ƒ10.000 voor Cultureel Centrum van Blindenbibliotheek Jubileum enthousiast herdacht Orde van Advocaten verontrust Komt Theta Star" vanavond vlot? leidsch dagblad - donderdag 20 januari 133! ualet 0 N*i trio. Jemor 22« llntti feite: uwea. acai ïrkaaj am. Holland is de Bruid Voorbereiding bollencorso reeds in volle gang Contactbijeenkomst in Hillegom In de winterse koude van deze dagen kan men zich nauwelijks voorstellen, dat over twee maanden het grote lentefestjjn van de bollenstreek zal plaats vinden: het sprookjesachtige bloemencorso, jaarlijkse attractie voor vele hon derdduizenden vreemdelingen en landgenoten. Terwijl de bollen, schuilgaande onder de met sneeuw en ijs bedekte stromat- ten en een harde grond, er nog niet over denken hun eerste kopjes te laten zien, wordt er achter de schermen al druk gewerkt aan dit grote feest, dat op 23 April gehouden wordt. Gistermiddag had het Centraal Comi té Bloemencorso Bollenstreek onder voorzitterschap van de heer C. J. de Vroomen in Treslong te Hillegom een contactmiddag voor de deelnemers be legd, waarvoor grote belangstelling be stond. De heer Jos van Friel uit Amstelveen, sinds 1 Januari j.l. officieel artistiek ad viseur van het corso na dit onofficieel eigenlijk al enige jaren te zijn geweest, had aan de hand van het thema van het komende corso, ..Holland is de Bruid", een serie schetsontwerpen van praalwagens en personenauto's vervaar digd, welke door de deelnemers in ogen schouw konden worden genomen. Voorts werden enkele technische en organisa torische zaken behandeld en vele vra gen beantwoord. Het bleek dat de aangifte voor deel neming bevredigend genoemd kan wor den. Tot 1 Februari bestaat gelegenheid zich als deelnemer te melden. De schetsen hadden de onverdeelde aandacht van de deelnemers, aan wie het echter vrij staat, eigen ontwerpen te maken en deze ter goedkeuring voor te leggen aan het comité. Deze goed keuring is nodig om er zeker van te zijn, dat de algemene lijn, het thema van het corso gehandhaafd blijft. De wagens moeten Vrijdag 22 April om 12 uur gereed zijn, en voor zover zij niet ln de HBG-hallen te Lisse werden opgetuigd naar dat centrale punt worden gebracht. Zij zijn daar die middag reeds te bezichtigen, waar- Nieuwe hoogleraren te Amsterdam twee buitenlanders, een nederlander De gemeenteraad van Amsterdam heeft na een zitting in comité-generaal gisteravond zonder hoofdelijke stem- m.ng tot gewoon hoogleraar ln de phy- siologische chemie aan de Gemeentelijke Universiteit benoemd de 37-jarige dr e. C. Slater te Cambridge. Dr Edward Charles Slater is in Austra lië geboren. Hij studeerde biochemie aan de universiteiten van Cambridge en Melbourne en verricht thans weten schappelijk onderzoek aan het Molteno Instituut van de Universiteit te Cam bridge. Tot gewoon hoogleraar in de analyse, algebra en getallentheorie aan de Am- sterdame Universiteit benoemde de Raad - eveneens zonder hoofdelijke stemming - prof. dr J. Popken, thans gewoon hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Tenslotte koos de raad met 26-16 stemmen dr W. Schwarz, lecturer aan het University College te Londen, tot gewoon hoogleraar in de oud-Germaanse phlologie, het Gotisch en de oudere Duitse tdftl- en letterkunde aan de Ge meente Universiteit. „P.ijndam" eerst thans naar New York NA 2 DAGEN OPONTHOUD Het 15.000 ton metende Nederlandse passagiersschip „Rijndam", dat met 875 passagiers aan boord sinds Maandag in (ié haven van Southampton heeft gele gen, is eerst gisteravond vandaar.naar New York vertrokken. Het vaartuig was verleden week Zater dag daarheen reeds op weg gegaan, doch keerde korte tijd na zijn vertrek terug omdat tijdens 't slechte weer door het ge hele schip een zware trilling werd ge constateerd die voortkwam uit de nieu we