Aanleg van vijf sportvelden nabij de Bosliuizerkade Vermoedelijk wordt in Maart met aanleg begonnen „Marokko, tuin van Allah"' Fraai uitzicht op de oude Hervormde Kerk van Leiderdorp De stamlanden van ons Vorstenhuis Nogmaals de melkprijs 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 20 Januari 1955 Tweede Blad No. 28428 Object van f235.000 In voorjaar van 1956 twee velden gereed Aangezien in Leiden een zeer grote behoefte bestaat aan sportterreinen, hebben B en W. een plan doen ontwerpen voor de aanleg van een vijftal sportvelden in het Zuidwestelijke stadsdeel, tussen de Boshuizerkade en de geprojecteerde Noord- Zuid verkeersweg aldaar. Deze sportvelden zijn zodanig ontworpen, dat ze één geheel vormen met de twee bestaande voetbalvelden, welke deel uitmaken van het voormalige exercitieterrein. Tussen de geprojecteerde velden is ten behoeve van de voetgangers en wielrijders een pad ontworpen, dat een verbinding zal vormen tussen de Boshuizerkade en bovengenoemde verkeersweg. Het sportveldencomplex xal worden afgesloten door reeds bestaande en nog te graven sloten. ïh De sloten komen gedeeltelijk op Rijn- ilands boezempeil en gedeeltelijk op een Jager peil, voorzover dit in het winter seizoen nodig is. Het sportveld, dat (onmiddellijk naast de bestaande 2 voet balvelden komt te liggen, komt op de zelfde maaiveldhoogte als deze velden. De bestaande drainage moet daartoe wor den doorgetrokken. De vier overige sport velden komen Zuidelijk van het wandel pad. Door regeling van de waterstand in de omringende sloten door middel van een stuw met schuif en een afsluiter aan de Boshuizerkade in de toegangsdam van de wandelweg kunnen de sportvel den op 0.10-N.A.P. worden aangelegd. Deze velden zullen eveneens worden ge draineerd, terwijl een electrische pomp- Jnstallatie het water van de desbetref fende sloten in de winter kan afmalen op 1 m-N.A.P. op de sloten, waarvan het water op Rijnlands boezempeil staat. In de zomer kunnen de sloten door het in laten van water op Rijnlands boezempeil worden gebracht. Door infiltratie door de drainleiding verkrijgt het grondwater dan een hogere stand, zodat een goede grasgroei verzekerd is. N.O.C. EN HEIDE MIJ. IN AANLEG GEKEND Het was aanvankelijk de bedoeling de werkzaamheden te doen uitvoeren als object van de Dienst Aanvullende Civiel technische Werken. Het gehele plan werd derhalve voorgelegd aan de technische commissie van het Nederlands Olym pisch Comité. Bij een bespreking hebben vertegenwoordigers van deze commissie, van de Dienst Uitvoering Werken (D.U.W.), inspectie Zuid-Holland, en van de Nederlandse Heide Maatschappij zich met de wijze van aanleg der sportvelden verenigd. Uit een door de Nederlandse Heide Maatschappij ingediende begroting is ge bleken, dat, wanneer het Rijk in de kos ten van de aanleg van het sportvelden complex zou bijdragen, ten laste der ge meente zou komen een bedrag van f. 178.000.(volgens een nadere raming f. 185.000.—waarbij er van uit is ge gaan, dat de grasmat der vier Zuidelijke sportvelden zal worden ingezaaid. Inge val die velden met graszoden zouden worden belegd, moest de raming met f. 18.000.