Americano Koninklijke Ned. Bond van oud-onderofficieren de beste cigaret met het beste filter Belangrijke Leidse taak in algemeen cultureel onderzoek Doorbraak- m utopie - groot gevaar Leideiiaren dansten in Amerika Zuster Oranje naar Nieuw Guinea uitgezonden 93«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 31 Januari 1955 Tweede Blad No. 28437 Afdeling Leiden in het silver P. D. Beversluis 25 jaar voorzitter ontvangt ere-kruis Aan de vele binnen- en buitenlandse onderscheidingen, die de heer P. D. Be versluis, gepensionneerd onderofficier van de Kon. Marine, reeds in de loop der jaren mocht ontvangen is er Zaterdagmiddag nog één toegevoegd en wel de hoogste onderscheiding van de Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, t.w. het ere-kruis van deze Bond. Een ere-teken, dat hem verleend is in verband met zjjn zilveren jubileum als voorzitter van de deze dag eveneens 25 jaar bestaande afdeling Lelden en Omstreken van deze Bond. Voor dit tweevoudig jubileum, dat Za- tevergeefs op zijn werkkracht een be- terdagmiddag en -avond in de cantine roep deed. van de Doelenkazerne werd herdacht, bestond bijzonder grote belangstelling. De heer Küppers, die ook mevr. Be- Onder de velen, die in de middaguren de versluis zij was door ziekte helaas gelukwensen aanboden, merkten wij o.m. verhinderd aanwezig te zijn in de op generaal-majoor b.d. J. Steenmetser, hulde van haar echtgenoot betrok, reikte de garnizoenscommandant, luit-kolonel tenslotte aan de jubilaris het ere-kruis H. W Gerth van Wijk, wethouder D. van de Bond uit heeft hij zich. aldus spreker, doen ken nen als iemand, die veel voor anderen over heeft. In gelijke geest voerden ten slotte het woord de heer F. van der Linden, ver tegenwoordiger van de Vereniging Be roepsschepelingen Zeemacht, die mede sprak namens het Marine Sanatorium- fonds. en de heer W. J. Tukken namens de afdeling Leiden van de Onderoffi ciersvereniging „Ons Belang". In een humoristisch getint speechje dankte de heer Beversluis voor de hem en de afdeling toegezwaaide lof. VROLIJKE FEESTAVOND. Evenals in de middag heerste er ook in de avonduren een vToliike sfeer, welke tijdens de opvoering van de klucht ,,'t Hing in de lucht" haar hoogtepunt be reikte. De toneelvereniging „Kunst en Genoegen" uit Oegstgeest was daar voor een niet gering deel debet aan. Alvorens deze vereniging de lachspieren danig op de proef stelde sprak de voorzitter van de regelingscommissie. de heer J. Speksnijder een kort woord van begroe ting, dat behalve de reeds ter receptie aanwezigen, ook een deputatie van de Leidse Chr. Oranjevereniging gold. Zowel door de heer Speksniider als door een lid van de jubilerende afde ling werd voorzitter Beversluis deze td nogmaals in het zonnptj* gezet en van der Kwaak, de Commissaris van Po litie, de heer R. J. Meijer, de heren M. L Smit en W. M. v. d. Burgh, resp. voorzitter en secretaris van de afdeling Leiden van Expogé, de heren J. de Vrind, H. Mattheus en J. Rosdorff van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Pro- fessorenwijk", van welke vereniging de heer Beversluis vele jaren voorzitter was, afgevaardigden van de RJC. Onder officieren band, het Veteranen Legioen Nederland, de Onderofficiersvereniging „Ons Belang", de Oud-Strijders van 4 R.I., het Militair Tehuis de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers, de heren D. Versloot, A. E. Harteveld en H. Beur ze van de Toneelvereniging „Nut en Ver maak," een deputatie van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Onderofficiers vereniging van de Vereniging Beroeps schepelingen Zeemacht, het Marine