V I il II Prinses Margaret maakt reis door Brits West-Indië Eerst bestand, dan „agressie" ter sprake in Veiligheidsraad schrale huid? m In Oost-Europa zes millioen man onder de wapenen LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 1 FEBRUARI Vervolg van Pag. 1 Normale vrolijke jonge vrouw met veel aanleg voor cabaret-artiste Sprankelend van levenslust De aanstekelijk vrolijke Margaret was al van Jongsaf de robbedoes In het her togelijke en later koninklijke gezin. In Buckingham Palace haalde zij bU herhaling kattekwaad uit. Zij nam vazen en andere voorwerpen van hun plaats en er was bijna geen plek, waar zl) zichzelf niet verstopte. Deftige hof- dignitarissen waren bij haar niet veilig! Later ontwikkelde zjj een onnavolg baar talent om anderen te imiteren. Wanneer een staatsman of andere be langrijke bezoeker zijn hielen had ge licht. kwam zij'in actie en de Koning moest vaak haar komisch optreden bieden, omdat het te ver ging. Maar meestal schaterden allen haar. Als zij geen vorstelijk personnage was geweest, zou Prinses Margaret waarschijnlijk cabaret-artiste geworden zijn! Met groot talent kan zij chansons en andere voordrachten ten beste geven. Zij deed dat ook toen zij met haar tante de hertogin van Kent, enkele Jaren geleden een bezoek bracht aan Parys. Prinses Margaret Is dol op 'toneel, revues en films en ook op dansen. Voor de dood van haar vader ging zjj erg veel uit. Op het ogenblik iets minder. In de Londense nachtclubs is zij een geziene IN OGELVLUCHT Macht en invloed EEN van de wonderlijkste organisa ties ter wereld is zeker het tBritse) Gemenebest, een samenstel van af hankelijke en onafhankelijke gebieden, zó vaag en in nevelen gehuld, dat men verstandig doet zelfs het woordje „Brit se" tussen haakjes te plaatsen. Hoe doe zelig de omtrekken van dit vervolg-op- het-Britse-wereldryk (Empire) eigenlijk wel zijn, blijkt wel hieruit, dat de repu blieken India en Pakistan er deel van uitmaken, ofschoon Koningin Elizabeth er hoofd van is!!! Zo iets kan men in de Engelse wereld verwachten, in tegen stelling byv. met de Fransen, die, Juris ten als zij zijn, niet zouden rusten voor zy een bijzondere kunstige constructie hadden ontworpen om een dergelijke te- genspraak-ln-zichzelf aanvaardbaar te maken. Maar de Britten (die nota bene niet eens een Grondwet hebben!) trek ken zich van contrasten zoals de ge noemde geen zier aan: voor hen komt het er slechts op aan, of de „organisa tie" (van organisatie kan men nauwe lijks spreken!) in de praktijk voldoet De juridische vorm kan him weinig of niets schelen. Dèt die band tussen de acht souvereine staten en 35 kolomale protectoraatsgebieden inderdaad bestaót blijkt wel hieruit, dat zeer druk bezette blijkt wel hieruit, dat zeer druk bezette staatslieden van (grote) landen als bijv. Canada, Australië, Nleuw-Zeeland, Zuid Afrika. India en Pakistan de moeite hebben genomen deze week naar Lon den te komen om daar de gemeenschap pelijke belangen op typisch Britse wijze te bezien. Want dat is toch wel de bin ding tussen deze premiers: dat zy de wereldproblemen bezien in het licht een gemeenschappelijke manier van denken, ontstaan door hun Britse op voeding en gevormd onder Invloed van staatsinstellingen-in-him-landen, die ontleend zyn aan die in het Moederland. Een ander bewijs vin de realiteit van het Gemenebest is het feit, dat de do minions, die o.a. het recht hebben zelf standig te beslissen over oorlog en vre de, geen ogenblik aarzelden Londen te volgen, toen dit de Duitsers de oorlog verklaarde. Alleen