LEIDSCH DAGBLAD PMF begon zware week in parlement met een nederlaag Kamer gaf blijk van misnoegen Dertig sprekers over Nd-Afrika N.V.V. contra het huurbesluit en de melkprijsverhoging WEERBERICHT Romantische prinses vertrok naar romantisch eilandenrijk Van jongsaf de robbedoes in de Engelse koninklijke familie Europa verspeelde wereldpositie door treurige verdeeldheid 93ste Jaargang DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 No. 28438 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand; f0,50 per week •Vitte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Aan de vooravond van de debatten over Noord-Afrilca, die morgen begin nen en Vrijdagnacht of Zaterdagochtend met een positief of negatief vertrou wensvotum zullen worden besloten, heeft de regering-Mendès-France gisteren in de Nationale Vergadering (Tweede Kamer) een principiële nederlaag gele den. De Kamer, die de nationale begroting voor dit jaar nog altijd niet voteer de, heeft gisteren namelijk bovendien met 325 tegen 286 stemmen geweigerd de regering de gelden toe te staan, die zij voor haar huishoudelijke uitgaven over de maand Februari nodig heeft. Alle waarnemers, pro of contra PMF, zijn het er wel over eens, dat de premier deze week zijn zwaarste parlementaire beproeving tegemoet gaat sedert hij in Juli van het vorig jaar het bewind aanvaardde. Mendès-France heeft trouwens zelf Zaterdagavond voor de radio erkend dat zijn regering in gevaar verkeert. Einde deze week zal men dus weten of de strijdvaardige minister-president ook deze obstakels wist te overwinnen. Katholieke halsstarrigheid wegens kleine grieven De weigering van de Kamer werd ge motiveerd met de nodige en niet altijd geheel misplaatste critiek op de minder objectieve houding, die de nationale radio bi) de berichtgeving aan zou nemen. In de dagelijkse persoverzichten zouden vooral de oppositiebladen, volgens ver schillende sprekers, te weinig aan het woord kunnen komen. Ook zijn aanmerkingen gemaakt op het misbruik van de nationale microfoon, waaraan Mendès-France zich bij zijn veelbeluisterde wekelijkse Zaterdagavond causerieën zou bezondigen. En een grief van wat andere aard betrof een contract, dat de regering had ontworpen voor de radio's van Monte Carlo en van Saar- brücken. By monde van de ministers van Financiën en Voorlichting werd bij het slot van de zitting nog toegezegd die con tracten te zullen verbreken. Maar zelfs die belofte vermocht de katholieken er niet toe te brengen hun halsstarrig af wijzend standpunt jegens dit kabinet te herzien. De nieuwe minister van Financiën. Buron, zal nu een nieuw maandbudget moeten opstellen. Maar ernstiger dan het extra werk en tijdverlies, dat daaraan verbonden is, is het symptoom, dat in de stemming van gisteren besloten lag: de aanwijzing namelijk van een nieuw en aanzienlijk prestige-verlies, dat de rege ring weer heeft geleden. Er zijn nu een kleine dertig sprekers voor de Noord-Afrika debatten van mor gen en Donderdag ingeschreven en men mag vrezen dat die hun critiek op het beleid van Mendès-France nog ongebrel- delder zullen spuien nu de oppositie ter gelegenheid van de generale repetitie van gisteren bij het tellen van de neuzen tot de voor haar zo bemoedigende slot som kon komen. Zij teil prijzenstop of loonsverhoging Telegram aan ministerraad Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen heeft zich met het vol gende telegram tot de voorzitter van de ministerraad gewend: „Het Verbondsbestuur van het N.V.V. nam met verbazing en teleurstelling kennis van de berichten inzake het voornemen van de regering af te zien van de in de Troonrede aangekondigde maatregelen met betrekking tot ver dere verhoging van de huren, gepaard gaande met de mogelijkheid van een bestemmingsheffing, teneinde een deel van deze verhoging ten bate te doen komen van de financiering van nieu we woningen. Aannemende dat voornoemde bericht geving op juiste gronden berust, is het N VV.