VOOR DE JEUGD DE HAVIK A 4,„ ONS GEZELLIG HONDEN - VERHAAL Boefje als Scheepshond de KNOOP in de Mode WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 29 JANUARI - PAGINA 3 Kijkjes in de Natuur een koninklijke vogel AAN mijn voornemen, na de be schrijving van het havikskuiken de lezers ook iets te vertellen over halfwas havik, moet ik afzien. De vol. wassen vogel levert nJ. al zoveel stof tot schrijven en tekenen, dat lk mis schien te veel van de aandacht zou gaan vergen, hoewel de halfwas die aandacht ten volle waard zou zijn. Al was het alleen maar omdat hij nog wel eens wordt versleten voor een bui dat is de brandend geelrode kleur van de ogen en de bruinachtig grijs-blauwe kop. vleugels en staart. Stelt zich dat eens voor. een wit- zwart gebande borst van prachtige vlossige veren, daaronder de ontzag wekkende gele poten met de glimmen de zwarte kanjers van nagels, en bo ven die verenpracht de ongemeen felle blik uit de starre vogelogen, ter weerszijden van de haaksnavel. zerd, waarop hij bij vluchtige beschou wing wel wat lijkt Jonge haviken hebben ni. gevlekte borst -en buik veren en er zijn buizerden, die een soortgelijke tekening vertonen. Vandaag dus de volwassen hawik. De tekening stelt voor een vrouwelijk exemplaar Had ik er een mannetje naast getekend dan zou dat veel klei ner zijn uitgevallen, gelijk dat bij roof vogels in de regel voorkomt. Het ver schil tussen man en vrouw roofvogel bedraagt ongeveer 1/3 deel. vandaar dat valkenier en havikier het mannetje aanduiden met de naam tarsel, een naam, waarin het woord „drie" is ver borgen. U ziet op de tekening dat de boven genoemde overlangse vlekken van de jonge havik ontbreken en dat ze zijn vervangen door dwarsstrepen. een wit en zwart gebande tekening, die de vogel tot zo'n bijzonder fraaie verschijning maakt. Wat U helaas niet kunt zien. Al eerder heb ik geschreven over de grote overeenkomst tussen de sperwer en de havik. Beide hebben een witte wenkbrauwstreep en witte vlekken op de donkere nekveren. Ook de gele ,ha- nepoten" hebben ze gemeen en de witte ..broekveren" aan weerskanten van de breedgeiande lange staart Ai- leen de kleur van de iris in het oog verschilt, want de sperwer heeft die vurig geel en een oude» havik oranje rood tot bijna rood Is het sperwertie echter een klein tenger roofvogeltje. de havik vind ik een machtige vogel, in uiterlijk 7x>wcl ais in gedragingen Dat uiterlijk r niet constant, natuurlijk niet, ook een dier heeft zijn wisselende stemmingen waarmee zijn uiterlijk overeenkomt Een havik kan zo heerlijk rustig op zijn rek zitten een poot ongetrok ken, de volle krop na de maaltijd ge rond boven de behaaglijk uitgezette borstveren. Schrikt hij of wordt z'n aandacht door iets vreemds getrokken, dan veert hu boven de stevig geplante poten op en dan lijkt de vogel met zijn strak aan het lijf gesloten veren eens zo dun en smal als gewoonlijk. Voelt hij zich zeer behaaglijk, dan kan hij zich schudden, zodat de prachtige veren wijd uiteen staan en dan kruiven de kopveertjes omhoog en lijkt hU zelfs iets op een papegaai. Ook in zijn geluiden kun je zijn wisselende stemmingen horen. Komt zijn verzorger in zijn gezichtsveld, dan siepert hij met heel zachte geluidjes maar blijft zijn maal te lang naar zijn zin uit. dan zet hij een bek op van geweld en klinkt ztin vele malen her haald kieeea! kieeea! schel en ver in de omtrek. fT KT IS WEL merkwaardig dat de verhouding tussen mens en havik sinds enige eeuwen totaal is ge wijzigd. Er is een tijd geweest dat de havik