LEIDSCH DAGBLAD Verlaag melkprijs met één cent Verdere tegemoetkoming gevraagd voor gi'ote gezinnen en bejaarden WEERBERICHT Nachtelijk drama in Amsterdam (in de staat New York) Bloedige botsing van hoeren met politie in Noord-Frankrijk 93ste Jaargang WOENSDAG 2 FEBRUARI 19SS No. 28439 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week fTitte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Motie Droesen (K. V. P.) Minister houdt voet bij stuk (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Droesen (KVP) heeft minister Mansholt gisteren in de Tweede Kamer nog eens uiteengezet dat de verhoging van de melkprijs nodig was als gevolg van de gestegen kosten van de boeren. De prijsverhoging had eigenlijk moeten bedragen 2.35 cent per liter. De voor naamste reden waarom het bedrag naar boven is afgerond op 3 cent, met vermindering van de subsidie op de melk, is gelegen in het gemeenschappelijk Benelux-verband. Want het grote struikelblok op de weg naar een economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg, is de landbouw. Op onze subsidie politiek zit de Economische Unie nog vast. Het zou onjuist zijn geweest de subsidie op de melk te verhogen omdat begin Maart met elgië de bespre kingen beginnen over de landbouwproblemen. De hoop bestaat dat in de eerste helft van 1955 principiële overeenstemming wordt bereikt en dat dan begin 1956 de Economische Unie kan worden gesloten. Voor de heer Droesen, die de melk prijs met een cent wil verlagen door verhoging van de subsidie, was het ant woord van de minister onbevredigend. Hij ziet, ook in Beneluxverband, geen bezwaar in een tijdelijke verhoging van de subsidie op de melk tot omstreeks 1 Juli as. wanneer de belastingverlaging ingaat. Hij diende daarom een motie in om de subsidie op de melk tijdelijk te verhogen, waardoor de melkprijs met een cent kan worden verlaagd. Ook de heer den Hartog (VVD) wilde de subsidie wel tijdelijk verhogen, maar de heer Vondeling (PvdA) was van me ning dat dit nader moet worden beke ken bij de belastingverlaging en bij een algemeen debat over lonen en prijzen. Voor de aanvang van de interpellatie- Droesen over de melkprijs had trouwens ook de heer Burger (PvdA) aangedron gen op een nota van de regering over de stijging van de kosten van levenson derhoud opdat de discussie zou kun nen worden gevoerd in een wijder ver band. Maar voorzitter wilde liever eerst de gang van zaken met de interpellatie afwachten. In zijn motie had de heer Droesen de regering ook uitgenodigd maatregelen te treffen ter tegemoetkoming in de zware lasten van de grote gezinnen en bejaarden als gevolg van de verhoging van de melkprijs. Voor dit deel van de motie kreeg liij echter van andere par tijen geen steun. Het zag er gisteren niet naar uit dat de motie een kans maakte te worden aangenomen, temeer niet omdat de mol ie ook de uitnodiging aan de re gering bevatte er voor te waken dat de zandboeren inderdaad een toeslag In Fijnaart is gistermorgen een monument onthuld ter nagedachte nis van de slachtoffers van de Watersnood van Februari 1953. Verspreide opklaringen De Bilt verwacht: Plaatselijk nog wat lichte regen. Later enkele verspreide opklaringen. Maximum temperaturen van 6 tot 10 graden. Zwakke wind. (Opgemaakt te halfeen). Zon op; 8.21 uur; onder; 17.32 uur. Maan op: 13.22 uur; onder: 5.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.36 uur. (Doodtij). Dit nummer bestaat dit 10 paglna'g van 1,7 cent per kg. melk zullen krij gen en dat alsnog overleg zal worden gepleegd met het Landbouwschap over het thans gekozen garantie-systeem van de door de boeren afgeleverde melk. De heer Vondeling (PvdA) merkte op dat de garantie voor de zandboeren vaststaat en dat nader overleg met het Landbouwschap is toegezegd. Geen enkel punt van de motie zal de PvdA dus steunen en dan wordt het voor de KVP moeilijk een meerderheid in de Kamer te vinden, omdat van de sprekers, die gisteren aan het woord zijn geweest, alleen de woordvoerder van de VVD instemming heeft betuigd met een tijdelijke ver hoging van de subsidie op de melk. In zijn eerste termijn had minister Mansholt reeds gezegd