CHAMPOLLION, Huur van Churchill's geboortepaleis bedraagt één vlag per jaar „Wie bouwt, verrijkt de wereld' r W WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 29 JANUARI - PAGINA\ Een sneeuwbal in de zomer is de pacht voor landgoed in Yorkshire Yarmouth betaalt jaarlijks honderd haringen aan de Koningin Het kost als regel weinig hoofdbrekens om huur of pacht te betalen, mits men natuurlijk over de duiten beschikt. Is dit het geval, dan zorgt de post of een bank wel voor remise. Zo is het in Nederland, zo is het ook in Engeland. Er zijn evenwel gevallen waarin het minder eenvoudig is om huur- of pachtschulden te kwijten, omdat niet alle vorderingen in geld luiden. Vooral in Engeland, waar oude gewoonten en gebruiken zich met grote hardnekkigheid handhaven, is het soms zelfs moeilijk om op tijd en op de juiste wijze aan zijn huur- en pachtverplichtingen te voldoen. Enige voorbeelden willen wij geven om het voor gaande te verduidelijken. VEE-GELD Een der oudste pachtgebruiken is de betaling van „worth silver" aan de hertog van Buccleuch- Deze gewoonte dateert uit de dagen, toen de Saksen van het vasteland naar Engeland kwa men. In die oude tijden sprak men niet van „worth silver", doch van ..rother heyder", hetgeen vee-geld betekent. Ieder jaar op de He November betalen de leden van een aantal parochies in Warwickshire een klein bedrag als „pacht" voor het recht om hun vee te drijven over de goederen van de hertog. Bij zonsopgang komen de rent meester van de hertog en de parocia- nen samen op de top van de Knight- low Heuvel. Om de beurt treden de mannen en vrouwen naar voren en werpen het verschuldigde bedrag dat varieert tussen een stuiver en 27 stuivers in een uitgeholde steen, waarin oorspronkelijk een kruis heeft gestaan. Als zij hun penninkske over dragen, zeggen zij „worth silver". Wie de betaling van „worth silver" verzuimt, wordt ook heden ten dage nog gestraft met een vrij hoge boete, te weten: 240 stuivers voor iedere niet betaalde stuiverof een Niet minder dan 25 parochies zijn de hertog dit jaarlijkse „worth silver" verschuldigd. Hoe klein de bedragen zijn, blijkt wel hieruit, dat die 25 pa rochies in totaal 112 stuivers betalen. Is de plechtigheid op de heuveltop af gelopen, dan gaan de rentmeester en de parochianen gezamenlijk ontbijten in de „Dun Cow Herberg" in Stret- ford-on-Dunsmoor. alwaar zij op de gezondheid van de hertog van Buc cleuch drinken. Melk met rum is de voorgeschreven drank. DOMINEE KREEG HAZEWINDHOND EN HAAS Tot voor kort bestond in Chingford (Essex) een niet minder merkwaardig gebruik. Telkens als een der landgoe deren daar in andere handen over ging, moest de nieuwe eigenaar met zijn gade, een knecht en een meid naar de pastorie rijden om de geeste lijke een hazewindhond en een haas te brengen. Met drie stoten op zijn jachthoorn moest hij zijn komst aan kondigen. De geestelijke nam vervol gens de hond en de haas in ontvangst en schonk aan de nieuwe landheer een kip voor diens valk, een brood voor diens hond en een maat haver voor diens paard. FRANSE VLAGGEN Op het Kasteel Windsor, eigendom der koninklijke familie, vinden jaar lijks twee heel bijzondere huurbetalin gen plaats. Op dit slot hangen in de Kamer van de Wacht twee Franse vlaggen. De ene, de lelie-vlag (gulden lelies op wit veld) der Bourbons, be vindt zich boven het borstbeeld van de hertog van Marlborough. De ande re, de tricolore der Franse republiek, hangt boven het borstbeeld van de hertog van Wellington. Na zijn over winning bij Waterloo op Napoleon (1815) ontving de hertog van Welling ton, de „IJzeren Hertog", als beloning van zijn vorst en het Engelse volk het prachtige buiten Strathfieldsaye in Berkshire ten gebruike. Eerder, na zijn overwinning op de Fansen bij Blen heim (1702), had de hetog van Marl borough als blijk van dankbaarheid der natie het mooie paleis Blenheim ten gebruike ontvangen voor zich en zijn nazaten. In dit paleis