Iii post-helicopter boven New York I&» LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 9 FEBRUARI Pistool op de heup Modernste beroep van onze tijd: helicopter-piloot (Van ome luchtvaartmedewerker) Het is algemeen bekend, dat de helicopter uitstekend S-55's, die ook de passagiersvluchten maken. Maastricht geschikt is voor postvervoer. Op velerlei plaatsen wordt wordt o.a. door de posthelicopters van de Sabena aan- Jan ook geregeld van helicopters voor postvervoer gedaan. De Belgische PTT geeft de Sabena een belang- gebruik gemaakt. In België bijvoorbeeld begon de rijke subsidie voor deze postvluchten, want de huidige Sabena al een postdienst met helicopters op 21 Augus- helicopters zijn nog zodanig, dat zij niet economisch te tus |950. Op 16 Januari van dit jaar hadden de Belgi- exploiteren zijn. Er moet dus nog geld bij. In Engeland sche helicopters het posttraject al 1000 maal gevlogen heeft de British European Airways, die met enige heli- en daarbij ongeveer 33.236.000 brieven vervoerd. De copters vliegt, proeven genomen met postvervoer per Sabena gebruikte eerst kleine Bell-47's voor de post- helicopter. Het is echter vooral in Amerika dat de hef- duchten. Deze machines zijn nu verkocht en de post- schroever reeds op grote schaal voor het vervoer van duchten worden thans uitgevoerd met de grote Sikorsky post gebruikt wordt. Mcago, Los Angeles en Ne tv York In Chicago bijvoorbeeld vliegt de Helicopter Air Service al vier jaar lang met ft. Op 20 Augustus 1949 werd met deze helicopterpostdienst begonnen. Volgens it postkantoor in Chicago worden de brieven dank zü de helicopters minstens 6 tcrder besteld, op weekends zelfs wel 36 uur eerder. Er worden in Chicago itmaal per dag drie verschillende routes gevlogen, die de verschillende post- intoren in de voorsteden verbinden met het hoofdpostkantoor en het vliegveld, ft hoofdpostkantoor is voorzien van een plat dak, waarop de helicopters landen. 0|| dttien maal per dag vliegen de hefschroevers tussen dit hoofdpostkantoor en lüegveld op en neer. Per helicopter wordt deze afstand afgelegd in 10 minuten, r de weg in ongeveer een nur! n, het vliegveld wordt de post in en grote verkeersvliegtuigen geladen, heliport op het dak van het post- aoor bevindt zich 79 meter hoog m de grondDe Helicopter Air Ser- s vliegt met zes Bell-47D helicopters, uitstekend voldoen. De tweebladige' j":blnden zijn zeer betrouwbaar. Som- hebben 2500 vlieguren gemaakt t ze werden vervangen. Nacht- worden in Chicago nog niet De diensten zouden dan on- "h worden, omdat de Bells dan lvlieginstrumenten moeten wor- Tooraien. langs kocht de HAS een 7e Bell charterwerk en plannen bestaan, passagiers, post en vracht te gaan Ata in Detroit en Cleveland en deze tón per helicopter met Chicago te srbinden. De Helicopter Air Service 1 ik al 30.000 helicopteruren zonder 4 ongeluk gemaakt en aan de poste- 11 In Chicago en omstreken waar- «He diensten bewezen. In Los Angeles oók post per helicopter vervoerd. •r tó het de Los Angeles Airways, die J ce eerste geregelde postdienst met «opters ter wereld opende, namelijk V". Ook deze helicoptermaatschappij tóe al ver over de 30.000 vlieguren. i-o2 werd weliswaar een verlies van ii| «1 dollar geleden, maar de hoeveel- ledi) f Post die vanuit Los Angeles Inter- ii U jjj®4' A'rport verstuurd werd steeg I, tos Angeles Airways vliegt met i llt [Sikorsky s-55 helicopters, waarmee j behalve post óók passagiers ver