Amerika verwacht record-welvaart Bommenwerpers van Formosa in actie tegen rode invasievloot „Vader" Ramadier volgt Monnet op als president van KSG Nicaragua zou mobilisatie willen afkondigen Deense visser moest strijd tegen vraatzuchtige golven opgeven Voorspoed dit jaar mogelijk groter dan in topjaar 1953 Met een enkel woord Persclub in Washington verdeeld over lidmaatschap van neger fe LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 20 JANUARI Vervolg van Pag1 Strijders op Jikjangsjan houden nog stand, maar zijn ingesloten Negen aanvalsgolven Nationalistische bommenwerpers heb ben Donderdagochtend in negen golven aanvallen gedaan op concentraties van de communistische invasievloot bü de kust van Tsjekiang, aldus is op Formosa bekendgemaakt. Zes of zeven landings schepen met versterkingen voor Jikjang sjan, waar de communisten Dinsdag landden, geraakten in brand. Bij Haimen werden een schip en een aantal gemoto riseerde jonken tot zinken gebracht. De bommenwerpers bestookten voorts communistische posities bü het nationa listische eiland Quemoy. Kanonnen van dit eiland beschoten nabügelegen com munistische eilanden. Volgens de jongste berichten zouden de nationalistische guerillastryders op Jikjangsjan nog steeds standhouden. Zij zijn echter ingesloten en worden van alle kanten bestookt door communisti sche troepen, kustbatterüen, vliegtuigen en scheepsgeschut. Men gelooft niet, dat zij de stryd nog lang kunnen volhouden. Het nationalistische ministerie van defensie maakt vandaag kekend, d?.t drie landingsschepen met communistische troepenversterkingen, begeleid door twee oorlogsschepen, een bruggenhoofd op Campagne in West-Duitsland tegen Parijse accoorden MINISTER IN DE ROUW. In West-Duitsland voeren de socia listen een grootscheepse campagne te gen herbewapening ingevolge de Pa rijse accoorden. Het hoogtepunt van deze campagne wordt tegemoet gezien tegen 29 Januari a.s. Dan zal in de Pauluskerk in Frankfort, „de traditio nele tempel van Duitse eenheid en vrüheid". een manifest worden uitge geven in naam van de socialisten, de vakbewegingen en invloedrijke leden van de Protestantse kerk. In dit mani fest zal een beroep worden gedaan op alle Duitsers om er bü de parlements leden op aan te dringen de verdragen van Parijs op zü te schuiven terwillc van de hereniging van Duitsland. Deze kringen vrezen, dat West- Duitsland door het aanvaarden van de accoorden van Parijs zich de kans zal laten ontgaan op hereniging met Oost- Duitsland. Sommigen zijn van mening, dat de Russen inderdaad water in de wijn willen doen en liever een her enigd Duitsland zouden zien, dat niet- communistisch zou zijn dan een West- Duitsland. dat wapens zou krijgen in gevolge de bepalingen van de Parijse accoorden. Onze oorrespondent in West-Duits land telefoneert: De heer Asbach, minister voor Socia le Zaken in Sleeswük-Holsteln, zal van nu af aan uitsluitend nog maar in het zwart op de vergaderingen van de Bondsraad verschijnen om op die wüze uiting te geven aan zün rouw over de na de oorlog verloren gegane gebieden ten Oosten van de Oder en de Neisse, die onder Pools en Russisch bestuur zijn komen te staan. Hü deelde dat mede in het openbaar op een grote betoging van de partü van de Vluch telingen. de verdrevenen en de oor- logsslachtofers, die in het stadje Eu tin, niet ver van Lübeck, werd ge houden. Hij begint overigens, zo vindt men in officiële kringen in Bonn. een beetje al te vroeg met een dergelijke demonstratie, want voorlopig dient de aandacht van de wereld voornamelijk op het vraagstuk van een eventuele hereniging met de zogenaamde „Oost- zone" de „Duitse democratische re publiek" gevestigd te zijn. En er zal nog heel wat water door de od het ogenblik zeer gezwollen Rijn