Noorcl-Afrika voor Europa sleutel van werelddeel Yoorwaarde is: kans voor snelle en doelbewuste politiek Opening eerste rijdende school FILMS LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 5 FEBRUARI (Van onze Reisredacteur) Drie onder Frans beheer staande gebieden in Noord-Afrika vormen thans een van de meest urgente problemen, waarvoor de vrije wereld zich gesteld ziet. Het zijn de protectoraten Tunesië en Marokko en het „deel van Frankrijk" Algerije. Twintig millioen Mohammedanen, anderhalf millioen Fransen en honderdduizend Joden, Spanjaarden en Italianen leven hier tussen Tunis en Casablanca in steeds groeiende spanning. De Mohammedanen zijn vrijwel de enigen van 's werelds 350 millioen Islamieten, die nog onder vreemd bestuur staan. Zij zijn de laatste jaren in beweging gekomen: opstanden in Algerije, terrorisme in Marokko, onderhan delingen in Tunesië na lange strijd, de krantenkoppen vertellen het. Maar er zijn nog belangrijker factoren: de tijd waarin zo'n conflict als „binnenlandse aange legenheid" kon worden bestempeld, is in feite voorbij. Het probleem weegt zwaar op de houding van het Arabo-Aziatische blok, dat vóór alles het koloniale tijdperk wil beëindigen, eer het partij wil kiezen in de strijd tussen democratie en communisme. En de Noord-Afrikaanse affaire is van beslissend belang voor de ontwikkeling in gans Afrika, donker werelddeel, dat zich langzaam wakker schudt uit een lange slaap, Europa's aangewezen nieuw expansie-gebied, waar nieuwe formules gevonden zullen moeten worden om over kleur- en ontwikkellngsbarrières heen, een nieuw samengaan te bewerkstelligen. Ook strategische motieven Er zijn desgewenst nog meer argu menten voor de dringendheid van het probleem. Strategische: Amerikaanse atoom-bommenwerpers staan op Ma rokkaanse bases. Noord-Afrika vormt een gordel, die in een onverhoopte nieuwe wereldoorlog behouden zou kun nen blijven. Dringend probleem dus, dat een tijdige oplossing vraagt. Oplossing die een blijvende samenwerking met het Westen moet garanderen. Kan men die samenwerking bereiken door het ont kennen van de aspiraties der „lastige" nationalisten, door een sterke-hand-po- lltiek. wanneer de nationalisten naar het geweld grijpen? De recente historie India, Pakistan, Indonesië en Indo- China zegt: neen. Frankrijk mag een moderne strijdmacht naast de deur heb ben, maar het enige min of meer doel matige middel tegen een nationalistische guerilla zou bestaan uit represailles op grote schaal, uit officiële contra-terreur. Welnu, de wereld van 1955 aanvaardt zulke middelen niet meer. In Frankrijk geschoold Betekent dit dat men onder die dwang deze gebieden van vandaag op morgen aan zichzelf moet overleveren, ze prijs geven aan chaos in een politiek klimaat, vergiftigd door in de strijd geboren verbittering? Herhaling dus van de Indonesische kwestie? Het is niet nood zakelijk, Frankrijk heeft nog andere kansen, het alternatief is niet zo simpel. Er kan nóg worden gepraat. Maar met wie? Wel, met de Neo-Des- toer in Tunesië, de Oedma in Algerije en de Istiqlal en de PDI in Marokko, de nationalistische partijen, met hun rede lijk-gematigde leiders als Bourguiba, Abbas en Balafredj. Haast alle nationa listische leiders zijn door het Franse ge nie zélf in de Westelijke democratie ge schoold, sterker nog: zij zijn zozeer door drenkt van de Franse geest, dat zij van de vijanden van vandaag tot de vrienden van morgen kunnen worden. Op één voorwaarde echter: dat de zelfstandig heid van hun landen duidelijk in het uitzicht wordt gesteld. Zij vragen in feite een kalender-politiek: via de interne autonomie naar de algehele zelfstandig heid en via die zelfstandigheid naar een nieuwe samenwerking op gemenebest basis met Frankrijk. Als gelijkgerechtig de en vrijwillige partners, programma uit de Britse school dus, die in India en Pa kistan succes had. Wie echter geeft de garantie dat zij het Westen na de tweede etappe niet vaarwel zullen wuiven om aan boord te BEROVING