Ierland hield er zich bulten. Behalve die dominions zijn er koloniën (Cyprus bv. en Brits Guyana), kroonkoloniën (Hongkong oa.), zelf be sturende koloniën (zoals Malakka), mandaten (Tanganjlka in Afrika) er protectoraten (o.m. Kenia). Een men gelmoes dus van staten, die hoger of la ger op de ladder van de zelfstandigheid staan. Het allermerkwaardigste van het Gemenebest is dus hierin gelegen, dat het zó plooibaar en rekkelijk ls, dat zelfs staten, die tot volkomen zelfbe stuur promoveren, tóch reële betrekkin gen met deze wereldorganisatie blijven onderhouden. Is het dus wonder, dat het Gemenebest nog steeds een vierde deel van het landoppervlak van de aar de bestrijkt, bewoond door eveneens een vierde deel van de bevolking, dat zich voorts een vierde deel van de wereld handel voltrekt binnen zijn grenzen en dat meer dan de helft van de wereld handel afgerekend wordt in sterling? Welke brallende dwaas kondigde des tijds voor de Duitse radio aan, dat hi) het Britse wereldrijk zou vernietigen? Nu, een „rijk" in de strikt-juridische zin is het Gemenebest eigenlijk niet meer. maar „het werkt", ook in zijn nieuwe en zich steeds vernieuwende vormen. Vóór de eerste wereldoorlog organi seerde Engeland ..koloniale" bijeenkom sten. nadien waren het ,.ryks"-confe- renties en sedert de jongste wereldoor log is het contact helemaal zwevend ge worden en Informeel. Engeland treedt alleen op als een soort „pater familas", als „oudste van het huisgezin", waarvan ieder gelijke rechten heeft. Het kenmer kende van de verhoudingen na 1945 is, dat het monopolie der blanken is ver broken. Een andere factor van belang ls de zuigkracht, die bijv. de Ver. Staten uitoefenen op Canada. Australië en Nieuw-Zeeland. Er zijn ook andere mid delpuntvliedende krachten: de anti-En gelse stroming in Zuid-Afrika. de on derlinge geschillen tussen India en Pa kistan e.d. Ondanks die krachten van „verval", die op dit Gemenebest inwerken, bete kenen de leden stuk voor stuk heel wat: Canada op het Amerikaanse vasteland, Engeland in Europa en trouwens in de gehele wereld, India in Azië en Austra lië en Nieuw-Zeeland in Z.O. Azië (men denke eens aan de kwestie-Nieuw-Gul- nea). Er kan geen twijfel aan bestaan, det deze week in Londen ook het pro- bleem-Formosa aan de orde zal komen, dat Nieuw-Zeeland daarbij steun zal ontvangen voor zijn bemiddeling, dat premier Nehroe van India zal vertellen over zijn ervaringen van zijn reis naar Peking en dat hem zeker wenken gege ven zullen worden met het- oog op het bezoek, dat hij volgende maand aan Moskou zal brengen. Als macht moge het Gemenebest groter dagen gekend hebben, zijn invloed is nog steeds onberekenbaar groot! gasi. Maar men mag daaruit vooral niet concluderen, dat de Prinses lichtzinnig zou zijn. Zij is een normale jonge vrouw, die schik heeft in het leven. Waarschijnlijk gaat zi) veel minder uit dan andere meisjes van haar leeftijd. Maar hiar partijtjes komen nu eenmaal niet in de krant Een beetje overdreven... Wat Prinses Margaret betreft worden de feiten vaak overdreven voorgesteld. Toen het uitgaande Londen haar de laatste jaren minder zag. mompelde men dat er een radicale ommekeer ln haar leven gekomen was! Het was bekend, dat zij godsdienstige lezingen volgde, dat was genoeg voor de bewering dat zij nu wel vast en zeker non zou worden! De werkelijkheid is eohter gans an ders. Een feit is overigens, dat zij zich sinds het heengaan van de Koning meer dan ooit aan haar moeder hechtte. In de moeilijke maanden na het overlijden was zi) een