Waaggebouw toont vele gebreken Bedrag voor restauratie moet met 150.000 worden verhoogd Eerste Mathematisch Instituut der Leidse Universiteit geopend LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 18 JANUARI 78.000 onvoldoende In de zitting van 22 Maart JJ. heeft de Leidse Raad een bedrag van f 78.000 beschikbaar gesteld voor het restaure ren van en het aanbrengen van verbe teringen en voorzieningen aan het Maaggebouw en de Boterhal. Geduren de de uitvoering der werkzaamheden openbaarden zich vele gebreken, welke noodzakelijk herstel behoefden. Ter plaatse waar de ribben van de ge metselde gewelven ln de muur samenko men en de druk van de gewelven wordt kergebracht op de fundering, moesten [ocrsieningen worden getroffen. Voorts dat door zakkingen de onder- hondse funderingsbogen in de doorloop Ljsen de Waag en de Boterhal, waarop fee zware kolommen staan, waren ge- token. De in de doorloop aanwezige jeurkozynen waren ongeveer 10 cm uit jti lood gezakt en moesten opnieuw ge- Baatst worden. De wijze, waarop het bewerk op het houten gewelf van de t.erhal was aangebracht, was afkeu- fag.swaaiu, zodat daaraan het scheuren hn het oude plafond moet worden ge- Jre-en. Het oude houten plafond moet ir ge worden hersteld, gerepareerd en ge milderd. De zeventien gemetselde ge- je.ien van de omloop zijn, zoals na het fcrwijderen van de kalklaag werd gecon testeerd. dusdanig gescheurd, dat ze kondig moeten worden gerestaureerd en Jpa.euw gemetseld. De achter het hou ten gewelf weggetimmerde ondereinden pn de kapspanten zyn vergaan. Delen van de kap, welke in de muren Én gemetseld, moeten worden ver- Gcuwd evenals de muurplaten, boeidelen (Dotbodems en het dakbeschot. Poreuze fe gebroken leien, welke vermoedelijk fn slechte invloed zijn geweest ten op lette van de kappen, dienen door nieu- le te worden vervangen. De beide thans pet zink beklede platten boven het Waaggebouw en de Boterhal moeten met |wd worden bekleed, terwijl het lood in Lie goten, alsmede de gescheurde stro ken in de voorgevel, die als afdekking hn natuurstenen lijsten dienen, moeten korden vernieuwd. De bliksembeveiliging fereist verbetering en gedeeltelijke ver- Beuwing. Van de zware binten ln het Waaggebouw bleken de opleggingen ver- rot en verstikt te zijn. Een enkele balk lal moeten worden vernieuwd en van de herige balken zullen de opleggingen hoeten worden verbeterd. Een gedeelte Ier vloerdelen in de kamer van de Dl- lecteur is verrot en aangetast door hout- ponn. Vervanging hiervan is noodzake- De voorgevel van het Waaggebouw wijkt naar buiten uit als gevolg van zettingen ln de fundering, waarschijn lijk ontstaan door het drukke verkeer op de Aalmarkt. Hiertegen zullen maatregelen worden genomen. De ver ankering moet worden verstevigd en tal van ijzeren ankers zullen door bronzen worden vervangen. Verder dienen voorzieningen te worden ge troffen aan de natuurstenen gevelbe kleding. De kosten van een en ander worden begroot op f. 150-000. Omtrent de uit te voeren werken is overleg gepleegd met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De Rijkscom missie voor de Monumentenzorg is, blijkens een van de Directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg bij B. en W. binnengekomen schrijven, van oordeel, dat de staat, waarin het monument verkeert, zo slecht is, dat alleen een afdoende restauratie tot een bevredigend resultaat kan lelden en dat met een beperking van de nood zakelijk gebleken herstelwerkzaamhe den geen genoegen kan worden geno men. De Commissie is dan ook bereid het verlenen van een evenredig