OP DE PRINSEGRACHT Twee arrestaties. Een inwoner vam Den Helder heeft gisteren bil de Haagse politie aangifte gedaan van het feit, dat men hem van zjjn portemonnaie, inhoudende f.350. had beroofd. Uit een onderzoek is het volgende ge bleken: de man had Woensdagavond met twee Hagenaars café's bezocht en het drietal had daama een taxi geno men om naar het Hollandse spoor te rilden. Op de Prinsegraoht werd echter uitgestapt en men ging „een eindje uit wandelen". In een zijstraatje van de Prinsegracht sloeg het tweetal de man op het hoofd en ontfermde zich over zijn portemonnaie. Hij is toen terugge lopen en riep op de hoek van de Jan Hendrikstraat beroofd te zijn. Een pas serende motorrijder heeft de man toen op de duo genomen en naar een politie post gereden. De Haagse politie heeft reeds twee bekenden van haar aange houden, verdacht van deze beroving. verdere verweving van Algerije met Frankrijk. De wettelijke fictie van de „drie Franse departementen" in Algerije ik citeer Francois Mauriac bindt hem de handen, al is hy dan bereid die wet loyaal toe te passen en in versneld tempo naar politieke en economische ge lijkschakeling te streven. Mendcs-France ziet nóg een kernpunt: de econonmische misère in de drie lan den waar bijkans net zoveel werklozen op IJq SupfjOMapaiu osucu||C)i uo osjjnQ rondlopen als arbeiders. Hij vraagt economische ontwikkeling van Noord- Afrika. Voorlopig moet men zich hiervan overigens niet te veel voorstellen; ten eerste is deze invitatie ook een Europees onderhandelingsobject en ten tweede zijn de nationalisten bepaald niet dol op internationalisering van het koloniaal bewind. Dat Nederland hiervoor niet is uitgenodigd, hoeft dan ook geen reden tot treurnis te wezen. Maar wel duidt de Franse premier met zjjn plan aan, dat Frankrijk bereid is toe te geven dat de economische ontwikkeling van Noord- Afrika eigen kracht te boven gaat. Laatste kansen? Dat Mendès, die om zich heen op een veld van 360 graden met allerlei pro blemen slag moet leveren, reeds nu met een kant-en-klaar-programma voor Noord-Afrika uit de bus zou komen, was trouwens niet te verwachten. Zyn voor lopig minimum-programma wyst noch tans op enige belangrijke punten de weg. Rest nu de vraag of hij de kans zal kry- klauteren van het schip der Arabische Liga? Niemand. Een kans op die garan tie zou het Westen zichzelf kunnen scheppen. Men zou zich bijv. kunnen in denken, dat Frankrijk tijdens de wel omlijnde kalende-étappes deze landen een administratieve stoomcursus zou geven die, gekoppeld aan economische investeringen en technische hulp ze in staat zou stellen de eerste étappes op eigen benen te doen staan. Zo zou het Westen iets kunnen bieden, dat de Ara bische Liga niet kan. Leerzame geschiedenis Het valt nochtans niet te ontkennen, dat zo'n oplossing enige theoretische kantjes bezit. En de praktijk stuit op lastige psychologische factoren: in de uitwerking het eeuwige Westelijke com plex van wy-weten-het-allemaal-zo-ver- schrikkehjk-veel-beter. En vóór dat sta dium zelfs nog een ander. In haast elk koloniaal probleem heeft men immers met dubbele onrijpheid te maken: het beheerde volk is niet rijp om de zelf standigheid te krijgen, het beherende is niet rijp om haar te verlenen! Ook op dat punt is de Indonesische lydensge- i schiedenis nogal leerzaam. In hoeverre Frankrijk thans gereed is voor de grote stap, zal de nabije toe komst leren. Het heeft nu (nog) een re gering, die bereid is iets te doen, bereid om Tunesië thans en Marokko straks interne autonomie te geven, hoewel zy over toekomstige zelfstandigheid nog niet wil spereken. Wat Algerije betreft, dat op weg is het kernprobleem te wor den, houdt zelfs Mendès-Frrn,r« - der twijfel onder Invloed van zijn kabi netschef Pelabon, zelf een ex-Algeryns bestuursambtenaar nog vast aan de feitelijk in de praktijk reeds mislukte as similatie-politiek. Dat wil zeggen: de Een van de duizenden bedelaars van Algiers onder een wrang re clame-opschrift: nieuwe