Genezing van zwakzinnigheid is niet mogelijk sociale aanpassing en geschikte arbeid Gouden echtpaar te Noordwijk-Zee Ealeigfj FILMS Eindspel-moeilijkheden w\ - m e m i» LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 22 JANUARI Buitengewoon Onderwijs binnen en buiten onze landsgrenzen Op zoek naar mogelijkheid van nascholing door: G. Leerkamp, Voorzitter „O" en „A" (Slot) Zwitserland Is een Bondsstaat, samengesteld uit 22 kantons met ruim 5 millioen inwoners. Industrie en toeristenverkeer brachten in vele kantons grote welvaart. Hoewel vele zaken, zoals posterijen, verkeer, belastingen en munten door de Bondsregering gesaneerd zijn. is er op het gebied van het onderwijs nog weinig eenvormigheid. De kantons zijn verplicht te zorgen voor voldoend Lager Onderwijs, maar ten opzichte van de inrichting van dit onderwijs is elk kanton vrij. Dit is de reden, dat ten aanzien van het Lager Onderwijs, maar vooral ten aanzien van het Buitengewoon Lager Onderwijsin Zwitserland geen sprake is van eenheid. Toch was Zwitserland een der eerste landen van Europa, waar men al vrij spoedig een zekere plaats gaf aan het onderwijs aan zwakzinnigen. Dit had zijn eigen tragische oorzaak. Cretinisme In de min of meer afgesloten dalen van het Zwitserse middelgebergte trof men een bevolking aan, waarvan een verrassend hoog percentage een mis vormd liohaam had, een soort dwerg- groei, met daarby als regel zeer beperk te geestelijke vermogens. Omstreeks het midden der 19de eeuw begonnen vele Zwitsers zioh met dit vraagstuk bezig te houden. Al spoedig ontdekte men, dat ziekte van de schild klier de oorzaak was van het cretinis me en dat deze ziekte gebonden was aan bepaalde streken, in casu enige bergdalen. Veel later, toen men che misch grond- en wateronderzoek kon toepassen, vond men dat gebrek aan jodium in de bodem de oorzaak was van de verschrompelde schildklier van de patiënt. De psychologische betekenis van de schildklier voor het lichaam is groot: een te grote schildklier met over matige functie hangt samen met de ziekte van Basedow en een te geringe functie met het zo even beschreven cre tinisme met vaak ernstige vormen van zwakzinnigheid. Dr Gtlggenbilhl, een Zwitserse arts. die ernstig begaan is met het lot van deze dubbel gehandicapten (lichamelijk zowel als geestelijk) stichtte in 1841 bij Interlaken een Internaat, waar hij de cretins met wisselend succes zo wel medisch als hellpaedagogisch be handelde. Hij schreef uitvoerig oven zijn pa- tienten. maar maakte daarbij de fout, dat hij zwakzinnigheid gelijk stelde met cretinisme. Voor hem was elke zwak zinnige een cretin en aangezien het mogelijk is de cretins, mits men de be handeling op jeugdige leeftijd begint, lichamelijk en daardoor ook geestelijk aanmerkelijk te verbeteren, maakte GiiggenbUhl nogal luidruchtige reclame, waarin hij beweerde „zwakzinnigheid te kunnen genezen". Deze uitspraak was ver bezijden de waarheid en ook nu nog 100 jaar na GiiggenbUhl Is genezen van zwakzinnigen niet mogelijk. Herderschee (Holland) noemt iemand zwakzinnig, wanneer hy op grond van een aangeboren of in de vroege jeugd verkregen verstandelijk defect niet of slechts onder gunstige omstandighe den zich zelfstandig in de maatschap- PÜ weet staande te houden. Er is een verstande! yk defect, of aangeboren (hier speelt de erfeiyk- heid nogal een rol) of in de vroege jeugd verkregen (byv. door een her senziekte), maar de klemtoon in de definitie van Herderschee ligt niet op de oorzaak der zwakzinnigheid: hier van weet men nog te weinig en in het grootste aantal der gevallen is de oorzaak niet vast te stellen. De klemtoon valt op het sociale element, hü ziet de zwakzinnigheid als een sociaal begrip en tevens als een begrip dat wisselt met de tyd. Het vijandige (even Want hoe meer technisch de