SAMENSPEL SPINNEN IN UNIFORM Brigadier Harry Ware heeft stalen zenuwen en is lenig als een gems (Bijzondere medewerking) Enige kilometers buiten Sidney ligt een der mooiste en schilderachtigste delen der Australische kust. Zware, door hoge golven omspoelde rotsblokken, en prachtige, steil uit de tiental len meters in de diepte liggende Pacific oprijzende zandsteen- klippen doen u de adem inhouden, zo mooi is dit kustlandschap! Maar de keerzijde der medaille is, dat d' b -Oe kust met recht als .dodelijk' wordt gekenschetst. De machtige golven spoelden menig ee,::aam visserman weg. Wandelaars stortten omlaag en vielen te pletter op de rots blokken beneden. Levensmoede mensen kozen die steile klippen als décors van hun laatste tragische daad. Jongens, op zoek naar vogeleieren, zagen achter zich de rotswand afbrokkelen en moesten dan dagen en nachten wachten, alvorens hun een red dende hand kon worden gereikt. De tol aan mensenlevens, die die prachtige kust hief, werd zo hoog, dat de politie van Nieuw- Zuid-Wales besloot om een speciale Klip-Reddingsbrigade te vormen. Dat was in 1942. Knopen leggen tot in het oneindige Alarmbellen rinkelen. Een vrouw is omlaaggestort in een afgrond van negentig meter. Onmiddellijk trekt Harry Ware er met enige van zijn mannen op uit. Dank zij hun moed en vaardigheid slagen zij er in, de vrouw te redden. Een nieuwe naam wordt toe gevoegd aan de lange lijst van hen, die hun leven te danken hebben aan Harry Ware en zijn dappere „Spinnen in Uniform". HET IS steeds een feit om zich over te verbazen, dat twee of meer mensen op verschillende Instrumenten mu ziek kunnen maken die één geheel vormt. Niet zonder urenlange en nauwgezette oefening wordt be reikt, dat de oompositie, door één kunstenaar tot stand ge bracht. werkelijk zo klinkt, als of een kwartet, een koor of or kest door één gedachte, éen be delende kracht wordt gedreven. Voor een toneelgroep geldt hetzelfde. Goed samenspel van kunste naars ls een geschenk voor de luisteraars of de toeschouwers. IN HET DAGELIJKS leven gelukt het kleine of groie groepen van mensen lang niet altild om een hecht geheel te vormen. Wil zlin niet afge- WOORD VAN BEZINNING je met elkaar verschilt dan de weinige punten van overeen komst te zoeken en dankbaar te aanvaarden. DE TENTOONSTELLING in de ..Lakenhal" die vorige week werd geopend en sindsdien een stroom bezoekers heeft getrokken, geeft een ver rassende en verkwikkende aan een eigen afkomst, maar twee kunstenaars, die een samenspel geven, dat haar bewonderaars van toen en niet minder de on derzoekers en de belangstellen den van nu ln verbazing brengt. Geen wonder, dat Nederland hen eert. honderdvijftig jaar na haar dood. Zelfs ln haar sterven waren zij ternauwernood gescheiden. DE TUD van twee e leden, het leven binnens huis, de kleding, de boeken en geschriften, de liefhebberijen en problemen, die de tentoon stelling zo levendig voor ons uitstalt ziln voor ons een vreem de. ouderwetse wereld. Ook de godsdienstige uitingen, in stichtelijke werken en ge dichten. zijn niet de onze. Maar de opdracht, in het da gelijks leven, als maatschappij. stemd op de ander Een harmo nisch samengaan, in een be drijf, op school tussen leraar en leerlingen, ook in een huwelijk in milieu's buiten of binnen de kerk, blijft dikwijls een onver vulde wens. Ieder mens is nu eenmaal een wereld van verlangens, van mo gelijkheden en moeilijkheden op zichzelf. Er ziin vele tegenge stelde krachten. Het is gemak kelijker te ontdekken waarin blik van twee vrouwen, die el kaar. ondanks of liever juist mèt haar verschillende karakter trekken. leerden waarderen en een zó grote innerlykf eenheid vormden dat haar namen en werk in de Nederlandse letter kunde voorgoed onafscheidelijk bliiven. Betje Wolff en Aagje Deken, twee ..verwante zielen", maar toch twee verschillende mensen. Twee kunstenaars, ieder met als gezin, als bedrijf of kerk, en waar ook, samen te gaan, de ander te erkennen en te waar deren niet ondanks maar juist mèt bepaalde eigenschappen, is gebleven. Zijn wij, ook als .gewone" mensen, kunstenaars ln het samenspel? P. L. SCHOONHETM, Predikant Biiz. Kerkewerk Herv. Gemeente Leiden. naar beneden takelen, ging zelf om laag en bracht toen met hulp van enkre vissers de bewusteloze man door de zware golven naar de touwen. Toen gold het ..hijsen" en wederom was een mensenleven gered. Eens viel een veer tienjarige knaap twaalf meter omlaag. Hij kwam op zijn hoofd terecht in een rotskloof. Het was donker, toen de redders opdaagden. Ware en twee zij ner makkers klommen omlaag en zoch ten tastend en struikelend hun weg door de chaos van rotsblokken en gol ven. De vloed dreigde hen weg te spoe len. maar zy brachten de knaap van rotsblok tot rotsblok en vervolgens, be licht door schijnwerpers, naar boven. TRAINING De meeste ongelukken gebeuren na zonsondergang of bij sleoht weer. Echt „nachtwerk" dus. meent Harry. Wel beschikt de Brigade over alle bruik bare technische hulpmiddelen, maar dit neemt niet weg. dat iedere redding levensgevaar voor de redders met zich brengen kan. Belangrijk zijn dus de opleiding en training der mannen Op dit punt (zegt Ware) ben ik onver murwbaar We beginnen met zware oefeningen in de politie-kazeme. Ik zoek mijn mannen uit op dapperheid en ondernemingslust, maar ook op hun gewioht. Net als voor touwtrekken ge nieten voor het Klip-Reddingswerk zware mannen de voorkeur. En ik heb ze knopen laten leggen (ging Ware voort) tot in het onein dige. Nu kunnen zij ze zelfs slapende maken Dat moet ook, want een goed gelegde knoop kan een mensenleven redden Een verkeerde knoop dat komt bij ons niet voor! Ook moeten de mannen leren de touwen op en in te halen Vakkundig, steeds soepel en nóóit hun greep op het touw laten verslappen. Ongevaarlijk is ons werk niet. We moeten zorgen, dat redders en geredden niet met hun gezichten tegen de rotswanden slaan. We moeten zorgen, dat de touwen niet gaan zwaaien en blijven haken We moeten voorkomen, dat we al dalende of klim mende steenval veroorzaken, want die zou dodelijk kunnen zyn voor mensen beneden. Kortom, het is niet altijd voor de poes. dit reddingswerk. OOK IN DE BERGEN De faam van de „Spinnen in Uni form" verbreidde zich snel in Nleuw- Zuid-Wales. Tegenwoordig ls het reeds zover, dat Harry en zijn Brigade her haaldelijk worden opgeroepen om red dingspogingen te ondernemen in de ongeveer tachtig kilometer landin waarts gelegen „Blauwe Bergen" Deze bergen zijn beroemd en berucht om hun diepe ravijnen met steile wanden, hun torenhoge loodrechte rotsmuren en hun moeilijke begaanbaarheid. De diöhte begroeiing en de dunne bevol king zijn er mede oorzaak van, dat telkens weer mensen dagen lang zoek raken in die diepe dalen. Onlangs moest Harry met de groot ste spoed naar de Blauwe Bergen. Niet afdalen, maar omhoog klimmen moest hij daar om iemand te redden. Wat was het geval? Een Jongen van een jaar of zeventien was afgeweken van het bergspoor om sneller zijn doel te bereiken. Ruim tweehonderd meter boven de bodem van het dal 'was hij blijven steken. Naar boven kon hij niet. De weg teru<j had hij al klim mende afgebrokkeld Hij kon noch voor- noch achteruit. Een gelukkig toeval wilde, dat een ruiter hem van ver weg door zijn kijker zag. Deze rui ter riep zo snel mogelijk de politie te hulp. doch toen Harry en zijn mannen aankwamen, was de ..gevangen" Jon gen genuld in een dichte nnst. V.a luidsprekers gaf men hem de raad, niete te doen. geen voet te verzetten. Hulp was op komst! Die hulp kwam inderdaad, maar pas na dertien jaar. Tot twee keer twee maal toe poogden Harry en twee helpers tevergeefs tegen de steile rotswand op te klimmen. Zoek lichten speelden over de rotsen. Een fantastisch gericht! Pas de vijfde be klimming slaagde. Dat was by zons opgang. Vorig jaar waren er drie honden blijven steken op een der klippen langs de kust. Een politieman uit het naastbijzijnde stadje hield hen enige dagen in leven door vlees aan een lang touw te laten zakken. Toen kwamen Harry en zijn „Sponnen" er aan te pas. Gebogen over de diepte slaagden zij er na vele vergeefse worpen in om twee der honden met de