LEIDSCH DAGBLAD Eisenhower en Tsjoe inzake Formosa pal tegenover elkaar Twaalfduizend handgranaten in eenzame Perzische villa 100.000 man op de been WEERBERICHT Zware industrie in Sovjet-Unie weer meer in het centrum Rattenleger nestelde zieli in de ontruimde huizen van Parijs 93ste Jaargang DINSDAG 25 JANUARI 1955 No. 28432 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Strekt Amerikaanse bescherming zich niet uit tot Quemoy? „Anierika's positie op het spel" Leiders van twee grote wereld machten, de Verenigde Staten en Communistisch China, hebben Maan dag lijnrecht tegenover elkaar staan de verklaringen afgelegd over dc toekomst van Formosa. In Washington verzocht president Eisenhower het Congres om een vol macht tot gebruikmaking van Ameri kaanse strijdkrachten indien zulks no dig is ter verzekering van de veilig heid van Formosa en de Pescadoren. „In het belang van de vrede", aldus de president, „moeten de Ver. Staten iedere twijfel wegnemen wat betreft ome bereidheid om te strijden indien tulks nodig is om het vitale belang van de vrije wereld bij een vrij For mosa te bewaren en om ons te bege- ;n in ongeacht welke opera.tie, die Van de bevoegdheid, die het Congres bower zal geven, zal alleen worden gebruik gemaakt in situaties, die duidelijk deel uitmaken van of kennelijk voor bereidingen zijn tot een aanval op de sleutelposities van Formosa en de Pescadoren. Eisenhower zei, dat de terugtrekking en het opnieuw inde len van de Nationalistisch-Chinese troepen die zich bevinden op de verspreid liggende kleinere eilanden buiten de kust van (Communistisch China, „onuitvoerbaar" zou zijn zonder gewa pende Amerikaanse hulp. In Britse kringen in Londen is men er verheugd over, dat Eisenhower de bescherming van Nationalistisch China wil beperken tot Formosa en de Pescadoren. Uitbreiding van de garantie tot Quemoy en Matsoe zou alle hoop op een beëindi- jing van de vijandelijkheden de bodem hebben ingeslagen, to meent men in Londen. Hoewel in Taipeh op Formosa nog geen officiële commen taar voorhanden is. heeft men niet-officieel laten doorsche meren. dat men teleurgesteld is over het feit, dat Eisenhower Quemoy en Matsoe niet wil beschermen. Ofschoon Eisenhower Quemoy en Matsoe niet met name heeft genoemd is Maandag in het Amerikaanse Congres een Tsjoe En-lai president Eisen- nodig zal zijn dit doel ten uitvoer te brenger". De toenemende vijande lijkheden in dit gebied noemde Eisen hower een ernstig gevaar voor de wereldvrede. „Wij menen, dat de toestand een ingrijpen van de Ver. Naties op grond van het Handvest wettigt". De Communistisch-Chinese eerste- minister, Tsjoe En-lai, daarentegen zside in een door Radio-Peking uit gezonden verklaring, dat zijn regering „absoluut niet kan instemmen met staken van het vuren" in het huidige conflict met Tsjang Kai-sjek. In een aanval op „de Amerikaanse inmenging" op Formosa zei Tsjoe, dat China herhaaldelijk tot de wereld heeft gezegd, dat het vastbesloten is Taiwan (Formosa) te „bevrijden". De Chinese minister van Binnen landse Zaken zeide in een andere door Radij-Peking uitgezonden ver klaring, dat zijn land binnen een jaar Formosa hoopt te veroveren. gezamenlijke resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, de president de bevoegdheid te verlenen om, als hij zulks nodig oordeelt, Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken voor de bescherming van Formosa, de Pescadoren en „daarbij betrokken punten en gebieden". Laatstgenoemde aanduiding zou kunnen slaan op Quemoy, dat binnen het bereik van de kanonnen van het vasteland ligt. De resolutie is door de Commissie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afge vaardigden met algemene stemmen (28 tegen 0) goedgekeurd. Minister Dulles zou op een besloten vergadering van dc Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen hebben gewaarschuwd, dat de gehele positie van de Ver. Staten in het Westen van de Stille Oceaan op het