In weinige jaren voltrok zich een Fins wonder "VoGFT v der GODEN" is niet meer vogelvrij VJ Ondanks zware verliezen krabbelen de bewoners van Suomi er weer bovenop Dier zonder poten en vleugels meende men vroeger WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 5 FEBRUARI - PAGINA 4 Vrouwen staken eveneens handen uit de mouwen (Van onze correspondent in Stockholm) In de bar van de nieuwe Finse boot „Allotar" heerste een - nogal gemoedelijke stemming. De afstand van de Zweedse hoofdstad Stockholm, naar Helsinki, de hoofdstad van Finland, is nog geen dag varen, maar toch heeft iedereen de gelegen heid door het kopen van cigaretten en alcohol de belasting te ontduiken en dat schijnen alle nationaliteiten graag te doen. Edoch, plotseling horen wij te midden van die opgewekte Babylonische spraakverwarring de wat vinnige woorden: „En jij .wilt dus niet van mij aannemen, dat het Mannerheim-kruis de hoogste orde is, die wij tijdens de oorlog konden krijgen...?" „Neen" zegt de aangesprokene zeer beslist, „de hoogste onderscheidingen, die een Fin kon krijgen en die vandaag nog waarde hebben, zijn de lidtekens van onze verwondingen." Van dit argument had de eerste spreker niet zo vlug terug. Men zag hem denken, maar nog voor hij zich kon verdedigen kwam een derde opdagen. „En weten jullie, wat ik de hoogste beloning noem? Dat is het eenvoudige feit, dat ons vaderland weer is opgebouwd." Het t.b.-ziekenhuis in Tampere De volgende ochtend moesten wij weer aan deze woorden denton. Toen het sohip in Abo (Fins: Turku) aan de kade lag het had nog heel wat moeite gekost, om het ijs te verwijde ren zagen wij een nieuwe sneeuw ploeg. De douane en de agenten, die wij ontmoetten, waren gekleed in nieuwe uniformen. De stoffen waren van beste kwaliteit en de bontmutsen even nieuw als de grote laarzen. En ook de bus, die ons spoedig naar de 175 km verwijderde hoofdstad bracht, was van jonge datum. Slecht-s de vrijwel geheel lege trein, die door het Russi sche gebied leidt, zag er ouderwets uit. Zoals de lezer waarschijnlijk weet, wor den op het laatste Finse station bruine luiken (van blik) van buiten voor het raam geschoven en afgesloten. Dan komt in iedere wagen een Finse con ducteur en zo gaat het getrokken door een Russische locomotief, die een lawaai maakt als een schip in dikke mist, door het 380 km2 grote Porkkala- gebied, dat vijftig jaar door de Russen bezet zal blijven. Of de Russen hier werkelijk een vesting hebben aange legd? Neen, zei men ons later in Hel sinki de Russen hebben slechts op enkele eilanden activiteit ontplooid. Goedgeklede dames en mooie auto's In Helsinki, meer nog dan in Abo, werden wij verrast door de ontwikke ling gedurende de laatste twee jaar. industrie, die men had opgebouwd om te kunnen voldoen aan de zo hoog gestelde Russische eisen. Ook daarin is men geslaagd en in 1954 bedroeg ne Finse uitvoer 160 milliard Finse mark, tegenover een invoer van 150 milliard. Het is moeilijk te zeggen, hoe de ver houding van de handel met Oost en West is, omdat hetzelfde Finse pro duct in Rusland meer opbrengt dan in het Westen. Aan de andere kant ech ter moet Finland voor zijn import uit het Oosten ook meer betalen. Maar in ieder geval overweegt de handel met het Westen nog belangrijk. Biljetten worden munten Het Finse wonder spiegelt zich ook af in het geld. En zo zijn thans alle biljetten van onder de honderd mark door munten vervangen. De eigenlijke verklaring voor „het wonder" kregen wij echter op een cocktail-party, waar de talrijke dames door charme en kleding opvielen. Want toen iemand voorstelde, om na afloop het feestje nog in kleinere kring voort te zetten, stuitte dat op veel tegen stand. Haast iedere dame heeft im mers naast haar beroep en haar representatieve plichten, nog een huis houding te verzorgen. „Mijn jongen is nu al kwaad, dat ik een uur later thuis kom", verklaarde er een, die vader en moeder tegelijk moest zijn. En even later was toen het cocktail-gesprek gekomen op het familie-leven. Niet