G88G TYPEN STENO 1 I West-Duitse vakbonden beroepen noodweer" zich op Dameshanden U ruw of schraal AIDER MAREL's Drie vliegkampschepen naar de Formosaanse wateren Met een enkel woord Agenda LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 22 JANUARI 111 S West-Duitsland in politiek opzicht nog altUd de zwakste stee van Europa? Men zou het wel geloven als men veler reactie ziet op de Sovjet-Russische ver klaring van een week geleden, waarin de Duitsers de luchtspiegeling van eenheid van hun land voor ogen getoverd werd. Al geruime tyd tasten de heersers in het Kremlin, in hun stryd tegen de Paryse accoorden, het front in het Westen af op zoek naar de plaats met de minste weerstand. De Britten en zelfs de Fran sen hebben zich goed gehouden: voor de dreigementen van Moskou zijn zij niet door de knieën gegaan. Maar nu ziet het er toch naar uit, dat de West-Duitsers althans vry grote groepen onder hen zich zowaar het hoofd op hol laten jagen door loze beloften over eenheid van Duitsland. Met grote behendigheid speelt Moskou die Duitse eenheid tegen de Europese eenheid uit! Om laatstge noemde te verijdelen is het bereid tot schijnoffers op het terrein van de eerste! En als de West-Duitsers op het ogenblik niet heel goed op hun tellen passen, zul len zij zich de ene vogel van de Euro pese eendracht uit de hand laten schie ten om zich de tien Duitse -eenheids vogels.... eveneens te zien ontglippen!! WAT wil de Sovjet-Unie nu eigen lijk met haar verklaring? De voorstellen komen in het kort neer op verkiezingen in geheel Duitsland, dit jaar nog en onder internationaal toe zicht; diplomatieke betrekkingen met Bonn; erkenning van het éne Duitsland als grote mogendheid; het toestaan van nationale strijdkrachten en, tenslotte, rijke afzetgebieden voor de Duitse industrie in het Oosten en met name in China. Het nieuwe element in dit plan is de bereidheid van Moskou over interna tionale controle bij verkiezingen te pra ten. Nog een jaar geleden, op de confe rentie van Berlijn, waren de Russen van mening, dat zulke verkiezingen ten volle een zaak van de Duitsers onderling wa ren en dat buitenlandse pottenkijkers daar niets mee te maken haddenIn dit opzicht schijnt er dus iets gewonnen te zijn, maar wie ziet, hoe de commissie van toezicht in Indo-China nog onlangs bij de neus is genomen, kan niet anders dan een heel hard hoofd hebben in inter nationaal toezicht bij verkiezingen in gehéél, en dus óók in Oost-Duitsland ESN document kan niet alleen belang rijk zijn om wat erin staat, maar meer nog om wat er niet in staat. Opvallend is, dat de Russen ditmaal niet meer spreken over terugtrekken van be zettingstroepen vooraleer Duitse verkie zingen gehouden zouden worden. Even min wordt gerept over het uitwerken van de hoofdlijnen van een toekomstig vre desverdrag, alvorens Oost- en West- Duitsers naar de stembus gaan en ook de vorming van een voorlopige regering voor geheel Duitsland is als eis achter wege gebleven. Het Westen, gedachtig aan Tsjecho-Slowakije en Polen, zou daar trouwens toch niet op zijn ingegaan. Al met al is er dus een zekere vooruitgang te bespeuren: er zijn enige aantrekke lijke, althans niet geheel en al verwer pelijke punten in de Russische voorstel len te vinden, waarover te praten zou zijn, zij het met de allergrootste voor zichtigheid en, zo te zeggen, met-de-jas- aan en met-de-hoed-op!Het motto voor het Westen kón niet anders zijn dan: dadelijk huiswaarts gaan, als blijkt, dat er ook maar enige twijfel aan de eerlijke bedoelingen van de Sovjet-Unie kan zijn. Wie iets van de antecedenten en oog merken van dit regime weet, móet na tuurlijk wel aan de oprechtheid van het Kremlin twijfelen, maar de vrije