LEIDSCH DAGBLAD Wanhopige Schotten spieden naar vliegtuigen met voedsel Televisietoren van 635 meter en atoomkristaltoren van 160 meter WEERBERICHT Brits schip bij Terschelling in hevige sneeuwbui gestrand 36 man door Brandaris gered Minister Staf over vragen lif tverbod Wijziging der opneemplaatsen 93ste Jaargang WOENSDAG 19 JANUARI 1955 No. 28427 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week (Vitte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Noodweer in vele delen van Europa West-Duits parlementsgebouw in Bonn door Rijnwater overstroomd De Britse marine en luchtmacht hebben gisteren de handen ineen geslagen om een aantal dorpen en gehuchten in Noord-S c h o 11 a n d. die, door de zwaarste sneeuwval in dit gebied sinds mensenheugenis al bijna een week van de buiten wereld zijn afgesneden, van voedsel te voorzien. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen in geïsoleerde delen van Schotland zochten gisteren de lucht af, in de hoop vliegtuigen te ontdekken, die hun voed selvoorraden zouden komen aanvullen. De luchtmacht en de marine werken op het ogenblik samen in een grootscheepse hulpactie aan de bevolking van geïso leerde gebieden in Noord-Schotland. De gehele dag door vlogen helicopters met voedsel en medicamenten over dit dun bevolkte gebied. Ook het 13.000 ton metende TÜegdekschip „Glory" is naar Schotland onderweg, om 'deel te nemen aan de hulp verlening. Van verscheidene dorpen en gehuchten is al sinds bijna een week niets meer vernomen. Men vreest in het bijzonder voor het leven van families, die alléén op een afgelegen boerderij wonen. Watersnood in Frankrijk en Italië, sneeuw in Zweden Intussen heeft in West-D u i t s 1 a n d het water van de Rijn het parlements gebouw en het gebouw van de Ameri kaanse hoge commisie in Bonn over stroomd. Het water in de Rijn in Duitsland steeg Dinsdag gedurende de gehele dag en bereikte kort na de middag een hoogte, die slechts een meter verschilt van het ramppeil' Men verwachtte, dat Togliatti schuift medewerker terzijde Leider Italië's communisten voelde zich bedreigd De leider van de Italiaanse commu nistische partij, Togliatti, heeft Dins dagavond één van zün naaste medewer kers uit de uitvoerende raad van de party gezet. Deze kwestie wordt be schouwd als het eerste teken van een interne beroering in de party. In een communiqué van het hoofd kwartier van de party wordt gezegd dat Pietro Secchia, een van de twee vice- secretarissen van de party, is benoemd tot regionaal secretaris voor de provin cie Lombardije en dat hy zijn -etel in de uitvoerende raad van de party heeft verloren. Secchia is gedurende de laatste tien jaar één van de belangrükste figuren van de Italiaanse communistische party geweest. Hy stond bekend als voorstan der van een krachtiger politiek, dan tot dusverre door Togliatti is gevoerd. Men gelooft, dat hy iets te maken heeft gehad met "n rebellie in de partij, waarover op de nationale partijconfe rentie verleden week voor het eerst iets bekend werd. Deze beweging, die bekend staat als de „Communistische Actie", liet onder de 1142 gedelegeerden op de conferentie een vlugschrift circuleren, waarin Togliatti werd beschuldigd van „reformisme en parlementaire illusies". Gedurende de conferentie werd over het vlugschrift niet gesproken en aan het eind er van keurden de gedelegeer den eenstemmig de politiek van Togliatti goed. De bekendmaking van gisteravond wordt beschouwd als het eerste concrete bewijs, dat de beweging „Communisti sche Actie" de positie van Togliatti bedreigde. de Ryn zeer spoedig zün hoogste punt zou bereiken. Eenheden van de Ameri kaanse genie-troepen in Duitsland heb ben Dinsdag meer dan 18.000 zandzak ken overgebracht naar een aantal be dreigde punten tussen Ludwigshafen en Germersheim. Het water in het meer van Neuchatel In Zwitserland is in de