LEIDSCH DAGBLAD De melkprijs wordt niet verlaagd P.v.d.A. wil loon- en prijsdebat De KVP-moties zijn verworpen I Verkoop van Zweeds wittebrood met vlaggetje op 6 en 7 Mei 3K Nederlandse koopvaardijvloot: een kostbaar nationaal bezit Groeide in 50 jaar van 350.000 tot 3 millioen ton WEERBERICHT Egypte verlaat de Arabische Liga Slappe inzet Frans Kamerdebat over Noord-Afrika 93ste Jaargang DONDERDAG 3 FEBRUARI I9SS No. 23440 Directeur: J. W. Honny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand: f 0,50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Concurrentie verdoezelde argumenten (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met 30 tegen 50 stemmen de motie- Droesen verworpen om de subsidie op de melk tijdelijk te verhogen (tot I Juli {.s. wanneer de belastingverlaging ingaat), zodat de melkprijs met een cent per liter zou kunnen worden verlaagd. Vóór stemden alleen de KVP, de St. Gereformeerden en de communisten. Met 28 tegen 52 stemmen werd de motie verworpen om ter compensatie van de gestegen melkprijs een tegemoetkoming te verlenen aan grote gezinnen en bejaarden. Voor stemden alleen de leden van de KVP en de communisten. Niet oer nroduct' lover de loon" en PrUspolitiek. Daar /vier per proauci. heeft de Kamer dan meer aan dan aan Tevoren had minister Mansholt ver- een nog vage regeringsnota op dit punt. Baard dat de regering geen compensa- Bovendien heeft de Kamer een tijdelijke fuk compensatie-maatregel tegenover de ver hoging van de melkprijs reeds verwor pen. te-maatregelen kan treffen bij prjjs- gijging van een enkel product zoals cdk. Men kan niet per product regeren. Maatregelen in verband met de prijs- fcjging van de melk horen thuis in een B«mene discussie over het vraagstuk nn lonen en prijzen en daarover zal volop gelegenheid zijn bij de wetsont werpen, die volgende maand worden ln- pdiend inzake de belastingverlaging en te huurverhoging. Dit uitstel vindt de heer Burger (PvdA) te lang en daarom vroeg hij nude namens zijn partijgenoot Neder- horst een interpellatie aan over de stij- van de kosten van levensonder- maatregelen tegen ongemotiveer de prijsstijgingen, belastingverlaging en huurverhoging en de sociale uitkerln- fen. De bedoeling is bij deze interpella te vragen te stellen aan de ministers nn Financiën. Economische Zaken, Volkshuisvesting en Sociale Zaken. Vandaag wordt over dit verzoek be- cList. Prijzendebat onzeker Het is lang niet zeker dat de Kamer het gevraagde verlof tot het houden van 6e interpellatie zal verlenen. Het is niet uitgesloten dat de voorzitter zal voor ttellen de interpellatie niet toe te staan omdat binnen afzienbare tijd, zoals ook minister Mansholt in uitzicht stelde, de problemen waarover de heer Burger en Nederhorst de ministers willen in terpelleren. toch aan de orde komen. Men zal in elk geval reeds volgende nand in de toelichting op de wetsont- wrpen tot verlaging van de belastin gen en tot verhoging van de huren, een iiiteenzetting krijgen van de regering Politieke concurrentie Al werd er gisteren en eergisteren gedebatteerd met redelijke argumen ten. men moest toch wel sterk de in druk krijgen dat de KVP en de PvdA elkaar politiek beconcurreren om kie zers te winnen of althans te behou den. De heer Vondeling (PvdA) her innerde er trouwens openlijk aan dat de KVP'ers Droesen en Engelbertink altijd hebben gepleit voor verlaging van de subsidie op de melk. Daarom begreep hij niet dat de KVP zich thans opeens opwerpt als kampioen voor consumenten-subsidies. „Waarom maakt U er een politieke zaak van? interrumpeerde de heer Andriessen (KVP). li moet objectief blijven. De prijsverhoging van de melk Is op een zeer ongelukkig moment ge komen. Daarom z|jn maatregelen no dig". In ieder geval steunde de PvdA niet de motie van de KVP tot verlaging van de melkprijs. Maar het is nu de vraag of de KVP de interpellatieaan- vrage van de PvdA over de lonen en prijzen zal steunen. Nog meer politiek De politiek kwam ook om de hoek kijken toen over de motie-Droesen moest worden gestemd. Deze motie bevatte drie punten; 1. verlaging melkprijs. 