Westerse mens gevoelt zich eigenlijk pas ten volle verantwoord, als hy ook de meest door trapte tegenstander het volle pond heeft gegeven. Wat veelal meer „netjes" dan verstandig kan heten HOË het nu echter mogelijk is, dat weliswaar correcte, maar toch ook scherp-critische mensen uit de vrije wereld in de kaart van het Kremlin kun nen spelen door een algemene actie tegen de accoorden van Parys te ontketenen, ontgaat ons. Toch is dit thans in West- Duitsland het geval: de (Socialistische) voorzitter van het West-Duitse Vakver bond, de voorzitter van de Socialistische partij, Ollenhauer en de linkervleugel van de Evangelisch-Lutherse kerk zijn gezamenlijk in het geweer gekomen en zullen hun streven laten culmineren in een massale bijeenkomst in de Paulus- kerk in Frankfort, op 29 Januari a.s. En vandaag. Zaterdag, zijn tennaastebij een millioen arbeiders in West-Duits land opgeroepen tot een staking tegen de uitlating van een West-Duitse in dustrieel, die zich onvriendelijk heeft uitgelaten over het totstandkomen van de wet op de medezeggenschap in fabrie ken. Het is ronduit belachtelijk, dat één enkele zinsnede van een werkgever uit de Roerindustrie de ware reden zou kun nen zijn tot een staking van zegge en schrijve een millioen arbeiders Niet ten onrechte zeggen sommige waar nemers in West-Duitsland dan ook, dat het tijdstip van deze staking op een be denkelijke manier samenvalt met eerder genoemde actie tegen „Parijs". Het lijkt er heel sterk op, dat de West-Duitse vakbonden onder een voorwendsel zich met de gang van zaken op politiek ge bied bemoeien, wat een ongezond ver schijnsel moet heten. En dat is des te ernstiger nu deze vakbondsactie, tegen de Parijse accoorden en ten gunste van de Duitse eenheid, geheel in overeen stemming is met wat Moskou wil! Het kan Duitslands reputatie als democra tisch land geen goed doen als een groot deel van de bevolking zich dreigt te laten meeslepen in een actie, die meer geleid wordt door agitatie dan door gezond ver stand. Weerrapporten (Van hedenmorgen uur) S fl Is Helsinki onbewolkt nnw 1 -15 0.2 Stockholm zwaar bew. zo 5 -1 0 Oslo geh. bew O 1 -6 0.1 KoDenhagen onbewolkt ozo 12 -2 0 Aberdeen motregen nnw l 2 5 Dublin motreeen nnw 5 3 4 Londen regen n 2 6 4 Amsterdam regen ozo 5 1 2 Brussel motregen zzo 3 7 4 Parlls motregen z 5 11 9 Bordeaux zwaar bew w 4 12 5 Grenoble regen windstil 6 10 Nice reeen nnw 2 7 3 Berllin onbewolkt O 4 -6 0 Frankfort ltzel no 3 -1 1 München zwaar bew wlnds-ti; -6 0 Zürich reeen w' ndstl1 0 1 G- nevel wind 4 17 Locarno zwaar bew wlndrtll 0 0 Wenen nevel ozo 15 -4 0 Innsbrüok eeh. bew. windstil -4 0 Rome zwaar bew. no 3 1 0 Vervolg van Pag. 1 19* Enorme schade door derving van productie en lonen Afbreuk aan de reputatie van het „Duitse wonder" De vakbonden verklaren thans dat zij zowel in de woorden van dr Reusch, die de steen aan het rollen heeft gebracht, als in het commentaar, dat het Indus trie-instituut daarop gegeven heeft, een aanleiding hebben gezien tot het uit roepen van de proteststaking. Men heeft door de vakbonden ook al herhaaldelijk het woord „noodweer" kunnen horen bezigen. Het Industrie-instituut heeft de bui tenwereld inmiddels laten weten, dat het er van overtuigd is dat het er de arbei ders en de vakbonden hoofdzakelijk om te doen is meer politieke machtsposities in handen te krijgen. Het heeft thans aangekondigd, dat het in de loop van de volgende week documentatiemate riaal zal publiceren over de voorgeschie denis van de medezeggenschap van de arbeiders in de kolen- en metaalonder nemingen. Bijna een millioen mensen in het meest belangrijke industriegebied van West-Duitsland staken vandaag. Mil- lioenen marken aan