wereld wordt, hoe meer mensen er zullen ko men, die zich op grond van hun ver standelijk defect, niet in deze nieuwe maatschappy kunnen staande houden. De verstandelijk defecte koeienhouder op de rustige Alpenweiden in Zwitser land en de dito keuterboer uit Drente of Noord-Brabant zal zich in ziln eigen landelijke omgeving veel gemakkelijker zelfstandig kunnen redden dan wan neer hij moest leven en werken in Zu rich, in Amsterdam of Rotterdam. In de stad zal hy als debiel opvallen, op het platteland was dit niet of veel minder het geval. We dienen ons bi) het onderwijs en de opvoeding van de zwakzinnige voortdu rend te richten naar de eisen, die de maatschappij aan deze mensen stelt. Ze hebben niet, als de geestelijk gezonde mens, dezelfde mogelijkheden om zich in de maatschappij normaal en onopvallend te gedragen. Debiel faalt in techniek Uit een onderzoek (..Oud-leerlingen van een school van zwakzinnigen in de maatschappij" door G Leerkamp. uitg. Wolters 1953). dat ingesteld is naar de levensgeschiedenis van 700 oud-leerlin gen van een B.O school in het midden van ons land, biykt o.a. dat ruim 80 der debiele oud-leerlingen ongeschoold werk verricht. Slechts weinigen behoren tot de geoefende arbeiders, terwijl het maar sporadisch voorkomt, dat een de biel het tot geschoolde arbeider brengt. Aangezien de ambachtsschool de de biel uiteraard niet als leerling accep teren kan, heeft men in de dertiger jaren in Nederland meerdere pogingen aangewend om debielen in een eigen opleiding een eenvoudig beroep aan (Ingez. Med.-Adv.) t« leren, o.a. dat van schoenmaker en timmerman. Deze pogingen zgjn ech ter mislukt: vrijwel geen der opgelei den bleef werkzaam In het aangeleer de beroep. Ze konden eenvoudig niet voldoen aan de hoge eisen, die het geschoolde beroep stelt. Het beroep van timmerman, van metselaar, elec- tricien enz. stelt de beoefenaar tel kens weer voor nieuwe situaties, waar in hy zelf een weg moet zoeken, de debiel faalt hier. Nuttige hulpkracht Men zoekt thans yverig in de richting van een opleiding om van de debiel een geoefende arbeider te maken, die als nuttige en onontbeerlijke hulpkracht in allerlei beroepen gebruikt kan worden. In Zilrich (Zwitserland) heeft men een aantal jaren geleden één zg. „werkjaar" ingesteld, waar debiele jongens, die de school verlaten hebben, een algemene handvaardigheid wordt bijgebracht. De jongelui moeten hun handen le ren gebruiken, hetgeen geschiedt door hen te laten werken met hout en me taal, maar daarnaast krijgen ze een op voeding om hen geschikt te maken in de arbeidsgemeenschap te worden on- genomen. Hierbij staat karaktervorming en ontwikkeling van het verantwoorde lijkheidsgevoel op de voorgrond. In het rapport van het zo even ge noemde onderzoek wordt o.a. gemeld dat 35 40 der debiele arbeiders, telkens weer mislukken, met zozeer door hun onhandigheid maar vooral door hun a-sociale neigingen, waardoor ze zich bulten de gemeenschap plaatsen. Het „werkjaar" van Zürich Het zijn deze negatieve eigenschap pen, die men in het „werkjaar" te Zü rich tracht te bestrijden en de zeer enthousiaste directeur Edwin Kaiser vertelde my tydens mijn bezoek aan zyn Inrichting, dat in zijn systeem ge remdheid plaats maakte voor moed, en minderwaardigheidsgevoelens voor zelf vertrouwen. Ik heb deze jongens, die 42 werkuren per week maken, enige dagen aan de arbeid gezien en kwam onder de indruk van hun laaiend enthousiasme. Elke groep telt 16 leerlingen: pae- dagogisch geschoolde vaklieden leren de jongens omgaan met hout en metaal terwijl de theoretische vakken als reke nen, taal. werktekenen en algemene ontwikkeling «totaal 10 uur per week), geledd worden door een ervaren onder wijzer by het buitengewoon onderwijs. Alle leerstof is aangepast aan het be vattingsvermogen van de