zuilen worden. In totaal heeft maatschappij 7 helicopters in *t. want ook wordt nog van drie re S-51's gebruik gemaakt, rh'ew York tenslotte vliegt sedert wober 1952 de New York Airways uigebreide post- en passagiersdienst, i maal per dag tussen de drie grote ïorkse luchthavens. Ook de New 1 Airways vliegt met de S-55, waar- b) er vijf in dienst heeft en er uyt nèg twee zal kopen. Deze "Pier kan 680 kilo post of 7 passa- meenemen. Ook wordt een dienst ;n La Guardia en Bridgeport onder- J®> voorlopig alleen nog met post en mi, straks ook met passagiers. Ver- fil0rdt dat ln 1957 rond 20 mllli°en •5?"Irond New York door helicopters ;-rd zullen worden! Een moe Hij k- .;Ir'rmt de aanleg van heliports in de ibi '[f^bberstad. Er zal er één worden langs de Hudson, vlak bij het katoor. Nu starten de helicopters «t* York Airways nog gewoon grote luchthavens. New York heeft 12 piloten en 23 mecano's rit. Hoofd van de technische jj een oud-Nederlander: Ray de «c In 1916 uit Bussum naar Holhndf[eerde' versteat nog MET DE POSTHELICOPTER DE LUCHT IN ik onlangs met een vracht- -;:'-er van de KLM naar New York v? 5a?r bezoek bracht aan de Airways, werd ik vriendelijk Sd een vlucht met één van de pW* bn u ?aar Bridgeport mee te thf n. vverd een onvergetelijke *"J- ik mocht vóór in de cockpit r -naast de piloot Het. is in die kn ^makkelijk in de cockpit te ■aX i„7, moet er óf buiten langs de yy.j'P .n klautercn. óf er binnendoor via ïiSt 1,addertie en de opgeklapte stoel inklimmen. Van die cockpit f. Je echter een schitterend uit- toW een koptelefoon met «in op en, door een knopje op "luppel vóór me in te drukken, rustig spreken met de vlieger Edwin N. Bauer, zoals hij heette, vertelde me. dat hij al 1500 helicopter-vlieguren gemaakt had plus nog een 2000 vlieguren op vaste-vleugel vliegtuigen. Hij was 7 maanden op Korea geweest en had daar by de mariniers S-55 helicopters gevlogen. Voordien vloog hij o.a. Corsair-marinejagers. We stegen op van La Guardia Airport, een van de drie drukke New Yorkse lucht havens. waar vliegtuigen af en aan bin nenkomen en vertrekken. Dank zij een staartwindje deden we maar 35 minuten over de vlucht naar Bridgeport. Het werd een alleraardigst vluchtje. Laag volgden we de kust, waarbij we vlozen over fantastische villa's, met prachtige beaches en privé-zwembaden. Het zijn niet de armste Yankees die hier wonen! Ontelbaar veel bootjes bewijzen, dat de watersport er druk beoefend wordt. Werkelijk, er is géén moderne vorm van sight-seeing mogelijk dan per helicopter, vooral wanneer men vóór in de cockpit zit. Als we Bridgeport naderen vliegen we recht over de grote Sikorsky-fabriek. Ik zie juist hoe de nieuwe, twee-motorige S-56 op de grond staat proef te draaien! Dan daalt onze helicopter op het vlieg veld van Bridgeport. Ik kan een lift naar de stad krijgen met de postwagen, die de postzakken uit onze helicopter heeft opgehaald. De chauffeur heeft een pistool op de heup hangen. Hij vindt het blijkbaar gek dat ik het zo vreemd vind. Alle chauffeurs van postauto's zijn in Amerika bewapend, zegt hij. Er kan immers voor veel waarde bü de post zitten? NACHTVLUCHT IN EEN HELICOPTER Het was al donker toen ik weer in een S-55 van de New York Airways, ditmaal naast vlieger Sullivan, van het vliegveld Bridgeport opsteeg. De helicopters van de New York Airways zijn met blind- vlieginstrumenten uitgerust en vliegen 24 uur per dag, óók 's nachts. Het werd m'n eerste