rijkssubsidie (40 in de totale kosten te bevorde ren. Van de aanvankelijk ter zake van de restauratie c a. geraamde kosten, te we ten f 78.000 kwam een bedrag van f. 53.400 voor het bepalen van subsidie in aanmerking. De rijkssubsidie is be paald op 40 van f. 53.400 tot een ma ximum van f. 21.360. De Minister van Onderwijs, K. en W. zal thans worden verzocht in het bedrag ad f 150.000 even eens een rijkssubsidie van 40 "c te ver lenen. De subsidie uit de provinciale kas is nog niet bepaald. B. en W. zullen Ged. Staten der provincie Zuid-Holland ver zoeken te bevorderen, dat ook in het. be drag ad f. 150.000 een subsidie uit de pro vinciale kas wordt toegekend. Met de mededeling, dat de Gemeente lijke Monumentencommissie zioh met het restauratieplan heeft verenigd, geven B. en W. de Raad in overweging in bo venstaande geest een besluit te nemen. B. en W. wensen te rekenen van 1 December 1954 af tot 30 April 1955 aan A. Olivier te verhuren het perceel De Gijselaarstraat no 13, tegen een jaar lijkse huursom van f. 911.40. vermeer derd met f. 121.20 per jaar wegens du- plexkosten. Nieuwe industrieën aan Trekvlietweg De heer H. B. Vorsdhel alhier, heeft hert, College van B. en W. medegedeeld te willen overgaan tot het stichten van een fabriek voor de vervaardiging van bedrukte metalen, alsmede van een tot het bedrijf behorende woning, op een gedeelte van het industrieterrein, gele gen aan de Trekvlietweg. alhier. De hiervoor nodige oppervlakte van het terrein bedraagt pl.m. 2120 m2. Met de heer Vorschel is overeenstem ming bereikt omtrent een verkoopprijs van f. 14.per m2 en de aan deze ver koop te verbinden voorwaarden, zoals deze gebruikelijk zijn ten aanzien var het tussen de Kanaalweg en de Trek vlietweg gelegen industrieterrein, zodat tegen deze verkoop naar de mening van B. en W. geen bezwaar bestaat. Voorts heeft de heer J. A. Kempe- neers alhier B. en W. medegedeeld te willen overgaan tot het stichten van een fabrieksgebouw (t.w. een reparatie- inrichting van Dieselauto's» op een ge deelte van het Industrieterrein, gele gen aan de Trekvlietweg. alhier. De hiervoor nodige oppervlakte van het terrein bedraagt- pl.m. 4000 M2- Ook met de heer Kempeneers is overeenstemming bereikt omtrent een verkoopprijs van f. 14.— per m2. Mede in verband met de omstandig heid. dat de ter plaatse te bouwen be- driifsgarage aan de noordzijde zal grenzen aan het aldaar aanwezige pad, heeft de koper verzocht ten behoeve van het te verkopen terrein enkele erf dienstbaarheden te vestigen, zoals mede is geschied ten behoeve van de carros- seriefabriek van de firma Deckers, wel ke aan de zuidzijde van dat pad grenst. Noch tegen verkoop van het bedoelde terrein voor de genoemde prijs van f. 14.— per m2, noch tegen het vestigen van de erfdienstbaarheden, bestaart naar de mening van het College bezwaar. BENZINE-OPSLAGSTATION. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de Raad op 18 October aan de Staat der Nederlanden (Mi nisterie van Oorlog) in principe, ten behoeve van de oprichting van benzine-opslagstation. te verkopen een nader aan te duiden perceel industrie terrein. gelegen aan de Trekvlietweg voor de prijs van f. 14.per m2. Met de desbetreffende militaire auto riteiten is thans overeenstemming be reikt over de plaats, waar het bedoelde benzine-opslagstation aan de Trekvliet weg zal worden opgericht, zodat B. en W. de Raad voorstellen dit principebe sluit ln een definitief om te zetten. Duitse gasten maken kennis met jeugdparlement Gisteravond hebben de Duitse gasten (an de Ex-Po-Gé kennis kunnen ma ten