— worden verhoogd. De aanlegkosten der sportvelden zijn hoog door de ongunstige verkaveling en lage ligging der terreinen en door de on gunstige structuur van de grond. Inmiddels is gebleken, dat het. door het niet voldoende beschikbaar zijn van arbeidskrachten, niet mogelijk is om de nodige werkzaamheden met handkracht te doen uitvoeren. Voorts heeft de Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken medegedeeld, dat, indien de werkzaam heden toch hoofdzakelijk met hand kracht in uitvoering zouden komen, al tijd een grote kans zou bestaan, dat de uitvoering meermalen moet worden onderbroken voor het tewerkstellen van de desbetreffende arbeiders elders. Het is dus noodzakelijk het grondwerk zoveel mogelijk mechanisch te doen geschieden. Het gehele werk zal daardoor in belang rijk korter tijd gereed komen; er zullen dan 325 in plaats van 2536 manweken nodig zijn. Aangezien de Rijksbijdrage wordt ge geven in de kosten van arbeidslonen en in de in verband daarmede staande uit gaven, zal een rijkssubsidie bij mechani sche uitvoering dus veel lager zijn dan bij uitvoering met handkracht. IN MAART AANVANG WERKZAAMHEDEN In verband met een en ander en met het oog op de omstandigheid, dat in deze gemeente een groot gebrek aan sportvelden is, dient naar de mening van B. en W. de aanleg der sportvelden c.a. met mechanische hulpkracht ge heel voor rekening der gemeente te ge- Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde Volgende week Woensdag prijsuitreiking Kerstshow Geen opgewekt verenigingsleven con stateerde de secretaris, de heer J. En- trop van de afdeling Leiden en Om streken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in zijn jaarverslag gisteravond, tijdens de le denvergadering in het Federatiehuis. Het is een rustig jaar geweest met als hoogtepunten de filmavond in het Uni versiteitsgebouw en de Kerstshow. Het ledental is iets achteruit gegaan. De penningmeester, de heer N. de Leeuw, die een bijzonder woord van lof toegezwaaid kreeg, kon zijn begroting sluiten op f 760.69. De aan df beurt van aftreden zijnde be-tuursleden de heren J. Entrop en N. de Leeuw, werden herkozen. Ha de pauze werd nog een filmstrip vertoond over de cyclamecultuur. Voorzitter Joh. Jonker deed nog de mededeling ,dat tijdens de volgende ver gadering a s. Woensdag in „Het Gulden Vlies, de prijsuitreiking zal plaats heo- ben van de eind vorig jaar gehouden Kerstshow. Daarna zullen kleurendia's worden vertoond en een causerie worden fiehouder over kamerplanten. ACADEMISCHE EXAMENS Gepromoveerd aan de Leidse Univer siteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid °P proefschrift getiteld „Antilliaans procesrecht", de heer E. Monte, geboren te Curasao en thans wonende te Leiden Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Dubbel zelfmoord", de heer P. F R. M Ghijs- brecht, geboren te Aalst (België) en thans wonende te Leiden. schieden. Zij stellen zich voor hiermede spoedig zo mogelijk reeds in Maart 1955 aan te vangen. De uitvoering der werkzaamheden kan aan de Nederlandse Heide Maat schappij worden opgedragen. De kosten daarvan zijn door de maatschappij thans geraamd op rond f. 230.000.In deze raming zijn begrepen de kosten van beleggen met graszoden van één veld en het inzaaien van de grasmat der overige vier velden. VORMING GRASMAT Nadat de achtereenvolgende plannen aan de Commissiën voor de Openbare Werken, voor de Sport- en Jeugdzaken en voor de Financiën waren voorgelegd, hebben B. en W. zich omtrent de uitvoe ring nader beraden. Ten aanzien van het plan zelf en de mechanische uitvoering er van bestaat in het College volledige overeenstemming. Verschil van inzicht doet zich voor aangaande de wijze van vorming van de grasmat. Volgens de op zet van het bovenomschreven plan zou het meest Noordelijk gelegen veld wor den belegd met zoden, welke ter plaatse zijn afgestoken en derhalve zijn aange past aan de aldaar bestaande bodem structuur. Technische adviseurs ontra den B. en W. ernstig over te gaan tot het beleggen met, elders aangekochte, gras zoden van de overige velden, zulks op grond van de daaraan verbonden risico's, waardoor later moeilijkheden zouden kunnen ontstaan, die het verkregen voordeel van een snellere