Sa natoriumfonds en voorts vele oud-strijd makkers van de heer Beversluis. De bondsvoorzitter, de heer R. M. Klippers uit Den Bosch, die met de vice- voorzitter en de secretaris het hoofdbe stuur van de Bond op deze receptie ver tegenwoordigde, wees in zijn woord van hulde en dank op de doelstelling van de Bond: het aankweken van kameraad schap en de verwezenlijking van tal van charitatieve gedachten. Spreker, die zeer veel waardering had voor de wijze, waarop de afdeling Leiden deze doel stelling nastreeft en in de practijk omzet, bood het bestuur een enveloppe met in houd aan. De jubilerende voorzitter, de heer P. D. Beversluis (links) in gesprek met de garnizoens-commandant. luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk en de Commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer. (Foto L.D./Van Vliet.) Vervolgens weidde spreker uit over het werk en de persoon van de jubilerende voorzitter, die er in is geslaagd om de afdeling tot grote activiteit te brengen, terwijl ook het hoofdbestuur nimmer De heer M. I. Smit, die de gelukwen sen van de Expogé overbracht, herin nerde speciaal aan de actie, welke de afdeling in de oorlogsjaren t.b.v. poli tieke gevangenen 'en krijgsgevangenen heeft ontwikkeld. De heer Van der Kwaak, die deze mid dag sprak in zijn kwaliteit van ere voorzitter van „De Professorenwijk me moreerde het aandeel, dat de heer Bever sluis heeft gehad in de verwezenlijking van de wijkgedachte, waarbij hij hem aftekende als een figuur, die zegt wat hij meent en in voorkomende gevallen ook ongelijk wil erkennen. Bovenal met een blijvend aandenken verrast. Het feest van het „tweemaal zilver" werd met een gezellig dansje besloten. Eén kievit maakt nog geen voorjaar Kieviten zijn trekvogels die in October, November naar Noord- Afrika gaan om te overwinteren. In het voorjaar zoeken zij de lage landen bij de zee weer op. Zaterdag echter zag mevrouw S. Nell Leidse- weg 189 uit Voorschoten reeds drie van deze vogels, en hedenmorgen waren het er ongeveer dertig, die in de omgeving van de Leidseweg neerstreken. Gezien de komst van de, kieviten zou men dus moeten zeggen dat het reeds voorjaar is, of moeten we zeggen „Eén kievit maakt nog geen voorjaar"? J| FILTRA (Ingez. Med.-Adv.j Prof. Locher inaugureerde Oosten mag niet van Westen uit beoordeeld morden Wetenschap schept inzicht als hasis voor politieke besluiten In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit aanvaardde pfof. dr G. W. Locher, tot voor kort directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het ambt van buitengewoon hoogleraar in de sociologie en cultuurkunde van Zuidoost Azië en het Zuidzeegebied, waardoor deze leerstoel voor het eerst werd bezet. Prof. Locher belichtte in zijn oratie de ontwikkeling van het begrip cultuur en culturen en toonde aan, dat de Oosterse culturen slechts beoordeeld kunnen worden van hun eigen milieu en levenssfeer uit'eü niet vanuit 't Westen, dat met zijn grotere technologie slechts een kortstondige en niet diepgaande invloed op het Oosten heeft uitgeoefend. Het begrip cultuur dient te worden opgevat als dat complex hoedanigheden, dat de mens en de volkeren onderscheidt van de andere levende wezens. In dat complex betekenen technologie en sociologie slechts enkele factoren. Leiden heeft ten aanzien van een algemeen cultureel onderzoek op basis van een dergelijk wetenschappelijk inzicht een belangrijke taak. Prof. Locher stelde in de aanvang van zijn oratie de elementaire vraag, wat te verstaan valt onder de terminologie van zijn onderwijs-opdracht: de sociologie en cultuurkunde van Zuidoost-Azië en