LEIDSCH M: DAGBLAD Pinay zal nieuwe Franse regering pogen te vormen Hij redde in 1952 de franc Enige gelijkenis met voorganger Tekort millioenennota 1954 kan tot 500 a 600 millioen verlaagd WEERBERICHT Nota van Eerste Kamer over de komende huurverhoging Russen zetten in Wenen val op voor twee Amerikanen 93ste Jaargang MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 No. 28443 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na de val van Pierre Mendès-France (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Antoine Pinay, de conservatieve politicus, die in 1952 zijn naam als premier verbond aan de stabilisering van de Franse franc, heeft gisteravond van presi dent Coty de opdracht ontvangen de demissionnaire regering MendèsFrance op te volgen. Pinay hoopt op zijn laatst Donderdag met zijn kabinet voor het parlement te verschijnen. Hij zou graag een „regering van nationale unie" killen samenstellen, waarin de radicaal Edgar Faure, die enkele weken geleden lijn portefeuille van Financiën voor die van Buitenlandse Zaken verwisselde, aan de Quai d'Orsay zou kunnen blijven. Antoine Pinay, ofschoon uit de ultra-rechtse hoek afkomstig, heeft met Mendès-France, die als „links" stond aangeschreven, in ieder geval gemeen dat ook deze „kleine leerlooier" (hij is leerfabrikant) een zekere tendenz ver toont tot onafhankelijkheid ten aanzien van partij-programma's en andere orthodoxe bindingen. Indertijd heeft Pinay ook een overeenkomstige realistische bjt op de binnen- en buitenlandse verhoudingen getoond. Pinay is verder de man geweest, die de franc stabiliseerde en die zo de «eg geëffend heeft voor een economische sanering, waaraan Mendès-France helaas nauwelijks toe is kunnen komen. In zijn buitenlands beleid heeft hij inder- 'JjJ eveneens van een zekere onafhankelijkheid jegens Washington blijk gege ven en ook in dat opzicht bestaat er tussen beiden enige gelijkenis. In zoverre jou de overgang tussen PMF en Pinay misschien niet al te schokkend kunnen Kijken. Zijn kracht is: het gezonde verstand van de Fransman Groet do's burgemeester in arrest Verduistering van f 20.000 De burgemeester van Groenlo is door de politie gearresteerd op verdenking van financiële onregelmatigheden. Hij is overgebracht naar Zutphen om door de Officier van Justitie aldaar te «or den verhoord. De burgemeester zou gelden hebben verduisterd ten nadele van maatschappelijke instellingen, in welker bestuur hij zitting had. Daar hij overspannen was, genoot de burgemeester reeds geruime tyd ziekte verlof. Enkele weken geleden heeft hij ontslag als burgemeester gevraagd De burgemeester is door de Officier van Justitie te Zutphen in voorlopige verzekerde bewaring gesteld, als ver dacht van verduistering en valsheid in geschrifte. Hij zou zich gelden hebben toegeeigend tot een bedrag van meer dan f. 20.000, welke hem ter hand wa ren gesteld voor bepaalde r'o°leinden Woensdag zal hij voor de rechter commissaris worden geleid. Vijf en vijftig doden in mijn in India Naast de overeenkomsten tussen Pinay ai njn voorganger blijven de verschillen a tegenstellingen tussen beide staats leden niettemin wel zeer belangrijk. Iedere rede van Mendès-France getuigde ran het eerste tot het laatste woord van Ejn originaliteit, zijn strijdlust en ook ran zijn temperament. De toespraken ran Pinay waren daarentegen aaneen- shakelingen van gemeenplaatsen en als debater heeft hij zich. in tegenstelling set de strijdlustige Mendès-France. nooit zeer onderscheiden. De kracht van Pinay was gelegen in zyn gezonde ver and, het gezonde verstand van de Eeine Fransman, die zyn zaken altijd mjes op orde wist te houden. Pinay jut ook beter in de huidige parlemen- aire verhoudingen, politiek zowel als mythologisch gezien. Met Pinay zou rhnkriik dus terug kunnen keren tot is vroegere gebruiken van de Vierde Republiek. Niettemin is nog allerminst zeker, dat PiniT er dezer dagen in zal slagen de vereiste medewerking der verschillende prtijen te verkrijgen, fly zal moeten «wonen op het zogenaamde „rechtse «ntrum". want de socialisten hebben al verklaard niet mede te willen werken. Doch lussen de katholieken en Pinay leeft het evenmin ooit goed geboterd. Zijiün indertyd zelfs de directe oorzaak nn zijn val geweest. Andere concrete ctetakels op zijn weg worden gevormd KM de Parjjse accoorden en de proble em met betrekking tot Noord-Afrika. Póiay heeft zich bij de eerste stemming «er de Parijse accoordcn