LEIDSCH m DAGBLAD Nog enige Chinese eilanden onder bescherming van de V.S. Maar waarschijnlijk zullen Quemoy en Matsoe niet met name worden genoemd Twee doden door slippen van auto op Rijksweg nabij Nieuw Vennep Omgeslagen en in sloot gedoken „Ik betreur de bloemlezing van sleeht nieuws uit Indonesië" WEERBERICHT Stakende mijnwerkers kregen steun van kanselier Adenauer 93ste Jaargang MAANDAG 24 JANUARI 1955 No. 28431 Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sinee' Lelden Gtro No 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand; f 0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amerika en de Straat van Formosa President Eisenhower zal vandaag het Congres verzoeken hem te machtigen de Amerikaanse strijdkrachten op te dragen niet slechts Formosa en de eilan dengroep van de Pescadores te verdedigen, doch deze bescherming ook uit te strekken tot de eilanden Quemoy en Matsoe, die ter hoogte van de Chinese kust zijn gelegen, aldus weet Reuter's medewerker Paul Rankine mede te delen. Het bezit van deze eilanden is voor de Chinese Nationalisten van belang, om dat zij hierdoor in staat zijn de Communisten te beletten de grote Chinese havens Amoy en Soetsjou, die in de nabijheid liggen, als bases voor een inval in Formosa te gebruiken. Het zou in Eisenhowers bedoeling liggen het Congres in een speciale boodschap te verzoeken goed te keuren, dat een bepaald, nauwkeurig omschreven gebied door Amerikaanse vloot- en luchtstrijdkrachten ial worden beschermd tegen Rood-Chinese aanvallen. De Tatsjen-eilanden die na de val van het eilandje Jikjangsjan eer rechtstreeks worden bedreigd door de Communisten, zullen niet onder deze Amerikaanse bescherming vallen. Vermoedelijk zullen de Nationalistische verdedigers van deze eilanden worden geëvacueerd, naar men verwacht onder dekking van de Amerikaanse vloot en luchtmacht. Amerikaanse politici, wekte deze nieu we gedragslijn bezorgdheid. De kans na melijk op een omvangrijk gewapend con flict in het Verre Oosten scheen ver groot indien Amerika zich officeel zou Politieke slinger schijnt tot rust te zijn gekomen Onze correspondent in Washington telegrafeerde hedenochtend over dit voornemen van Eisenhower: Ziehier het politieke compromis, dat na enkele dagen onzekerheid in Wasn- lngton uit de bus is gekomen. De poli tieke slinger, die Vrijdag en Zaterdag twee tegengestelde uitersten heeft aan gewezen. komt na het weekeinde tot rust. zij het niet precies in het midden, doch ietwat aan de radicale kant. De slinger beweging der laatste dagen illustreert duidelijk het dilemma, waarvoor Amerika zich in dit historische moment ziet gesteld. En het thans bereikte compro mis lijkt inderdaad het resultaat der politieke en militaire krachten, welke zich in Washington dezer dagen voel- bïar maakten. Zeer algemeen kan gezegd worden, dat Eisenhower en generaal Ridgway tot de voorzichtigste elementen behoren. Sena tor Knowland en admiraal Radford zijn de radicalen en Dulles staat tussen beide groepen in. Tussen twee uitersten Vrijdag overheerste de opvatting, dat Amerika onomwonden zou verklaren eventueel alleen Formosa en de Pescado res te zullen verdedigen. Het verwachte Amerikaanse aanbod aan Tsjang om diens troepen te evacueren van alle ei landen langs de kust, zou in feite leiden tot het cadeau doen van deze eilanden aan Communistisch China. Deze politiek, die de kortste weg scheen tot het scheppen van twee China's, zou voor Amerika een zeker gezichtsverlies Ir, Azië hebben betekend, doch had op de sympathie kunnen rekenen van In dia en van verscheidene West-Europese staten. Het nadeel was dat indien bo venvermeld cadeau aan Mao Tse-toeng geschonken zou worden, de eventuele po litieke onderhandelingswaarde van de kusteilanden zou komen te vervallen. Men had echter kunnen hopen, dat een fase zou aanbreken, waarin Commu nistisch China wellicht tot wapenstil stand of tot een concreter compromis bereid zou zijn. indien het als prijs daar voor de kusteilanden