-bestuur van oordeel, dat huur verhoging in deze vorm beter achter wege kan blijven, omdat zij aldus een Bezoek Zweedse Koningspaar Het officieel bezoek van Hunne Ma jesteiten de Koning en Koningin van Zweden aan H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden is thans nader vastgesteld op Dinsdag 26, Woensdag 27 en Donderdag 28 April, zo deelt het Ministerie van Bui tenlandse Zaken mede. Hunnen Ma jesteiten blijven daarna nog een dag onofficieel in Nederland en vertrek ken op de avond van 29 April weer naar Zweden. Aanvankelijk was het bezoek een dag eerder vastgesteld. Verachting en afgrijzen De Israëlische eerste-minister. Mosje Sjaret, heeft Maandag uiting gegeven aan ..de verachting en het afgrijzen" ran zjjn regering nu Egypte geen gehoor heeft gegeven aan de verzoeken om i»ee Joden, die op beschuldiging van spionnage ter dood waren veroordeeld, gratie te verlenen. Hij zei dit in het Israëlische parle ment naar aanleiding van de terecht stelling van de twee mannen te Cairo. Zij werden gisteren door de strop om bet leven gebracht. Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Maximum temperatu ren van 3 tot 13 graden. Matige wind tuxen Zuid en Zuid-Oost. (Opgemaakt te halfeen) 2 Februari Zon op: 8.22 uur; onder: 17.30 uur. Maan op: 12.19 uur; onder; 4.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.19 en 23.06 uur. I nw«mer bestaat alt 10 pagina's doelmatige politiek ten aanzien van woningbouw, huur- en loonvorming be lemmert. Het Verbondsbestuur betrok in zijn overwegingen eveneens de verhoging van de melkprijs en het effect daarvan op de prijsbeweging in haar geheel. Indien de sedert October Ingetre den stijging van de kosten van levens onderhoud, laatstelijk bevorderd door de verhoging van de melkprijs, niet door prijsmaatregelen van de zijde der regering ongedaan wordt gemaakt, voelt het N.V.V. zich genoodzaakt te bevoegder plaatse compensatie door middel van loonsverhoging aan orde te stellen." Verlofgangers f 2000. ontstolen Een onbekende heeft een twintigtal onderofficieren van parate onderdelen der vierde divisie, die gelegerd is in de Willem George Frederik-kazerne te Harderwijk juist op de dag, dat zij met klein verlof zouden afzwaaien, een bijzonder onaangename verrassing bezorgd. De mannen werden namelijk alle van hun portemonnaies en porte feuilles beroofd, inhoudende in totaal een bedrag van naar schatting f. 2000. De ledige portefeuilles werden terug gevonden in een betonnen afvalbak op het terrein, gelegen tussen twee gebou wen, waarin de diefstal werd gepleegd. De onbekende moet met de situatie ter plaatse goed op de hoogte zijn geweest De politie stelde, met gebruikmaking van een speurhond, een onderzoek in; tot nu toe zonder resultaat. Weer grensgevecht bij Costa Rica In de nacht van Zaterdag op Zondag Is een Costaricaanse patrouille langs de grens met Nicaragua slaags geraakt met bewapende mannen, die klaarblijkelijk behoorden tot de Nicaraguaanse natio nale garde. Het gevecht droeg een bui tengewoon heftig karakter. De vijftig man sterke Costaricaanse patrouille stond onder bevel van kapitein Jorge Sumero. Slechts hij en een soldaat zijn er in geslaagd La Cruz te bereiken, waar zij hun relaas van de aanval gaven. Kapitein Sumero deelde mede. dat zijn patrouille de aanvallers aanvankelijk had weten tegen te houden, doch dat zy moesten wijken, toen de tegenpartij „aanzienlijke versterkingen" ontving en bovendien uit de lucht gesteund werd. De Costaricaanse generale staf heeft een compagnie van de Nationale garde naar het betrokken grensgebied gezon den. Costaricaanse autoriteiten hebben de Organisatie der Amerikaanse staten verzocht Internationale waarnemers naar het grensgebied tussen Costa Rica en Ni caragua te zenden. Margaret naar West-Indië (Van onze Londense correspondent) Gisteren is Prinses Margaret Rose naar West-Indië vertrokken voor een bezoek, dat een maand zal duren. Wat is er romantischer dan een Jonge schone huwbare Prinses? Daarom staat zij al zovele jaren in het midden van de belangstelling. Zon der twijfel is zij de lieveling van het Engelse volk. Er gaat bijna geen dag voorbij of er is nieuws over de Prinses, want zij Is stellig het levendigste lid van de Britse koninklijke familie. Het komt niet alleen door haar opgeruimd zonnig karakter, maar ook door haar bewegingsvrijheid, die ook als kind reeds nu eenmaal groter is dan die van de rest van haar naaste familie. Toen haar oudere zuster Elizabeth nog een jonge Prinses was. die dagelijks op haar latere taak werd voorbereid en vele pretjes moest laten schieten, placht Prinses Margaret plagend tot haar-te zeggen: „Bemoei jij je maar met je Empire" Veel praatjes over haar gedrag, die geen steek houden De Prinses Is gisteren met de Strato- cruiser „Canopus" van de BOAC de Oceaan overgestoken, hetzelfde toestel, waarmee Koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh de eerste étappe van hun wereldreis hebben gemaakt en waarmee ook Sir Winston Ohiurchill en Anthony Eden de Oceaan oven-staken. Voor haar tocht langs de eilanden- keten maakt zy. behalve van vliegtuigen, gebruik van het koninklijk jacht ..Bri tannia"; dat eigenliik helemaal geen jacht is, doch een groot zeeschip, dat in geval van nood kan worden veran derd in een hospitaalschip. De Prinses zal meer dan honderd officiële gebeur tenissen bijwonen 1> ••in. dat zy veertien uren .in touw" is. Hoe vermoeiend dat zal zyn kan men dus wel verstellen. In zekere zin wordt het toch ook weer een „droomreis", wat het zomerklimaat betreft, het landschap en ook wat het vreugdebetoon betreft. Want de bewoners van de eilanden ziin meesters ln het feestovieren. Hon derden „calypso's", vijfregelige liedjes, die door weemoedige of opgetogen stem men met -mntaarbegeleiding zullen wor den gezongen en waarin op unieke ma nier hulde wordt gebracht aan de Prin ses. zijn ter gelegenheid van het bezoek gecomponeerd. Maar dat neemt niet weg, dat er in het gebied van de Caralbisohe Zee spanningen genoeg bestaan, waarvan de nood op Jamaica getuigt! Daarom is Binnenkort Indonesische verklaring Over „Nederlandse infiltratie" De Indonesische minister van Defen- sie, mr Iwa Koesoemasoemantri, heeft bevestigd, dat totdusver nog geen offi ciële verklaring aan de Nederlandse" re gering ls gezonden betreffende het waar nemen van Nederlandse duikboten in de Indonesische wateren en de hiermee in verband gebrachte infiltraties. Desgevraagd zeiae de minister, dat hy hierover gesproken heeft met zyn colle ga van Buitenlandse Zaken, die het van het grootste belang, dat tijdens het bezoek van de Prinses kleurlingen niet worden achtergesteld. Want dat zou blijvende wrok tengevolge hebben. Een onvergeeflijke fout was het toen by het bezoek van Koningin Elizabeth aan Bermuda, alleen blanken werden uitgenodigd tot het officiële diner. Op Jamaica zal de Prinses op een van de mooiste landgoederen ter wereld lo geren. nl. de ambtswoning van de gou verneur Sir Hugh Foot. Kings House. Sir Hugh is een broeder van het links-socia listische parlementslid Michael Foot. Het gebouw is omgeven door prachtige tuinen, waar sinaasappels, ananas en cocosnoten groeien. Hier zal Prinses Margaret- vyf dagen uitrusten. Op 2 Maart vliegt zy huiswaarts. Ans Blaas uit Haarlem is het eerste meisje in ons land. dat het diploma brandwacht bij de Bescher- ming^Bevolkin^Jiecft^pehaald^^ VIJF-JARENPLAN POST ZEGELS IN INDIA mnmmm&S Slot op Pag. 2 I Knap Zweeds rapport toont o.a. grote achterstand van Oost-Europa aan (Van onze Brusselse correspondent) De Europese eenheid, zo jammerlyk verbroken door het yzeren gordyn, zou ons continent tot een grote macht kunnen aaneensmeden. Oost- en West-Europa vormen een blok van 391 millioen inwoners. Een treffend cyfer, namelijk van het verbruik van cement, doet de achterstand van dat Europa duidclyk aan de dag treden: de 391 millioen Europeanen verbruikten in 1950 55.5 millioen ton cement. De Verenigde Staten met hun 160 millioen inwoners verbruikten 38.5 millioen ton cement. Er zün nog veel sprekender voorbeelden, o.m. het hoge vleesverbruik, de consumptie van eieren, enz. De luxe-uitgaven zyn in de Ver. Staten veel belangryker dan in Europa, waar de pryzen relatief te hoog liggen, daar de Europese producenten voor een tc kleine markt werken en gehandicapt zUn door hoge douanetarieven, zelfs binnen het eigen continent. Nederland overtreft bijv. Polen in sterke mate Dit zyn enige van de conclusies, waar toe een Zweedse hoogleraar in een nieuw economisch standaardwerk ls gekomen. Professor Ingvar Svennilson, hoogleraar aan de universiteit van Stockholm, heeft voor de „Economische commissie voor Europa" «een organisatie van de Ver. Naties» en op kosten van de Amerikaanse verzending van de verklaring zal zorgRockefeller Foundation een belangwek- drngen. Verwacht kan worden, dat spoe- kende studie ondernomen, welke Jaren dig een officiële verklaring aan de Ne- arbeid en moeizaam onderzoek heeft ge- derlandse regering ter hand zal worden vergd. Het 342 pagina's tellende ..Growth gesteld, zo zeide hij. and stagnation in the European Econo- Veel Amerikanen voornamelijk middenstanders - op komst De rijken gaan eeliter naar elders Wordt Formosa spelbreker? PRINSES MARGARET (Speciale berichtgeving) De vooruitzichten van het