het Zuidzeegebied. Het probleem dat door terminologie wordt gesteld schuilt in de woorden „sociologie en cultuurkunde". De geschiedenis van het Westen toont een voortdurende neiging om de niet- Westerse volkeren te zien van het Wes ten uit en als contrast tot de eigen ge meenschap. In ongunstige zin blykt dit uit termen als „barbaarse heidenen, vreemde rassen, inlanders, achtergebleven gebieden" etc. In idealiserende zin is de term „gelukkige natuurvolken" uit de achttiende eeuw bekend geworden, even als voorstellingen van het Verre Oosten als een paradijs van harmonie, een op het goddelijke gerichte mystiek en de verheven rust in critische tegenstelling tot een verscheurd, materialistisch en koortsachtig dynamisch Westen. Dergelijke eenzijdig Westers bevruchte omschrijvingen vinden hun oorsprong in aanvankelijk onjuiste beoordeling van het cultuurbegrip. Tot in de negentiende eeuw vinden we in de Westerse beschouwingen een tegen stelling tussen cultuur en onontwikkeld heid of barbaarsheid met daarnaast of op de achtergrond de oude begripstegen stelling van cultuur en natuur. Van een 'zekere suprematie van het ene volk ten opzichte van het andere was daarbij echter waarschijnlijk nog geen sprake. De opbloei van de romantiek bracht het meervoud „culturen" in zwang als uiting van erkenning der nationale volks ontwikkeling. Dit meervoudsbegrip scheen geruime tijd voor de Westersen verloren te gaan toen men het schema tisch ging indelen in ontwikkelingsfasen tussen natuur en cultuur, in welke perióde termen als primitieve cultuur en half- cultuur hun intrede deden en waarbij in gedachten de eigenlijke „cultuur" ge plaatst werd op een naar Westerse denk beelden afgemeten ontwikkelingsfase, overeenstemmend met onze Middeleeu wen als beginstadium dier evolutie. WESTEN GEEN MAATSTAF Uit de recente ook wetenschappelijke nauwe aanraking tussen de volkeren over de gehele wereld ontstond steeds meer verzet tegen de opvatting, dat er een éénlijnige evolutie zou zijn binnen de mensheid met de Westerse volkeren als hoogtepunt zodat de cultuur van het Westen zou kunnen dienen als maat staf voor de bepaling van de trap der ontwikkeling van de niet-Westerse vol ken. Wetenschappelijke studies hebben aange toond, dat ook bij de zogenaamd „primi tieve" volken ingewikkelde systemen in de sociale sarflenleving, in de groepshuis- huishoudkunde, in de economie en de C.H. Kamerkring Leiden R.K- machtsontplooiing streeft naar verroonising van ons volk De Kamerkringvereniglng Leiden van de Chr. Hist. Unie hield Zaterdag middag haar jaarlijkse ledenvergade ring in „Zomerzorg". Vele afgevaar digden van kiesverenigingen uit de omgeving van Leiden gaven van hun belangstelling blijk. De voorzitter, de heer W. P. Cnossen Kees in zijn openingswoord op de span ningen in het wereldgebeuren, die onge rustheid en angst veroorzaken. Met be trekking tot ons eigen land gaf hij een overzicht van de belangrijkste zaken op politiek gebied, zoals het mandement der bisschoppen, de breuk in de samenwer king der vakcentrales en de verhoging van de melkprijs, welke laatste In het politieke vlak is komen te leggen. Wat oe C.H aangaat begroette hij met vreugde de betere outillage van het unie-bureau en constateerde hij een toe nemende vooruitgang in de activiteit, dieer van de CHU uitgaat. Door de secretaris, de heer J. Steen bakker Morilyon Loysen werden de no tulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, alsmede het jaarverslag. De penningmeester, burgemeester K. v. Diepingen, gaf een inzicht in de finan- o'ën, waaruit bleek, dat een batig saldo van f. 1491,10 aanwezig