zou ontvangen. Vrijdagavond en Zaterdagochtend be woog zich de politieke slinger naar het tegenovergestelde uiterste. Tot dusverre had Amerika officieel in het midden ge laten of het eventueel de vloot en de luchtmacht zou beschikbaar stellen voor de verdediging van een eiland als Que moy. en onofficieel leek de kans op Amerikaanse steun voor zulk een eiland tering. Zaterdag echter werd in Was hington bekend, dat Eisenhower over woog het Congres te verzoeken niet al leen om een machtiging tot hulp voor Formosa en de Pescadores, doch tevens om eventuele bijstand aan Quemoy en Matsoe. Onderhandelingswaarde Onder West-Europese diplomaten in Washington, alsmede onder voorzichtige Mens en tijger Wie spreekt over coëxistentie (vreed- f-am naast elkaar bestaan van vrije we- a en communismei. dient bewust of onbewust de zaak van het communisme". Senator McCarthy op een bijeen- kmst van oud-strijders in Newark De Senator uit Wisconsin vergeleek hrt mast-elkaar-toestaan van de vrije wereld en de communistische landen met een man die zich tegenover een U'ver ziet geplaatst verbinden tot verdediging van de eilan den die onder het geschutberelk van Communistisch China liggen. Toch mag men een zekere waarde aan dit andere diplomatieke uiterste niet ontzeggen. Amerika beoogt niet Que moy en Matsoe voor altijd voor Tsjang te behouden, doch, zolang de vijande lijkheden voortduren hebben genoem de eilanden zekere strategische bete kenis en om tot staking der vijande lijkheden te komen, kunnen zij - zoals gezegd - onderhandelingswaarde heb ben. Het gevaar was alleen, dat Amerika, door de eilanden met name te noe men, zichzelf voor de toekomst aller lei manoeuvre-mogelijkheid ontnam. Zondagmiddag leek het in Washington intussen zeer onwaarschijnlijk dat Quemoy en Matsoe nog met name zul len worden genoemd in de boodschap aan het congres. Een zekere matiging was toen ingetreden. Meer dan tevoren moeten de Commu nisten overigens thans toen vrezen de vloot en de luchtmacht van Amerika te gen zich te krijgen ind en zij de be langrijke kusteilanden willen inpalmen Automatisch zal Amerika's ingrepen ten behoeve van Q lemcy en Matsoe ook thans echter nog niet tot stand komen. Het Congres zal aan president E.senlio- wer de verlangde machtiging geven, doch de vredelievende Eisenhower kan zich in het critieke moment, mede na aandrang van Amer.ka's bondgenoten, altijd nog bedenken. De onderhandeling* waarde der kusteilanden is thans in middels behouden. Mr Van Bylandt weer naar Djakarta Vestzak-Oorlog rond Formosu Engelse treinramp kost 15 mensenlevens Vijftien personen zijn om het leven gekomen en veertig gewond, toen Zon dagavond een volle sneltrein te Sutton Coldfield bü Birmingham uit de rails liep. De trein was op weg van York naar Bristol. Van de tien rütuigen kantelden er zes. Aan het snelle optreden van een sto ker en een inspecteur van de veronge lukte trein is het te danken, dat een sneltrein, die op de verongelukte trein inreed, gewaarschuwd werd en bytyds kon stoppen. Zü renden langs de iyn naar een seinhuisje, dat normaal op Zondag gesloten is, en zetten alle seinen op onveilig. By de opruimingswerkzaamheden wor den zes grote spoorwegkranen gebruikt. Men verwacht dat het een wek zal du ren voor de spooriyn weer vry zal zyn! Zaterdagavond is in Marokko op on geveer tien kilometer van Meknes, de trein.e die uit Rabat naar deze plaats was vertrokken, ontspoord. Acht perso nen zijn om het leven gekomen en vijf tien ernstig gewond Een der doden een lid van het treinpersoneel is e*n blanke: de anderen zijn Marokkanen. Kolendamovern-ffiging te Neede Een aantal bioscoopbezoeksters Is gis teravond te Neede (G'.d i door gas be dwelmd. Bij het uitgaan van de bioscoop zaal vielen enkele dames bewusteloos en ook uit de zaal moesten enkele bezoek sters naar bulten gedragen worden De geneeskundige dienst, die p verleende met zuurstofapparaten et zeven dames naar een ziekenhuis te En schede cver'orengen