en ook door de Oder en Neisse moeten stromen, voordat die hereniging tot stand gekomen zal zijn. Natuurlijk dromen de bewoners van West-Duitsland er van mettertijd ook weer met hun broeders Oostelijk van de Oder en de Neisse in één staat bij een te künnen ziln. Het woord „Oost zone" komt daarom in de West-Duitse kranten tegenwoordig al niet meer voor. Men schrijft er „Midden-Duits land" voor in de plaats! het eiland Jikjangsjan hebben gevormd, waarbij de troepen „zeer zware verliezen" leden. De guerillastrijders op het eiland hebben nog steeds belangrijke punten in handen. Van nationalistisch-Chinese zijde is officieel medegedeeld, dat batterijen der nationalisten op het ter noogte van de Chinese provincie Foekien gelegen eiland Quemoy vyfhonderd granaten hebben afgevuurd op geschutsstellingen der communisten van het eiland Tsjieojoe, nabij de haven van Amoy. „Alle schoten troffen doel", aldus wordt hieraan toe gevoegd. Dulles en Hammarskjöld spraken over de vliegers De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles in diens privé- kantoor mededelingen gedaan over zijn reis naar communistisch China. De bespreking tussen Hammarskjöld en Foster Dulles wordt in Washington als een duidelijke aanwijzing beschouwd, dat de regering in Peking althans bereid is over de vrijlating der vliegers te on derhandelen. Bijna onmiddellijk na zijn bespreking met Hammarskjöld belegde Dulles een bijeenkomst met de thans in Washington vertoevende nationalistisch-Chinese mi nister van Buitenlandse Zaken, dr George Jeh. Men neemt aan. dat Foster Dulles thans de gehele Amerikaanse politiek t.a.v. Azië, in het licht der jong ste ontwikkelingen opnieuw in beschou wing neemt. Placht op pantoffels de ministerraad te leiden (Van onze Parijse correspondent) Premier Mendès-France van Frankrijk is erin geslaagd een opvolger voor Jean Monnet te vinden als lid van het Hoge gezagsorgaan van de Gemeenschap voor Steenkool en Staal (KSG), Nadat hij Maandag die post nog geweigerd had heeft de voormalige premier Paul Ra- rrr ~"er siste en n dit vererend verzoek toch toegestemd. Ook voor het algemene secretariaat van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, de O EES. dat binnenkort vry komt door het vertrek van de Fransman Marjolin heeft men gisteren een nieuwe gegadig de gevonden in de persoon van de heer Sergent, tot dusver een der topfunctio narissen van het Franse ministerie van Financiën. Vererend was het verzoek aan Ramadier vooral ook omdat van of ficiële zijde herhaaldelijk verklaard was, dat een staatsman van het allereerste plan deze functie zal moeten vervullen. De Belgische, Luxemburgse en Ita liaanse leden van het Hoge gezagsorgaan hebben tevoren bekend gemaakt dat zij bü de aanstaande verkiezing van een president uit hun midden zullen stem men op de Fransman, indien een oud- Vluchfelingenpartij blijft gekant tegen Saaraccoord Dc 27 man sterke parlementaire frac tie der Westduitse Vluchtelingenpartij is „nog steeds tegen de Saar-overeen- komst in haar huidige vorm gekant", aldus een bekendmaking na een büeen- komst. Zü blüft echter die gedeelten der over eenkomsten van Parijs steunen, die be trekking hebben op het verlenen van souvereiniteit aan West-Duitsland en voorzien in Westduitse bewapening, in het raam der verdediging van West- Europa. De juistheid van persberichten, vol gens welke er onenigheid in de partü heerst over de Saar-overeenkomst, wordt ontkend. Verklaard wordt, dat een „grote meerderheid" der partij te gen dit accoord is gekant. Grensincident schept „zeer gespannen toestand" Woensdag zün opnieuw gevechten ge leverd ten Noorden van Santa Rosa, in Noord-Costa Rica. Volgens de Costari- caanse regering verloren de opstandelin gen Dinsdag in dat gebied vijftien