X W. V Omstreden wettelijke regeling van de lijkverbranding VWerelds kleinste kereltje bij Bremen gestorven KRUISWOORDRAADSEL 1 20 2' ni 27 J si m m jaMfsmm n I JV s V 1 es n «s m w a ra m IJJJ E LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 5 FEBRUARI Jfordt crematie bemoeilijkt? Prof. Oud: „Geen discriminatie" (Van onze parlementaire redacteur) In de afgelopen 40 jaar zijn er In ons land ruim 23.000 mensen na bun over lijden verbrand inplaats van begraven. Dat was In strijd met de begrafeniswet van 15$9, maar door een leemte in de wet was gerechtelijke vervolging niet mogelijk. Rteds meermalen is een poging mislukt om een wettelijke regeling te treffen voor de lijkverbranding. Thans wordt in de Tweede Kamer opnieuw een poging gedaan. In de nieuwe wettelijke regeling wordt het „begraven" voorop gesteld, maar (rematie wordt toegelaten indien de overledene uitdrukkelijk de wens daartoe te kennen heeft gegeven. Het wetsontwerp gaat er van uit dat de overheid aan een M betwiste zaak als de lijkverbranding geen belastinggelden mag besteden door bd stichten of subsidiëren van crematoria. Begrafenis: Christelijk symbool De voorgestelde wettelijke regeling is een tegemoetkoming aan de verschillen de wensen, die in het kabinet (en onder bet volk) omtrent de voorkeur voor be- erafenis of crematie leven. Maar prof. Oud (WD) zag er toch een streven in om lijkverbranding moeilijk te maken. Hij vond het gelijk in een deel onzer torlge oplage reeds kort gemeld in itnjd met de geestelijke vrijheid met de rechten van de mens, dat onderscheid vordt gemaakt tussen „begrafenis" en crematie". Want voor begrafenis wordt feen uiterste wilsbeschikking verlangd. Een 18-jarige zal zelfs een testament moeten maken om zijn voorkeur voor crematie te kennen te geven. Maar welke minderjarigen doen dat? Nog erger is volgens prof. Oud dat men jn de ouders het recht wil ontnemen bun overleden kind te laten cremeren Indien het (bijv. op een kostschool) is opgevoed in een omgeving die tegen crematie is. Dat kan aanleiding geven tot tragische situaties. Het ware beter crweest deze zaak te laten rusten. Men ml nu dezelfde narigheid krijgen als met ie Zondagswet, waarvan minister Beel ii de wrange vruchten heeft geplukt. Tal nn malen hebben ministers zich al laten rertegenwoordigen by crematies. Daaruit tinkt ook dat door de ontwikkeling in 40 jiren crematie een recht is geworden. De vet moet zich aanpassen bij het recht. De voorgestelde regeling is een stap «mg, die niet in overeenstemming is met het rechtsbewustzijn van een groot deel ran het volk. Geen overheidstaak! Ofschoon de heeren Krol (CH), Bruins Hot (AR).Mol (KVP) en Lemaire (KNP) de voorkeur geven aan begrafenis als ivmbool ide wederopstanding desvlezes) ran Christelyke cultuur, willen zy de mje persoonlyke keuze voor crematie riet beletten, maar hoewel de Heilige Schrift lijkverbranding niet verbiedt, ichten zy het niet de taak van de Over heid lijkverbranding te bevorderen. Daar om zal de Overheid geen crematoria stichten of subsidiëren. Het wetsontwerp is een compromis tus sen de verschillende levensbeschouwin- ?en en voor de heer Mol (KVP) was het eis zodanig aanvaardbaar omdat het geen belemmering is van het verbod van lykverbranding van de RK. kerk. Ook voor de heer Scheps (P. v. d. A.) was het wetsontwerp als compromis aan vaardbaar omdat het rekening houdt met de verscheidenheid van wensen in zyn party. Overigens zette hy uiteen dat de crematie niet meer, zoals aanvankeiyk, een anti-Christeiyk karakter heeft, want dat crematie geen ontkenning is van de wederopstanding des vlezes. zodat ook reeds vele Christenen hun voorkeur heb ben getoond voor crematie. Of een ïyk verbrand, dan wel begraven wordt, heeft zakelijk niets te maken met de weder opstanding des vlezes. In het graf heeft men met een langzame en bij verbran ding met een versnelde ontbinding van het