aanschouwde in 1874 Sir Winston Churchill het levens licht als een der nazaten Tan de her tog van Marlborough. Beide grote generaals moesten jaar lijks een, symbolische, huur betalen voor de nieuwe goederen, en deze be talingsplicht rust thans op hun naza ten. Daarom verschijnt telken jare op de verjaardag van de slag bij Water loo (18 Juni) de hertog van Welling ton op Windsor Castle en biedt hij daar een nieuwe tricolore-vlag aan als jaarhuur voor Strathfieldsaye. En op 2 Augustus van elk jaar maakt de hertog van Marlborough zijn opwach ting op Windsor Castle en overhan digt dan een nieuwe lelie-standaard De oude standaards, zorgvuldig geda teerd. worden door de koning bewaard In de archieven van Windsor Castle bevinden zich thans ongeveer 250 lelie- standaards, als 250 jaarhuur-betalin- gen voor het Blenheim Paleis. PERSOONLIJKE DIENSTEN Behalve symbolische betalingen wor den ook wel persoonlijke diensten ge vraagd als huur of pacht. Als. bijvoor beeld, de Britse souverein het Holy- roohouse Palels in Edinburgh bezoekt, rust. op de leden van het geslacht Honsion-Cranford de plicht om, des- verlangd, een bak met rozenwater, een lampetkan en een handdoek aan te dragen, opdat de vorst(in) zich de handen kan wassen en afdrogen. Aldus betaalt dit geslacht de pacht voor een boerderij in Braeside. Een ander voorbeeld van dienstbetoon als pacht- betaling is de plicht van Lord Ailes- bury om persoonlijk op een klaroen te blazen als de souverein een bezoek brengt aan het Woud van Savernake (Wiltshire). Dit was namelijk de pacht, die koning Hendrik m bedong, toen hij dat woud afstond aan de toen le vende Lord Ailesbury. Telkens als de regerende Britse vorst de Kanaal Eilan den bezoekt rust op de Heer van Rozel de plicht, te paard in zee te rijden tot dat het water tot zadelhoogte komt, terwijl deze Seigneur voorts tijdens het verblijf des konings als koninklijk bot telier moet optreden. Een ander edel man op die eilanden, de Heer van Sau- marez, blijft in het genot van zijn goe deren op voorwaarde, dat hij tijdens De jaarlijkse pachtsom, welke de Hertog van Marlborough verschuldigdi de Koning van Engeland voor de bewoning van Blenheim Palace, is als deze, de Leliestandaard der Bourbons ten tijde van de slag van Blenn tig: „Goed Dienstbetoon", en u hij vervolgens de bijl en het mei betaling in ontvangst- Zij sVmttó ren het „Goede Mes" en het „Si- Mes", die sedert jaar en dag door; den als pacht zijn verschuldled een stuk braak land in Shropshc De tweede betalingsplechtighed teert uit 1235. Bij die gelegenheid i handigt de Stadsadvocaat zes ijzers en een-en-zestig spijkers, allemaal eeuwenoud zijn. aan de C vanger der Kroon. Tevoren hef: Stadsadvocaat de voorwerpen zorr dig ten overstaan van de Onta geteld. Met de woorden „Het Aantal" aanvaardt de Ontvange hoefijzers en de spijkers, die de zijn voor een stuk land. dat et in Londen bekend was onder de „De Smidse". De smederij, die eens gestaan heeft, is al heel ha leden verdwenen, doch zorgvulcia sporingen in de archieven bri- aan het licht, dat zij stond in de dige Strand, ongeveer ter plaats Australia House. Interessant a dat de hoefijzers en de spykeni minstens vyf eeuwen lang bewaart geworden ten kantore van de 0:: ger der Kroon. Ieder Jaar weer den ze uit het „archief" gehaat: de pachtbetalingsplechtigheid vw Smidse" zo historisch mogelijk tt l verlopen. Blenheim Palace in Oxfordshire, waar Sir Winston Churchill in 1874 het levenslicht aanschouwde, doet per jaortaan huur één vlag! Dit paleis werd ge bouwd voor de eerste hertog van Marlbo rough als beloning voor diens overwin ning in 1702 bij Blen heim. een bezoek des konings optreedt als bekerdrager van de vorst(in). RODE ROOS MET KERSTMIS Soms krijgt men wel eens de indruk, dat de vorst een blijk van humor of ironie heeft willen geven bij de bepa ling van pacht en huur. Zo zijn er enige landgoederen, walker eigenaren een pachtsom betalen van zegge en