A Engelse humaniste veroorzaakte storm door BBC-lezing Ongelooflijke werkkracht van tachtigjarige Churchill de Sovjet-Russische minister van Handel Mikojan afgetreden Grote actie voor het plan „Doorn" Ministerieel antwoord op vragen verhoging courantenpapierprijs LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 25 JANUARI Aloude strijdvraag ter sprake (Van onze Londense correspondent) In Engeland heeft een storm gewoed, veroorzaakt door mevrouw Margaret Knight, docente in de psychologie aan de universiteit van Aberdeen, die voor de BBC In enkele lezingen het wetenschap pelijk humanistische standpunt verde digde over „moraal zonder godsdienst", waarbij z»J 1» het bijzonder antwoord wilde geven op de vraag, hoe nict-gods- dienstige ouders hun kinderen morele beginselen dienen bjj te brengen. Haar betoog was hoogst waardig en kerkelijke leiders, hoewel zij het natuur lijk niet met haar opvatting eens waren, weigerden mee te doen aan de wilde ver ontwaardiging, welke zich na haar voor drachten van een deel van het publiek en van een aantal bladen had meester gemaakt. Over dergelijke onderwerpen zou voor de radio niet gesproken mogen worden, was de klacht van velen. De storm is echter volkomen geluwd, nadat, zoals trouwens het plan was, mevrouw Jennie Norton, de echtgenote van een Schotse predikant en mevrouw Knight, Knight voor de BBC over het delicate onderwerp hadden gediscussieerd. Het betreft een aloude strijdvraag, welke allerminst rechtvaardigt. Het resultaat van de openbare gedachtenwis- seling, in aether en pers, moet echter als heilzaam worden beschouwd, zowel voor humanisten als godsdienstigen. Misver standen zijn opgeheven. Er zijn en blij ven grenzen tussen de beide filosofieën, er blijft ook een verschil in datgene wat Proeven met de „Nautilus" bevredigend verlopen De eerste Amerikaanse atoomduikboot, de „Nautilus", is Maandag na haar twee de proefvaart teruggekeerd naar haar ligplaats in Groton in de staat Connec ticut. Van de zijde van de marine werd ver nomen. dat alle proeven die tot dusver zijn genomen, een bevredigend verloop hebben gehad. De „Nautilus" zou heden, Dinsdag, in een droogdok komen om te worden nagekeken en geschilderd. De atoomduikboot is ten Zuiden van Punt Montauk talrijke malen gedoken, aldus de verklaring van de marine. Tij dens de tweede proefvaart werd 1600 km. afgelegd. „Goede diensten van V.N. betekent inmenging" UITVAL VAN BLAD IN PEKING Het Pekinese „Volksdagblad" schrijft, dat spreken over gebruikmaking van de goede diensten van de VN., om tot een staken van het vuren in het gebied van Formosa te komen, „een poging tot in menging in de binnenlandse aangelegen heden van China en tot uitbreiding van agressie onder de vlag van de V.N." is: „Indien de V.S. werkelijk bezorgd zijn over de vrede in het Verre Oosten, moe ten zij onmiddellijk him strijdkrachten uit het gebied van Formosa terugtrek ken, daar de spanning in het Verre Oos ten is veroorzaakt door hun agressieve daad, bestaande uit bezetting van For mosa", aldus het blad. de kinderen wordt voorgehouden, maar in de opvoedingspraktijk, zo stelden bei den vast, behoeft het niet meer te zijn dan een verschil in accent, omdat zij alle twee bewogen werden door dezelfde ethiek, namelijk liefde voor de mede mens. al kwam deze liefde voor elk der opponenten uit een andere bron voort. Mevrouw Knight was speciaal gekant tegen de dogmatische geloofsopvatting, maar de Engelse kerk blijkt in dit opzicht ruimte te laten voor twijfel aan bepaal de traditionele leerstellingen. De moei lijkheid in deze tere kwestie is, dat in Groot-Brittannië kerk en staat niet ge scheiden zijn. Het staatshoofd is ook het hoofd van de kerk. De premier benoemt de bisschoppen. Vandaar dat de kerke lijke functionarissen in de loop der jaren een bont mengsel zUn gaan vormen, waarby de Invloed zich doet gelden van de destijds door Ramsay MacDonald ge dane benoemingen. Een kras voorbeeld daarvan is de „rode" deken van de kathe draal van Canterbury, niet te verwarren met de aartsbisschop van Canterbury, die de leider is van de Church of England, de Engelse Staatskerk. Een gevolg van deze toestand is ook, dat op de openbare scholen wordt gebeden en dat er les in Bijbelse geschiedenis gegeven wordt. Aangezien verder ook de BBC een staatsorgaan is, konden velen het niet verkroppen, dat zij een humanistische zienswijze liet verdedigen. (Ingez. Med.