spel staat. Een Senator, die niet met name genoemd wilde worden, verklaarde, dat Dulles in antwoord op een vraag bad gezegd, dat de resolutie voldoende machtiging bevatte om de Ver. Staten, zonder het Congres om toestemming te vragen, ten strijde te laten trekken. Een tweede Senator, die eveneens niet met name genoemd wilde worden, noemde de resolutie eer „oorlogsverklaring vooruit". Senator Wavne More (onafhan kelijk) zei. dat de machtiging diepresident Eisenhower vraagt, „zeer wel oorlog zou kunnen betekenen". Voorraadje ontdekt van de communistische partij Perzische veiligheidstroepen hebben Maandag een dertigtal personen gear resteerd, na de ontdekking van een voor raad van 12.000 handgranaten achter dubbele muren in een kelder van een alleenstaande villa, ongeveer vijf kilo meter ten Noorden van Teheran. Onder de gearresteerden bevindt zich een vrouw die in de villa werd aange troffen. De voorraad handgranaten zou lijn aangelegd door de ondergrondse beweging van de pro-communistische Toedeh-partij. De nieuwste handgranaten bij de voorraad droegen het datumstempel -Juli 1954". In die maand begonnen Per zische veiligheidstroepen met de arres tatie van 500 officieren op besehuldi ging van deelneming aan een pro-com- i munistisch complot tegen de staat. Van deze officieren werden er later 21 dood geschoten. In totaal zijn sinds Juli 1954 meer dan duizend personen gearres teerd. Veiligheidsofficieren verklaarden Maan dag dat de resultaten van de verhoren van enkele van deze 500 officieren had den geleid tot de ontdekking van de tien mannen vermist. Men vreest, dat voorraad handgranaten. I zy onder het puin zijn bedolven. Veertig mijnwerkers in Turkije gedood In de nacht van Zondag op Maandag heeft zich in een steenkoolmijn te Zon guldak, een havenstad aan de Zwarte Zee in Noord-Turkije, een mijngasont- ploffing voorgedaan, die aan 36 mijn werkers het leven heeft gekost. Twintig werden gewond. Er worden nóg De anti-fiscus-beiveging in Frankrijk Koningin Juliana als reuniste van i de VVSL bij de reünisten-intocht, hedenochtend in de Sleutelstad. Te- midden van haar jaargenoten liep zij in de stoet door de stad naar de Polljatle braCllt CCll legertje Vel 11 VVSL. Voor verslag en verdere foto's verwijzen wij naar elders in dit blad. (Foto L.D./Van Vliet) Maar hij had het dubbele aantal verwacht Geen sprake van wan ordelijkheden Regering zal meer vaart achter hervormingen zetten (Telefonisch van onze correspondent ln Parijs) Pierre Poujade, de 34-jarige boekhan delaar, die zich twee jaar geleden het hoofd stelde Een kleine honderd duizend man vor men tenslotte ook nog altijd wel een respectabele massa, temeer daar de overheid nu niet bepaald vlot had me degewerkt om de talrijke vervoersproble- men te helpen oplossen. Het merendeel massabeweging I van zUn aanhang vindt Poujade name- - - - - i njk ln de provincie. „Voorwaardelijk" voor Djilas en Dedijer Joego-Slavische „rebellen" mild behandeld De twee Joegoslavische „rebellen" Dji las en Dedijer, tegen wie gisteren in Bel grado een proces gevoerd werd wegens het verspreiden van vijandige propa ganda, zijn er goed vanaf gekomen: zij i «»vu u„ hwh muuut»cuci, wnii -- kregen resp. anderhalf jaar en zes gisteren aan de Porte de Versailles bij Yil q gevaarlijke en opruiende taal maanden voorwaardelijk. Voor Djilas Parijs zijn manifestatie gehouden, die *>eeft Poujaae e.genltjk niet uitgeslagen geldt een proeftijd van drie jaar en voor met zo'n luide tam tam was aangekon- H'J bepaalde zich hoofdzakelijk tot wat Dedijer een van twee jaar. Toen zij het digd en waarmede hij. in het aangezicht ovef M end ès-France, die hij gerechtsgebouw verlieten weigerden zij van de regering en het parlement, zijn Mendes-melkkroes noemde, en over spierballen van kleine sterke man wel zJJn voornaamste ministers. Aan eens zou tonen 5101 bet Poujade echter een motie aan- Poujade had' tevoren op een persoon- nemen waarbij alle aanwezigen