schrijven één rode roos per jaar, die als regel „voldaan" moet worden op 24 Juni. doch in enige gevallen met Kerstmis, hetgeen meer voeten in de aarde heeft. Allesbehalve eenvoudig is het ook om als pachtsom een sneeuw bal op 21 Juni te moeten betalen. De bezitters van de buitenplaats Munro in het Noordwesten der Schotse Hoog landen kunnen zich van hun pacht- plicht nog wel kwijten, omdat er op de hoge bergen in de buurt ook in de zomer sneeuw ligt. Moeilijker echter is het om mid den in de zomer een sneeuwbal te produceren als pachtsom voor een landgoed in Yorkshire, want daar ligt geen zomersneeuw. En als de sneeuwbal niet „betaald" wordt ja, wat gebeurt er dan? Tot dusver is hij echter steeds betaald. En in de toekomst is het gevaar voor „sneeuw- balverzuim" gering, want er zijn ijs kasten. waarin men gemakkelijk een paar sneeuwballen kan laten „over- zomeren". Andere ongebruikelijke pachtvergoe- dingen zijn, bijvoorbeeld, een pond zwarte peper voor een landgoed in Sussex, honderd haringen te geven aan de koningin door de Heer van East Charlton namens de stad Yarmouth, en dan zulke dingen als spijkers voor Hare Majesteits schepen, één kruidna gel, drie korrels witte peper of een aantal wapens voor persoonlijk gebruik des konings. OOK LONDEN BETAALT Londen is ieder jaar tegen eind Oc tober het toneel van twee ongebrui kelijke pachtbetallngen. Bij de eerste verschijnt in een der gerechtshoven de Stadsadvocaat, voorzien van een snoeimes, een bijl en twee takkenbos sen. In tegenwoordigheid van de Ont vanger der Kroon hakt en snijdt hij de takken in kleine stukken. Is dit ge schied, dan zegt de Ontvanger plech- WU leven in een tyd, waant i geiyke merkwaardige pachl- huurbepallngen niet meer v? gemaakt. Niettemin ls het mi gend, dat de oude overeenkom van die soort in ere worden p: den. Practlsche betekenis mo;c dan niet hebben, wie zin heeft de romantische zijde der gcstb nis, weet ze stellig te waardern relicten uit een tyd, die mbsd minder zakeiyk was dan de i doch stellig niet minder interes Thans zet men verdienstelijke gers de doctorshoed op, toen een vorst verdiensteiyke mi met de ridderslag en met een goedtegen betaling van eei in de winter, een sneeuwbal h zomer of een buitenlandse vlij jaariykse pachtsom. NADRUK VERBOD! Bewogen Leven CVIII ontcijferaar van het hiëroglyphenschrift „Zet voort, wat je gisteren deed" Enkele jaren geleden ontmoette ik Mevrouw Bodil Anker Larsen, de vrouw van de Nobelprijswinnaar, die enige romans van mij vertaald had in het Deens. Zij sprak vloeiend Nederlands en weldra bleek mij dat zij tien talen sprak. Zij vertelde mij hoe ze Nederlands had geleerd en van de grappige fouten die ze daarbij in het begin had gemaakt Van dit onderhoud herinner ik me nu weer heel duidelijk één gezegde. Nadat ik haar had gevraagd hoe ze het toch in vredesnaam had klaargespeeld al die talen zo vloeiend te leren, gaf ze glimlachend ten antwoord: „Als je vandaag voortzet wat je gisteren deed kom je verder dan je zelf ooit hebt gedacht." Simpele woorden, met een grootse betekenis. Slechts hij die vandaag voortzet wat hij gisteren deed, en dat volhoudt, bouwt zichzelf en de wereld een tempel. Zó bouwende verrijkt hij het leven. Hij verovert een klein stukje van het rijk van de choas en cultiveert dat, in harmonie met zichzelf. De woorden van deze vtouw droeg lk mee door het leven. '\1 gauw op de bodem van mtjn plunjezak. Doch toen ik onlangs het geslaagde leven van Champollion bestudeerde, was er eensklaps een gedachte in mijn achterhoofd: Het geheim tot dit succes draag Je ergens by Je, denk eens °°Weldra schoten my de woorden te hinnen van Bodil Anker Larsen: „Als je vandaag voortzet wat Je gisteren deed kom je verder dan Je zelf ooit hebt gedacht." Deze waarheid zal ik. met behulp van een ander talen genie, demonstreren. OP de 23ste December, des morgens om twee uur, werd in het Franse plaatsje Figeac, in het jaar 1790, een jongetje