dempingsvinnen, die onder de water lijn langs de romp van het schip zijn aangebracht. De gezagvoerder besloot toen terug te keren om de nodige ver anderingen te laten aanbrengen. De pas sagiers hebben van de vertraging gepro fiteerd door uitstapjes te maken naar Londen en Bournemouth. Verhoging richtprijs baconvarkens Tengevolge van de hogere voederprij- zen in November/December 1954 is de kostprijs van slacht/varkens aanzienlijk gestegen. Op grond hiervan is sedert 17 Ja nuari de riohtprils voor baconvarkens van de 2de kwaliteitsklasse verhoogd van f. 2.42 tot f. 2,56 per kg koud ge slacht gewicht, aldus het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur van het Bedrijfschap voor vee en vlees zich beraden over de over nameprijs voor baconvarkens. Gezien het feit, dat de af spraken met de Engelse regering geen hogere baconleveranties mogelijk ma ken. is besloten de overnameprijs voor baconvarkens op f. 2,32 per kg voor de 2de kwaliteitsklasse te handhaven. Het prijsniveau op de andere afzet markten laat een verhoging van ons priispeil evenmin toe Het verschil tussen de richtprijs van f 2.56 en de overnameprijs van f. 2,32 zal worden gestort in het Vleesfonds. bekroonde reclamefilms. Gisteren ls ln het Theater Kriterion te Amsterdam de zesde reclamefilmdag gehouden, belegd door het Genootschap voor Reclame. Ruim 300 vertegenwoor digers uit de wereld van film en bioscoop namen aan deze dag deel. De voorzitter van het. Genootschap voor Reclame jhr W. van Andringa de Kern. penaer zelde o.m.. dat de belangstelling voor deze filmdagen steeds toeneemt, hetgeen betekent dat ze in een be hoefte voorzien. Na de vertoning van een aantal Nederlandse reclamefilms waartoe ook bekroonde behoorden, werden de priis- v^nnaars bekend gemaakt. De drie ge- hikwaardige prijzen werden toegekend aan de reclamefilmpjes ..Assepoesters geheim", vervaardigd door de Neder landse productie J. Geesinks Dolly- V'ood, ..Brikkie Union'1 uit dezelfde ehidlo afkomstig en aan de film .Pa rels", productie Cefimo. schijn]ijk tot des avonds ongeveer 9 uur. De keuring door de jury kan echter eerst Zaterdagochtend plaats vinden, aangezien deze keuring slechts buiten mogelijk is, en tevens de volledige „bemanning" der wagens niet reeds Vrijdag aanwezig kan zijn. Het corso vertrekt uit Lisse, rijdt door Sassenheim naar De Uiver, waar wordt gekeerd, vandaar door Sassenheim, Lis se en Hillegom naar de grens van Ben- nebroek, waar andermaal wordt gekeerd voor de laatste étappe via Hillegom weer naar het uitgangspunt te Lisse. Medegedeeld werd, dat de bolbloemen van de koude grond, nodig voor de ver siering der wagens, gratis worden ver strekt, doch dat ander bloemenmateriaal door de deelnemers zelf bekostigd moet worden. Nieuw plan voor wegenfinanciering De Commissie inzake het herstel van de financiële zelfstandigheid van de gemeenten en provinciën (Commissie- Oud) heeft een rapport aan de Rege ring aangeboden, waarin wordt voor gesteld te komen tot een geheel nieuwe regeling met betrekking tot de bijdrage van het Rijk voor de kosten der wegen. De voorgestelde nieuwe regeling komt hierop neer: in een ln te stellen Wegen fonds wordt jaarlijks gestort 20 der opbrengst van de motorrijtuigenbelasting en van het bijzonder invoerrecht op benzine. De aldus afgezonderde gelden worden aangewend tot gehele of gedeel telijke dekking van de kosten van onderhoud en van rente en afschrijving van kapitaalsuitgaven voor de aanleg van alle niet bij het Rijk in onderhoud zijnde secundaire, tertiaire en niet-plan- wegen, de laatste, voor zover berijdbaar voor motorrijtuigen, met dien verstande, dat de kosten van de secundaire wegen voor 199 die van de tertiaire wegen voor 75 en die van de niet-planwegen voor 50 worden bestreden De gelden van het Wegenfonds