man aan doden, terwül aan de züde der re geringstroepen één man sneuvelde en elf gewond raakten. In totaal hebben de regeringstroepen tot dusver zes man aan doden en ongeveer dertig aan gewonden verloren. Twee van de vier „Mustang" jagers, welke Costa Rica voor één dollar per stuk van de V.S. heeft gekocht, zün Woensdag in de lucht geweest, bestuurd door Costaricaanse piloten. Intussen onderneemt de Costaricaanse oud-president Ulate een vredespoging. President Somoza van Nicaragua heeft bekendgemaakt, dat hü met het Costa ricaanse ministerie van Buitenlandse Za ken is overeengekomen een bezoek van Ulate aan het hoofdkwartier van de Costaricaanse opstandelingen te verge- makkelüken. Ulate zal via Nicaragua naar het hoofdkwartier mogen reizen, waar hij zal trachten regelingen te tref fen voor een bestand. Vliegtuigen van Nicaragua zullen bo ven het grensgebied met Costa Rica gaan patrouilleren om te voorkomen, dat Nicaraguaans gebied wordt geschonden door Costaricaanse vliegtuigen. Dit is bekend geworden, nadat Woensdag gemeld was, dat twee vlieg tuigen van Amerikaans fabrikaat bo ven Nicaragua hadden gevlogen bij een aanval op La Cruz, een Costaricaans grensdorp. Het ministerie van Buiten landse Zaken van Nicaragua heeft tegen de grensschending geprotesteerd. Volgens Radio-Panama zou president Somoza van Nicaragua besloten hebben een algehele mobilisatie af te kondigen. Hij zou volgens dit bericht o.m. ver- premier als lid door Parüs zou worden aangewezen. Daarom is het nu vrüwel zeker dat Ramadier, die dus aan deze condities voldoet, Monnet ook als presi dent van de Hoge autoriteit zal kunnen opvolgen. Ramadier, die als socialistisch candi- daat bü de jongste verkiezingen versla gen werd en daardoor momenteel geen zitting meer heeft in de Franse Kamer, wüdde de laatste jaren vrijwel al zijn tüd aan de leiding van het Internationa le Arbeidsbureau. Men rekent hem tot de rechtervleugel van de Franse socialis tische partü te behoren. Hü is de begin selen der Europese eenheid toegedaan, maar was vorig jaar niettemin met Men dès-France van mening, dat het Franse parlement nog niet rijp was voor een Europees leger volgens de aanvankelijke opzet (EDG). In zijn partij onderscheidde Ramadier zich als een der vurigste supporters van Deze foto geeft een beeld van de geweldige ravag'c. welke ontstond, toen tussen Maastricht en Bande door het breken van een koppeling, de laatste negentien wagons van een goederentrein ontspoorden. De PMF. Ramadier, die na de oorlog zyn politieke carrière hervatte als minister van Voedselvoorziening in het eerste ka binet van generaal De Gaulle, is daar na tweemaal premier geweest. Ramadier heeft misschien geen onuit wisbare sporen van groot staatsman schap nagelaten, maar wel heeft hü de moed opgebracht indertijd de commu nisten buiten zün regering te zetten. Hü wordt zeker algemeen en terecht gerespecteerd vanwege zijn eenvoud en zün gemoedelüke menselükheid in het verkeer met zijn medewerkers. Men ver telt dat hij indertüd op pantoffels de mi nisterraad placht te presideren Scherven zal hij in Luxemburg ver- moedelijk niet maken. Maar of het nieuwe Europa door deze, wat huisva- Een stevige Deense vissersman heeft derlüke, politicus, met stormachtig élan zijn jarenlange koppige strüd tegen de naar zijn eenheid zal worden opgejaagd, zee, die aan zün huis knaagde, opgege- mag eveneens betwijfeld worden! ven en heeft zich landinwaart gevestigd. beide hoofdsporen tussen Sittard en Maastricht werden door dit voorval volkomen versperd. Persoonlijke ongevallen deden zich evenwel niet voor. Tot het laatste ogenblik op vaderlijk erfdeel gebleven Geen vuiltje aan de lucht De auto-fabrieken, die het in 1954 vrü moeilük begonnen te krijgen, draaien