plech- ferentie nog eens uitgebazuind, dat hij -«M* beloofden geen belastingen meer zijn betoging als mislukt zou beschouwen I te betazen tenzij voor vanmiddag indien niet ten minste twee honderd Ruur hun eisen zouden worden inge- duizend mensen aan zijn oproep gehoor zouden geven. Hij heeft, volgens objectieve waarne mers, op zijn allerhoogst de helft van dat aantal gehaald en Poujade zelf zou dus niet al te opgetogen over zijn s ces mogen zijn. Maar zijn volgelingen toonden zich dat zeker wel over hem. Zodra hij maar op het podium verscheen en zijn mond opende werd de enorme hal vol kleine winkeliertjes als het nare met electrici- tcit tot exploderen toe geladen. De geest- zich uit te laten tegenover de pers. Djilas werd opgewacht door zijn zeven tigjarige moeder, die in de afgelopen oorlog haar echtgenoot en drie van haar kinderen verloor. Zij toonde zich zeer getroffen toen zij vernam tot welke ge matigde straf haar zoon was veroor deeld. De buitenlandse pers had geen toe gang tot de rechtzaal, waar Djilas, eens een van de vier vice-presidenten van Joego-Slavië. en Dedijer. de officiële biograaf van maarschalk Tito, terecht stonden. Beiden hadden kortgeleden een onderhoud toegestaan aan buitenlandse persvertegenwoordigers, op grond waar van zjj werden beschuldigd van het be^. - Zionistische lof voor dr Daniël Maian Zuid-Afrikaanse Zionisten hebben de Woegere premier dr Daniel Malan lof toegezwaaid voor diens houding ten op. Sohte van Israël, aldus United Press. S. M. Kuper. de voorzitter van de Z.-Afrikaanse Zionistenfederatie, heeft w zijn commentaar op de recente in- tohryving van Malans naam in het Joodse .gouden boek", gezegd: „De heer J. Nossel, die verantwoordelijk was voor het boekstaven en zijn medewerkers, Je leden zijn van de Nationalistische Party, waren in hun persoonlijke capa citeiten volledig gerechtigd Malan op deze wiize te eren. De Zionisten hier hebben dikwijls ge tuigenis afgelegd van hun waardering toor dr Malan die zijn daadwerkelijke •ympathie voor Israël nooit onder stoe len of banken gestoken had".- Rabbi M. C. Weiier herinnerde eraan. dat Zuid-Afrika niet alleen het eerste hnd van het Gemenebest was. dat Is- j toël erkende maar dat Malan tevens I de eerste premier was. die het land offi- j beel bezocht. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt en nevelig 'eer met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. (Opgemaakt te 10 uur) 26 Januari Zon op: 8.32 uur: onder: 17.17 uur. Maan op: 9,10 uur; onder: 20 41 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 55 en 17.04 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Moskou gaat meer aan wapens uitgeven Productie van verbruiks- temationale omstandigheden de Sovjet- Unie, van economisch standpunt beke- goederen zal minder worden ken. „ontwapend en hulpeloos- zou kun- nen laten. Sjepilof levert scherpe cri- De hoofdredacteur van de „Prawda." tiek op bepaalde economen die voor- het orgaan van de Russische communis- stander zijn van minder nadruk op de tischc partü. heeft in een artikel cri- zware industrie, tiek geleverd op vermindering van de productie der rware industrie. In di- 'n diplomatieke kringen acht men het plomatieke kringen in Moskou leidt men mogelijke dat de Sovjet-Russische rege- hieruit af. dat een vergroting van de °P de komende bijeenkomst van de Russische defensie-uitgaven aanstaande Opperste Sovjet op 3 Februari) zal js meedelen, dat de internationale toestand Dmitri Sjepilof. de hoofdredacteur van 2een vermindering van de defensie-uit- zegt in zijn artikel, dat ?aven- zoals in de voorgaande twee ja- elke neiging om de aandacht te centreren op de productie van verbruiks- goederen en de landbouw ten koste van de zware industrie, onder de huidige in- Engelse millionnairs zijn schaars Voor de oorlog waren er ren, toelaat Voorts wijst men er in deze kringen p. dat de openbare mening in de Sov jetUnie rijp wordt gemaakt voor een