enorme steun voor haar. Hèt onderwerp van gesprek Inzake de Prinses is natuurlijk de vraag met wie zü zal trouwen. ZU gaat nooit uit zonder mannelUk escorte. Vandaar dat al haar vrienden voortdurend In het oog wor den gehouden en dat men allerlei voor spellingen vastknoopt aan de namen van de jongemannen met wie zij danst of by wier ouders zy soms een weekeinde doorbrengt. Maar de vertrouwde vriendenkring werd allengs kleiner omdat de een na de ander in het huwelijk trad, maar niet met Prinses Margaret! Het was hier ook weer de verbeel dingskracht, welke te zeer meesprak. Wamt- het is niet meer dan gewone hof- routine. dat de Prinses op haar feestjes en theaterbezoeken vergezeld wordt door ten minste twee jongemannen. In de praktijk waren het er meestal veel meer. Men dacht dat één hunner natuurlijk de ware vriend was en dat de anderen slechts dienden om de aandacht af te leiden. Zo was iedereen vertrouwd met de namen van vele Jongelieden uit de aristocratie zoals O'Gllvy, Blandford, Egerton, Dalkeith. Porchester, Derby. Wallace en Tennant. Zy waren bekend alsof ze minister waren of de leden van een crickettest team. Vaak komt Prinses Margaret laat in de nacht thuis. Maar altijd wordt zij by haar terugkeer vergezeld door een rechercheur. Minder romantisch kan het niet! Het gerucht over een liefdes- affaire tussen haar en de vroegere hof- intendant Peter Town send is nu ver flauwd. Toch zijn er nog genoeg, die geloven dat. als de Prinses volgend Jaar 25 Jaar wordt en zij volgens de wet vrij zal zijn haar eigen echtgenoot te kiezen, de romance herleven zal. Romance met Townsend? Deze clausule uit de wet betreffende de koninklijke huwelyken bestaat al sinds 1772, maar ls nooit toegepast. Zy schrijft voor, dat elke afstammeling van George III de toestemming van de souvereln nodig heeft om te trouwen, zulks tot de leeftijd van 25. Indien de souverein weigert, moet de afstammeling twaalf maanden van te voren zijn of haar huwelijk aankondigen, in welk geval alleen nog de belde Kamers van het parlement er een stokje voor kunnen steken. Het feit dat Prinses Margaret blykens een onlangs aangenomen wet niet meer als eerste in aanmerking komt om als regentes op te treden in geval van overlijden van Koningin Elizabeth, wordt soms wel uitgelegd als een aanwijzing dat men hiermede de weg heeft willen vry maken voor een huwelijk met Townsend, die niet van adel en ge scheiden ls! De afkondiging der wet viel samen met de algemene speculatie over de romance, maar dat kan een toevallig heid zijn geweest. Het ls trouwens logisch dat de hertog van Edinburgh regent wordt, omdat hy Prins Charles moet voorbereiden op diens latere taak. Mooiste ogen ter wereld Hoe het ook zij, Prinses Margaret is te onafhankelijk van geest om zich »ot een bepaald huwelijk te laten dwingen. Zy zal trouwen met eigen keuze en zij wacht blijkbaar haar tyd af. Wie weet zal zy de gelukkige op haar komende reizen ontmoeten. Want dit is de eerste grote opdracht om haar land te vertegenwoordigen en er zullen wel meer volgen. De eerste maal, dat zy de souvereln vertegenwoordigde, was bfl de inhuldiging van koningin Juliana »n 1948 in Amsterdam. New Yorkse politie zoekt naar bruin geklede vrouw De New Yorkse politie is op zoek naar een „in het bruin geklede vrouw", die Donderdagochtend vroeg is gezien ln de nabijheid van de woning van de ver moorde millionnatr Serge Rubinstein, kort voor zyn lijk werd gevonden. Vol gens de politie bestaat er een sterk ver moeden. dat Rubinstein is vermoord door een vrouw, of