Reuzen en dwergen op 34 ste R.A.I. Belangwekkend voor de vakman Ongelijke eenheden in 160 slands Ned. Herv. Kerk in Londen blijft eigenares van eigen bibliotheek Helen Keiler (blind en doof) gaat Vrijdag wereldreis ondernemen LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 3 FEBRUARI Aspecten Wat de technische uitvoering van de bussen betreft: de Leyland-fabriekin blijken de eerste te zijn die het 2-pedaai- systeem (gas en rem) hebben ingevoerd door een bus met een automatische ver snellingsbak, gelijk reeds geruime tód bij de personenwagens bestaat, uit te rusten. Een ander aspect van deze RAI is het weer verschijnen van kleinere bussen en toerwagens naast de enorme monsters. Verschillende fabrieken tonen 20-persoons-toeringcars; die gezelliger en bovendien veel zuiniger zijn. Het is met name Austin, die hiervan een goed voorbeeld geeft met haar kleine dieselbus. Vaklieden vinden de construc tie van deze wagen alleraardigst, doch de practük zal moeten uitmaken of de Austin Diesel het motorische vermogen voor dergelijke bussen op kan brengen. Verschillende merken vrachtwagens hebben thans een lichtgewicht boven bouw zoals bijv. de tientons oplegger van de firma Heida uit Wolvega, die geheel uit aluminium werd vervaardigd. Wat stationwagens betreft, kan men te kust en te keur gaan, maar het meest luxueuze op dit gebied geeft de Ameri kaanse Ford te zien met de hemels blauwe bekleding en de kussens van de (derdei achterbank, waarmee men met de tweede bank slaapplaatsen kan for meren. En wat Ford aangaat: in de Duitse sectie van deze fabriek is een ware revolutie gepleegd door de feno menale nieuwe Taunus, die in uiterlijke details van de oude stationwagen ver schilt, maar nóg meer in motor. Met behoud van vrijwel dezelfde zuinigheid werd de motor van deze nieuwe kop- klepper (vroeger zijklepper) in vermo gen van 36 tot 60 PK. opgevoerd. Een geheel nieuw dashbord. vernuftige en praktische afwerking, betere vering, f13 miliioen gespaard BIJ R.S.P. IN JANUARI Bij de Rijkspostspaarbank is in Januari ingelegd f. 48 miliioen en terugbetaald f 34.8 miliioen, hetgeen een positief saldo betekent van f. 13.2 miliioen, tegen f. 8.9 miliioen in Januari 1954. Per einde Januari bedroeg het saldo tegoed f. 1515.8 miliioen, inclusief de bijgeschreven rente Bd f. 32.5 miliioen. Actie Veilig Verkeer start 8 Februari Dinsdag 8 Februari aa. zal een lan delijke actie voor veilig verkeer van het Verbond voor Veilig Verkeer beginnen met een tocht van een helicopter boven belangrijke verkeersknooppunten in de hoofdstad met aan boord enkele ver- keersautoriteiten, o.w. de hoofdcommis saris van politie, de heer H. A. J. G. Kaasjager. Huls aan huis in geheel het land zullen bladen van het Verbond voor Veilig Verkeer worden verspreid onder meer met een prijsvraag over verkeers- •angelegenheden. Fritz Kreisler 80 jaar TALRIJKE GELUKWENSEN De bekende violist Fritz Kreisler heeft listeren zyn 80ste verjaardag gevierd. Hij ontving talrijke telegrafische ge lukwensen, onder meer van president Eisenhower. De musicus, die, naar men weet. thans m de V.S. woont, waar hu in 1888 zijn debuut maakte, heeft in 1950 zijn laat ste concert gegeven. Ter gelegenheid van Kreislers verjaar dag is een Fonds opgericht voor nood lijdende jonge musici en andere kunste naars. Het Fonds begint met een kapi taal van 80.000 dollar. Nieuwe verbinding AntwerpenBreda Over het aanleggen van een tweede autoweg tussen Antwerpen en Breda in «jft systeem der Europese wegen zijn on derhandelingen gaande tussen de rege- ongen