De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden bij de centrale verwarmingsinstallatie. die met kolen wordt gestookt. Grieks legatiesecretaris en Haags journaliste slachtoffers Geen zorgen over onveiligheid „Het is mij opgevallen, dat in Nederland de toestand in Indonesië pessimistl- •«hcr wordt beoordeeld, dan door de Nederlanders ter plaatse. Dit komt waar schijnlijk door het feit, dat ..goed nieuws, geen nieuws" is, waardoor men in Ne derland een bloemlezing van slecht nieuws krijgt. Ik betreur dit". Dit heeft Zaterdagmiddag de Nederlandse Hoge Commissaris In Djakarta, mr W. F. L. Graaf van Bylandt voor zyn terugkeer naar Indonesië op Schiphol ver klaard. Mr Van Bylandt voegde hieraan toe, dat dit zyn weerslag heeft op de Nederlanders in Indonesië, met alle gevolgen daarvan. Mr Van Bylandt heeft ln ons land tal van besprekingen gevoerd, waarbij hij ook overleg heeft gepleegd met de ministers Van Thlel, Van de Kieft en Suurhoff. De Nederlandse Hoge Com missaris zeide in antwoord op vragen van Journalisten, dat gezien het feit, dat in 1954 één Nederlander ln Indonesië het leven heeft verloren, er geen bij zondere aanleiding is zich zorgen te ma ken over de veiligheidstoestand aldaar. Mr Van Bylandt beaamde de verkla- Zaterdag is mr IV. F. L. Graaf van Bylandt. de Hoge Commissaris der Nederlanden in Indonesië, die sinds November in ons land is ge weest. per vliegtuig naar zijn post i teruggekeerd. Met zijn echtgenote even voor het vertrek van Schiphol. Gisteravond omstreeks half negen is op de Rijksweg een van Amsterdam naar Den Haag rijdende auto tussen Venneperweg en Lisserweg door de glad heid geslipt, gekanteld en in de sloot langs de weg geraakt. Twee van de vier inzittenden kwam door verdrinking om het leven, de twee andere inzittenden konden zich bevrijden en in veiligheid stellen. Stijging van temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat mot sen en vooral aanvankelijk op vele Plaatsen mist. Matige, langs de Wad- denkust. later krachtige Zuid-Wes- WHjke wind. Langzame stijging van temperatuur, maar in het Zuid-Oosten tan het land aanvankelijk nog lichte Forst. (Opgemaakt te 10 uur). 25 JANUARI Zon op: 8.34 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 8 52 uur; onder: 19 24 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.21 en 16.31 uur. Dit oiimmer bestaat uit acht pagina's Omstreeks half negen passeerde de auto CD233, komende uit Amsterdam, de grote bocht'in de Rijksweg naar Den Haag tussen Venneperweg en Lisserweg Door opvriezen was de Ryksweg op ver schillende plaatsen gevaarlijk glad, o.a. op dit punt. Hoewel de auto niet met een bijzonder grote snelheid schijnt te hebben gereden, begon de wagen in deze bocht te slippen De bestuurster, de Haag se 41-jarige journaliste mej. I Adema, raakte de macht over het stuur kwijt en de wagen raakte ln de berm Na over de kop geslagen te zyn kwam de auto ondersteboven in de sloot langs de weg terecht Zowel door de ongebruikelijke stand van de auto als door beschadigingen aan de portieren slaagden de twee personen, die voor in de auto waren gezeten, de reeds genoemde Haagse journaliste en de 31-Jarige secretary van de Griekse le gatie de heer G Vardas. er niet in uit deauto te komen Zij kwamen niet door verwondingen doch door verdrinking om het leven Achter in de a"to zat mevr Blauw— De Ridder uit Den Haag mpt haar tien- Jarig zoontle D»ze slaazd°n er ln. uit de wagen op het droge te komen, zon der verwondingen te hebben opgelopen. Dankbare münwerkers Ruim tienduizend mijnwerkers te Os trava in Tsjecho-Slowaklje hebben Zon dag een extia dagtaak verricht „om hun dankbaarheid jegens Rusland te tonen" voor de hulp aan Tsjecho-Slowakije op het terrein van de atoomenergie voor vreedzame doelen aldus meldde Radio- Praag Ook heeft de actie ten doel de West- Dultse mijnwerkers te steunen in hun „strijd tegen bekrachtiging van de Pa- rij se aoooorden aangaande herbewape ning van West-Dultsliand". Wel kregen zü tijdens hun onvrijwillig