LEIDSCH DAGBLAD Moskou beëindigt oorlogstoestand met geheel Duitsland Zet op politiek schaakbord tegeu de Parijse accoorden Roemeense volksdanser trok dolk om asyl in Frankrijk te krijgen Overweldigende meerderheid in het Huis van Afgevaardigden Hongaarse regering gaat zware industrie versterken WEERBERICHT 93ste Jaargang WOENSDAG 26 JANUARI 1955 No. 28433 Directeur: J. W. Renny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week (Vitte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Rijkelijk laat besluit", zegt men in Bonn Het spreekt vanzelf dat dit nieuwe besluit van de Russen, dat van een niet re onderschatten propagandistische vaarde is, zeker niet zal nalaten grote in vloed uit te oefenen op de debatten over de Panjse accoorden, die de volgende maand voor de tweede keer in de West- Duitse bondsdag zullen beginnen. De kans, dat binnenkort een confe rentie van de Grote Vier zal worden ge- Opneemplaatsen parate troepen opgeheven In een gisteren gehouden conferentie tussen de Minister van Oorlog en van Marine, de Staatssecretaris van Oor log, vertegenwoordigers van de ANWB, de KNAC en het R.K. Thuisfront en de Ned. territoriale bevelhebber is de kwestie van het vervoer van militairen nogmaals onder ogen gezien. Gezien het toekennen van vervoer ran Rijkswege eenmaal per 14 dagen lerd het handhaven van opneemplaat sen ten behoeve van de parate eenheden voorshands met meer noodzakelijk ge acht. Wat de andere dan parate troepen be treft zullen de drie genoemde organisa ties zich beraden op welke wijze aan de vervoersbehoefte van militairen nog zou binnen worden tegemoetgekomen. De vertegenwoordigers der drie orga- nsaties bleken van oordeel dat deze regeling zich voorshands zou kunnen beperken tot de weekeinden, of uitbrei ding tot de overige werkdagen gewenst is, zal te zijner tyd nader worden be ken. Met het oog hierop heeft de Neder landse territoriale bevelhebber be paald, dat de aangewezen opneem plaatsen voor parate eenheden zijn opgeheven, terwijl voor de overige eenheden de opneemplaatsen blijven gehandhaafd voor de Vrijdag, Zater dag en de Zondag. Ten aanzien van de Kon. Marine zijn overeenkomstige maatregelen uitge vaardigd. (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) Met grote verwondering hebben de bewoners van West-Duitsland gister avond laat door de radio en vanmorgen vroeg uit de ochtendbladen vernomen, dat de Sovjet-Unie de reeds sedert 1941 bestaande oorlogstoestand met geheel Duitsland beëindigd heeft. Het overgrote deel van de bevolking was er zich niet eens meer van bewust, dat die oorlogstoestand nog altijd had voortge duurd en had al vergeten, dat het in 1951 alleen maar de grote Westelijke mogendheden waren geweest, die een begin gemaakt hadden met het in het leven roepen van meer normale omstandigheden. Deze nieuwe zet van de Russen op het politieke schaakbord bewijst weer eens met grote duidelijkheid, dat zij niets zullen nalaten om de herbewapening van West-Duitsland te verhinderen. Natuurlijk hebben zij nog meer pijlen op hun boog en daarom verwacht men hier, niet alleen in Duitse politieke kringen, maar ook in die van de Westelijke Geallieerden, dat men in de eerstkomende tijd zeker wel voor meer verrassingen zal komen te staan. Vanochtend is in Bonn onder voor zitterschap van vice-kanselier Blücher een buitengewone kabmetszitting gehou den. waarin de nieuwe verklaring van de Sovjet-Unie ter sprake werd gebracht. Bondskanselier Adenauer zal morgen zijn verblyf op de BUhlerhöhe beëindi gen om naar Bonn terug te keren en zich Vrijdag weer met de regeringsaan gelegenheden te belasten. Vrudagmiddag zal