van Nederland en België. Deze *eg zou ongeveer evenwijdig aan de Bestaande verbinding komen te lopen. Bij Breda zou deze verbinding dan enerzijds aansluiten op de verbinding met Rotterdam, die reeds goeddeels als dubbele autoweg is uitgevoerd, alsmede °P de nieuw te bouwen verbinding tus- 'en Breda en Utrecht-Amsterdam via feprojecteerde brug b|j Gorcum. maken deze Taunus bestel- en station wagen tot een grote concurrent op de markt van kleine wagens. De oude Taunus-favoriet en de 12 werden thans gecombineerd, zowel in de bedrijfs- als personensector. De Favoriet werd wat luxueuzer, de 12 wat eenvoudiger, de 36 P.K. zijklep motor bleef hierbij. (Speciale berichtgeving) Vanmiddag heeft minister Algera de poorten van de RAI, een expositie van bedrijfsauto's in de meest uitgebreide zin des woords, geopend. Het is een RAI, waar de vakman te kust en te keur kan gaan. Voor het grote publiek is zij niet zo bijster interessant. Dat is kennelijk ook niet de bedoe ling van de organisatoren geweest. De ongelijksoortige eenheden die hier in 160 stands geëxposeerd staan torenhoge trucks naast dwergachtige lichte bestelwagens maken deze tentoonstelling wel tot een zeer onoverzichtelijke. Toch valt er veel te zien waaruit voor het wegverkeer voor de toekomst een beeld valt op te maken. Dat beeld wordt beheerst door reuzen en dwergen. Het grote: de trucs en de autobussen, werd nóg groter, de kleine bestelwagens in vele opzichten nóg kleiner. Om maar eens een greep te doen: Morris kwam, nieuw voor ons land. met een bestelwagen van het Minor-type. een van de allerkleinste bestelwagens van de expositie. Iets ver derop prijkt Verheul met een speciale, voor het Amsterdamse Vervoerbedrijf ontworpen stadsbus voor97 perso nen. Interessant Overigens is voor de leek met name de sector der toeringcars en autobussen stellig het meest interessant. Wat de autobussen der stadslijnen betreft, deze zijn ook al weer groter geworden en de vervoerscapaciteit ziet men over het algemeen opgevoerd door een reductie van het aantal zitplaatsen en een veel breder gangpad ten behoeve van staanplaatsen. De teruggang in het aantal zitplaatsen is ook merkbaar bij de nieuwere toeringcar-productie, zoals ae RAI die ons toont. Van de vele modellen toeringcars is er nog slechts één die uitgerust is met bar (en ijskast) en tollet. De andere hebben hun wagens iets meer tot het normale huis-, tuin en keukengenre teruggebracht, confor- tabele zittingen, al dan niet verstelbaar, maar over het algemeen iets bredere voet- en beenruimten tussen de stoelen. De speciale, naar achteren lopende, voor- rult-stijlen. die men thans ook bij de personenwagens aantreft, geven ook in de bussen het „vol-panorama"-uitzlcht. Voor elk doel! Auto's voor elk doel. Steeds meer blijkt de auto meer en vreemder taken te kunnen vervullen Geesink laat een super veeg wagen, rood en wit geblokt, voor startbanen zien. Voor stadsreinigingen zijn er ideale wagens, zó vegen, zuigen, spoelen, enz. Motoren en asseccoires, nieuwe soorten onbreekbaar glas, dat steeds uitzicht blijft geven (een Nederlands patent van R A I., de heer E. F. Eriksson. „staalglas"), en bovenal het nieuwste snufje in de stród tegen de duurte: de L.P.G.