leerlingen. Aan het eind van het jaar vinden be sprekingen plaats met de vertegenwoor digers van het Arbeidsbureau en met de ouders om te bepalen in welk beroep en waar - dit mede in verband met het persooniykheidsbeeld van het kind - het kind geplaatst moet worden. Het aantal beroepen, waar ze als „hulpax- beider" terecht komen, zijn vele: in 1953 werden 88 leerlingen in 33 verschillen de beroepen geplaatst. De resultaten van de laatste 10 jaar, zegt Edwin Kaiser, zyn Uitstekend: op enkele uitzonderin gen na hebben de jongens zich een be hoorlijke plaats in het arbeidsleven ver overd. Misschien ligt ook voor Nederland in dit werkjaar, dat gezien moet worden als een overgang voor de debiel van de school naar de maatschappü. «en oplossing voor het vaak zo moeilijke probleem van de sociale aanpassing en het vinden van geschikte arbeid. Er is een commissie gevormd, die deze kwestie bestudeert, terwijl in een gemeente in het Zuiden van ons land een proef wordt genomen, die het „Werkjaar" van Zürich nabijkomt. De Nederlandse B O.-wereld wacht met belangstelling de resultaten van deze arbeid af. Voor de normale leerling, die de la gere school verlaat, staan alle wegen open: Nüverheidsonderwüs. ULO, HBS. enz. Voor de debielen, die van de school komen, Is er geen enkele mogeiykheid van nascholing. In deze leemte moet voorzien wor den! (Ingez. Med.-Adv.) Bruidegom met hart en ziel jachtopziener Het gouden bruidspaar. De bruidegom in jacht opzieners-tenue: man chester pak met koperen knopen en hoge laarzen. Duidelijk zijn enkele op gezette vogels te zien. die in de duinen worden gevonden. (Foto L.D./Van Vliet.) Vijf en twintig Januari 1905 was de grote dag voor Adrianus van der Meulen en Cornelia Duindam. Immers is de trouwdag voor twee jongen mensen niet dé dag van hun leven? Zo is het dus dit jaar 50 jaar geleden dat de heer en mevrouw Van der Meulen in het huwelijksbootje stapten. Om eerlijk te zijn beste kerel, had ik je juist een Raleigh willen aanbieden. Sinds ik die in Amerika heb gerookt, lijkt het wel of geen andere sigaret mij meer smaakt. America's Popular Cigarette In Nederland 85 ct. per pakje Amsterdam wordt onrustbarend onveiliger In Amsterdam is het aantal ver keersongevallen In vöf jaar (1949— 1954) met niet minder dan 65,6 pet. en het aantal slachtoffers met zelfs 81,1 pet. toegenomen. Ten opzichte van 1949 is dus het aantal slachtoffers sterker gestegen dan het aantal on gevallen. In 1954 werden 16 539 verkeersonge- I vallen geregistreerd tegen 14.556 ln 1953, een vermeerdering van 13,6 pet. In het afgelopen jaar werden 76 per sonen gedood (79), 1.235 (1.072) ernstig en 3.001 (2 726) licht gewond. Het totaal aantal slachtoffers bedroeg I 4.312 (3.877), 11,2 pet. meer dan in 1953- Sedert 1953 steeg het aantal doden en ernstige gewonden (1.311 tegen 1.151) met 13.9 pet., dus in sterker mate dan het totaal aantal slachtoffers. De bruidegom, die thans 75 jaar is. heeft een zwervend leven geleid. Niet alleen dat de familie enkele malen ver huisd is, maar ook omdat hy zyn hele leven jachtopziener is geweest en dat betekende vroeger jaren soms een hele week achtereen van huis. Hy trok dan op Zondagavond, vergezeld van zyn hond de duinen in en pas Zaterdags avonds kwam hy weer thuis. Slapen deed hij in oude schuren en als het mooi weer was ook wel eens in de open luchtDe terreinen waren niet uit gestrekter dan tegenwoordig, maar in die tyd waren er nog geen fietsen, zo dat de heer Van der Meulen alles moest lopen. De Jachtopziener moet vooral zyn werk des nacht verrichten, immers dat is de tyd dat de stropers hun slag proberen te slaan. Hoeveel verbalen de bruidegom in de loop der Jaren al heeft gemaakt, weet hy op geen stukken na, maar het moeten er zeker eén duizend zyn geweest. In de tyd dat hy pas ge- trouwt