een zeer voorname plaats innam in de wereld van de groten der aarde. Dat was de tijd, dat hij in het adellijk jachtbedrijf werd gebruikt, toen de valkerij op haar hoogtepunt stond en vakkundig afgerichte valken en ha viken een kostbaar bezit vormden voor de eigenaars, die voor him ge liefde jachtvogels kosten noch moeiten spaarden. Kom daar nu eens om! Wat lezen we nu in de boeken van fantasieschrijvers, die nog nooit een havik hebben gezien, maar die „de bloeddorstige rover" „de wrede moor denaar", het lelijkste, het laagste in de schoenen schuiven? En laten we eens bij eigenaars van jaohtgronden infor meren, hoe zij over de havik denken We zullen ondervinden, dat maar wei nigen onder hen het „leven en laten leven" in toepassing brengen op deze koninklijke Nederlandse vogel, de havik. Maaris hii dan niet schadelijk voor de duiven, voor de konijnen, de fasanten en patrijzen? De kippen van de boer niet te vergeten. Ongetwijfeld zoekt de havik uit deze dieren zijn voedsel, maar de eerlijkheid gebiedt dat we ook vermelden de grote oprui ming. die hij houdt onder de kraaien (de zwarte, de bonte, de roek, de kauw) de eksters en vlaamse gaaien. Verder onder de eekhoorns, de hamsters de ratten. Ook onder de wezels en zelfs de sperwers. Zegt ons dit dan niets? De havik is (evenals de sperwer» wettelijk beschermd. Gelukkig, zeggen velen met mij. maar wij vogelliefheb bers mogen toch niet blind zijn voor de mogelpkheid. dat een havik in zekere omstandigheden voor een boe renbedrijf of een hoenderfokkerij een schadepost kan worden. In zo'n geval is 'n ministeriële vergunning te verkrij gen die het recht geeft deze bepaalde vogel te doden. Geen verstandig mens die daar niet begrijpend tegenover zal staan. DE HAVik legt in zijn manier van jagen en m zijn vlucht dezelfde onstuimigheid aan de dag als de sperwer. Een onstuimigheid, die degene die er toevallig getuige van is met verbazing vervult. Een driestheid ook die hem nog wel eens noodlottig word», als hij in zijn tomeloze vaart niet let op glasruit noch op gaasafzetting, waar tegen hij zich dan wel eens te pietier vliegt. We weten het. fel wordt hij door menigeen gehaat Toch blijf ik het ■■en pracht van een vogel vinden en ver heug ik me erin dat hii zich. dank zij de officiële bescherming en dank zij een langzaam verbeterend begrip toch we®t te handhaven Ik eindig dan ook m^t een aanha ling van 'n uitspraak, die ik eens er- eens heb gelezen en waarmee ik het zo van ganser harte eens hen al zou ik de woorden willen betrekken on meer dieren den alleen maar de havik: „Mii ziin z- ah» pv°n dienstbaar om dat hun verschijning mil vreugde geeft". SJOUKE VAN DER ZEE. 28. De speurtocht. DOOR FANNIE CREMER Volgende week-' De vuurtorenwachter. 't Werd donker en de nacht was diep. maar geen van 't. vreemde drietal sliep. Boef je had dorst en ook de kater dacht enkel en alleen aan water. ..Zo'n grote pias-vol bij de hand en toch nog dorst. ..riep Ferdinand. ..het is te mal om los te lopen." Dicht zijn ze toen opeen gekropen achter een rotsblok aan de kust en hadden zo een beetje rust. Maar Boef je's neus bleef op z'n hoede, er kon toch onraad zijn. nietwaar? En Jonas' ogen glomni£n maar. wanneer hij een gerucht vermoedde. Opeens ontdekten zij een straal van helder licht, die onderbroken met tussenpozen, werd ontstoken. Die straal bescheen de grijze zee. de wolken en de rotsen mee. één ogenblik, dan was 't weer donker tot aan liet volgende geflonker. ..Daar wonen mensen, wat 'k je brom", zei Jonas. - Boefje, ook niet