met het Leidse Jeugdparlement. In de „Harmonie" waren velen bU- tenzekomen om met de Duitse vrien- ten. die hier een soort stoomcursus in jsrijheid" volgen na Jarenlang in ge- pnzenschap te zijn geweest, van ge- ■chten te wisselen. Het is weer eens gebleken, cat per- Bonlijk contact toch wel een voorname ndrage tot de eenheid van Europa kan peren. De Duitse vrienden bleken in laat te zijn over de toekomst van Duitsland en Europa enige beharti- (ineswaardigge dingen mede te delen. De heer J. A. M. van Zonneveld heeft Uien welkom geheten; Fred Schneider jit Amsterdam, bestuurslid van de Ne- terlandse Jongerenraad in de Euro- te» beweging hield een inleiding tot te zedachtenwisseling over de „demo- Mie en de politieke partijvorming in lederland": de heer L. Questroo. voor leer van de Ex-Po-Oé. heeft ten- potte het Leids jeugdparlement be- linkt voor de uitstekend georganiseer- |f avond. PERSONEELSAVOND MARKT- EN HAVENDIENST Zaterdag j.l. hield het personeel van Markt- en Havendienst zijn jaarlijkse ntactavond in de Recreatie-zaal van Meelfabriek ,JDe Sleutels". De wethouder voor de Markt- en Ha- indienst. de heer D. v. d. Kwaak woon- een gedeelte der feestelijkheden bij ttidden van het volledige personeel let dames alsmede enkele oud-leden. Nadat de voorzitter der contactcom- issle, de heer F. van Dissel de aanwe- gen had verwelkomd, kreeg de secreta- i. de heer O. Bergman het woord ter leiding der feestelijkheden. Deze ver- cht de heer Van Dissel om, mét zijn n'genote op het podium plaats te ne en. Daarna sprak de Adjunct-Direc- ur, de heer D. R. Kooiman, de heer an Dissel toe en overhandigde hem uit aam van het gehele personeel een vul- nhouder ter herinnering aan het uelzame en vele werk, dat hij de ini- hefnemer van de Jubileum- en Af- »eld-commissie en van de contact- ond idee, voor verwezenlijking daar- a had verricht ln de 30 jaren vóór tee dag. Na het dankwoord van de heer Van asel sprak de directeur de heer M. eima. de aanwezigen toe. "volgens werd een onderhoudend pro- amma van zang en voordracht, afge weid met het houden van tombola's de kleine uren genoten. Noodvoorziening in Vreewijkstraat Gistermiddag werd in een bijeenkomst van een klein gezelschap het eerste Mathematisch Instituut van de Leidse Universiteit geopend in een voormalig woonhuis, Vreewijkstraat 12, gelegen naast het Rijkszuivelstation. De inrichting van dit mathematisch centrum werd noodzakelijk na de opheffing van de Lees zaal Bosscha. Het nieuwe instituut is het eerste zelfstandige mathematische centrum van de Leidse Universiteit, doch tevens slechts een noodoplossing, welke door de president curator gekenschetst werd als „eerste hulp bij onge lukken". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Januari, Cofip. Groentevei- 5 per 100 kg: witte Rooi 14, rode kool -39. gele kool 2632. groene kool 18 boerenkool 3743. rapen 49. prei 31 W. kroten 2631. kroten gek. 35—46. 2—16. Peen 13—35. spruiten 15—65. Ml]vle 7789. stoofsla 2144. appelen •27, witlof 3044, postelein 2428; per 'ituks: sla 2.70—7.10. knolselderle 3— per 100 bos: selderie 6.8010. IEIDEN. 18 Januari. Vette varkensmarkt. o*oer 206 vette varkens. Notering: 186—185. lichte 186—180. slagers tens 187—185, zeugen 168162. Door We vraag prijshoudend. BODEGRAVEN. 18 Januari. Kaasmarkt, «"oer 29 partijen. Ie art 2.33—2.37. 2e 12-28—2.32, extra 2/40. Handel goed. ROTTERDAM, 18 Januari. Veemarkt, moer ln totaal 3562 (5958). Vette «en en ossen 900; gebruiksvee 78 i JJI; vette kalveren 70; graskalveren 110 "i; nuchtere kalveren 846; varkens 180; Ren 165. paarden 130, veulens 11; scha- of lammeren 344; bokken of gelten 17. jnjs per kg: Vette koelen, le kw. 250 2e kw. 220—245. 