lonen gaan daar door verloren en het verlies, dat de productie door de staking ondervindt is natuurlijk nog veel groter. De staking duurt weliswaar maar een etmaal, maar wordt er daardoor geen afbreuk gedaan aan de reputatie van het „Duitse wonder", waarover men in West-Duitsland vooral zo gaarne tegen over het buitenland pocht? En staat dit alles wel in de juiste verhouding tot dat wat misschien ook wel op andere wijze bereikt had kunnen worden, zonder dat zulke enorme industriebedrijven daar voor moesten worden stilgelegd? Zou men een staking niet als laatste middel hebben moeten bewaren voor het uiterste geval wanneer gebleken zou zyn dat geen andere uitweg meer over gebleven was? verspreide campagne, die recht tegen de Paryse accoorden en de herbewa pening van West-Duitsland in moet gaan. By de laatste algemene verkiezingen bleken de Socialisten weliswaar de op een na grootste party in West-Duits land te vormen, maar deze heeft inmid dels moeten inzien, dat zy op de zittin gen van de Bondsdag niet veel meer kan bereiken. Daarom hebben de Socialisten thans besloten de straat op te gaan om door middel van openbare betogingen zich rechtstreeks tot ae bevolking te richten om haar, zo moge- ïyk, wakker te schudden. Hun campagne begint vandaag over een week met een enorme betoging in de Paulskirche Frankfurt am Main. Om psychologische redenen heeft men die Paulskirche als uitgangspunt van de campagne uitgekozen omdat men zich hier op historische grond bevindt. In dit gebouw immers, dat tegen het einde van de laatste oorlog geheel uitgebrand ls, maar dat een Jaar of zes geleden werd hersteld, werd in 1848 de eerste zitting van de Duitse Nationale Vergadering geopend! flncez. Med.-adv.) geeft handeo om trots op te zijn. De straat op. We gaan in West-Duitsland vermoe delijk enigszins opgewonden en veel bewogen periode tegemoet, want de Socialistische oppositie is al druk bezig met de voorbereidingen voor een groot scheepse over het geheel het land tingez Med.-Adv.) Official dealer Autobedryf N.V. WASSENAAR DEN DEYL TeL K 1751—2545 VRAAGT DEMONSTRATIE. tegen één Zes Moskou mengt politiek in de wetenschap In de voorbereidingscommissie van geleerden der Verenigde Naties ter voor bereiding van de conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie heeft de Sovjet-Russische afgevaardigde gisteren het voorstel gedaan Communis tisch China in plaats van Nationalis tisch China -tot de conferentie uit te nodigen. Voorzitter Hammarskjöld (de secretaris-generaal der V.N.) zei echter, dat de commissie van zeven niet com petent was om hierover een beslissing te nemen. De Sovjet-Russische afge vaardigde betwistte dit, waarop gestemd werd. Hammarskjölds versie werd ge steund met zes tegen een. De afgevaar digde van India zeide niet tegen Communistisch China gestemd te heb ben doch voor het standpunt, dat de commissie van zeven niet competent geacht kon worden. De Amerikaanse en Britse gedelegeer den hebben zich er over beklaagd, dat het Sovjet-Russische officiële nieuws bureau „Tass" „misleidende en bevoor oordeelde" berichten naar het Verre Oosten heeft uitgezonden, die uitsluitend afkomstig konden zijn van de Sovjet- Russische afgevaardigde, professor D. V. Skobelitsjen. In een uitzending van Woensdag had „Tass" byna letterlijke aanhalingen van het in een besloten vergadering van de commissie gespro kene uitgezonden. Bovendien vormde het uitgezondene een politieke Inter pretatie. Het uitlekken van het gezegde vormde een kenmerk van de „koude- oorlogspropaganda", aldus de Westelijke gedelegeerden. Eén dode bij incidenten aan Israëlische grens Gisteren zijn bij grensincidenten op drie plaatsen één Israëlische soldaat gedood en