dom. had dat al dadelijk begrepen en dacht: ..als wij die witte strepen maar volgen, komen wij gewis wel ergens waar het beter is dan hier. tussen die rare struiken. Het ergste is. ik durf niet ruiken, want ik krijg ieder ogenblik pal op mijn neus een spelde-prik!" Hij wist niet. dat aan alle kanten het wemelde van cactusplanten- Zo tobden zij nog uren voort; van Ferdinand werd niets gehoord dan 't zacht geritsel van zijn vlerken en af en toe een kort gefluit, om 't moede tweetal te versterken. Heel langzaam kwamen zij vooruit. RAADSELS voor allen om uit te kiezen: de groteren (1116 jaar) vüf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam. leeftijd en adres onder de goede oplossingen. Op de enveloppe de aanduiding: „Raadsels". Inzenden naar Bureau Leidseh Dagblad, of naar Was- straat 38, tot uiterlijk Dinsdagmor gen 9 uur. I. Kruiswoordraadsel (Ingezonden door Jozetje Hoedemakers) Telt voor twee goede oplossingen. Horizontaal: 1. planeet. 6 deel van een vereniging. 8. rijtoer. 10. deel van het jaar. 12. wintervoertuig. 14. voegwoord. 15. deel van een dier. 17. meisjesnaam (3 lett.), speer. 18. kledingstuk. 19. voorzetsel (omgekeerd). 21. muzieknoot. 22. niets. 24. dwaas. 25. schuurmiddel. 27. leed. Verticaal: 2. zangstem. 3. ingenieur (omgekeerd, afk.). 4. drie maal dezelfde medeklinker. 5. werktafel. 7. meisjesnaam (5 lett.). wapen. 9. Ingenieur (afk.). 11. en anderen (afk., omgekeerd). 13. zeer groot. 15. vervoermiddel. 16. kledingstuk. 20. heden. 21. zie 21 horizontaal. 23. viervoetig dier. 24 mannetjesbij. 26. zegt klein kind. II. (Ingezonden door Adriaan Jansen) Ik ben een dier; ontneem me een heleboel water, en ik ben een ander dier. III. (Ingezonden door Jannie de Mey) Op de kruisjes komt van boven naar beneden de naam van een plaats ln Zeeland te staan. 1. x meisjesnaam. 2. x plaats in Gelderland. 3. x ontkenning. 4. x schoenmakersgereedschap. 5. x muzieknoot. 6. x kledingstuk. 7. x achting. IV. (Ingezonden door Lenie Stijlaart) Welke vijgen lust niemand? V. (Ingezonden door Jannie van Veen) Verborgen beroepen. 1. pkrape; 2. eodwyrznre; 3. eospdtob; 4. ecavrllnere; 5. rhlegmkoerao. VI. (Ingezonden door Olga Derks) Ik ben een spreekwoord van 27 let ters: 1, 14. 21 boom: 20. 4. 5, 23. 10 vrucht: 2, 6, 18 achting; 3, 7. 16, 9 heerser uit vroeger eeuwen; 11, 13, 27 meetaal: 24, 26. 8, 17, 12 tegenoverge stelde van onder: 22, 25 muzieknoot: 15. 19 televisie (afk VII. Mijn eerste zijn er twee; mijn tweede is een boom; dan volgt een lichaamsdeel: daarna is een lengte maat; tenslotte een groeiwijze: mijn geheel is een beroep. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Parijs, Januari 1955 Toen de ritssluiting, die practische ritssluiting, in omloop kwam en meteen allerwegen werd geadopteerd, voorspelde menigeen de dood van de knoop. Die voorspelling is echter nooit waar geworden, al begon de rits zijn carrière dan ook niet alleen als sluiting, maar tevens als garnering. De knoop heeft zich echter niet laten intimideren; de rits wordt vandaag aan de dag nog slechts verholen ingezet enzelfs in een en het zelfde kledingstuk met een knoopsluiting gecombineerd. Sedert het geboortejaar van de rits heeft de knoop, evenals tevoren, de mode gevolgd en modeveranderingen ondergaan. De herenknoop werd damesmode, de donkergrijze parelmoe- renknoop verwierf, ondanks zijn prij- zigheld, grote populariteit en „houtjes" (voor de touwtjes van de „jurk", die de heren-, dames- en kinderstraat- mode heeft veroverd) kwamen en vogue. de sluitingloze Jas van