ingebruikne ming der velden te niet zouden doen. VERSCHIL VAN MENING De grootst mogelijke meerderheid van het College voelt dan ook in het alge meen meer voor het bezaaien der vel den. Gelet op het grote gebrek aan sportvelden, hetwelk ook in de toe komst bg de uitvoering van enkele uit breidingsplannen, waarbij sportvelden moeten worden opgeofferd, zorgwek kend zal bljjven, acht de kleinst moge lijke meerderheid van het College het wenselijk nog een veld met zoden te beleggen. Dat zal het mogelijk maken, dat vermoedelijk in het voorjaar van 1956 twee velden voor de sportbeoefe ning gereed zijn. De overige drie vel den moeten dan worden bezaaid in het najaar van 1955 en kunnen na de nood zakelijke bewerkings- en rustperiode in het najaar van 1957 in gebruik worden genomen. De twee leden van het College, die in dit geval de minderheid vormen, nemen elk een tegenovergesteld standpunt in. Een lid verklaart zich, met de Commissie voor de Sport- en Jeugdzaken, onomwon den voorstander van bezoding van alle velden. Z.i. eist de noodtoestand op het gebied van sportvelden een voorziening op zo kort mogelijke termijn. De praktijk elders heeft z.i. duidelijk aangetoond, dat met bezoden goede resultaten kun nen worden verkregen. Het risico, aan het bezoden verbonden, wil dit lid niet veronachtzamen, doch z.i. kleeft er aan het inzaaien van Sportvelden evenzeer risico. Het andere lid acht daarentegen het risico van bezoden aanmerkelijk groter, daar het voor het verkrijgen van een goede grasmat strikt noodzakelijk is, dat de graszoden volledig zijn aangepast aan de bodemstructuur. Volgens de des kundigen weet men nooit, hoe graszoden zich uiteindelijk op de nieuwe grond zul len ontwikkelen. De kans bestaat, dat bepaalde grassoorten zich dan niet zet ten, waardoor kale plekken ontstaan, die later weer moeten worden bijgewerkt. Dit lid acht het uitermate gevaarlijk om af te wijken van het advies van de deskun digen der gemeente, zodat naar zijn me ning, welke in overeenstemming is met het advies der Commissie voor de Open bare Werken, het door de technische dienst ontworpen plan ongewijzigd tot uitvoering dient te komen. Was het onder de mensen maar zo vredig gesteld als hier tussen dit jonge poesje kanariepietjes en vredes? duiven. De kosten van bezoding van één speel veld extra (t.w. het veld, gelegen ten Zuiden van het verbindingspad) wor den geraamd op f. 5.000.Voor de uit voering van het aldus gewijzigde plan is derhalve een crediet nodig van f. 235.000.welk bedrag in veertig jaren kan worden afgeschreven. De meerderheid van het College stelt de Raad dan ook voor een bedrag van f235.000.beschikbaar te stellen voor de aanleg van dit sportveldencomplex en voor deze aanleg grond, ter oppervlakte van 5 ha, uit het grondbedrijf te ne men tegen een vergoeding van f. 89.500.-. Met Chr. Reisvereniging naar Noord-Afrika Aan de hand van prachtige dia's en een schitterende kleurenfilm nam de Haagse cineast, de heer D. van Sgn, de leden van de afd. Leiden van de Nederlandse Christelijke Reisver- i r~ enifrine gisteravond in de Kleine S*1» ™5ü???"LnJ...b5 Fransen er brachten. En in de natuur tekenen de dadelpalmen zich af te gen de verre sneeuwtoppen van het Atlasgebergte. De kleurenfilm „Marokko, tuin van Allah", welke door de heer Van Sijn met medewerking van het Ministerie van O. K. en W. en van de Marok- Stadszaal mee naar Noord-Afrika, waarvan Marokko het interessantste, het kleurrijkste en het meest onbe kende gebied is. Het is tevens het land van de grote contrasten. De oude Arabische beschaving, die dik wijls toestanden uit het begin van onze jaartelling doen herleven, kan men hier aantreffen naast de meest moderne