alleen de lage salarissen, maar vooral de wil, om weer in een normale, vooroorlogse maatschappij te kunnen leven, heeft oud en jong, man en vrouw, doen aanpakken. En er is werk genoeg. Het prettige van de Finnen is daar bij, dat zij leed en last even gemakke lijk weten te dragen als een school jongen bij het maken van zijn sommen. Zij wensen bovendien geen medelijden. Wel daarentegen respect. Veel zorg voor invaliden Wij zien nog de blinde man, die in een cafetaria kwam. De bedienden ra hun witte jassen hadden het druk. Maar toen de blinde gast door iemand van de garderobe naar een plaats was geleid, kreeg hij het menu voorgelezen en het eten zo neergezet, dat hij zich geheel zelf kon redden. En geheel on gevraagd kreeg ook de hond een extra - hapje. Dat alles ging vanzelfsprekend En niet een der aanwezigen sloeg hem verder gade. Eigenlijk wilde zelfs de vrouw van de garderobe de royale fooi niet hebben. Zij accepteerde die echter tenslotte toch met veel dank, want hoe depri merend zou het niet voor de blinde zijn steeds met medelijden te worden bejegend. De ware beleefdheid, zo zegt de componist Erkki Melartin is tact. En tact is fantasie. Wij moeten aan voelen, hoe onze handelingen door de ander worden opgevat. Een schema bestaat voor beleefdheid niet. De Finnen spreken derhalve waar schijnlijk ook niet veel over hun ver liezen en zorgen. Maar hun mooie ziekenhuizen getuigen, dat zij veel over hebben voor de mensen, die niet meer aan de opbouw van hun land kunnen deelnemen. Paradijsvogels zijn uiterst kostbaar In April 1953, waren wü er voor het laatst geweest. Toen zag men nog de armoede van de bevolking. Thans viel ons oog op de goed geklede, trots kijkende Finse dames en op de vele nieuwe auto's van haast alle merken. De Studebaker en de Moskowitseh, de Saab en de Skoda. En ver buiten de stad verrijzen nieuwe, zeer degelüke en comfortabele woonwijken. De woning nood is er al niet groter meer dan in Stockholm. Natuurlijk mogen wij dit beeld niet overdrijven. Op bepaalde gebieden is er zeker nog gebrek. Als de meerder heid het al weer vrij goed heeft, wil dat nog niet zeggen, dat er in het ge heel geen armoede meer is te vinden! Maar wij zagen niet meer de na-oor- logse verschijnselen als bijvoorbeeld een deurmat, die met een ketting tegen diefstal was verzekerd. Enkele autoriteiten hebben ons met veel cijfers laten zien, hoe de opbouw zo vlug mogelijk is geweest. Het ging daarbij over twee perioden. De eerste ging tot de afbetaling van de oorlogs schuld aan Rusland. Op 18 September 1952 een datum welke men in Fin land niet zo vlug vergeet was hier aan voldaan. Er waren goederen geleverd ter waarde van 226.5 millioen dollar. De (denkbeeldige) trein met Finse herstel- betalragsproducten zou een lengte hebben gehad van ongeveer 3 400 km! De tweede periode bracht de moeiliik- heid met zich mee om werk en afzet te vinden voor de producten van de (Bijzondere medewerking) Farnando Magelhaes, de Por tugese zeevaarder, die in de zestiende eeuw in Spaanse dienst de eerste reis om de wereld vol bracht, was het niet gegeven om de „Vogel der Goden" te zien. Hij stierf op de Philippijnen kort nadat hij daar als eerste Euro peaan voet aan land had gezet, zijn tochtgenoten gingen verder naar de Molukken. De Radja van Tidore schonk de Portugese onderbevelhebber vijf paradijs vogels. Opname P. J. Kuyte Paradijsvogel, de Schoon heidskoningin der Nieuw Guinese fauna De kent in hajamuki io e^.i ^L.