V rouw Na Cromwell DE KONING! En Het volk hernam zijn rechten JANUARI - PAGINA 2 voor de Ons Menu van de Week De Stichting Nederlands Zuivelbu- reau schryft ons: Regelmatig varen onze visserssche pen binnen. Zij voeren verse vis aan. Vis, een goede afwisseling in ons da gelijks menu. Er is vis voor vrijwel iedere beurs en de bereiding is niet moeilijk. Mocht door slechte weers omstandigheden de aanvoer eens tij delijk stagneren, dan brengt tegen woordig de bevroren vis uitkomst. Zondag: Schelpje van visragoüt of toast met schelvislever, varkens vlees, winterwortel in dobbelsteen tjes met doperwten, aardappelen, gevulde beschuitbollen. Maandag: Koud vlees, bietjes, aard appelen, ha vermoutkoekjes. Dinsdag: Koolschotel met kaas en aardappelpuree, stoofperen. Woensdag: Gestoofde prei, gehakt, aardappelen, broodpap. Donderdag: Gehakt, spruitjes, aard appelen, custardpudding met vruch tensaus. (Bruine bonen weken). Vrijdag: Gebakken bokking, sla van bruine bonen/appel/biet of veldsla, aardappel pann eko ekfruit. Zaterdag: Stevige bruine bonensoep met veel soepgroenten, 3 in de pan met appel. Recept: Gevulde beschuitbollen. Benodigd: appelmoes van kg. moesappelen, waardoor wat rozijnen gemengd, 8 beschuit-bollen, boter, sui ker, kaneel. De beschuitbollen voorzichtig van een kapje ontdoen en uithollen. Het binnenste der bollen kan later goed verwerkt worden b.v. dn broodpap. De bollen en kapjes beam&ren met bol en in oven of koekepan croquant goed wiarm laten worden. Daarna len met hete appelmoes, dekseltje er leggen en deze kapjes tot slot strooien met een mengsel van «i en kaneel. Recept: Koolschotel met kaas. Benodigd: 1 i 114 kg. kool, pu-' van 1 kg. aardappelen, 200 gT. geraff kaas, 40 gr. boter, zout en paneert De kool sohoonmaken, snijden schaven en in ca. 20 min. gaaxkw met zeer weinig water en wat zout dien nodig het vocht binden met bloem. Door de kool de kaas en b roeren, Dan de kool overdoen in vuurvaste school en bedekken t aardappelpuree. De puree bcstr»; met paneermeel, stukjes boter er 1 leggen en indien mogelijk de scM in een oven zetten en met borq warmte een bruin korstje op de P'J-1 laten komen. 7noJmcZu<. hlt. X IMII IUKHK. zijn verkrijgbaar bij: I. P. VAN DER BLOM Steenstraat 57 - Brecstraat 1' Lelden J Bewogen Leven CVII Cromwell was gestorven. In een nacht, toen de storm aan kwam gieren vanuit een donkere zee, had hij zijn ziel de Here vertrouwd. Er ging een schok door Engeland. Wat nu? Wordt niet altijd een volk, dat bestuurd is geweest door een zeer strenge hand, onrustig als de druk is opgeheven Ook wanneer duidelijk is gebleken, dat deze hand in sommige opzichten een zegen was De Rooms-Katholieken hoopten dat nü hun kans zou komen. De Anglicanen even eens. De Independenten en Anabaptisten, groepen, die Olivier Cromwell eens aan de macht hadden geholpen en zelf niet die macht hadden gekregen waarop ze meenden aanspraak te kunnen maken, besloten nu hun vroegere verdiensten in te wisselen voor meer invloed op de regering. Bovenal besloot het leger om zich onder de nieuwe protector vandaan te worstelen. Hun zou het zeker gelukken, zij hadden nu immers de macht. Toen Olivier Cromwell te sterven lag, had hij nog een deputatie ontvangen, en zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om Richard Cromwell tot zijn opvolger te benoemen. Maar deze had met de naam niet de kracht geërfd, niet de moed, niet het inzicht om ook maar bij benadering zijn taak goed te kunnen vervullen. OP de 27ste Januari 1659 voer de jonge Richard op het land dat zijn vader tot bloei had gebracht. En dat een prachtige bark, omstuwd door een grote schare. terwyi hy wist, dat sommige getrouwen, die him lot aan naar het Parlementsgebouw. Het zwaard der ge- het zijne hadden verbonden, hun uiterste best deden hem rechtlgheid werd voor hem uitgedragen, toen hij zijn Koning te maken schreden eerst richtte naar de kerk. Vandaar ging hij Had men zijn vader Olivier ook niet eens de kroon van naar het Huis der Lords, waar ook de afgevaardigden van het Verenigd Koninkrijk aangeboden? Die had geweigerd het Lager Huis door hem ontboden waren. omdat het leger het niet wilde. Wat zou hij danHet Was hij dan een Koning, deze