was. De verkiezing van bestuursleden nam een ongebruikelijke lange tijd in beslag door een candidatuur van de afd. Was senaar, waarover uitvoerig werd gespro ken. Het resultaat was, dat de door Was senaar voorgestelde candidaat, de heer van Tiel werd gekozen en de heer W. de Ruyter Jr zijn plaats moest inruimen. De heren D. v. d. Kwaak, D. v. d. Waals on prof. dr J. de Zwaan werden herko- son. De heer J. van Iterson bracht ver- BUPr-cnujKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Aaldert Adrlanus, zn van A. Veld en A. ™n den Broek: Margaretha Maria Elisa beth Johanna, dr van A G. J. Noordman 'n M. A Verrteegen; Anna Hendrlca, dr i,4" Q. h. Oudshoorn en C. A. v. d. Post; Cornells Dirk, zn van J. v. d. Bent en G. J gousen- Jan Pleter Willem, zn van J P jv v Wlerlngen en W. Wetselaar: Johan nes Ludovlcus Leonardus Maria, zn van A u C de Frankrijker en J M. M Straathof. OVERLEDEN: 2. de Pender, man, 72 Jr. de Pers- en Propagan- PROT. CHR. PARTIJ POLITIEK Na de pauze sprak de heer F. H. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer, over het onderwerp: Protestants Chris telijke Partijpolitiek. In een helder en doorwrocht betoog keerde spr. zich tegen de politieke leiders, die Prot. Chr. partij politiek overbodig achten. Politiek is nog steeds volgens de uitspraak san Aristoteles de kunst van het bereik bare. Spreker ging in op de politiek der niet-Christelijke partijen, om zich verder bezig te houden met de levens- en we reldbeschouwing, steunende op het voord van God, dat richtsnoer moet zijn voor ons handelen. De z.g. doorbraak is volgens spreker een utopie en houdt een groot gevaar in zich. Naar de terugkeer van de vleespotten der oude christelijke coa litie zijn wij evenwel niet verlangend, aldus spreker. De banden waren veelal te knellend. Overigens dient te wor den gelet op de R.K. machtsontplooi ing, strevend naar de verroomsing van ons volk Spreker bleek voorts een open oog te hebben voor de gebreken in de CHU. Wij zijn er nog niet in geslaagd ons volk duidelijk genoeg aan te spreken. Men kent de CH- en AR-bedoelingen onvol doende. Wij zijn, aldus spreker, vaak te bescheiden en wees in dit verband op de PvdA, waar men zich zij het soms overdreven zelf pluimen op de hoed steekt. Spr. kon appreciatie hebben voor ons huidige kabinet, waarin vier Pr. Chr. ministers optreden, dit in tegenstelling tot dr J. J. R. Schmal, die in het debat, dat op deze rede volgde, opmerkte dat z.i. deze vier ministers een dekschild vormen om de Rooms-Rode macht te versterken. Dr Schmal ging voorts ln op dp betekenis der voormannen. zoals Groen van Prinsterer, de Savornin Loh- man e.a. en wees op het fundamentele denkwerk door deze mannen verricht. Uit de verdere discussie bleek, dat men zich moet keren tegen oppervlakkigheid in eigen kring, terwijl er een pleidooi werd gehouden voor verjonging en ver frissing Het ontbreekt in C.H. kringen aan initiatieven en daarom T-htte mnn de tijd voor bezinning op deze dingen ge komen. De beginselen der CH moeten doordringen tot alle geledingen van ons volk. Meer ontvangen dan gegeven Student H. Molijn enthousiast over verblijf van een maand „We voelden ons een beetje beschaamd over het onthaal, over wat we allemaal geboden kregen, en over het weinige dat wij daartegenover terug konden toen, terwijl het toch om dat terugdoen ging", aldus de heer H. Molijn, Leids juridisch student, die Vrijdag j.l. terugkeerde uit Amerika waar hij tezamen met vijf Leidse vrouwelijke studenten shows gegeven heeft ten bate van de actie „March of Dimes" ter bestrijding van de kinderverlamming. Vorige week schreven