^-e.u van inoaerue Finse architectuur Deze vijf exemplaren waren de eerste, die Europa bereikten. „Manuco Diata", „Vogels der Goden", aldus werden zij ge noemd in een in de jaren twin tig der zestiende eeuw versche nen verslag van de expeditie van Magelhaes. Toen meer Europese schepen de wa teren van de Zuidelijke Pacific gingen bevaren, nam het aantal berichten over de paradijsvogel toe. Ja, het dier werd tot een legendarische vogel, die de „sterke" reis- en zeemansverhalen bij herhaling bevolkte. De Papoea's van Nieuw-Guinea, die de kostbare vogels ruilden tegen andere goederen met de bewoners van naburige eilan den. plachten bij het prepareren de poten en de vleugels weg te nemen. Hierdoor ontstond een ra vroeger eeuwen wijd en zijd verbreid en ge loofd sprookje, volgens hetwelk de pa radijsvogel geboren werd zonder vleu gels en poten. Het dier (zo heette het) vertoefde zijn leven lang in de lucht. Een oude kroniekschrijver wist niede te delen, dat de paradijsvogel steeds naar de zon toevliegt, voortdurend in de lucht is, poten noch vleugels heeft, doch alleen kop, lichaam en staart, zo als blijkt uit de exemplaren, die via Indië in West-EuTopa aankwamen. Veel (wist hfj er aan toe te voegen) waren dit er niet, want de vogels zijn zeldzaam, begeerd en kostbaar. Een andere „geleerde" auteur wist mede te delen, dat het wijfje haar eieren legde in een holte in de rug van het man netje en ze, ruggelings gezeten op haar echtgenoot, uitbroedde, terwijl belde dreven op de wind en de lucht. Aan deze en dergelijke sprookjes kwam pas een einde, toen een der reisgezellen van Cook, dr Johann Reinhold For- ster, tegen het einde der achttien e eeuw met waarlijk gefundeerde mee delingen, berustende op eigen studie, over de „Vogels der Goden" de weten schap verrijkte. Tot voor luttel tientallen jaren stelde een blanke die op Nieuw- Guinea op de paradü'svogeljacht ging, zich bloot aan bet gevaar van een vreselijke dood. Menige jager verdween in de hongerige magen der Papoea's. BEGEERDE VEREN WEINIG veren zijn zo begeerd als die van de paradijsvogel. Voor al in het begin onzer eeuw wa ren zij gevraagd. Vóór 1914 kwamen er jaarlijks uit Nieuw-Guinea meer dan lOO.OpO geprepareerde paradijsvogels op de Europese mode-markt. De ja gers, die de vogels vingen, waren dap pere kerels, die zich aan grote geva ren blootstelden om fortuin te maken. Een aantal hunner verdween in de hongerige magen der Papoea's. Anderen werden op verschrikkelijke wijze gemarteld en gedood. Vermaard was Antonio, een half bloed uit Macao, die meer dan tien duizend vogels had buitgemaakt, al vorens het noodlot in de vorm van een horde Papoea's hem achterhaal de. Toen werd hü op heel erge wüze onderhanden genome en tenslotte opgepeuzeld. De legende zegt, dat de Papoea's, die hem gevangen namen, zo onder de Indruk van 's mans moed en onverschrokkenheid kwa men, dat hun hoofdman er op stond, zelf het hart van Antonio te veror beren, wül hij hoopte, aldus de ziel van Antonio te kunnen annexeren. VOGELS WAREN AL 20 JAAR DOOD! Die afslachting der paradijsvogels op grote schaal liet niet na het aantal der dieren te verkleinen. Volgens des kundigen is dit nu nog merkbaar, hoe wel de paradijsvogel (in Australisch Nieuw-Guinea) al sedert jaren niet meer „vogelvrij" is. Een Europeaan, die in het bezit is van een dode vogel, krijgt een geldboete van ongeveer f. 400. De controle op de uitvoer van paradijsvogels is zeer streng. Geen wonder dus, dat er enige consternatie ontstond, toen enige tijd geleden in Londen een partij paradijsvogels op de markt verscheen. Een diepgaand on derzoek naar de herkomst werd inge steld. Toen bleek, dat de paradijsvogels ruim twintig jaar geleden in Enge land waren aangevoerd en pas on langs door de douane waren vrijge geven! Tegen de beschermende maatregelen heeft men hier en daar krachtig ge protesteerd. Handelaren en jagers be toogden namelijk, dat er geen bezwaar was tegen het doden der mooiste man netjes, omdat deze geen nakomeling schap meer zouden kunnen krijgen Een bioloog van naam, Charles Bar rett, kreeg toen de opdracht om te FINSE SPREUKEN (Samengesteld door onze Zweedse correspondent) De mooiste en laatste kunst en het geheim van de geniale politicus is: misleiding door absolute eerlijkheid Men mag zich niet verbeelden, dat het uitoefenen van goed heid iets anders is dan een genotmiddel. Niettemin is het een gezondheid bevor derend genotmiddel! Een wantrouwend mens stelt in ieder geval zich zelf te kijk. Analyseer nauwkeurig je ont stemming en je zult ziefi, dat