-adv.) in elk huisgezin: Uitsluitend bi) Apothekers en Drogisten Hoeveel kost het als Adenauer op reis gaat (Van onze West-Duitse correspondent) Hoeveel geld het kost als de West- Duitse Bondskanselier officieel op reis gaat, blijkt uiteen rapport van de mi nister van Financiën over „bijzondere uitgaven gedurende het afgelopen jaar". De reis van Adenauer naar de Verenigde Staten heeft meer dan 186 duizend mark gekost en die naar Griekenland en Tur kije meer dan 117 duizend mark. Het rapport vertelt verder dat een be drag van 12.000 mark moest worden uit getrokken voor een gepantserde kluis voor het bureau van de defensie-com missaris, die in opdracht van de NAVO moest worden aangeschaft om er gehei me militaire documenten in te bewaren. Een som van 65.000 mark moest boven dien worden uitgegeven voor het her stellen van een Frans oorlogsgedenkte ken te Wei8senburg, vlak over de Franse grens, dat door de Duitsers werd ver nield toen zij in 1940 Frankrijk binnen rukten! Nieuw werk op stapel (Van onze Londense correspondent) Nog dit jaar zal Sir Winston Chur chill de laatste hand leggen aan het van de Engels-sprekende volkeren. Prof. Denis Brogan, hoogleraar in de geschiedenis in Cambridge, heeft opspo- rlngsarbeid voor Churchill verricht, Vanzelfsprekend wordt ook Churchill's nieuwste werk met intense belangstel ling tegemoet gezien, omdat men ver wacht dat hij, die zo nauw betrokken is geweest bij de vorming van 's werelds historie in de afgelopen zestig jaar, op vele dingen een nieuwe kijk zal geven- Ook de Churchilllaanse taalvorm, welke ongetwijfeld ook in de nieuwe boeken (Ingez. Med.-Adv.) Neem dadelijk Kruschen bij de eerste aanwijzing van Rheumatlsche Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg 'n lijdensweg bergaf? Roep die slui pende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom wacht niet langer; begin er vandaag mee Als vice-premier gehandhaafd Aan de 59-jarlge Sovjetrussische mi nister van Handel, Mikojan, is vol gens het persagentschap Tass: op eigen verzoek ontslag verleend. Pawlof is zijn opvolger. Mikojan behoorde onder Stalln tot de acht top-Ielders en bleef dit onder Malenkof. Over Mikojan's vlce-premierschap wordt ln de bekend making niet gerept. Volgens het Franse persbureau AFP is het niet uitgesloten, dat Mikojan In zijn functie van vice- premler zonder portefeuille algemeen toezicht houdt op de activiteit van de ministeries van binnen- en bultenland- sche handel. Ook is het mogelijk, dat dit ontslag een onderdeel vormt van een wijziging van de regeringsstructuur, waarmee reeds eind 1953 Is begonnen. Drie collega's van Mikojan, namelijk Tevosslan, Kossygln en Pervoechin, resp. minister voor de metaalindustrie, In dustrieproducten en electrlsche Indus trie, zijn sindsdien van hun functie ont heven, maar aangebleven als vice-pre- Pawlof, die Mikojan opvolgt, heeft totnogtoe geen ministersfunctie bekleed. HIJ werd op het negentiende congres van de communistische party, in 1952, tot plaatsvervangend lid van het cen trale comité gekozen. Hij moet zich be zig houden met de reorganisatie van de binnenlandse handel, waarop de Sov jetrussische pers ln de laatste maanden nogal wat crltiek heeft gehad. Mikojan is een Armeniër, die geduren de 29 jaar een belangrijke rol heeft ge speeld