LEIDSCH DAGBLAD B 'S Hammarskjöld opnieuw naar Peking? Tsjan Kai-sjek accoorcl met een „redelijk voorstel van de V.N." tot staken van liet vuren ,vf Zonder atoomenergie over 75 jaar in de kou Bekend financier in New-York in zijn luxeuze flat vermoord Grote steden in V.S. verontrust voor geruchten over atoombommen WEERBERICHT 93ste Jaargang VRIJDAG 28 JANUARI 1955 No. 28435 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week «Vitte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het probleem - Formosa De Amerikaanse regering zou van maarschalk Tsjang Kai-sjek op Formosa ie verzekering hebben ontvangen, dat hij zich niet zal verzetten tegen een redelijk voorstel van de Ver. Naties tot staken van het vuren. In Londen wint het denkbeeld veld om de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, opnieuw naar Peking te zenden, ditmaal om te trachten de impasse inzake Formosa te doorbreken. In het begin van deze maand heeft hij in de Rood-Chinese hoofdstad besprekingen gevoerd over vrijlaten van de twaajf Amerikaanse vliegers, die gevangen worden gehouden. Voor een nieuwe reis zou hij een mandaat van de Ver. Naties nodig hebben. Vermoedelijk komt de zaak-Formosa a.s. Maandag in de Veiligheidsraad ter sprake. Intussen is de premier van Nieuw-Zeeland, Sydney Holland, in Londen langekomen. Hij zou tezamen met de Britten trachten een vreedzame oplossing te vinden. Nieuw-Zeeland is vastbesloten een belangrijke rol te spelen bij het verminderen van de spanningen in het Verre Oosten. Maandag begint in .onden de conferentie van de eerste-ministers van het Gemenebest, waaraan ook Nehroe deelneemt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze bijeenkomst een «Imerende invloed zal hebben op de verdere ontwikkeling van het Formo- aanse probleem. Evacuatieplannen voor de Tatsjen-eilanden gereed De plannen voor evacuatie van d 0000 .Nationalistische militairen van d itsjen-eilanden zyn gereed, aldus relden functionarissen van het Ameri- unse ministerie van Defensie in Wash- o;ton gisteren mee. De bevelhebber van de Amerikaanse lerende Vloot, vice-admiraal Alfred tide, wiens schepen en vliegtuigen de liUonalistische terugtocht zullen dek en. heeft de nodige opdrachten gekre- tn. Het besluit tot het feitelijke begin nn de evacuatie zal waarschijnlijk lorden overgelaten aan de Nationalis me autoriteiten op Formosa. De bevelhebber van de Amerikaanse bot in de Stille Oceaan, admiraal Wix Stump, gaf gisteren in zijn hoofd- irlii r Vice-Admiraa! b. d. N. A. Rost van Tonningen: )pperceremoniemeester van H.M. de Koningin Gezien het daartoe door mr G. C. D. non van Hardenbroek gedaan verzoek, n, in verband met de toeneming der pmenhjke werkzaamheden, verbon- V m aan het vervullen van de functies in Grootmeester van Harer Majes- sts Huis, van haar opperceremome- icester en van haar thesaurier, te wor- ii ontheven van de functie van opper- Modjfemoniemeester" en °verwe?ende, dat ure Majesteit haar adjudant-generaal 1 b.d., vice-admiraal b.d. N. A. Rost van onningen, nader aan haar Huis wii ferbinden, heeft H.M. de Koningin, bij Ld B. van 25 Januari, met ingang van 1 -■ebruarl 1955, le: Op de meest eervolle wijze ont- i? verleend aan mr G. C. D. baron in Hardenbroek als haar opperceremo- lemeester, onder dankbetuiging voor de tie en belangrijke diensten door hem, deze functie, aan Hare Majesteit en ar Huis bewezen, 2e: de oud-chef van haar Militaire as. de adjudant-generaal i.brl., vice- milraal b.d, N. A. Rost van Tonningen Bioemd tot haar opperceremonie- Prhises Wilhelmina over Veilig Verkeer H.K.H. Prinses Wilhelmina zal B»reen, voorafgaande aan het nieuws nn 18.00 uur. over Hilversum I en 'oorafgaande aan het nieuws van 19.00 »«r over Hilversum II een radiotoe spraak houden. H.K.H. Prinses Wil- Mnüu, zo deelt het Verbond v. Vei- bf Verkeer mede. is diep geschokt door «grote toeneming van het aantal 'erkeersonge vallen. (Ingez. Med.