Laatste Berichten Voorzieningen voor E.H.B.O. Jacob Maris maakte geslaagde noodlanding bij Norrköping 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 3 Februari 1955 J No. 28440 NOC is enthousiast \jar aanleiding van de mededeling, fet de minister van Onderwijs, Kunsten «Wetenschappen voornemens is een nhddieaanvrage van het Nederlandsch Olympisch Comité voor uitzending van «n Nederlandse vertegenwoordiging «ar de Spelen te Melbourne - men zie elders in dit Blad - in gunstige jijraepng te nemen, verklaarde het béstuur van het NOC dat men zeer ent housiast was over de gang van zaken. Temeer, waar de minister van me ning is. dat de belangen van de sport de lichamelijke opvoeding behartigd worden. Voorts is men van mening dat een ctrending van een Nederlandse ploeg ir de Olympische Spelen te Melbour- van belang is omdat vele Nederlan ders in Australië een nieuw vaderland hebben gevonden. Om de Nederlandse ploeg in Melbour ne ro goed mogelijk voor de dag te laten temen, heeft het Olympisch Comité, zo- gli bekend, een belangrijk deel van de fnancien beschikbaar gesteld voor de pyjrbereiding en de training van de „bieten. Wanneer deze training het •wees oplevert, dat men er van ver- «cht blijft echter de zware financiële voor de uitzending Deze zou nu door de regering aanzienlijk kunnen gorden verlicht. Dit jaar bouw van proefreactor Kosten 28 millioen (Van onze Haagse redacteur) Do verwachting bestaat dat nog dit ojr begonnen zal worden met de bouw van een proefreactor van 10.000 U Het voorstel hiertoe is indertijd ftdaan door de Süchting ..Fundamen teel onderzoek der materie" en nader ontwikkeld door een commissie, de Advies-commissie Kernph.vsisch On derzoek (Commissie Kluiver) De bedoeling is dat een Stichting wordt opgericht, de Stichting Reactor centrum Nederland, waarin zowel de overheid als het bedrijfsleven parti ciperen. Een aantal industriële bedrijven heeft pote belangstelling voor het project. De jroefreactor waarvan de bouwtijd 3 jiar zou vergen, zou 28 millioen gulden toten. Zoals bekend is vorig jaar in de Twee de Kamer een wetsontwerp aangenomen waarbij de regering 8.5 millioen gulden bexhikbaar stelde, zijnde de helft van de kosten voor het eerste jaar. De ande- je helft zou door het bedrijfsleven bijeen moeten worden gebracht. De beide vol- Rnde jaren zou dan nog 11 millioen gulden per jaar ter beschikking gesteld moeten worden waarvan de helft door de regering en de helft door het be drijfsleven. De Eerste Kamer moet bo- lengenoemd wetsontwerp nog behande- Nog geen interpellatie over lonen en prijzen (Van onze parlementaire redacteur) Op verzoek van de heer Nederhorst P. v. d. A.) heeft de Tweede Kamer vinmiddag de beslissing uitgesteld •ver de interpellatie-aanvrage van de P. v. d. A. over het verloop van de kosten van levensonderhoud, enz. De heer Nederhorst verklaarde met de interpellatie te willen wachten tot- dat de index-cüfers over Januari be kend zijn, hetgeen omstreeks half Fe bruari het geval zal zfjn. Voorts deelde hij mede dat hij in de ttrste plaats vragen wil richten tot de minister van Economische Zaken. prof. Zijlstra, en niet tot zijn partijgenoot, minister Van de Kieft van Financiën. Omstreeks'half Februari zal de Kamer dus pas beslissen of de heer Nederhorst verlof dient te krijgen tot het houden ftn de aangevraagde interpellatie. De heer Gerbrandy heeft verlof ge togen op een nader te bepalen dag de luister-president te interpelleren over let vervoer van Indonesische troepen tur de Molukken door de KP.M. Onderhoud van Bylandt-Soenario De Nederlandse Hoge Commissaris in lodonesië. mr W. F. L. Graaf van By- hndt. die verleden week ln Indonesië is teruggekeerd, heeft vandaag een onder- toid van anderhalf uur met de Indone- tóche minister van Buitenlandse Zaken, Br Soenario, gelhad. De besprekingen «rden gevoerd in de werkkamer van de truster. Over