-motoren. Motoren die niet meer op benzine maar op propaangas lopen. Ze zijn er op de RAI. Voor het eerst in Nederland. Ombouw-installatlgs te kust en te keur om de benzinewagens tot LPG-wagens om te toveren. Het is voor technici om er zich in te verdiepen. En voor economen om de enorme bespa ring aan brandstof-verbruik van deze wagens te becijferen. Vooralsnog heeft men er hier nog geen ervaring mee. Hoe het worden moet Dit waren slechts enkele gTepen van de RAI. Een RAI, welke voor vaklie den uitermate belangrijk Is. Een RAI. die bovendien aantoont dat, wat komende bedrijfsauto-exposities be treft, men het principe van merken bij elkaar op één stand moet gaan verlaten. Om redenen van overzichte lijkheid zal men moeten overgaan de gelijksoortige eenheden bij elkaar te plaatsen: bussen bij bussen, zware trucs bij zware trucs en lichte wagens bij lichte wagens. Dan zal de tentoonstelling óók voor de leek aantrekkelijker worden en de vakman gelegenheid geven onmiddel lijk naar die tcnlonnstellingshoek te gaan. waar hij uit hoofde van zijn behoefte de meeste Interesse voor heeft. Bij de opening der tentoonstelling werd behalve door minister Zijlstra een rede gehouden door de voorzitter van de Terug in Nieuw Guinea Veel verandering in 2 jaar Aangrijpende trouw der Papoea's (Van een bijzondere medewerker) Medio December van het vorige jaar vertrokken we met 24 jonge Nederlan ders uit Nederland naar Nieuw-Gulnea om In Hoilandia opgeleid te worden voor de bestuurs- en administratieve dienst in dit overzeese gebiedsdeel. Als militair had ik reeds gedurende anderhalf jaar de gelegenheid gehad om het een en ander van dit grote eiland te leren kennen. En nu. terugkerende op Xieuw-Guinea, na enige tijd in Nederland te hebben doorgebracht, valt het op welke veranderingen en verbeteringen in betrekkelijk korte tüd in Hoilan dia hebben plaats gevonden. De lange voorlopige reis van Amster-i dam naar Biak ls zeer vermoeiend, maar als het einddoel van de reis in zicht komt. valt de vermoeidheid weg. Onder ons strekt zich de blauwgroene zee uit. Plotseling komen er ondiepten, helder groene koraalbanken, die spoedig over gaan in eilandjes met witte stranden en groen oerwoud. De kustlijn gaat on der ons door. Hier en daar duiken in het kustgebied wat kamponghuisjes op. Even later staan we op het zujuist ge reed gekomen vliegveld Mokmer op Biak. fn een keurig douane-kantoor wordt onze bagage gecontroleerd. Vlak achter dit kantoor ligt het fraaie KLM-hotel. Wat een verschil met mijn aankomst in Biak ruim twee jaar geleden. We landden toen op een militair airstrip en werden ondergebracht in een zeer pri mitief hotelletje. Nu komen we in een fris en modern hotel, waar we heerlyk kunnen douchen en ons opknappen! Vreugde Gedurende ons verblijf van enkele dagen op Biak hebben we volop gelegen heid de omgeving te verkennen. We zón hier ook getuige van de aanhankelók- heldsbetuigingen van de Biakkers aan het Nederlandse bestuur. Enkele dagen geleden is ln de V.N. de Indonesische resolutie inzake Nieuw-Gulnea verwor pen en de Biakkers voelen zich geroe pen daarover hun vreugde te tonen. Alle kampongs zijn leeggestroomd. Een grote menigte Papoea's, rijk voor zien van vlaggen en spandoeken, trekt naar het kantoor waar Resident Veld kamp zijn „hoofdkwartier" heeft. Er wordt door vooraanstaande Pa poea's redevoeringen gehouden, de re sident krijgt een resolutie van trouw aangeboden en er wordt besloten een telegram aan Koningin Juliana te zenden. Een van de hoogtepunten van deze demonstratie is ongetwijfeld het gebaar, dat een oude Papoea-hoofd man maakt. Hjj schraapt met de han den wat aarde bijeen en biedt deze aarde de Resident aan: „de grond is van het bestuur". Een aangrijpend ogenblik volgt als honderden Papoea's het Wilhelmus zingen, gevolgd door een driewerf hoera voor de Koningin! Lugubere iyJappengrot Blak