dat de verhoging van de melkprijs alleen ongedaan kan worden gemaakt door verhoging van de subsidie, eventueel op margarine of sui ker of door verhoging van de kinderbij slag, maar dat zou allemaal op hetzelf de neerkomen. Dan hadden we de sub sidie op de melk niet behoeven te ver lagen. De regering vindt het een gevaar lijk beleid niet de consequentie te trek ken uit een onvermijdelijke verhoging van de kostprijs van de melk. Verhoging van de subsidie op de melk was volgens minister Mansholt ook ge wenst omdat het Rijk ook millioenen zal moeten betalen ter ondersteuning van de zandboeren. Die steun zal volgens het door de regering gekozen systeem vol doende zijn. Het nadeel van het systeem van de stichting voor de landbouw was, dat uit belastinggelden f. 37 millioen zou worden betaald aan de boeren op de weidebedrijven, die het niet nodig hebben. Vandaag wordt het debat voortgezet. Ir Keus tot de boeren Gulden lijdt aan slepende ziekte Koopkracht gulden is sterk verminderd Op een propagandabijeenkomst van de afdeling Utrecht van de Stichting voor Nederlandse zelfstandige handel en industrie, waaraan een 2000 boeren en boerin nen uit de provincie Utrecht deelnamen, heeft ir H. J. Keus, oud-directeur van „Heemaf" gesproken over de waarde van de gulden. Ir Keus constateerde dat de gulden aan een slepende ziekte lijdt, gepaard met een vermageringsverschijnsel, dat bezitters, rente- en pensioentrekkers verontrust. Reeds staan weer professoren gereed om de gulden een injectie te geven (revalu atie) doch, zo meende ir Keus, hiermee heeft men dc gezonde basis van de gulden verlaten. Die basis aldus spreker betekende, dat wie een gulden spaarde met rente op rente meer guldens van minstens dezelfde koopkracht terugkreeg. Die basis bete kende ook dat wie geld leende met rente op rente meer guldens terugkreeg van op zijn minst dezelfde koopkracht. Dat betekende de basis van de eerlijke gulden. Op de basis van een gezonde gulden gingen de Verzekeringsmaatschappijen hun verplichtingen aan. Zij doen dit ook nu nog op guldensbasis en kunnen ook niet anders. Maar wanneer deze basis, als na 1945, wordt losgelaten, dan ont staan er volgens spreker toestanden waarin de schulden verminderen maar ook de vorderingen. Wie nu een vooroor logse hypotheek aflost, betaalt slechts een derde van de koopkracht terug die hij leende, en de hypotheekgever krijgt slechts een derde van zijn vordering be taald. Het merkwaardige in deze toe stand is. zo meende ir Keus. dat het z.g. risico-mijdend kapitaal in werkelijkheid meer risico draagt dan het z.g. risico dragend kapitaal dat in aandelen belegd wordt. Immers, aldus ir Keus, de koersen van Staatspapieren vertonen eerder een neiging tot dalen dan tot stijgen en wan neer, vroeg of laat de rente op de kapi taalmarkt bij geldverkrapping een nei ging tot stijging zou gaan vertonen, moet nog met een verdere daling van de koer sen van deze Staatspapieren rekening worden gehouden. Een na-oorlogse Engelse Staatslening, die tegen 2.5 werd uitgegeven, noteert nu rond 65. Dit wil zeggen aldus spreker, dat de bezitter bij verkoop van zijn 100 pond sterling maar 65 pond sterling terug krijgt, maar die 65 pond vertegen woordigt wegens de muntontwaarding slechts een gedeelte van de koopkracht welke ter beschikking werd gesteld. Tegenover dc stijgende prijzen en lonen zag ir Keus een chronische da ling van de ruilwaarde der besparingen in de zgn. risico-mijdende bcleggings- scctors. Tegenover de lonende prijs staat een door fiscale uitholling en Iedere werkgever zal van nature naar een zo groot mogelijke productie streven waarvan de werkgelegenheid afhankelijk is: zijn taak is de continuïteit van zijn bedrijf na te streven, waarbij vrijheid een onmisbare rol vervult, omdat men zonder vrijheid geen verantwoordelijk heid kan dragen. Dit geldt voor de zelf standige werkgever in het bedrijfsleven, maar, zo meende ir Keus, in niet mindere mate voor de zelfstandige boer. De con juncturele terugslagen en misoogsten vereisen vrijheid van handelen. Het zal de boer nooit mogelijk zijn zich aan op en neergang te onttrekken, hetgeen indi vidueel niet