bij het bepalen van de politiek ten aanzien van de voedselvoorziening en de buitenlandse handel. Voor de tweede wereldoorlog moderniseerde hy het ministerie van Voedselvoorziening. Hij was ook degene, die het consumptle- ys in de Sovjet-Unie invoerde. In 1938 werd hy tot commissaris voor de buitenlandse handel benoemd. In 1943 werd hy onderscheiden met de orde van Lenin wegens byzondere verdien sten op het gebied van de productie van vliegtuigen en motorvoertuigen. Hij be hield zyn functie by de regeringswyzl- gingen in 1946 en behoorde tot de Sta- lin-prijswlnnaars van dat jaar. In 1949 werd hij van zijn functie als minister van Buitenlandse Handel ontheven, maar bleef vlce-premler. In 1953 werd hij minister voor Binnen- en Buiten landse Handel, maar in hetzelfde jaar werd het ministerie gesplitst en Mikojan bleef minister van Binnenlandse Han del. Hy was belast met de vergroting van de voedselproductie. zal schitteren, is reeds een aanbeveling op zichzelf. Het is voor velen onbegrypeiyk hoe de tachtigjarige staatsman bij al zyn drukke werkzaamheden nog gelegenheid oppositieleider was en veel meer tijd had dan tegenwoordig. Het antwoord is, dat Ohurchill over een ongeloofiyke werkkracht blijft beschikken en dat hy omringd is door een staf van secreta rissen en andere medewerkers, die het materiaal dat hij moet verwerken, voor hem ordenen, zodat elke onnodige dé- tailarbeld hem bespaard biyft. Deson danks blijft het een enorme prestatie. De gemeenteraad van Parus maakt zich ongerust over de verkeersproble men, die heel moeiiyk op te lossen zyn. In 1949 reden er in Parijs 378.000 auto mobielen, thans zijn het er 800.000. Hoe groot de drukte wel is, begrypt men uit het volgende cyfer: 25 procent van de in heel Frankrijk verbruikte benzine, wordt in Parys uitgegeven Tal van plannen zün bestudeerd. On dergrondse passages moeten worden ge maakt op de belangryke knooppunten van het verkeer, maar dit alles vraagt enorme sommen, geiyk uit het volgende blijkt: wanneer de Avenue de l'Opera over een lengte van 700 meter verbreed moet worden, hetgeen men bereiken kan door de trottoir breedte van 7 op 5,50 meter te brengen, kost dit een honderd millioen francs, want daarby moeten lantaarns verplaatst worden, afvoeren van goten verlegd, het wegdek ver nieuwd enz Over enkele weken zal men dit grote werk beginnen, tenminste als het weer het toelaat. Om het werk zo snel moge- ïyk te doen verlopen, zal men met dub bele ploegen arbeiders werken. Door een ongekend hoge water stand van de Franse rivier de Ga ronne zijn grote gebieden onder water komen te staan. Niet minder dan 2000 mensen werden dakloos in deze streken. Het water van de rivier zal vermoedelijk tot 10.30 mtr boven normaal peil stijgen. Een luchtfoto van het zwaartst getroffen gebied. Lustrumcongres op 4 Juni van Bond van Oorlogsslachtoffers Een millioen nodig voor aanvullende hulp Ter gelegenheid van zijn 10 jarig bestaan zal de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers op 4 Juni a.s. in het RAI-gebouw te Amsterdam een groot lustrumcongres organiseren, waarbij afgevaardigden van oudstry- dersbonden uit verscheidene landen aanwezig zullen zün. Op dit congres zal o.m. een grote actie worden ingeluid voor het zgn. plan- Doorn van de Bond, dat naar schatting een millioen gulden zal kosten. Dit plan houdt In het inrichten van een verbiyf voor die oud-stryders, die thans nog door hun ouders worden verpleegd, maar die straks na het overlijden van hun verwanten deze zorg zullen moeten ontberen. De regering is bereid hierin voor een bedrag van f. 600.000.bij te dragen. Het overige geld echter zal de Bond bijeen moeten brengen. Prins Bernhard heeft aan dit plan zijn medewerking toegezegd. Verder zal een groot aantal vooraanstaande Nederlanders met raad en daad helpen het plan te verwezenlijken. Particulier