heeft verschillende bezienswaar digheden. Een van de merkwaardigste en tevens luguberste is wel de „Jappengrot". In deze grot zón tijdens de oorlog talrijke Japanners om het leven gekomen. Hun gebeente ligt er nog steeds. De „blauwe grot" is heel wat lieflijker. Deze grot Is gevuld met glashelder blauw water. Wanneer de zon er onder een bepaalde hoek op schijnt, is dit blauwe water lichtend. Met drie Dakota's maken we de reis van Biak naar Hoilandia. Het uitzicht, dat we op deze vliegtocht hebben, is overweldigend! Eerst koraal- eilandjes in een groene zee en dan de kust van Nieuw-Gulnea. juist op het punt waar de geweldige rivier de Mem- berano in zee uitmondt. Als een enorme slang kronkelt de Memberano zich door het oerwoud. We passeren de bestuurspost Sarmi, gelegen op een kleine landtong, het eiland Wakde, waar nog een oude lan dingsbaan ligt, de Mimboran-vlakte en het Sentanimeer. In de verte zien we het Cycloop-gebergte oprijzen. En dan tenslotte scheren we over de tuinen van de Indische Nederlanders en sti ijken we neer op de aitstrip Sen- tani. Een bus van het Gouvernement staat voor ons klaar en we worden ver welkomd door dr De Bruyn, de rector van ons Instituut. Nieuwe huizen In Hollandia-stad of Kota Baroe staan verschillende nieuwe stenen huizen. Onze keurig ingerichte messen liggen aan de Hoilandia-baai. We krijgen er allemaal een aparte slaapkamer meteen „platje" er voor. Het geheel ziet er keu rig verzorgd uit. Op 27 December opende Gouverneur Van Baal ons Instituut, juist 5 Jaar na dat Indonesië onafhankelijk werd en Nleuw-Guinea een zelfstandig bestuur kreeg. In die vijf jaar is er hard gewerkt aan de toekomst van Nieuw-Guinea. Veel werk wacht nog, maar het begin Is er! Ir den Hollander sprak in Londen 1958: einde van stoomlocomotief De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, lr F. Q. den Hollan der heeft te Londen een lezing gehouden voor de Royal Society of Arts en daaxbu verteld dat dit Jaar in Nederland d( stoomlocomotieven van de personentrei- nenn zullen verdwijnen om plaats te maken voor electnsche of Diesel-elec- trische locomotieven. Het jaar 1958 zal het einde van de stoomlocomotief voor de goederentreinen brengen. Verdere punten uit de voordracht van ir. den Hollander waren: de grootste spoorbrug ln Nederland, die over de Moerdijk, aal het volgend jaar dubbel spoor krijgen. Een aantal stations zal worden vervan gen De modernisering van het selnstelsel wordt verder voortgezet. Onder d( naam „Europexpress" zullen gestandaar diseerde Diesel-electrische treinen lt dienst worden gesteld op het Interna tionale passagiersverkeer. Herbouw toren Eusebiuskerk RESTAURATIEPLAN 1»J MILLIOEN. De beoordelingscommissie Inzake het ontwerp voor de herbouw van de grote toren (der Eusebiuskerk) te Arnhem Is na ampele overweging lot de slotsom ge komen, dat het ontwerp onder het motto: „Dat lek doch vroom mach blijven" om zijn grote gaafheid en eenvoud voor uitvoering het meest in aanmerking komt. Het ontwerp ls van de hand van ar chitect Th. G. Verlaan te Berkum, die met prof. ir J. F. Berghoef te Aalsmeer, de architect B. T. Boeljinga te Amster dam en de architect J. Schipper Jr te Zaandam vorig jaar werd uitgenodigd een plan te ontwerpen. Als voorwaarde gold hierbij, dat herbouw van de toren in de oude vorm slechts voor de tweede geleding was toegestaan. De daarop vol gende geledingen van omstreeks het jaar 1650, die geen fraaie vorm en detaille ring bezaten, moesten worden vervan gen door een bekroning in eigen vorm geving. In een viertal