nachtvlucht in een helicopter, een vlucht die ik nóóit vergeten zal. Daar waren de rode, indirect-verlichte Instrumenten op het instrumentenbord vóór me, daar was de enorme blauwe uitlaatvlam, die ik net kon zien als ik links uit m'n raampje naar omlaag keek (overdag is die vlam er ook, maar dan is hij niet te zien). Daar waren de twee landingslichten onder de neus. die door de vlieger naar wens konden worden gedraald. We maakten nu één tussen landing voor het afgeven van postzak ken. En toen we. na ongeveer een uurtje vliegen, boven de millioenen lichtjes van New York vlogen, die we vanuit onze helicopter langzaam onder ons zagen doorschuiven, toen waande ik me in een droom. Op 200 meter hoogte vlogen we boven een dubbele autoweg, waar de koplampen van onafzienbare rijen auto's zich aaneenregen Op een gegeven mo ment vlogen we zelfs over een drive-in" openluchtbioscoop en zagen vanuit onze helicopter, hoe daar beneden op een heel groot doek twee mensen elkaar omarmdenIk dacht er ineens aan. dat het net allemaal leek op een toekomstroman, als ik schuin opzij keek en ik zag piloot Sullivan zitten, met zijn koptelefoon op en een sigaretje in de mond, z'n hoofd scherp afstekend tegen de millioenen lichtjes beneden op de grond, het gekraak in dc koptelefoon, de rode lichtjes op het dashbord en dat patroon van millioenen lichtjes beneden me. Terwyl ik op Guardia uit de helicopter kroop, was de piloot alweer bezig met formulieren invullen en werden uit een oostauto alweer de nodige postzakken ineeladen Voor hem was het noe niet riin laatste vluchtie vanavond Hit zou straks, helemaal alleen in zijn post- I helicopter, opnieuw zweven boven de Een Sikorsky S-55 van de New York Airways. Ook de Sabena vliegt met deze helicopters, die 8 passa giers kunnen vervoeren. lichtjes van New York. Hij, die het modernste beroep heeft van onze t(jd: helicopter-piloot! In Nederland zal de helicopter voor postvervoer voorlopig nog wel niet ge bruikt worden. Proefnemingen hebben aangetoond, dat de helicopter de post dienst in ons land niet meer kan ver snellen. De nachtposttreinen leveren reeds een prestatie, die welhaast niet meer te verbeteren is. En de helicopters zijn nog zó duur, dat één en ander tóch een „bijlegger" zou worden. Wat even wel niet wegneemt, dat het interessant is. de ontwikkeling van het postvervoer per helicopter in andere landen nauw lettend te blijven volgen. HUGO HOOFTMAN. OEGSTGEEST Bèvordering Bij Koninklijk Besluit van 26 Januari 1955 is met ingang van 1 Februari 1955 bevorderd: tot luitenant- ter-zee van de electrotechnische dienst der 2de klasse oudste categorie by de K.M.R. de luitenant-ter-zee van de electrotechnische dienst der 2de klasse jongste categorie bij de K.M.R. ir J. P. van Henten. VOORSCHOTEN Voorlichtingsavond voor Mulo In „Het Wapen van Voorschoten" werd gisteravond een voorlichtingsavond voor Mulo gehouden, belegd door de Adviescommissie Openbaar en Neutraal Onderwys. De voorzitter van deze com missie, de heer A. de Groot, sprak een kort welkomstwoord, speciaal tot de heer J. J. Dekker, die als wethouder het gemeentebestuur vertegenwoordigde. De heer S. S. Roosma uit Zaandam, oud-algemeen-voorzitter van de Mulo- vereniging, hield een rede om belang stelling te wekken voor het Mulo, dat hij een hoogstbelangrijke tak van onder wys noemde. Spreker ging in het kort het ontstaan van de Muloschalen na. waarby hy er op wees. dat de Muloscholen uit