worden volgens een geheel nieuwe en in het voorstel uitvoe rig gemotiveerde formule over de pro vincies verdeeld, welke op haar beurt zorg dragen voor de verdeling onder de betrokken onderhoudsplichtigen in haar gebied, naar rato van de behoeften. Door gesteente gedood Bij werkzaamheden in een pijler van de mijn Oranje Nassau III te Heerier- heide is de 25-jarige sleper J. Wetzels dodelijk gewond door vallend gesteente. Hij overleed ter plaatse. Wetzels was ongehuwd en woonde te Schaesberg. Prach tig gescli en k (Van onze Haagse redacteur) Onder grote belangstelling heeft gistermiddag in het Haags Museum voor het Onderwas een bijeenkomst plaats gehad, waarop het 60-jarlg bestaan her dacht is van de Nederlandse Blindenbibliotheek. Vele sprekers hebben in enthousiaste bewoordingen het mooie werk van deze bibliotheek voor de vele blinden in ons land tot uiting gebracht. Prof. dr G. A. van Poelje, voorzitter van het Erecomité. verwelkomde ln zijn openingswoord zeer speciaal baronesse A. A. van Heeckeren van Molecaten, Grootmeesteres varf H. M. de Koningin, alsmede de burgemeester van Den Haag, mr F. A. M. Schokking en dc heer K. i. L. M. Peters, die de minister van O., K. en W. vertegenwoordigde. Tal van blindenbonden en -organisaties hadden zich eveneens doen vertegenwoordigen. te breiden. Om een wens van de biblio theek te kunnen vervullen, nl. het in stellen van een cultureel centrum op een verdieping van het bibliotheekge bouw overhandigde hij aan de penning meester, mr D. P. C. de Hoop Scheffer, een chèque ten bedrage van f. 10.000, bijeengebracht door vrijwillige bijdragen. Tenslotte had spreker eveneens veel dank voor de directeur van het Museum voor het Onderwijs, dr J. W. B. v. d. Stigdhel. die de blinden steeds in staat stelt de vele bezienswaardigheden van het gebouw te komen aftasten. Op het toneel in de zaal stonden vele fraaie bloemstukken. Prof. Van Poelje zei in zijn rede, dat nu, na 60 jaar blindenbibliotheek, een nieuwe periode is aangevangen waarin het alleen maar lectuur verschaffen aan de lezers overgaat in arbeid in velerlei richtingen, zoals het aangeven van een weg op cultureel gebied aan blinden en het vinden voor hen van een plaats ln de maatschappij. De heer J. C. W. Onderdenwijngaard voorzitter van de Vereniging „De Ne derlandse Blindenbibliotheek", gaf een kort historisch overzicht en vestigde de aandacht op een artikel ln de statuten van de bibliotheek, dat sinds de oprich ting nooit veranderd is. nl. „de vereni ging stelt zich ten doel de bevordering der intellectuele belangen der blinden in Nederland en daarbuiten door het bijbrengen en het aan de blinden ter lezing verstrekken van boekwerken in Brailleschrift te hunner behoeve ver vaardigd". Verder bracht de voorzitter zijn diepe dank over aan de 200 vrijwillige Brail- leersters en Brailleraders. die de biblio theek tot stand brchten en wisten uit Trieste aankomst van viuchtelingetjes Ruim 130 Oostenrijkse kinderen ar riveerden gistermorgen in Utrecht na een vertraagde reis van ruim ander- halvedag. Het zijn kinderen veelal uit vluchtelingenkampen, die onder aus piciën van het R.K. Huisvestingsco mité drie maanden in Utrechtse ge zinnen zullen worden ondergebracht. Het was een triest gezicht deze kin deren samen te zien in de wachtkamer van het Utrechtse station. Moe en smoe zelig zaten ze op stoelen en koffers hun beurt af te wachten. Een enkeling enthousiast en rumoerig maar het me rendeel teruggetrokken en met dikke waterlanders op de veelal bleke gezicht jes. De organisatoren deden wat ze kon den om de kinderen zo spoedig moge lijk naar hun tijdelijk tehuis te laten vervoeren, maar door de vertraging wa ren vele pleegouders eerst tegen half een opgeroepen en moesten de kinde ren zolang wachten. Ook ln