P'$isd$ste>g' h De sluwe Mao Tse-toeug volgt weer de tactiek vau de tussenweg.... Iraks zelfstandig gedrag schokt Arabische samenwerking LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 31 JANUARI Vervolg van Pag. 1 Geen incidenten bij Ta Is jen-eilanden, maar wel bescheiden acties tegen Quemoy Bezorgdheid in Washington door Moskou toegenomen (Telegrafisch van onze correspondent In Washington». Eisenhower en Dulles hebben hun vacantieplannen voor het weekeinde opzettelllk laten doorgaan, teneinde de Indruk te vermüden dat de toestand alarmerend zou zijn. Het mag echter niet worden ont kend. dat men in Washington met aanzienlilke spanning het verloop volgt van de acties, die Eisenho wer op gang heeft gebracht. Geen re delijk waarnemer ln de Amerikaanse hoofdstad twijfelt er daarbij aan dat deze acties op de vrede zijn gericht. Eisenhower streeft er beslist niet naar Amerika ln een oorlog te betrekken. In tegendeel. evenals destijds in Korea en in Indo-Ohlna beogen zijn acties thans dat het vuren gestaakt zal worden en dat er een demarcatielijn zal worden getrokken, opdat er een ontspanning wordt geschapen, die op den duur tot vreedzame „coëxistentie" (samenleven) go-i kunnen leiden. Om politieke redenen heeft de Ame rikaanse regering het evenwel noodza kelijk geacht haar vredesactie in twee etappen te verdelen: de eerste etappe was Eisenhowers boodschap aan het Congres, de tweede etappe is een po ging om via de Ver. Naties een wapen stilstand te bereiken. Deze tactiek had het nadeel, dat de eerste etappe op zichzelf het risico van een gewapend conflict enigszins ver grootte. Men mag echter de positieve gevolgen van die étappe niet geheel wegcijferen. Immers de thans gescha pen spanning prikkelt temeer tot actie van de ziide der Ver. Naties. Bovendien kunnen Quemoy en Mat- soe thans wellicht als onderhandelings- obiecten dienen teneinde tot een wa penstilstand te geraken. De vraag, welke Washington en de wereld thans in grote spannine houdt, is: zal waarlijk de tweede etappe met succes kunnen worden afgelegd? Weigert Rood-China naar de Ver. Naties te komen of komt het slechts om propaganda te maken, dan is Eisenhowers actie in feite na de eerste etappe tot st^n gebracht en dan kan niet ontkend worden, dat deze actie onbedoeld tot vergroting der risico's heeft geleld. Het enige voordeel in dat geval zou zijn. dat de Communisten door zich zeer koppig te tonen in de Ver. Naties de eendracht onder de Westelijke mogendheden iewat zouden bevorderen. Men mag helaas de moge lijkheid niet uitsluiten, dat Mao Tse- toeng de geraffineerde tussenweg-tac tiek zal volgen van geen incidenten te scheppen bij de evacuatie van de Tats jen -eilanden, doch dat hij wel op bescheiden schaal zou doorgaan met zün acties tegen Quemoy enz. Roden vervalsten spionnagebewijs „Vliegtuigwrak van Korea naar Mandsjoerije gebracht" De Communisten hebben het bewijs materiaal inzake schending van het Chinese luchtruim door elf Amerikaan se vliegers vervalst, aldus verklaarde gisteren de 44-jarige Douglas Hyde, voormalig redacteur van een Engels Communistisch blad. de „Daily Worker". Hyde zou zün inlichtingen verkregen hebben van een R.K. missionaris, die echter zün naam niet wilde noemen, omdat hü vreesde, dat er maatregelen genomen zouden worden tegen leden van zün orde. die nog in Rood-China ver toeven. Hyde, die in 1948 bü de Daily Worker" wegging cn Rooms-Kathóliek werd, had van de missionaris vernomen, dat het wrak van het boven Noord- Korea neergeschoten Amerikaanse toestel naar Mandsjoerüe was overge bracht, waar men het gefotografeerd