wij reeds uitvoerig over dit Leidse bezoek aan Amerika, Zaterdag spraken wij de heer Molijn over zijn persoonlijke ervaringen. „Het is een onvergetelijke belevenis geweest, een maand lang de grootste gastvrijheid te ondervinden in dit uit gestrekte land, waar we van Oost tot West enkele shows hebben gegeven en tussentijds niets anders te doen hadden dan genieten van het royale onthaal dat ons overal geboden werd". De Leidse studenten hebben shows ge- gev enin Los Angeles, Sun Valley. Chi cago en New York. Deze shows beston den uit korte gesprekken voor microfoon en televisiecamera en volksdansjes in Volendams costuum. Deze shows werden hoofdzakelijk in de „coast to coast" pro gramma's der televisie uitgezonden. Het Volendamse costuum hoorde cr nu eenmaal bij, als een soort nationaal symbool. „We hebben de mensen in Amerika voor zover we de kans kregen wel verteld, dat Nederlanders over het algemeen nooit in dergelijke pakjes rondlopen, maar dat dit alleen in Vo- lendam gebeurt, en dan nog vaak als toeristische attractie. En we hebben ook de indruk steeds vermeden, dat de Nederlanders allemaal op klompen lopen". Dit „nationale" tintje was echter een essentieel onderdeel van de gehele actie. Ieder jaar wordt een groep jongeren uit een of ander land uitgenodigd. Vorig jaar was het Trinidad, het jaar daarvoor Haiti, nu was Nederland eens aan de beurt. En wat is meer „typisch" Neder lands dan het Volendammer costuum? De heer Molijn betreurde het. dat aan de groep aanvankelijk zo weinig bewe- Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers BESTAAT ZATERDAG 10 JAAR De afdeling Zuid-Holland (Noord) van de Bond van Ned. Militau-e Oorlogs slachtoffers bestaat a s. Zaterdag tien jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum wordt die ochtend om elf uur in de cantine van de Doelenkazerne de jaarvergadering gehouden, ln de mid daguren (3 tot 5 uur) gevolgd door een receptie. Nadat de leden van de Bond zich daarna te goed hebben gedaan aan een door het personeel van de Koks- school te verzorgen snertmaaltljd, volgt een feestelijke bijeenkomst, waarvoor het bestuur zich de medewerking heeft verzekerd van de Dienst Welzijnszorg. gingsvrijheid gegeven was. De Leidena- ren werden als het ware bewaakt door de organisatoren van de March of Dimes als gevolg van het feit, dat vorig jaar twee meisjes uit Trinidad het blijkbaar in de V.S. zo alleraardigst vonden, dat ze van het toneel verdwenen voordat het showprogramma was afgewerkt en nooit meer kwam opduiken. Later, toen bleek dat de Nederlanders heus niet zo gauw zouden deserteren, werd hen meer vrij heid gegeven om er op eigen gelegenheid tussen uit te trekken. Dat was vooral het geval in New York, waar de tournee met een tweeweeks verblijf werd besloten. In die twee weken was er slechts één show waarin de Leidenaren moesten optreden, de rest konden zij naar verkiezing in de stad rondtoeren. De Leidenaren hebben zich verbaasd over de vaak wonderlijke organisatie methoden van de Amerikanen. Veelal was het tot het laatste ogenblik een verrassing waar en wanneer zij zouden moeten optreden. Veelal werd pas op het laatste moment een show ingelast in een televisieprogramma. De twee weken, dat de groep in New York vertoefde, was eigenlijk een aan eenschakeling van wachten op de gele genheid, ergens in een televisieprogram ma ingelast te kunnen worden. Toen dat eenmaal gebeurd was, was het afgelopen met de tournee. Inmiddels hadden de Leidenaren echter een onvergetelijk ver blijf gehad in de grootste stad van de wereld Een van de meisjes van de groep keer de reeds eerder terug, drie