Richard? Een Koning leger was nu al bezig zijn positie te ondergraven en hij had toch alleen maar het recht zoiets te doen? Men had kon er niets tegen doen! een tribune voor hem opgericht, die sprekend geleek op een Uit de lagere regionen schalde het naar boven: „Wij troon. Richard sprak, voor het eerst van zijn leven, een willen geen protector als hoofd. Wij willen onze eigen troonrede uit. Het zou tevens zijn laatste zijn. hoofden, die dezelfde belangen hebben als wij. Wat hebben Hij sprak over de grote verdiensten van zijn vader, de wjj van Olivier Cromwell gekregen voor alles wat wij vredestichter In drie Rijken. Over zijn recht om op te hebben gedaan?" volgen. Hij voorspelde en beloofde, doch wat deed het Met welgevallen hoorde de legerleiding dit aan. Weldra de luisterende mensen die al lang wisten dat hij niet in verbond deze zich met de meest-overtuigde Republikeinen zijn lichaam had wat zijn vader droeg in zijn pink? en korte tijd daarop verdween Richard Cromwell uit de Tijdens de rede dacht een ieder aan zijn eigen plannen, annalen van de geschiedenis, als een kind, wiens schreien zelfs de Republikeinen hadden zijn macht reeds onthoofd men gestopt had door hem in elke arm een speelpop te voordat hij zijn troon besteeg. Ook zij hadden besloten drukken. Het Parlement zou Richard's schulden betalen de militaire macht niet ln handen van deze jongeling en hem een jaargeld geven waarvan hy ruimschoots leven te leggen. kon. (Achteraf wilde hij toch zelf ook maar liever leven Eens was er een Koning onthoofd, terechtgesteld, voor als ambteloos burger zonder zorgen en met hulspantof- de feestzaal van zijn paleis, omdat hij gespot en gesold fels), had met het beginsel der volkssouvereïnlteit. Indien men, nu toe zou staan dat deze jonge protector dezelfde macht kreeg, die eens zijn vader had bezetendan had men vroeger een moord begaanMet Olivier was het een andere zaak geweest. Nood breekt wet, maar nu was de T^ j^egjen Historie zijn leerzaam en wonderlik. Zij rust in het land. Nu zou het Parlement weer moeten J <Je Jonge protector lieten vallen, m de hoop regeren. daardoor voor hen een beter^ regime te krijgen, ver oorzaakten slechts hun eigen val. Want de Parlementariërs en de legerleiders kregen het OEN Richard Cromwell weer wegvoer op zijn prac'n- al spoedig met elkaar aan de stok. De officieren, die de tige bark, omringd door zijn in schitterende gewaden burgerlijke autoriteiten in het zadel hadden geholpen, gestoken getrouwen, voelde hij zich eenzaam. En verkozen geen knecht van het Parlement te zijn. dat terwijl hij net de rol van Koning had vervuld, van In deze chaotische tijd stonden de Royalisten op. Hun wilden helpen, door een gebaar worden weerlegd. De jonge vorst reisde naar de Nederlanden, naar he land waarin Monk zelf zo vele voetstappen had ligge- Tien lange jaren had hij namelijk in het leger van Fred* rik Hendrik gediend en van hem de krijgskunst geleerd Dit bericht aan de. jonge vorst werd mondeling over. gebracht. Monk was voorzichtig. Doch weldra ontwikkel den de omstandigheden zich zó, dat hU zich „namens 4 Verenigde Koninkrijken" met hem in verbinding ko: stellen. DE jonge vorst was plotseling een officieel persoo: geworden. De Staten van Holland nodigden hem m ijlings uit naar Den Haag te komen. Een Oranje o; hem te ontvangen, was daar niet. Wel was daar een jon:. Oranjevorst, tien jaar oud, die men bij voorbaat van alt belangrijke posten had geweerd. De Staten van Hollar,: waren zeer vriendelijk tegen de jonge Stuart. Weldra zo- deze immers Koning zijn van het machtige Protestants- Rijk aan gene zijde van het Kanaal. De speaker van het Lager Huis, Hollis, heeft toentertijd zeer schoon gesproken in Den Haag. Maar sommigK herinnerden zich, dat hij eens een doodsvijand was ge- weest van de onthoofde Koning. Op dp 22ste Mei verscheen Karei Stuart aan hs Scheven.