had als „bewüs", dat de vliegers het Chinese luchtruim hadden geschonden en spionnage hadden bedreven. Een lid van de bosbrandwacht had het persoonlijk zien gebeuren in de om geving van de rivier de Jaloe en hij had het later aan de missionaris verteld. Deze noch de brandwacht hadden er toen enig Idee van. dat men toen bezig was zeer zorgvuldig een ..internationaal Incident" op te bouwen. Hyde onthult dit ln een brief in de Londense „Times". Hyde, die twintig jaar lid van de Communistische partij is geweest, trad in 1948 uit, nadat de toenmalige Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken Jan Masaryk door een geheim zinnige val uit het raam in Praag om het leven kwam. „Dit was voor mü de druppel, die de beker deed overlopen", aldus Hyde, „maar ik was toen reeds op een punt gekomen, dat er niets meer van mgn Communistische overtuiging was over gebleven". Hyde vertrekt binnenkort naar de Verenigde Staten, waar hü een reeks lezingen zal houden. Slaan is schering en inslag in Belgische gestichten Niet alleen in het Belgische staats- gestieht van St. Hubert waarvan dezer dagen een aantal ..opvoeders" wegens mishandeling van pupillen werd veroordeeld is het personeel alles behalve berekend voor zgn taak. maar ook in andere Belgische gestichten is de situatie verre van rooskleurig en zouden lichamelijke straffen schering cn inslag zijn. Hoewel sommige opvoeders wel toewijding tonen blüken zij in het algemeen toch iedere tact te missen om met deze moeiigke delinquente jeugd om te gaan. Hierby komt nog. dat de salarissen van het gestlchtspersoneel lager zün dan die in het lager onderwijs zodat zich hieronder in het algemeen geen enkele werkelijke paedagoog bevindt. Kenmer kend voor de toestand in deze gestichten is nog dat sedert 1940 slechts 37 leden van het opvoedende personeel bü hun aanstelling een onbetekenend examen moest afleggen en er 125 zelfs zonder dit examen werden aangenomen. De minister van Justitie heeft thans besloten de opvoedingsgestichten aan een strenge contróle te onderwerpen en erop toe te zien dat voortaan nog slechts personeel wordt aangenomen dat op grond van zün karaktereicen- schappen en paedagogische opleiding geschikt is voor dit werk. Rood-China zou aldus te kennen geven dat staking der vijandelijkhe den alleen mogelijk is indien de gebie den. waarop de Communisten aan spraak maken, door Tsjang Kai-siek en Amerika worden ontruimd. De scherpe resolutie, die Rusland heeft ingediend in de Veiligheidsraad, heeft Intussen de kansen op een wa penstilstand verkleind en dat heeft Zondag de bezorgdheid in Washington doen toenemen. Nieuw wetsontwerp ingediend. Bü de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „aanvullende bepalingen tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheelkundige". Het thans ingediende wetsontwerp strekt tot tegemoetkoming aan grieven van enkele groepen van tandtechnicl, die van mening zün, dat vroegere wet ten, welke hetzelfde doel beogen, nog niet ten volle aan dit doel hebben be antwoord. De tandtechnicl, welke zich thans nog gedupeerd kunnen achten, zün te on derschelden in twee groepen, bekend als de „groep van drie" en de „groep van negentien". Het wetsontwerp beoogt, de groepen van drie en negentien alsnog de gele genheid te geven, van hun bekwaam heid tot het verrichten van de aan tandheelkundigen toegestane handelin gen te doen blüken. tend, naar Bagdad vertrokken voor be sprekingen met de Iraakse regering. Zü is samengesteld uit de premier van Li banon, de ministers van Buitenlandse Zaken van Syrië en Jordanië en de Egyptische minister van propaganda. (Incez. Med.