3e kw. 190—204: kalveren 290—300. 260—270. 220— "ijs per stuk: graskalveren 300. 250, nuchtere kalveren 53. 48. 44; biggen 38. Prijs per kg: slachtpnarden 200. '■175. Prijs per stuk. schapen 125. 115. lammeren 115. 105. 95; kalfkoelen 1025. £750; melkkoeien 1025, 900, 760; vare- «•en 650. 600. 475: vaarzen 650, 560. 450; ■"en 400, 300, 250. VERLENING VAN EEN GARANTIE. Aan de Stichting Waarborgi nstituut voor de Tuinbouw ln Zuid-Holland" wensen B. en W. te vergoeden 3/8 ge deelte van de verliezen, welke deze Stichting eventueel zal lilden op borg stellingen. met inachtneming van de bepalingen harer statuten verleend ten behoeve van banken, die geldleningen hebben verstrekt aan tuinders of aan rechtspersoonlijkheid bezittende licha men .die binnen het grondgebied der gemeente Leiden zijn gevestigd. OPRICHTING EN INSTANDHOUDING R.K. AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL. B. en W. achten het gewenst de op richting en instandhouding van een RJC. Avondnijverheidsschool met de vakrichtingen, die reeds ziin verbonden aan de avondtekensohool van de Neder landse R.K. Volksbond, en aangevuld met de praktijklessen volgens de richt lijnen van de Minister van Onderwijs, K. en W. nodig te oordelen. B. en W. stellen de Raad voor om mevr. A. M. F. Witkam—Peeren alsnog met ingang van 18 October 1954 te be noemen tot tijdelijk lerares in de klas sieke talen aan het Gymnasium. Raad komt Maandag bijeen Behalve de elders in dit Blad gepu bliceerde voorstellen, welke de Raad in zijn zitting van a.s. Maandagmiddag te behandelen krijgt, komt een voorstel aan de orde om een wijziging te brengen in de ..verordening besmettelijke ziekten- gelden". Verder wensen B. en W. aan de heer C. D. Zandvliet wederom het visrecht in de Haarlemmertrekvaart en in een gedeelte van het Poelmeer te verpachten. Aan C. Brussee te Leiden willen B en W. een perceel tuingrond, gelegen in de gemeente Leiderdorp, ver kopen voor de som van f10.400. Tenslotte is er een voorstel tot koste loze overname en verkoop van grond, deel uitmakende van- en gelegen nabij de Os- en Paardenlaan. AANVRAGE VOOR STICHTING R.K. SCHOOL IN WOONWAGENKAMP B. en W. achten terrein ongeschikt Het bestuur van de „Stichting Woon- wagenWerk Leiden heeft de Raad medewerking verzocht voor de stichting van een twee lokalen tellende R.K. school voor gewoon lager onderwijs op het terrein van het woonwagenkamp. Dé overgelegde ouderverklaring ver melden de namen van 41 op 25 October j.l. hier verblijvende leerplichtige kin deren. Aangezien bij K.B. van 9 Decem ber 1953, het aantal leerlingen voor deze schoolbouw op 26 is gesteld, voldoet da aanvraag aan de gestelde eis. Ofschoon het College zich, krachtens het bepaalde bij artikel 77 der Lager- onderwijswet 1920, eerst bij de behan deling van de te zijner tijd door het bestuur aan B. en W. in te zenden stukken betreffende de voorgenomen schoolbouw heeft uit te spreken over de keuze van het voor de bouw te bestem men terrein, willen B. en W., ter voor koming van misverstand, nu reeds op merken. dat bij hun overwegend bezwaar bestaat teeen het voornemen van het bestuur om de school te stichten op het terrein van het woonwagenkamp. Deze plaats achten zij voor schoolbouw geheel ongeschikt. Voor de bouw van de school zal nog een urgentie verklaring moeten worden verkregen. De financiële consequenties zullen later worden geregeld. Aangezien de aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, geven