Dè m Spijker V: PHILIPS Geen ontaarding, maar geestelijk Suggesties voor tweede lustrum LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 18 JANUARI Goede prestatie van Stoop Geen Nederlandse successen in Belgische kampioenschappen De Internationale Belgische tafeltenniskampioenschappen hebben over het al gemeen weinig succes opgeleverd voor onze landgenoten. Eén surprise Is er toch wel geweest en een zeer bijzondere, waarover in het buitenland nog wel veel ge sproken zal worden. De Rotterdammer Wim Stoop van Wifra slaagde er In, na. in de eerste ronde de Fransman Santereau met 21-16; 21-7; 20-22 en 21-9 te hebben uitgeschakeld, de Roemeense top en wereldklasse speler Harastazi in vier games met de cijfers 10-21, 21-19, 21-16 en 21-12 te verslaan. Een uitzonderlijke prestatie van Stoop die momenteel in een blakende vorm \erkeert. In de achtste finale ontmoette Stoop de Belg Cardoz, een speler die in ons land practisch onbekend is. Na een fel duel met prachtige fore- en back handattaques werd de Nederlander in de beslissende vijfde game met 21-1/7 voor verdere deelneming uitgesloten. Deze Cardoz had voordien ook enkele verras sende resultaten op zijn naam gebracht. Hij versloeg o.a. de Oostenrijkse kam pioen Herbert Just en de Joegoslaaf Djordjevic. De verdere Nederlandse suc cessen waren zeer bescheiden, in sommi ge gevallen erg pover. Cor du Buy ver sloeg in de eerste ronde vrij gemakkelijk de Belg Van der Maelen <21-16, 21-16 en 21-11) en kreeg daarna de Fransman Ca- fiero tegenover zich. Met 21-11, 21-11 en 21-13 werd du Buy uitgeschakeld. Zo verging het ook Van Zoelen. Na in de eerste ronde van de Luxemburger Feiten met 21-16,10-21, 21-10 en 21-15 te hebben overwonnen, kwam Van Zoelen tegen over Amouretti. Dit was te zwaar voor de Nederlander, daar Amouretti een oer- vaste verdediging paarde aan af en toe flitsende fore- en backhand-aanvalssla- gen. Met 21-16, 21-12 en 21-14 waren de illusies voor Van Zoelen voor een plaats in de achtste finale vervlogen. Bert On nes bereidde de aanwezige Nederlanders een grote teleurstelling. In de junioren- klasse verloor Bert in de 2e ronde van Chergue. Deze Franse jongeman werd door Onnes in Parijs, enige dagen gele den, vrij gemakkelijk verslagen. Ook bij de senioren werd Onnes reeds in de eer- Competitie Leidse Volleybal Bond De uitgestelde finale van het Dis- tricht beker-tournooi had twee Haagse ploegen en één Leids team bij elkaar gebracht. Het stond bii voorbaat vast, dat Prof.VViik In deze finale tegen Ce- lebes en OVC weinig kans op 6ucce! zou hebben, maar de eerste wedstrijd tegen Celebes braeht een verrassing. Prof.Wijk sloeg Celebes met 21! En dit kostte het Haagse team de kans op het winnen van de zeer fraaie beker, want hoewel Celebes de wedstrijd tegen OVC met dezelfde cijfers wist te win nen. OVC vond ln haar tweede wed strijd een volkomen leeggespeeld Prof. Wijk-team tegenover zich en had hier- mee weinig moeite (2—0). Alle teams wormen dus één wedstrijd, maar OVC had iets betere gamecijfers, zodat zii voor de