-adv.) Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pgnlgke tgden. Zü kunnen deze aan- merkelgk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pünverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. By apotheek en drogist f 0.95, f 2,40 en f 8.88 „Ernstige crisis" Het gaat er steeds meer naar uitzien, dat de regering van Irak onder leiding van premier Noeri es Said door haar voornemen een verdrag met Turkge te sluiten, in de gelederen van de Ara bische Liga grote verdeeldheid heeft ge zaaid. De Egyptenaren zün felle tegen standers van deze gang van zaken, waar door Irak naar hun mening de Arabi sche solidariteit heeft ondermünd. De Iraakse premier zou hebben laten we ten. dat zijn land zich niet meer ge bonden acht aan het Handvest van de Arabische Liga en het Arabische collec tieve veiligheidsverdrag. Het Turks Iraakse verdrag is slechts het begin van een aantal defensieve accoorden, die Irak van plan zou zgn te sluiten met Pakistan. Perzie. Engeland en de Ver. Staten. „De Iraakse politiek kan niet geleid worden door de Arabische landen, die geen enkele macht bezitten om de in ternationale stromingen te trotseren", aldus zou de Iraakse ambassadeur ver klaard hebben op de Arabische confe rentie. die in Cairo is gehouden cn waar de Egyptische regering poogde de open bare mening in de Arabische wereld tegen Irak te mobiliseren. Alle verzoe ningspogingen hebben schipbreuk gele den en een „ramp bedreigt de Arabi sche Liga" Het Egyptische regeringsgezinde dag blad „Al Gomhoerla" schreef Zondag: „De Arabieren staan, sinds de stichting der Arabische Liga, voor de ernstigste crisis van hunl even. Het laatste woord zal aan de Arabische volken zün. Weg met de verrader Noeri es Said". De Egyptische afgevaardigde op de Arabische conferentie in Egypte zou hebben meegedeeld, dat zün land van plan is uit de Arabische Liga te treden, zo verluidt uit goedingeliehte bron. Sy rië en Libanon zouden trachten de uit treding van zowel Irak als Egypte te voorkomen. Een delegatie uit de Arabische confe rentie in Cairo is heden, Maandagoch- Joodse protestactie tegen vonnissen in Egypte Duizenden woonden Zondagavond in de Israëlische stad Tel Aviv een massa bijeenkomst bü. waarin geprotesteerd werd tegen het ter dood veroordelen van twee Egyptische Joden, die beschuldigd worden van spionnage in Egypte ten bate van Israël. Zü zouden heden. Maan dag, door ophanging in Cairo terecht gesteld worden. Donderdag j.l. werden zij door een militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Alle Israëlische partijen staan achter de Joodse protest-actie De groot-rabbgn van Egypte deed gister avond een beroep op premier Nasser de uitgesproken doodvonnissen te verzach ten, Overeenkomstige beroepen werden gedaan door organisaties in de Ver. Staten. Groot-Bhttannië. Frankryk cn door het Vaticaan. Zojuist meldt Reuter, dat dr Moussa Marzouk, een der twee Joden, die ter dood veroordeeld zijn op beschuldiging van lidmaatschap van een Zionistische spionnagegroep, heden, Maandagochtend is terechtgesteld. De andere ter dood veroordeelde, de 26-jarige onderwgzer Samuel Azar, is een half uur na dr Mazouk opgehangen. (Ingez. Med.