2. toeslag voor grote gezinnen en bejaar den. 3. overleg met het landbouwschap over het systeem van de garantieprijs (voor de boeren) voor de melk. Slot op Pag. 2 Nog vijf millioen gulden! Voor het Rootle Kruis en Stichting '40 -'45 Op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Mei a.s.Het is niet mogelijk gebleken ook de zal gelijk kort gemeld de Stich- margarine, die naast het Zweedse witte- ting 19401945, tezamen met het Ne- j brood zo'n grote rol heeft gespeeld bij derlandsche Roode Kruis en met de J deze actie te betrekken, daadwerkelijke medewerking van alle werkgevers- en werknemersorganisa- j ties in het bakkersbedrijf een grote Tijdens een gisteren in Amsterdam ge- Zweeds-wittebrood actie houden. Het houden vergadering van vertegenwoor- Opnieuw atoomartillerie van V.S. naar Europa Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat nóg een bataljon atoom- artillerie naar West-Europa zal worden gezonden ter versterking van de defen siekracht van de NAVO. Er bevinden zich reeds vijf bataljons met atoomka nonnen (die een kaliber hebben van 260 mm.» in Europa. Het leger maakta niet bekend, waar de zesde eenheid ge legerd zal worden. Het bataljon, dat binnenkort uit de Ver. Staten zal vertrekken wordt op het ogenblik in Oklahoma opgeleid. Het be schikt. evenals de viif andere eenheden, over zes kanonnen, die zowel gewone granaten als granaten met atoomlading kunnen afvuren. De reikwijdte van het geschut is ongeveer vijftig kilometer. Atoomoefeningen in Nevada Negenduizend soldaten zullen deelne men aan atoomoefeningen, die in het aanstaande voorjaar in de woestijn van Nevada worden gehouden, aldus maakte het Amerikaanse departement van De fensie gisteren bekend. Door deze oefe ningen wil men zich een oordeel vormen over de resultaten van de opleiding van Amerikaanse eenheden. Er zullen proe ven worden genomen met nieuwe atoomwapens. Op de RAI wordt o.m. een com plete. compact in een reiswagen ge bouwde bar met ijskast gedemon streerd. Een van de nieuwe snufjes dat door de reiswagen-toeristen met gejuich zal worden begroet. chc' FA- doel van deze actie is enerzijds het herdenken van het feit. dat 10 jaar ge leden in de hongerperiode het Zweeds wittebrood werd uitgereikt en ander zijds door middel van deze actie gelden in te zamelen voor het Nederlandsche Roode Kruis en de Stichting 1940 1945. De Stichting heeft 30 millioen gulden nodig om aan alle verplichtingen jegens de nagelaten betrekingen van in de oor log gevallenen te voldoen. Aan dit ka pitaal ontbreken nog bijna 5 millioen. Dit tekort hoopt de Stichting in één keer met de grootscheepse Inzameling in Mei bijeen te krijgen. Op de twee dagen na de Nationale feest dag zullen in alle broodwinkels van Ne derland en bij alle broodbezorgers witte broden verkrijgbaar zyn waarop "n vlag getje is geplaatst, met aan de ene kant de Zweedse vlag en aan de andere zyde de woorden: „Een kwartje voor de Stich ting 1940—1945". Voor dit vlaggetje be taalt men een toeslag van 25 cent (waar van de helft is bestemd voor het Roode