voorheen bijna geheel verdrongen. Menige „dernier cri" op het gebied van korte en lange mantels en van manteljaponnen is zelfs met een dubbele knoopsluiting uit gerust en zelfs de moderne losse rok, in het geklede zowel als in het spor tieve genre, heeft een brede overslag met een dubbele rij knopen. De door- knooprok met een enkele rU knopen is de moderne pendant. Door het in In de jongste mode zijn knopen aan de orde van de dag en ze zijn zelfs talrijker dan in menige voorgaande mode, zonder dat ze nochtans in over maat worden gebruikt Ze vervullen niet een louter garnerende functie, ze worden niet willekeurig hier of daar opgenaaid, maar dien-n vrl,wel altijd als sluiting. De moderne peignoir is van heel wat meer knopen voorzien dan voorheen: het negligé wordt im mers tot bijna aan de zoom toe dicht geknoopt De modieuze, rechte man tel is van een knoopsluiting voorzien die tot (soms ver) onder de heupen reikt; de moderne mantel-versie heeft zwang komen van de Japon in twee delen werd menig Japoniyfje, dat in dat geval tevens blouse is, van een knoopsluiting voorzien, terwijl ook de sweaterblouse, die lang is en weinig ol niet getailleerd, dikwijls knopen draagt: hetzij ter sluiting van een halssplit, hetzij op de rug van nek tot zoom. Tenslotte heeft de knoop maar dan is het bU voorkeur een heel mooie knoop of jelfs een Juweel! 'ijn weg naar de mouw gevonden, waar h'j al dan nW op een manchet, de mouw cm de pols sluit, maar in eerste instantie garnering is. J. V. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer 1. West Kapelle; 1. wak; 2. een; 3. sok; 4. tas. 5. kas; 6. aal; 7. pop; 8. Els; 9. Lek: 10. los; 11. eik. 2. het geld. 3. Schoonhoven; schoon, ho, ven. 4. Elke dag een draadje is een hemds mouw in het Jaar: lente. Daan, generaal, hemd. mees. kade. hui* je, dor we. Juni. 5. 1. toga; 2 ogen; 3. geit; 4. anti. 6. bol, dol, jol, lol, mol 7. 1. eekhoorn: 2 sprinkhaan: 3 ste kelvarken; 4. steenbok: 5. schildpad. 8. terug, teug. Beste raadselnichtjes en -neefjes. We zijn alweer aan de laatste ronde toe, ditmaal weer met een kruiswoord raadsel van één onzer raadselnichtjes! De tijd is deze keer wel extra snel ge gaan. omdat de vorige loting een week te laat viel. Dat wordt dan nu weer ruimschoots goedgemaakt! Wat een naar grauw weertje hebben we de laatste week: Dit is echt alleen maar weer om binnen bezig te zijn Het is dan nu ook wel raadseltljd bij uitnemendheid. Ik hoop dus op extra veel brieven, oplossingen en nieuwe raadsels. Dick Riel. Gezellig, dat je er toch nog even wat bijschreef! Janneke Kouwen. Ja, Jammer, dat je brief vorige week te laat was, maar nu heb je dus een dubbel ant woord! De verkeersles is weer eer. leuke onderbreking op school. Ik ber. benieuwd naar Je kruiswoordraadsel. Dit raadsel is niet geschikt: jammer! Nelly Heemskerk. Je hebt bU elkaar heel wat gezien op de film! Robby van Weesel. Gelukkig maar een griepje van korte duur. Kees de Wolf. Gelukkig, Je beni weer beter! Wat een leuke en knappe dingen heb jij uitgezaagd. Trudy de Wolf. JIJ ook al ziek geweest, dat was gezellig voor en mét elkaar! Fijn, dat Je het feestje nog net hebt kunnen meemaken, want het zou Jammer geweest zijn, dit te moeten missen. Jullie zijn ook verwend. Elsje Mattaar. Ik denk. dat het een ander geweest is, die je opge beld heeft, want ik heb het niet ge daan! Misschien heb Je het intussen al ontdekt! Cor van der Graaf- Dat was een bof, zo maar een dag vrijJe hebt een drukke week met de padvin derij. Lenle Susan. Wat een drukte zal dat