-Adv.) \>sN A* kwartier in Pearl Harbour te kennen, dat hij over voldoende strijdkrachten be schikt voor een evacuatie van de Tatsjen eilanden, als het bevel daartoe gegeven zou worden. Hij zei voorts te geloven, dat de com munisten zouden worden afgeslagen, als zij zouden proberen Formosa te verove ren. De huidige toestand zou kunnen leiden tot een werkelijke oorlog, zo voegde hij er aan toe. doch hij geloofde niet dat het zover zou komen. Amerikaanse straaljagers patrouilleren Amerikaanse Sabre-straalvliegtuigen zijn vandaag begonnen met te patrouil leren in de Straat van Formosa. Giste ren zijn ongeveer 75 van deze toestellen van bases op Okinawa en de Philippijnen op Formosa aangekomen, In een communiqué van de Nationa list isch-Chinese luchtmacht is medege deeld, dat gevechtsbommenwerpers gis teravond nabij Tatsjen drie Commu nistische landingsvaartuigen tot zinken hebben gebracht. De Nationalistische artillerie heeft Communistische stellin gen op het eiland Jikjangsjan bescho ten. Vier Amerikaanse torpedobootjagers, die in de haven van Singapore lagen, hebben gisteren in allerijl het anker gelicht en zijn in de richting van Formosa vertrokken, nadat zij spoed- orders hadden ontvangen om onmiddel lijk een einde te maken aan het beleefd heidsbezoek, dat zij aan deze haven brachten. Naar verder in Singapore verluidt, zou het „vliegdekschip „Midway", dat op 4 Februari het anker in de haven van Singapore zou laten vallen, deze haven echter niet meer aandoen en recht streeks doorvaren naar Formosa. Wij zullen ons uitgaven voor kernreactoren moeten getroosten ..De situatie is zo, dat de wereld het niet zonder atoomenergie zal kunnen stelllen ook al zullen de productiekosten ervan tweemaal zo hoog zün als de nu gebruikelijke kosten van energieproductie". Dit is het oordeel van prof. dr J. de Boer, hoogleraar in de theoretische phy- sica aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, zoals hij dat gistermiddag heeft uitgesproken na een lunch van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, afdeling Amsterdam. Spreker beriep zich op de opvattingen door Putnam neergelegd in zijn „Ener gy of the future" (Energie van de toekomst) over het energieverbruik in de ko mende eeuw gezien het toenemen van de bevolking en de nog slechts tot het jaar 2030 beschikbare energievoorraden uit fossiele brandstoffen, buiten die van waterkracht, zon en ge tij wisseling. „Als wij de noodzaak van het gebruik van atoomenergie erkennen", aldus spreker, „dan zal ook Nederland, on danks de betrekkelijke geringheid van zijn betekenis zich nu al uitgaven voor kernreactoren moeten getroosten, want een economisch verantwoorde toepas sing daarvan kan niet alleen door uit kijken worden verkregen. Zonder een passende wetenschappelijke opleiding zouden wij niet eens van de beschikbare informatie kunnen profiteren, en zelfs met die opleiding geeft alleen zelfbedrij- vigheid in een reactor het juiste inzicht in de bestaande gegevens. Uit de wereldvoorraad van de gebrui kelijke energiebronnen kan 37 q is 37 x 300 bilMoen KWU worden geproduceerd Het verbruik is nu nog een tiende q per jaar maar neemt fantastisch toe. Met behulp van de voorraad uraan-235 (180.000 ton) kan 12 q worden geprodu- ceèrd en na de splütbaarmalang van de ruim 24 millioen ton uraan-238 in de vorm van plutonium („breeding") nog eens 5 tot 600 q. Daarom is de kernener gie van dringend belang voor de toe komst van de gehele wereld, aldus prof De Boer Op het ogenblik is niet te voorzien in hoeverre thermonucleaire re acties «energieproductie door vereniging van lichte elementen, zoals bij de H- bom) voor de economie bruikbaar kun nen worden gemaakt. De grootste machine op het gebied van atoomenergie, met een potentie van der tig milliard electronvolt is het cyclotron dat te Genève op stapel staat. De Ver. Staten bezitten research-stations in Idaho, Tenessee. Chicago. Los Alamos etc. en hebben in dit opzicht een bouw- buöget ter grootte van 2700 millioen dol lar per Jaar. In Engeland (met twee reactoren) bedraagt