiepool. verwor pen. De federatie sprak zich uit voor vrije concurrentie en voortdurende vrü willige uitwisseling van denkbeelden tussen de nationale industrieën der landen, die te zamen de Westeuropes- Unlo zullen vormen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5