het besprokene werden ton inlichtingen verstrekt. Spel met knalseinen Zoals elders gemeld, is een 12-jarige sagen te Den Haag om het leven ge won toen hij op de hoek van de Lan- l* en Korte Vijverberg met een voor- speelde dat ontplofte. Het is ge keken dat de jongen en zijn broertje een kist op het emplacement van Station Hollandse Spoor der N.S. Ie Den Haag zgn. knalseinen hadden J^egenomen. Deze seinen worden door tojfdconducteurs meegenomen tenein- bi] ongelukken eventueel te kunnen iwnen voor het waarschuwen van an te treinverkeer. Deze knalseinen kun- to) aan de rails worden bevestigd: zij teoloffen wanneer een trein er over JiMt en waarschuwen daardoor het treinpersoneel. Thailand heeft een uitnodiging tot te bijwonen van de Afrlkaans-Aziati- J»e conferentie, die in April in Ban- teng zal worden gehouden, aanvaard. burgerlijke stand van leiden GEBOREN: .Dirk Jan, zn van J. ten Haken en M. J. Uu; Pleter. zn van P. Slera en H. G. "W«ssen: Wouterlnn. dr van A. Bouman J. Zegwaard; Johanna Maria, dr van |*W»*n en e. L. v. d. Linden: Petrus «aaricus Joannes, zn van J. P. Langeslag v-w A v- d. Ploeg: Pleter Johannes £»t>. zn van P. a. v. d. Leer en e. J. C. «mi- Gernrdus, zn van C. A. Feelens en b Schutte. GETROUWD: P>M.Van Eeuwen en L. v. d. Bent: G. h.0n en J v d Hoogt: A. G. ten Don- Ur «n J. M. de Groot. OVERLEDEN: Toornend, hulsvr. van Blansjaar. Cii.i. H- Tan Baaren. man, 76 Jr; H. w'Mjur. wednr., 84 Jr. i Kapitein-vlieger Schippers posthuum geëerd Vanmorgen heeft 1 ui tenant-generaal- waarnemer A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf, in de trouwzaal van het Eindhovense stadhuis aan mevr. A. It Schippers-Mulder de eremedail le in goud voor menslievend hulpbe toon uitgereikt, welke bij besluit van H. M. de Koningin posthuum is toe gekend aan kapitein-vlieger B. W, Schippers te Eindhoven. Zoals bekend is, kwam kapitein Schip pers op 25 October van het vorig jaar om het leven, toen hy zijn „Thunder- jet" voor een noodlanding buiten de be bouwde kom van Eindhoven neerzette, waardoor hy voorkwam dat het toestel in de stad neerstortte. In een korte toespraak zeide luitenant generaal-waarnemer Baretta. dat kapi tein Schippers zijn leven had geofferd teneinde te voorkomen dat hoogstwaar schijnlijk een groot aantal andere le vens aan een catastrophe ten offer zou den zijn gevallen. De vlieger is in het harnas gestorven. Nadat de adjudant van de chef Luchtmachtstaf het K.B. had voorgele zen van de posthume onderscheiding, overhandigde luitenant-generaal-waar- nemer Baretta de gouden medaille aan mevrouw Schippers-Mulder. Burgemeester mr H. A M. T. Kolfscho ten getuigde hierna van de hoge be wondering en waardering en warme er kentelijkheid van de gemeente Eindho ven jegens de omgekomen vlieger. VERFEXPORT IN 1954: 25 MILLIOEN. In 1954 heeft de verfexport een re cordopbrengst van i. 25.000.000.be reikt. Ten opzichte van 1953 betekent dit een vooruitgang naar de waarde berekend van 21'. naar hoeveelheid van 27%. Ook de spreiding van de export verbeterde in dit jaar. Naarcir- Meer Nederlandse melk naar Indonesië? Discriminatie-maatregel opgeheven (Van onze correspondent te Djakarta) Tot dusver was de import van melk in Indonesië alleen opengesteld voor Denemarken. Andere melk-exporteren de landen, w.o. Nederland, beschouw den het feit dat alleen Denemarken hiervoor in aanmerking kwam, als een discriminerende maatregel. Naar wij vernemen zijn nu ook deze landen opgenomen ln de regeling voor de import van melk. Deze regeling houdt in, dat de licen ties voor de invoer van melk worden toegewezen na inschrijving door de importeurs en de vergunningen dus niet aan bepaalde importeurs worden verleend. In hoeverre dit van invloed zal zijn op de invoer van Deense melk in Indo nesië, dient natuurlijk te worden afge wacht. Melk neemt een belangrijke plaats in in de Indonesische import uit Denemarken. Van de m de eerste tien maanden van het vorige Jaar in totaal ingevoerde Deense goederen van Rp. 24 millioen. bestond de helft, nl Rp 12.1 millioen. uit melk. Voor Rp. 4 8 millioen waren het machinerieën en voor Rp. 3.9 millioen wapens. 