Valkenswaard, Veghel, Til burg, Breda en Waalwijk werden kinde ren ondergebracht. Ruim 500 zijn giste ren in ons land aangekomen. VRAAGT TIJDIG UW PASPOORT AAN! Geen collectieve paspoorten meer. Zoals reeds eerder gemeld, heeft de Regering bepaald, dat in 1955 niet meer op collectieve paspoorten kan worden gereisd. Thans moet iedere toe rist naar het buitenland in het bezit zijn van een geldig paspoort behalve voor België en Luxemburg Voor het bereizen van deze twee landen kan men volstaan met een geldig Bewijs van Nederlander schap of een verlopen paspoort, dat op de datum waarop men van zijn reis terugkeert, niet ouder mag zijn dan 7 Jaar, gerekend vanaf de da.tum van uitgifte of de datum van de laatste verlenging. Voor alle andere landen moet men in het bezit zijn van een gel dig paspoort Het gevolg van deze Regeringsmaat regel zal zijn, dat gedurende de zomer maanden zeer velen een oas zullen aan vragen. In de grote plaatsen zal men bü het aanvragen urenlang ln de rij moeten staan, en het zal weken duren eer men zijn paspoort kan afhalen. Daaromindien U van plan is deze zomer op reis te gaan. vraagt dan reeds nu Uw paspoort aan. Het zal U veel tijd en ergernis besparen Om de kosten behoeft U het niet te laten. In de meeste gemeenten berekent men onge veer f. 5. Het paspooort dat, U er voor verkrijgit. heeft een geldigheidsduur van vijf jaren. Hel Park 1813 op de Lemeler- berg bij Ommen (Overijssel) biedt een prachtige gelegenheid om te skiën. Dagelijks kan men er een kleine honderd liefhebbers aan schouwen, die in volle vaart de berg komen afsuizenl Foto: Enkele van de vele liefheb bers boven op de Lemelerberg. waar men de ski's kan hurenI Op onbewaakte overweg gedood Treinverkeer gestagneerd Vanmorgen om tien uur ls een „Blauwe Engel" op de lijn GroningenDelfzijl tussen Sauwerd en Bedum in botsing gekomen met een melkauto, bestuurd door de heer Westerhof uit Zuidwolde, die bij dit ongeval om het leven is ge- weg staan, konden wij zien dat vóór ons komen. Het treinverkeer is gestagneerd, onder het ijskoude water een weg lag. Er ls grote schade aangericht; een rijtuig Achter ons stonden een paar kinderen van de trein is ontspoord. Bassen onder- nieuwsgierig te kijken naar onze pogin- houden de verbinding met Delfzijl. gen om over de ondergelopen weg te rijden. Zij stonden op de plaats waar de witte weg onder het zwarte water ver- Mog twee gewonden dween en gebaarden ons terug te ko men. Waarschijnlijk dachten zij dat wij het waarschuwingsbord niet gezien had den en dat wij de brug over in de richting van Elten wilden rijden. Maar al hadden wij dat bord niet gezien, dan zouden wij toch niet zijn doorgereden. „Het water was veel te diep". Om 10.52 ls de trein, die om 10.28 uit Utrecht naar Baarn vertrok, tussen Soest en Soestdijk op een onbewaakte overweg met knipperlichten in aanraking gekomen met een vrachtauto. Van de inzittenden werd er een zwaar en een" licht gewond. De auto werd vernield, het treinstel dat beschadigd werd kon met 22 minuten vertraging de reis voortzet ten. Gebleken is, dat de knipperlichten normaal werkten. (Ingez. Med.-adv.) Barre schoonheid: jn van sneeuw-ijs-wat er Hoorbare stilte bij Lobith Spijkse Overlaat: woeste stroom (Speciale berichtgeving) Wij reden over de weg, de Eltense weg, even voor Lobith, maar de bestrating was niet meer te zien. Wel water, dat hier en daar met ijs was bedekt. Om ons heen strekte zich tot de einder uit een eindeloze vlakte van ijs, sneeuw en water, water dat zó bewegingloos was dat er iets oneindigs vredigs van uit ging, een vredigheid die de natuur scheen te beantwoorden door een „hoorbare" stilte. Toen zag lk opeens dat het water al de buiten zijn oevers getreden Rijn over tot de assen stond. We moesten stoppen, de uiterwaarden en de beide