B. en W. de Raad in overweging om aan deze school stichting medewerking te verlenen. B. en W. wensen over te gaan tot het instellen van een rechtsvordering tegen de curator in het faillissement van de C.V. Industriële Onderneming „Pharminon" terzake van de ontbin ding van de huurovereenkomst en de ontruiming van het aan genoemde C.V. verhuurde benedengedeelte van het v.m. stationsgebouw aan de Herensingel. In verband met de geleidelijk ge stegen kosten van ziekenvervoer, achten B. en W. het gewenst om de thans gel dende betaling (f. 6.met I-1-50 te verhogen. Voorstel van B. en IV. Filmvoorstellingen van culturele organisaties vrij van belasting Naar aanleiding van het voorstel van de raadsleden E. Meester en J. G. Hagens, inzake de „Verordening Ver makelijkheidsbelasting," hebben B. en W. overwogen of de bepalingen voor vrijstelling van vermakelijkheidsbe lasting dienen te worden gewijzigd. Volgens het voorstel van genoemde raadsleden zou in artikel 7 van de „Ver ordening Vermakelijkheidsbelasting" een bepaling dienen te worden opgenomen, volgens welke van belasting zouden zijn vrijgesteld „filmvoorstellingen, georganiseerd door Culturele organisaties, waarvoor de toe gangsprijs beneden f. 0.90 is gesteld." Het bedrag, dat de gemeente wegens vermindering van belastingopbrengst zou derven door aanneming van dit voorstel, wordt geschat op f. 1200, per jaar. Uit financieel oogpunt be zien, behoeft hiertegen h.i. geen be zwaar te worden gemaakt. Wel dient men zich af te vragen, al dus B. en W.. of het scheppen van een nieuwe mogelijkheid tot vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting geen conse quenties zal opleveren ten opzichte van andere vermakelijkheden. Aangezien het aantal vrijstellingsbepalingen voor an dere dan bedoelde vermakelijkheden ln de verordening reeds omvangrijk ls, be- De nestor der in functie zijnde hoog leraren in de wiskunde, prof. dr J. Droste, schetste in een korte toespraak de voorgeschiedenis van de tot stand- koming van het instituut. Ongeveer een halve eeuw geleden had de wiskunde slechts de beschikking over een college zaal in het Academiegebouw, doch had verder geen enkel wetenschappelijk centrum. Voor die tijd was dat voldoen de, doch in de loop der tijden zijn de behoeften der wiskunde sterk toegeno men. Prof. Ehrenfest gaf in 1912 de eer ste stoot tot oprichting van een wis kundig centrum door het vestigen van een „leeskamer voor wis- en natuur kunde" in een gebouwtje aan de Zonne veldstraat. een bescheiden begin be staande uit een collegezaal, een werk kamer en een klein aantal boeken, wel ke in de collegekamer waren onderge bracht. Niet lang na de oprichting hier- i van werd aan dit Instituut de naam van Het exterieur van het nieuwe Mathematisch Instituut aan de Vree wijkstraat. (Foto L.D./Van Vliet.) Bosscha verbonden, uit wiens nalaten schap de boekenverzameling sterk werd uitgebreid. Door dit centrum ontstond een nau wer contact tussen wis- en natuurkun de en ook een beter wetenschappelijk contact tussen de mathematici onder ling. Na de verdere ontwikkeling besproken te hebben, herinnerde prof. Droste aan het treurige ogenblik, dat theoretische na tuurkunde voor noodzakelijke uitbrei dingen beslag moest leggen op de ruim ten van leeszaal Bosscha, waardoor de j wiskunde zonder onderdak kwam te I zitten. Door een interne crisis werd de noodzaak van een oplossing verhaast, en zo kon thans in het voormalige woon huis aan de Vreewijkstraat als nood oplossing een mathematisch ïn^ituut in het leven worden geroepen. Jammer is. dat daarbij de boekerij