dergelijke bekendmaking door herhaalde ivallen op de Parijse overeenkomsten de bewapening van West-Duitsland. Het artikel van Sjepilof vormt het hoog tepunt van een campagne van verschei dene weken, waarbij opnieuw de nadruk werd gelegd op het belang van de zware industrie. De campagne voor vergroting 6560, thans 35.. Het Seine-water daalt, maar. De Zwitserse Spoorwegen zijn onlangs met een nieuwigheid voor de dag gekomen, waaruit wel blijkt, dat in het land van de Alpen de klant een geliefde koning is. Tegen woordig kunnen de reizigers op de stations papieren parapluies kopen om een nat pak te voorkomen wan neer tijdens een reis het weer ineens is omgeslagen en men niet op regen is gekleed. Een tijdje geleden werd een andere dienst ingevoerd, name lijk de verhuur van fietsen aan ge strande reizigers. Op de foto schaft een reizigster zich een spoorweg- parapluie aan. Deze parapluies zijn maar éénmaal te gebruiken, bestaan uil een stuk geolied papier op ijzer- draad aan een steel bevestigd en kosten twee francs (plm. f 1.90). (Van onze correspondent in Londen) Engeland verheugt zich in het bezit van 35 millionnairs. Zy behoren tot de groep, wier netto-inkomen meer dan 6000 pond sterling (f 60 000» bedraagt In 1938 waren er 6560 millionnairs. Het aantal aangeslagenen in de ver- mogensbelasitng is sinds de oorlog toe genomen met 112.000. Ongeveer 2000 personen verdienen meer dan 20000 pond per jaar bruto De groep inkomens tussen 500 en 750 pond omvat ruim 5.000.000 personen en de groep 250750 pond 9.7 millloen. Ollenhauer wil overleg met de Sovjet-Unie De leider van de West-Duitse Sociaal democraten, Erich Ollenhauer, heeft bondskanselier Adenauer verzocht de Westelijke mogendheden te vragen on middellijk onderhandelingen te openen met Sovjet-Rusland naar aanleiding van de recente Russische verklaring inzake Duitsland Het verzoek werd gedaan in een brief, die met een speciale koerier Zondag avond werd overhandigd aart Adenauer, die zich op het ogenblik met vacantie ningskansen plotseling in het Zwarte Woud bevindt. i keren. Van zijn belofte geen optocht naar het parlement te organiseren, wat eerst in de bedoeling had gelegen, heeft Pou jade zich stipt gehouden. De politie had met een drie duizend man een wijde gordel om de hallen gelegd, waar de betoging plaats vond, maar tot wanorde lijkheden Is het nergens gekomen. Het schijnt, dat de regering van het nieuwe ultimatum van Poujade niet bij- •nder onder de indruk is gekomen, de productie van verbruiksgoederen maar wel zal vermoedelijk toch iets is een van de voornaamste punten van meer vaart worden gezet achter de her- Malenkofs politiek sedert Stalins over- vorming van het belastingsysteem, die lijden geweest. nu al jaren op de wachtlijst staat. Veertig Franse gemeenten nog steeds bedreigd (Telefonisch van onze correspondent in Parijst Het gevaar voor overstromingen In Parijs is voor het ogenblik tenminste afgewend. De Seine is sinds gister ochtend 20 tot 30 cm gedaald de kracht van de stroming luwt en zo hebben de verantwoordelijke instanties tot de be volking een nogal geruststellend geluid kunnen doen horen. Men blijft niettemin op zijn hoede, want nieuwe regens zoudi Drie Seinc-bruggen zijn voorzichtig heidshalve builen gebruik gesteld en in de Westelijke banlieue blijft de toestand nog altijd critiek. Een kleine veertig ge meenten worden nog steeds onmiddellijk bedreigd Men maakt zien eveneens ongerust over eventuele epidemieen. die het ge volg zouden kunnen zijn van een ware invasie van ratten, die zich in honderd tallen bewoonde of ontruimde huizen tegen het water hebberf verschanst. Zo dra die woningen weer toegankelijk zfjn, zal er dan ook een grootscheepse ver delgingsactie tegen die ratten moeten worden ondernomen alvorens de dulzen- ien geëvacueerden zesduizend al in geheel doen de Parijse randgemeenten hun hulzen opnieuw zullen kunnen betrekken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1