Kruis). Ondanks twee wereldoorlogen en crises (Van een onzer redacteuren) De Nederlandsche Reedersvereeniging. gevormd door een 50-tal ondernemingen en gezamenlijk een tonnage-bezit van bijna 3 millioen bruto-register-ton verte- kei-ij Stichting' is~eèn Nationaal Bakkers genwoordigend. herdenkt binnenkort haar 50-jarig bestaan. Ten tijde van de Comité gevormd, waaruit een werkco- i oprichting bedroeg het ledental 40 en het totale tonnage-bezit =350.000 b.r.t. mité is samengesteld onder voorzitter- 1 Hoewel de aanvangstonnage niet de volle omvang der toenmalige Neder- Afr C. W. A. Schürmann. die be noemd is tot permanent vertegen woordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New York. Mr Schürmann was tot dusverre direc teur generaal Indonesië aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Dodelijk spel met munitie Een 12-jarige scholier uit de Jacoba- öraat te Den Haag is gistermiddag om net leven gekomen, nadat een projectiel, *aarmee hij speelde, tot ontploffing was Etkomen. Het ongeluk gebeurde om- «reeks vyf uur op de hoek van de Lange de Korte Vijverberg. De jongen speelde met een tot nu toe onbekend lebleven soort munitie, die plotseling wtplofte. Het ventje was onmiddelhjk lood Omtrent de toedracht van het ingeval is weinig meer bekend, omdat Je enige getuige van het ongeval een «oertje van het slachtoffer nog te ®er overstuur is. Het projectiel heeft «t tweetal vermoedelijk kort voor het ongeluk ontvreemd uit een met munitie Seladen wagon op het station H5. Enige regen .De Bilt verwacht tot VrUdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Jemig verandering in temperatuur. Ma- «6e tot krachtige en langs de kust tyde- Jl* wellicht harde wind tussen Zuid en Zuid-West. (Opgemaakt te 10 uur). 4 FEBRUARI Zon op; 8.19 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 14.36 uur; onder: 6.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.39 en 13.08 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's mité is samengesteld onder voorzitter schap van de heer C. J. Ulrlch (Rotter dam). Dit werkcomité heeft zich belast met de voorbereiding van deze actie, waarbij ruim 13.600 bakkers moeten wor den ingeschakeld. Het aanvankelijk plan wittebrood te bakken met een speciaal karakter, moest worden losgelaten, omdat het op on- laSdse koopvaardijvloot aangeeft, aangez en niet alle rederijen onmiddellijk toe traden, blijkt met deze cijfers toch wel d? merkwaardige groei van onze natio nale koopvaardij in de halve eeuw, die achter ons ligt. De bovenstaande cijfers, welke werden genoemd op een persconferentie aan boord van het m.s. „Willem Ruys" van t w de Kon. Rotterdamsche Lloyd te Rotter- overkomelijke technische moeilijkheden dam ..vormen een verkwikkend tegen- stuitte. De actie zou dan een veel be- I wicht van de sombere, maar overigens perkter omvang hebben gekregen. 1 onweerlegbare geluiden, welke dezer da- Omdat Irak verdrag met Turkije tekent Egypte zal de Arabische Liga verlaten, indien Irak het Turks-Iraakse verdrag tekent, aldus deelde premier Nasser gisteren op een persconferentie in Cairo mede. Egypte zou dan een nieuwe Arabische Liga vormen met die Arabische landen. Aan deze actie van „bevlaede" wiite- die er "ch willen aansluiten, broden is ook nog een wedstrijd ver- Er bevindt zich thans een missie van de conferentie van Arabische premiers, bonden. Voor diegenen jlie de^meeste die onlangs in Cairo is gehouden, in Bagdad om de Iraakse premier. Noeri es Said, te overreden het verdrag niet te ondertekenen. Blijkbaar zonder succes, want Turkije en Irak zijn