geboren, dat eens wereldberoemd -nu wor den en de naam: Jean Francois Champollion ontving. Eeriyk moet ik toegeven dat lk de geruchten omtrent zijn geboorte ietwat onaannemeiyk vind, doch de geruch ten zUn hardnekkig en tientallen mensen hebben indertyd voor de waarheid in durven staan. Men vertelt namelijk nog tot op heden in Vigeac dat zijn moeder, voor zyn geboorte, totaal verlamd was èn dat geen enkele dokter haar had kunnen helpen. Toen riep de vader ten einde raad, een toovenaar aan haar bed. Deze liet haar' op verhitte kruiden liggen, hete wynen drinken, haalde verder nog wat hocus pocus uit. en verkondigde tenslotte luide dat zü een gezonde zoon ter wereld ze i brengen, wiens roem de eeuwen zou verlichten. Het eerste deel van de profetie ging, tot grote vreugde van de ouders, weldra in vervulling. Daarmee was het wonder groot genoeg. Aan het tweede deel hechtten zy dan ook niet zo heel veel waarde. De arts, die weldra aan de sponde verscheen, constateer de dat het ventje een géel hoornvlies had. iets wat vaak by'Oosterlingen, doch zo goed als nooit by West-Europea nen voorkomt. Verder was het kind volkomen normaal. In Figeac denkt men. n? enige jaren, dat het Jongetje dom is; daarom zenden zyn ouders hem naar Grenoble, waar hun oudste zoon studeert. Deze zal voortaan zijn opvoeder zyn. En daarontpopt de jongen zich als een wonderkind. Op zyn elfde jaar spreekt hy al Grieks en Latyn en wydt zich met groot succes aan het Hebreeuws. Het geheim van dit wonderkind was in de eerste plaats „een-zuiver-gericht zyn". Hij bouwde rustig voort op het werk van gisteren, en verloor zichzelf daarbü in zyn arbeid. Toen hy twaalf jaar was ergerde hy zich aan „de rom melige manier waarop de Historici met hun stof omspringen". Daarom ontwierp hu voor zichzelf een afstammingstabelvan Adam tot Champollion de JongereDeze laatste was hij zelf. Zün veel oudere broer had uit bescheidenheid zün naam veranderd, opdat de jonge Francois het volle recht zou krygen, deze alleen tot een wereldnaam te maken. Op zyn dertiende jaar studeerde hü Arabisch, Syrisch, Chaldeeuws, en Koptisch. En by alles wat hij deed had hy de leidende gedachte: „Dit zal me eens helpen om het schrift der Egyptenaren, het Hiëroglyphenschrift. te ontcyferen. JEAN FRANCOIS was een kind der revolutie. Aan zijn wieg hadden de hartstochtelijke strijdliederen weerklonken van een verdrukte schaar die schreeuwde om vrijheid. Een gevluchte priester, achterna gezeten door hen die het scheermes der revolutie hadden opgericht, die een schuilplaats gevonden had onder het dak van zijn vader, was zyn eerste leermeester geweest. Jean Frangois is zyn ganse leven een kind van de vrij heid geweest, niet van de bandeloze vrijheid, doch van de gebonden vrijheid, en wel in de eerste plaats omdat de waarheid slechts in vrijheid gezegd kan worden. Toen hij een kind was ging Napoleon naar Egypte. Zün broer was bijna met hem meegegaan. Deze bewonderde de kleine korporaal, die volgens hem weer orde bracht. Toen Francois een jongeling was. bestudeerde hy reeds de vondsten die door de expeditie in Franse musea waren beland. Wie ook in Frankrijk regeerde Jean Francois bouwde voort op zyn weric van gisteren. Hü had zyn taak. en als, in de stormen van die bewogen tijden, de kogels over Grenoble floten, was hü op zijn post om met zand en natte zakken zijn papyri te redden. OP zyn achttiende jaar was hij reeds professor. Nau- welyks de schoolbanken ontwassen dus. Genegeerd of geplaagd door zyn veel oudere collega's zwoegde hij voort. Eens zou hy over de Oude Wereld een nog veel oudere wereld ontsluiten. Om hem vergingen Staten. Napoleon werd naar Elba verbannen. Doch op een dag ontsnapte hij en landde in Frankryk. Weldra sloeg hij op een nacht met zyn snuifdoos tegen de poort van Grenoble. De kanonniers liepen zenuwachtig op de wallen. Wat moesten zy, op de Keizer schieten, die daar geheel alleen aan de poort verschenen was? Zij