lasso te vangen en boven te brengen. De derde hond, zenuwachtig geworden, sprong van de klip en vond de dood in de golven. Mensen in nood, dlieren in nood, brand, overefcromlngsteeds staan Harry en zyn „Spinnen in Uniform" gereed om met inzet van eigen leven te pogen dat van anderen te redden. Met recht en met reden gelden zij dan ook als een der verdienstelijkste poli- tie-eenheden van het Vijlde Wereld deel. (Nadruk verboden) Zaterdag 22 Januari 1955 Levensgevaar is iets. waaraan Harry Ware en zijn mannen voor zichzelf niet denken. REDDEN HONDERDEN MENSENLEVENS Geen werk voor lieden met last van duizeligheid HARRY WARE. I Aan het hoofd dezer brigade staat fsadier Harry Ware. Harry heeft HPn zenuwen en gevoelt zich bij pmweer aan de uiterste rand van p 150 meter diepe afgrond evenzeer gemak als by pracht zomerweer ps in zyn luie stoel. Gebogen over F griezelige diepte geeft hij dan in- pcties aan een zijner mannen, die tussen hemel en aarde aan een Pijl de ruimte bungelt of langs de FPPen zyn weg omhoog of omlaag r*jt. Als Harry zelf klautert (en dat peurt veel), zijn zelfs zijn medewer- P5 steeds weer vol bewondering. Met Poden en voeten klautert hil zo vaar- B langs de klippen, dat zijn bijnaam PJenselyke Gems" volkomen begrype- •n 1950 gebeurde het. dat een "onw. die langs de kllprand wan- j dflde. door een plotselinge windstoot de rand werd geslingerd. Zy jjortte ruim 90 meter omlaag. Dr 1 kUp-Reddingsbrigade fcor geen punt j jtoden om het reddingsmaterieel op I stellen. Toen ging Ware (slecht» ttbondcn aan een touwi zelf naar woeden Hand voor hand en voetje i 'oor voetje daalde hij af. Regenvla- I'n doorweekten hem. Stukken rots '«Iden omlaag. Eens viel hij zelf vier meter en hing toen in de ruimte. Maar Harry hield vol! Toen hy be neden was. spoelden de zware bre kers steeds weer over hem heen. Toch bereikte hij het lichaam van de vrouw. Hy slaagde er in. de on gelukkige aan zijn eigen lichaam vast te binden. Hand voor hand. voetje voor voetje begon toen de terugreis. De vrouw was gered. Har ry kreeg de George Medaille. Soortgelijke karweitjes zijn er vele op te knappen Een keer of twintig per jaar komt er een alarmmelding Dan trekt Harry's Brigade er op uit met touwen, lampen, brancard en wat verder nodig is Behalve Harry en zijn assistent Ray Tyson, voor wie de Bri gade „hoofdberoep" ls. doen alle ove rige leden tevens gewone politiedienst in en nabii Sidney Maar by eerste op roep moeten zy gereed staan Ongeveer 150 man zijn opgeleid voor dit red dingswerk Harry's Brigade is streng gedisciplineerd, hoewel Harry van huis uit geen politieman is Vóór hij bij de Brigade kwam. wa: hij eerst reeman en later bruggenbouwer ge weest Hij had halsbrekende avonturen beleefd en meer dan eens had zijn even zoal niet aan een zijden draad dan toch aan een stuk touw gehangen Harry's koelbloedigheid en onderne mingslust waren vóór 1942 spreekwoor delijk in Sydney. Daarom werd hij de chef van de Klip-Reddingsbrigade. Harry is nu de vyfUg al gepas seerd, maar nog steeds neemt hij iedere hoogte, iedere rotswand met het gemak van eenspin! Hy drinkt niet. Hy rookt niet. Hy is een prima zwemmer. Al het mate riaal beproeft hy zelf alvorens e zijn mannen mee te laten werken Hij is steeds de eerste om naar be neden te gaan en de laatste om boven te komen. Hy is een aanvoer der SENSATIONELE REDDINGEN Harry Ware en zijn „Spinnen ir Uniform" ..spinnen" omdat zij zc goed tegen steile wanden „oplopen" er met hun touwen iets van spinner hebben verriohtten menige opwin dend' redding Daar was de man, dit welgemoed tegen een klip van 80 me ter opklauterde en toen bleef steken op een smalle richel. Hy kon niet naai boven en niet naar beneden, niet naa; voren en niet naar achteren. Harr\ laaide af. nam een extra-touw medt en bracht de klauteraar in veiligheid Dan was er de man. die over de rand van een klip twintig meter naar be neden viel Hy brak "een been en kreeg ernstige hoofd- en borstwonden. Geen noodl, zei Harry. Hij liet een brancard

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11