dat een vrouw de moordenaar geholpen heeft. De „Journal American" meldde Maan dag. dat Rubinsteins vrouw en twee dochters van resp. acht en negen jaar in feite de gehele erfenis van tien millioen dollar krijgen. Geen van Rubinsteins talryke vriendinnen stond in het testa ment vermeld, aldus dit blad. Koning van Nepal heeft in Nice een hartaanval Koning Tribhoevana van het Hima- laja-rnkje Nepal heeft Maandag in Nice aan de Franse Rivièra. waar hy een rustkuur door maakte, een hartaanval gekregen. De koning moet voorlopig het bed houden. Kroonprins Mahendra Vir Vikram Sjah treedt tydens de afwezigheid van zyn vader op als staatshoofd. Tot voor enkele jaren was koning Tribhoevana nog nooit bulten zyn land geweest. Hij kwam in 1911 aan het be wind. doch gedurende 44 jaar was hy in feite een gevangene in zyn paleis. Het land werd in die periode bestuurd door de familie Rana, die het erfelyk pre mierschap bezat. De laatste Rana trad in 1961 af. Koning Tribhoevana werd toen een constitutionele koning. De kwestie-Formosa Rood-China uitgenodigd tot het sturen van een afgevaardigde Tsjang wil garantie vóór ontruiming van Tatsjen De Veiligheidsraad der Ver. Naties heeft Maandag met negen stemmen te gen een (de Sovjet-Unie) besloten het Nieuw-Zeelandse voorstel om te spre ken over de mogelykheid van een be stand in het gebied van Formosa op de agenda te plaatsen. De afgevaardigde van Nationalistisch China onthield zich van stemming. Een voorstel van de Sovjet-Unie voorrang te verlenen aan bespreking van de klacht van het Kremlin over Amerikaanse agressie tegen China, werd verworpen met tien stemmen tegen een (de Sovjet-Unie). Wel werd deze klacht als tweede punt, na het Nieuw-Zeelandse voorstel, op de agenda geplaatst. Met tien stemmen te gen écn bepaalde de raad. dat de be spreking van het Nieuw-Zeelandse voor stel voltooid moet worden, voor men zal beginnen met de behandeling van de Russische klacht. Voorts besloot de raad. op voorstel in Nieuw-Zeeland, Communistisch China uit te nodigen een afgevaardigde te sturen om de debatten in de raad over de kwestie-Formosa by te wonen. De stemverhouding was negen voor, één tegen (Nationalistisch China) en één onthouding (de Sovjet-Unie). (lnger Med-adv.) genééstIj Het was ook de eerste keer dat zy voet zette op het Europese vasteland. Nederland zag toen inderdaad de stra lende sprookjesprinses, gehuld als ze was in een gewaad van witte tulle. Men weet dus dat zy klein van gestalte is en dat zy sprankelt van levenslust. Volgens de Amerikanen bezit zy de „mooiste ogen ter wereld" Prinses Margaret neemt nooit repre sentatieve functies van Koningin Eliza beth over. Indien zy bezoeken aflegt, doet zy zulks uit hoofde van haar eigen positie. Wanneer een Britse vereniging of instelling een lid van de Koninklijke familie wil uitnodigen, dan dient men een dergelyk verzoek rechtstreeks tot de vorstelijke persoon in kwestie te rich ten, die zelf beslist of zy al of niet aan het verzoek kan voldoen. Op het ogen blik vervult zy echter meer taken zelfstandig, zonder aanwezigheid van haar moeder. Vorig jaar ging zy naar Duitsland, waar zij de president en dr Adenauer ontmoette. Maar haar bezoek droeg geenszins een politiek karakter en gold uitsluitend een aantal Britse leger onderdelen, waarvan zy ere-kolonel is. Het was trouwens allerminst een fortuinlyke tocht, omdat haar helicopter in slecht weer raakte en zij vreselijk door elkaar geschud werd, hetgeen haar ook was aan te zien. toen zy de troepen inspecteerde. Maar niemand had het