afgelopen zeven dagen bijna twee meter gestegen en stond Dinsdag byna 40 cm boven het gevaarlijke punt. Rondom het meer staan huizen en wegen onder water. Langs de kust van West-I talie heeft de zee verscheidene gebieden in een moeras veranderd en in Frank rijk heeft het water van de buiten haar oevers getreden rivieren opnieuw honderden personen uit hun huizen verdreven. In Italië bouwden vrywllligers en le den van de brandweer gisteren muren Amerika vreest atoomwapens Beloning voor inlichtingen over binnensmokkelen De Amerikaanse minister van Justitie, Brownell, heeft het Congres Dinsdag voorgesteld een beloning van 500.000 dollar toe te kennen aan een ieder die inlichtingen verstrekt over een even tuele poging om atoomwapens de V.S. binnen te smokkelen. Ook bevat het wetsontwerp de bepa ling, dat. indien de aangever van vreem de nationaliteit is. een eventuele aan vraag van hem voor een permanente verbiyfsvergunning in de V.S. voor zich en zün gezin met voorrang zal worden behandeld. Eenzelfde wetsontwerp is vorig Jaar reeds door het Huis van Afgevaardigden aanvaard. De Senaat heeft het toen echter niet behandeld op grond van proceduremoeiiykheden. van zandzakken op bedreigde punten langs de Westkust tussen La Spezia en Livorno. Huizenhoge golven, opgezweept door een zware storm, sloegen over de dijken en zetten huizen en straten in Marina di Massa en Marina dl Plsa on der water. Nabij Lyon trad de Rhöne Dinsdag buiten haar oever en overstroomde een bultenwyk van deze stad, waardoor enige honderden mensen hun huizen moesten ontruimen. Het water in de meeste rivieren in Frankrijk is nog steeds stijgende en men verwacht de hoogste waterstanden aanstaande Zon dag. Uit Zweden word opnieuw zware sneeuwval gemeld. In de Zuideiyke pro vincie Scania werden de scholen geslo ten. IJsbrekers proberen op het ogen blik dertig schepen vry te krijgen, die op het Vanernmeer, nabij Gothenburg, zijn ingevroren. Ook uit Oostenrijk wordt verse sneeuwval gemeld. In Tirol waren sle den de enige vervoermiddelen, die op de meeste wegen werden gezien. Slot op Pag. 2 Duitse ex-veldmaarschalk door Russen vrijgelaten De voormalige Duitse veldmaarschalk Ferdinand Schömer en de oud-vice- adm tra al Voss zün omstreeks Kerstmis uit Russische krijgsgevangenschap ont slagen. aldus meldt het Oost-Duitse persbureau AM, dat een brief van de beide oud-officieren aanhaalt, waarin deze de Russische regenng danken voor hun vrijlating. Schömer. die thans 62 jaar is. werd op 5 April 1945 tot veldmaarschalk bevor derd, waarna hy in de laatste dagen van de oorlog optrad als minister van Defensie. Na aanvankelijk aan de Russi sche krygsgevangenschap te zün ontko men door per vliegtuig uit het Oosten naar Beieren uit te wijken, werd hy door de Amerikanen, die hem half Mei 1945 in Tirol gevangen namen, later aan de Russen uitgeleverd. Italiaanse communisten blijken ex-fascisten Een „actiegroep" in de Italiaanse communistische party heeft geëist, dat veeitien partijfunctionarissen worden afgezet, omdat zy zich vroeger aan fas cistische activiteit zouden hebben schul dig gemaakt. Onder hen bevindt zich een parlementslid en een leider van het onder communistische leiding staande verbond van vakverenigingen Brussel krijgt in 1958 (Van onze Brusselse correspondent De Belgische ministerraad heeft besloten de bouw in overweging te nemen van een 500 meter hoge betonnen toren, waarop een televisiemast in staal van 135 meter hoogte zal worden opgetrokken. Een speciaal ministerieel comité zal zich moeten uitspreken over dit project, dat door de Gentse hoogleraar Magnel werd ontworpen en waarvan wy reeds eerder in het kort melding hebben gemaakt. Verder zal de Belgische industrie, als haar bijdrage tot de Wereldtentoonstel ling 1958, binnenkort beginnen met de bouw van een toren in licht aluminium, koper en staal, welke een 