cultuurvormen, welke de (Foto L.D./Van Viet) gint in de prachtige, moderne haven stad Casablanca, de Witte Stad. waar een bonte en schilderachtige bevolking de brede pleinen en lanen vult. Van daar gaat de reis het binnenland in, naar Marrakech, aan de voet van het hoge, ruwe en wilde Atlasgebergte. Een exotische dierenwereld werd hier ge fotografeerd. Na Marrakech gaat de reis naar het ontoegankelijke Atlasge bergte. waar tot in 't begin van de zo mer nog de blinkend witte sneeuw toppen te zien zijn. Hier werd gekam peerd tussen de Berberstammen, de oorspronkelijke bewoners van Marokko, die door de Arabieren naar het Zuiden van Marokko werden teruggedrongen. Slechts met de grootste moeite was het gelukt, het vertrouwen van de schuwe bergbewoners te winnen en veel uit hun intieme, zo merkwaardig aandoen de leven te filmen. Het wondermooie, kleurrijke Atlasgebergte vormt met zijn p.anten en dieren een machtig décor. In het Zuiden van Marokko aangeko men. waarvoor de Marokkaanse Rege ring een speciale vergunning verleend had. kwam wel duidelijk uit. hoe het machtige gebergte een bolwerk vormt tegen de opdringende Sahara. Buiten de eenzame oasen, waar de door pal men omringde Berbernederzettingen liggen, waaronder prachtige Kasba's, wordt het landschap steeds kaler, ter wijl de temperatuur stijgt tot 65 gra den Celcius! Hier trekken troepen ga zellen en gieren over de dorre vlakten, totdat de woestijn vrijwel alle leven een halt toeroept. Zowel film als foto's hadden een mooie passende muzikale achtergrond, waaronder ook oorsoronkelijke Arabi sche- en Berberzangen. Doordat de cineast zelf zes maanden als Arabier onder de Arabieren en a s Berber onder de Berbers leefde, ont stond een uiterst boeiend geheel. De N.C.R.V.'ers hadden een buitenge woon boeiende en leerzame avond. In ziin openingswoord sprak voorzit ter A. v. d. Bos een opwekking tot ledenwerving. De vereniging telt. zei hij thans 658 leden tegen 368 eind 1950. Een vooruitgang van 80T dus. die- tot verheugenis stemt, maar toch ook niet meer dan dat. Voor een zo grote stad als Leiden met haar uitgestrekte om geving moeten er toch zeker tweemaal zoveel komen. Laat ons daartoe alle krachten inspannen, aldus de heer Van de Bos. Lesje in geschiedenis Leidse huisvrouwen „gingen er op bezoek" Gistermiddag hield de afdeling Lei den van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen een bijeenkomst in „Het Gul den Vlies". Wegens ziekte van de pre sidente was het ditmaal de vice-pre- sidente, mevr. C. de Kemp, die de vele aanwezige dames en in het bij gebrachte gelden werd gebouwd en waar men besloot zich tegen Spanje te ver zetten: het begin van de 80-jarige oor log. Siegen, 30 km van Dillenburg, is nauwe verwant met de tak Nassau-Sie- gen en in één der zalen van het slot hebben Willem de Rijke en Juliana van Stolberg, toen ze beiden nog met een ander getrouwd waren, elkaar voor het eerst ontmoet, terwijl in deze zaal in j (1531 hun huwelijk werd gesloten. Ook zonder de spreker van deze middag, Prlns Maurlts is^ln dit slost geboren. In de stad Diez aan de Lahn vindt men kom heette. Het deed de heer Oltmans het oude stamslot van de tak Nassau- buitengewoon rroot genoegen juist op Diez waartoe on5 Nederlandse Konfngs- de verjaardag van Prinses Margriet een en ander te mogen vertellen over De Nassau Landen, de stamlanden van ons vorstenhuis, die men uitslui tend in Duitsland kan vinden en niet in Zuid-Frankrijk, zoals de naam Oranje (Orange) zou kunnen ver moeden. Deze stamlanden liggen aan de rech teroever van de Rijn tussen de Sieg en de Main, in het midden doorsneden door het riviertje de Lahn en zijn volgens spreker ook uit toeristisch oogpunt zeer zeker