nodig gevonden er lets over mede te delen, zodat de ontvangende officieren geen speciale moeite deden haar op haar gemak te stellen. Zelf zweeg zy ook over de onaangename gewaarwordingen tydens de vlucht. Later lekte het uit. Na deze laatste stemming besloot de laad de vergadering te verdagen tot Communistisch China het verzoek zal hebben ontvangen en er op geantwoord zal hebben. Alleen Nationalistisch China verzette zich tegen de verdaging. Tsjang Kai-sjek wil ruilen De Amerikaan Cabot Lodge ver klaarde voor de verdaging, dat de Ver. Staten instemden met de uitnodiging aan Communistisch China, doch dat deze instemming geen verband houdt met de kwestie van de vertegenwoordi ging van China in de Ver. Naties. Het betekent geen Amerikaanse erkenning van de regering in Peking. President Tsjang Kai-sjek van Na tionalistisch China heeft de Ver. Staten verzocht om een waarborg voor de ver dediging van de eilanden Quemov en Matsoe in ruil voor zyn instemming met de ontruiming van de Tatsjen-eilanden, aldus is Maandag in welingelichte krin gen in Taipeh vernomen. Men meent te weten, dat Tsjang de order tot ontruiming van de Tatsjen- eilanden uitstelt, totdat hij de verzochte waarborg van de Ver. Staten zal heb ben ontvangen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag op een persconferentie verklaard, dat de Ver. Staten de Sovjet- Unie niet hebben gevraagd by Commu- nistisch-China te bemiddelen om te verhinderen dat in het gebied van For mosa strijd ontbrandt. Hy achtte het echter wel mogeiyk. dat Amerika een dergelyke stap zou overwegen. Hij beantwoordde hiermee een zinspe ling van de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof. dat de Sov jet-Unie wellicht open zou staan voor een dergelyke benadering. De woordvoerder zei. dat „alle norma le diplomatieke middelen overwogen zullen worden, overal waar dergelijke middelen kunnen worden beschouwd nuttig of opportuun te zyn". Zó gebaart de wereldberoemde violist-componist Fritz Kreisler, die morgen zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren, als hij in zijn wo- Rapport van Lord Ismay De Sovjet-Unie en haar satellieten hebben op het moment naar schatting 6 millioen manschappen onder de wape nen, aldus een uitvoerig verslag van de secretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay. In dit uitgebreide verslag, dat tot ti tel draagt „De eerste vyf jaar 1949 1954". geeft Ismay een overzicht van de ontwikkeling, die de NAVO in de eerste vyf jaar heeft doorgemaakt en van de strijdkrachten, die het Westen tegenover zich geplaatst ziet. In het verslag, waarin Lord Ismay ook zyn gedachten over de toekomst laat gaan. wordt de Sovjet-Unie onomwon den als de mogelijke aanvaller be schouwd, terwyi het „Duitse deelnemen Zaterdag is voor verlof gehele dienstdag Beroep Rijksambtenaar ongegrond (Van onze Haagse redacteur) De Zaterdag geldt voor de verlof regeling van Rijksambtenaren alt hele dienstdag. Dit ls de opvatting van het Ambtenarengerecht, dat het be roep van Ryksambtenaar mr J. A Freseman Gratama, ongegrond heeft (Ingez. Med.-Adv.) Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rbeumatiek. Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. By talloze Rheumatiek- lyders ligt de oorzaak ln onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stro men en biyft zo vrij van de onzuiver heden, die Uw pynen veroorzaken. Kruschen's zes minerale zouten zyn over de hele wereld beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. -I I De directeur vsn de W Met een enkel woord fietsdag, welke op 30 Mei (2e Pinksterdag) door ae Ned. Bromt letsbond voor de tweede maal zal worden georganiseerd, heeft als einddoel Rhenen. De algemene De directeur van de Wereldblbllo- J. C. Wlnta- ln de Kroon- Iorde van België. De Vlaamse schrijver BINNENLAND Herman Telrllnck deelde Zaterdag J.l. deze benoeming door Koning Boudewijn mede op de boekententoonstelling van de We reldbibliotheek te Brussel. Donderdagmiddag zal de Belgische piloot M. H. Bleuvelet, die op 5 Augustuf ven het vorige Jaar met zyn Thunderjet- straaljager boven Eindhoven ln moeilijk heden kwam en ln plaats van gebruik te maken van z(jn schietstoel een noodlan ding even bulten de stad maakte, ln Eind hoven worden gehuldigd. De gezamenlijke drankbestrijders- organisaties ln ons land zullen van Hemel vaart tot Pinksteren wederom hun z.g. „blauwe week" houden. Deze „blauwe week" zal ditmaal op tweede Pinksterdag worden besloten met een byeenkomst ln het openluchttheater te Ede. Gistermiddag heeft burgemeester Van Walsum van Rotterdam ln de Duizend schoonstraat de weduwe J M. Huls In 't Veld-Rademaker geluk gewenst ter gele genheid van haar 101e verjaardag. Gisteravond omstreeks acht uur is de 70-1arlge heer A. G. Fortgens uit Haar lem, die op de Hecmstecdse Dreef fietste, by het linke afslaan aangereden door een hem achterop komende autobus. De fletser werd geschept en daarbij zo ernstig ge wond, dat hij naar het Ëllsabetbgasthuls ln Haarlem moest worden vervoerd, waar hy kort na aankomst ls overleden. Voor de 17e en tevens laatste maal onder commando van Kapitein werd bericht, ln Maart a.a. met pensioen uit Rotterdam vertrekken nnar Colombo, Singapore en Indonesië. Kapt Frits J de Jonge, uit Breda, die straks Kapt. Goede- waagen als gezagvoerder op de „Willem Ruys" zal opvolgen, maakt deze reis reeds als Staf-Kaplteln mee. BIJ K.B. ls benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Ryksunlversltelt t< Utrecht. om onderwijs te geven ln het Nederlands privaatrecht, mr G. N. var Opstall, thans raadsheer ln het Gerechts hof te Amsterdam. Benoemd zijn tot ge woon hoogleraar ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht: a. om onderwijs te geven ln de psychodiagnostiek van de volwassen mens en de psychologie van menselijke relaties ln samenleving en beroep. Jhr. dr D J. van Lennep; b. om onderwys te geven ln de theoretische wijsbegeerte en de ge schiedenis der wijsbegeerte na de middel eeuwen. dr mr K. Kuypers, belden thans buitengewoon hoogleraar. BUITENLAND Uit goede bron ln New Delhi wordt vernomen, dat India Woensdag een over eenkomst met de Sovjet-Unie zal tekenen, onder welke de Sovjet-Unie een staal fabriek ln India zal bouwen Op 27 Jan. heeft het Indische kabinet zyn goedkeu ring gehecht aan de ontwerpovereenkomst, die door de Indische onderhandelaars was voorgesteld De staalfabriek zal een pro ductiecapaciteit hebben van een millioen ton per Jaar Kapelaan Paul Adenauer, een zoon van de West-Duitse Bondskanselier, ls Zondag opgenomen ln de West-Duitse „club van lange mensen", die de bijzondere belangen van personen, dio meer dan 1.90 meter lang zijn behartigt. Paul Adenauer meet 1.96 meter. Een grote brand heeft Zondag ln do stad Korogho aan de Ivoorkust 3000 per- gemaakt. Zes personen zyn «1 daklc om het leven gekomen. Op een byeenkomst ln Oost-BerUJn hebben 87 voormalige Duitse generaals en officieren een resolutie aangenomen. waar- In vereniging vaji Duitsland wordt geëist. De vergadering was georganiseerd door oud-veldmaarschalk Friedrlch von Paulus. die ln 