100 BERLIJNSE KINDEREN NAAR 'T GOOI. De commissie internationaal hulp werk uit N.V.V. en P. v. d. A. maakt bekend, dat op 11 Februari aa. een groep van 100 vluchtelingen-kinderen uit Berlijn in t Gooi zal aankomen, waar zil bij Nederlandse gezinnen voor 3 maanden zullen worden onderge bracht. Om half elf die ochtend zal een deel van deze door de Arbeiterwohl- fahrt te Berlijn uitgezonden groep in ..Ons Gebouww" te Hilversum speciaal worden ontvangen. 10e HERDENKING FEBRUARI-STAKING Óp 25 Februari a.s. zal voor de tiende maal de proteststaking van 1941 in Amsterdam tegen het wegvoeren van de Joodse bevolking worden herdacht in het centrum van de voormalige Joden buurt. het J. D. Meijerplein. waar ter ■herinnering aan dit feit het monument van .De Dokwerker" staat opgericht. s Morgens om 9 uur zal de gemeente deze jaarlijkse herdenking inleiden met het leggen van een krans. De burge meester. mr Arn. J. d'Ailly, zal een rede uitspreken. De Amsterdamse politie- kapel brengt koraalmuziek ten gehore. Deze tiende herdenking krijgt hierdoor een wat uitgebreider karakter dan andere jaren. OEGSTGEEST De patiënten van de psychiatrische inrichting Endegeest werd gisteren een gezellige avond aangeboden door de in richting Hulp en Heil te Leidschendam. De avond werd door de heer Beekman geopend, terwijl daarna het aardige to neelstukje „Aardappelen" werd opge voerd. Na de pauze werden enkele op de band opgenomen liederen ten gehore gebracht en speelden twee dames op de piano o.a. een wals van Chopin. Tot bej ca 110 landen en gebieden werd bereide i sluit van de avond, die ook door prof. verf afgezet. De gemiddelde opbrengst per kg. daalde echter, een daling, welke voor een belangrijk deel aan de toenemende concurrentie moet worden toegeschreven. OPDRACHT VOOR GERARD BOEDIJN De advles-commlssle voor het Harmo nie- en Fanfarewezen in Nederland heeft de componist Gerard Bodijn, op dracht gegeven tot het componeren van een muziekstuk, dat zal passen in de grote bevrijdingsfeesten, welke op 5 Mei a.s. in vele plaatsen van ons land worden georganiseerd. De compositie zal uitvoer, baar zijn zowel voor kleine als grote bezetting. De heer Boedijn heeft de op dracht aanvaard. der Scheer werd bijgewoond, werden r.og enkele Franse volksdansen uitge voerd. MIDDENSTANDERS BIJEEN De gezamenlijke middenstanders, aan gesloten bij de Prot. Chr. en RK. Mid denstandsvereniging kwamen in een feestelijke samenkomst in het Witte Huis bijeen. De voorzitter der Contact- Commissie. de heer J. K. Veenendaal, deelde na zijn welkomstwoord mede. dat uit het batig saldo der St. Nicolaas- actie een bedrag van f.50was be schikbaar gesteld ten behoeve van de onlangs opgerichte Bejaarden-sociëteit in onze gemeete. Het duo Steenvoorden uit Noordwyk*heeft de aanwezigen pret- Raad van Wassenaar Humanistisch Thuisfront geen subsidie Gisteren vergaderde de IVassenaarse gemeenteraad onder leiding van de burgemeester S, baron van Wijnber gen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek om subsidie van het Huma nistisch Thuisfront, hetwelk B. en W. voor kennisgeving wilden aannemen, aangezien in de raadsvergadering van December 1953 op een dergelijk verzoek afwijzend was beschikt. Hiertegen te kende dr J. N. van den Houten (WD) verzet aan. Hij stelde voor. het verzoek op de agenda voor de volgende verga dering te plaatsen, welk voorstel werd gesteund door mr C. A. van Gorcum (P. v. d. A.t. Er volgde een bespreking met tussenvoorstellen, van de voorzitter om het volgende keer als ingekomen stuk weer ter tafel te brengen, van mr L. G. Hortensius (C.H.) om hiermee accoord te gaan en er