vijf gewond. Bii de inciden ten was van Egyptische. Jordaanse en Syrische zyde het vuur geopend op Is raëliërs. Bij de gemengde wapenstil standscommissies zlm klachten inge diend. Vrijdag was een vuurgevecht ontstaan tussen Israëlisohe kolonisten en Syrische militairen. Nieuwe instructies van Molotof? Drie Russische ambassadeurs naar Moskou voor overleg De Sovjet-Russische regering heelt haar ambassadeurs op de drie sleutel- posten in Westerse landen naar Moskou ontboden voor overleg. Het zyn: de ambassadeur in Washington, Zaroebin, die in Londen, Malik en de Russische ambassadeur in Parys, Vinogradof. Vinogradof is het afgelopen weekeinde uit Parys naar Moskou afgereisd, Zaroe bin vertrok Donderdagavond j.l. uit Washington en Malik zou vandaag uit Londen naar Moskou reizen. Zaroebin zei voor zyn vertrek uit Washington, dat hy voor „normaal overleg" naar Moskou ging. Het terugroepen dezer ambassadeurs heeft in Londense diplomatieke kringen gissingen in het leven geroepen inzake herwaardering van de Sovjet-Russische buitenlandse politiek door minister Molotof. De drie ambassadeurs zijn het laatst in Juni 1953, toen het toenmalige hoofd van de geheime politie Beria werd gearresteerd, tegelijkertijd in Moskou geweest. Strasser gaat naar Zwitserland Otto Strasser, vroeger één van de naaste medewerkers van Hitier, zal zich over ongeveer een week per vliegtuig naar Zwitserland begeven: hij hoopt later naar Duitsland terug te keren. Strasser zei zeer dankbaar te zyn, dat Zwitserland hem een visum had ver strekt op voorwaarde, dat hy zich niet met politiek zal bemoeien. Zyn vrouw en dochter wonen op het ogenblik in de buurt van Zürich. Strasser zei hij zou reizen als „staten loze", hoewel hij weer in het bezit is gesteld van zijn Duitse staatsburger schap, dat hem door Hitier werd afge nomen, toen hy een persoonlijke ruzie met deze had gehad. Strasser zei, dat hy zijn nieuwe Duitse paspoort nog niet had ontvangen. In West-Duitse rege ringskringen wordt gezegd dat zyn aanvrage voor een paspoort „nog in studie is". Opstandige gevangenen geven hun verzet op Een commissie van zeven man ls er in geslaagd de vier opstandige gevange nen. die in de gevangenis in Massachu setts, in de Verenigde Staten, vyf wach ten en zes medegevangenen als gyze- laars in hun macht hielden hen te bewegen deze ongedeerd weer los te laten. De klachten der opstandige gevange nen over de toestanden In de gevangenis zullen worden onderzocht. De zes ge vangen gehouden medegevangenen bevonden zich toevallig in het gedeelte der gevangenis, waar het verzet begon, doch zij hadden hier verder niets mee temaken. Oude Romeinse plant gaat weer bloeien in Londen De Astrantia, een witachtige groene plant, die ongeveer 2000 jaar geleden door de Romeinse legerscharen naar Groot Brittannië werd gebracht, zal weer in de straten van Londen bloeien. Generaties lang heeft de hoofdstad deze bloemen niet te zien gehad, maar kort geleden is de plant langs Londen's Ro meinse muur geplant en gedijt er goed. De plant, die uit Warwickshire komt, heeft vijf sterke nieuwe wortels en men hoopt erop dat hy deze zomer zal bloei en. Men neemt aan dat de romeinse soldaten de zaden van de plant naar Groot-Brittannië hebben meegenomen, opdat deze hen aan thuis zou herinne ren. Vandaar dat de weinig exempla ren, die er vandaag zijn, nog op oude Romeinse legerplaatsen worden gevon den. (Ingez. iMed.