formule, zeer frisse geuren waarlijk niet duur". Een idyllisch symbool: de gesluierde Islam gaat door een wijd open deur naar de ver lichte twintigste eeuw. gen zich in de Noord-Afrikaanse kwestie te verdiepen, zijn programma te comple teren en het met een appèl op de Franse logica en de Franse grootmoedigheid te lanceren. Een voorspellend antwoord op deze vraag hangt af van het blote feit of men optimist of pessimist is. Als dit Mendès-France echter niet lukt, is er voor optimisme geen reden meer. Zonder te willen schermen met „laatste kansen," moet men toch vast stellen, dat Frankryks mogelijkheden in Noord-Afrika dit stadium gevaarlijk na deren. Er is bijna geen on.lnmaat in de Maghreb zoals Noord-Afrika in het Arabisch heet die niet aan zyn rege ring rapporteert, dat men rekening zal moeten houden met een komende onaf hankelijkheid. Het is niet zozeer de vraag óf Noord- Afrika zelfstandig zal worden maar hoe en wanneer! De vraag dus of dit sleutel- gebied na bittere stryd totaal van het Westen zal vervreemden, zelfs mogelyk Jonge Tunesische werklozen, die in een lokaal van de Neo-Destoer de Tunesische vrijheids-hymne zingen. of het tot nu toe vrijwel vergeefs wroe tende communisme tenslotte toch zjjn kans zal krijgen, of dat er een nieuwe brug geslagen kan worden tussen het Westen enerzyds en de Islam in Afrika anderzijds. Voor kinderen van kermisexploitanten De ingebruikneming van de eerste rijdende school voor kinderen van ker misexploitanten in Nederland en de enige in Europa, heeft gistermiddag te Groningen grote belangstelling getrok ken. De school, die officieus al enige tijd wordt gebruikt was door het hoofd van de school, de heer D. C. van Lade- steyn naar de Vismarkt gereden, waar autoriteiten en genodigden in Huize Maas bijeenkwamen. De vertegenwoordger van de minister van O. K. en W. de raadadviseur in algemene dienst dr J. H. Wesselings. ver richtte het openingsceremonieel door het wegtrekken van de Nederlandse drie kleur waardoor de ingang van de school vrijkwam De genodigden bezichtigden daarna in kleine groepen school en wo ning van het hoofd. Onderwijl speelde het draaiorgel „De Arabier" er rustig op los. Later in Huize Maas zette de heer J. K. Bakker, de voorzitter van de Stich ting Rijdende School uiteen dat er twee aanleidingen waren geweest tot de Stichting van deze rijdende school, na melijk de ontzegging van de toegang van kinderen van kermis-exploitanten tot de schippersscholen en een ontbre ken van tegemoetkoming voor de kinde ren van kermisexploitanten in de kosten voor het onderwijs. In het bestuur hebben zitting vier ker misexploitanten, twee leerkrachten van het onderwijs aan schipperskinderen, twee burgemeesters en een door de ove rige leden aangesteld lid. Het bestuur is stichtingsbestuur, schoolbestuur en oudercommissie tegelijk. Aan de school wordt bijzonder neutraal onderwijs ge geven. Voorlopig zullen alleen de grote plaat sen worden bezocht. Deze eerste school is te beschouwen als een experiment, al dus de heer Bakker, die de kermisexploi tanten aanspoorde de kinderen zo veel mogelijk naar de school te sturen. Dr J. H Wesselings zei, dat deze school met recht een buitengewone school kan worden genoemd. Vrijwel geen bepalingen van de Lager Onder wijswet hebben betrekking op deze school. Spreker bracht tenslotte hulde aan de initiatiefnemers. De heer P Taselaar, inspecteur van het L.O., bracht daarna de gelukwensen over aan het bestuur en gaf een uiteen zetting over het onderwijssysteem. Ook de wethouder van Onderwijs, mevr. A. J. AarsenJasen, bracht na mens het gemeentebestuur van Gronin gen aan het Stichtingsbestuur gelukwen sen over; voorts werd het woord ge voerd door de heer H. Piening, vertegen woordiger van de kermis exploitanten, de heer H. Lamerus namens de Bond van kermisbedrijfshouders, de heren M. Kappers en C. V. Sipkema namens de vereniging van kermisexploitanten „Ons Belang", de heer F Strobos namens het hoofdbestuur van het Schoolfonds