was, kwam hy soms wel met 25 verbalen in de week thuis. Tegenwoor dig is dat veel minder, niet omdat de heer Van der Meulen minder accuraat zou zyn, of omdat hy er 's nachts niet meer op uit trekt, maar eenvoudig om dat er veel minder gestroopt wordt. De Ionen zyn heden ten dage veel hoger dan vroeger, zodat de noodzaak er een konyntje by te vangen minder dringend is. „Het is een prachtleven dat van Jachtopziener, vooral 's nachts", meent de bruidegom. De mensen hebben er geen idee van hóe mooi het in de nacht bulten is. zich nog dat een kleine vyftig jaar ge leden de boetes maximaal f.2 50 waren en er een redelyke kans bestond dat je er met f. 0.50 afkwam. De bruidegom is een man van weinig woorden, zoals hy zelf zei en hy was dan ook het liefste in zyn eentje in de duinen. Dat was wel eens gevaarlyk, want een Stroper die in het nauw zit kan wel eens rare dingen doen. Maar een ..goede" stroper doet nooit kwaad, verzekert hij ons. Je moet alleen met hen om weten te gaan. De bruid biykt ook goed op de hoogte van het vak, want verschillende malen weet zij haar man aan te vullen. Zij heeft er vooral kennis mee gemaakt toen zy gedurende 25 jaar midden in de duinen woonde, met de naaste buur een paar kilometer ver weg. De bakker kwam er als het slecht weer was niet eens door! Toen de bruidegom nog erg jong was ging hij al met zijn vader mee, want die was ook jachtopziener, evenals diens vader. Het vak zit de familie Van der Meulen als het ware in het bloed, want ook de zoon van het bruidspaar zy hebben ook nog een dochter is jacht opziener. Als de heer en mevrouw Van der Meulen de laatste vyftig jaar overzien, dan zyn zy opperbest tevreden. Twee Jaar geleden is de bruid, die thans 74 jaar is, erg ziek geweest, maar gelukkig is dat al weer vergeten. „Er is dus alle reden om feest te vieren" zegt de bruid nog als wy weggaan. En wy twijfelen er niet aan of het zèl een feest worden in het huisje aan de Nic. Barnhoornweg De heer Van der Meulen herinnert no 10 te Noordwyk aan Zee. „Circus-sterren" Uitstekende Russische film Casino Wie de prestaties van de Russen op sportgebied kent. zal zich niet verbazen over het feit, dat zy ook op het gebied van variété- en circusnum mers hun mannetje (en vrouwtje) staan. In de film „Circus-sterren" krygt men tenminste een aantal nummers te zien, die men gevoegiyk ln de topklasse kan rangschikken. De film kent geen ver haal. maar de verschillende nummers volgen elkaar in zo'n razend snel tempo op. dat men toch voortdurend geboeid blyft kyken naar dit kleurrijke schouw spel. De regie, fotografie en kleurcompo- sitie zyn voortreffeiyk, zodat de liefheb bers van variété en circus een gang naar het Casino-theater zeker niet zullen be treuren. Thérèse, de begeerde vrouw: Liefdesdrama in het hooggebergte LIDO De vrouwelyke hoofdper soon in deze film ls een lieftallig ver koopstertje in een groot warenhuis, dat hals-over-kop verliefd wordt op een sol daat. die in de burgermaatschappy een landbouwer ergens in het Franse hoog gebergte biykt te zyn. Wanneer de mi litaire dienstplicht is volbracht, volgt Thérèse haar echtgenoot naar het erf goed van dit boerengeslacht, dat mede VAN DEZE WEEK bewoond wordt door een broer en een eenvoudige boerenmeid. De liefdes-idylle duurt maar koi t. want de knappe ex-sol daat ontpopt zich als een bruut, een dronkenlap en een vrouwenjager tegen wie de Jongere broer zyn schoonzusje in bescherming moet nemen. Op een zekere dag valt de echtgenoot van de rotsen te pletter en broerlief tracht op een onbe holpen en primitieve wyze diens plaats in het hart van Thérèse in te nemen. Tevergeefs evenwel, want deze heeft haar hart al heel spoedig weer wegge schonken aan een charmante jongeman - hoewel een deviezensmokkelaar - die op een avond zwaargewond de boerdery komt binnen