afzijdig ge- tonden. Hij verkeert daardoor in een nt dubbelzinnige positie, wanneer hij binnenkort zou moeten verdedigen! [ioay is daarentegen voorstander van «vormingen in Noord-Afrika en in dat •bricht verschilt hij weer van mening «el velen van zyn partygenoten. Andere mogelijkheden De Tunesische premier, Ben Ammar, it met zyn delegatie morgen terugkeert öar zijn vaderland, heeft onlangs een ederhoud met Pinay gehad, dat als Achtbaar werd beschouwd. Maar het wr de vraag of de Tunesische Natio- ^iisten van dë Neo-Destoer partij, die Mendès-France vertrouwen hadden, eveneens als gesprekspartner zul- a aanvaarden. Hochten Pinay's pogingen stranden, n zou president Coty zich tot een atholiek als Pflimlln of tot de radicaal "«ar Faure kunnen wenden. De radi al René Mayer, die Mendès-France in «nacht van Vrijdag op Zaterdag ten bracht, moet een verzoek van Coty «wn afgewezen. Van Faure wordt «ïeerd dat hij solidair met zijn vriend «ndès-France zou blijven, zodat hij ook wr de eer zou willen bedanken. Betekenis staatshoofd is belangrijk gestegen President Coty, die nu de tweede crisis a Ujn ambtsperiode tallen politici in het Elysee ontvangen, o.m. alle fractieleiders, zowel uit de Nationale Vergadering als uit de Senaat. Deze consultaties, die aanzienlijk uit voeriger zijn dan by vorige kabinets- crises, zijn niet zo moeilijk te verklaren. Tengevolge van de grondwetswijziging, die Mendès-France enige maanden ge leden door wist te voeren, Is de betekenis van het staatshoofd tijdens een rege ringscrisis nu ln niet geringe mate ge stegen. Vroeger werd van de Nationale Vergadering een absolute meerderheid vereist alvorens een premier, die door de president was aangewezen, metter daad beginnen kon zijn regering samen te stellen. Nu is een betrekkelijke meer derheid vereist alvorens een premier, die door de president was aangewezen, met terdaad beginnen kon zijn regering samen te stellen. Nu ls een betrekkelijke meerderheid voldoende, zodat de ver schijning voor het parlement nu zo ongeveer met een formaliteit gelijk staat. Vandaar het grote belang, dat de presi dent der republiek zich uitvoerig laat voorlichten opdat de eerste figuur, die uit de Elyseese bus komt. inderdaad ook het minimum gewicht bezit, dat een minister-president moet worden toege kend. Al is de parlementaire procedure om tot een nieuwe regering te komen dan nu ook vereenvoudigd, de politieke pro blemen en de partijtegenstellingen zijn dezelfde gebleven. Ze hebben zich ten gevolge van de krachtige persoonlijkheid van Mendès-France vermoedelijk zelfs toegespitst. Daarom zal het niet gemak kelijk zijn deze crisis op te lossen. Zelfs Indien men na de vaart en het dyna- Antoine Pinay I In de sleenkoolmijn te Djaria, onge- I veer 240 kilometer ten Noord-Westen van Calcutta (India) heeft zich. vermoedelijk misme van een man als P.M.F. bereid door mijngas. een ontploffing voorge- zou zyn met een wat kalmer tempo daan. waardoor 55 mijnwerkers om het genoegen te nemen! leven zyn gekomen. I Vermindering belastingdruk over de gehele lijn Geen nota over revaluatie Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer omtrent de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1955, ontlenen wii: In het voorlopig verslag herinnerden enige leden aan de hunnerzijds reeds eerder geuite twijfel, of het Rijk er wel in zou slagen, het budgetaire kastekort voor 1954. dat ten tijde van het sameiètelten der millioenennota 1954 op 800 a 1100 millioen was geraamd, te financieren via de kapitaalmarkt. Deze raming ls later te somber gebleken, zodat het tekort in de millioenennota 1955 tot 500 a 600 kon worden verlaagd. De minister verwacht, dat deze laatste raming ten naaste bij zal worden gerealiseerd. Voor het samenstellen van een afzonderlijke nota inzake het onderwerp revaluatie ziet de minister geen enkele aanleiding. Met de conclusie, dat van de meerdere welvaartsspreiding, welke met de laatste loonronde werd beoogd, nimmer terecht is giekomen dan gehoopt was, kan de Minister zich niet geheel verenigen. Wel iswaar heeft zich in 1954 een stijging voorgedaan in de prijzen van het ge- zinsverbruik, maar daartegenover ston den belangrijke loonsverhogingen. In Zwaar bewolkt Bilt verwacht tot morgenavond: fchet Zuiden en het midden van het zwaar bewolkt met tijdelijk wat of sneeuw. Overwegend matige lelijke wind en hogere temperatu- dan vandaag. In het Noorden van land zwaar bewolkt en op de mees- Plaatsen droog weer, weinig wind en e?