lichaam te maken. Er zijn op het wetsontwerp vele amen dementen ingediend en van de beslissing daarover zal het voor vele Kamerleden nog afhangen of zy tenslotte voor het wetsontwerp in zijn geheel zullen stem men. Maar bij voorbaat positief tegen is de heer v. Dit (SGP) die de lykverbran ding ziet als een Heidens gebruik en het als een diep verval van het Christendom beschouwt indien de crematie wettelijk zou worden toegelaten. Niet voor niets, aldus de heer v. Dis. heeft de inquisitie zich altyd bediend van de brandstapel. Onkosten Prof. Oud vertelde gisteren in de Tweede Kamer dat in het verleden een Kamerlid herhaaldeiyk er over had geklaagd, dat een mi nister zich had laten vertegenwoor. digen by een crematie op YVester- veld, o.a. bU de crematie van Louis Couperus, ofschoon crematie bi strijd met de wet moest worden geacht. De eerste keer antwoordde een minister, dat hij zich niet offi cieel had laten vertegenwoordigen. De tweede keer antwoordde een andere minister dat ambtenaren voortaan alleen als privé-persoon bij een crematie aanwezig zouden zijn. Maar toen viel het de Alge mene Rekenkamer later op dat die ambtenaren, die als privé-persoon naar een crematie waren geweest, toch hun onkosten uitbetaald hadden gekregen Geen testament nodig Als iemand kenbaar wil maken dat hy wil dat zyn stoffelijk overschot wordt verbrand, is het niet nodig een testament op te stellen. Men kan in eigen handschrift op een gewoon stukje papier by voorbeeld schryven: „Het is mijn uitdrukkelijke wil dat myn stof felljk overschot wordt verbrand". Dat briefje moet voorzien zijn van hand tekening en datum. Indien de nabestaanden dat briefje, byv. in het trouwboekje, vinden, moeten zy er eigenlyk mee naar de kanton rechter volgens de bepalingen van het Burgeriyk Wetboek maar de heer Scheps (P. v. d. A.) heeft een amendement in gediend om die gang naar de kanton rechter overbodig te maken. Een amendement van prof. Oud (WD) stelt voor dat als uitdrukkeiyke voorkeur voor lykverbranding ook zal worden be schouwd het lidmaatschap van een Ver eniging voor lykverbranding. De heer Bruins Slot (AR) heeft eer amendement ingediend om de oprichting van een crematorium te onderwerpen aan de goedkeuring van het Parlement en dit niet over te laten aan de Kroon. Volgende week Dinsdag wordt het debat voortgezet met het antwoord van minister Beel. flogez. Med.-Adv.) Prins Klein Duimpje werd 48 jaar oud Het kleinste kereltje van heel de we reld. de 48-jarige Walther Böhnlng, is (zoals wy reeds in het kort berichtten, Red in Delmenhorst, niet ver van Bremen, gestorven. Hy is niet langer dan 57 centimeter geworden. Zevenen- vyftig centimeter is niet veel: maar één centimeter langer dan de krant, die U op het ogenblik in uw handen hebt. Het dwergje, dat als „Prinz Dftum- ling" of tewel Prins Klein Duimpje in tal van circussen en kermistenten in haast heel de wereld opgetreden is, woog 2. 3 6 7 e 9 ,o 12 »3 16 16 '7 18 '0 H22 li 24 18 20 32 MMik 35 37 3 8 ,0 4| 13 *1 45 ■K> IS «9 5<? 54 HORIZONTAAL: I gewoonte jonge Nederlandse gemeente tocht uitgezochte collectie tt schoenmakersgereedschap enigszins gewijzigde vorm *aarmee geschreven wordt ^viertje in Nederland aonde ianwyzend voornaamwoord ergens op doen groeien van een ge deelte, insect bodem recht stuk water. Franse ontkenning Gedingstuk !e'fde omsohryving maar niet relfde woord als 19. schijngestalte van de maan (alk.) veiligheidsapparaat jj aanleggen kledingstuk «at nog komt '-ang stuk hout dit raken is prima vergaand stuk dat bevoegdheid verleent begin der viotorie beroemd theater verharde huid a SS?1*11 beroemd Italiaans schrijver II richting houden VERTICAAL: Wordende groepering **are golven in een storm 1 overblijft 4. afgelopen 5. vervoeging van zyn 6. huldebetoon 7. onprettig diertje 8. geaardheid 9. aantekening maken 11. vertrek 13. uniek 14. gladde substantie 15. edelgas, in gebruik bij verlichtings techniek 17. slot 20. deel van het been 21. dichterbij 24. zintuig 26 wagen 28. laaghartig bedryf 31. iedere keer weer 33. wat de sop niet waard is 35. bekend figuur uit de Franse revo lutie in gezelschap van 37. militaire organisatie wat de huisvrouw doet dier als 'die lang zyn, ergert men zich nogal eens blaam 47. bloedvat 49. drank 50. vreemde munt 52. met omgeving (afk.) Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor Woensdag a.s. te 9 uur in het bezit te zijn van de redactie. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prijs van f. 5.en twee prijzen van f. 2.50 besehikbaar, waarnaar alleen abonné's kunnen me dedingen. nauweiyks tien kilogram. Hy kon maar zelden alleen een deur opendoen, om dat de klink en het slot te hoog voor hem waren, en op een trap moest hy by na altyd gedragen worden! Hij protesteerde er echter heftig te gen als hy als een kind behandeld werd en als vreemde mensen zo maar „je" en „jou" tegen hem zelden. Hy kon niet schryven: een potlood en pen waren immers te groot voor zyn kleine han den! Vyfentwintig jaar lang is hy aan de zelfde kermistroep verbonden geweest. De conferencier placht hem met de volgende woorden aan het publiek voor te stellen: „Prins Klein Duimpje heeft ook al eens tegen Max Schmeling ge bokst. En wie heeft gewonnen?", waar op de peuter met een heel hoog stem metje „ik" zei. Onder daverend gelach van alle aanwezigen stapte hy dan par mantig in het rond. In Londen is hy kort voor het uitbre ken van de oorlog spoorloos verdwenen geweest. Men had hem gekidnapt Twee dagen lang hield een vrouw hem by zich verborgen. De pers kwam met grote ver halen voor de dag. Natuurlijk was de hele geschiedenis een reclametruc van zyn manager geweest. Op het kerkhof van Delmenhorst, toen het klnderiykklstje aan de schoot der aarde werd toevertrouwd, zei Klein Duimpje snikkende moeder: „Ik heb 48 Jaar lang een klein kind gehad". Het LEIDSCH DAGBLAD kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES Personeelssterkte Sovjet-Ambassade niet verdubbeld De minister van Buitenlandse Zaken a.i. en de minister zonder portefeuille hebben inzake de personeelssterkte van de Russische Ambassade o.a. het vol gende medegedeeld: Het is gebleken, dat de bestaande ad ministratie omtrent het personeel van de in Nederland gevestigde missies van vreemde mogendheden weliswaar op een bepaald moment een zuiver beeld kan geven van het geregistreerde aantal personen, waarvoor door het Ministerie van Buitenlandse Zaken identiteitsbe- wyzen zyn afgegeven, doch minder ge schikt is voor het reconstrueren van d< öaadwerkelyke personeelssterkte op een gegeven datum in het verleden. By be rekeningen ter reconstructie van de vroegere stand van zaken, welke terug ging tot het jaar 1950, bleken moeiiyk te vermyden onjuistheden te zyn ge slopen. welke in December J1. niet kon den worden vermoed. Het gevolg was, dat tot medio 1953 de gereconstrueerde cyfers te laag zijn uitgevallen. De om streeks Juli 1953 beschikbare cyfers bleken juist te zyn. Toen het cijfer voor November 1954 werd berekend, werd voorts het totale aantal geregistreerden aangenomen, waarby, naar sindsdien is gebleken, waren inbegrepen personen, voor wie visa waren aangevraagd, en personen, aan wie visa waren verleend, doch die niet in Nederland biyken te zyn aangekomen. Dit laatste cyfer werd derhalve te hoog opgegeven. Een en ander had ten ge volge. dat een onjuiste indruk werd verkregen van de vermeerdering in personeelssterkte der Sovjet-Ambas sade in Den Haag. Gebleken is dat het aantal mede werkers van de Russische Ambassade sinds Maart 1953 niet ls verdubbeld. Vaandeluitreiking door Koningin AAN REGIMENT VAN HEUTSZ. Op Donderdag 24 Februari, 's och tends om elf uur zal H.M. de Ko ningin op het Malieveld te Den Haag een vaandel uitreiken aan het Regiment Van Heutsz. Hare Majesteit zal verge