1943 by Stalingrad door de Russen gevangen genomen werd. Ook de Poolse regering heeft besloten de staat van oorlog met Duitsland te be ëindigen. aldus heeft Radlo-Warschau be kend gemaakt. De regering verwijst naar het Sovjet-Russische decreet van 25 Jan.. waarby de staat van oorlog met Duitsland wordt opgeheven. aldus meldt het Communl persbureau „Nieuw China". Zo ver trokken Zondag meer dan 800 metaalbe werkers uit Sjanghai naar Noord-Oost- Chlna om te helpen by de bouw van een autofabrlek en andere belangrijke Indus trieën, aldus dit bericht. Klkoejoe-wachten hebben de leider van de Mau-Mau voor het gebied van Fort Hall. „generaal" Ihoera, gedood, alsmede twee van zyn metgezellen. Dit ls door een legerwoordvocrder ln Nairobi, de hoofd stad van Kenia, meegedeeld. Oeneraal Thomas White, plaatsver vangend stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft medegedeeld, dat alle gevechtsvliegtuigen van de luchtmacht, slechts :rootste kern- De onderhandelingen ln Parys over zelfbestuur van Tunesië hebben Zondag- -••ond goede vorderingen gemaakt, aldus erd Maandag vernomen. De premiers van Frankrijk en Tunesië bereikten overeen stemming over het belangrykste gedeelte van de zogenaamde Juridische conventie betreffende de bevoegdheden hoven en rechtbanken. verklaard. Mr Freseman Gratama was by het Ambtenarengerecht in beroep gegaan tegen de Minister van Econo mische Zaken, die naar klagers oor deel de Zaterdag ten onrechte als een volledige dienstdag had aangemerkt. Het Ambtenarengerecht heeft giste ren dit beroep ongegrond verklaard. Het college overweegt daartilj dat als werkdagen moeten worden aangemerkt alle dagen van het jaar, behalve Zon dagen, en officiële feestdagen. In het Algemeen Rijksambtenaren-Reglement., zo wordt voorts overwogen, is geen aan knopingspunt te vinden voor de opvat ting dat Zaterdagen als halve diensl- dagen gelden, indien de ambtenaren een diensttydregeling hebben met vrije Zaterdagmiddagen. Het besluit .waartegen klager in be roep ging was niet strydig met het Alge meen Ryksambtenaren Reglement. Het Ambtenarengerecht heeft verder buiten beschouwing gelaten dat de minister van Economische Zaken aan de diensthoofden van zyn Departement heeft bericht dat van 1 Januari 1954 af de Zaterdag weer als een gehele verlof dag geldt, daar deze uitvoering niet strydt met de verlofregeling, neergelegd in het A.R.A.R. Gemenebest bijeen in Britse hoofdstad „Japan stond Formosa af, maar aan wie?" In Londen is gisteren de conferentie van premiers van het Britse Gemene best over de toestand in de wereld be gonnen. De besprekingen zullen een week duren. Het belangrijkste punt van bespreking zal waarsohitniyk wel de kwestie-For- mosa zijn. Men verwacht evenwel, dat de premiers met eventuele pogingen om een formule voor vermindering van de spanning en beëindiging van de vyan- delijkheden te vinden zullen wachten op de uitkomst van de bespreking van de kwestie in de Veiligheidsraad der Ver. Naties. Minister Eden legde in een toespraak uit. waarom Groot-Brlttannië verschil maakt tussen Formosa en de Pescadoren enerzijds en de. kleine eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland ander- zyds. By het vredesverdrag me! Japan heeft Japan nl. wel Formosa afgestaan, doch er is toen niet bepaald aan welk land Formosa overgedragen werd. Daar om ls de wetteiyke positie van dit eiland nog niet beslist, aldus Eden. Uit goede bron verneemt het Franse persbureau AFP. dat parallel aan deze conferentie een conferentie over de bin nenlandse veiligheid van de Gemene- bestlanden wordt gehouden, waarby o.m. een Australisch dossies over de kwestie- Petrof zal worden behandeld. De hoof den van de veiligheidsdiensten van de Gemenebestlanden zouden nauwere sa menwerking wensen, vooral omdat elke staatsburger van een dezer landen met een paspoort vrtj alle andere landen van het Gemenebest als toerist kan gerechts- binnenkomen, aldus de zegsman van I A.F.P. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 nur) Helsinki llzel Stockholm motregen Oslo nevel Kopenhagen nevel Aberdeen half bew. Dublin Londen Amsterdam Brussel Pari is Bordeaux Gronoble Nice Berllln Frankfort Miinehen Ztlrloh Genéve Locarno licht bew. windstil ziwaar bew. zo 3 onbewolkt zzo 5 onbewolkt zzo 6 onbewolkt z 2 half bew. zzo s zwaar bew. nno regen nevel achbew. mist regen eeh. bew. ono 13 11 33 zo 4 -0 nno 2 1 windstil -4 windstil -0 windstil -1 windstil 4 windstil 13 1 ring te New York gasten ontvangt en daarmee in een druk gesprek natuurlijk over muziekl gewik» 1 keld raakt Ismay schryft o.a.: „Sinds 1947 is da numerieke sterkte van de landstrijd krachten der Sovjet-Unie vry constant op 175 divisies gebleven maar de mobili teit en vuurkracht van deze divisies li sinds dien sterk toegenomen door me chanisering en modernisering van de uitrusting. De Sovjet-Unie beschikt nu over 65 tank- en gemechaniseerde divi sies, terwijl de infajiterie-divisies gemo toriseerd zijn en tevens beschikken over tanks en bijkomende artillerie." „Het Russische potentieel aan para chutisten en luchtlandingstroepen is sinds het einde van de tweede wereld oorlog toegenomen", zo zegt het rapport, dat verder schrijft, dat het aantal di visies in de satellietlanden der Sovjet- Unie sinds 1947 byna verdubbeld is en op een totaal van ongeveer 80 divisies ls gekomen. Tezamen met de Oost-Duitse „politie"- strydkrachten beschikt de Sovjet-Unie en haar satellieten over zes millioen man, die onder de wapenen zyn, aldus het rapport. Ismay wyst er verder op, dat de Russen en hun satellieten periodiek een proef- mobilisatie houden op grond waarvan men schat, dat ze dertig dagen na een mobilisatie over een totaal van niet min der dan 400 divisies kunnen beschikken. Na het uitbreken van de oorlog in Ko rea is de kracht van de NAVO snel toe genomen en vandaag den dag beschikt de INoord-Atlantische Verdragsorgani satie van Turkye tot Noorwegen over 100 divisies waarvan een deel gevechtsklaar is en de rest zich in verschillende stadia van paraatheid of in reserve bevindt. Uitslaande brand in Amersfoort In Amersfoort heeft gistermiddag voor de tweede maal binnen 14 dagen een uitslaande brand gewoed, ditmaal in de in de binnenstad gelegen opslagplaats van het radio-technisch bureau Helms. Deze opslagplaats was gevuld met gum mi en rubberkabels. Met 8 stralen heeft de brandweer een stryd van twee uur tegen de vlammenzee gevoerd, voordat het gevaar voor de belendende percelen geweken was. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat twee jongetjes van ongeveer 5 jaar een vuurtje van houtwol hadden gestookt. Ruim 5 uur na het ontstaan van de brand was men nog met het nablussingswerk bezig. De firma Helms is tegen brandschade verzekerd. Myxomatosis op de Veluwe De myxomatosis maakt thans op d# Veluwe slachtoffers onder de wilde ko nijnen. Op vele plaatsen zyn cadavers van wilde konynen aangetroffen. Slechts het grondgebied van het Kroondomein schijnt nog niet door de« konynenziekte te zyn besmet. 1 windstil -5 7 I 7 0.2 5 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2