weer op volle toeren: men verwacht dat er dit jaar 5,6 millioen en misschien zelfs 5,8 millioen nieuwe personenauto's op de markt gebracht zullen worden. De nieuwe modellen langer, breder en vaak tweekleurig) verschillen vrü veel van de vorige en wie bewiizen wil, dat het hem goed gaat. kan dus moeilük in een model van een of twee jaar ge leden blyven rijden De totale productie van het land is thans 129 procent van die der jaren 19471949 en het gezaghebbende maand blad „Fortunev voorspelt, dat het niveau van 1955 4 procent hoger zal liggen dan dat van 1954 en 1 procent hoger dan dat van het recordjaar 1953 Ondanks het feit. dat de trouwlust (vergeleken met het na-oorlogsjaar 1946) met ongeveer 32 procent verminderd is, maakt de bouwnüverheid het goed. Bo vendien zal de regering thans de aanleg van wegen en de bouw van scholen en ziekenhuizen extra gaan stimuleren. Voor architecten en aannemers is er daarom geen enkele reden om bezorgd te zün. Optimisme Amerika's kracht De regering beroemt er zich op de dreigende achteruitgang van 1954 te hebben gekeerd. De industrie werd ge steund doordat de regering risico-dra gend kapitaal wist aan te trekken. Bo- Cruz aanvielen, werden beschermd door j vendien werden industriële expansie en vliegtuigen van de O.A.S.-commissie van koopkracht bevorderd doordat het cre- onderzoek. De Raad van de Organisatie ^iet voor ondernemers en consumenten van Amerikaanse staten zal vandaag, aanzienlijk werd verruimd. Donderdag, in Washington bijeenkomen ter bespreking van een klacht van Nica- Al deze regeringsmaatregelen waren ragua over het incident met de vliegtui- nuttig maar zij waren toch vooral daar- gen. dat volgens Nicaragua „een zeer om effectief, omdat zü voor het publiek gespannen toestand" heeft geschapen. evenzoveel injecties van vertrouwen be- (Van onze correspondent in Washington) Amerika is op het ogenblik een land van melk en honing, van rozengeur en maneschijn en van boter tot den boom. De economische crisis, die in de eerste helft van 1954 dreigde, is overwonnen en nagenoeg alle deskundigen hier zijn optimistisch gestemd ten aanzien van de komende achttien maanden. Zelden zijn economische experts het geheel met elkaar eens, doch die onenigheid bepaalt zich in Amerika thans tot het tamelijk futiele probleem of het jaar 1955 het grootste welvaartsjaar in de Amerikaanse geschiedenis zal worden dan wel of 1955 slechts het record van 1953 zal evenaren De meesten hier geloven dat de welvaart van het pas begonnen jaar die van 1953 nog zal overtreffen tekenden. De uitwerking van de rege ringsmaatregelen was namelijk in de eerste plaats psychologischmen zag dat Eisenhower en de zünen maatregelen namen om een depressie te keren en of die maatregelen nu afdoende waren of niet men gelóófde erin. men had vertrouwen in de economische kracht van Amerika en men begon niet, in zijn zakenbeleid of bij zijn aankopen, de kat uit de boom te kijken. Het is vooral deze optimistische reactie van het publiek geweest, die Amerika behoed heeft voor recessie en depressie. Economie stabieler geworden De koersen zijn de laatste weken da lende en onwillekeurig vraagt men zich wel eens af: naderen wij opnieuw een plotselinge val der aandelen als by de grote „Krach" van 25 jaar geleden? En tevens of daar evenals in 1930 opnieuw een periode van malaise en werkloosheid op zal volgen. Maar, al komt die gedachte wel eens op. bezorgd is hier vrijwel niemand. De Amerikaanse economie is sedert 1929 heel wat stabieler geworden. De grote ondernemingen zijn veel minder .wild'1 dan vroeger. Zij worden thans •geleid met wetenschappeliike kennis en zorgvuldige risico-berekening. Manipu- De ambassadeur van de V.S., de heer H Freeman Matthews, heeft gisteravond op het