mogelijk is en ook in een collectiviteit niet te verwezenlijken zal zijn indien men een gezonde basis van onze munt wenst te handhaven. In een toestand van overvloed aan arbeidsgele genheid, waarin wij m ons land beland zijn, wordt het inflatiegevaar groter. Een loonsverhoging van 24 in twee jaar in het landbouwbedrijf kon niet door ratio nalisatie worden opgevangen zo mgent ir Keus. die in dit verband wees op de verhoging van de melkprijs. Het scheppen van een kunstmatige werkgelegenheid door verder geldbe- derf wordt een sociaal kwaad, waar voor tenslotte allen de rekening heb ben te betalen. Het gaat voor de toe komst van ons land om een zo groot mogelijke productie, waaruit automa tisch een zo groot mogelijke werkgele genheid resulteert. Doch hiervoor, zo meende ir Keus, is prijsdaling inplaats van prijsstijging een onontbeerlijke voorwaarde. Hr. Ms. Fregat Jolian Maurits van Nassau" is Dinsdagmorgen on der bevel van Kapitein-Luitenant ter Zee \V. F. van der Valk-Bouman van Den Helder vertrokken met be stemming Niettw-Guinea. Het fregat zal aldaar de laak overnemen van Hr. Ms. fregat ..Van Kinsbergen". dat. onder commando van Kapitein- Luitenant ter Zee F. Bruijn. naar men verwacht eind December naar Nederland zal terugkeren. Foto: Een beeld tijdens het ver trek van de rede van Den Helder. Het debat over de hum-verhoging In een nader eindverslag verklaart de Commissie van Rapporteurs voor de al gemene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting 1955 uit de Eerste Kamer het op prijs te zullen stellen, indien de regering vóór de openbare behandeling over de algemene politieke beschouwin- gen de Kamer alsnog wilde mededelen, in hoeverre de berichten in de bladen van Vrijdag, 28 Januari j.l. over een compromis, dat in het Kabinet zou zijn bereikt met betrekking tot de huurver hoging en de eventuele invoering van een huurbelasting, waarheid bevatten. De eerste zou. tot 20 beperkt, slechts gelden voor huizen met hogere huren dan f. 400. in verband met deze beperk te huurverhoging zou een huurbelasting achterwege blijven. De Commissie van Rapporteurs meent, dat een vruchtbaar debat over dit deel van het Kabinetsbeleid alleen mag wor den verwacht, indien Je regering aan het in de aanhef van dit nadere verslag gedane verzoek zou kunnen voldoen. Elf kinderen bij brand om het leven gekomen Elf kinderen en de vader van rijf van hen zijn om het leven gekomen door een brand, die Dinsdagochtend vroeg een woningblok in Amsterdam (in de Ameri kaanse staat New Vork) in as heeft ge legd. Er woonden tien gezinnen in het woningblok. Er zijn vijf personen ge wond, van wie een zwaar. Volgens de politie is de brand ont staan door het overstromen van de olie van een oliekacheL Sommige bewoners vluchtten in nacht kleding naar buiten, waar een sneeuw storm de temperatuur tot onder het vriespunt had doen dalen. Een vrouw wist haar 84-jarige moeder naar bulten te slepen. In totaal zijn in een week tijd in een aantal tragische branden in zes ver schillende Amerikaanse staten 46 per sonen, meest kinderen, om het leven gekomen. In een flat in New York City verlo- K.P.M. en Molukken INTERPELLATIE GERBRANDY? (Van onze parlementaire redacteur) De heer Gerbrandy (AR) heeft giste ren in de Tweede Kamer verzocht de mi nister-president te mogen interpelleren over het vervoer van Indonesische troe pen door de Koninklijke Paketvaart Maatschappij naar de Molukken. Morgen zal over dit verzoek worden beslist. Agrarische bevolking tvil al te royale steun voor de suikerbieten behouden e Parijse correspondent) Op een manifestatie van boeren tegen de landbouw-politiek van de regcring- .