voor schippers en kramerskinderen en de heer D. C. van Ladensteyn, hoofd van de school. PIA BECK VOOR TELEVISIE De jazz-pianiste Pia Beck ls dezer da gen in Londen voor de televisie opgetre den. Dit experiment is zo geslaagd, dat or.z? landgenote dia ar verschillende •piaonen voor de herfat heeft kunnen maken. Binnenkort -begint Pta. Beck met haar tournee door Duitsland, waarbij zij al- fereerst in Düsseldiortf zal optreden. De „Van Kinsbergen" terug uit Nieuw Guinea Hr Ms fregat „Van Kinsbergen" is na een 3-jarig verblijf in Nieuw- Guinea gistermiddag ln de haven van Nieuwediep teruggekeerd, waar de Marinierskapel en een groot aan tal familieleden en vrienden van de 164 opvarenden het schip verwel komden. Gistermorgen om negen uur was het schip, dat in Nieuw Guinea is afgelost door de torpedoboot jager „Piet Hein", op de rede van Den Helder voor anker gegaan. De commandant, kapitein-luitenant ter zee F. Bruyn, die in Juli 1953 naar Nleuw-Guinea vertrok om het com mando over te nemen vertelde over de verrichte werkzaamheden om., dat be halve patrouilletodhten in de territo riale wateren, ook in verband met de aflossing van de landmacht door ma riniers, deze laats ten met het schip naar de verschillende posten waren overgebracht. Ook heeft de „Van Kins bergen" vaak tochten naar Australië gemaakt. In Nieuw-Guinea bracht de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr W. J. A. Kernkamp, met de Gouverneur dr J. van Baal een bezoek aan de tor pedoboot jager. Ook de Staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. M. Moorman, bezocht het schip Aan boord bevonden zich. ingeblikt en op sterk water een hamerhaai en twee zaagvissen, vangsten van dr L. D. Brongersma van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, die met de „Piet Hein" naar Nieuw-Guinea reis de voor biologische onderzoekingen. Hr Ms „Van Kinsbergen" vertrok 20 De cember uit Sorong en maakte de thuis reis via Singapore, Colombo. Aden, Athene en Lissabon. Vragen over „split-ups" Het Tweede Kamerlid, de heer Van Leeuwen, heeft aan de Minister van Fi nanciën schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1 Is de minister zich er vam bewust, dat in verba-nd met de thans veelvuldig voorkomende zg. „split-ups" van Ame rikaanse shares ter vermijding van be zwaarlijke en als onbillijk gevoélde be lastingheffing verdere afstoting wordt bevorderd van Amerikaans effectenbezit, dat nog in Nederlandse handen ls? 2. Aoht de minister het geen nadeel voor de financiële positie van ons land, dat wegens fiscaal-tedhnisohe motieven het bezit juist vam de beste Ameri kaanse waarden wordt ingekrompen? 3. Acht de minister het niet wenselijk, dat de beleggers niet verder genoopt worden tot afstoting van hun Ameri kaanse waarden, bv. door aanpassing van de interpretatie omtrent hetgeen b-'ustin?phöhtig inkomen is aan de opvatting, zoals die geldt in het land van vestiging van de betreffende maat schappijen, of door het treffen van een andere maatregel op grond van artikel 59, 1, 4e, van het besluit inkomstenbe lasting? VAN DEZE WEEK: llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.'lllllllllllllllllllllllllllllllllll Stalag 17 Aan ontspanning aangepaste realiteit Luxor Oorlogsfilms houden zich over het algemeen bezig met de heroï sche daden of tragische ervaringen en beproevingen van de strijdkrachten of burgerbevolking. Tot voor de jongste wereldoorlog was dat begrijpelijk, nadien echter, toen de oorlog niet alleen ten aanzien van de burgerbevolking maar ten opzichte van de gehele leefwijze van de menselijke maatschappij en de mas saliteit der oorlogservaringen waarlijk totalitair werd, behoorden ook andere aspecten op de voorgrond te toornen. Die aspecten zijn er in de filmwereld op voortreffelijke uitzonderingen na over het algemeen kaal afgekomen. We kun nen ons slechts een enkele film her inneren over de millioenen herbergende gevangenkampen, burgerlijk of militair. De film „Stala-g 17". welke deze week in Luxor