meisjes blijv- ven voor haar eigen genoegen nog wat in de Nieuwe Wereld en de heer Molijn keerde slechts met één van de meisjes naar ons land terug. Deze versnipperde terugkeer na een maand van gezamen lijk genoegen en werk is natuurlijk wel jammer „maar Ik moet weer aan de studie. Per slot van rekening hebben we het prachtig gehad, en dan moet er eens een eind aan komen ook". De heer Molijn vroeg zich af, of de grote kosten die gemaakt zijn voor de reis en het verblijf van de groep, welke het aan niets ontbrak tijdens de schit terende tournee, ooit op kon wegen tegen de baten, die door hel optreden in de kas van dc March of Dimes actie zullen vloeien. „Maar dat zullen zij zelf het beste weten. Wij hadden echter het gevoel, dat we. hoe wc ook ons best deden, nooit konden vergoeden wat ons te geniete werd geboden". Naar het zendingsveld Plechtige ure in Marekerk hebt gedaan, hebt gij voor Mij gedaan. Hij verklaart zich geheel en al solidair In de Marekerk werd gisteravond in met de noodlijdende mens, aldus ds De een dienst van de Hervormde Ge- Wit. meente zuster Oranje uitgezonden Ds J. Maaskant sprak namens de Ge- naar het medische werk van de Zen- ref kerkeraad van Lelden. Hij wees op ding van de Ned. Hervormde Kerk op de verzen 31 en 32 van Lukas 12, waar Nieuw-Guinea. n, I de Wit had tot uiteanesnunt 206,1611 6n dat WÜ n,6t behoeven te „Jx „m L vrezen. ..want, het. is hef welbehagen voor zijn prediking de woorden van Matth. 25 vers 40 gekozen, waar Jezus zegt: Voorwaar Ik zeg U: Voorzoveel gij dit één van deze Mijn minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat Mij ge daan. Spreker wees er op, dat het hier gaat om de vraag, wat wij doen voor de medemens in nood- Ten eerste dienen wij weet te hebben van eigen armoede. Ten tweede moeten wij bedenken, dat het niet gaat over vragen van de stu deerkamer. niet over theologieën en gro te leuzen, maar over ons dagelijkse doen, over wat voor de hand ligt. Het werk voor Hem en dat voor de medemens i psalm 121 vers 4 toe Na afloop liggen in elkanders verlengde. Jezus gaat I in de consistorie gelegenheid staat, dat wij het Koninkrijk Gods n en en dat wij niet behoeve: vrezen, „want het is het welbehagen van de1 Vader, U het Koninkrijk te ge ven". Het eerste is een gebod, het tweede een belofte. Zuster Oranje dankte in een kort woord de Gemeente, dat zij achter dit zendingswerk wil staan Christus heeft bevolen, van Hem te getuigen. We doen het ginds, maar we moeten het ook hier doen, allen in de eigen omgeving. Daar bij komt het niet aan op menselijke prestaties, maar alleen op de Goddelijke genade en zegen. Gemeente zong zuster Oranje as er haar Prof. dr G. W. Locher kunst ingeworteld zyn, waartegenover veelal slechts een hoog ontwikkelde tech nologie en techniek als die van het Wes ten ontbreken. Onder invloed van die ervaringen is steeds meer het begrip gerijpt, dat men onder cultuur te verstaan heeft een kwalificatie van de menselijke be staansvorm voor zover deze niet direct door de natuur bepaald is, ofwel dc karakteristieke levensvorm waardoor de mens zich onderscheidt van de andere levende wezens in de natuur. In die zienswijze is ook b.v. het begrip „cultuurdrager" als een der prominenten ener volksgemeenschap onjuist, omdat ieder mens, deel uitmakend van een zelf bewuste mensengemeenschap, cultuur drager is. In verband met zijn onderwijsopdracht achtte prof. Locher het begrip „sociolo gie" als gevolg van deze wetenschappe lijke ontwikkeling een gespecialiseerd onderwerp binnen het cultuurgebied dat door die opdracht bestreken wordt. On juist achtte hij de opvatting, dat