de la gere scholen zyn voortgekomen, in te genstelling tot de middelbare school, die door minister Thorbecke in het le ven geroepen is. De neer Roosma noemde het geven van goed onderwys een economisch, so ciaal en paedagoglsch belang. Het doel van het onderwys is niet meer uitslui tend aanbrengen van kennis, maar een zo goed mogeiyk zedeiyk gevormd kind aan de maatschappy afleveren. Daarom beogen de Muloscholen de kinderen in nauwe aanraking met de maatschappy te brengen. Spreker wees erop, dat een goede ver standhouding met het lager onderwijs van essentieel belang is. Toen de heer Roosma naging welke kinderen de Muloscholen bevolken wees hy op het verschil met de middelbare scholen, waar voor zeer veel leerlingen het tempo te vlug is. Het klaarstomen voor de middelbare school is geen kunst. Maar voor de zwakkere leerlingen is deze school dikwyis één lydensweg, die al naar het karakter van het kind óf zorgeloos óf diep ongelukkig maakt De leerkrachten van de Mulo zyn uit het lager onderwys voortgekomen en zy hebben daar hun paedagogische vor ming opgedaan, dit m tegenstelling tot de leraren MO. De heer Roosma. die voortdurend zyn toespraak toelichtte met voorbeelden uit een zeer ryke ervaring, stelde de metho de van de lagere school naast die van de Mulo, die eveneens een minimum aan theorie naast een maximum van oefe ning zet De Mulo geeft een verdieping, uitbreiding en een gedeelteiyk vaklera- rensysteem. Spreker ging uitvoerig in op de wyze waarop in de Muloschool gewerkt wprdt, waarna hy het examen en de waarde daarvan besprak. De Muloschool is an ders, maar geeft dezelfde waarde als de 3-iarlge HBS. eindigde spreker. Na een korte pauze behandelde de heer Roosma de vraag, waarom hy een voorstander was van openbaar onder- Zweedse film naar ons land NED. KUNSTENAAR NAAR ZWEDEN Ter gelegenheid van het bezoek dat het Zweedse Koningspaar eind April aan ons land brengt en teneinde de culturele banden tussen Zweden en Nederland te verstevigen is een comité gevormd door samenwerking tussen het Zweedse consulaat te Amsterdam, de Zweeds-Nederlandse vereniging, de Scandinavian Airlines System en ae NV. Meteor film. Vooreerst zal de eerste hoofdfilm van de Zweedse cineast Arne Sucksdorff „The great adventure" (Det Stora Aventyret) omstreeks de tJJd van het Staatsiebezoek worden vertoond. Het Comité is voorts voornemens een kunstenaar in de gelegenheid te 6tellen gedurende een maand (Juni a.s.) m Zweden te verblyven. Iedere Nederlandse scheppende kun stenaar (beeldhouwer, schilder, graficus, fotograaf, cineast, componist, litterator) komt voor deze uitzending ln aanmer- king. Degene hunner die voor 1 April a.s. op dé meest originele wyze (naar het oordeel van een nog te benoemen com missie) zich aanmeldt by het Comité (p.a. Keizersgracht 794, Amsterdam-C.) zal tijdens de Amsterdamse première 22 April worden aangewezen. Echtpaar door gas vergiftigd Te Hoogezand is vannacht het echtpaar H. Kalk en R. L. Kalk Watermulder, resp. 64 en 59 jaar oud, tengevolge van gasvergiftiging om het leven gekomen. Het echtpaar had ter plaatse een kruidenierszaak. Toen vanmorgen om streeks half elf een meisje de winkel gesloten vond en geen gehoor kreeg, stelde men een onderzoek ln Men ver- sohafte zich toegang via de kamer en in de keuken trof men h-t echtpaar levenloos aan. De lampen bren^d'n nog overal. De slachtoffers ziin dut waar- sohyniyk gisteravond al omgeVn-nm Een zijkraantje