draait, behandelt een van die minderbedeelde gebieden van de oorlogs film, het leven, de intriges en de bitter heid van de krijgsgevangenkampen. Met een clichéterm zou men kunnen zeggen, dat hierin een beeld gegeven werd van het „lief en leed" in deze kampen, maar het eerste woord van deze terminologie ls volkomen ln strijd met de realiteit. Aan gevangenschap is nu eenmaal Iedere lieflijke hoedanigheid vreemd, al kan wrange en vaak onmenselijke humor een sterk wapen zijn tegen onmenselijke druk. Van de problemen, welke zich voordoen in een krijgsgevangenkamp geeft deze film een goed beeld, zij het dan ook dat dit beeld geheel is aangepast aan het doel, dat door de filmindustrie over het algemeen nagestreefd wordt: het bieden van ontspanning. De film vertelt over een krijgsgevan genkamp in Duitsland tijdens de Jong ste wereldoorlog, geeft daarbij een scherpe, sterk geaccentueerde typering van de reacties van mensen van uit eenlopende omstandigheden en indivi duele instelling, en geeft daarenboven een grote mate van spanning, gegrond op de pogingen der gevangenen, om een verrader in eigen midden te ontmaske ren. Een zekere gechargeerdheid van situaties en typen kan niet worden mis kend, doch deze aanpassing aan het doel van de film wordt goedgemaakt door een voortreffelijk spel van vrijwel alle hoofd- en bijrolspelers. Een film die zeker royaal publiek zal trekken en in brede kring iets te over denken zal geven. IJselijke avonturen Spanning Rex Het is een zeer spannende film, vol avonturen, die deze week in Rex draait. Het verhaal gaat over een meisje dat naar de Zuidelijke IJszee trekt om aan boord van de walvisvaarders uit te zoeken hoe haar Vader, die kapitein op het fabrieksschip was om het leven ls gekomen. Zij krijgt daarbij hulp van de scheepsdokter en iemand, die zij toe vallig ontmoet in het vliegtuig, waarmee zij naar Kaapstad reist, en op wie zy natuurlijk verliefd wordt. De tegenwer king aan boord van de schepen is echter zeer groot en de moordenaar ontziet niet een getuige eveneens te doden, opdat hij zelf mogelyk gered zal worden. Er zijn bijzonder spannende momen ten in deze film, bijv. wanneer een schip in het ijs ten onder gaat en de beman ning zyn tenten moet opslaan op de onmetelyke ijsvlakte. Gevechten op leven en dood en achtervolgingen maken het geheel nog spannender. De kleuren zijn goed en daardoor wordt het effect van de film nog ver hoogd: men voelt als het ware de koude van de Zuidelijke IJszee de zaal bin nendringen! Wie van avonturen en van spanning houdt de spanning blijft tot het laat ste moment kan deze week in Rex terecht en hij zal niet teleurgesteld worden. Het grote spel Sylvi ia Trianon „Le grand Jeu" is een romantische liefdes- en avonturenfilm, waarin een sergeant van het Vreemde lingenlegioen de hoofdrol speelt. Aan vankelijk is deze sergeant een veelbe lovend advocaat, die ruim in zijn geld zit, maar door minder nette practijken raakt htf in moeilijkheden en vlucht naar Noord-Afrika. In Parijs had hij een beeldschone vriendin Sylvia, doch die moet hij achterlaten. Zy zal hem echter zeer spoedig volgen, maar als zij niet komt, meldt hy zich voor het legioen Na jaren ontmoet hij haar weer, doch dan is zij haar geheugen verloren en kent hem niet terug. Desondanks leven zij enige tyd gelukkig met elkaar, tot datHet zou alle spanning wegne men. wanneer wij U de afloop van dit verhaal vertelden en daarom zwijgen wij er verder maar over. Het is altijd interessant een blik te kunnen slaan in het leven van een legionnair; het ls een hard leven, dat het uiterste van de man vergt. Na een lang verblijf onder de gloeiend-hete zon ls het enige waar hij aan denkt vrouwen en drank. Anderzijds kan men ook een blik wer pen op het leven van de vrouwen, die met deze legionnairs omgaan. Uiteinde lijk willen toch ook zij een rustig en gelukkig leven lelden aan de zijde van een man die zij liefhebben. Zo is deze film enerzijds interessant, anderzijds spannend, omdat het verhaal