-Adv.) Visserijdagen op Volkshogeschool Bergen Op de Volkshogeschool te Bergen (N-H.) zün van 28 tot en met 30 Januari „visserüdagen" gehouden, die door een 100-tal personen uit alle takken van het Nederlandse visserübedrüf en ambtelükc instanties zün bügewoond. Namens de Directeur-Generaal voor de Visserij sprak de inspecteur voor de visserü. de heer J. Drost, een openings woord. Hü wees op het belang van bü- eenkomsten als deze. waar ambtenaar en visser, handelaar en reder, werkge ver en werknemer elkaar kunnen ont moeten om gezamenlük de vissergpro- blemen te bespreken. Veel belangstelling trok de inleiding door prof. dr ir W. A. P. van Lamme ren. directeur van het Scheepsbouw Proefstation te Wageningen, over de zeewaardigheid en de zeegang van sche pen. Spreker wees in het bgzonder op het bestaan van een nieuwe sleeptank. waarin golvenvelden kunnen worden op gewekt. De heer G. Rueter sprak vervolgens over een aantal mogelgkheden tot be sparing op de materiaalkosten, o.m. door grote aandacht aan de normalisatie te besteden. De demonstratie met de nieuwe En gelse reddingboot „Liferaft" trok even eens .veel belangstelling. De opvouw bare boot is verpakt in een koffer van beperkte omvang en wordt door middel van een ruk aan een touw op geblazen. De boot ontplooit zich en gooit de koffer af en biedt dan plaats aan 20 personen in een goed afgesloten ruimte, die door een bijzondere dakcon structie zowel tegen hitte als koude be stand is. De heer T. de Wit deelde mede, dat de hoofdinspecteur voor de scheepvaart dit type reddingboot kort geleden voor de Nederlandse vissersvloot heeft goegekeurd. Dr G. J. Harvey van de universiteit van Cambridge lichtte de demonstratie van de „Liferaft" toe aan de hand van een film. die "een beeld geeft van de door de Engelse admiraliteit, zowel in het Noordpoolgebied als in de tropen genomen proeven. Na een ipleiding door mevr. dr A. H Mulder over de „Carrière van de ha ring". werd de bijeenkomst gisteren ge sloten door dr H. A. H. Kranenburg, secretaris van de Stichting van de Ne derlandse Visserü. De Pauselijke Nunltus mgr Paolo Gtobbe vierde met groot ceremo nieel zijn gouden priesterfeest. Tij dens een receptie in de Internuntia- tuur maakte ook mr E. N. van Klef fens, buitengewoon gezant te Lissabon en voorzitter van de jongste algemene vergadering der V.N.. zijn opwachting. Waarschuwende brief van Adenauer aan Ollenhauer Kanselier Adenauer heeft een brief aan de Socialistische oppositieleider, Ollenhauer gezonden, waarin hü zegt, dat de Westelüke mogendheden de ver- antwoordelgkheid voor een vreedzame hereniging van Duitsland van de hand zouden wijzen als West-Duitsland de accoorden van Parijs niet zou ratificeren. De Westelüke mogendheden hadden deze verantwoordelükheid met zonder voorwaarde op zich genomen. Als West-Duitsland rechtstreeks con tact met de Sovjet-Unie zou zoeken zou het wel eens kunnen gebeuren, dat Duitsland, „zoals zo vaak in de laatste decennia", zonder vrienden zou komen, daar de Sovjet-Unie zich mogelük niet aan haar verplichtingen zou houden. Kanselier Adenauer zei, dat een Duitse hereniging afhankelijk was van de vier bezettende mogendheden. Uiteraard, aldus de brief, dient men te pogen te ontdekken, óf de Sovjet-Unie cer bereid is Duitse hereniging op gebied van handel en defensie toe te staan. Dubbel leven eindigt met dwangarbeid Adrien Solomon, een genaturaliseerde Fransman, die voor de Duitsers o.a. in Nederland heeft gespionneerd en i Duitse agenten in Groot Brittannië ge- I smokkeld zou hebben, is schuldig be- vonden aan verraad en Zaterdag in Metz tot levenslange dwangarbeid ver- oordeeld. Solomon, de in Boekarest is geboren, kwam als kind met zijn ouders ndar Frankrgk Hü trad in 1934 tot het Fran se leger toe en deserteerde in 1936 naar Duitsland, waar hg van de spionnage- dienst opdracht kreeg een spionnagenet in Nederland in het leven te roepen. La-j ter werkte hjj in Zwitserland. België en 1 Frankrük. Hij was