van de gasleiding bleek open te staan. De Zeister politie heeft een 49-jarige meester in de rechten uit Zeist aange houden onder verdenking zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f. 12.000 ten nadele van een Inwoonster van Zeist. Het betreft hier een schadevergoeding, welke over hem liep: hy zou het geld ten eigen bate hebben aangewend. Ook ten nadele van een dame uit Rotterdam zou hy geloden hebben verduisterd. Hij zal voor de Officier van Justitie worden geleid. „Bevrijdingsjeugd" vliegt uit MANIFESTATIE OP DE E 55. Aan de openingsplechtigheid van de E 55 te Rotterdam wordt deelgenomen door de „bevrydlngsjeugd" van Neder land. Elf meisjes uit de elf provincies zullen op het Elfprovineiénplein van de E 55 de provinclevlaggen hijsen. Deze meisjes, op 5 Mei 1945 geboren, zullen de Nederlandse jeugd vertegen woordigen, die na de bevryding is op gegroeid. Elf even oude jongens zullen tydens het vlag hysen elk een mand openen met postduiven, die naar de pro vinciale hoofdsteden de boodschap der opening van de E 55 overbrengen. Teneinde aan geheel Europa te laten weten, dat Nederland weer over een frisse energieke jeugd beschikt, zullen de meisjes in de Paasvacantie met KLM- vllegtuigen een groet van Nederland gaan overbrengen aan de jeugd van 12 Europese landen. Elke provincie zal n.l. een jeugdige vertegenwoordigster zen- den.terwyi de hoofdstad een eigen re- presentante afvaardigt. Het is de bedoeling, dat elk meisje de groet van Nederland vergezeld doet gaan van een voor elke Nederlandse provincie kenmerkend symbool. De E 55 hoopt op deze wyze een by- drage te kunnen leveren tot de saam horigheid van de jeugd, die in alle lan den hoopt op een toekomst, waarin zy haar energie vreedzaam en nuttig kan aanwenden. SOEKARNO'S HUISELIJKE MOEILIJKHEDEN. Volgens „Pedeman" zou Fatmawata Soekarno, de eerst vrouw van de Indo nesische president en de moeder van zyn vyf kinderen, een woning laten bouwen in een voorstad van Djakarta, ale over een half jaar gereed zal zyn. Volgens het blad zouden leidsters van vrouwenbonden in Djakarta bevreesd zijn dat dit er op wyst dat er nieuwe bitterheid gerezen is in de presiden tiële huishouding. Pedeman bericht te vens dat Fatmawata, „de eerste dame des lands", zoals zy genoemd wordt, in een paviljoen grenzend aan het presi dentiële paleis heeft gewoond van hel ogenblik af. dat de president een 32- jarige gescheiden vrouw tot tweede echtgenote had genomen. Deze. Hartini Soekarno. verblyft in het zomerpaleis van de president in Bogor. Gemeld wordt, dat zy over enkele maanden een kind verwacht. Ned. militairen voor Japans gerecht HUN ZAAK ERNSTIG GEACHT De Amerikaanse advocaat van twee Nederlandse militairen die beschuldigd worden van mishandeling en beroving van een Japanse taxi-chauffeur, heeft gisteren tegengesproken dat zyn cliënten waarschyniyk een voorwaardeiyke straf zullen krygen. Het Japanse wetsartikel op grond waarvan de belde Nederlanders ver volgd worden stelt een minimumstraf van zeven jaar en een maxtmum van levenslang. De zaak wordt byzonder ernstig ge maakt door het feit dat de taxichauf feur door de mishandeling gedeeltelijk verlamd Is geraakt. Als zijn toestand niet verbetert, zal een ernstige operatie nodig zijn, aldus de advocaat Scolinos. De rechtzaak tegen de Nederlanders Korporaal Antonius Hendrlckus van der Bol uit Den Haag. en korporaal Antonius J. Kelders uit Amsterdam is verdaagd tot 15 Februari. Op 