tweede maal de beker mee mocht nemen. De eerste en de laatste wedstrijd stond op technisch uitstekend peil en Prof.Wijk bei door haar overwinning op Celebes, dat zij in dit milieu beslist mee kan. Het bezwaar was ook nu weer. dat men in Leiden niet gewend is 5 games in top vorm te moeten spelen, zoals ook reeds bii recente stedenwedstrijden naar voren kwam. De competitie bracht de afgelopen week ook nog een belangrijke ontmoe ting, nj. HVL 1 tegen LUW 1, belde nog ongeslagen. HVL wist een kostbare overwinning te behalen, want zij sloeg het studententeam met 31. Het was een gelijk opgaande strijd, waarbij LUW echter een paar inzinkingen te verwer ken kreeg, die haar funest werd. De ln- inhaalwedstrijd tegen Donar wist zij in winst om te zetten. In de tweede klas leed GGV 1 haar tweede nederlaag. De mannen van de Constructie moesten nu hun meerdere erkennen in Sleutelring 3, waardoor zij weer enige kostbare punten verspeelden. Prof.Wilk 3 klom nu op naar de tweede plaats. Na een span nende wedstrijd wist zij de volle winst te behalen tegen Rouwkoop 1. Ook de dames van Rouwkoop waren niet erg ge lukkig, want tegen de reserves van Prof.Wijk kwamen zii niet verder dan een gelijk spel. De Voorschotense dames sohijnen na de enkele weken geleden nederlagen hun zelfvertrouwen te heb ben verloren en dit is jammer, want zij hebben een team. dat beslist tot betere prestaties in staat is. Argos 1 wist tweede plaats te veroveren door een moeizame overwinning op Donar. In de heren derde klas veranderde a top niet veel. Fair Play, RKL en Salvo 2 kwamen alle tot winst, alleen K en G 1 viel af door de nederlaag tegen RKL. Oranje Groen wees Rouwkoop 2 terug tot de middenmoot, door in Voorschoten met 31 te winnen. UITSLAGEN: Heren, eerste klas: LUW 1Donar 1 3—0; LUW 1—HVL 1 1—3. Heren, tweede klas: Prof.Wijk 3 Rouwkoop 1 30: Sleutelr. 3GGV 1 3—1; Donar 2—LUW 2 1—3. Heren, derde klas: Prof .Wijk 4Fair Play 0—3: RKL—K en G 1 3—0; Rouw koop 2—Or. Groen 11—3: Salvo 2—Sleu telr. 4 3—1. Dames, eerste klas: Donar 1Argos 1 I 1—3; Prof.Wijk 2Rouwkoop I 22. 1 Finale Districten-toumool. heren: Prof.Wijk 1—Celebes 1 2—1; Prof Wijk 1-OVC 1 0—2; Celebes 1—OVC 1 2—1. Totaaluitslag (gamecijfers beslissen) 1 1. OVC (Den Haag); 2. Celebes 1 (Den IHaag)3. Prof.Wijk 1 (Leiden). Klaverjascompetitie lste klasse A. T en D 1—Oosthoek 1 7—6: ODR 1— 1 Beuth 1 6*4—5*4: Zaalberg 1DSB 1 7—5; KKF 1—SLF 1 5—7: LBF 1— Grnoord 1 6',4—6*4. lste klasse b. i AWS 1—Grnoord 2 2—10: LBF 2— DSB 2 6*4—6*4: MDH 1—DKB 1 5—7; I SLF 2—Krantz 1 4*4—7*4. 2de klasse A. De Waard 1—MDS 2 4*4—7*4; LMF 1 I —Krantz 2 48; DSB 3Gr.noord 3 3-4; SLF 3—De Waard 1 2*4—9M:; Ten D 4—DKB 2 5—7; T en D 3— I LMF 1 6—6. 