strompelen. Haar zwager kan dit maar heel matig waarderen en w-ydt zyn aandacht dan maar verder aan het tweede vrouwelyke wezen in zyn r.aaste omgeving, ofschoon Thérèse voor hem in al haar doen en laten het onbe reikbaar ideaal blyft vormen. De ontwikkeling laat zich verder niet gemakkeiyk in een kort bestek weerge ven. zodat wy willen volstaan met te zeggen dat de spanning voelbaar stygt tot een zeer sterke dramatische climax. Raymond Pellegrtm geeft een schitte rende uitbeelding van de door liefde en jalouzie uitelndeiyk tot waanzin gedre ven, primitieve bergbewoner. En Giselle Pascal als Thérèse zouden wy zó als onze huisgenote willen adopteren. Maar afgezien van de vraag of een gevierde filmactrice dat óók zou ambiëren, be staat er gerechte twyfel of onze wettige echtvriendin zich met dit, ons edelmoe dig gebaar zou kunnen verenigen Eeriyk gezegd: zy zou nog geiyk heb ben ook! De Prins-Piraat Rex De geschiedenis van de Prins piraat speelt zich af omstreeks het Jaar 1000 rond de grote en invloedryke repu bliek Amalfi. De vredelievende bevolking wordt zwaar op de proef gesteld, want al wordt een aanval van de woeste Lom barden eerst gestuit, later krygen zij door verraad de macht in handen. De doge van Amalfi wordt vermoord, en zyn zoon weet slechts ternauwernood uit de handen der barbaren te biyven. Het volk zucht onder een harde ter reur en hunkert naar het uur der be vrijding, dat na veel moeite en stryd. toch slaagt. Af kloppen" Danny Kaye in de knoei Luxor In de film „Knock on wood" ten voile zyn humoristische gaven bot vieren. Een alleraardigste film, die ongetwy- feld en terecht een grote schare toeschouwers trekken zal. Onze Damrubriek Nog altijd wel het moeilijkste deel van een dampartij is het eindspel. Frappant hiervoor waren enige partijen uit de match Roozenburg Huisman. Tot liefst vijf maal toe, om een voorbeeld te geven, kon laatst genoemde remise forceren in de zesde partij, waarschijnlijk nog wel enige malen meer, maar ja, laat men niet vergeten dat het zich uren lang staande houden in het middenspel tegen een Piet Roozenburg. een taak is die zo vermoeiend is, dat het eindspel steeds grote kans heeft, ook mèt kennis ervan, op een minder scherpe behandeling. P. ROOZENBURG. tf,! s s? 1 1 P" p m Si m 44 a van het bewuste eindspel, is tevens be wezen. dat ook n& 2721 van Hulsman en 506 van Roosenburg nog steeds remise aanwezig moet zyn. wy zullen bewijzen, dat ook 506 nog niet dodelijk was. maar wel het daarop door Hulsman gespeelde, ditmaal fatale «na 4—15) 2934. 3126. Eerst na dit 31—26 is de party definitief verloren. n. P. ROOZENBURG. W. HUISMAN. Zwart: 7, 29, 40, 50 dam. Wit: 27, 31 32. 4 dam. Wit aan zet. ,,/c/t tanse mit dir in den Himmel hinein" Weense luchtigheid landse titel vader." En terecht, want het vertelt ook hier weer van het nog-niet-ontdekte- meisje. dat o zo graag dansend en dan liefst op de planken door het le ven wil gaan en met dit doel voor ogen een goedhartige Weense theaterdirec teur wys durft te maken, dat deze haar m m m ffl m s l 's mm 9 l i m m" 18 w sTr, W. HUISMAN. Zwart: 7 34,40. 6 dam. Wit: 21, 31. 32, 15 dam. Wit aan zet. Men spele: (zie diagram II) 15—38, Uit de dagbladpers is voldoende be kend <lat wit in de diagramstand (na de 66ste zet) vervolgde met 27—21, ter- wyl 4—15—38, enz. gemakkeiyk remise ging. Ook daarvóór was remise reeds mogelyk. Interessant is echter dat wy bevonden, dat ook 41520 remise geeft, en wel als volgt: «415, 29—34, 1520) 40—44A, 20-25 40—44, 32—28, Trianon Het Breestraattheater geeft 50—15 «4449. 25—30—35 remise), en er deze week een typisch Weens-luchtig z^n nu meerdere zetten, die tot remise 3439c 3847 3943D. 2117 6x26, lindM tltil WBoko^n hllft aw,^ leiden- °Pmars van sc^,i,f Z8- tempo- 47—29. 40—15 29x1, 43-48, 1-6. 