het jaar budget 50 millioen pond. in Frankrijk (ook twee) 8000 millioen francs. De Nederlands-Noorse kernreactor Jeep (Joint Establishment Experimental Pile) te Kjeller heeft 14 millioen gulden gekost en behalve m België, Zwitserland en Zweden bestaan ook in ons land weer plannen voor atoomenerige-research, steunend op een fonds (bijeengebracht door regering en bedrijfsleven) ter grootte van 20 millioen gulden. Wat Rusland betreft, aldus prof. de Boer, er is geen reden om aan te nemen (gezien de plutonium-productie en de H-bommen van dat land) dat daar op het gebied der kernenergie een achter stand ten opzichte van de. V.S. zou be staan. Prof. de Boer zeide het mogelijk en in bepaalde gevallen economisch verant woord te achten dat op een afgelegen plaats, bijv. in de woestijn of op een on derzeeboot (hü herinnerde aan de „Nautilus") een kern-,.krachtstation" mits van minimum- („kritische") groot te werd opgericht. Nieuwe straaljagers voor de Belgische Luchtmacht De Belgische luchtmacht zal binnen kort worden uitgerust met de nieuwe Amerikaanse supersonische straaljagers van het type „Thunderstreak", die een maximum snelheid hebben van 1150 ki lometer per uur. De nieuwe straaljagers, die worden geleverd op basis van de overeenkomst betreffende Amerikaanse hulp aan lan den die lid zijn van de Navo. zullen de ..Republics" en „Thunderjets" vervan gen. die thans in dienst zijn. De eerste nieuwe „Thunderstreaks" zullen Maart of April arriveren. Gevangen piloten krijgen geen bezoek Amerikaanse regering kan geen toestemming geven Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft aan de fami lieleden van de in China gevangen Amerikanen medegedeeld, dat zij geen bezoek aan de gevangenen kunnen brengen. Dit besluit is „met tegenzin" genomen, maar het zou onvoorzichtig zijn thans Amerikanen naar Rood-China te laten gaan. In de brieven staat, dat de Chinese Communisten hun bezorgdheid over het welzijn van de gevangenen alleen kun nen tonen door hen vrij te laten. De „toenemend oorlogszuchtige houding van China" heeft de Amerikaanse regering tot haar besluit genoopt. Het toestaan van bezoek aan de gevangenen „zou China opnieuw gelegenheid kunnen bieden onze natie te provoceren en haar geduld nog meer op de proef te stellen". Sommige familieleden noemden het besluit een „vreselijke teleurstelling", anderen echter spraken van „een ver standige maatregel". N.V. Hensen moet Ondernemingsraad instellen De bedrijfscommissie voor de Onder nemingsraden in de metaalindustrie en de electrotechnische industrie heeft in haar gisteren gehouden vergadering het verzoek van de N.V. Machine fabriek Hensen te Rotterdam tot tijdelijke ontheffing van de verplich ting om een Ondernemingsraad in te stellen, behandeld. De bedrijfscommissie is van mening dat. op grond van de voor het verzoek aangevoerde argumentatie, geen dis pensatie. kan worden verleend. De bedrijfscommissie is echter van oordeel dat de situatie bij de N.V. Hensen thans zodanig is. dat zij niet temin van de haar bij de wet toegeken de bevoegdheid om uitstel te verlenen in dit geval gebruik meent te moeten maken voor de tijd van drie maanden na heden, met dien verstande dat uiter lijk bii afloop van die termijn de voor bereiding van de instelling van een ondernemingsraad zal zijn aangevangen overeenkomstig het desbetreffende schrijven van de Bedrijfscommissie d.d. Maart 1954. (Ingez. Med.