->7se strand. Het weer was helder genoeg om trotse Engelse vloot te kunnen waarnemen, die dicht voc de kust ten anker was gegaan. Alle vuurmonden groet!?, de Koning. Het gebulder van het geschut zei duizencd dat er een nieuw tijdperk in de Geschiedenis was aa:l gebroken. De Engelse matrozen hadden een brok in cl keelook hun admiraal Montaguedie eens d kroon aan Cromwell had willen geven. EENS vluchtte Karei Stuart in een ellendige bark na.: Frankrijk, nadat Cromwell zijn legers verpletter: had. Nu voer hij terug met honderden zwellen: zeilen. Hoe zwol zijn hart van trots! Nu was hij toe- eindelijk Koning van een groot volk? De frisse Meïwin; deed de golven schuimen om de boeg van het sch. waarop hij zich bevonddat nog een hatelijke naa; droeg: Naseby! Dit schip, dat de Koning terugvoer nai zijn land zou weldra, op Koninklijk bevel, de Roy; Charles heten. Het grote admiraalschip dook proestend in de golve- lachend om de eigendunk der mensen. En de frisse Me: wind zong een ondeugend en dartel lied. voorspelde de eens de Jantjes de Lage landen het onder de rook n Londen weg zouden kapen om het in triomf mee te voert: naar hun vaderlandals prijs. Het is goed dat de mensen hun toekomst niet weiet De Koning werd door Monk ontvangen, namens ht Engelse volk, op de rede van Dover. Tegenover et praalziekte, jonge Koning stond een eenvoudige vett raan, zo machtig als de Koning nooit worden zou. Mas, zo ontzettend bescheiden, dat er een golf van ontrot ring door de mensen ging. Monk vroeg vergiffenis vo« zijn gemaakte fouten en bood de Koning zijn dienste aan. Heeft de Koning ooit de grootheid van dit momer gepeild? Heeft hij iets begrepen van deze gemati?è Presbyteriaan, die hem van te voren de raad hi gegeven „verzoenend" te regeren? OP zijn verjaardag, op de 29ste Mei 1660, trok 4 toen dertig jarige Koning Londen binnen. Mc juichte. Er was een zeer groot feest, en op i avond van die dag legde men de Koning „de oude rechte voor, ter tekening." De Magna Charta, de Petition u Right. En de Koning tekende maar. Hij was immers in es heel prettige stemming? De Koning was gekomen, het volk had hem juicherf ingehaald en daarna nog jubelender zijn rechten he nomen. Maar hoe kan een balling, een zoon van ea onthoofde Koning, boos zijn als men op de eerste da van zijn bewind, zijn macht onthoofd? Het volk bea immers die rechten, veroverd in eeuwenlange strijd, e de Koning moet zich toch aan de wetten houden? Ht wil er anders vrede zijnl De Koning is gekomen, Engeland viert men feest. REIN BROUWER Karei 11. Koning van Engeland- ellendig legertje werd verslagen, doch het Parlement moest nu, om zich te kunnen handhaven, een beroep doen op een man van wie ieder wist dat hij grote capaciteiten had, doch die zweeg als een sfynx als het om zijn innerlijke gevoelens ging: generaal Monk. Hij had verkondigd, dat het leger ondergeschikt diende te zijn aan de regering, wilde er waarlijk orde zijn. Hg had een wonderlijk avontuurlijk leven achter zich. Eens dienaar van Karei I, later van Olivier Cromwell. Altgd had hg zijn meester trouw gediend, als een goed soldaat. Zou hij nu ook het Parlement niet gaan dienen, even trouw als zijn vroegere meesters? MEN riep hem naar Londen. Men gelastte hem Royalisten gevangen te nemen. Hg volgde trouw al de bevelen op. Maar Iedere dag nam de chaos toe en hoe groter deze werd des te sterker werd zijn positie. Het Parlement, dat hem eens als de bevrijder binnen zyn muren had gehuldigd, gaf hem nu bevelen waardoor hij de gunst van Londen zou verliezen. Hij moest de poorten, die toegang tot de city gaven, weg breken. Achter die poorten huisden de machtige Royalis ten. Londen zou een open stad moeten worden. Monk voerde ook dit bevel uit, doch spoedig daarna "agen de bewoners van Londen zijn andere gezicht. Toen hij duidelijk zag dat er geen oplossing kon worden gevonden tussen de partijen die met elkaar leefden als kat en hond, toen hij bovendien voelde dat het gewone volk ook hoe langer hoe meer naar de Koning verlangde, zond hij een vertrouweling naar Brussel, waar de zoon van de onthoofde Koning woonde. Hij gaf de jonge Karei Stuart de raad zich zo spoedig mogelijk naar de Nederlanden te begeven, omdat Spanje nog altijd met Engeland in oorlog was, en Brussel was ln die dagen nog een Spaanse stad. Hij had nog een reden voor dit verzoek, die hij niet zeggen kon: In Engeland was het gerucht verspreid, dat Karei Stuart Katholiek geworden was. Dit moest, terwille van de Protestantse partijen, die de Koning op de troon DAGEN en