-Adv.) Vliegers mogen nu bezoek ontvangen Eerste stap voor vrijlating Communistisch China vindt goed, dat de elf Amerikaanse vliegers, die in Chi na gevangen zitten op beschuldiging van spionnage, bezoek van familieleden ontvangen. Dit is gisteren door het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York meegedeeld. Het aanbod werd gedaan aan de secretaris-generaal van de. V.N., Ham marskjöld, toen hy kort geleden in Pe king was om te trachten de vrylating van de vliegers te verkrijgen, het aanbod is ter kennis van de Amerikaanse rege ring gebracht. Er vallen ook twee Amerikaanse bur gers onder, die tegeiyk met de vliegers zijn aangehouden en vier Amerikaanse straaljagerpiloten. In hoge kringen van de VN. wordt het Chinese aanbod beschouwd als een mo gelijke inleiding tot de vrijlating van de gevangenen. Men acht het niet uitge sloten dat de Chinezen, als de familiele den van de vliegers het aanbod accep teren en naar China gaan, de tijd rijp i zullen achten voor een groot gebaar te-1 genover de wereld door zich bereid te verklaren de gevangenen in vrijheid te j stellen. Maak Uw eigen PASPOPI Aan de hand van een serie dui- delyke tekeningen in Libelle van 29 Januari kunt U nu Uw eigen paspop maken. Een niet te onder schatten voordeel by het passen van Uw zelf-genaaide japonnen Dit nummer bevat voorts een aan tal charmante, deels exclusieve opnamen van onze jarige Kroon prinses, waarby een onzer mede werksters 'n beschouwing schreef over de taak die prinses Beatrix wacht, wanneer zij over een jaar voor de wet meerderjarig wordt. Libelle keek achter het rode circus- gordyn, wat een boeiende repor tage opleverde over Jeugdige artis tes, de romantiek van de piste en de zwierige dressuur van edele volbloeds. Tien stewardessen van tien natio naliteiten vertellen in dit als altijd zeer gevarieerde nummer over haar ervaring als vliegende gast vrouwen Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem romantiek van de piste (Ingez. Med.-adv.) MIJNHARDTJESï sterke-JU bestrijders van kou en griep, Tp TELEURGESTELDE STAATS SECRETARIS NEEMT ONTSLAG Henri Caillavet, Frans parlementslid voor de Radicale party, die Donderdag was benoemd tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken in de herschikte regering van premier Mendès-France, heeft gisteren zyn ontslag ingediend. Hy verklaarde Vrijdagavond van mening te zyn dat de voortdurende verandering van functie het hem onmogelyk maakte nuttig werk te doen. In politieke kringen wordt echter vernomen, dat Caillavet was teleurge steld over het aanbod van een functie die hij onbelangryk en niet voor hem passend vond. Vóór de herschikking was hy staatssecretaris voor de Marine. Tito weer in India President Tito van Joego-Slavië is Vrydag uit Birma in Madras aangeko men ter voortzetting van zyn officiële bezoek aan India. Hy zal te Avadi, naby Madras, een speciale zitting bijwonen van het In dische Nationale Congres (de party van Nehroe). President Tito heeft vóór zyn bezoek aan Birma reeds drie weken in India doorgebracht. Tientallen doden bij busongeluk in Mexico Tussen Mexico en de plaats Oaxaca is j een autobus In een ravyn gestort: van de meer dan veertig inzittenden zyn er slechts twaalf overlevenden. Bij de val geraakte de benzine van de bus in brand. De chauffeur en de conducteur beho ren tot de overlevenden. Zy hebben de vlucht genomen. Mau-Mau-ers bevreesd voor hun leiders Vier Mau-Mau-leden hebben zich, na de door het bestuur van Kenia aangebo den amnestievoorwaarden, ter beschik king van de autoriteiten gesteld. Een hunner zei, dat nog vele andere volge lingen der Mau-Mau, die zich in schuil plaatsen in de bossen ophouden, zich zouden willen aanmelden, doch dat zij dit uit vrees voor hun leiders niet dur ven doen. De amnestievoorwaarden der regering zyn in millioenen pamfletten, die door vliegtuigen boven de bossen zyn uitge worpen. bekend gemaakt. In Nairobi hebben twee Mau-Mau leden, die zich als politiemannen hadden vermomd, twee