geweest zijn! Waren het er veel? Marjon van Randwijk. Een rebus is Jammer genoeg niet geschikt, omdat het niet zo-maar mogelijk is, jouw figuurtjes, die hierbij horen, in de krant te drukken. In ieder geval weer bedankt voor de nieuwe voorraad raadsels, die Je me stuurt! Jannie van Veen. Nu, het gaat goed met Je neefje, dat merk ik wel! Hartelijk dank voor Je beide raadsels. Joke Olivier. Wat leuk, dat Jul lie zoveel contact hebben met deze „oom". Jullie genieten er zo beiden van, zowel hU. als Jullie thuis. Hoe gaat het met alle zieken thuis? Dat was een leuke verjaardag! Lena Zwanenburg, jy bent dus ook weer opgeknapt. Vorige week hadden Jullie dus een feestavond! Olga Derks. Ik kan me goed voorstellen, hoe Je genoot van het meisje! Hartelijk dank voor Je belde raadsels. Ferdinand Bouter. Ja, Je had dus inderdaad een erg fortuinlijke week. Ik ben benieuwd, of Je het boek verder ook mooi vindt. Je hebt Je brief weer mooi versierd. Nina Herweyer. Nu, Je heiyt een goede keus gedaan met het boek, want ik weet, dat het erg leuk is, en je het later ook nog met veel genoe gen zult lezen! De schildpad sprak Je dus welaan: Het lijkt me wel leuk; hij zal alleen wel niet bepaald snel door de kamer lopen! Annie Verhart. Knap, dat Je zoveel tegelijk aan het naaien bent; dat heb Je toch niet allemaal op één keer kunnen afkrijgen? Adrie Verhart. Wat leuk, dat Je die film hebt kunnen zien. en voor al ook, dat Je zo maar Jezelf hebt zien Jopen! Dat stukje wilde Je wel telkens opnieuw zien. Noortje Lambrechtsen- Wat een leuke tekening stuurde Je me: m'n compliment, hoor! En bedankt. Bram Lagas. Fijn, dat Je weer beter bent; Je hebt gelijk: gezond zijn is toch maar het plezierigst! Jaapje Lagas. Wat fijn, dat Je nu kunt leren zwemmen! Heb Je er al een begin mee gemaakt? Piet Spierenburg. Natuurlijk mag Je mee doen: van harte welkom in onze raadselkring! Je hebt er heel wat opgelost voor de eerste keer! Dlkkle Spierenburg. Natuur lijk ben JU ook welkom; dat is gezel lig, dat Jullie samen gaan meedoen! Willy BuitendUk. Jammer, dat het vorige week misgelopen Is met het insturen van de raadsels! Maar deze keer lukte het gelukkig beter. Piet van Schalk. FUn. dat het boek Je zo beviel! Wat leuk. dat je meeaingt. en nog wel zo gauw aan een uitvoering! Anne Wouter Heymans. Je schrijft gezellig: een brief met geïllu streerde tekst! Zo is alles wel byzon- der duidelijk. Je houdt steeds van knutselen op allerlei manieren. Daar na speel Je er dubbel leuk mee. Ankie Heymans. Je breit een leuk stelletje zo. Helaas ben ik nog niet helemaal beter. Maar ik kan nu gelukkig wel aan Jullie schrijven. Henny v. d. Pluym. Dat waa weer een gezellige Zondag verleden week, zo met de hele familie bU el kaar. Prettig, dat Je toch even schrijft, tussen alle drukte door. Riekje v. d. Pluym. Ik hoop. dat het verder goed met Je gaat, en je spoedig zult opknappen. Je hebt in leder geval geen ongezellig leventje zo op Je bed. JU had jouw kinderen ook feestelUk opgedoft met de verjaardag Zondag. FUn, dat Je zoveel te lezen hebt. Ik ben nog niet helemaal beter, maar wel verder dan JU! Ada v. d. Bent. Ja. aan veel mo derne muziek moet Je eerst wennen Is Ca rel nu beter op zijn verjaardag? Fe liciteer hem van my, en prettige dag met elkaar. Dit is het einde weer voor vandaag. Werk allen plezierig, en wees alten oresent: het is de v!erd° en lantrie Veer van d°ze rond» To) vo w«eV AUpr h->-t"l'(V «rev— t -»-oï lie Paadseltante, Mevrouw M. J. BOTERENBROOD.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13