een bespreking van de fracties over te houden. Aangezien de heer v. d. Houten zijn voorstel handhaafde, werd hierover ge stemd. Het werd met 5 tegen 10 stemmen verworpen Ter voorziening in de kapitaalsuitga ven in 1955. welke vermoedelijk zullen belopen f. 2.738.760. terwijl de beschik bare middelen momenteel f. 650.000 bedragen, werd aan B. en W. een algemene machtiging verleend tot het aangaan van kasseldleningen. waarbij bepaald, dat het totaal der gelden ge durende 1955 niet meer dan f. 2.000.000 1 bedragen. Besloten werd om aan de firma P. F. Bourgeois te Wassenaar ondershands aan te besteden de centrale verwar mingsinstallatie en de warmwatervoor ziening in het badhuis in aanbouw m het Kerkehout voor de som van f. 15.354. In de raadsvergadering van 1 Septem ber 1954 werd een bedrag van f. 28,500 beschikbaar gesteld voor het uitdiepen van de zyiwatering, waarbij er op werd gerekend, dat de arbeidslonen zouden kunnen worden bestreden uit een door de Rijksdienst voor de uitvoering van werken D.U.W. toe te kennen subsidie. Gerekend was ook op een begin van uitvoering van het werk in November 1954. maar er was en is in het geheel geen arbeidsoverschot. Om nog verdere stagnatie te voorkomen werd ingegaan op de aanbieding van de N V. Grondmjj te Zwolle om het werk machinaal uit te voeren tegen een garantieprijs van f 37 800 Een aanvullend crediet van f. 16.200 werd verleend. In verband met de reorganisatie van de voor- en nazorg voor geesteszieken in Zuid-Holland werd besloten om met ingang van de dag. waarop de drie Kruisverenigingen deze voor- en nazorg ter hand zullen nemen, dezen gezamen lijk over 1955 te subsidiëren met 5 cent per inwoner per jaar. voorts om op de bedoelde dag de subsidiëring te beëin digen van de Com. van Advies voor de voor- en nazorg van krankzinnigen 'n Z.-H. E.H.B.O. Ten einde te voorkomen, dat de direc teur G.G. en G.D. voor eerste hulp bij ongevallen zün dagelijkse werk soms meermalen j>er dag en langdurig moet onderbreken stelden B. en W. voor. hem te doen assisteren door drie te Wassenaar gevestigde artsen tegen een vergoeding van plm. f. 1500 per persoon, per jaar. zy stelden voorts voor de auto's van de artsen en van de directeur wegens vereiste spoed te voorzien van mobi lofoons, vorder van sirenes en EHBO- borden om uitwijken van het verkeer te bevorderen. Zij verzoebten een cre diet van f. 1500 voor de honoraria en van f. 12.840 voor de mobilofoons enz. In de vergadering deelde de voorzit ter mee. dat bij het gevraagde bedrag voor de mobilofoons nog wel een paar duizend gulden zullen komen, maar dat de sirenes vervallen, omdat zij niet mo gen worden gebruikt. Er ging over dit, voorstel wegens de kosten een storm op, waarbij allerlei argumenten tegen naar vorpn werden gebracht, terwijl een paar leden zich accoord verklaarden. Een voorstel werd gedaan om met twee artsen te volstaan, waarvan de voorzitter niet afkerig was. Na verdere discussie werd over het voor stel van B. en W. gestemd, waarbij de stemmen staakten. Dit was niet de bedoe ling. want het betekende een maand uitstel. Aangenomen werd toen het voor stel van wethouder Hazenberg om de zaak nog eens met de directeur te be spreken en het resultaat daarvan als voor de Raad bindend te achten. Aan het R.K. Kerkbestuur van de Pa rochie van de H. Joseph werd mede werking geweigerd voor de stichting van een (tweede) R.K. school voor l.o. in Deyleroord, van welk besluit het bestuur in hoger beroep ging bij Ged. Staten. Deze zaak wordt 17 Februari in een openbare vergadering behandeld en als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur werd aangewezen de heer K. van Boeijen, gemeentesecretaris. Aan de vereniging Montessorischool Wassenaar en de Vereniging voor Chris telijk Nationaal Onderwijs werd de bij de scholen behorende grond in eigen dom overgedragen. SUBSIDIES De subsidie aan het