tot 1943 in dienst bg de Duitsers Toen werd hü op grond van het feit. dat hü een Jood was, door de Gestapo gearresteerd en naar het con centratiekamp Buchenwald overge bracht. Ex-veldmaarschalk Schörner vraagt hulp aan Adenauer De gewezen veldmaarschalk Ferdinand Schörner („Bloedige Ferdinand") heeft zich na terugkomst in West-Duitsland in een telegram om bijstand tot kanse lier Adenauer gewend. Hü zegt hierin ondermeer, dat vooraanstaande politici zich schuldig hebben gemaakt aan smaad door ongedetailleerde beschuldi gingen tegen hem te uiten, zodat hü zich niet punt voor punt kon verdedigen. Tot deze politici behoort Schroder, de minis ter van Binnenlandse Zaken, die gezegd had. dat Schörner voor het gerecht ge daagd dient te worden. Van de züde van het ministerie van Justitie van Beieren is verklaard dat bezwarend materiaal tegen Schörner verzameld zal worden. Schörner is teruggekeerd uit zün krügs- gevangenschap in de Sovjet-Unie. Hü ontkende, dat hij met een politieke op dracht uit de Sovjet-Unie was gekomen. De in Stalingrad door de Russen krggsgevangen gemaakte generaal Wal- ther von Seydlitz zal binnenkort door de Sovjet-Unie worden vrijgelaten, aldus zegt men volgens het West-Duitse pers bureau DPA in Oost-Berlijnse kringen. Seydlitz' naam is genoemd in verband met de opleiding van Duitse oud-solda ten, die de kern van een Oost-Duits le den moeten vormen. O Vervolg van Pag. 1 Huldiging Smirnoff Plotseling, om half twaalf, moesten de jubilaris en zgn vrienden haastig de laatste hapjes van de bekende Ouder- kerkste jonge hanen en de laatste slok jes wün door het keelgat werken, want gezien de Nederlandse Zondagswet mocht het vuurwerk geen minuut langer duren dan klokslag middernacht. En dat geschiedde ook. Heel Ouderkerk heeft ervan genotenl Met daverende knallen, draaiende sis sers en als apotheose eerst een wente lende S van Smirnoff, die culmineert» in het sluitstuk: een prachtige fez met het cüfer 60 werd het feest voor Iwaa Smirnoff besloten. In de eerste Jan Steenstraat te Am sterdam is Smirnoff tevoren voor een hengelsportzaak door de hengelsport vereniging „De club der honderd" ge huldigd. Een groot pierement had er bi] het toestromende publiek en de met open ramen luisterende buurtbewoneri de stemming reeds in gebracht met het spelen van feestmuziek. Toen kwam een grote auto, aan de buitenkant versiert met vlaggen en bloemen in de kleuren rood-wit-blauw aanrüden, waar de heer Smirnoff, vergezeld door een deputatie van „de club der honderd", uitstapte. Ten aanhore van een grote menigte en in tegenwoordigheid van vertegen woordigers van de KLM en collega's van de heer Smirnoff, memoreerde de secre taris van „De club der honderd", waar van uitsluitend artlsten - ook uit de radiowereld - deel uitmaken de büzon- dere verdiensten van de jarige voor Ne derland en de KLM. Namens de club bood de secretaris, de heer C. Brink, de heer Smirnoff - die een uitstekend vis ser is - een stalen zeehengel aan, die alleen maar wordt gebruikt door de „zeer groten" onder de vissers: Eisenho wer en Churchill vissen er ook mee. Met een enkel woord BINNENLAND In samenwerking met de Centrale recherche te Amsterdam heeft de Naar- densc recherche drie Amsterdammers ge arresteerd. waardoor een der Inbraken, die de laatste tijd ln het Gooi zün gepleegd, namelük die ln een villa aan de Rijksweg te Naarden, waarbij goederen voor een waarde van f3500 verdwenen, is 'opge helderd. Zaterdagmiddag Is een vierjarig Jongetje ln een onbewaakt ogenblik van net motorschip „Lewl" in het water van het oude entrepotdok ter hoogte van