jaren snellen voorbij. Ze nemen ons mee, voor de een als op vleugelen, voor de ander met ijzeren spankracht. De een lijkt alles voor de wind te gaan, de ander kampt voort durend met tegenstroming. Voor de een is iedere nieuwe dag een dag om te plukken, voor de ander een dag, die hem be wust houdt van de tragiek van het leven.... WAAR 't "m nu in zit, dat de een AHes meeloopt en de ander altijd moet denken „Wat zal me nu morgen weer overkomen?", heeft al héél Maar 't gaat in dit leven nog om héél andere dingen, waarvan de geestelijke wel de voornaam ste zijn. Een optimist van nature heeft 't bij voorbaat al héél wat ge makkelijker dan de pessimist, de energiekeling zal het meestal beter vergaan dan de slappeling en hij, die zichzelf bewust m conflicten stort waar hij mis schien even goed buiten had kunnen blijven, gaat iedere nieuwe dag ook al met zorg te gemoet. r O zet Iedere dag, leder jaar, iedere handeling, Ja alles 1 wat hij meemaakt, doorleeft voetstoots aan, maar dat de medici en de hygiënische specia listen de mensheid een handje helpen om er langer boven-öp te blijven, wel, dit geloven we graag. IEDER Jaar wordt het getal 100-jarigen groter en binnen kort zal 't, geloven wij, zó worden, dat een 100-jarige niets bijzonders meer is. Nu komt 't er op aan, hóe ge 100 jaren wordt! De een is dan een verschrom peld zieltje, wat boos, verzuurd en kwaadaardig, de ander beleeft zijn 100 Jaar met ille levensblij heid. alle Innemendheid en alle denken, hóe „goed" een mens oud kan worden en wat er dan van iemand uitgaat. ZOUDEN er in deze atoom wereld, met dreigingen ver vuld, nog wel zo héél veel oude mensen van dat goede, op gewekte soort zijn? Dit is een knellende en kwel lende vraag Liefde en begrip om zich heen spreiden als men héél oud, zo om en de bij de 100 is, lijkt me een der zwaarste opgaven voor de tegenwoordige mens. Hoe zullen wy er zó oud uit zien? Kijk er de beide plaatjes eens wat mensen tot nadenken ge bracht. Een wetenschappelijk onder zoek stelde onlangs vast, dat „ongeluksvogels' ln het alge meen hun ongelukken of onge lukjes aan zichzelf te wijten hebben, doordat ze bepaalde karaktereigenschappen bezitten, die hen daartoe als vanzelf be stemmenTaxi-chauffeurs en vele andere categorieën zouden daarom het best bepaalde testen moeten ondergaan, opdat ze tenminste voor ongelukken ln hun werk gevrijwaard worden. of ondergaat een stempel op de mens, waarbij ook zijn gezond heid een belangrijke graadmeter vormt voor zijn uiterlijk of geestelijk welbehagen. Gezien het feit, dat zo héél veel meer mensen een benijdens waardig hoger ouderdom berei ken dan vroeger, zij zich beter „houden" en er langer jong uit blijven zien, zou men tot de ver onderstelling kunnen komen, dat de levensomstandigheden minder moeilijk, minder gecompliceerd, minder hard geworden zijn. Dit nemen wy nu niet zo-maar uitstraling voor anderen, die men zo graag van oude, wijze mensen met levenservaring ver wacht, maar waarvan helaas dikwijls zo bitter weinig terecht komt. Ik herinner me nog goed die twee oer-oude tantetjes van mij, waar wy als kleine kinderen altyd heensnelden, met onze kleine problemen en onze moei lijkheden. Daar zaten zy dan en alleen al haar lieve lach en 't Vertel me eens, wat er aan de hand ls". waarop dan het hart werd uitgestort, doet me eraan op aam zal het zo (links) of zó (rechts) worden? Dat zal van de wereld, maar in de eerste plaats van onszèlf afhangen. Laten we allen tenminste pro béren, dat het zó (reohts) zal zijn. Din, maar ook din alleen, was ln dit leven het geluk mèt ons. Heus niet alleen uiterhjk, maar vooralinneriyk! Hoe vèr daarvan zyn de mees ten van ons nog verwyderd Het kin, blijkbaar. Zie naar rechts!! TANTASIO Duizenden Nederlandse Vrouwen (het aantal groeit met de dag!) kennen nu de methode om er stralend jong te blijven uitzien. Schoonheidsverzorging - niet lukraak gekozen doch met medisch verantwoorde cosmetica, samengesteld volgens recepten van De P. H. v. d. Hoog (huidarts). Vóór alles gezond voor Uw huid - speciaal afgestemd op ons eigen klimaat en dus ook voor U de ideale cosmetica 1 Huidverzorging op medische basis.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 12