Voorzienings fonds voor kunstenaars werd verhoogd van f.200 tot f.400. Besloten werd tot het aangaan van een bruikleen-overeenkomst met de Dienst voor 's Rijks Verspreide Kunst voorwerpen voor drie schilderijen, t.w. Stilleven van J. Min. Kalkovens van C. Franse en Interieur van J. J. van Oos ten. Wegens de stijging van de kosten van de electrische stroom en aangezien to renuurwerken in een behoefte voorzien en het algemeen belang daarmee wordt gediend, werd op voorstel van B. en W besloten om de algehele kosten van de electriclteitsvoorziening van de uur werken van de kerktorens aan de Stoeplaan en de Zijllaan voor rekening van de gemeente te nemen en wel met ingang van 1 Januari 1954. PLANTSOEN Een strook grond tussen de achter tuinen van de Adriana- en de Charlotte- straat in het Kerkehout. werd om. niet van de Wassenaarse Bouwvereniging overgenomen voor het aanleggen van een plantsoen, waarmee naar raming een bedrag van f. 3.151 gemoeid zal zijn. Gedurende de bezettingstijd werd door de Duitse weermacht ln de gemeenten Valkenburg en Voorschoten de Zijlwate ring verlegd, waardoor een minder ge wenste situatie ten aanzien van de eigendom van de wateringen en de be lendende percelen is ontstaan. Om hier in verbetering te brengen werd beslo ten tot een viertal transacties, telkens voor de somma van f. 1. Om het bouwen van huizen op plaat sen waar dit in verband met het uit breidingsplan niet gewenst is te voor komen. werd art. 36. vierde lid. van de Woningwet in toepassing gebracht. Voor het jaar 1954 werd aan het ge- meentepersoneel een vacantietoeslag toegekend op voet van het K B. van 19 Mei 1954. Een ziektekostenregeling voor het ge meen tepersoneel werd vastgesteld voor zoveel mogelijk in overeenstemming met de rijksregeling. Krachtens de bepalingen van de On derwijswet werden voor 1955 vastgesteld de bedragen voor het lager onderwijs per leerling en het getal wekelijkse les uren vakonderwijs. tig beziggehouden tijdens deze gezellige bijeenkomst. De beide middenstandsverenigingen gaan thans plannen beramen met be trekking tot de feestelijkheden op 5 Mei a.s. Dit jaar zal op deze datum geen bra derie worden gehouden, doch een bij drage in de feestviering worden gele verd welke bij uitstek past bij de her denking van onze bevrijding, tien Jaar geleden. O.G.A.V. IN HET ZILVER De Gymnastiekvereniging O G.A.V. bestaat óp 16 April a.s. vijfentwintig jaar. De wijze waarop dit jubileum zal wor den gevierd wordt besproken op de le denvergadering. welke op 14 Febr. a.s. in het Witte Huis zal worden gehouden. VOORSCHOTEN A. J. Turion Teraardebestelling Gistermiddag heeft in de Ned. Herv. Kerk ds E Saraber een rouwdienst ge leid vóór de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer A. J. Turion. Nadat ds Saraber uitvoerig de persoon en het leven van de heer Turion had belicht, waarbij hij er op wees. dat deze figuur vooral m het kerkelijk leven moei lijk te missen is. herinnerde spr. eraan, dat de overledene na de eerste sympto men van zijn ziekte misschien beter zijn werk had kunnen neerleggen, maar het was voor hem onmogelijk zijn werk in de steek te laten. Nu is hij in het har nas gestorven. D.s Saraber sprak verder naar aanlei ding van Joh. 11 25 en 26 Het is voor ons moeilijk te begrijpen, dat Jezus al tijd gewonnen heeft en ook nu weer wint. Ook de overledene vond het moei lijk dit te doorgronden, maar hij ge loofde dit. Na de dienst, waarin ds W. G. Meye- rifto het orgel bespeelde, «ong de ge meente Gez 53 3. Door vertegenwoordigers van het col lege van kerkvoogden, notabelen en col lectanten werd de kist naar het kerkhof gedragen, waar de zoon van de heer A. J Turion dankte voor de grote belang stelling Ds Saraber eindigde met het lezen van de Apostolische Geloofsbelij- Zowel in de kerk als op het kerkhof was zeer veel belangstelling. Onder de vele aanwezigen merkten we op: burge