«eer dezelfde temperatuur als van- k' 'Opgemaakt te 10 uur). 8 Februari Zon op: 8.12 uur; onder; 17.41 uur. SJJOop; 19.57 uur; onder; 8.19 uur. J^water te Katwijk te 4.15 en 16.26 nummer bestaat uit 10 pagina's 1954 heeft dan ook een aanzienlijke ver hoging van het gemiddelde reeële loon plaats gevonden. Wel ls ten aanzien van de prijsontwikkeling de grootst moge lijke voorzichtigheid geboden, met name ook met het oog op de exportpositie. Invoering van convertibilteit mag ln geen geval leiden tot of gepaard gaan met een grotere discriminatie ln het handelsverkeer. De minister Ls van mening, dat een gemeenschappelijke invoering van de convertibiliteit door een groot aantal LVest-Europese landen op korte ter mijn niet te verwachten is. Minder steile progressie Het hoofdmotief voor de aangekon digde algemene belastingverlaging is een vermindering van de zware be lastingdruk over de gehele lijn, het geen met name wordt bereikt door de progresslelyn voor alle inkomens klassen een minder steil verloop te geven. Ten aanzien van de vraag „of niet de toelaatbare omvang van de besproken tariefsherziening te be perkt is becyferd. wordt opgemerkt dat de regering het niet verantwoord acht op financieel-economisch terrein risico's te aanvaarden, die uitgaan boven het door haar aan de belasting verlaging in haar geheel gestelde pla fond. By een evenwichtige verdeling van de totale belastingverlaging zyn daarmede tevens de grenzen aange geven voor de omvang van de alge mene verlaging van de belastingen naar het inkomen. De minister is van mening, dat het nieuwe tarief van de vennootschapsbe lasting weliswaar formeel een belasting verhoging betekent, doch vergeleken met het tarief van het afgelopen jaar in wezen een belasting-verlaging is. In aanmerking genomen, dat de beschik bare mogelijkheden allereerst voor een verlichting van fiscale lasten in de per soonlijke sfeer dienen te worden aan gewend. meent de regering hoezeer doordrongen van het grote belang van de particuliere investeringen haar opvatting met betrekking tot het nieuwe tarief van de vennootschapsbelasting onverkort te moeten handhaven. Zij weet zich ten aanzien van welk tarief dan ook aan geen afspraak gebonden, en meent zich evenmin te moeten bege ven in voorspellingen over belastingver lagingen voor het bedrijfsleven in de toekomst. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht is Zater dag het Eeuwfeest gevierd van de Nieuw Guinea-zending der Neder lands Hervormde Kerk. Deze bijeen komst werd bijgewoond door H.M de Koningin en een groot aantdi autoriteiten, o.iv. de Gouverneur van Nederlands-Nieuw-Guinea. dr J. van Baal. Bij haar aankomst werd de Ko ningin begroet door Gouverneur Van Baal. Door verruiming van de belasting vrije bedragen is de regering voor nemens een verder gaande verminde ring van de druk van de vermogens belasting te bevorderen. Bij de beperkte mogelijkheden van fiscale tegemoetkomingen voor de zgn. vergeten groepen wordt hiermede enige verlichting bereikt van de financiële moeilijkheden ran hen. die van de in komsten van een klein kapitaaltje moe ten leven. Voor wat betreft de vraag, in welke mate in het bitzonder de be jaarde contrlbuabelen nog kunnen wor den tegemoet gekomen, meent de mi nister niet te moeten vooruitlopen op de komende wetsvoorstellen. 9 Slot op Pag. 2 Kern der berichten bevestigd De ministers Drees en van de Kieft i moeten stellen. ZIJ moeten echter hun- hebben in een nota aan de Eerste Ka- nerzijds aan de Commissie en de Kamer mer geantwoord op de vraag van de begrip vragen voor het feit. dat het voor Rapporteurs uit die deregenngmoeilykaanvaardbaaris.dat zij naar aanleiding van persberichten Commissie Kamer in het verslag omtrent de alge menc politieke beschouwingen over de begroting 1955 over de aanstaande huurverhoging. De Commissie had gelijk bekend verklaard het op prijs te zullen stellen, indien de regering voor de openbare behandeling de Ka mer alsnog wilde mededelen, in hoe verre de berichten over een compro mis. dat in hot Kabinet zou zijn be reikt met betrekking tot de huurver hoging en de eventuele invoering van een huurbelasting, waarheid bevatten. De ministers zeggen in hun antwoord te begrijpen, dat de Commissie van Rap porteurs gemeend heeft de vraag te Een grote menigte kijkt gespan nen naar de verrichtingen van de sleepboten Cycloop" en .Nestor" die Zondag wederom een