lieten hem binnen en de volgende dag had de Keizer reeds een genie ontdekt binnen de muren. Een vreemde man, die Napoleon. Nog altijd is men met hem bezig. Wie is hü cigenlük geweest? Hier in Grenoble, „verspil de" dc man die een troon te veroveren had, uren, om met een jonge geleerde over Egypte te kunnen praten. Egypte dat hü weer tot een wonderland had willen maken door er duizend sluizen te laten bouwen. De jonge Francois kwam niet onder zün invloed. Iloe kan een mens die ontstellend duidelijk een eigen grootse taak ziet. waaraan hü heeft te bouwen zolang het dag is, onder de invloed komen van een ander? HÜ die Egypte veroverd had met het zwaard, stond hier tegenover liem, die het weldra met de geest veroveren zou. Zakclük wisselden zü gegevens uit Dc Keizer maak te plannen, opnieuw, voor de opbouw van Egypte Eens zou hü Francois in de uitvoering daarvan een bclangryk aandeel geven. De jongste Champollion glimlachte slechts, de oudste volgde Napoleon als zün se< De jongste was een Republikein. Hü hield niet Napoleontische waarheid, noch van de Bourbon* TOEN de Keizer, na een regering van precies h# dagen, blootshoofds het slagveld van Waterloo w om zich tenslotte over te geven aan de Engelse: Vigeac Champollion met hem. En waarom zou, au c broer onzuiver was, de andere wel zuiver zün? Zonde' van proces kreeg ook Francois zyn ontslag. Van dat ogenblik af was de buitendeur voor hem'. Ergens diep in hem was een groot verdriet: maar e ook ergens een vreemde blydschap. Nu had hü pllchtingen meer aan de wereld. Niemand zou hem f kunnen nemen dat hü zich voortaan opzichzelf W' centreren, nu men het gordyn voor hem had trokken. Immuun voor kou en honger, voor het lawaai w straat, verdiepte hij zich in die vreemde tekens dit' dwongen zich met hem bezig te houden. Een soldaat van Napoleon had bij het plaatsje een steen gevonden, waarop in drie talen iets was in het Grieks, in het Demotisch, en in het hiërogfö schrift. Een afgietsel van die steen was onder zijn Hy zocht en zocht. Hü liet loe al wat de anderen toc( vastgehouden hadden. Deze hiëroglyphen konden heilige tekens, geen symbolen meer zün. De liggende/ kon geen symbool meer zyn van moed, of kract koningsschap. Hü moest een letter zün. Op de kwamen twee ..namen" voor, die omringd waren dw ovaal. Dat zouden ongetwyfeld koningsnamen zija Op een dag zette hü, de smaad die de wereld be aangedaan totaal vergeten, de buitendeur open het mensdom en weldra ging het van mond tow van vriend naar vijand, van vüand naar vriend: J- pollion heeft de hiëroglyphen ontcüferd, nn b- wereld een aanvang maken met het veroveren v« zieleleven van meer dan dertig eeuwen. "Wie W nu ontdekt wordt". En de man die het gedaan had. mager, nerveus, lachte. Hü hoopte vurig dat hy het nog beleven' leider van een expeditie te zün die ter plaatse dei heid zou bewijzen van wat hü als balling had nitgtc ONDER alle omstandigheden had hü voortgej op zijn werk van gisteren; rechts noch linkse als professor en als ..hoogverrader". Zo doorgaan. Zo zou hy het bouwwerk van zün leven ap» in hecht verband, tot verrijking van de wereld! Zu,' werken komen tenslotte waar zü willen, en daarom f Champollion ook in Egypte, temidden van temp» koningsgraven, waartussen zijn gedachten reeds maal hadden gedwaald. En toen hü daar de bevestiging zag van zijn theorieën, werd op eenmaal alles wat nog herinnert! vroegere teleurstellingen en vroeger leed, uit hem g®3 en voelde hij slechts het geluk van de begenadig zijn leven wèl heeft besteed. Hü was nu bü de top eigen levenspyramide aangekomen. Zü was groter di van Cheops. De ganse wereld kon haar zien. En W zyn pyramide niet alleen opgericht tot eigen eer, vee'1 voor hen die na hem zouden komen. IE bouwt, d.i. wie werkt in vast verband BfJ verleden, daarbü ziend naar links noch verrijkt dc wereld, en is een zuurdesf» Maatschappü. REIN BROlT

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 12