meester C. J. v. d. Hoeven, oud-wethou der O R. I. Viveen, de gemeentesecre taris, de heer J. de Bres, ds H. P. Fort- gens. het bestuur van de afd. Voorscho ten van de WD. het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank en de kassier van die bank, het dagedydes bestuur van „On derling Hulpbetoon", het bestuur van de avondambachtstekensohool en oud-me dewerkers van de overledene. Opbrengst erwtensoepactle De net- to-"pbrenrct van de erwtensoep-actie voor de vluchtelingen in Karmthië is f 1326.51 KON. WILHELMINA-VERENIGING BESPRAK FEESTPLANNEN. Gisteravond hield de Komngm Wil helm ina vereniging in „Het Wapen van Voorschoten" haar jaarlijkse ledenver gadering. De voorzitter, de heer B. Hoogwerff Kroon, verwelkomde een niet zo bijzon der groot aantal van de meer dan 1000 leden tellende vereniging. Ook de ere voorzitter, burgemeester C. J. van der Hoeven, was ter vergadering aanwezig. In zijn jaarverslag noemde de secre taris, de heer Nasveld. het afgelopen jaar een voor de vereniging zeer be langrijk jaar, daar het 50-jarig bestaan van de vereniging herdacht werd. Spr. herinnerde aan het grote succes van de leden-werf-actie die in verband daar mede werd gehouden. Verder sprak hij zünerkentelijkheid uit voor de mede werking van de beide muziekverenigin gen en het gemeentepersoneel voor hun aandeel in de uitstekend geslaagde feestvieringen. Uit het verslag van de penningmeester, de heer Van Gent, bleek dat de boeken werden afgesloten met een batig saldo van ruim f.850. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op: de aftredende be stuursleden. de heren J. G. van Gent, J. de Bres en P. C. Kraaiieveld, welke alle drie heikiesbaar waren, werden bij ac clamatie opnieuw benoemd. Wat betreft de komende feestelijkhe den heeft het bestuur, in overeenstem ming met de richtlijnen van hogerhand, besloten het accent van de feestelijkhe den dit jaar te laten vallen op de 10- jarige herdenking van de bevrijding op 5 Mei De viering van Koninginnedag op 30 April wordt in hoofdzaak voor de kinderen georganiseerd en zal ln de zelfde geest worden gevierd als gebrui kelijk. terwijl bovendien plannen be staan voor het houden van een voetbal wedstrijd en het geven van een concert. In grote lijnen zal de viering van de bevrijdingsdag als volgt plaats hebben: "s morgens vlaggenjjarade. waarschijnlijk met medewerking van een detachement van de marine. Verder een toespraak door de burgemeester. Daarna een her denkingsdienst voor de gehele bevolking, waarschijnlijk in het- pnrk. De bedoeling ls dat daar gesproken zal worden door voorgangers van de verschillende kerke lijke richtingen. Behalve nog een concert zullen 's morgens ceen uitbundige feeste lijkheden plaats hebben. Na de middag zullen dan de bevrijdingsfeesten plaats hebben. Vastomlijnde plannen daarvoor bestaan nog niet. In overweging is o a. Passagiers ongedeerd; toestel onbeschadigd De P.H.-C.G.C. „Jacob Maris" van de K.LJVI. heeft vanmiddag om 13.15 uur een vrije landing op een motor weten te maken op het vliegveld van „Norr köping" (Zweden). Het toestel was kort tevoren met 36 passagiers van het vliegveld Brommi by de Zweedse hoofdstad opgestegen toen zich om nog niet nader bekende redenen een storing voordeed in een van de moto ren waardoor deze uitviel. De gezagvoerder Captain Schueller trachtte eerst de Coiwair Schueller toestel1» weer op het vliegveld Bromma neer te zetten, maar het zicht was reeds gedurende de hele ochtend slecht, zodat men. nadat Schueller enige tijd boven Bromma had gecirkeld, hem opdracht gaf de delicate landing op het vliegveld van Norrköping dat 100 mijl ten Z.W. een optocht, volksspelen, muziek en des avonds een lampion-optocht, vuurwerk, terwijl ook zeer waarschijnlijk het Ballet der lage landen" zal optreden. Verschillende suggesties van de leder- zoals toneeluitvoeringen door plaatse lijke