vastbesloten hun overeenkomst aan te gaan, „die niet anders dan nuttig voor alle Arabische volken en de vrede kan zijn", aldus heeft een Turkse regeringswoordvoerder aan een vertegenwoordiger van het officiële Turkse persbureau verklaard. HU voegde hieraan toe: „WU danken alle Arabische staatslieden, die ons bü onze taak helpen, waarbij ik vooral aan de leiders van Syrië denk.". vlaggetjes hebben gekocht, hen die de meeste hebben verkocht zijn prUzen beschikbaar gesteld (o.a. een aantal reizen door een toeristen club). Vóór de verkoop van de wittebroden begint zal enige dagen te voren een krant huis-aan-huis worden bezorgd, waarin de actie wordt gestimuleerd. gen prof. dr T.H. Milo liet horen op een voordracht voor de Ver. „Oud-Leiden" en waarin hij aan de hand van cijfers aan toonde hoe Nederland sedert de 17de eeuw van een zeevarend volk is gedegra deerd tot een zeevarende natie. Toen 5000 schepen met in totaal 700.000 ton en 100.000 koppen beman ning. thans 1500 schepen met 3 '/2 mil lioen ton en slechts 50 000 opvarenden Inderdaad het verschil is groot, maar de in de aanvang genoemde cyfers over de laatste 50 Jaar openen ongetwyfeld hoopvolle perspectieven en rechtvaar digen in ieder geval een feestelijke vie ring van dit gouden jubileum welke op 25 Februari in het Kurhaus te Scheve- ningen zal plaats vinden. GROEI EN VERANDERING Hierover sprak de heer A. F. Vaz Dlas, onder-voorzit ter van de Ned. Reedersver. van de Ver. Ned. Scheepvaartmaat- schappy, waarbij spr. allereerst een ver- geiyking trok tussen de technische capa citeit van het s.s. „Goentoer". dat in 1905 naar Ned. Indië vertrok en net m.s. Willem Ruys", dat deze week de reis naar Indonesië aanvaardt. De „Goentoer" mat 5894 ton. bezat twee stoommachines met een vermogen van 4600 P.K., bereikte een snelheid van 13myi, vervoerde 147 passagiers en 109 bemanningsleden en legde de reis af in 36 dagen, De „Willem Ruys" meet 21.1)19 ton heeft een vermogen van 32.000 P.K loopt 22 mijl per uur vervoert 950 passagiers en 459 bemanningsleden en doet er precies 21 dagen over. Om van de sterk verbeterde technische outillage en het comfort als radio, radar, air-con- dltionlng. zwembad, bioscoop, e.d. niet te spreken. Als gevolg van die technische ontwik keling is het nuttig rendement der ton nage aanmerkeiyk verbeterd, doch dit voordeel wordt economisch gezien, oa. afgeremd door de langere haventljd per jaar (ln 1938 165 dagen, in 1963 215 da gen). Slot op Pag. 2 Vandaag komen de grote tegenspelers: PMF en René Mayer, aan liet woord Gisteren vertrok uit Amsterdam i schillende Europese landen, waar- i 3 Maart deze ongebruikelijke dek- de ..Sumatra" van de Stoomvaart-] onder Nederland, heeft laten bouwenl last in Tandjong Priok aan de wal maatschappij ..Nederland" met aan voor het op peil brengen van liet zetten. Hel zware rijtuig tn de boord hei Ie en laatste spoor- door de oorlog zv.ee- g av -r Ie rakels van een drijvende bok. die contingent, datwagenpark der Indonesische spoor-het op hi de Indonesische regering in ver-\wegen. Het schip zal vermoedelijkplaatste. Oppositie is vastbesloten de premier te wippen (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De lang verbeide en ook veel ge vreesde debatten over Noord-Afrika zyn gisteren in de Franse Kamer begonnen. Er is van de circa veertig officieel inge schreven sprekers nu een dozyn aan de beurt geweest en geen van hen op een afgevaardigde van Noord-Afrika na had ook maar één goed woord over voor de regering. De Conservatief Dronne stelde zelfs voor Mendès-France wegens hoogver