knap is opgebouwd, met een onver wachte wending aan het slot. De kleuren zijn buitengewoon mooi en verhogen uiteraard het uiterlijk effect van deze film; door kleuren kan men veelal een beter idee geven van de situatie en in deze film is dat zeker het geval Een goede film. die een bezoek aan Trianon zeker rechtvaardigt. „De dood vloog mee (The High and the Mighty) Groot spel Lido Het boek onder bovenstaande titel kreeg enorme bekendheid. Ook als hoorspel maakten velen er kennis mee. En nu de film: een van begin tot eind spannende film, waarin men meeleeft met de reacties van een groep van 17 vliegtuigpassagiers, die weten, dat leder ogenblik de dood hen overvallen kan. Het vliegtuig maakt de reis over zee van Honolulu naar Californié. DAn gebeurt er iets, wat misschien maar èèn op de millioenen mijlen voorkomt: èèn van de vier motoren raakt in brand en er gaat daardoor een macht benzine verloren. De bemanning beseft het doodsgevaar: zal men San Francisco nog kunnen be reiken of niet? De tweede piloot Dan Roman, een oude rot in het vak, prepareert de passagiers, vogels van sterk uiteenlopende pluimage, op hetgeen misschien te wachten staat: een landing op het water met de moge lijkheid van verschrikkelijke gevolgen. Aan een terugkeer valt niet meer te den ken, de eerste helft van de route heeft men reeds achter zich. En nu volgen de spanningen elkaar op. Nu wordt ge met de psychologische gesteldheid der passagiers geconfron teerd. Nu ziet ge, wat de één in zulke omstandigheden waard is en de ander niet. Er is moed tegenover lafheid, goed tegenover kwaad. Intussen raast het vliegtuig voort, terwyl alle inzittenden de dood voor ogen hebben. Een indringend, maar tevens beang stigend thema voor een boek, voor een film óók, mits de figuren en hun karak ters zo meesterlijk uitgebeeld worden als hier. Men hè&lt San Francisco. Men moet niet vragen hóe. Men vrage niet hoeveel „bloed, zweet en tranen" deze reis de dappere, doch beheerste bemanning kost. Ook niet, wat er zich onder de passagiers aan vertwijfeling, angst of „berusting" afspeelt. Doch men make deze enerverende, maar tevens imposante reis zélf mee en bewondere de daden van de „oude rot", aan wiens beleid het te danken is, dat men tenslotte tóch nog veilig over komt. Met, na de landing, nog slechts een snippertje benzine in de tank. Het was dan ook op het nippertje Groot spel en treffende typering! „Kinderen van de Liefde Vrouwenleed CASINO Wie deze week behoefte heeft om door het aanschouwen van een uitstekend gespeelde film scherp geconfronteerd te worden met de wer kelijke tragiek van het dikwijls zo kei harde leven, kunnen wij een gang naar het Hogewoerd-theater van harte aan bevelen. Ontelbare malen ls het probleem van de ongehuwde moeder een dankbaar on derwerp voor verschillende filmfabri kanten geweest en ook in deze typisch Franse film ls het aan de orde gesteld. Of men hiermede tot een oplossing is gekomen, betwijfelen wij zeer, maar het filmwerk laat wél een Indruk achter van veel vrouwenleed, die bij de één langer bewaard zal blijven dan bij de ander. We maken allereerst kennis met de jonge Anne Marie, die in haar wanhoop een toevlucht zoekt in een grote kraam kliniek voor ongehuwde moeders. Hoe wel aanvankelijk van kindermoord ver dacht, weet zy later haar onschuld te bewijzen. Voor het zover is, komt zij met vele andere meisjes in conflict en hierdoor zal de bioscoopbezoeker zich een beeld kunnen vormen van de men taliteit van diverse meisjes die allen echter in een ogenblik van veronderstel de levensvreugde te veel vertrouwen hebben gesteld in de man harer dro men. Hoewel ook de komische noot niet ontbreekt, is en blijft de achtergrond van dit filmverhaal diep tragisch. Het spel van Jean-Claude Pascal als de ver loskundige is voortreffelijk, terwyl de scherpe dialogen eveneens bijzonder knap zijn opgebouwd. Een precair on derwerp wordt hier op verantwoorde wijze behandeld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5