45-50, gekozenjieeft „Wie isje t 25-30. enz enz^Alles by elkaar niet o-j 48-39. 1-23, 26-12. 23x7, remise, bepaald moeilijk. Waar de stand het er jjan anders opgebouwd worden, vermoeden wekt dat er ook nog wel op D 3g44 3228. 6x39. 47—29 4045 andere wyze wat in zit. ondernamen wy ,3g34 29x1. 4450. 1—6, remise», 29x1, een poging daartoe en ontdekten toen, 4450 '2i17 39x11, 123. 117. 23x1, dat ook (zie diagram) 415. 2934. 50—39' 3127 remise 15—24 nog altyd remise geeft, nl.: „Afkloppen! welke deze week In vader zou zyn; Nu wil het toeval, dat m 3%' ^oqvg9 38Z43' Luxor wordt vertoond, komt Danny deze man in zyn Jeugd niet bepaald erg 97o-> Yemice Kaye danig in de knoei en weet hy zich verlegen was. wanneer het een liefdes- (kp daar even vlot weer uit als in te wer- avontuurtje betrof, zodat de grondslag 1 A- 97—22 ken. Hy speelt de rol van gevierd maar voor^ enkele pikante verwikkelingen in I A'so~en tevens overwerkt buikspreker, die onbe wust voor twee concurrerende spionna- gegroepen belangryke papieren het land doet verlaten in zyn poppen, zyn niet helemaal fcrvredigende gezondheid brengt hem :n contact met een lieftal lige vrouwelijke dokter hetgeen hem di nodige conflicten en moeilykheden op levert, de spionnage groepen maken het op andere wyze zuur, en téhslotte is de politie er om jacht op hem te maken omdat hy van de spionnage verdacht wordt. In dit niet onaardig opgebouwde ver- dit door Ernst Marischka geregisseerde remise. filmwerk reeds is gelegd. Het komt zelfs I A*. 4°—2°—25 34—40. 25—43—49. zover, dat de echte vader samen met j p 34 39 99—24 remise B.40—44. 24—2. 7—12. 2—16 50—45 of? 27—22, 44—50 of? 32—28. 50—39 of? 1643. remise. pseudo-papa in een zwakzinnigen- gesticht verzeild raakt, maar dan is de redding vanzelfsprekend naby en kan deze moeilykheden heeft veroorzaakt, oe zo zeer begeerde hoofdrol dansen ln de groots opgezette revue, waarby zelfs de koppige en ouderwetse vader moet er kennen dat zyn dochtertje slechts 'n de theaterwereld haar geluk zal kunnen vinden. En het zou geen echt Weense 3943(2). 27 22. en 47—29. remise. (2*. 39—44, 32—28. 6x39 47—29. 40-45. 29x1 44—50. 27—22. 39x11. 1—23, 11—7 23x1.' 50—39. 31—27 of 1—23 remise. (1) 61. 384943 (niet eerst 43!), remise. D. 6—1, 21—17, 40—45 (1—6. 17—12 en 32—28). 32—28 (dreigt 17—12 en 28—22). 45—50, 2823. remise want op 1—6, 1712, werkt de vangstelling niet meer, en op 5045 volgt 3126. C. 40—44. 38—43. 34—40 (6—39, 43-38, remise), 4349, 633 (op b.v. 61 3127 en 712 met dreiging 4045 kan met gespeeld worden). 2116 (belet 712 met 3228 en 1611. remise), 33—6. 21—16, 6—33. 31—26, 33—17 (1) (om 2621 met 1611 te voorkomen), 4938. en door de bekende dreigingen is remise niet te voorkomen. (1) 33—6 26—21 (dreigt 16—11). 6—11, 4938, en het gaat steeds remise. Men ziet weer eens hoe geweldig diep en ingewikkeld het eindspel zyn kan, en vooral ook hoezeer men de wegen haal speelt de unieke "humor van Dannv film zyn, wanneer dit laatste niet twee- '1) 4044. 3843 3440 639. naar de juiste strategie ervan a.h.w. Kaye de voornaamste rol. Vooral in de ledig opgevat dient te worden. Een ge-'43—48. rem.) 43—49. 6—39 waarna er moet aanvoelen Iemand heeft eens ge- laatste scene wanneer hy tijdens zijn zellige film. die vooral ln het laatste verschillende varianten zijn. waarin het zegd. welke meester dit was weten wij vlucht voor de politie in een Russisch half uur byzonder spectaculair is. De spel remise loopt. warempel niet meer „Dit spel verbergt ballet terecht komt en tegen wil enhoofdrollen worden vertolkt door Han- I Maar door het onderzoek van deze va- meer dan het laat zien", en daarmee dank moet optreden, kan Danny Kaye 1 nerl Matz enPaul Hörbiger. Irianten en de karaktereigenschappen werd de spyker op de kop geslagen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 10