de moeite waard om bezocht te worden. Het volk is er zeer hartelijk en gastvrij en voelt zich nog steeds stam verwant met het Nederlandse volk, ter wijl de typisch Pruisische geest er ver te zoeken is! De heer Oltmans gaf ver volgens een zeer uitvoerige beschouwing over de minder bekende takken van ons vorstenhuis. Volstaan wij met op te merken, dat het geslacht van Nassau oorspronkelijk de naam Laurenburg voerde (omstreeks 1100). De oudste stamvader van ons vorstenhuis is qch- ter Ruprecht van Nassau, waarvan men weet. dat onze Koningin in rechte linie afstamt. Als bijzonderheid merkte spre ker op, dat deze Ruprecht gehuwd was met Betarix van Limburg, waaruit blijkt, dat onze oudste Prinses, hoewel niet direct naar haar genoemd, dezelfde naam draagt als haar oudst bekende stammoeder. Hierna besprak spreker de z.g. Ottonische en Walramse lgn van het Nassause huis. In beide linie's ont stonden weer verschillende takken, waarvan talrijke families meer dan 20 kinderen hadden. Toch zijn alle takken weer uitgestorven, zodat in de Ottoni sche lijn alleen de tak Nassau-Diez bleef bestaan met als enig nakomelinge in onze tijd Koningin Wilhelmina en in de Walramse lijn de tak Nassau-Weil- brug met als enig nakomelinge Groot hertogin Charlotte van Luxemburg. Na deze geschiedenis vertelde de heer Olt mans aan de hand van lichtbeelden vele interessante bijzonderheden over de diverse stadjes in de Nassause lan den, die in verband staan met de ge schiedenis van ons vorstenhuis. Aller eerst het bekende Dillenburg, waar men op de Slotberg de Willemstoren kan vinden Een 40 meter hoog gedenkteken, dat van in Nederland en Nassau bijeen- Leidse Ijsbaan vermoedelijk eerst Zaterdag open De vorst van de afgelopen nacht is niet streng genoeg geweest om de Leid se Ijsbaan vandaag al weer te kunnen openstellen en hoogstwaarschijnlijk zal dat ook morgen nog niet mogelijk zijn. Bij aanhoudende vorst ligt het in de bedoeling van het bestuur der Leidse IJsclub de baan Zaterdagmiddag om 1 uur open te stellen, doch ook dan alleen nog maar voor leden. huis behoort. Het slot behoorde vroeger aan de graven van Diez. doch kwam door vererving in het bezit van de gra ven van Nassau uit de Ottonische lijn. In dit slot vindt men thans een jeugd herberg en een interessant Oranje-Nas- sau museum. Verder is er in dit stadje nog het slot Oraniënstein, dat gebouwd is door Daniel Marot, de bouwmeester van het paleis Het Loo. Geen wonder dat deze twee paleizen veel gelijkenis met elkaar vertonen! Tot slot van deze serie liet de heer Oltmans op het pro jectiescherm de ruïne van het slot Nassau in de gelijknamige stad zien. Het slot, dat gebouwd wera* door Rup recht van Laurenburg is slechts 100 Jaar bewoond geweest en daarna tot een. ruïne vervallen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Walramse landen met als eerste stad Weilburg waar in het oude slot nog een rijke collectie portretten van de Nassause families aanwezig is. Tussen Weilburg en Wiesbaden ligt het oude stadje Usingen. terwijl 20 km Westelijk van laatstgenoemde stad Idstein ligt. Dit was o.a. de woonplaats van Walram, de stamvader van de Walramse lijn. Op de Neroberg in het mondaine Wiesba den staat o.a. nog altijd de Griekse ka pel, een zeer merkwaardig en imposant bouwwerk. dat aldaar ls opgericht door Hertog Adolf van Nassau (omstreeks 1850), de latere Groothertog van Lux emburg, als mausoleum voor zijn ge malin, Grootvorstin Elisabeth van Rus land. die op 19-jarige leeftijd in het kraambed is gestorven. Slechts enkele ingewijden mogen de glazen kist bena deren. waarin het gebalsemde lgk zich bevindt. Tenslotte vertelde de heer Oltmans nog iets over het Land van Lippe, dit in verband met de afkomst van Prins Bernhard. De vice-presidente was de tolk van alle Leidse huisvrouwen, toen zij de heer Oltmans hartelijk dankte voor de in teressante les, waarvan velen wellicht meer opgestoken hebben dan in haar schooljaren. (Ingez. Med.