van Bosscha gesplitst is in de twee vakken wiskunde en natuurkunde, doch mogelijk zal de toekomstige ontwikkeling deze boekerij en weer samenbrengen. Het huidige onderdak voor de wis kunde is inderdaad slechts een nood oplossing. want het huis is veel klein om aan de eisen van de wis kunde te voldoen. Ook de wiskunde zal op den duur over eigen college zalen, werkruimten, boekerijen, eer colloqiumzaal, een leeszaal, magazij nen en dienstvertrekken moeten be schikken. Verheugend achtte spreker, dat cu ratoren deze eisen van de wiskunde billijken en bereid zijn, met kracht naar een definitieve oplossing te stre ven. De wiskunde en haar dienaren zijn overigens dankbaar voor wat thans bereikt ls. Spreker eindigde met de nadrukke lijke heilwens tot het instituut ..floreat et crescat De president-curator dr J. E. baron de Vos van Steenwijk verheugde zich ook in de tot standkoming van het in stituut. al moest hij daarbij erkennen dat het niet meer was dan een eerste huip by ongelukken. De wiskunde gaat. na aanvankelyk nauwelijks materiële eisen gesteld te hebben. ïhans evenals de andere wetenschappen in deze fa culteit, eveneens behoefte krygen aan kostbare apparaturen, zoals op den duur electronische rekenmachines. Deze be hoeften worden door curatoren onder kend. De wiskunde is niet slechts een overigens onmisbare en zeer belang rijke hulpwetenschap voor de andere wetenschapstakken in en buiten de phi- losophlsche faculteit, doch tevens een zelfstandige wetenschap, waarvan ook aanvankelyk steriel ïykende onderzoe kingen op den duur het machtig breek- yzer blijken te vormen voor weten- schappeiyke problemen op andere ter reinen. Moge bet nieuwe instituut een be scheiden begin blijken te zijn van een grote materiële vlucht die er toe leidt, dat over een kwart eeuw met evenveel trots gewezen kan worden op de ma teriële outillage van de mathemati sche wetenschap, als thans op de gcesteiyke. Als secretaris van de Senaat sprak prof. dr A. E. van Arkel een gelukwens uit. terwijl prof. dr J. H. Oort als decaan van de philosophische faculteit zich over de nieuwe behuizing, hoe beschei den dan ook. verheugde. Na een kort dankwoord door prof Droste beelchtigden de genodigden het instituut, dat enkele bescheiden werk en studieruimten, een leeskamer en en kele dienstvertrekken bevat. INRICHTEN VAN TWEE VAKLOKALEN IN DE OPENBARE SCHOOL VOOR V.GX.O. Het onderwys ln naald- en andere handwerkvakken en het huishoudonder- wys wordt door gebrek aan voldoende plaatsruimte m de openbare school voor V.G.L.O. aan de Oude Vest gegeven ln een gewoon leslokaal, dat daartoe niet is ingericht. Deze toestand is zeer onbe vredigend. Zodra de Dr van Voorthuy- senschool, die enige lokalen in het ge bouw van de school voor V.G.L.O. in gebruik heeft, het nieuwe schoolgebouw aan de Marnixstraat zal hebben betrok ken, zal het mogeiyk zyn een hulshoud- lokaal en een lokaal voor handwerkvak ken in te richten. De kosten daarvan zullen naar raming f. 10.800.— bedragen. Aangfezien de Inrichting van deze twee vaklokalen naar de mening van B. en W nodig is, stellen zy de Raad voor om een bedrag van f. 10.800 beschikbaar le stellen voor de inrichting van deze lokalen. VOORTGEZETTE EERSTE INRICHTING VAN MONTESSORI- LAGERE SCHOOL AAN RIJNSBURGERSINGEL Op 8 September 1947 besloot de Raad de opleidingsschool voor U.L.O. aan het Schuttersveld, te beginnen op een nader door het College te bepalen dag in 1948, geleidelijk om te zetten in een Montes- sori-lagere school. Hoewel deze omzet ting reeds sinds enige jaren haar beslag heeft gekregen, zyn de leermiddelen der school nog slechts ten dele aan de nieuwe methode aangepast. B. en W. achten het gewenst daarin afdoende verbetering te brengen. Met de aan schaffing van de nodige leermiddelen zal een bedrag van f. 6.250.gemoeid zyn. B. en W. stellen de Raad voor aan de Stichting K. en O. voor het Jaar 1955 een subsidie toe te kennen van ten hoogte f. 5.700.