20 milliard vergroot atoomkristal zal uitbeelden. De 160 meter hoge toren bestaat uit negen „sferen" of bollen - elk met een diame ter van twintig meter - die onderling door stalen buizen verbonden zullen zün of op pylers zullen rusten. Van de ene bol zal men naar de andere gaan met lif ten of roltrappen. In deze bollen of .sferen" zullen restaurants of exposities worden ondergebracht. Vooral het regeringsproject is groots opgevat. Men vraagt zich hier overigens af hoe het gerealiseerd zal kunnen wor den. Met de bouw van deze toren zou een bedrag zyn gemoeid van 38 millioen gulden, maar sommige deskundigen zeg gen, dat de bouwkosten van zulk een ge bouw altyd tegenvallen en op 56 mil lioen gulden moeten worden geraamd! De toren zou de verm krygen van een kegel en op 1500 ingeheide palen rusten. Hy zou aan de basis 100 meter breed en aan de spits «op 500 meter hoogte» nog "1 meter diameter hebben. Op dit betonnen platform zou dan de televisiemast van 135 meter worden be vestigd; 850 arbeiders zouden drie jaar aan de toren werken zodat hy tegen 1958 klaar zou kunnen komen. Naast conferentiezalen, restaurants, bars, kantoren, enz., zal de toren een terras voor 1500 personen bevatten. Ook het Paleis van de wetenschap, een van de afdelingen van de Wereldtentoonstel ling 1958. zou in de toren worden geves tigd De voorstanders van de bouw van dp toren beweren, dat de kosten ervan zullen kunnen worden gedekt door het entreegeld, daar jaarlyks ongeveer een millioen personen de toren zullen bezoe ken. Verder kunnen de verdiepingen worden verbouwd tot kantoorruimte als de wereldtentoonstelling is afgelopen. In de geschiede nis van de scheep vaart en van het vervoer in het al gemeen is Maan dag 17 lanuari een nieuw hoofdstuk geopend door de Amerik. atoom-on derzeeboot ..Nau tilus". welke op die dag haar eerste proefvaart maakte. Ruim honderd man Amerikaans Mari ne-personeel en ongeveer zestig burger-deskundi gen maakten de proeftocht mee. Foto: De ..Nau tilus" vaart, een nieuw wonder werd werkelijkheid... (Telefoto A.NP.). Witte mieren veroorzaken ondergang van dorp Een dorp in Neder-Egypte zal worden afgebrand en herbouwd op vroeger grondgebied van ex-koning Faroek na by Cairo, dat door de staat inbeslag is ge nomen. omdat grote kolonies witte mieren de inwoners het leven ondraag lijk hebben gemaakt, aldus heeft de re gering Dinsdagavond bekendgemaakt. Het dorp, dat vlak bij Aboe Hommos is gelegen, werd ongeveer vier maanden geleden door grote kolonies witte mie ren bezocht. Gedurende de laatste paar dagen was de toestand aanzieniyk ver ergerd. Toenemende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later meer be wolking. Droog weer en hier en daar mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Lichte, vannacht plaatselyk mati ge vorst. Opgemaakt te 10 uur) Einde der sneeuwbuien Het KNMI deelt mede: Met de aanvoer van zeer koude, recht streeks uit de Poolstreken afkomstige lucht, die Zondagavond inzette, is het nu weer gedaan. Wel voerden vandaag Westeiyke winden nog Poollucht aan, maar deze had in betrekkelyk langzaam tempo een lange weg over zee afgelegd waardoor zyn temperatuur was aange past aan die van het water van de At lantische oceaan en de Noordzee In de komende 24 uur wordt ook deze aanvoer nog stopgezet, doordat een de pressie, die vanmorgen ten Zuid-Westen van Ierland was aangekomen, de wind in ons land naar Zuid of Zuid-Oost zal doen krimpen en in kracht afnemen. In de komende nacht zal de temperatuur daarom op de meeste plaatsen weer on der het vriespunt dalen. Sneeuwbuien van de Noordzee zyn er in het komende etmaal practisch niet meer te verwachten, maar de neerslag- dreiging komt nu van andere zyde. n.l. van het front, dat de depressie ten Zuid- Westen van Ierland vergezelt. De verdere vooruitzlohten biyven ui termate onzeker. 