wegen, die Aan de boompjes, die langs de Eltense Lobith met de steenfabriek verbinden, u J J~* spoelde. In dit schouwspel was geen spoor van vredigheid meer te ontdek ken, maar slechte een van bruut natuur geweld, waartegen de mens soms mach teloos moet staan. Dit was dus de Spijkse Overlaat. We hadden het ons anders voorgesteld, niet zo'n woeste stroom, d'e meer angstaanjagend dan gevaarlijk bleek te zijn, zoals ons ook bleek uit ge sprekken met de Lobithse douane. Het water stijgt hoogstens tot 16 meter, zo zeiden zii. Er ls geen gevaar. Maar toch bleven zij kilken. De Spijkse Overlaat trad Dinsdag ln werking. De Eltense brug was toen nog begaanbaar nek Woensdagmorgen nog. Woensdagmiddag echter moesten zowel de weg als de br>-g gesloten worden omdat het aanvankelijk met vier centimeter, later met slechts twee centimeter per uur wassende water er over heen spoelde en al gauw een hoogte van een nalve meter bereikte. Een apart welkomstwoord was ervoor de oudste lezer van de bibliotheek de 80-jaxige blinde organist M. van Loon, uit Kedichem bü Gorinchem. die al leest sinds de oprichting, en die dus tevens mee-Jubileerde. De heer Peters was er in zijn toe spraak van overtuigd, dat de bibliotheek zich in de toekomst nog veel meer zou uitbreiden. Namens het Haagse Ge meentebestuur bood burgemeester Schokking vervolgens een sohrilfmaehine aan, een lang gekoesterde wens van de vereniging. Spr. hoopte da* de biblio theek. die nog nooit enige subsidie heeft ontvangen, op de weg van zelfstandig heid zou kunnen blijven voortgaan. Over behandeling arrestanten in Indonesië Schrijven aan Eerste Kamer De Raad van Toezicht voor de Orde van Advocaten bü de Hoge Raad der Nederlanden heeft in een schrijven aan de leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal medegedeeld dat hij met verontrusting heeft kennis geno men van de mededelingen, door de regering gedaan, omtrent de behande ling van Nederlandse arrestanten in Indonesië. In het schrijven wordt voorts het vol gende opgemerkt: „Reeds het onthouden van rechts bijstand aan verdachten, die zich ge durende lange tüd in voorlopige hech tenis bevinden, en omtrent wier schujd of onschuld dus nog geen uitspraak is gedaan, strijdt tegen de beginselen, waarop een behoorlijke strafvordering gebaseerd behoort te zijn Het uitoefenen van druk op gedetineerden, in welke vorm ook en zeker wanneer dit ge schiedt door bedreigingen of mishande lingen teneinde hen te bewegen tot het afleggen van verklaringen welke met de waarheid in strijd zijn, verdient onder alle omstandigheden de scherpste afkeuring Hetgeen hieromtrent bekend is geworden wettigt de conclusie, dat inderdaad gehandeld is on een wijze, di j met de meest elementaire menselijke rechten ten enen male onverenigbaar is. De advocaten zijn geroepen aan de verwezenlilking van het recht mede te werken, met name door de verdediging van de verdachten, teeen wie strafver volgingen zijn ingesteld Zy kennen en beseffen dientengevolge bij uitstek de gevaren die verbonden ztln tan een handelswijze als door de regering ls gesignaleerd Dergelijke gevaren dreigen etende, zodra de politie ln d? strafver volging een eiven rol gaat spelen, naast of soms ook tegenover het ODenbaar ministerie, en. vooral d« rechterlijke macht In de oorlogsjaren heeft de balie dit verschijnsel hier te lande van nabij kunnen gadeslaan De gevaren zijn zelfs van wiider strekking dan de veroordeling van een of meer onschuldigen, hoe ernstig dit op zich zelf al moge zijn. Ei dreigt ondermijning van de eerbied voor het recht en voor de menselijke per soonlijkheid. welke de grondslagen der samenleving aantast. Ofschoon overtuigd, dat deze over wegingen ongetwijfeld ook de leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zullen lelden, meent de