hu de eerste verga dering van de Bondsregering leiden. Men vindt in Bonn over het algemeen, dat het besluit van de Russen wel rijke lijk laat komt. Men vraagt zich nu af of zÜ ook de tienduizenden krijgsgevange nen zullen terugsturen die nog altijd in kampen gevangen worden gehouden! In ontelbaar vele Duitse gezinnen is nu plotseling weer de hoop herleefd dat cij de verloren en vermiste vaders, broers en zoons weer binnen afzienbare tijd zul len terug zien. Dat zou natuurlijk ook een uitmuntende en niet zeer dure pro paganda voor de Russen kunnen zijn. De Sovjet-Unie was met Duitsland in oorlog sedert de inval van de nazi-troe pen op 22 Juni 1941. Engeland, Frankrijk en de V.S. beëin- 1 digden officieel de staat van oorlog met I Duitsland in een gemeenschappelijke verklaring van 9 Juli 1951. Ruim veertig andere landen maakten eveneens offi cieel een eind aan de oorlogstoestand, maar de Sovjet-Unie en de Oost-Euro- pese staten bleven technisch in een toe stand van oorlog met Duitsland. Zoals men zich herinnert maakte de houden, wordt hier nu opeens veel groter geacht. Ollenhauer. de voorzitter van de so- cialistische partij, heeft gisteravond al Sovjet-Unie tien dagen geleden bekend, direct verklaard, dat men in het besluit j dat zij de West-Duitse bondsrepubliek van de Russen een nieuwe poging dien- I wilde erkennen, mits deze plannen tot de te zien toch nog met het Westen over bewapening binnen de Westelijke allian- het Duitse probleem te onderhandelen. I tie zou laten vallen. Politiek drama in Parijs Tien rode bewakers eisten zijn uitlevering Een zekere Rosza, lid van een troep Roemeense volksdansers, die thans in Parijs optreedt, heeft zijn gezelschap verlaten en de Franse autoriteiten ver zocht als politiek vluchteling in Frank rijk te mogen blijven. Adalbert Rozsa. die 39 jaar is, zwierf eerst urenlang langs de straat en slaag de er uiteindelijk in een taxichauffeur duidelijk te maken dat hij zich naar de Amerikaanse ambassade wenste te bege ven. De receptionist van de ambassade dacht echter dat de man met zijn witte boerencostuum en viool met een feest Nog meer doden bij Turkse mijnramp Men vreest, dat dertien mijnwerkers zijn opgesloten in de kolenmijn bij Zon- guldak, in Noord-Turkije, waar Maan dag door een ontploffing 50 arbeiders werden gedood en 19 gewond. (Aanvankelijk was een getal van 36 genoemd en acht vermisten. Later steeg dit tot vijftig en nu dus zelfs tot ver moedelijk 63 - Red.). Enorme waterschade in Frankrijk Op het ogenblik staan in Frankrijk 314.300 hectaren land onder water als gevolg van overstromingen; 43.221 hul zen zijn ondergelopen, 51.176 personen moesten worden geëvacueerd en 1.347 fabrieken moesten gesloten worden, waardoor 48.389 personen tijdelijk werk loos zijn, aldus heeft de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Mitterrand, Dinsdagavond op een kabinetsvergade ring bekend gemaakt. Franse treiler op een mijn gelopen De Franse treiler „Abraham Du- quesne" uit Dieppe is Dinsdagmiddag len Noorden van Le Havre op een mijn gelopen en vergaan. Alle vijftien opva renden zijn om het leven gekomen. De treiler „Edmond Marie"', eveneens uit Dieppe, heeft twee lijken geborgen. Fireflies naar Nieuw-Guinca Tegen infiitratiepog'ngen Een aantal Fireflies van de Marine l uchtvaartdienst zal binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken en inge schakeld worden in de verdediging te gen infiltratiepogingen, zo vernemen wy van de zyde van de Kon. Marine. De Fireflies zijn, zcals bekend, van oorsprong vliegtuigen, die bestemd zijn om te opereren vin vliegkampschepen. Naar wij vernemen zal echter de Karei