bad water binnen. De lichamen van de Griekse legatie- secretaris. die tevens vice consul van Griekenland te Rotterdam was, en de Haagse journaliste, werden door een passerende KLM-bus naar Leiden naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Tijdens de rit werd nog getracht, door kunstmatige ademhaling de levensgees- tenop te wekken, doch men slaagde daarin niet. De twee geredde Ingezetenen konden naar Den Haag verder reizen. Onmiddellijk nadat gisteren ln het begin van de avond wederom zeer glad de gedeelten op de Rijksweg ontston den. werd begonnen met zand strooien, doch aanvankkehjk was dit nog met overal zo intensief geschied, dat alle gevaren waren opgeheven. Het wrak van de auto werd reeds kort na het ongeval door een kraanwagen op het droge gebracht en later naar het politiebureau te Hoofddorp vervoerd. De ongeluksauto. beschadigd en behangen met waterplanten uit de sloot. (Foto L-D./v. Vliet) ring van het bestuur van de onlangs op gerichte „Stichting hulp aan onze men sen in Indonesië", dat inderdaad het particuliere initiatief een taak heeft wat betreft het verlenen van steun aan be hoeftige mensen van Nederlandse af komst in Indonesië, hoewel de overheid reeds veel daarvoor doet. Hy heeft in Nederland over deze aanvullende taak van de Stichting gesproken met de voor zitter, dr Kortenhorst, en enkele andere bestuursleden. De Nederlandse Hoge Commissaris *el- de op verdere vragen „dat het moei- lijk is voorspellingen te doen over de toekomstige ontwikkelingen in Indo nesië. „Het is nog een jong land. dat zichzelf nog niet heeft gevonden". Mr van Bylandt voegde hieraan toe, dat 1955 een belangrijk jaar wordt voor Indonesië gezien de algemene ver kiezingen die dit jaar zullen worden gehouden. De Nederlandse Hoge Commissaris en mevrouw Van Bylandt werd op Schiphol uitgeleide gedaan door de regeringscom missaris voor Indonesische Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken mr N. S. Blom. Achthonderdduizend man legden Zaterdag het werk neer Dr Reusch in moeiliik parket 11J" ,d> v:ikt„nrf,n ril. rir pr.,t,,t r op touw gezet hebben, zyn Zaterdag, <V„„ on» West-Duits, cerresp.nd™., ÏÏTJ? I .st'U'" Roeraehferi heTPrV™ile# opzicht met hen eens was Feitelyk Roergebied het zyn er in^het geheel hadden immers een andere mening van hem verwacht. Niet dat de gryze ongeveer 800.000 geweest en de leiders regeringschef de staking goedgekeurd heeft, integendeel: hij verklaarde uit drukkelijk dat hy die niet kon billyken. De staking, zo zei hy. betekende een verlies voor het hele Duitse volk cn niemand in Duitsland kon het verant woorden het Duitse economische leven zo ernstig te benaderen. Maar de Bonds kanselier kantte zich niettemin op on dubbelzinnige wyze tegen de uitlating van dr Hermann Reusch de directeur van de Gute Ilo'fniingshütte, welke aan leiding i» geweest tot de vemntwr-.ar.1l- girs onder de werknemers en tot het proclameren van de proteststaking Dt bewering van Reusch dat de arbei ders indertijd slechts door „brutale aipersing" verkregen hebben, werd door Adenauer beslist afgekeurd evenals de bevestigende reactie daarop van het Duitse Industrie-instituut ..Ik weet ra verklaarde Adenauer, „dat van after- sing geen sprake geweest is en b-trejr het buitengewoon, dat de heer Rpus, h deze uitdrukking, waardoor de vakbon den zich met recht beledigd kunnen voelen, gebruikt heeft" Overigens be hoefde uit dit alles, aldus de bondskan selier. nog niet de conclusie te worden getrokken dat de medezeggenschap van de arbeider* in gevaar dreigde te komen ..MUnheer Reusch". aldus Adenauer Is direrteur-genrraal van e»n grote onder neming. zoals er nog vele ander» ln de Bondsrepubliek bestaan Maar h'i heeft geen beslissende macht In politieke vraagstukken. Noch van d» kant van de regering, noch van die van de Bondsdag dreigde er voor de medezeggenschap berr'drjelaar tussen de arbeiders en de werker t op te treden 9 Slot op Pag. 2

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1