-Adv.) SindS 1769 vKWALlTEITSKOFFIE EN THEE-LEIDEN-, Wal Lezers schrijven Het terrein, dat de Ned. Hsrv Kerk omgeeft, heeft vrijwel zijn defintief aanzien gekregen. De bomen en strui ken in de voormalige pastorietuin en een hoge muur onttrokken de kerk gro tendeels aan het oog. Nadat dit alles was weggeruimd en er voor straatver breding efen smalle strook was afgestaan, is er langs de Hoofdstraat een nieuwe lage muur opgetrokken van oude vrij gekomen stenen. In deze muurafschei ding is een fraai eikenhouten hekwerk aangebracht. Het gehele terrein is nu groen gehou den en daarin komen de fundamenten van de oude toren, die vrg van de kerk stond, bij zonder goed uit. In het voorjaar zullen in deze fundamenten bloemen worden geplant. Links op de foto ziet men duidelijk deze bloembak. Het uitzicht op het oude kerkgebouw, dat uit 1622 dateert, is thans heel wat beter dan voorheen. Met dat kerkgebouw zelf hebben de kerkvoogden nog ver schillende plannen In de toekomst zal restauratie van het middenschip niet uit kunnen blijven; tegelijkertijd wil men dan weer een dakruiter aanbren gen De 'uidige toren n.l werd gebouwd in 1840 en past dus eigenlijk niet bij de Geslaagd voor het doctoraal examen kerk zelf. Wanneer de toren zou zgn Nederlands recht mej. T. Winkel te vervangen door de dakruiter, zou de Leiden, 1 oude toestand weer hersteld zijn. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een kleine plaatsruimte in Uw blad naar aanleiding van het plei dooi van de heer Goedhart te Hazers- woude, die de melkprijsverhoging tracht te verdedigen en het publiek opwekt om méér melk te drinken inplaats van spiritualiën, rookartikelen enz., waarvan de heer Goedhart beweert, dat er jaar lijks méér dan een milliard door ons volk voor wordt uitgegeven Ons volk. Daartoe behoort ook de boerenstand, die zgn bijdrage levert, om dat milliard uit te geven. Wie de markten bezoekt. kan in de restaurants en koffiehuizen I constateren, dat de boeren dapper mee roken en meedrinken om dat milliard vol te maken. Dooh om op de melkprijs A.s. Dinsdag 25 Januari om 19 uur I terug te komen: Deze is veel te hoog! n.m. zullen in de cantine van de Holl. Schrijver herinnert zioh. dat hij in het Const». Werkplaatsen aan de Zoeter- begin van deze eeuw de melk moest woudseweg de eerste wedstrijden ge- brengen aan de tram. die reed van Lei- speeld worden van het Leidse School- den naar Den Haag via Voorschoten DAMMEN. .eidse SchooSdamwedstrijden f beginnen weer OM DE LEIDSCH DAGBLAD- WISSELPRIJZEN. damtournooi 1955. Het proeramma van de eerste ronde luidt als volgt: Groep A «Middelbare Scholenr In- strumcntmakersschool IInstrument- makersschool II. U.L.O. Noordeinde I U.L.O. Noordeinde II. U.L.O. Pasteur straat I—U.L.O. Pasteurstraat II U.L.O. Hooglandse Kerkgracht: vrij. en in Den Haag geleverd werd aan ,De Sierkan" Die melk werd geleverd in de zomer maanden voor f. 3.75 per honderd liter om vergelijkingen te maken tussen toen en nu. maar het verschil in prijs van de melk is toch al te gek en is van 6 centen voorheen gestegen tot 30 cen ten van thans, terwijl het vetgehalte nu zoveel minder is Wat betreft de opmerking van de heer Goedhart over het gebonden zijn aan het boerenbedrijf, zoals met melken enz., gelieve hij te bedenken, dat het in de industrie evenzo gesteld is. Ook vele arbeiders die in fabriek en werk plaats aan de lopende band staan en 8'2 9 uur per dag gebonden zgn ge weest aan hun werk slaken een zucht van verlichting, als zij de dagtaak heb ben volbracht en huistoe kunnen gaan. Drink meer melk, zegt de heer Goed hart. 