de sociologie de Westerse cultuurinvloed omvat en de cultuur slechts betrekking zou hebben op de niet-Westerse oor sprong en ontwikkeling der geestelijke waarden en achtergronden. KRUISPUNT EN DOORGANGSPOORT Op de historische ontwikkeling in Zuidoost-Azië ingaande stelde prof. Locher vast, dat dit gebied een kruispunt is geweest en nog is van de fundamen tele culturele groeperingen, zowel uit gangspunt als doorgangscentrum van uiteenlopende cultuurgedachten. In de culturele ontwikkeling van dit gebied heeft het Westen slechts een be scheiden rol vervuld en het heeft daar van slechts even bescheiden vruchten geplukt. HERNOMEN VRIJHEID Uit zjjn verdere beschouwingen trok prof. Locher de conclusie, dat de Wes terse wereld in het Oosten niet te maken he^ft met inlanders, die door factoren van buiten af in onrust zijn gekomen, maar met volken die een beperkte tijd door het „moderne" Westen in hun be wegingsvrijheid zyn belemmerd maar daartegen in verzet zjjn gekomen en hun bewegingsvrijheid hebben hernomen op een wijze, die voor een belangrijk deel aan het Westen zelf werd ontleend. „De hele voorstelling van deze natio nale beweging als een product van het communisme der twintigste eeuw is een anachronisme wanneer we zien hoe de herneming van de eigen gang reeds aan het begin van de vorige eeuw begon. Na verder te hebben uitgeweid over de reele invloeden van het Westen op het Oosten en de betekenis dier invloeden op de culturele ontwikkeling, merkte prof. Locher op, dat het technologisch Westers overwicht aan het Westen ge makkelijk doch ten onrechte een gemis aan onderscheidingsvermogen kan geven ten opzichte van de veranderingsproces sen, die zich tussen veelal niet door het Westen onderkende verschillen in cul tuur-groepen voltrekken. Teveel nog wordt verondersteld, dat wij hier te ma ken hebben met historielozen inlanders- groepen wier culturele achtergrond prac- tisch te verwaarlozen valt. Het zyn geen onveranderlijke natuurvolken noch ver tegenwoordigers van een kindheidssta- dium van de mensheid, die slechts in uiterst langzaam tempo tot een andere leefwijze kunnen overgaan. BASIS VOOR POLITIEK Het is geen taak van de wetenschap, om het politiek beleid te bepalen, doch het is wel een taak van de we tenschap, om inzicht te verschaffen in de situatie, waarin niet alleen maar ook politieke beslissingen genomen dienen te worden. LEIDSE TAAK Leiden heeft, als centrum op dit we tenschappelijk terrein voor ons land, een belangrijke taak. Aan die taak ligt een historische ontwikkeling ten grond slag. Welke oorzaken echter ook geleid mogen hebben tot die situatie, ran moei lijk te overschatten betekenis is zij als basis voor een systematische studie van de culturele situatie en haar historische groei en bindende krachten over de ge hele wereld, waarvan de bestudering in Leiden met een vrij geringe uitbreiding van outillage en personeelsbezetting be reikt kan worden. Prof Locher besloot zijn oratie met de gebruikelijke toespraken en reci pieerde na afloop van zijn intrede als hoogleraar in de receptiekamer van het Academiegebouw. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 31 Januari Veemarkt: Aanvoer In totaal 2043 Vette koelen en ossen 1348; varkens 636; schapen en lam meren 59 274, 2e kw. 230—250. 3e kw. 200—210; varkens (lev. gew 190, 188, 186. Per stuk: Lammeren 120, 105, 95. Zending der Ned. Hervormde Kerk voerde daarby nog het woord. Vermel den wij nog, dat een zuster van mej. Oranje tydens de kerkdienst de verzen van gezang 7 zong: „Op U, mijn Heiland blijf ik hopen".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3