initiatief Majoor J. Linzel, lid van het hoofd bestuur van de Bond verklaarde, dat ■bij diverse acties blijkt, dat velen van mening zyn, dat alles wat voor de oudstryders en de oorlogsinvaliden wordt gedaan of moet worden gedaan, maar, door de Staat dient te geschieden. Dit is een betreurenswaardig misver stand. Het moet duideiyk zyn, dat de Staat terecht ergens een einde stelt aan zijn bemoeienis. Dan blijven er nog vele Op vragen van het Tweede Kamerlid I April 1953 f 55.1 Januari 1954 f 58.50, de heer Vondeling over de verhoging 1 Juli 1954 f60. van de courantenpapierprijs met ingang Blijkens de jaarverslagen van het van 1 Januari 1955 heeft de minister bedrijf is in 1951 een winst behaald van van Economische Zaken het volgende f 4.244.389J7, in 1952 van f 4.^51.023.91 geantwoord 1. Het, is de minister bekend, dat de prijs van het Nederlandse couranten papier met ingang van 1 Januari 1955 is verhoogd. 2. Door Van Gelder Zonen N.V. wordt circa 80% van het in Nederland verbruikte courantenpapier geleverd. 3. Van Gelder Zonen N.V. heeft sinds 1 Januari 1951 tegen de volgende prij zen per 100 kg. courantenpapier aan de Nederlandse dagbladen geleverd: 1 Januari 1951 f52.75, 1 April 1951 f 58.25, 1 Juli 1951 f 63.25, 1 Januari 1952 f84.—, 1 Apnl 1952 f78.—. 1 Juni 1952 f 70.—. 1 Augustus 1952 f 64.—. 1 Octo ber 1952 f 57. 1 Januari 1953 f 54.—. 1 Met een enkel woord BINNENLAND - De te Rotterdam gevestigde Neder- wegen het geldstuk ter waarde van 2>/a cent weer ln te voeren De Bond heeft dit ln 1952 ook reeds gevraagd. Gistermiddag is ln een huls ln de J. P. Heyestraat te Amsterdam een 46- Jarlge man. door gasverstlkklng om het leven gekomen. Gisteravond half zes Is de 13-jarige jongen, O. L. A. Hendrlkse, tijdens het schaatsenrijden op de Ringvaart bij Am sterdam door het Ijs gezakt, Een man. die zich gekleed te water begaf, kon hem spoedig op het droge brengen doch on danks vele pogingen van de geneeskundige dienst en de politie, gelukte het niet de levensgeesten van de Jongen weer op te wekken. Zuster E. M. Wevels. directrice van het Centraal Militair hospitaal te Utrecht, ls benoemd tot commandant van de Mllva- groep geneeskundige dienst. Met het oog op de komende behan deling van het wetsontwerp beperking cadeaustelsel heeft de Stichting „Het merkartikel", waarbij vele merkartikel- fabrikanten ln de kruideniers-branche zyn aangesloten, ln een adres aan de leden van de Tweede Kamer met klem verzocht het ontwerp ln zijn huidige vorm niet te willen aanvaarden. Het stoffeiyk overschot van mei. Rutgers de hulshoudster, die vermoedelijk Woensdag of Donderdag j.l. te Doetlnchem met haar medebewoner, de oud-rentmees ter de heer Belthian. werd vermoord, ls gtstermlddng op de Algemene Begraaf plaats te Steenderen ter aarde besteld. Het woord werd gevoerd door de plaatselijke predikant, ds A M. Nortler. Op de be graafplaats was grote belangstelling. H.M. de Koningin heeft een aantal onderscheidingen verleend aan ingezetenen van Finland, voor verleende diensten ge durende de watersnood ln Nederland 1963. Biervliet bij vliegtuigongeval om het leven geko men sergeant-vïleger Th. F. Blomme van do Belgische Luchtmacht, met militaire eer te Biervliet ten grave gedragen. Er was zeer grote belangstelling. De rechtbank te Zwolle heeft een Interlocutoir vonnis gewezen ln de civiele procedure die daar aanhangig is tussen de Utrechtse kunsthandelaren, de gebroe ders Krljnen en de heer D. G. van Bcu- nlngen te Vierhouten. Dit vonnis houdt ln dat op 3 Maart a.s. getuigen gehoord zullen worden. De eisers, de gebroeders Krljnen moeten dan tevens de boeken en stukken overleggen van hun zaak over de periode 1948—1952. Het m.s. „Willem Ruys", dat by de doorvaart door het Suez-kanaal door slechte weersomstandigheden aanzienlijke vertraging ondervond, wordt eerst ln de loop van