-Adv.) WIEGEN- EN KINDERLEDIKANT- expositie HAARLEMMERSTRAAT 179 Een recente foto van H.K.H. i haar 17de Prinses Beatrix, die a.s. Maandag j vieren. verjaardag hoopt te Hij was zoon van financieel raadsman van laatste tsaar Serge Rubinstein, de 46-jarige multi- millionnalr, Rus van geboorte, interna tionaal bekende financiële manipulator, is gisteren gebonden en met een pleister op zijn mond vermoord gevonden in zijn luxueuze huis op Tifth Avenue in New ïork. Buitenlandse agentwaarschuwde de FBI alvorens het land te verlaten Een onbekende heeft gisteravond in Philadelphia Ver. Staten de federale recherche (FBI) opgebeld met de mededeUng, dat om middernacht atoombom men zouden ontploffen in New York, Washington en Philadelphia. Er ontstond daarop een stroom van geruchten en het Witte Huis de woning van de pre sident moest eraan te nas komen en met een officiële tegenspraak een einde maken aan de geruchten. Er werd al verteld, dat de organisatie voor burgerlijke verdediging in alarmtoestand was gebracht, nadat verborgen atoombommen waren gevonden in verscheidene gTote Amerikaanse steden. Deze geruchten wa ren ontstaan, toen de diensten van de burgerlijke verdediging het verzoek ont vingen een routine-onderzoek in te stellen. De onbekende, die de geruchten in omloop had gebracht, had gezegd, dat hij een buitenlands agent was, die de FBI wilde waarschuwen voor hij het land verliet. President Eisenhowers perschef verklaarde, dat de organisatie voor bur gerlijke verdediging niet was gealarmeerd en dat er ook geen atoombommen waren ontdekt. Het lichaam van de gedrongen ge bouwde financier, die vorig jaar Augus tus al op straat was aangevallen met het oogmerk geld van hem los te krij gen, werd door zijn butler gevonden in zijn slaapkamer op de tweede étage. Hij was gekleed in een zwarte pyama. Rubinstein erfde zijn financiële gaven van zijn vader, Dmitri, die particulier raadsman was van de tsaar en finan cieel raadsman van de .razende mon nik" Raspoetin. Serge groeide op ln Stockholm, Wenen, Parijs en andere Europese hoofdsteden. Rubinstein had al vele jaren moeilijk heden met de Amerikaanse autoriteiten. Dit begon in 1943, vijf jaar nadat hij de Verenigde Staten uit Canada was bin nengekomen op een Portugees paspoort. Aanvankelijk werd hem immigratie fraude aangewreven. Hij werd veroor deeld wegens ontwijking van de dienst plicht. werd in staat van beschuldiging gesteld terwijl hij in de federale ge vangenis in Leglsburg zat en later werd hij vrijgesproken van fraude in een zaak waarbij het om 3 000.000 dollar arfn aan delen ging. In 1952 werd zijn deportatie gelast, maar het beroep hiertegen was nog altijd lopende. De politie onderzoekt de veronderstel ling. dat Rubinstein door een betaalde bende om het leven zou zijn gebracht. (Ingez. Med.-Adv.) Zacht Be Bilt verwacht tot morgenavond: bterdrijvende wolkenvelden en over zend droog weer. Matige, later can tust van Holland en Zeeland tot tachtig toenemende Zuidelijke wind. icnt weer voor de tijd van het jaar. 'Opgemaakt te 10 uur). 29 JANUARI op: 8.28 uur; onder: 17.23 uur. Maan op: 1003 uur; onder uur. "oogwater te Katwijk te 6.37 en «54 uur Voor een goede nachtrust EEN BETER BEDSTEL van bekende merken met volledige garantie, o.a. DWU - Peerless - Rawi - Cleco producten. Ook de bekende merken schuim rubber en schulmplastic steeds leverbaar. Vastgestelde prijzen. Ook termijnbetaling bij: Fa ADR. VAN OOY Jr. BREESTRAAT 39 - LEIDEN De eerste opnamen van de eerste i hulp van kern-energie. Volg, Russische centrale voor het opwek- Russische berichten werd deze cen- 'stcld. De ene foto toont van de fabriekshallen met j nummer bestaat alt io pagina's ken van electrische energie met be- trale zeven maanden geleden in I pompinstallaties. de andere een I antal cylindcrvormig egulatoren. President Heuss in Berlijn Bondspresident Heuss ls naar West- Beriyn vertrokken waar hij enkele da gen zal verblijven. Vandaag zal hij de grote landbouwtentoonstelling „Die GrU- ne Woehe" openen. Het West-Duitse staatshoofd is steeds eenvoudig gebleven en wars van al te veel uiterlijk vertoon. Hij heeft uitdruk kelijk verzocht dat de politieagenten, die bij officiële gebeurtenissen in West-Ber- lijn dienst moeten doen, niet van gum mistokken en karabijnen worden voor zien. De twee agenten, die als ere-posten voor zijn Beriynse residentie op wacht staan mogen op zijn verzoek eveneens geen wapens dragen. Aanstaande Maandag zal president Heuss zijn verjaardag in West-Berlijn vieren.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1