Plein te Den Haag. de onder de auspiciën van de regeringen van de V.S. en Nederland georganiseerde mobiele ten toonstelling „Het atoom hoop voor de toekomst", officieel onder grote belang stelling geopend. De 20ste Nederlandse Boekenweek, die zal worden gehouden van 26 Maart tot en met 2 April, zal op Vrijdag 25 Maart ln de Stadsschouwburg te Amsterdam worden geopend met de traditionele litteraire gala avond. buitenland Het Egyptische volkstribunaal heeft Woensdag twee oud-officieren van het I Egyptische leger bij verstek ter dood ver oordeeld wegens deelneming aan de sa menzwering van de Mohammedaanse Broederschap tegen de regering. De Cubaanse ministerraad heeft twee ontwerp-wetten goedgekeurd, die voorzien ln onderdrukking van communistische activiteit. De wetten komen ln de practljk neer op verbod van de communistische party op Cubaans grondgebied. De Italiaanse regering heeft een over winning behaald bij de bespreking ln de Kamer van haar beleid inzake het vraag stuk der pensioenen. Een door de llnker- zyde Ingediende motie, waarin het re geringsbeleid terzake als onjuist werd be schreven, Is nameiyk met 281 tegen 256 stemmen verworpen. - De nationalistisch-Chinese lultenant- klaard hebben, dat de toestellen die La I gaderlng te Parijs bijeenkomen. BINNENLAND Het driejaarlijkse congres van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedryfs- bond zal op 18 en 19 November in het N.V. Huls te Utrecht worden gehouden. Gisteravond is op de Laan van Nieuw Oost-Indlë te 's-Gravenhage een verkeers ongeval gebeurd, dat aan een 56-jarige Hagenaar uit de Juliana van Stolberglaan het leven heeft gekost. Deze lette niet op het hem achteropkomende verkeer en werd gegrepen door een auto uit Heemstede. Hy werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Daar ls hy ln de loop van de avond overleden. Het zakelijk bezoek (van afnemers) aan de Textielbeurs 1955 ln het RAI- gebouw te Amsterdam biykt dat van vorig jaar ln aantal te overtreffen. Tot en met gistermiddag zyn byna 10.000 bezoekers geteld. Van 7 tot 13 Februari a.s. zal in de aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen een Internationale conferentie worden gehouden ter stimulering en ver betering van de maisteelt ln Europa. De minister van O., K. en W. a.l. heeft aan de componisten L. de Groot te "s-Gravenhage en H. Godron te Bussum een opdracht verleend tot het componeren van een orkest-suite voor een normaal orkest. De Commissie van ministers van Voedselvoorziening en Landbouw der orga nisatie voor Europese Economische Samen- generaal Pao Ts)!-hoeang is Dinsdagavond werking OEES zal. naar wordt ver- wegens verduistering en misbruik van be- wacht, medio Februari 1955 ln eerste ver- voegdheden terechtgesteld, aldus ls offl- Gevaar voor P.M.F. Zestien socialisten uit partij gezet Zij stemden destijds tegen de Parijse accoorden (Van onze Paryse correspondent) Het partybestuur van de Franse So cialisten, het SFIO, heeft vanna^M be sloten zestien afgevaardigden, die ln weerwil van de consignes van hoger hand zowel tegen de EDG als tegen de Parüse accoorden hebben gestemd, van hun lidmaatschap vervallen te verkla ren. Tot deze uitgestotenen behoort ook de heer Naegelen, die in 1952 de officiële candidaat der Socialisten was by de ver kiezing voor het presidentschap der re publiek in Versailles. Geheel definitief is de uitsluiting echter nog niet. Een büzonder partycon gres zal op 5 en 6 Februari a.s. nameiyk zün fiat nog aan deze beslissing moeten geven. Dan komt ook het geval ter sprake van de Socialistische oud-minis ter Max Lejeune, die al eerder om over eenkomstige redenen buiten de party is gezet. Het is waarschünlük. dat deze zeventien uitgestotenen voorlopig een eigen fractie zullen gaan