20 JANUARI Zon op: 8.40 uur; onder 17.07 uur. Maan op: 6.09 uur; onder 13-37 uur. Hoogwater te Katwyk te 0 40 en 13 07 u. Lof voor Toxopeus en zijn mannen Het Britse stoomschip „Theta Star" is gisteravond om 19 uur op ruim 6 mijl len Noorden van Terschelling in een hevige hagel- en sneeuwbui op de Tcrschcllingergronden gestrand. Het schip is hierdoor lek geraakt waardoor water in de machinekamer liep. Op de noodseinen van het schip zyn de sleep boten ..Holland" en „Stortemelk" van de rederij Doeksen uit Terschelling, als mede de Terschellinger reddineboot „Brandaris" uitgevaren. Na een moeilijke redding wist de „Brandaris" alle 36 onvarenden van de „Theta Slar" om precies vyf minuten over elf gisteravond veilig op Terschelling aan land te brengen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het beeld van de Zouaaf. bij de Pont d'Alma te Parijs, slaat reeds lot aan zijn knieën in het water van' de Seine. En nog stijgt het peil van dit water ongeveer dertig millimeter per uur! In 1910. het jaar. dat door de overstromingen van de Seine voor de stad Parijs zo rampzalig was. diende ditzelfde beeld als merkteken voor het waterpeil. In dat jaar steeg het water van de Seine tot aan de nek van dit stenen beeld. Men houdt de Zouaaf nu angst vallig in het oog om een eventuele herhaling van een dergelijk hoog peil tijdig te kunnen voorzien Nauwelijks een half uur. nadat de SOS. seinen waren opgevangen, voeren de sleepboten „Holland" en „Stortemelk" alsmede de reddingboot „Brandaris" uit. De „Holland" moest als gevolg van de lage waterstand op de Terschellinger gronden een omweg maken, doch de „Stortemelk" is gedeeltehjk over de gronden gevaren. Dit werd ook gedaan door de „Brandaris." die precies vyf kwartier na het eerste noodsein de „Theta Star" bereikte. De zee was zeer ruw, zodat het niet gemakkelijk was de bemanning, van het gestrande schip te laten overstappen op de „Brandaris" Kapitein-schipper Toxo peus van de .Brandaris" heeft echter na knap manoeuvreren in ongeveer een uur tiid weten te bereiken, dat alle opvaren den ongedeerd In de reddingboot konden plaats nemen. Omstreeks kwart voor tien werd de terugtocht aangevangen en om vyf minuten over elven meerde de „Brandaris" weer in de thuishaven. „Theta Star' is scdo" enkele dagen eigendom van de rederij Moller in Londen. Op 16 Januari was het schip uit Bremerhaver. vertrokken De bemanning was per vliegtuig van Londen naar Bre merhaven gereisd voor haar eerste tocht met dit schip De kapitein, de 57-jarige J. Crosethwaith dacht aanvankelijk, dat er geen gevaar dreigde. Hij vond het na aankomst van de „Brandaris" toch maar beter met. de bemanning het schip te verlaten. Eerste stuurman is de 28-jarige H. A. C. Smith, eerste machinist de 67- jarige C Wilson en tweede machinist de 39-jarige I Hallworth. Deze vier zUn de enige Engelsen onder de bemanning De andere bemanningsleden zijn allen Chi nezen Het schip meet 3587 bruto regis ter ton. Nadat de bemanning van de „Theta Star" ln Terschelling enigszins op ver haal was gekomen, vertelde de Chinese marconist Chen Ching Sham dat hy voortdurend radio-contact had cehad met radio Scheveningen. zyn SOS sei nen waren, zo zelde hij, correct door de Nederlandse kustwacht beantwoord. De gehele bemanning was pas in Bremer haven aan boord van het schip geko men na per vliegtuig uit Londen te zyn gekomen Het speet hem, nu reeds het 26 Jaar oude schip te moeten verliezen. Voorts reide Chen Chlng Sham vol lof te zyn over de snelle hulp die de „Brandaris" had verleend. Vijf kwar tier na zijn eerste S.O.S. sein was de -eddimrbont reeds langszij De „Brandaris" had. zo vertelde hy. aardig liggen dobberen, doeh schipper Toxopeus had prachtig gemanoeu vreerd in de woeste branding. Hy is volgens de Chinese marconist een „eer ste klas zeeman". Zonder paniek was de gehele bemanning onder de rus tige