<Iendès-France is het gisteren in Lille (d.i. Rüscl, in Noord-Frankrijk) tot bloedige botsingen met de politic gekomen. Een tiental gewonden onder beide partijen moest in het ziekenhuis van de stad worden opgenomen. Twee boeren, van wie er één met een groot slagersmes gewapend was, zijn in hechtenis genomen. Zij worden beschul digd van handtastelijkheden en pogingen tot rebellie tegen de politie. Maar PMF vindt melk beter dan alcohol Er waren gistermiddag, naar schatting, een twaalfduizend man in het centrum van Lille verzameld, die kwamen pro testeren tegen de opheffing van zekere bijstandsmaatregelen voor de suikerbie tenproductie. die de regering-Mendès- France in het raam van haar anti-alco- hol-politlek juist tot wat redelijker ver- Dinsdagmorgen om zes uur is een i vorstperiode om van de Oranje- convooi tankschepen, geassisteerd sluizen uit door het ijs de andere door de sleepboten ..Tina" en oever van het Ifsselmeer te bereiken. ..Temi" van de Oran esluizen ver- Een luchtopname "art 'e trokken met bestemming Lemmer. drie tankschepen, dc Aliothtij-1 Dit was de eerste poging na de I dens de moeizame reis. Hoe taai het I ren drie kinderen en drie volwassenen het leven. Bij andere branden in deze stad kwamen verder nog zes personen om. In Chuckatuck, in de staat Virgina, zijn vorige week Dinsdag zes kinderen tussen de drie en 14 jaar verbrand. In Rossville (Georgia) kwam een 29- jarlge moeder om het leven bij een ver geefse poging om haar vier kinderen te redden nadat in het huis een oliekachel tot ontploffing was gekomen. In een kamp in Augusta (Georgia) kwam een sergeant van het leger met zijn drie jonge kinderen in een brand in hun huis om. In de staat Indiana vonden drie kin deren de dood in een brand die werd veroorzaakt door een oververhitte olie kachel. Nabij Liberty In Kentucky kwam een vrouw met haar twee kinderen om het leven toen hun boerderij in vlammen opging. Prinses Margaret in West-Indië Prinses Margaret van Engeland is Dinsdag met de Stratocruiscr C'anopus in Port of Spain (Trinidad) aangeko men, waar haar reis van een maand door Brits West-Indië een aanvang zal nemen. Op de vlucht van Londen naar Port of Spain werden twee tussenlandingen gemaakt: een te Montreal en een te Montego-baai op Jamaica. Tijdens het oponthoud op Jamaica maakte de Prin ses een autotocht rond de baai. Bij aankomst op het vliegveld Piarco op Trinidad werd zij geestdriftig toege juicht door een grote menigte. houdingen wenst terug te brengen. De betogers wilden op een gegeven moment opdringen naar de prefectuur. De com missaris van politie verzocht toen de boerenleiders hun volgelingen van die plannen te willen afbrengen, maar de opwinding bleek al zo groot, dat de menigte niet meer voor rede vatbaar was. Het politie-cordon werd op ver scheidene plaatsen doorbroken en de republikeinse gardisten -moesten toen tot charges overgaan, waarbij ook van traan- gasbommen gebruik werd gemaakt. De massa kon toen eerst langzaam worden terug gedrongen, waarbij in koor de op heffing van de regeringsmaatregelen werd geëist. Onrust belemmert sanering Deze nieuwe onlusten, na de massa betogingen. overal in het land, van Pou- Jade's winkeliers, hebben in rechtse poli tieke kringen al terstond verscheidene reacties opgewekt. Vele burgemeesters van plattelandsgemeenten zouden als protest tegen de regeringspolitiek willen aftreden, oud-premier Paul Reynaud.die de boeren van Noord-Frankrijk in het parlement vertegenwoordigt, heeft een interpellatie aangevraagd en dat voor beeld is door de ex-minister van Land bouw Antier gevolgd. Deze bóeren-afge vaardigden zullen zeker niet nalaten zich te beroepen over de onrust, die nu in het land over de landbouwpolitiek opnieuw tot uiting ls gekomen en met dat beroep zullen zij bij voorbaat verzet willen aan tekenen tegen de economische sanerings plannen. waaraan Mendès-Fiance nu spoedig al zijn krachten hoopt te kunnen gaan wjjden. ijs nog was. blijk: wel hieruit, dal n, p„m,„ h„ft in een lid van dc bemanning van het radio-toespraak nogmaals op gewezen. schip zonder gevaar op hel ijs naast i'LTSSSÏÏR 'ïn™" t'.et SChtp Staat. deze directe actie van de boeren blijkt nu opnieuw dat die onderwerping niet langs (Luchtopname ANr-Foto) [een leien dakje bewerkstelligd zal kun nen worden. Terwijl een stralend lente-zonne tje op London Airport, het grote Londense vliegveld een spel van lichen schaduw speelde, is Prinses Margaret van Engeland, met de ..Cènoptis". een Stratocruiser van de B.O.A.C.. vertrokken naar West- Indië. in welk gebied zij een maand hoopt te verblijven.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1