zittingen heeft de Jury bestaande o m. uit de leden prof. ir M. J. Granpré Molière te Doorwerth. prof. L. O. Wenckebach te Noordwijkerhout, lr G Frledhoff te Wassenaar en ir F. P. J. Peutz te Heerlen, de ingekomen plannen bestudeerd. Het bedrag, dat met de restauratie gemoeid is, beloopt naar raming f. 1.250.000. flngez. Med -Adv.) Houding en fierheid. U moogt groot van postuur zijn ol klein; Uw kle- V'ing kan eenvou dig zijn ol van de beste snit; er is overweegt: Uw voorkomen moet goed zijn. De CEINTUUR COMFORT ver betert Uw figuur en waarborgt Uw bewegings vrijheid. PNIUUR' B IC0MF0RT1 Prijzen van f 11.50 tot (17.50 Verkrijgbaar bij: Fa. Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87, Leiden. Fa. J. van Hartevelt, Haarlemmer straat 210, Leiden. Fa. A. Klaas- sens, Breestraat II4 b. Leiden. Fa. Nolet, Botermarkt 9 en Haar lemmerstraat 206, Leiden. Fa. Bert Schrier, Breestraat 152/154, Lei den en Voorstraat 4, Katwijk aan Zee. Fa. A. B. Timmerman, Bree straat 90, Leiden. Modemagazijn Warnecke, Stationsweg 4, Leiden. Verkoop van Ortelius-brieven geschiedt uitsluitend om orgel-aankoop te dekken Geen sprake van algehele financiële nood (Van onze correspondent in Londen) Het bericht over het besluit van de kerkeraad der Ned. Hervormde kerk van Austin Friars om de beroemde Or- telius-brlevencollectie te veilen, heeft, naar ons bleek, bij velen de indruk ge wekt alsof de kerk in grote financiële nood zou verkeren, speciaal door de ver melding dat niet voldoende fondsen voorhandig zijn voor een volledige res tauratie van de kerk. Dit alles ls geluk kig onjuist. Zoals men weet. is de kerk van Austin Friars, welke ln 1940 bij een bombarde ment in puin werd geslagen, herbouwd en vorig jaar ln aanwezigheid van Ko ningin Ju.iana en Prinses Irene plech tig Ingewijd. De oude Londense City ls hiermede verrijkt met een Juweel van moderne architectuur. De enige misrekening bij de bouw hield verband met de aanschaffing van het orgel. Tijdens de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van Austin Friars ln Juli 1950 had na melijk een vertegenwoordiger van de Reformed Churches in de Ver. Staten de toezegging gedaan, dat deze het or gel zouden schenken. Deze zaak werd echter verkeerd aangepakt, waardoor de inzameling in Amerika mislukte en de gedane belofte ijdel bleek. Inmiddels had een firma (de firma Van Leeuwen in Leiderdorp) op dracht van het kerkbestuur ontvangen lot de bouw van het instrument. Hoe wel het wegens de hoge Invoerrechten goedkoper zou zijn geweest een orgel ln Engeland zelf te laten bouwen, liet men dit uit begrijpelijke gevoelsoverwegin gen In ons land doen. Voor de betaling In ponden was echter een speciale ver gunning nodig van het Britse departe ment van Financiën, dat zijn medewer king verleende, mede door de toezegging van de door Amerika te verstrekken dollars. Daarom hoopt de kerkeraad, dat de collectie-Ortelius door een Ameri kaanse universiteit of een andere instel ling In de Ver. Staten zal worden aan gekocht, zodat de Britse schatkist toch nog kan profiteren van de dollar-trans actie, zU het dan in een andere vorm dan oorspronkelijk In nltzlcht was ge steld. Liever orgel dan collectie Mogelijk zal de Britse overheid dan de hand over het hart strijken en de Invoerrechten op het orgel laten vallen, hetgeen immers het geval zou zijn ge weest als de Amerikaanse gift was door gegaan. „Wij hebben liever een Ortelius- orgel, dan een Ortellus-collectle", zo drukte een van de kerkeraadsleden zich geestig over deze zaak uit. Men moet echter