't Is alsof ik P.M.F hoor. Melk is duur voor elk. Elke man 3i kan per dag. Allemaal leuzen van de melkhandel, omdat er zo weinig aan verdiend wordt? Met de melkproducten is het evenzo ge steld: welk gezin kan roomboter eten en kaas? Het is nu de gouden eeuw der boeren En als er eens schaduwen vallen la- en als toegift voor de zogenaamde ten Z'J dan bedenken dat dit in alle krimp" 2 liter per honderd. Dan kwam in de tweede helft van Augustus, als de productie verminderde er één k ander Groen R (T axrerp Scholen)- Afdeline 1 halve Per llter b" terwijl in de I: Aalmarkt I—Leidse Hout II. Os en fit ^n^'TpltorLTn PaardenlaanRijnsbureersineel III >was 06 Pach'Pril» ™.de weidegronden gersingel II. Afdeling III: bedrijven gebeurt. Mijnheer Goedhart, denkt U eens aan dat oude rijmpje: Als de boeren niet, meer klagen, En de geestelijken niet meer vragen, Zijn wij gekomen aan het einde der dagen En zover zijn wij hopelijk no? niet getuige het feit dat er mensen *ijn mpf goede harten, die de huidige hoge melk- bedroeg voor ons f 60 per morgen en Afdeling II: Hooglandse Kerker - aangezien wij 15 morgen k f.60 aan Laneebrug Potgieterlaan—Riinsbur- landhuur betaalden en 20 koeien mol- e ken. die in de vóórzomer gemiddeld 16 prijzen nog wflien" verdedigen liter melk per dag en per stuk produ- j Rttrjvttvt Aalmarkt II. I ceerden. was er bij ons geen overvloed duoolhu Leidae Hout I: vrij. Ke constateren. Nu heeft het geen zin Schenkel weg 95, Zoeterwoude.huis. Rijnsburgersingel I— Gezellige bijeenkomst van de Leidse Friezen AFWEZIGEN MISTEN VEEL! Vele leden van het Selskip „Fryslan" uit Leiden en omgeving kwamen gister avond bijeen in de Jacobazaal van „Den Burcht", waar zij hartelijk welkom wer den geheten door voorzitter G. Lijzen..a Deze herinnerde in zijn openingswoord aan de geboortedag van Prinses Mar griet. terwijl hg er mede in dit verband op wees, dat alle „buiten-Friezen", die toch in de eerste plaats Nederlanders zijn, zich goed bewust dienen te zijn van de representatieve taak. die zij buiten hun eigen provincie hebben te vervullen. Tevens wekte de voorzitter de aanwezigen nogmaals op om op Hemel vaartsdag de Friese dag in Utrecht bij te wonen. Vervolgens werd door de secretaris, de heer Nauta. een verslag voorgelezen van de in December j.l. gehouden St. Nicolaasavond. Op deze ge zellige en intieme avond werden, hoe kan het anders, heel wat Friese liedjes gezongen, terwijl de hersengymnastiek vele wenkbrauwen deed fronsen. Eniee leden gaven alleraardigste voordracht?n ten beste en een van de hoogtepunten was ongetwijfeld ook het beoefenen van de Skotse Trye. Zoals altijd een genoege- lgke, echt Friese avond, waardoor de Friezen, die verzuimd hebben deze vrolijke bijeenkomst mee te maken zeer veel hebben gemist! AANGEREDEN DOOR ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN Gisteravond omstreeks kwart over zes stapte een 22-jarize dame uit Ber.r.e- broek van de vluchtheuvel bij de ingang van het Academisch Ziekenhuis om over te steken naar de Boerhaavelaan Zij sloeg daarbij geen acht op het verkeer, zodat zij werd aangereden door een per sonenauto, komende uit de richting Oegstgeest. waarvan de bestuurder te vergeefs trachtte door remmen en om gooien van het stuur deze aanrijding te voorkomen Het slachtoffer werd door bumper -*p de auto geworpen en viel daarna op straat neer Een hoofdwonde en een zware he-senschudding waren het gevolg. De EHD zorgde voor een sned vervoer naar het Academisch Zieken-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3