het Kadükspleln te Amsterdam gevallen en verdronken. Het lijkje is naar het Binnen gasthuis vervoerd. Het Nederlandse m.s „Conflance" 363 ton) uit Rotterdam ls Zaterdag In .en dichte mist bij het eiland Sejree in het Kattegat aan de grond gelopen De bemanning bleef aan boord van het schip, dat slechts lichte schade heeft opgelopen De „Conflance". die op weg was naar Preston, zal waarschijnlijk spoedig door een Deense sleepboot worden vlot ge trokken. Bü KB ls bepaald, dat de bedrljfs- vergunnlngenwet 1954 met Ingang van 1 Februari 1955 tn werking treedt. Een aantal cadeauvervaardlgende ondernemingen heeft zich ln een adres tot de leden van de Tweede Kamer ge wend. waarin wordt aangedrongen op ver werping van het wetsontwerp tot beper king van het cadeaustelsel, omdat de t.dressanten van mening zün, dat de na delen ook van het gewijzigde ontwerp zeer groot zün en er van een overtui ging omtrent de noodzakelijkheid van de beperkende regeling uit de onderscheidene branches van de middenstand nauwcigks ls gebleken. Naar aanleiding van het komende debat ln de Tweede Kamer over de ver hoging van de melkprijs heeft het Ver- bondsbestuur van de Katholieke Arbelders- Beweglng een adres gericht aan de leden van de Tweede Kamer van de K V P. In dit adres concludeert de K A B., dat een groot deel van het Nederlandse volk over de verschillende facetten van deze ver hogingen ln het duister tast. Het Jordaanse kabinet heeft Zater dag besloten een vriendschapsverdrag met Indonesië te sluiten. De 22-Jarige, ongehuwde matroos der eerste klasse A C. van Dael op Hr Ms onderzeeboot ..Walrus", afkomstig uit Maasnlel. ls overboord gevallen en wordt vermist De onderzeeboot „Walrus" maakt als onderdeel van het oefensmaldeel V een oefenrels naar de Middellandse Zee. BUITENLAND De bekende Italiaanse fllmspeelster Silvana Mangano, heeft Zaterdag het leven geschonken aan een zoon Haar echtge noot. Dlno de Laurentlls. ls een vooraan staande filmproducer Een Italiaanse soldaat Is Zaterdag door schoten van de Joego-Slavlsche grens politie licht gewond, toen hl) en een officier „onopzetteigk" nabü Triest Joego- Slavlsch grondgebied betraden. De grens was op dit punt niet duldeigk aangegeven j De Joego-Slavlsche consul ln Triest heeft i zijn verontschuldigingen aangeboden, al dus een Italiaanse bekendmaking. Een 31-Jarige verstekeling. Nleolak Aimassy, die zich Hongaar noemt, ls in de Hudson gesprongen, toen het Nederlandse schip „Rijndam" van de Holland-Amerlka ïgn de haven van Hoboken bü New York binnenliep. De man werd opgepikt en naar een ziekenhuis overgebracht. Eind Februari zullen 900 Japanners, die ln China wonen worden gerepatrieerd, aldus meldt het Rode Kruis van Co.vu- nlstlscb China aan het Japanse .ode Kruis Er zouden ln China nog 150Ja panners zgn, die naar hun land terug willen. De Turkse premier Menderes en zgn minister van Buitenlandse Zaken Koprulu zijn Zondag ln Rome aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Italië. Een van de onderwerpen van be spreking zal zgn de mogelijke toetreding van Italië tot het Balkanverdrag tussen Turkije, Joego-Slavië en Griekenland. Turkije zou gaarne zien dat Italië toe treedt. opdat zodoende een schakel zou ontstaan met de West-Europese Unie en het pact van Brussel, waarvan Italië lid ls. Australië overweegt meer vrouwen als hulshoudeigke hulpen ln het land toe te laten teneinde de mannelijke Immigranten een betere kans te geven een echtgenote te vinden. Dit ls door de minister voor Immigratie, Holt. meegedeeld De minister zei voorts, dat de naturallsatlpwet zal v/orden gewijzigd, zodat Immigranten ge makkelijker staatsburger kunnen worden. De Franse Nationale Vergadering heeft Zaterdag een wetsontwerp goedge keurd, waarbij de staatssubsidies tot alle Rooms-Kathofleke kinderen worden uit gebreid. Aan alle kinderen zal op grond van de wet op de scholen gratis melk worden verstrekt. In overeenstemming met de campagne van premier Mendès-Prance tegen het alcoholisme. Bij de vorige rege ling kwam het er ln de practgk op neer. dat de subsidies niet voor alle R.K. kin deren golden. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft by Peru geprotesteerd tegen de aanhouding van twee Britse schepen binnen de „territoriale zone van 200 mijl", die Peru opeist. In het protest wordt gezegd, dat Gioot-Brlttauuié deze zone niet erkent. Volgens de „Times of India" heeft een Hindoese mysticus ln de Hlmalaja een plant ontdekt, die Immuniteit tegen atoomstraling zou geven. Het lichaam met een aftreksel van de plant worden Ingewreven. De Russische professor Efremof, die een expeditie naar de Gobl-woestijn heeft gemaakt, heeft voor Radio Moskou ver klaard. dat hij daar „gehele begraafplaat sen van dinosaurussen" heeft gevonden. Dr v. Breemen gaat heen DR VAN D.AM ZIJN OPVOLGER Uiterlgk 1 Mei a.s. zal dr J. van Bree men het directeurschap neerleggen van de Stichting Amsterdams Cen trum voor rheumatiek-bestrgding. Dr Van Breemen zal waarschijnlijk als medisch adviseur van het bestuur verbonden blüven aan de Stichting. Hij hoopt in Mei a.s. 81 Jaar te wor den. Het bestuur heeft dr G. van Dam be noemd als zün opvolger. Dr G. van Dam is geboren in 1904 te Eindhoven. Hü stu deerde medicgnen aan de Universiteit te Amsterdam. Kort na het beëindigen van zün studie kreeg hü reeds belang stelling voor rheumatologie en physische therapie. Hü promoveerde in 1935 op een rheumatologisch onderwerp. In 1949 maakte hg een studiereis naar Amerika: voorts maakte hü veel buiten landse rheumacongressen mee. In 1932 kwam dr Van Dam reeds ln dienst bg dr Van Breemen. De laatste jaren was hl) onder-directeur van het Centrum. School met 10 leerlingen In Kleverskerke. dat tot de gemeente Arnemuiden (Z.) behoort, bestaat een openbare lagere school, die zegge en schrgve tien leerlingen telt! In 1952 was dat nog twintig, maar door vertrek van leerlingen naar Middelburgse scholen en door een terugloop van het kindertal in het algemeen werd het aantal sinds dien gehalveerd. Toch heeft de raad van Arnemuiden besloten de school voorlo pig nog in stand te houden, omdat het gemakkelüker is haar op te heffen dan de school in de toekomst weer terug te krggen. In de raad was er enige ont stemming over. dat het schoolhoofd (die alle klassen voor zün rekening neemt) een van zijn eigen kinderen naar Mid delburg stuurt, maar, zo merkte één der raadsleden op: „Dat is verstandig van het hoofd. Voor het kind is het n.l. niet goed alle zes leerjaren alleen maar on derwijs van zün vader te krügen". Weerrapporten (Tan hedenmorgen 7 nnr) Een handtekening van groot his torisch belang: president Eisen hower tekent het besluit van liet Amerikaanse Congres, dal hem machtigt Amerikaanse strijdkrach- ten in te zetten voor de verdediging van Formosa. Achter de president senator W. Knowland. Helsinki Stockholm Oslo Kooenhaeer Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Porlls Bordeaux Grenoble Nice Berlltn Frankfort Mltnchen ZUrloh Gen ére Lncarno Innsbrüok Rome mist half bew onbewolkt regen mist eeh. bew mist zwaar bew motrecen motregen lloht bew licht bew. ono 12 13 windstil windstil windstil

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2