Donderdag a.s. utt Indonesië ln Rotterdam terugverwacht. Op deze 42o thuisreis vervoert het schip ln totaal 832 passagiers. De ontscheping zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden. Don derdagmiddag tegen 1 uur aan de kade van de Kon. Rotterdamse Lloyd een aan vang nemen. De waarnemende groepscommandant der Rijkspolitie te Leldschendam verzoekt namens cfe directeur van de psychiatrische Inrichting „Hulp en Heil" de opsporing van de verblijfplaats Van Jacobus Bakker, geboren te Dlrksland op 22 Maart 1910. Op 17 Januari 1955 heeft hij genoemde In richting verlaten en hij Is sindsdien niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt niet uit gesloten geacht. BI) aantreffen wordt tele fonisch bericht verzocht onder no K 1761- 1923. BUITENLAND BIJ een splonnageproces ln Oost- Dultsland zijn twee spoorwegbeambten veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Drie beklaagden kregen resp. dertien, veer tien en vijftien Jaar gevangenisstraf Zeven-en-zcventlg Joden zullen Britse militaire straalvliegtuigen zul len worden uitgerust met plastic-brand stoftanks, die 25 tot 30 procent goedkoper zijn dan alumlnlumtanks. In een bioscoop In Catania (Italië) veroorzaakte de kreet „een aardbeving", die een bezoeker slaakte toen een fles limonade sprong, een paniek. Een tiental personen werd ln het gedrang van het pu bliek naar de uitgang onder de voet ge lopen en ernstig gewond. De bisschop van Nice heeft meege deeld, dat Abbé Pierre, de priester, die vorige winter een grote actie ten behoeve van de Franse daklozen op touw zette, ernstig ziek is. HU wordt verpleegd ln een klooster bij Nice. De Abbé zou overwerkt zijn en volstrekt rust moeten houden. Een kleine Welsh terrier Is dezer dagen van Trols-Fontalnes ln Frankrijk naar Füssen ln West-Dultsland, een af stand van 600 kilometer, gelopen. Het dier, „Peanut" (Apenoot) genaamd, was tot voor kort de mascotte van de Amerikaanse soldaten te Füssen. Toen zijn baas naar Trols-Fontalnes werd overgeplaatst, ging Apenoot mee, maar het dier keerde op eigen gelegenheid naar Füssen terug. Een groep Amerikaanse archeologen heeft op veertig km ten Oosten van Moslel. niet ver van de Perzische grens, de resten van een praehlstorlsch dorp ontdekt, dat zeker 7000 Jaar oud moet zijn. Het onder zoek wordt uitgevoerd onder auspiciën van de universiteit van Chicago. In Melbourne (Australië) heeft het reeds 37 dagen niet geregend, de langste j droogteperiode sinds mensenheugenis. Vol gens de meteorologen ls er ook nog geen regen ln aantocht. Blrmaanso troepen zijn een groot scheepse actie begonnen tegen een rebel lenleger onder leiding van Bo Soe, die wegens aanslagen op treinen en stations bekend staat als de „moester-trelnen- kraker" De bende van Bo Soe, die naar schatting 700 man telt, deed onlangs ln het gebied van Thaton met behulp van van I dvnamlet eon trein ontsporen, waardoor Cairo voor het gerecht moeten verschU- nen op beschuldiging van vervalsing van I officiële documenten met het doel Egyp- 32 personen het leven verloren. Veertig j tlxche paspoorten te verkrijgen. I vrouwelijke passagiers werden ontvoerd. I en in 1953 van f5.870.241.1 dragen vormen de winsten, behaald op courantenpapier en andere papiersoor ten te zamen, na dotaties aan de be lastingreserve en aan de reserve voor diverse belangen, alsmede na afsohry- ving. 4. De minister kan in het algemeen zoals geconcludeerd kan worden uit zün uiteenzettingen bil de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van hoofdstuk X van de Rijksbegroting 1955 een prysver- hoging niet enkel met het oog op de behaalde winsten ongerechtvaardigd achten, mits zil op kostenstilgingen uit anderen hoofde dan de loonronde van 1 October 1954 is gebaseerd. Met be trekking tot de onderhavige verhoging van de courantenpapierprijs wijst de minister erop, dat de kosten zijn ge stegen als gevolg van de wijziging per 1 Januari 1955 ter zake van de omzet belasting. alsmede van de verhogingen van de grondstofprilzen en de vrach ten. De jongste loonsverhoging isdaar- bil niet ingecalculeerd. 