zeld zyn van Prins Bernhard. Bij deze plechtigheid zullen deputa ties van het voormalige K.N.I.L. en het ND.V.N. aanwezig zyn. "s Middags wordt in de Dierentuin te Den Haag een slotbyeenkomst gehou den voor alle vrijwilligers, die deel hebben uitgemaakt van het ND.VN. in Korea. Ann de deelnemers aan deze byeenkomst zal vervoer voor Rijksreke ning van hun woonplaats naar 's-Gra- venhage en terug worden verleend. De bijeenkomst begint met een gezamen lijke maaltyd, gevolgd door een korte officiële plechtigheid en wordt beslo ten met een cabaretvoorstelling. Kos ten zijn hieraan voor de deelnemers niet verbonden. Nederlandse jongelui beneden de 15 jaar kunnen zich weer met elkaar gaan meten in het pianospel: Omstreeks 25 pianohandelaren gaan over enige we ken de pianospelende jeugd, evenals in 1953, weer gelegenheid bieden iets te komen voorspelen. Ter gelegenheid van de eindronde in Arnhem zal aan de Johanna-Stichting aldaar een piano voor de gebrekkige kinderen worden aangeboden en door de eindwinnaars persoonlyk overgedragen. Bij de beoordeling zal worden gelet op correctheid, muzikaliteit, techniek en keuze van het voor te dragen werk. In Amsterdam begint de eerste ronde, op 1 Maart. De Pianohandelarenbond is voornemens voortaan van deze wedstrijd om het Jaar een herhaling te geven. Onze damrubriek In Spaanse nachtclub wonnen wij een fles champagne Tijdens een reis door Catalonië en Arragon, waarbij wij o.a. Fugueras, Gerono, Sitges, Tossa del Mar, Tarragona en Barcelona bezochten, hadden wij gelegenheid kennis te maken met Spaanse dammers. Een werkelijk georgani seerde club hield men er in die streken niet op na, daarvoor is Madrid meer de aangewezen plaats; het spel wordt meestal gespeeld op de meest onwaar schijnlijke plaatsen. In Barcelona wonnen wij een fles champagne in de nacht club „Una Bueno Sombra" (Een goede schaduw); in een wijnhuis aan de Rambla de Canaletas, dat een stierenvechterscafé bleek te zijn, een knaap van een feest-sigaar van een banderillero, terwijl wij verder in een flamenco café en andere vreemde gelegenheden dammers troffen, die daar doodgemoedereerd tussen het meest oorverdovende lawaai zaten te spelen. Alix toegeschreven): zwart. 1, 6, 25. en wit dam op 2 (zw. a.z.). reeds als een oud geval in de Spaanse literatuur voorkomt!! Waarschijniyk stammen trouwens de meeste elementaire eind- spelideeèn uit het Spaanse spel. daar het damspel via de Moorse invasie in Europa doordrong en tengevolge daar van het eerst in Spanje verscheen. Vast staat b.v. dat de eerste damboeken te Valencia werden gedrukt. Ter oplossing geven wy nu een viertal stukjes die wy van de 64 ruiten hebben overgezet en aangepast aan onze wyze van spelen. Het zyn betrekkeiyk een voudige gevalletjes, doch menigeen zal met verbazing zien hoeveel er in de Spaanse literatuur schuil gaat van wat wy „Poolse dammers" voor onze eigen geestelyke goederen hielden! Het valt niet mee om Spaans te spelen en hoewel wy er oefening in hadden, moesten wy steeds even aan dit spel wennen. Het is een combinatie van Engels opening- en middenspel, met Pools eindspel. Ook het lawaai, dat hier niet te beschryven is, hakkengetrap, geklapper van castagnetten, guitaar en gezang, is niet altyd bevorderiyk voor de concentratie. Overigens is het ons tameiyk gelukt de Hollandse kleuren hoog te houden. Vanzelfsprekend kwamen wy tydens ons Spaanse avontuur ook in aanraking met de dam-literatuur van dat land en tikten het boek van Enrique Flaquer op de kop. uitgegeven te Granada. Wy deden daarin zeer interessante ontdek kingen Zo moesten wy vaststellen dat het hier in Holland zoveel bewerkte motief (vroeger aan Maudre, later aan I. Naar E. Flaquer. 1 2 3 4 6 Naar E. Flaquer. EUWQH. K - HE! F m Wit speelt en wint. Zwart: 1 dam. 6. 7, 46 dam. Wit: 9, 16. 17. 19. 23 dam, 49 dam. Naar E. Flaquer. Wit speelt en wint. Zwart: 2 dam. 21. 