toneelverenigingen, werden door het bestuur in overweging genomen. WASSENAAR AANRIJDING Op de Rijksstraatweg hoek Zijdeweg had een aanrijding plaats tussen een auto en de 36-jarige wielrijder F. A. Santkuyl alhier, die by zijn val een her senschudding opliep Hij werd na de eerste hulp met de ambulance-auto naar zyn woning vervoerd. Tegen de autobestuurder, die geen voor rang verleende, werd procesverbaal op gemaakt. VAN DE TRAP ÓEVALLEN In de ouderlyke woning aan de Lang straat kwam de 11-jarige Wouter Perse- na ire van de trap te vallen en liep een hersenschudding en een wond aan zyn hoofd op. Benoeming BU beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van K. en W. zyn voor het jaar 1955 tot plaatsvervangende leden benoemd in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de diploma's als machi nist. machinist-stoker en motordrijver aan boord van zeerissersvaartuigen: J. ten Cate. kapitein-luitenant-ter-zee m Koninklijke marine b.d. en J. W. Schuld, oud-hoofdwerktuigkundige Petroleum Maatschappy „La Corona", alhier STADSNIEUWS Als één der eerste jaarverslagen over 1954 ontvingen wy hedenochtend het jaaroverzicht van de Dr Van Voort- huysenstichting. In dit verslag spreekt het bestuur de wenselykheid uit. dat binnen afzienbare tijd verbetering wordt gebracht in de verzorging en beloning van de pupillen van de werkplaats- Jongens. Nadat nog eens de belangryke betekenis van de Nazorg uiteen is gezet, wordt een overzicht gegeven van de leerlingen, die de school verlieten en een plaats in het arbeidsproces vonden. Zeer node wordt een subsidie ontbeerd, die het mogelyk maakt een sociaal- paedagoog volledig in dienst te nemen. Onder leiding van mr J. Dryber is een commissie ln het leven geroepen, welke thans de mogeiykheden bestudeert om in Leiden te komen tot een tehuis voor alleenstaande gehandicapten. Het aantal begunstigers is gestegen tot 83, terwijl het aantal gemeentebesturen, dat sub sidie verleent aan de stichting voor pupillen, die daadwerkelyk geholpen zün. met vier is vermeerderd, waardoor dit aantal thans op zeven is gebracht. Door de dames A. Galjaard. A. Ouds hoorn en A. Blom is de organisatie van een bazar ter hand genomen. Het hoofd van de byzondere school aan de Hoge Morsweg verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat het on geval. dat zich Dinsdag in het gymnas tieklokaal van deze school heeft voor gedaan. geschiedde buiten de lesuren. Bovendien overkwam dit ongeval geen van de scholieren, doch een lid van een gymnastiekvereniging, die zich een ogenblik aan het toezicht van de leiding had onttrokken. van Stockholm ligt, uit te voeren. De weersomstandigheden boven Norrköping waren aanzienlijk gunstiger dan boven Bromma. waar men vanmorgen deeds enige vluchten had moeten afgelasten. Er zyn geen gewonden en het toestel is onbeschadigd. Men hoopt vandaag nog de reis naar Amsterdam te kunnen voortzetten. GEVONDEN VOORWERPEN. In het tudvak van 15 tot en met 31 Januari zyn de volgende voorwerpen ge vonden: Zilveren kinderringetje met steentje; loupe tmodel penhouder»: handschoe nen; damessohoen (blauw stoffen) sjaal: Zuidwesteractentas; meda-Uon (goudkleurig, waarin 2 foto's»vulpen; geldsbedrag; zak. gevuld met brandstof fen; militaire tas; zilveren halsketting, waaraan een kruisje: damespolshorloge (doublé ikindermuts portemonnaie met inhoud, bivakmuts; jongenspet; zakmes; schooltas; sleutels: armband; stropdas; stethoscoop, ceintuur, dop van benzinetank; paar balletschoentjes; mu ziekboekje (zang); alpinomuts; dames paraplu; tandwiel: damesschoen met bontrand: identiteitskaart (t.n.v. Cor nelia Maria en Johannes La mbo ilap tule stof; gymnastiekschoenzilveren broche, waarin 3 tandjes zijn ingezet; bril; wanten: rozenkrans in étui; mond orgel; herenpolshorloge: breekijzer; mo torhandschoen: manchester jasje; gou den damesring met steentje: 3 pasfotos van dame; loonzakje met inhoud (t.n.v. mevr. N. v. d Luy tCrispyn)ballpoint- pen; visnet: handtasje met inhoud; boodschappentas inhoud vleeswaren zakdoeken, gemerkt L. F wieldop van auto Volkswagen ikmderkruiwagen Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het Hoofdbureau van Po litie Zonneveldstraat 10. op Woensdag en Zaterdagmiddag tussen 14 en 16 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. E.B.U.