—, ter dekking van het te verwachten tekort in verband met de tentoonstelling creatieve arbeid, die, onder auspiciën van deze stichting, in Mei 1955 te Leiden zal worden georga niseerd. WIELRENNEN Swift-Combinatle De cycle-cross, welke te Noordwykerhout werd verre den, is gewonnen door A. v. Wetten; 2. C. Plasmeyer; 3. A. v. Houwelingen. LEIDEN SPAARDE WEER f. 80.000. Aan het kantoor Lelden der Rijks postspaarbank werd ln de maand De cember 1954 f. 408 733 ingelegd en f. 328.671 terugbetaald, een spaarsaldo dus van ongeveer f. 80.000. De bekende Deense oud-testamen- tacus prof. dr F. Hvidberg. hoogleraar aan de Universiteit van Kopenhagen, zal van 31 Januari tot 5 Februari in ons land een aantal lezingen houden over de bijbelse verhalen betreffende de Schepping en hun Kanaanietlsche ach tergrond. Als eerste in die reeks spreekt prof. Hvidberg op 31 dezer in de Leidse Universiteit. hoeft huns inzien* voor belangrijke con sequenties niet te worden gevreesd Wat betreft de redactie van de door genoemde raadsleden beoogde vrijstel ling merken B. en W. nog wel 't volgende op: „Ongeacht het feit, dat het uiteraard moeilijk ls om vast te stellen, wat onder een culturele organisatie moet worden verstaan, menen wy, dat de door ge noemde raadsleden voorgestelde redactie te veel de indruk vestigt van het verle nen van een privilege aan een bepaalde categorie van belastingplichtigen. Huns inziens dient derhalve niet een bepaalde organisatie te worden vrijgesteld, maar datgene, wat georganiseerd wordt. Voor al omdat vanwege de filmkeuring een bepaalde norm aanwezig is. zou aanslui ting kunnen worden gezooht by de inde ling, die ook bU de blosoooptheaters is gemaakt." SPORTWEDSTRIJDEN B. en W. zouden van deze gelegenheid gebruik willen maken om nog enkele an dere aanwyzigingen in de vrijstellings- bepalingen aan te brengen. Allereerst zouden zy in het eerste lid van artikel 7 onder 1« van de verorde ning de vrijstelling voor sportwedstrijden e.d. willen brengen van een toegangsgeld van „10 of minder" op „25 cent of min der." terwyi zy voorts in dit artikel on der 6° de tentoonstellingen geheel zou den willen vrijstellen, indien zy niet ge- wlnshalve, noch in het commerciële be lang van hen, die hun artikelen ten toonstellen, worden gehouden. Vanzelf sprekend zal dit niet gelden, wanneer de toegangsgelden voor deze tentoonstelling tevens recht van toegang geven tot een andere daaraan verbonden vermakeiyk- heid. Belangryke financiële consequenties zullen deze wyzigingen in geen geval op leveren. B. en W. stellen derhalve de Raad voor om de bestaande Verordening ln deze geest te wyzigen en het voorstel van de heren Meester en Hagens als af gedaan te beschouwen. Deze verordening treedt ln werking op de eerste dag van de maand, volgende op die, waarop het bericht der vereiste goedkeuring by het gemeentebestuur is ingekomen. Vuurbal was meteoor Op verschillende plaatsen ln ons laad heeft men gisteravond omstreeks tien minuten over acht. in de lucht een vuurbol waargenomen. De bol, zo werd door vele waarnemers aan de Utrecht se Sterrewacht medegedeeld, was nog helderder dan de volle maan. De mees te waarnemers beweerden de vuurbol ln Westelijke richting