Doorman niet naar Nieuw Guinea gaan, zodat de Fireflies aangewezen zullen zijn cp de vliegvelden Hollandla, Biak en eventueel Sorong De vliegtuigen zullen naar de Oost vertrekken als overbrugging voor de tijd dat de Martin Marlner-viiegboten, die de Kon Marine in de VB lïeeft besteld, naar dit gebiedsdeel zullen kunnen wor- I den gezonden Op het ogenblik opereren Cataiine- vüegboten van de MLD in Nieuw-Gui- nea. maar hun aantal en mogelijkheden zijn niet voldoende voor afdoende bevei- Uging. Voor de bouw van de nieuwe Canadese ambassade aan de Sophia- laan te Den Haag, werden gisteren de eerste spaden in de grond ge stoken door de Ministers van Bui tenlandse Zaken Luns en Beyen. Mr W. Beyen (rechts) aan de at beid onder het toeziend oog van de Canadese ambassadeur A. Stone (midden) en mr J.M. A. Luns (L). mee wilde doen, dat in een nabijgelegen bar werd gevierd. Daar werd hij dan ook heen gestuurd. De feestvierders dachten op hun beurt dat hy een zwervende Ita liaanse violist was. In zijn wanhoop, kwam Rozsa vervol gens op de gedachte een overtreding te begaan zodat de politie zou worden ge roepen. Daarom trok hij zijn dolk die bij zijn costuum hoorde en bedreigde een klant aan de bar. Prompt werd hij door twee politieagenten gearresteerd en naar een politiebureau overgebracht. De volgende morgen vervoegden zich op het politiebureau tien communisti sche bewakers van de troep, die hem hadden gezocht, en eisten zijn uitleve ring. Rosza vertelde: „Ik kroop in een hoek achter een Franse politieagent en riep om hulp terwijl ik me erop voorbe- rt reidde één van de politicagenten zijn _Xin revolver te ontfutselen en zelfmoord te f Eisenhouiver en Formosa Nieuw-Zeeland wil deze zaak voor de Veiligheidsraad brengen plegen als ik zou worden overgeleverd." Rosza werd echter niet uitgeleverd. Het Amerikaans» Huis van Afgevaar digden heeft president Eisenhower Dins dag machtiging verleend tot gebruik- naking van Amerikaanse strijdkrachten oor de verdediging van Formosa, de Pescadoren en „verwante posities" in dat gebied. Terugkeer tot politiek van strenge discipline Hongarije heeft bekend gemaakt ge deeltelijk terug te zullen keren tot de politiek van snelle industrialisering en strenge discipline, waarvan in 1953 werd afgezien toen de Oost-Europese commu nistische staten besloten een meer libe rale „nieuwe koers" te volgen. Het blad van de Hongaarse communis tische party, Szabad Nep, kondigde in een editie, die Dinsdag in Wenen werd ontvangen, de verandering van politiek aan en wees in een beschouwend artikel op de noodzaak de zware industrie te versterken. Het blad zei „er moet een einde komen aan de liberalisering". Het blad zegt. dat de zware industrie moet worden versterkt door middel van nieuwe beleggingen en „de productie van consumptiegoederen en de ontwikkeling van onze landbouw moet worden ver sneld". Het blad dringt aan op een vergroting van de productie „vooral van de steen kolenmijnen. de electnsche centrales, de ijzergieterijen en de oliebedrijven". De productie moet. volgens het blad. snel ler worden vergroot dan verleden jaar het geval was. maar niet zo snel als ge durende de eerste jaren van het vijf jarenplan dat in 1954 ten einde liep". De verandering van de politiek in Hongarije volgt slechts kort op soort gelijke maatregelen in Rusland en Roe menië". Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen, overwegend droog weer. Z.akke tot matige Zuidelijke wind. Tem- foatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). Weinig verandering Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen stond het weer in Nederland onder invloed van een gebied net hoge barometerstanden waarvan het «ntrum vanmorgen boven Hongarije ?as aangekomen. Zuidelijke winden transporteerden voortdurend vrij koude lacht uit Frankrijk naar het Noorden Algelopen nacht daalde daarby in het fehele land de temperatuur weer tot coder het vriespunt. De laagste tempe ruur werd waargenomen om en op het 'Zegveld Zuid-Limburg en bedroeg min (graden. De koude door uitstraling ge armde luchtlaag is slechts enige hon derden meters dik. Te De Bilt was de temperatuur vanmorgen om 4 uur aan "grond min een graad, op 400 m. hoogte Wroeg deze min 5 graden, waar zich "n wolkenlaag bevond, vervolgens liep temperatuur scherp op en op 600 meter "erd plus 5 graden gemeten, waarbij de '*htigheid van de lucht snel afnam. Op •kilometer hoogte tenslotte was de tem peratuur weer dezelfde als aan het aard- cppervlak. Op de Oceaan heerst een tamelijk grote "Pressie-activiteit Een front dringt ver geld van regen zeer langzaam over de 8ntse eilanden en de Golf van Biscaye 5?r het Oosten op Een nieuwe storing -est met grote snelheid in de richting ,'w de Golf van Biscaye. hetgeen de wind Wen West-Europa ook de komende 24 ta het Zuiden houdt. Er komt dan Zon o r- onder- 1719 u r •■^aicstlc"- een van de eerste Acgd in 1943. In 1945 volgde de bodem, maar liet zal dit niet lang Aiaan°Pop: 9.27UUuür ponder: 2i.59"uiir Britse schepen, die volledig voor lietl tewaterlating, maar de verdere af-\ blijven. Wanneer het volledig is af- Hoogwater te Katwijk te 5 29 uur en voeren van een atoom-oorlog zullen \bouw werd toen stopgezet opdat het gebouwd en uitgerust, wordt het 0 uur- worden uitgerust, maakte dezer schip zo modern mogelijk kon wor- i aan de Australische marine overge- dagen een geslaagde proefvaart. De I den ingericht. Weliswaar is dit, dragen en zal het ..Melbourne" fit nummer bestaat uit acht pagina's kiel voor dit vlkgdekschip werd ge-1 schip thans nog een Britse oorlogs-1 heten. De machtiging werd verleend met 409 tegen 3 stemmen. De resolutie waarin de machtiging wordt verleend, is nu naar de Senaat gezonden. Daar zal er vandaag of morgen over gestemd worden. De voorzitter van de Commissie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden, Richards, zei, dat er in de twintig jaar, waarin hij zitting heeft in het Huis. geen besluit van een derge lijk groot belang is genomen op de ver klaring van de tweede wereldoorlog na. Nieuw-Zeeland zal binnenkort voor stellen de kwestie tussen Formosa en Communistisch China voor de Veilig heidsraad te brengen. Van gezaghebben de zijde in Washington wordt vernomen, dat Amerika dit, voorstel zal steunen. De Nieuw-Zeelandse premier. Sydney Holland die op het ogenblik In de Ver enigde Staten is heeft dezer dagen de kwestie tot in bil zonderheden besproken met president Eisenhower en minister Dulles. In diplomatieke kring in Washington wordt de mogelijkheid overwogen een vertegenwoordiger van Communistisch China uit te nodigen om met de Vei ligheidsraad van de V. N. te spreken over een staking van het vuren. Ame rika. Engeland en Nieuw-Zeeland wisse len over deze aangelegenheid van ge dachten. Al eens eerder heeft een af gevaardigde van Communistisch China zijn stem bij de V. N. laten horen. Dat was toen China zich met het conflict in Korea ging bemoeien. Zevende vloot krijgt binnenkort versterking Op 8 Februari zullen drie Amerikaanse zware kruisers, de „Baltimore", de „Ro chester" en de Los Angeles" en acht torpedobootjagers uit Long Beach in Californië naar het Verre Oosten ver trekken, aldus is Dinsdag bekend ge maakt. De schepen zullen zich voegen bij het 71ste Amerikaanse eskader in de wa