Raad van Toe zicht goed te doen bij de2e onder uw aandacht te brengen hoe ernstig naar zijn mening de bewuste feiten gewraakt moeten worden", aldus het schrijven, dat is ondertekend door de heren C. R. C. Wijckerheld Bisdom en G. J. Schol ten, resp. deken en secretaris van de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten bij de Hoge Raad. Onwillekeurig gingen onze gedachten terug naar de rampzalige dagen van Februari 1953 toen ons land door de wa tersnood werd getroffen. Net als toen was het buitengewoon koud en het land leek een uitgestrekte woestijn van sneeuw, ijs en water. Even voor de El tense weg, op de smalle dijk, die van Zevenaar naar Lobith loopt, zagen wü een tafereeltje, waaruit bleek dat ook deze woestijn leeft. Op een besneeuwd stuk ijs in een ondergelopen akker, groef een drietal mollen snel een spoor om het vege lijf voor het wassende water te redden. Zij spoedden zich naar de wal- lekant. Zo nu en dan zagen wij de don kere .figuurtjes even boven de rand van de miniatuur-loopgraafjes verschijnen. Al gauw was een van de mollen bü de wal gekomen. Maar hier dook een nieu we moeilijkheid op: tussen de dük en HLNMNL het Us lag eer. smal streepje water dathetzelfde beeld. Besneeuwde boomgaar niet voldoende bevroren was om een mol den die onder water stonden, water dat te kunnen dragen. Het diertje probeerde I hier en daar bevroren was. waarop stuk- er over heen te komen, maar verdween ken hout en steen - daarop waarschün- De Spijkse Overlaat en de ondergelo pen uiterwaarden doen denken aan de Watersnoodramp van 1953. Dit over het land stromende water en de uiterwaar den, waarin witte vlekken sneeuw de plaatsen aanduiden waar het water ijs werd, dit alles was van een barre schoonheid, die een diep ontzag voor de krachten der natuur inboezemde. Na Lobith was het Aerdt waarheen wij reden over spiegelgladde weggetjes, die zelfs op een gedetailleerde kaart niet meer voorkomen. Ook hier zagen wij op het laatste ogenblik in het koude water. Het was een gebeurtenis, die op ons een diepe indruk maakte. lijk door kinderen neergegooid om te zien of het lis al hield alleen al door hun aanwezigheid de angstwekkende toestand accentueerden. In Aerdt moes- ten zelfs enkele laaggelegen boerdriien Een woestün van sneeuw, Us en water worden ontruimd. En zo kon men hier omringde ons aan alle kanten. De beelden Zien die ons sinds het Zeeuwse sneeuw maakte de düken in het land rampjaar in het geheugen gegrift staan. tussen de grote rivieren praktisch onbe gaanbaar. Waar het water over deze we gen heen stroomde, was verkeer zelfs geheel uitgesloten. Zoals in Lobith, dat wij tenslotte na enige slippartUen be reikten. Het was omstreeks 12 uur en de schoolkinderen snelden naar die plaatsen waar de wegen door de Spükse Overlaat ln wildbruisende stromen ver loren gingen. Reeds van verre kon men het donderend geweld horen waarmee Boeren die in bootjes naar de verlaten hofsteden roeien, de hofsteden waarin het water heeft kunnen binnen dringen. Gelukkig zal het water dit keer niet die rampzalige gevolgen kunnen hebben als ln Zeeland in 1953 en in deze con treien in 1928. Toestand hoopvol bemanning keert teriig De „Theta Star", het Britse stoom schip dat Dinsdagavond op de Ter- Schelllnger Noordergronden aan de grond liep, is sinds gisteravond weer bemand. Het ls drie leden van de ber- gingsploeg van de firma Doeksen ge lukt aan boord van het verlaten schip te komen. De bemanning van de „Theta Star" is vanochtend uit Ter schelling vertrokken en zal aan boord terugkeren. De bemanning van de sleepboten „Hol land" en ..Stortemelk" zün gisteren de hele dag in touw geweest om enkele bergers aan boord van het veriaten schip te krygen. Herhaalde pogingen hadden evenwel geen succes. De zee was nog te ruw, waardoor