17 Februari zal de rechtbank de plaats van het mts- dryf bezoeken. De verdaging is gebruikelyk in de Japanse rechtspraak, die zeer langade mig is. Gewoonlijk duurt een rechtzaak in Japan ongeveer acht maanden. In dit geval echter, nu er een internationaal tintje aan is. wordt de gang van zaken zoveel mogelijk bespoedigd. Scolinos voorspelde dat de uitspraak in de loop van Maart gedaan zal worden. Amerikaans vliegtuig bij Formosa neergeschoten Néw-Yorkse radiostations berichtten heden, Woensdag, dat bij de ontrui ming van de Tatsjen-eilanden door Communistisch luchtafweergeschut een Amerikaans vliegtuig van het type Sky- raider is neergeschoten. De drie leden van de bemanning van het toestel zyn door een torpedoboot jager gered Vice-admlraal Pride, de commandant van de Amerikaanse Zevende Vloot heeft verklaard, dat de bemanning van de Skyralder ten Zuidwesten van de Tatsjen-eilanden een navigatiefout had gemaakt. Het toestel was afkomstig van het vliegdekschip „Wasp". wys, waarby hy uitdrukkeiyk op de voorgrond stelde de erkenning van het recht van de ouders dat schooltype voor hun kfhderen te eisen, dat zy daarvoor gewenst achten. Spr. eiste eerbiediging van elkanders beginselen. De openbare school heeft drie steun punten, aldus spreker, n.l. het betrach ten van een gezonde neutraliteit, die niet negatief, maar positief is, het be vorderen van de nationale gedachte en tenslotte de opvoeding tot practisóh Christendom. Ook nu weer lichtte spr. zyn stand punt toe met vele voorbeelden, waarna hy tot de conclusie kwam. dat de open bare school in wezen Christelyk is, al draagt zy niet dat etiket. Er is op de openbare school voor elke richting ge legenheid om het godsdienstonderwys te ontvangen, wat men wenst. Met voorbeelden verduidelykte spre ker nog dat samenwerking mogelyk is en dat verdeeldheid tot ongewenste ver snippering lijdt. Nadat de heer Roosma nog enkele vragen beantwoord had, die in het bij zonder de aansluiting van het LO aan Mulo en MO betroffen, dankte de heer De Groot hem voor zyn uiteenzetting. CAUSERIE OVER FILM In het Greemvay-theater hebben ka tholieke jongeren een causerie van de heer Pieter de Valk, filmcriticus van het dagblad het Binnenhof, beluisterd. Spr. zette uiteen hoe de flilm ontstond en welke vlucht de film genomen heeft. MiUoenen mensen 'bezoeken dagelijks de bioscopen. Spr, stelde hiertegenover, vooral gelet op de morele kant, een be paalde geestelijke instelling. Men moet by een film goed en kwaad leren on derscheiden. Daar is voorlichting voor nodig. Vandaar de instelling van een katholieke filmkeuring en een katho lieke filmactie. Duidelyk zette spr. de betekenis van deze insteUmgen uiteen Aan de hand van enige films van Max de Haas en Maarten Toonder lichtte spr. het goede en mooie van de film toe. Kapelaan Groenendijk bedankte aan het einde de spr. voor de gehouden causerie. Nulsavond De vijfde Nutsavond wordt op Dinsdagavond as. gehouden in „Het Wapen van Voorschoten". De bekende cineast en ornitholoog, de heer Simon de Waard, vertoont dan kleuren films en -dia's over Portugal. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hubertus P. M.. zn. van A. A. van der Meer en Oh. M. Duiven voorde; Nicolaas B., zn. van L. Ra/vens- bergen en A. Demmenie; Maria M. G., dr. van J. J. Lelieveld en E. G. Th. Sohnader; Jacobus B. F., zn. van J. L. van der Geest en G. C, Janse; Rudolf, zn. van Oh. A. Seters en G. A. van Gerwen. Overleden: A. J. Turian, 72 J., echt genoot van J. Chr. Emeis. WARMOND Spreekuur burgemeester De burge meester is verhinderd om op Donderdag as. zyn wekelijks spreekuur te houden. RAADSAGENDA De raad komt in openbare vergadering by een op Dinsdagavond as. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: uitbreiding van de straatverlichting (Wasbeeklaan en Straat ter Leede)wy- ziging van het percentage, genoemd in het raadsbesluit waarby voorschotten werden verstrekt aan de Woningstich ting „Warmunda" voor de bouw aan de Julianastraat van 12 woningwetwonin gen; het verstrekken van een bydrage aan het plaatselijk comité voor tuber- culose-onderzoek (Mei 1955); verkoop van het perceel bouwterrein „Klein Leerust"; aanbieding van de gemeente- rekening over het dienstjaar 1953. DURE MELK Toen enkele veehouders ln de vroege ochtenduren hun koelen wilden melken, kwamen zy tot de onaangename ont dekking, dat een ander hen reeds voor was geweest en er met de melk van door was gegaan. De melk wordt wel duur betaald tegenwoordig WASSENAAR BIJEENKOMST TUINBOUWVERENIGING. Gisteravond werd in „Het Wapen van Leiden" de maandelijkse vergadering gehouden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en omstreken, afdeling van de Kon. Ned. Maatschappy voor Tuin bouw en Plantkunde. Spreker was de heer J. C. van Keppel over het onder werp „Levenswonderen der Succulen ten". De voorzitter, de heer P. Zeg waard, sprak een welkomstwoord, spe ciaal gericht tot de heer Van Keppel. Meegebracht materiaal waren stekken van Iris ine lindenii van mevr. Muller— Idzerda en aardbeienmais van de heer v. d. Schans. Wegens moeilijkheden met de projec- tlelantaarn ging de jury alvast over tot de keuring der inzendingen. Aan een vaas met bloeiende heestertakken van de heer Holleman werd met 27 punten een 1ste prys toegekend en aan een ka merplant van de heer Beiierink even eens een 1ste prijs. Het woord was vervolgens aan de heer Van Keppel. die een inleiding hield over de habitus van de cactussen, welke één speciale familie vormen met een duister verleden. Vermoed wordt, dat zy vele geologische tijdperken geleden uit andere planten ziin ontstaan, zy heb ben met andere planten geen duidelyke verwantschap en zyn geheel gevormd op het behouden van water. Spr. noemde ook de vindplaats in Zuid. en Noord- Amerika. waarby hij er op wees, dat zy overal elders op de wereld zijn inge voerd. Bil de kleurendia's vertelde hy nog vele by zonderheden. Het was een Interessante avond. GESLIPT. Op de Ryksstraatweg ter hoogte van de Rozenweg slipte de 40-jarige motor rijder J- Baars alhier, waardoor hy en zyn op de duo gezeten 38-jarige echt genote kwamen te vallen. Beiden lie pen diverse wonden aan het hoofd op. Na voorlopige hulp door de gemeente arts werden zij met de ambulance-auto naar hun woning vervoerd. ALPHEN AUTO IN DE BERM Gisteren is op het Goudse Rypad een grote vrachtwagen geladen met olieva ten te ver naar rechts uitgeweken en daardoor in de zachte berm terecht ge komen. De auto zakte tot aan de assen in de berm. Een kraanwagen trok de auto weer op het rechte pad. HILLEGOM AANRIJDING Gistermiddag omstreeks 2 uur had op de Leldsestnaat ter hoogte van de steen fabriek een aanrijding plaats tussen een met fruit beladen bestelauto uit Den Haag en een vrachtwagen uit Leider dorp. Persoonlijke ongelukken deden zich niet- voor, dooh de auto's liepen wel enige schade op, terwyl diverse soorten fruit over de weg rolden. BEURSOVERZICHT WEINIG FLUCTUATIES; SCHEEPVAART BETER Amsterdam. 