Afrikaanse burgerwach ten vermoord. Premier van Nieuw-Zeeland spreekt met Eisenhower en Dulles Vervolg van Pag. 1 Vrij vervoer militairen RUIMER VRIJ VERVOER ZELFDE ALS 20 Vo SOLDIJVERHOGING Ik moet echter onder ogen zien, dat een en ander nog een groei zal moe ten doormaken en bovendien de proef van een beter seizoen en beter© weers omstandigheden nog moet doormaken. Om de vervulling van het verlangen, in Uw Kamer geuit, dat het gewenst is, dat dienstplichtige militairen hun vrye tyd gedurende het weekeinde zo veel mogelijk in gezinsverband door brengen, hiervan niet afhankelijk te maken, heb ik besloten de verstrek king van vry vervoer aan ongehuwde dienstplichtigen zodanig uit te brei den, dat zy daarvan eens per 14 da gen, indien zy bewegingsvrijheid heb ben, kunnen gebruik maken. Ter toelichting moge dienen, dat door de uitbreiding van het vrye vervoer sinds het „liftverbod" aan de ongehuwde dienstplichtigen een tegemoetkoming is verstrekt, waarvan de kosten voor het Ryk gelijk zyn aan een verhoging der soldy met 20 Ik acht deze vorm van tegemoetkoming verkieseiyk boven een soldy verhoging, zoals ook wel is gesugge reerd, omdat zy beter aan verschil ln behoefte (overeenkomstig de reisafstand van legerplaats naar woonplaats) tege moet komt". NIEUWE OPNEEMPLAATSEN Van de Legervoorlichtingsdienst heb ben we inmiddels vernomen, dat nog enkele nieuwe officiële opneemplaatsen voor officieel liftende militairen zyn ingesteld, nameiyk te Leeuwarden drie liftplaatsen voor de richtingen Zuid, West en Oost, te Breda drie voor Ooste lijke en Westeiyke richting, te Geertrui- denberg, Keizersveer, Middelburg, Vlis- singen en Bergen op Zoom. (Ingez. Med.-Adv.) De strijd woedt voort Drie snelle vliegkampschepen hebben Vrydag Manilla op de Philippynen ver laten „voor normale manoeuvres". Er is l echter goede reden om te veronderstel len, dat deze schepen op weg zyn naar de wateren rond Formosa. De eerste minister van Nieuw-Zeeland, Sidney Holland, heeft gisteren met pre sident Eisenhower en minister van Buitenlandse Zaken Dulles besprekin gen gevoerd over de mogeiykheid van staking der vUandeiykheden tussen Communistisch en Nationalistisch China. Intussen blijven de geruchten aan houden, dat tienduizend verdedigers van een groep eilanden voor de kust van Rood-China (deze Nationalistische eilanden behoren tot de Tatsjen-archi- pel) zullen worden afgevoerd om onno dige verliezen te voorkomen. Nationalistische vliegtuigen hebben nabij de Tatsjen-groep vijf schepen der communisten tot zinken gebracht en veertien beschadigd. Nationalistische bommenwerpers hebben Vrijdag in gol ven aanvallen gedaan op de kust der Chinese provincies Tsjekiang en Foekien. Het eommunistisch-Chinese persbu reau „Nieuw-China" meldde Vrydag, dat 120 burgers om het leven zyn ge komen bij een Donderdag j.l. door toestellen der Nationalisten op Foetsjou uitgevoerde aanval. Voorts meldt „Nieuw-China" dat acht nationalistische jagers naby de kust van Amoy een schip, dat arbeiders en hun gezinnen vervoerde en dat door een sleepboot werd gesleept, hebben aange- BINNENLAND De Belgische staatsminister Paul van Zeeland heeft gisteravond te Geleen ge sproken over de toekomst van de Europese Industrie, in het bijzonder over die der Benelux, gezien ln verhouding tot de In dustriële ontwikkeling ln de Verenigde Staten. Zuld-Amerlka en Rusland. - In 1957 zal het 600 Jaar geleden zyn. dat aan de gemeente Edam stadsrechten werden verleend. De tentoonstelling „De Madonna ln de Kun6t" ln het Centraal Museum te Utrecht heeft gistermiddag bijzonder be zoek gehad. Eerst bezocht Prinses Beatrix met haar klasgenoten van het Baarns Lvceum de tentoonstelling. Later op de nilddag kwam de Pauselijke Internuntius mgr Paolo Globbe de tentoonstelling be zoeken. Een van de productieleiders van de Polygoon Proflltl. de heer Karei Nort, ver trekt morgen per K.L.M.