5. Het recht op de invoer van buiten landse courantenpapier, dat wordt in gevoerd uit andere landen dan de Belgisoh—Luxemburgse economische unie. bedraagt sedert geruime tijd voor de oorlog een derhalve sedert lange tijd voor de inwerkingtreding van het Benelux-douane-tarief 10% van de waarde. In het algemeen ligt het lnvoerrech- tenniveau in de papiersector van niet opgemaakt papier op rollen op 15% van de waarde. Het Invoerrecht van 10% op courantenpapier ligt derhalve reeds lager. Bil de vaststelling van dit recht werd reeds rekening gehouden met de bijzondere functie, welke cou rantenpapier in de samenleving ver vult. De minister is van mening, dat de overweging, dat het lezen van couran ten tot de noodzakelilke levensbehoef ten behoort, geen motief kan zijn voor het nog lager stellen van het invoer recht. Een dergelijke overweging zou dan in even sterke mate gelden voor de invoerrechten od alle goederen, die in de dagelijkse behoefte voorzien, zo als b.v. textiel en levensmiddelen, ter- wl1l voorts hii de heffing van een in voerrecht ook andere overwegingen een rol moeten kunnen spelen. Wij willen er nog op wijzen, dat de ->rijs van courantenpapier op 1 Ja- luarl 1940 per 100 kg. bedroeg f9.90 -n dat deze door de Jongste verho ging op 1 Januari 1955 thans op f. 65.75 is gekomen.) (Red. LJD.). Zomerte ntoonsteliing Rijksmuseum Het afgelopen weekend hebben afge vaardigden van de Raad van Europa, van Unesco, van België. Duitsland, Frankrijk, Italië en Oostenryk in het Ryksmuseum te Amsterdam geconfe reerd met de directie van het museum over de aldaar dit jaar te houden zomertentoonstelling. De tentoonstelling, „De triomf van het manierisme in Europa Michelangelo tot El Greco", e onder auspiciën van de Raad Europa te Straatsburg. Zü zal schilderijen, tekeningen gra fiek, wandtapyten, beeldhouwkunst, edelsmeedkunst, ceramiek en wapen rustingen omvatten, waarmee de bijzon dere betekenis van de weinig bekende internationale styi in Europa tussen de renaissance en de barok zal worden gedemonstreerd. (Ingez. Med.-adv.) OSRAM LAMPEN Beter lickl voor huishouding en industrie dingen over die wy ten bate van de oud strijders willen doen en die men „aan vullende hulp" zou kunnen noemen, aldus majoor Linzel. Dwarsleasies De overheidsvoorzieningen kunnen en mogen niet meer dan beperkte bestaans voorwaarden scheppen, Maar de mensen, die een groot offer voor het vaderland hebben gebracht, verdienen meer. Van daar ook, dat de taak van de B.NM.O, nog niet beëindigd is. Daar is in de eerste plaats het probleem van „dwarslaesies", oorlogsinvaliden, door een verwonding van de ruggegraat verlamd zijn. zy kunnen zich slechts in een rolstoel voortbewegen en zijn dus op een woning aangewezen, welke hiervoor speciaal is ingericht. Boven dien moet een garage aanwezig zün, daar deze invaliden voor hun vervoer over een door het Rijk verschafte auto beschikken. Het blijkt, dat deze wonin gen practisch niet te verkrijgen zyn. Deze mensen, die als volledig invalide zijn gepensionneerd, behoeven om deze reden niet te werken. De nieuwste erva ringen in het buitenland hebben evenwel aangetoond, dat Juist passende arbeid een heilzame geesteiyke en psychische werking op de „dwarslaesies" heeft. Teneinde hen nu zowel geschikt te maken voor deze arbeid als In hun hulsvesting te voorzien, heeft de BNMO plannen ontworpen voor de bouw van een bungalowdorp met werkplaats voor de „dwarslaesies" in de gemeente Doorn. In deze gemeen schap, welke zich zelf voor een be langrijk gedeelte zal kunnen onder houden, zal iedere „dwarslaesie" zijn eigen woning krijgen en tevens ge