poging hebben gewaagd de „Katingo" vlot te slepen. Ook ditmaal mocht liet harde werk nog niet volledig succes hebben 40 meter naderde de Ka tingo" haar element. (Luchtfoto AN P-Foto) Gooien met glas bier was signaal voor bewakers In een Weens café heeft zich Zater dagavond een incident voorgedaan, waarbij - althans volgens een Russische klacht - twee Amerikanen door middel van „chantage" getracht hadden een Russische consul over te halen tot de sertie en verraad. De Amerikaanse le zing werpt echter een geheel ander licht op deze zaak: in werkelijkheid was dit incident een val, die de Russen voor de twee Amerikanen hadden opgezet. De Sovjet-Russische consul. Naliwai- ko. had de Amerikanen voor een onder houd uitgenodigd, zeggend, dat hy om politiek asyl wilde vragen Toen de Ame rikanen bij hem in het café kwamen, gooide de Rus bier in hun gezicht als teken voor een aantal Russen in bur gerkleding. die zich in het café bevon den. en voor Sovjet-Russische militairen buiten, om alle 'deuren en ramen te blokker-en. aldus de verklaring, waarin Naliwaiko een Sovjet-Russische agent provocateur wordt genoemd. Robert Gray, een der Amerikanen, werkte tot Juni van het vorige jaar als burger voor het Amerikaanse leger in Wenen en was de vorige week terugge keerd om materiaal voor een boek te verzamelen Hij kende Naliwaiko als particulier en belde hem daarom op. Deze laatste, die nogal nerveus scheen, vroeg Gray om een onderhoud, zo spoe dig mogelijk. Beide mannen spraken el kaar toen ln een café en Naliwaiko had gezegd, dat hij ln ernstige moeilijkheden verkeerde en bezorgd was over zijn ei gen veiligheid en die van zijn gezin. Hij vroeg Gray, hoe hi) politiek asyl zou kunnen verkrijgen. Gray beloofde hem navraag te doen en belde mannen ont moetten elkaar toen weer Zaterdag JJ. en vervolgens later op de dag tezamen met kolonel Francis Manning. die met de Rus het probleem van zijn politiek asyl kon bespreken. Manning antwoord de op een desbetreffende vraag van Na liwaiko. dat de V.S aan ieder die po litiek onderdrukt wordt, asyl wil verle nen. Op dat ogenblik gooide de Rus plotseling bier in het gezicht der Ame rikanen als teken voor de andere Rus sen. De Oostenrijkse politie verscheen enl- ogenblikken later, gevolgd door een in ternationale patrouille. Naliwaiko werd Intussen door Sovjet-Russische officie ren uit het café geescorteerd. De pa trouille nam de Amerikanen mee naar het gebouw van di waar zij ter beschi kaanse autoriteiten Na een onderzoek verlieten Gray en dus de verklaring de bass ede Amerikaanse functionarissen hebben ei geen Idee van wat de oorzaak van het buitengewone gedrag van de Sovjet-Russische autoriteiten ls. over hetgeen in de ministerraad zou zyn besloten een uiteenzetting zouden moe ten geven omtrent besprekingen, die nog niet geheel zijn beëindigd en waarvan de resultaten tenslotte hun neerslag moeten vinden ln een wetsontwerp, dat nog de Raad van State moet passeren en dat daarna in de eerste plaats ln de Tweede Kamer aan de orde zal komen. Eerst bij dat wetsontwerp en met over weging van de daarbij te geven toelich ting acht de regering een werkelijk vruchtbaar debat mogelijk. De ministers moeten zich thans be palen tot de mededeling, dat In de persberichten deze juiste kern zit, dat de regering gezien de ontwikkeling van lonen en prijzen, tot de conclusie is ge komen, dat zij op dit ogenblik geen huurverhoging moet voorstellen voor woningen met lage huurwaarde en slechts een kleine huurverhoging voor duurdere woningen hetgeen mede brengt. dat het probleem van de huur belasting. bij handhaving van dr ge dachte in de Troonrede tot uitdruk king gebracht, voorshands buiten be schouwing kan worden gelaten. ïhikking *van en werden g( Meisje door stief vader doodgeschoten Een dertigjarige man uit St. Mi chielsgestel heett gistermiddag tijdens een achtervolging in de onmiddellijke omgeving van zijn woning zyn 18-ja- rige stiefdochter met een pistjolsrhot gedood. Het meisje overleed vrijwel onmiddellijk, nadat zy was getroffen. Het slachtoffer, dat in Den Bosch ln betrekking was. kwam zelden thuis ln verband met een familiekwestie. Zy was gisteren by familie in het dorp, waar ook haar stiefvader kwam Toen later de moeder van het meisje arriveerde, zijn zy gezameniyk naar huis gefietst ln de afgelegen buurtschap de Tlelse Hoeve. De stiefvader was vooruitgereden en 52, K

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1