te hebben zien verdwijnen. Van de zyde der Utrechtse Sterre- waoht vernemen wy hierover dat het hier een meteoor betrof, die zich uit het wereldruim had losgemaakt en met een snelheid van 50 km per seconde naar de aarde viel. De steen moet op de aarde zijn neer gevallen, doch hiervan zal men wellicht niets kunnen weervinden, omdat de heeft, reeds volkomen verpulverd ls. Dit is de eerste meteoor van het Jaar 1955. Hy kreeg dan ook van de Utrechtse steen voordat deze de aarde bereikt Sterrewacht het nummer 1955 a. BEURSOVERZICHT Behoorlijke verliezen Amsterdam. 18 Januari. Br zyn vandaag flinke klappen ge vallen op de Amsterdamse effectenbeurs. Hoewel het aanbod niet zo dringend was als In New-York moesten de internatio nale fondsen al onmiddellijk by opening een verlies incasseren van 10 tot 15 pun ten. Later volgde een licht herstel, doch tegen slot kwam er wat meer aanbod opzetten, vooral in Philips, zoda-t vrijwel op het laagste punt van de dag gesloten werd. Kon. Olie verliet, de markt op 523 '638), Unilever op 362% (366» en AKU 288 298). Philips gold toen 307% <322', voor de oude en 300 (314) voor de nieuwe. Voor dit laatste papier ls tijdeiyk zelfs 298 betaald. Voor de locale en Scheepvaartfondsen varieerden de verliezen van 2 tor 5 pun ten, enkele locale industrieën zelfs 7 k 8 lager. De Bankaandelen konden het van daag evenmin bolwerken. Voor de voor naamste soorten werden biedpryzen uit gebracht die circa 5 punten by gisteren ten achter bleven. Op de Cultuurmarke viel de stemming mee; aan kleine ver- Leren was echter niet te ontkomen. Guldensbeleggingen onveranderd; alleen he converaielening een fractie luier. Beurs van Amsterdam Dinsdag 18 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Ned. '53 (3%) 102 Grootboek obl101% Ned. '51 3% 101 tl Ned. '53 3*4 101H Ned. '48 314 10014 Ned. '54 3 >4100 Ned. '55 3li 99)1 Ned. '47 3% 3 100 A Dollarlng '47 3 98A Investeringscert. 3 101 Ned. 62-64 3 101 Indië 37 A 3 100 A Grootboek '46 7 100 100 99% 100% 98 A 101A 101 li 100 A 100 ACTIEVE AANDELEN 3ult. Hand en Ind. B 5814 Nat. Handelsbank 152 Ned. Handelmy 214 VK.U297 H Philips 322' Unilever 36614 Wilton Feyenoord 21314 Biliton 2de r28714 Kon Olie f.50.— 268 Kon. Olie 537% Amst Rubber 110 Holl Amer, iyn 187% Kon. Ned. Stoomb. 187% Ned. Scheepv. Unie 169% H.V_A140% Java Cult57 Dell MU Senembah 129L 12e 94% 92% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 101 101% Den Haag 1937 I 3 101 Leiden 1947 100% TIT 3U 101% 101% Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng 104 Premieleningen '612% 130% 130 Eindhoven '54 2% 107% 10g Enschede '54 2% i08fJ Den Haag '62 I 2%131% 132 Idem II2(i 123% 128% Rdam '52 1 2% 126% 126% Idem 112% 133% 133% Utrecht '52 2% 120L 117 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 253% 247 Rotterd. Bank237% 228 Twentsche Bank235 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr 249% 243 Kon. Ned. Orofsm. 143 142 Rott. Droogd. My. 497 Tleleman en Dros 53 Zwanenb Organon 257% 250 L Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 105% 102% 140% 147% Diversen 254 B Ned. M. Walv. Vrt. 86% 84 Spoorwegen Deli Spoorw. My. 27% 27% Amerlk. fondsen 48IIL Shell Oil Cy 56% 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V. K. 17/1 Hou. Constructie 332% Int. Kunststoff. Ind. 82% 82% Kon. Ned. Edelmet. 70GJ». 69% Pref. wa. idem 78 80GB Textiel Gebr. v. Wyk 83% 83% Leidsche Wolspinn 247 Ned Electrolasmy. 279% Sikkens Lakfabr. '53 315 310 Ver. Touwf abrieken 177% Wernlnk's Betonm. 13403. 134G3.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7