leiding van de kapitein van boord gegaan, zo zeide hy. er aan toevoe gende. toch bly te zyn veilig in Ter schelling te zitten. De 36 leden van de bemanning zyn voor de nacht in diverse hotels op Ter- I schelling ondergebracht. Argentijnse mannen mogen jasjes uitlaten Een grote Argentijnse revolutie heeft haar beslag gekregen; de mannen hebben, in weerwil van een uiterst krachtige traditie, het recht verworven «dank zy een recente, alle records brekende hittegolf) in het openbaar hun jasjes uit te laten. De Peronlstlsohe krant El Lid er heeft in herinnering gebracht dat president Peron gewoon is zyn col bertje uit te trekken zelfs ln het chique Colon-theater en het blad oefende critiek op eigenaars van restaurants en bars. die weigeren colbertloze clientèle te bedienen In Mendoza werd aan employé's van de stedeiyke diensten toege staan ln hemdsmouwen hun werk te verrichten en in de stad Tucu- man nam de gemeenteraad het be sluit. dat Jasloze mannen theaters, bars en openbare vervoermiddelen mogen binnengaan. ..mits ze een schoon overhemd aan hebben Gedrag gestrafte militairen was slecht Minister Staf is bereid de officieel aangewezen lif 1 plaatsen nader te bezien, indien blykt. dat daarin wijziging ten gunste kan worden gebracht. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid t ermeer. Bovendien heeft de bewindsman de andere Kamerleden, die over de kwestie van het liften vragen hebben gesteld. n.L de heren Haken en Rit meester, geantwoord. De laatste vroeg inlichtingen over een persbericht van 13 Januari, waaruit zou moeten worden geconcludeerd, dat voor de militaire over heid by het handhaven van het liftverbod alleen militaire overwegingen mogen gelden en dat daarbij niet enig „menselijk standpunt" kan worden ingenomen. Wat deze laatste vraag betreft: de mi nister zegt in zyn antwoord, dat hy met verontwaardiging van dit persbericht heeft kennis genomen en dat hy daaraan iedere schyn van juistheid ontzegt. Hy acht dit bericht voor de militaire over heid kwetsend en beledigend. Tegen het betrokken blad is een klacht terzake van belediging ingediend. De vragen van het Kamerlid Vermeer hadden voornameiyk betrekking op de straf van zes dagen verzwaard arrest, die aan twee militairen uit Amsterdam Ls opgelegd, wegens overtreding van het liftverbod Aangezien de militairen ge tracht hadden een auto te vinden, voor zien van de letters MMM, waaruit de bereidheid van de automobilist bliikt om militairen mee te nemen, had de heer Vermeer gevraagd, hoe deze straf en de mutatie in overeenstemming waren te brengen met de mededeling van de mi nister in de Tweede Kamer, dat hy slechts ln één aspect van de llftgewoonte wilde ingrypen, n.L het „door woord of gebaar vragen om een lift", doch dat hy verder ingrijpen in de rtee- vin de per- ocniyke vrijheid buiten zyn bevoegdheid achtte te liggen De minister zegt nu in zyn antwoord, dat hy daaraan ter nadere verduldely- king heeft toegevoegd; „Ik heb dit vraagstuk alleen daar willen benaderen, waar voor my die zeer duldelyke, maar ook zeer delicate verantwoordelykheid ligt. de handhaving van de tucht ln de strüdmacht". Uit het verband tussen deze twee uit latingen blykt. aldus de minister, dat de aangehaalde mededeling ln het byzon- öer betrekking had op de Initiatieven van thuisfronten en verkeersorganlsatles, byv. om af haal pun ten of crcults in te stellen.. De twee militairen zijn nu gestraft voor een handeling verricht met het kennelijk doel om het liftverbod te ontduiken, een handeling dus, die on bestaanbaar is met de militaire tucht of orde. By de bepaling van de straf maat heeft de strafoplegger mede ge let op het algemene gedrag van de beide militairen, dat, zoals uit hun uit voerige straflijsten blykt. van het be gin af ronduit slecht is geweest. Slot op Pag. 2

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1