de oorzaak steeds is gelegen in een verwonding van je eigenliefde. Grote zorgen zoeken grote zie len. Dit zijn hun palen voor een nieuw en innerlijk ver diept leven. Laten wij onze kinderen opvoe den door hun goede ouders te geven. Met slagwoorden zijn meer mensen gedood dan met welk ander wapen. Het is tien keer beter steeds en steeds weer bedrogen te worden, dan altijd wantrou wen te koesteren. onderzoeken of dit klopte. Barrett's antwoord was kort en goed „NEEN". Hij kwam tot de conclusie, dat de wijfjes juist geen belangstelling had den voor de „mannen zonder huwe- Hjkspluimen" en verhief zijn stem krachtig tegen de afkondiging van een open jachttijd. Andere biologen paarden hun stem aan die van Barrett en drongen met hem aan op nog krachtiger bescher ming. Vooral nu de houtkap toeneemt en nieuwe gebieden op Nieuw-Guinea worden geopend, wordt de paradijsvo gelstand ernstig bedreigd. Een tweede gevaar schuilt in de steeds verder gaande pacificering van tal van tot voor kort oorlogszuchtige stammen. PAPOEA-TOOI DE wetten ter bescherming van de paradijsvogel gelden namelijk niet voor de Papoea's. De autori teiten wilden niet tornen aan hun jachtrechten, daar de Papoea's zich gaarne tooien met paradijsvogelveren bij hun oude stamplechtigheden. Vroe ger waagden de mannen uit de streek, waar de paradijsvogels zijn, zich niet op het territorium van aangrenzende (vijandige) stammen, zodat de joara- dijsvogeljacht toen op betrekkelijk be scheiden schaal geschiedde door de inheemse bevolking. Heden ten dage echter beginnen de hoogland- en berg bewoners zich steeds vrijer door het gehele land te bewegen en drijven zij met him vroegere vijanden handel in paradijsvogels. Vooral de prachtige Blauwe Paradijsvogel heeft het zwaar te verduren. Barrett schat, dat de Pa poea's thans twee tot drie keer zoveel jjaradijsvogels doden als in de minder vreedzame dagen van weleer. Vandaar dat hij van oordeel is, dat er iets moet worden gedaan om ook de jacht door inheemsen aan banden te leggen. Diep in de tropische regenwouden woonde ik (vertelde Barrett) een feest bü van een aantal krygers uit de streek van Mount Hagan. Lang zaam, plechtig en boeiend voerden zü hun rhythmische dansen uit. Eik der dansers droeg een fabelachtige hoofdtooi, gemaakt van paradijsvo gelveren. Voor elke danser bestond de hoofdtooi uit niet minder dan tien stel paradysvogelpluimen. Voor een waarde van enige honderddui zenden guldens droegen die primi tive dansers aan de rand van het nog niet gepacificeerde land der Menseneters op het hoofd. KLEURENSPEL DR ERNST MAYRE, een autoriteit op het gebied der vogels van Nieuw-Guinea, zegt. dat er te' dusverre 39 verschillende soorten pa radijsvogels bekend zijn, De wijfjes zijn onopvallend, maar de schitterende verentooi der mannetjes vindt zijn weerga niet op aarde. „Changeant" is het beste woord om die kleurenpracht te beschrijven. Naar gelang van het licht zijn de vogels nu eens diep-pur- per, dan weer groen of staalblauw van kleur. Aan de keel hebben zij veelal een plukje groene en paarse veren. Andere soorten hebben een gouden of oranje glans. Sommige soorten heb ben een prachtige kuif, andere weer onderscheiden zich door hun schitte rende, sierlijke staarten. Er zijn er met een lint-staart van anderhalve meter lang, die als een sluier achter de vogel aanzweeft, als hij zich snel voortbeweegt door het vaag-groene licht van het tropische oerbos. „Vogels der Goden" noemden de eerste Europeanen, die de dieren te zien kregen, de paradüsvogcls. „Vo gels der Goden" zyn zü naar tooi en kostbaarheid. De oude sprookjes over hun büzondere eigenschappen zün verdwenen, maar de onderzoe kingen en camera's der wetenschap- pelüke speurders brachten zoveel over deze dieren aan het licht, dat zij boeiender en belangwekkender zijn geworden en toch even sprook jesachtig mooi zün gebleven als de legendarische vogels, die de zee mansverhalen uit vroeger eeuwen be volkten. (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14