niet denken dat het afstand doen van deze historische brie venverzameling de kerk gemakkelijk valt Het tegendeel ls waar. want de Orteliuscollectie vormt het laatste voor verkoop in aanmerking komende bezit van de kerk Indien het niet nodig was geweest de kosten van het orgel te dek ken, zou zeker nooit tot verkoop van de brieven zijn overgegaan. Binnenkort 75 jaar oud 2 Het is merkwaardig hoe vele van onze klanten tegenwoordig naar Parijs gaanl Helen Keiler, blind en doof sedert zó een kind was, ls gisteravond bewierookt door vijf buitenlandse ambassadeurs en door mevr. Elanor Roosevelt, zonder dat zij een woord hoorde van hetgeen gezegd werd. Mej. Keiler, eregast aan een afscheids- banket voor zó vertrok voor haar laatste reis om de wereld, ..hoorde" de redevoe ringen via een code. die cp de palm van haar hand werd geklopt door haar con stante begeleidster Polly Thomson. In antwoord op de haar toegezwaaide lof, hield miss Keiler een korte rede, met RECHTZAKEN Levenslange gevangenisstraf voor moordenaar Levenslange gevangenisstraf heeft het Gerechtshof te Leeuwarden heden opgelegd aan een 46-jarige landarbei der te de Kiel. gemeente Sleen. dit door de rechtbank te Assen tot 18 jaar gevangenisstraf was veroordeeld oa. wegens moord op een baby van zón dochter. De Procureur-Generaal had eveneens levenslang geëist. DERTIG GULDEN VOOR MISHANDELING. f.50 boete of 20 dagen en één week voorwaardelijke gevangenisstraf met drie laar proeftijd eiste de Officier van Justitie tegen een 29-iarige betonarbel- der uit Katwiik aan den Riln. die voor de politierechter in Den Haag moest verschijnen omdat hó de onderbaas met een vork had mishandeld. Verdachte was bezig met het kruien van natuurbims. De onderbaas zei toen dat het niet goed geladen was en men was slaags geraakt. Verdachte had toen een vork genomen en was de onder baas te liif gegaan. Volgens verklarin gen had deze de vork afgepakt en ver dachte met de steel een naar tikken gegeven. De Officier van Justitie vond het een zeer bedenkelitke mishandeling en eiste voormelde straf. De politie rechter veroordeelde verdachte tot f.30— boete of 10 dagen en 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftild. SACCHARINE IN DOPERWTJES. De economische politierechter te Zut- phen heeft een vleeswarenfabriek te Wijhe vrijgesproken. De fabriek was ge dagvaard omdat zij saccharine aan dop- vten in blik had toegevoegd om de smaak van het product te verbeteren. Deze toevoeging stond niet op de ver pakking vermeld. De Officier van Justi tie achtte dl' 'rafbaar. Hit vorderde f 40 boete. De rechter overwoog in zijn vonnis, dat de toevoeging niet door de wet is verboden en dat ze niet scha delijk is. een stem die zó nooit gehoord heeft en die zó slechts heeft leren gebruiken door Jarenlang hard werken. A.s. Vrijdag begint zón een goede-wll- tournee van 65 000 km. naar India, Pa kistan en het Verre Oosten. Het wordt de laatste buitenlandse reis van Amerl- ambassadrice" bó de blinden der wereld. Op 27 Juni wordt lij 75 jaar. twee dagen na haar terugkeer. Zó la van plan haar activiteit daarna te beperken tot reizen in de Verenigde Staten en schrU- ven. De ambasadeurs van India. Pakistan, Birma, de Philippónen en Japan loof den miss Keiler voor haar vele werk ten behoeve van de doven en blinden van de wereld. Premier Nehroe zond een bood schap waarin hó haar plan zón land te bezoeken toejuichte en de hoop uitsprak dat het hem mogelók zou zón haar te ontmoeten. President Elsenhower felici teerde haar met haar voornemen nog eens een