vormen die in de Kamer dan als een soort Socialistisch filiaal de banden met de party nog zo veel mogelijk zal trachten te handha ven. Mettertijd hopen zü dan, dat de eenheid weer zal kunnen worden her steld. Voor hei moment Is het intussen niet uitgesloten dat het besluit van deze j nacht, dat vooral op aandringen van de alr"mene secretaris. Guy Mollet, geno men werd, tot een openlijke breuk in de hele Don» laties zoals Ivar Kreuger die in Scandi navië kon uithalen, zijn thans in Ame rika onmogelük. Niet alleen zal een grote onderneming zelden onbezonnen dingen willen doen, maar mocht, de een of an dere industrie al avontuurlijke neigingen vertonen, dan krügen die neigingen geen kans in daden te worden omgezet. Daartegen waakt namelijk de com missie voor „security and exchange". Deze bepaalt wat op de Beurs uitge geven mag worden aan obligaties en aandelen. Zü beschermt niet alleen het publiek, doch zy beschermt tevens de bedrijven tegen eigen avontuuriyk be leid. Catastrofe onmogelijk Amerika's economisch bestel is zoveel stabieler geworden, dat men hier se rieuze economen ontmoet, die de kans op een catastrofale depressie, zoals van 1929 en volgende jaren, niet meer aanwezig achten. Men gunt het hun gaarne, dat zü gelijk zouden hebben. Maar waakzaamheid blijft geboden. Ten slotte kan men de economie (en de na tuur) nooit volkomen vertrouwen. In 1953 dacht men in Nederland ook dat zich een Elisabeths-vloed niet meer kon herhalen! De vergelijking bewijst niets, maar stemt toch tot nadenken (Ingez. Med.-Adv.) - Overtollig Maagzuur... Bij de een brandt het omboog - bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altyd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo'n zuur- brand-aanval na een smakelijk maal. En zeker laat nooit 't genot van Uw maal bij voorbaat vergallen door angst. Steek een paar Rennies by U, ge bewijst er soms anderen een onverge telijke dienst mee. Visser Martin Bunk, 59 jaar oud, was eens de eigenaar van een boerderij met acht hectaren zandige grond aan de Noordzee nabü het vissersdorp Klitmöl- ler. De erosie door sterke stromen aan de kust van Jutland doet reeds eeuwen zijn werk, en Bunk zag zijn stukje land bijna dagelijks kleiner worden. De hoeve was negentig jaar geleden door zün vader gebouwd en in zün liefde voor het vaderlijk erfdeel heeft Bunk vele jaren geprobeerd de overheid er toe te bewegen strekdammen te bouwen om het afkalven tegen te gaan. Maar ver geefs, de staat had voor dat doel geen geld, werd hem gezegd. Een week geleden had de vraatzuch tige zee zo veel van zün grond afgehaald, dat alleen het huis en de schuur en een klein lapje grond er achter nog over wa ren. Tijdens de stormen van de afgelopen week verdwenen echter ook de schuur en een deel van het huis in de branding. De autoriteiten werden gewaarschuwd en zij drongen er bi^ Bunk en zijn vrouw op aan te vertrekken, opdat ze zelf ook niet een prooi van de zee zouden worden. Bunk wilde er echter niet van horen. De autoriteiten moesten maar strekdammen gaan aanleggen, of anders ging hü zelf ook naar de kelder. Tot Woensdagochtend bleef hü koppig. Hü hield vol dat het niet alleen een kwestie van het lot van hem en zijn vrouw was, maar ook van het lot van het hele dorp Klitmöller, dat door de zee be dreigd wordt. 