schoold worden voor zyn toekomstige werkkring. De BNMO heeft ln dit verband reeds beslag kunnen leggen op een stuk grond van 17 H.A., gelegen ln de nabijheid van het militaire revalidatiecentrum Aaren burg, waardoor tevens de beschikking wordt verkregen over de daar aanwezige medische hulp en outillage. Zoals bekend werden de gelden voor deze grond bij eengebracht tydens de tournee van Audrey Hepburn. Een tweede vraagstuk, dat om oplos sing vraagt, betreft de ernstige Invali den, die thans nog thuis by hun ouders worden verpleegd, doch deze zorg gaan ontberen, wanneer hun familieleden komen te overiyden. De overheid is be reid deze mensen in haar inrichtingen op te nemen, doch de BNMO is van oordeel, dat zy ook de rest van hun leven ln eigen omgeving moeten kunnen doorbrengen. Daarom zal op het terrein te Doorn tevens een verblijf voor deze oudstryders worden ingericht, waar zy deze levensomstandigheden volledig zul len aantreffen. Vacantieoord Gedacht wordt ook aan het inrichten van een vacantieoord voor weduwen, wezen en ernstige invaliden met hun echtgenoten teneinde hen eenmaal per Jaar enige weken uit hun dagelijkse sleur te trekken. Dit vacantieverbliif zal ook gebruikt worden voor de kinderen van weduwen en invaliden. De weduwen zijn gewoonlijk finantieel niet in staat om hun kinderen met vacantie te laten gaan, terwill de kinderen van invaliden, deels om financiële redenen, deels door de velerlei handicaps, voortvloeiende uit de invaliditeit van hun vader, van het ln gezinsverband met vacantie aan zijn 'erstoken. De BNMO hoopt door deze actie-1955 voldoende geld hijeen te brengen om die aanvullende hulp aan de militaire oorlogsslachtoffers te bieden, i welke zU thans ontberen en zonder I Dijkverhoging SchouwetvDuiveland nodig De veiligheid van het eiland in de eerstvolgende 20 jaar, vormde een on derwerp van de bespreking in een dezer dagen gehouden vergadering van de Stichting Nieuw Schouwen Dulveland te Zierikzee. De stormvloed van 23 December en de dykval van vorige week aan de noord kant van het eiland by Scharendijke hebben duideiyk in het licht gesteld, dat de veiligheid van het eiland niet kan worden opgeofferd, in afwachting van de uitvoering van het Deltaplan, zo werd betoogd. Daarvoor is nodig, dat belangrijke be dragen zullen moeten worden geïnves teerd in de thans bestaande buitendij ken, wil men niet komen tot een herha ling van wat zich op 1 Februari 1953 heeft voorgedaan. Verhoging en verzwaring van de thans bestaande buitendijken op korte termijn is een gebiedende noodzakelykheid, aldus de conclusie, waartoe men kwam in genoemde vergadering.. Het Philharmonlsch Orkest van New York zal in September a.s. een tournés door Europa maken. Het orkest zal in Groot-Brittannii, Nederland, België, Duitsland Frank rijk, Zwitserland, Italië en Griekenland in totaal 26 concerten geven, Weerrapporf-en Van hedenmorgen 7 uur) 1 h Helsinki Stookiholm Oslo motregen Uoht bew. onbewolkt Kopenhagen motregen wzw 10 1 0' Aberdeen Dublin Londen Amsterdam mist z 4 1 0 Brussel mist wzw 3 -1 0 Paxils goh. bew windstil 1 0 Bordeaux geh. bew. no 2 5 0 Grenoble nevel windstil 2 0 Nice onbewolkt Berlijn nevel Frankfort eeh. bew. MUnohen Zürloh Genève Locarno Wenen Innebrüok Rome 5 0 wzw 5-2 0 windstil -2 0 nevel windstil -4 0 nevel n 2-10 eeh bew. nno 2 2 onbewolkt windstil -4 0 nevel o 2 -1 0 mist windstil -7 0 zwaar bew no 3 8 0 hulp van buitenaf ook zullen blyvcs missen. Zij kunnen zichzelf immers die extra middelen niet verschaffen, welke een gezond mens binnen zün bereik heeft. Moge het Nederlandse volk, dat steedi vooraan heeft gestaan, wanneer hel om de leniging van nood van de mede mens in net algemeen ging, zijn eigen militaire oorlogsslachtoffers hierbij niet in de steek laten, zo beslooi majoor Linzel.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2