9 Februari. De Amsterdamse effectenbeurs heeft vandaag eigeniyk op dood spoor ver keerd. Er zat in de koersen uitermate weinig beweging en de activiteit scheen nog geringer te zyn dan gisteren De wisseling bij de machthebbers in het Kremlin blijft een bron van zorg, For mosa is enigszins op de achtergrond ge drongen. By opening lagen de interna tionals circa 3 punten lager en de gehele middag wijzigde de koers zich nauwe- ïyks. Op de Scheepvaartefdeling ging het Iets betei. Een bankiersfirma heeft aan de directie van de KNSM verzocht ty dens de komende jaarvergadering een voorstel in behandeling te nemen tot uitkering van contanten of aandelen ten laste van de agioreserve. Dit was een stimulans voor deze afdeling. KNSM steeg ruim 3 punten tot 181 en Scheep vaart Urue was circa 2 hoger. Ook de overige scheepvaartmaatschappyen een puntje beter, op de cultuursector bleven de koersen vrywel in één doen met gis teren. in Vorstenlanden werd de hoek weer eens opengemaakt waarby de koers 1 punt steeg tot 22 3/4. Guldensbeleggin gen openden iets beter, maar keerden later op het slotniveau van gisteren te rug. De markt bleef de gehele middag zeer rustig. Het buitenland dat reeds gisteren verstek liet gaan hield zich ook van daag afzydig. Beurs van Amsterdam Woensdag 9 Februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102% 102» Grootboek obl101% Ned. '51 314 102% 102% Ned. '53 3% 102 102% Ned. '48 3% 100 %B 100% B STed. '54 3% 100A 100A Ned. '55 3y« 100% 100 A Ned. '47 3% 3 100'i 100% Dollarlng '47 3 96% 96% Investerlngscert. 3 101% 101A Ned. 62-64 3 101% 101% Indtë '37 A 3 99% 99% Grootboek '46 3 100 100 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 60 60 Nat. Handelsbank 158% 156 Ned. Handelmy220 210 AK.U 288 286 Philips 329% 325% Unilever 366% 364% Wilton Feyenoord 211% 212 Biliton 2dè r 293 295 Kon Olie f.50.— 272 268 Kon Olie 542 538% Amst Rubber 113% 113% Hol' Amer iyn 192 192 Kon Ned Stoomb 177% 181 Ned. Scheepv. Unie 165% 168% H.VjA 140 140 Java Cult63% 62% Deli Mij135% 136% lenembah 96% 97 N1ET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro 7.- en Gem. leningen A'dam '47 3 101% 101% Den Haag 1937 1 3.. 101B Leiden 1947 100 100% R'dam '37 I ITT 3"> 102% Industr. Obligaties Philips Dollar lng 103% Premieleningen A'dam '51 2% 131% 131% Eindhoven '54 2% 108% 108% Enschede'54 2% 109% 109% Den Haag'52 I 2% 133 133 idem II 2 130% 130% R'dam '52 I 2% 129% 129% idem n 2 135% 135» Utrecht '52 2V» 119% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credlctinstellingi-i. Amsterd. Bank 258 257% Rotterd. Bank224% 224% Twen tsche Bank229% 227% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 242% 241 Kon. Ned. Grofsm.145% 144% Rott. Droogd. My. 482 182 Tieleman en Dros 53% 53 Zwanenb Organon.. 252 254 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 104% 104% Internat io150 148% Diversen Albert Heyn249% 250 Ned. M Walv. Vrt 86% 85% Spoorwegen Dell Spoorw MU. 35 35% Amerlk. fondsen Anaconda 53% 53 A Shell Oil Cy60% 59% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V k. 8/2 Holl. Constructie 332 Int. Kunststof!Ind 82 81 Kon. Ned. Edelmet 70% Pref. w.a. idem 81 Textiel Gebr v Wijk 36% 86% Leidsche Wolsplnn 234% Ned Eiectrolasmy 279 (j Sikkens Lakfabr '53 295% Ver Touwfabrieken 172 172% Wernink's Betonm. 133 133

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9