buitenlandse reis te maken om personen te helpen, rile zelf minder ge handicapt zón dan zó. Op weg naar Azle. waar zó lezingen zal houden, ziekenhuizen zal bezoeken en met gehandicapte personen zal pra ten, stopt zó in Glasgow en ln Londen waar zó premier Churchill hoopt te ont moeten. verdwijnt. Oorspronkelijk behoorden de brieven in Antwerpen thuis. Voor de oorlog heeft de kerkeraad met veel kos ten de collectie laten onderzoeken. Dexe arbeid werd verricht door de historicus Hessels, die ook de uitgave van de brie ven In boekvorm verzorgde. Op deze ma nier is de collectie ter beschikking van de wetenschap gesteld. De manuscripten waren te kostbaar om ln de kerk te worden bewaard. Vandaar dat zó in de beroemde bibliotheek van de Guildhall in de City waren ondergebracht. Kostbaar kerkarchief blijft in elk geval intact De verkoop staat intussen geheel los van het waardevolle k'rkarchlef dat uit honderden kerk-hlstorische werken be staat. waarvan de kerk onder geen be ding afstand wenst te doen In het archief bevinden zich belang- rókc documenten uit de Reformatietód, oa. een briefwisseling met Calvyn Verder bezit Austin Friars een collec tie kostbare oude Bóbels. De Orteliuscollectie zal op 14 Febru ari bó Sotheby in Londen worden ge veild. De 290 brieven zón in twee delen gebonden. Indien zij niet ln blok kun nen worden verkocht zullen zó in losse partóen worden geveild. Het grootste deel wordt gevormd door de tot de beroemde geograaf Abraham Orteliu» gerichte brieven van vooraan staande personen uit geheel Europa. Er zón enkele epistels bó van Erasmus. Dürer en Mercator Verder bevat de collectie een aantal door Ortellus zelf geschreven brieven aan zón neef Em manuel van Meteren. die consul was ln Londen. NOORSE DANK De Consul-Geperaal van Noorwegen te Rotterdam, de heer Helge Akre, heeft zich met een schróven tot de burge meester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum. gericht waarin hó meedeelt, dat de kapitein van het Noorse s.s. „Gatt" zeer getroffen ls geweest door de ontvangst welke zón bemanning ten deel viel. toen het schip op Zuiderpler was gelopen en moest worden verlaten. De Consul-Generaal verklaart er ook zelf getuige van te zón gweest, hoe de vertegenwoordigers van de gemeente en van het Roode Kruis alles deden om do schipbreukelingen behulpzaam te zón. Hó spreekt daarvoor grote dank uit na mens zón landgenoten. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. )eroepen te Paoendrecht J de Lange GEREF. KERKEN. De Hervormde Raad voor kerk en school zal op 15 April zón Jaarvergade ring in Utrecht houden. Als sprekers zullen optreden: prof. dr A. J. Bronk- horst te Brussel over „De situatie van het onderwós ln België" en prof dr O Hammelsbeck te Wuppertal-Barmen over „Het probleem van het Evangeli sche onderwós". r heeft zich een contact-commissie gevormd voor het Protestants Chrlste- lók onderwós. Besloten werd dat de contact-commls- rie een gesprekscentrum zal zón. terwól de aangesloten organisaties zich nader op een definitieve vorm van samenwer king zullen beraden. De contact-com missie heeft een studiecommissie inge steld, die zich speciaal zal bezighouden niet de Inhoud van de ministeriële no ta's. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 3 Februari Coöp Groentevei ling. Per 100 kg: rode kool 3035. gele kool 20—23, groene kool 11—30. boeren kool 3340. rapen 9. prei 2437. kroten gekookt 4245. uien 3—19. peen 12—29, spruiten 15«7. andijvie 5«—75. stoofsla 4696. appelen 619. peren 9. witlof 22 48 Per 100 stuks: sla 11 50—11.SO. knol- selderle 4—12. Per 100 bos: selderie 2 60 —8 10. BOSKOOP. 