's Middags zag hij het hopeloze van de situatie echter in en verhuisde hij naar een woning in het dorp, die eigendom van de gemeente is en die slechts ten dele bewoond wordt. Verwacht wordt dat by de eerstvolgen de storm de boerdery van Bunk geheel in de golven zal verdwünen. Als er nog wat restanten van Bunk's huis aanspoelt en Bunk wil dat hebben, dan zal hü het op de veiling moeten ko pen, want volgens de wet behoort alles wat aanspoelt aan de staat. De staat heeft zich trouwens nooit erg royaal jegens Bunk betoond: hoewel zün grond bezit kleiner en kleiner werd, heeft hy steeds voor de oorspronkelijke acht hec tare belasting moeten betalen!! Jubileumfonds eeuwfeest Nieuw-Guinea-zending Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nieuw-Guinea-zending heeft de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk een jubileumfonds gesticht, waarvoor ook op Nieuw-Guinea, zoals gemeld, door de Christen-Papoea's grote bedra- gen büeen worden gebracht. De bedoe ling van dit jubileumfonds is, om hieruit jonge Christen-Papoea's, die verder wil len studeren en van wie verwacht mag worden dat zü in de toekomst leidende posities kunnen innemen in kerk en maatschappü, door beurzen te steunen. Aan de Hervormde kerkeraden is ge vraagd hiervoor op Zondag 6 Februari in de kerken te collecteren. Tegenstanders hebben geen „redelijke gronden" (Van onze correspondent in Washington) De „National Pressclub" in Washing ton, waar van ook de buitenlandse correspondenten lid zün, is in het leven van Amerika's hoofdstad een 'nstelling van enige betekenis. En het conflict dat er in deze club dreigt, zou juist omdat alle leden journalisten zyn grote publiciteit kunnen verkrijgen. Twee bekende Ame rikaanse journalisten hebben n.l. als nieuw lid voorgedragen de Amerikaan Louis R. Lautier, correspondent van de Daily World in Atlanta en van het Nationale Neger Persbureau. De heer Lautier is zelf een neger en hü zou eventueel de eerste Amerikaanse kleur ling zün, die als lid zou worden toege laten. Het bestuur van de club heeft zich met zes tegen vier stemmen voor toelating uitgesproken. Een candidaat- lid moet dan echter nog vüftien dagen „voorhangen" en indien tien of meer leden op redelijke gTonden tegen zün toelating protesteren, moet het bestuur de candidaat afwijzen. Tegen de candidatuur-Lautier zijn GEEN SUBSIDIE VOOR RELIGIEUS ONDERWIJS IN ARGENTINIË Het bestuur van de Argentijnse pro vincie San Juan heeft besloten de sub sidies aan religieuze onderwysinstellin- Socialistische partü ^al leiden, gen in te trekken. De minister van fWe nAi.ffpi-p nasipen van de de- Onderwys van de provincie San Luis thans protesten gerezen en dezer dagen zal de club een ledenvergadering hou den. waar dit geval wordt besproken. Kennelük zijn de protesterende leden beducht, dat hun gronden van protest onredelijk geacht zullen worden. Zy willen thans nameiyk de statuten wyzi- gen met dien verstande, dat de term „op redelüke gronden" vervalt en een protest zonder meer voldoende is. Kon men duidelüker te kennen geven een onredelijke actie te voeren? Het verzet tegen de neger-candidaat schijnt niet onbelangrijk en de conclusie, dat niet alle voorlichters zelf verlicht zijn, is pijniyk maar juist. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 unr) 1 cleel ln Talpeh bekend gemaakt. haften orrr n«<tse hcr»»»v3noting heeft bekendgemaaktc!nt .n het komen wordt indirect ook dp parlementaire ba- de schooljaar de vakken „geloof on sis van de regering-Mendès-France niet moraal" geen examenvakken meer zullen onbedenkelük bedreigd. zün. Helsinki Stockholm Oslo Konenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parils Bordeaux Grenoble Nice Berlll n F""ikfort Münohen I Wenen InnsbrUok 1 Rome CS - 3 V P c «j o s poolsneeuw w 6 -5 01 onbewolkt WIliW 2 -12 0 nevel windstil -10 0 onbewolkt w 5 -3 0 vrilw. onto. windstil -13 0.2 regen zo 10 4 0.1 onbewolkt windstil -3 0 mist z 1 -5 0 onbewolkt zo 2 -4 0 half bew. ono 3 -3 0 lloht bew. nw 6 10 28 -eeen no 3 2 1 eeh bew. nw 2 6 0 eeh bew wzw 6 -0 0.6 nevel windstil -6 0 on be wol kt z 2 -11 0 nevel windstil -9 0 onbewolkt windstil -13 0 zwaar bew O 6 10 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2