•overschot Januari f 97 millioen De Nederlandsche Bank deelt mede, dat biykens de voorlopige gegevens het betalingsverkeer met de aan de Europe- se Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende de maand Januari 1955 resulteerde in een over schot van eiroa f. 97 millioen. Twentsche Bank 10% dividend Naar wy vernemen zal ln de eerst volgende algemene vergadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank worden voorgesteld over 1954 een divi dend uit te keren van 10 (v. J. 9 BEURSOVERZICHT STEMMING PRIJSHOUDEND Amsterdam, 3 Februari Na 2 dagen van flink herstel heeft de beurs vanmiddag even de pas gemar keerd. In de koersen zat weinig bewe ging en vrijwel alle hoeken lagen mees tentijds verlaten. Alleen Kon. Olie wist enkele punten te avanceren. Begin beurs steeg de koers tot 554 doch la ter volgde een reactie tot 552. dus toch nog 3 punten hoger dan gisteren. Phi lips wist zich le handhaven op 329, Aku en Unilever een puntje lager. Het jaarverslag van de Amsterdam- sche Bank heeft een gunstige indruk ge maakt; de koers steeg van 2574 tot 260. Ook de overige bankaandelen goed op peil. Op de Soheepvaart-fdeling vied weinig te beleven. De rede van de voor zitter der Nederimdsche Reedersvereeni- ging by het 50-jarlg bestaan gehouden, sorteerde weinig effect. Over het alge meen verbeterden de meeste fondsen hier een fractie. Ook op de cultuurafdeling was het uitermate stil. De leidende fondsen wis ten zich ongeveer te handhaven op het niveau van gisteren In Kertowono en Kali Bendo werd vanmiddag geen no tering gemaakt; Kertowono doet een bod op de aandelen Kali Bendo. Daw es en Young iets lager. Guidensbelegg-.ngen stil en onveranderd. Beurs van Amsterdam Donderdag 3 Februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102A 1024 Grootboek obl101% 1014 Ned. '51 34 1014 101"» Ned. '53 34 1014 101» Ned. '48 3% 100V* 100dr Ned. '54 3'4 99» 100 Ned. '55 3% 100 100 Ned. '47 34 3 100100ft Dollarlng '47 3 964 964 Investeringscert. 3 101% 101ft Ned. 62-64 3 101 4 101 ft Indië '37 A 3 99% 99 ft Grootboek '46 3 99» 100 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 60 59% Nat. Handelsbank 154% 1564 Ned. Handelmy2144 215 AK.U2904 2884 Philips 329 329% Unilever 374 3724 Wilton Feyenoord 210 210 Biliton 2de r2944 2914 Kon. Olie f 50.— 274 275 Kon. Olie 549 551% Amst. Rubber 114% 1144 Holl Amer. lyn 192 193% Kon. Ned. Stoomb.181% l«n% Ned. Scheepv. Unie 166% 1664 H.V_A141% 140% Java Cult63 604 Deli My134% 134 Tenembah 98% 96%, N1ET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (4) 3 1014 101% Den Haag 1937 1 3.. 101B Leiden 1947 100 R'dam "37 I III 34 101% 102 Industr. Obligaties Philips Dollar lng 104% 104% 125 131 Eindhoven '54 24 108 108'i Enschede '54 24 109% 109 Den Haag '52 I 24 133 132% 131 130% R'dam '52 I 24 128% 12Rft idem n 2 4 135 135 Utrecht '52 24 H9A 119ft NIET-ACTIEVE AANDELEN Credietins tellingen 2574 259 Bank- Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 228 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir fabr Kon. Ned. Grofsm. Rott. Droogd. My. Tieleman en Dros Zwanenb. Organon.. Handelsondernemingen 235 141 B 480 B 534 250 Spoorwegen Deli Spoorw. My. Amerik. fondsen Aandelen Holl. Constructie Int. Kunststoff. Ind Kon. Ned. Edelmet Pref. w.a. idem Textiel Gebr v wyk Leidsche Wolspinn Ned. Electrolasmy Sikkens Lakfabr 53 Ver Touwfabrieken Wernlnk's Betonm. 332% 80 704 814 81 87%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11