2 Februari. De Boskoopee Bloemenveiling. Door de firma Gebr de Jong werden hedenmorgen ter veiling alhier aangevoerd de eerste ln dit seizoen getrokken Aza'.eamoll 1st aJokenHiervoor werden pril zen beeteed tot f 1.05 per tak. Diversen per bosMahonlabl&d le srt 70 ld. 2e srt 27—47, AndromedabJed. le srt 64 ld. 2e srt 25—48. Forsvtihla- takken 120—1A0 Oeraeue Rosea'fikken 160—2.10. Amandel takken 1.80. Oonlfe- rengroen 28 Prunus-trllobatakken 80 1 00 Diversen neg tak: Forsvthla le srt 38. ld 2e srt 1724. MagnoUaiknonneo, roee 17—28 ld wit 20—28. ld. rood 11. Azaleamollls le srt 1.05. 1d 2e srt 70. ld. 3e srt 37. Cerasua Rceea Kers le srt 49 55 ld 2e srt 39. Amandel 2731, Aronskelken 2325. Rhododendron tak ken le srt 2430 ld. 2e srt 18. Primula- plant |e« ln Ideuren oer stuk 2528. GOUDA, 3 Februnrl Kaasmarkt Aan gevoerd 27 partóen. Notering: eerste kwa liteit met rflksmerk van 2.242.28: tweede kwaliteit met róksmerk van 2.202.23; extra iware kwaliteit van 2.292 30. Han del flauw. KATWIJK AAN DEN RIJN. 2 Februari. Groenteveiling: spruiten A 2737, sprui ten B 16—18, groene kool 821. rode kool 2536. uien 10—20. uien drielingen 7—12, boerenkool 2227, gele kool 17—26. LI3SE. 2 Febr Gladiolen plantgoed vei ling. De aanvoer od de plantgoedvelllng van gladiolen van H3.G was groter dan verleden week Besteed werd voor: Gladiolen: Alfred Nobel 6/8 1 50; 4/6 2/4 Benjamin Britten 1.Bloemfontein 1.50 0 40; Dr Fleming 1.50 1.20 0.50; Gem. Elsenhower 1.90 Gold Dust 130 0 85 Johan Strauss 140Kor dinal Spellman 0 80 0 30: Lavendel Dream 1 20 0.70 Leeuwenhorst 2 10 Modern Times 1Nleuw Europa 1.50 1 0.24 Plcardy 0.90 0 70 I 0 26: Sneeuworlnses 1.10 0 80 Sweet Se- enteen 1 80 1 Bllgoed Llllum Tlgrlnum 18'op 20 50. idem 16'18 15 80 Idem 14 16 8 20. LUlum Reeale 24/op 21— Hvac Candlcans 20/ op 6 90 Idem 18/20 5 30. Idem 16 18 4.35. Montbretla Meteor 6 op 1 75. Montbretla Fantasv 6/oo 1.80 Begonia Multlflora 4/6 10.—. Idem 3/4 8.—. ROELOFARENDSVEEN. 2 Februari. Bloemenveiling: BI. Druifjes 20—28. Ane monen 6084. Krelage 6887. v. d. Eerden 93—1.15, White Sail 78—99, Crown Im perial 77—95 Rose Copland 851.12, Scar let Wonder 72—84. Athleet 90—1.00 Impe rator 8591, E Queen 07—81. Hlllegarde 7487, W Copland 78—94. Pink Gem. 8689. Golden Harvest 100117, W. Pltt 98—1 13. Queen of the Night 1 40—1 45. E Eddy 1 061 20 Brlghtllng 8089. Lus tige Wltwe 1 10—118. Red Pitt 1 06— 1 17, Moederdag 1061 12. John Gay 901 02, Dubbele tulpen 71—1 00. Earlv Glory 57 —71, Whrestler 6379. Helios 39—56, Scarlet Elegance 50—57 per bos. Hyacin tben 10—14. Am. An (era 10—24 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 2 Februari Groenteveiling: Witlof I 29—33. Idem n 1622. HERVORMD COMITÉ TEGEN DE VROUW IN HET AMBT In de kring van de Ned. Herv. Kerk heelt zich een comité gevormd, dat wil protesteren tegen het voorstel dat bó de generale synode ls Ingediend, ook de vrouw verkiesbaar te achten tot het ambt. ENKni'IZEN EN DE ZONDAGSRUST De kerkeraad van de Geref. Kerk te Enkhuizen heelt ln een brief aan het Comité ..Enkhulzen 600 Jaar stad" be zwaren geuit tegen het programma dat dit comité heeft ontworpen voor üe viering van het 600-jarig bestaan der stad. De kerkeraad ziet daarin een ernstige verstoring van de Zondagsrust en verzoekt het comité dringend het programma te wózlgen De kerkeraad verklaart in dit schróven. op te treden namens een derde gedeelte van de Rnkhulzer burgerij.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7