raad voor een rechtbank te dagen I Figuren van gewicht en invloed zyn echter nog yiet aan de beurt geweest. En na deze wel heel onbetekenende inzet, waarby Mendès-France het niet eens de moeite waard soheen te achten om ook maar op enige opmerking in te gaan, wacht men vandaag dan ook met span ning de spreekbeurten van de premier zelf en van zyn voornaamste tegenspeler Rene Mayer af Intussen hebben de R.K. en ultra rechtse leden van de oppositie twee mo ties ingediend, waarin het Noord-Afrika beleid van Mendès-France bij voorbaat wordt afgekeurd. Uit de bijzonder opgewonden en ge passioneerde toon van de meeste spre kers van gisteren Is intussen al wel dui delijk rebleken. dat de oppositie besloten beeft P.M.F te wippen. iuLst zoals hU van de zomer Laniel versloeg. Dat de Conservatieven uit de koloniale hoek het Mendès-France nooit vergeven zullen, dat hU tracht de Noord-Afri kaanse volkeren langs wegen van gelel- deiykheid naar hun emancipatie te voe ren. ls begrijpelijk Hun hele doctrine is nu eenmaal on het verleden afgestemd en voor de onafwendbaarheid van de historische ontwikkeling biyven hun ogen hermetisch gesloten. Met de Katholieken van de MR.P de party van Robert Schuman en van Bldault is he- echter een geheel ander geval Wat P.M F. in Noord-Afrika tracht te bereiken komt nauwkeurig overeen met hetgeen zi1 met de mond altyd beleden hebben Mendès-France doet ln gedaan Toen stelde Schuman Tunesië zelfs al de onafhankelilkheld ln het vooruitzicht. Nu gaat het slechts om bin. nenlandse autonomie. Slecht geweten.. Heel juist noemde het gezaghebbend avondblad „Le Monde" Mendès-France gisteravond dan ook de personiflcering van het slechte geweten van katholieke leiders van de M.R.P. De blinde haat, waarmede een man als Bldault. die di rect verantwoordelijk is voor de toestand van potentiële burgeroorlog, die in Noord-Afrika do laatste jaren heerste, jegens Mendès-France geladen is, kan dan ook zeker voor het overgrote deel uit psychologische factoren worden ver klaard. Mensen als Bldault haten P.M.F. om dat hU doet wat zü beloofden, doch heb ben nagelaten. Mendès-France stelt zo het verraad aan hun eigen beginselen aan de kaak. By de opening van de debatten werden de verhoudingen pro en contra de rege ring Mendès-France gistermiddag op circa 230 tegen 300 stemmen geschat. Een stemming op dat moment zou de pre mier dan ook zonder een schijn van twyfel fataal zijn geworden Onder de tegenstanders be-vinden zich zowel by de radicalen als bil de katholieken "en ter een zeker aantal een 40 ft 50 twyfelaars die als steeds wel de party van de sterkste zullen kiezen Van twee figuren hangt de uitslag daarom nu in het biizonder af In rie eerste plaats van Mendès-France zelf, die vandaag aan het woord moet komen, en die men we! om een boodschap sturen kan Ztln grote tegenspeler is zlin par ty genoot. de ex-premler René Mayer, die een deel van Algerije in de Kamer ver tegenwoordigt Deze. ofschoon radlraal, is allerminst een vriend van Mendès- France. Maar de regering mag niettemin hopen dat zfin verantwoordelijkheidsge voel als staatsman Mayer er van weer houden zal tegen de premier een per soonlijk requisitoir uit te spreken. Een requisitoir, dat niet alleen Mendès- France. maar ook allo kansen od een ac- coord met de Noord-Afrikaanse "«lkeren noodlottig zou worden Want M^ndè*- nlg< rt?i I naar verwezenlijking van de beloften, die Frankrijk die het vertrouwen van I mensen als Schuman in 1952 al hadden I Noord-Afrikaners niet heeft verspeeld. de

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1