teren van Formosa. Een woordvoerder van de Marine verklaarde, dat het be sluit om deze schepen te zenden reeds enige tüd geleden was genomen en geen verband houdt met de huidige toestand in het Verre Oosten. Nationalistische bommenwerpers heb ben Dinsdag zware aanvallen gedaan op het kortgeleden door de communisten veroverde eiland Ji Kjang Sjan. Daar bij zou een communistisch oorlogsschip ernstig beschadigd zijn en een com mandopost op het eiland zyn getroffen. N.V.V. contra „Hensen" Vakbond verloor kort geding Staking zal worden opgeheven Gistermiddag heeft de president van de Arrondissements-rechtbank te Rot terdam, mr J. van Vollenhoven, uitspraak gedaan in het kort geding, dat de NV Machinefabriek Hensen aanhangig had gemaakt tegen de Algemene Ne derlandse Metaalbedryfsbond. In zijn uitspraak heeft de president gedaagde, de ANMB, bevolen om aan de leden van de afdeling Rotterdam van gedaagde, voor zover deze leden in dienst zyn van eiseres (Hensen), terstond aan te zeggen, dat in afwachting van een beslissing van de rechter ten principale het werk In dienst van eise res moet worden hervat. Voorts is gedaagde veroordeeld om aan eiseres een dwangsom van f. 50.000 te betalen voor iedere dag, dat gedaagde in gebreke mocht blijven aan dit bevel te voldoen. Gedaagde werd tevens veroordeeld in de kosten van het geding. In zijn vonnis overwoog de president onder meer het volgende: „Tussen par tijen staat vast. dat het hoofd of de be stuurder van de eiseres iN.V. Machine fabriek Hensen i verplicht is een Onder nemingsraad ln te stellen. Partijen ver schillen echter van mening omtrent het tijdstip, waarop zulks moet gebeu ren Terecht stelt eiseres, die zich bij brief van 14 Januari j I. heeft gewend tot de Bedrijfscommissie voor de me taalindustrie en de electrotechnische in dustrie met het verzoek om tijdelijke ontheffing van de verplichting tot het instellen van oen Ondernemingsraad, dat hangende dit verzoek voor haar deze verplichting niet geldt ingevolge het bepaalde in artikel drie, lid vier. van de wet op de Ondernemingsraden. Het beloog van gedaagde, dat dit ver zoek om tijdelijke ontheffing spitsvon dig is. gaat niet op. waar op het kort geding is vast komen te staan, dat ge daagde zich tot dusver met geen en- Bedrijfscommlssie uit te schakelen en door te trachten middels een staking ook de procedure, vermeld in artikel 3 der wet op de Ondernemingsraden, te frustreren zich zeker niet gedra gen, zoals dit van een goed gedisci plineerd lichaam mocht worden ver wacht. hetgeen le meer te betreuren is, omdat daaruit valt te constateren een miskenning van en een minach ting voor de kennelijke bedoelingen van de wetgever ten deze. Moeilijkheden, die zich voordoen zul len alleen in de kring der onderneminjs- genoten en door hen zelf op bevieci- gende wyze kunnen worden opgeio.-t (Memorie van Toelichting). By nota kelc klacht of grief tot genoemde be- I van wijzigingen werd de thans besta a n- driifscommissie heeft gewend en der- de redactie voorgesteld, aangezien daar- halve heeft nagelaten te juister tijd de in het karakter van de bedrijfscommis- weg te volgen, die de wetgever bij de sie «eter tot zijn recht komt als het or- instelling van Ondermenlngsraden als paan. dat bij moeilijkheden ten aanzier. de daartoe geëigende heeft aangegeven. I vnn de uitvoering van deze wet door overleg en samenspraak met. de betrok- I ken werkgevers en werknemers naar een Gedaagde heeft door doelbewust de oplossing streeft, door de wetgever beoogde leiding van I en de aanwijzingen te geven door de 9 Slot op Pag. 2

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1