vreemdelln- genbezoek aan ons land zyn voor de komende zomer zeer gunstig. Het aan tal Amerikanen zal zelfs de cyfers van vorig jaar beduidend overtreffen. Dit vertelden ons verschillende directeu ren van Reisbureaux, die wij te Am sterdam naar hun mening vroegen. Deze reisbureau-directeuren hebben afgelopen winter bezoeken aan Amerika gebracht voor het stevigen van hun za kenrelaties aldaar. Reeds thans zyn di- ,e boekingen voor Europa gedaan en Nederland staat op vrywel alle pro gramma's. Toch Ls er een duidelyke ken tering waar te nemen wat de bezoeken aan Nederland betreft. In tegenstelling tot de Jaren 1948-1951 zyn het thans niet meer alleen de zeer welgestelden, die hier komen. De reizen de Amerikaan is vooral te zoeken in de sector van de middengroepen. De mid denstanders en de bovenste laag der ar beidende klasse zy komen ook niet meer individueel, maar in groepsver band. Deze lieden sparen ongeveer vyf jaar om de gemiddelde duizend dollar by- een te brengen., die zo'n gczelschaps- reis naar Europa kost. De gemiddelde tydsduur van zo'n reis Ls ongeveer 3 a 4 weken. Hoewel zy niet tot de meest welgestelden behoren, zyn zy in de Ver. Staten een zeer groot com fort gewend en het is zaak hen in de beste hotels onder te brengen. Vele Reisbureaux zyn thans reeds voor hun Europa-tours volgeboekt en alles laat zich nog gunstig aanzien. Er is thans echter een kink in de ka bel gekomen, namelijk de clausule die de Amerikaanse Reisbureaux thans te legrafisch hun Europese relaties hebben bericht: boekingen gaan door als er geen oorlogstoestand rond Formosa ont staat. De zeer welgestelde Amerikanen be zoeken niet Nederland, zy zullen dit jaar naar de Rivlèra gaan of het nog Zuldeiyker zoeken in Spanje, MalLorca of Noord-Afrlka. Op het ogenblik schynt vooral ook Tndla een geliefd vacantleoord voor de .oer ryke Amerikanen te ztjn. De anderen gaan Europa bekyken, en daarvan profiteren onze Reisbureaux en Horeca be dryven. my" (groei en stilstand in de Europese economie), dat zopas in Genève werd vrygegeven. is een belangryke weten- schappelyke bydrage geworden tot de studie van de ontwikkeling der Europese economie. Het is bovendien wetenschap- pelyk-technisch bekeken, een ware krachttoer om in enkele jaren een over zicht te maken van de grote structurele problemen en wyzigingen. die het Euro pese en Noord-Amerikaanse bedryfsleven van 1880 tot 1950 hebben beheerst, ter- wyi statistieken en beschouwingen een beeld trachten te geven van de ontwik keling in Europa tot 1960. Het is niet onze bedoeling dit standaard werk van Europees economisch onder zoek te analyseren. Wy hebben hier en daar aan het werk enkele gegevens en cyfers ontleend. Deze zullen o.l. de voor- en tegenstanders van de Europese idee tot bezinning nopen Want tot bezinning noopt inderdaad b.v. het aantal auto's ln de Westerse landen, vergeleken met dat in de Oost-Europese landen. In Ne derland reden vyf jaar geleden 227.000 personenwagens, vrachtwagens en auto bussen tegen in Polen 70.000. Nederland telde toen ruim 10 millioen inwoners. Polen meer dan het dubbele, nameiyk byna 25 millioen. De cement-consumptie van Nederland is bykans even groot als die van Polen, ofschoon Nederland dit product groten deels moet importeren. Een idee van de lage levensstandaard in Oost-Europa kan men zich vormen wanneer men nagaat hoe laag de invoer is van die landen. Nederland Importeerde in 1950 voor 2.068 milliard dollar goederen. Polen voor 885 millioen dollar. De Poolse export had een waarde van 631 millioen dollar, de Nederlandse van 1.4 milliard dollar. Intussen zyn de Polen biykbaar gaan Inzien, dat zy hun binnenlandse markt van verbruiksgoederen moeten voorzien en de situatie is volgens de jongste be richten dan ook enigszins verbeterd. Wat de cyfers betreft, die we straks vermeld den. deze kunnen niet worden betwist. Zowel de Poolse als de Nederlandse cij fers werden door de resp. regeringen aan de Economische Commissie voor Europa te Genève meegedeeld. Het werk van prof. Svennilson toont ons. dat Europa in de laatste vUftig ja ren zyn wereldpositic heeft verloren. Het heeft nochtans méér mensen en even veel kansen, grondstoffen en hersens als de Ver. Staten. Deze vormen echter een eenheid en dat is het gclu-im van huil macht! .,'ant uit die eenheid vloeit auto matisch een technische superioriteit voort.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1