33 dam. 36 Wit: 4 dam. 13. 37, 41. 42. 47. Naar E. Flaquer. - a i m ii i E S3 (3 Wit speelt en wint. Zwart: 14 dam, 15, 21. Wit: 24, 30 dam, 31, 35 dam. Wit speelt en wint. Zwart: 11, 29. 33. 45 dam, 50 dam. Wit: 30. 43 dam. 48 dam. 49. De commandant van het Marine- vliegkamp Valkenburg kapitein-ter- zee-vlieger A. W. Wit holt (links) heeft gisteren drie luitenants ter zee vakdiencten tweede klasse beëdigd namelijk v.l.n.r.: H. van Es. S. Koens en C. Rindermann. Deze drie nieuwe officieren hebben in de loop der jaren alle onderofficiersrangen doorlopen. Carnavalsgrap KANON GESTOLEN.... Gistermorgen ls een „roofoverval" ge pleegd in „Mbmes" te Maastricht, waar volgens verklaringen van de exploitant yan dit Maastrichtse restaurant om streeks half elf twee gemaskerde man nen binnendrongen, die een toevallige bezoeker uit Eindhoven zonder meer op een W.C. insloten en de kellner dwon gen hun de plaats aan te wyzen, waar het traditionele Mlomes-kanonnetje. waarmee het Jaariyks inschieten van carnaval te Maastricht pleegt te geschie den, wordt bewaard. Een kastpaneel werd ingetrapt en het historische ka nonnetje meegenomen. Twee Jaar geleden werd dit kanon netje ook by een voorgewende roofover val meegenomen, maar het was toen doorgestoken kaart met de politie. Dit Jaar evenwel werd er consternatie geschapen, doordat onbekenden zowel de politie ais de brandweer en de GGD al armeerden voor een overval, gewonden en brand. Een patrouille agenten, de Maastrichtse brandweer met ladderwa gen en een dokter met verplegend perso neel verschenen ter plaatse. ZU vonden alleen een ingetrapte kast, een onthutste kellner en een opgesloten bezoeker Waarschyniyk heeft men hier weer te doen met een „carnavalsgrap", maar deze wordt noch door de politie, noch door de brandweer, noch door de GGD geapprecieerd. Kaastnvoer thans geheel vrij De Invoer in Nederland van kaas uit de O.E-EB.-landen. die reeds gelibera liseerd was met uitzondering ran twee soorten, is met Ingang van 1 Januari 1955 thans géheel van kwantitatieve restricties vrijgemaakt. De uitzonderingen, die tot die da tum golden waren kaas van Nederlands model en kaas met een vetgehalte van minder dan 40%. Nu alle kaas voor invoer in Neder land ls geliberaliseerd, is een situatie bereikt, zoals die voor de invoer van kaas uit België en Luxemburg reeds WIELRENNEN. „Lenig en Snel" Morgen zal er voor de eerste maal weer op de weg worden gereden. De afstand voor deze wed strijd is: A Klasse 60 KM. B Klasse 40 KM. C Klasse 40 KM. Junioren 20 KM. Vertrek ZUlpoort 9 uur. Swift-Combi na (le T>e sportcom- missie heeft voor morgen de volgende tralningsrltten vastgesteld: A cn B Klasse 40 KM. C Klasse 18 KM cn D. Klasse 18 KM. Start 10 uur by de ZyL Hockey programma Heren le klasse: Be Fair—Hilversum, BMHCLaren, Gr. Geel—Togo, HHYC- Amsterdam. Overgangsklasse B: Togo 3—Victoria 2. RDM 2Asvlon. Leiden—Kieviten, Ring PassZuidwyck. 2e klasse C: Leiden 2—HDS. Delftse Studs 2—HDM 3. Togo 4—Ring Pass 2. Dames le klasse: Amsterdam—HHYC, Be Fair—Hilversum, BDHO—Kieviten Gooi—Togo. 2e klasse B: HHYC 2—Alliance 2, HGC—Rood Wit, Kieviten 2—Leiden. MEUBELS VOOR VLUCHTELINGEN. Overdracht door ambassadeur Lamping De Nederlandse regering heeft naar bekend geruime thd geleden eon be drag van f. 100.000.— ter beschikking gesteld van dc regering der Westduitae Bondsrepubliek ten bate van in West- Duitsland arriverende vluchtelingen uit Oost-Duitsland Voor dit bedrac zyn meubels gekocht, welke op 7 Februari as. plechtig zullen worden overgedra gen. De overdracht zal geschieden door de ambassadeur ran Nederland te Bonn. de heer A. T. Lamping Mede namens de Nederlandse regerinc zal aanwezig ziin de oud-commissaiis van de Koningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Relnalda. voorzitter ran da Nederlandse Federatie voor Vluchteling genhulp.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 15