de sleepboten niet te dicht bii de „Theta Star" konden komen. Toen de zee wat rustiger was geworden, werd de ingespannen arbeid met succes beloond. De bergingslelder, heer V. Doeksen en de matrozen Star- renburg en Lettinga stapten ln de mo torsloep „Zeehond" van de sleepboot „Holland" en voeren opnieuw naar de „Theta Star". Met deze kleine sloep konden de drie bergers langszü varen en aan boord van de „Theta Star" klau teren. Men is onmiddellijk begonnen met het treffen van voorbereidingen om bü het eerstvolgende hoogwater een po ging te doen het Britse schip vlot te trekken. Zo ernstig als de situatie gis teren scheen, zo hoopvol ls zü thans De zee is zeer kalm en de wind gunstig. De motorsloep „Zeehond" onderhoudt een geregeld: verbinding met het gestrande schip. Vanachtend is ook de eerste mar conist van de firma Doeksen aan boord de radioinstallaties hersteld en onder houdt thans weer radiocontact met zün rederü en de sleepboten. Het werk wordt hierdoor aanzienlyk vergemakkeiykt. Ankers zün uitgegooid en sterke lange stalen draden reiken tot ver in zee. waar de sleepboten „Holland" en ..Stortemelk" rustig voor anker lig gen. De „Stortemelk" ligt op een af RECHTZAKEN Slachtoffer van goklust mooie ZAAK verdween.... Tegen een gedetineerd® 48-jtrige Amsterdamse koopman die reeds vier keer wegens hazardspel is veroordeeld, heeft de Officier van Justitie bü de rechtbank te Amsterdam terzake van het opzettelijk beroepsmatig gelegenheid geven tot hazardspel (roulette) één jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis geëist. De politie hield de man. die een kamer stand van ongeveer 60 meter van de gehuurd had in de Jan Luyckenstraat, „Theta Star", de grotere „Holland" reeds geruime tüd in het oog. Op Maa.i- lets verder In dieper water. Vanavond, dagmiddag 25 October j.l. werd een Inval omstreeks zes uur, hopen z(J In actie gedaan. Even tevoren was een uitkijk, te komen, dan is het hoog water en die als onraad dreigde moest alarmeren. als de omstandigheden zo blijven, als zij thans zijn, is er een goede kans dat de ..Theta Star" wordt vlot ge trokken. De 31 Chinezen en vüf Engelsen zul len naar hun schip terugkeren, zodra dit mogelijk ls. DE „8INU" OPNIEUW VERTROKKEN Het speciaal voor het vervoer van vee in LUbeck gebouwde motorschip „Sinu", dat kortelings de reis naar Colombia moest onderbreken, heeft met het groot ste deel van het vee. dat oorspronkelük aan boord was, gisteren de afgebroken reis hervat. De technische storing, die op de Noordzee optrad een pomp, die het water, waarmee de veestallen van mest etc. worden gereinigd, moet uitpompen, raakte onklaar werd in Amsterdam verholpen. Slechts een klein deel van het vee. dat oorspronkelük met de „81nu" zou worden vervoerd, biyft aemer. n.l ln hoofdzaak drachtig vee. dat vlugger per directe gelegenheid naar de plaats van van de „Theta Star" gegaan. HU heeft bestemming kan worden gebracht. bü het verlaten van zün post in de armen der politie gelopen. Met behulp van een ln een der kamers gevonden sleutel ooende de politie de speelzaal. De verdachte de bankhouder verklaarde dat er voor hem niets te winnen was geweest door het systeem dat hü had ingesteld: 10% van het ver lies werd terugbetaald. In zijn requisitoir merkte de Officier o.m. op, dat de man een heel mooie zaak en een goede positie, door zijn goklust in de grond heeft gewerkt. „Er werd weliswaar In het klein gegokt, doch ook dat is een enorm kwaad. Het veroorzaakt groot leed". De raadsman voerde aan. dat zün cliënt in zün kringen si* een gentleman gokker" bekend staat. HU sloot zich aan bU het requisitoir van de Officier doch verzocht de rechtbank een geringere onvoorwaardelijke straf op te leg-en. Uitapraak 2 Februari,

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5