-toestel naar Australië om de laatste voorbereidingen te treffen voor de opnamen van een film. die wordt vervaardigd over het leven en werken van de Nederlandse emigranten ln Aufctrallë. De opnamen zullen ongeveer zes weken duren De film, die een lengte an circa een half uur krygt. zal worden opgenomen ln de 6taten Victoria en New South Wales. Twee vaartuigen voor de Braziliaanse Marine werden vandaag te Amsterdam aan boord van het s.s. „Amstelland" van de Kon. Hollandse Lloyd gehesen, waarmede zy naar Santos worden vervoerd. De Bra zilian Navy Commission heeft de vaar tuigen door bemiddeling van de Neder landse Scheepsbouw Exportcentrale ln Den Haag ln ons land besteld. In de Apollohal te Amsterdam heeft prof. dr J. G. van Manen uit Den Haag. voorzitter van de Raad van Beheer voor het kleinveesportgebled, de nationale en deels Internationale tentoonstelling van pluimvee, kanaries, slermulzen. katten enz. geopend, die aldaar wordt gehouden tot en met 23 Januari a.s. BUITENLAND De nieuwe (Socialistische) premier van Noorwegen, Gerhardsen, heeft een regering gevormd, die door de koning ls goedgekeurd. Het nieuwe kabinet omvat twaalf ministers, van wie zes tot de vorige regering van Torp (eveneens Socialist) be hoorden. Halvara Lange biyft minister van Buitenlandse Zaken. Volgens Radio Vatlcaan zou een dui zendtal kloosterzusters sinds verleden Jaar Augustus uit ziekenhuizen ln Neder- en Opper-Sllezlë, waar zy werkten, zyn over gebracht naar kloosters ln het gebied van Krakau en Poznan, waar zy aan een con- centratle-kamp-reglem zyn onderworpen Volgens Radlo-Vatlcaan zouden deze grote deportaties het voorspel zyn tot ..een op zienbarend proces, dat de Poolse regering tegen de kloosterzusters voorbereidt". De Unicef, een onder-organlsatle van de Ver. Naties, heeft grote hoeveelheden poedermelk naar het nieuwe lepradorp van Albert Schweitzer ln Lambarene gezonden. Minister Dulles zal van 29 Januari af een week vacantle op de Panama-eilanden nemen, zyn eerste werkeiyke vacantle se dert hy twee Jaar geleden zyn ambt van minister van Buitenlandse Zaken aan vaardde. De nieuwe Franse minister voor Over zeese gebiedsdelen. Jules, ls Vrydag uit de parlementsfractle van zyn party, die van de Volksrepublikeinen (MRP) gezet, omdat hy zich by de regering van Mendés-France heeft aangesloten. De (R.K.) MRP, die on der leiding staat van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Bldault, staat buitengewoon vyandlg tegenover premier Mendès-France. Peter Jovanovlc, een vroegere chauf feur van de Joego-Slavlsche ambassadeur ln Sofia (Bulgarye) ls Vrydag wegens spionnage tot zes jaar dwangarbeid ver oordeeld. De openbare aanklager zei, dat Jovanovlc ln 1952 was begonnen te werken voor de Inlichtingendienst van een vreemd land en inlichtingen doorgaf die hy op de Joego-Slavlsche ambassade in Sofia had verzameld. By de chef van de antl-fraude-af- dellng van Scotland Yard, ln London- ^treatham ls op klaarlichte dag Ingebro ken. In de korte thd van 25 minuten, waarop de woning verlaten was, verdwenen het zilverwerk en een aantal andere voor werpen. vallen, waardoor 82 opvarenden om het leven kwamen of verdronken, en 21 wer den gewond. De Nationalistische jagers waren volgens „Nieuw-China" afkom stig van het in Nationalistische handen zijnde eiland Quemoy. De aanval zou Woensdag j.l. zyn uitgevoerd. 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 let- tergr. p. min.) Gegar. 23 maanden klaar. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 ZATERDAG. Antonlus Clubhuls: Expogé. Samenkomst met Duitse gasten, 8 uur nam. Lakenhal: Concert Rönteen-kwartet. 8 StadszaalTelepathische séance Arlës. 8 uur nam. De Doelen: Leldse Amateur Fotografen- vereniging, 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. Gerecht 10: Jaarvergadering Ver. van Vrijzinnige Hervormden. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Muitery op de Calne", 8 uur nam. Boerhaavezalen: Tentoonstelling „Neder land maakt het". Voorschoten. Ned. Herv. Kerk: Culturele avond Herv. Jeugdraad: Utrechts Motetgezelschap: Oude en nieuwe Kerk muziek, 8 uur nam. DINSDAG Kam. Onnes laboratorium: K. en O.- cursus over temperaturen, 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Relsver. Kleurenfilm over Portugal, 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ned. R.K. Middenstandsbond, 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „Muitery op de Calne", 8 uur nam. Boerhaavezalen: Tentoonstelling „Neder land maakt het". Hotel „Liberty": Verg. van sigarenwinke liers, 8 uur nam. Pieterskerk: Opening Lustrum VVSL, 2.45 uur nam. Rapenburg 50: Alg. Anthroposophlsche Ver. Spr. de heer Knljpenga over: „Karma en Reïncarnatie", 8.15 uur nam. WOENSDAG Boerhaavezalen: Tentoonstelling „Neder land maakt het". Rapenburg 61K. en O.-cursus over Amerika door prof. dr J. Presser, 8 u. n.m. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Lezing A. A. Trouwborst over „De Klkuya", 8 uur namiddag. De Doelen: Lunchbyeenkomst Ned. My. voor Nyverheld en Handel. Spr. dr Ph. J. Idenburg over „De maatschappeiyke positie van de Intellectuelen", 12.30 uur nam. Stadszaal: Concert Ned. Studentenorkest t.b.v. Student-sanatorium, 3.30 uur nam. De Kleine Burcht: Leidse Ver. van Post zegelverzamelaars. 8 uur nam. Prediker: Officiële opening restauratie, 8 uur nam. 1 De Harmonie: Verg. Ned. Ver. van pen sion-, rusthuis- en kamerverhuurbedrijven. Spr. H. Meyer, 8 uur nam. DONDERDAG Unlversiteits Manége: Carrousel uitvoe ring VVSL, 2 uur nam. Café Anlba: Leden verg. Tuiniers- en Bloemistenver. „D.E.V.", 8 uur nam. Oegstgeest. Het Witte Huls: Jaarvergadering aquariumvereniging „Na tuur ln huls", 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel „Fanny", 8 uur nam. Rapenburg 61: Lezing B. v. d. Meer over Paracelsus, 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed, 7.157.45 uur namiddag. Stadhuis (kamer 125)Lelde Jeugdparle- ment,/7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet: Tentoonstelling werk Jan Gregoor en Wlm Noordhoek. (Werk dagen 25 uur nam.: t.m. 22 Januari. De Lakenhal. Expositie Betje Wolff en Aagje Deken. Geopend op werkdagen van 10-4 uur; 's Zondags van 14 uur (t.e.m. 14 Februari a.s.). Lakenhal: Tentoonstelling leerlingen- werk l.v.m. Lustrum VVSL (tot 29 Jan.), BIOSCOPEN Rex. „De Prins-Piraat", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon. „Ich tanze mlt dlr ln den Hlmmel hlnein" (Wie ls de vader?), 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Circussterren", alle lee*v Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo. „Thérése, de begeerde vrouw 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Knock on wood", alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 22 Januari 13 uur tot Zaterdag 29 Januari 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek. Doeza- straat 31, Tel. 213-13. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. De dienst der huisartsen te Lelden wordt an hedenmiddag 2 uur tot Maandagmol» gen 8 uur waargenomen door de doktore* Grasbeek, Kortman, Lahr. Makkin». Schaefer en Teeuwen. Te Oegstgeest door de doktoren Hugea- holtz, tel. 20390 en Lanen-Baron.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2