2de klasse B. J LBF 3—T en D 5 9—3: Krantz 3— I MDS 3 4—8; DSB 5-ODR 3 5—7: DSB 4—SLF 4 5—7: DKB 3—DJM 2 3—7; DJM 2—DSB 6 3—9. ste ronde uitgeschakeld, hoewel zijn te genstander Galanti toch heus niet van groot formaat is. Alle Nederlandse dub- belcombinaties sneuvelden reeds in de eerste ronden, hoofdzakelijk echter door het feit, dat vrij ongelukkig geloot werd. Jan en Aad Hogendoorn, Bert van der Spek, Augustinus, allen spelers uit Den Haag kwamen niet verder dan de eerste ronde. Ook hun resultaten in de verlie zersronden waren niet daverend te noe men. De twee Nederlandse dames, die hadden Ingeschreven brachten het ook niet ver. Greetje Leurs uit Den Haag trof het echter niet met de loting, zij speelde tegen de titelhoudster Linde Wertl, die de Nederlandse kansloos sloeg met 21-15, 21-13 en 21-17. Bep Oosterwijk speelde zeer teleurstellend tegen de Bel gische Van Heghe en verloor met 11-21, 21-4, 21-18 en 21-19. De hoofdschotel van het toumooi braoht de navolgende resultaten: Heren dubbelspel Vogunc/Ga- bric (Joego-Slavië)Oafiero/Sala «Fr.) 21-9, 21-10, 13-21, 21-8; Mixed dubbelspel Wertl/Just (Oostenrijk)Ros Rowe/Ca- fiero (Engeland-Frankryk) 22-20, 12-21, 21-17 en 21-15; Dames enkelspel: Wertl (Oostenrijk)-Rozeanu (Roemenië) 17-21 21-17, 21-19; Heren Enkelspel: Serfert (Duitsland)Reiter (Roem.) 17-21,21-18 15-21, 10-14 (tijdlimiet). Deze laatste finale gespeeld tussen spelers, beiden opererend met sponsrub- ber. was een aanfluiting voor de propa ganda van tafeltennis. De spelers ris keerden practisch geen aanvalsslagen en mede door het „geruisloze" van de strijd was de finale een grote teleurstelling voor het aanwezige publiek. G. van Rossem ter aarde besteld Op het kleine, besneeuwde kerkhof van de Hervormde Kerk te Wassenaar is in de late namiddag van Maandag de heer G. van Rossem ter aarde be steld, die vele jaren een vooraanstaande figuur is geweest in de Nederlandse sportgemeenschap. Het was een sobere plechtigheid, die door familieleden en tientallen vrienden werd bijgewoond, waaronder luit.-kol- P. W. Scharroo, lid van het Internatio naal Olympisch Comité, jhr L. J. Quarles van Ufford. vice-voorzitter en dr J. N. van den Houten, secretaris- penningmeester van het N.O.C. en de heer A. J. Staal, oud-secretaris van de KNVB. In het dertiende-eeuwse kerkgebouw klonken de tonen van Wagner's „Pel grimskoor" uit het orgel, toen de baar werd binnengebracht. De predikant, dr J. W. C. A. Fetter uit Den Haag, memo reerde enkele hoogtepunten uit het wel bestede leven van de heer Van Rossem en ook enkele slagen die hem zo zwaar hebben getroffen. In de oorlog viel zijn zoon Maarten ten offer aan de bezetter en slechts enkele weken geleden over leed zijn echtgenote. Uit de Bijbel citeerde dr Fetter en kele gelijkenissen, die in het bijzonder op de sportieve mens, die de heer Van Rossem was, van toepassing waren. Terwijl de organist het slotkoor uit Bach's Matthaeus Passion speelde werd de baar, bedekt met bloemstukken, naar de groeve gedragen. Op verzoek van de overledene werden hier geen toespra ken gehouden. Een zoon dankte voor de belangstelling. (Ingez. Med.-Adv.) Rotterdam, zaterdag. De Heer m. trapte gisteravond ln zijn schuur ongelukkigerwijze op een hark. De steel sloeg met kracht tegen zijn voorhoofd en veroorzaakte een ge scheurde wenkbrauw, die doordehuisarlsmoestwor- den gekramd.Oorzaak was de slechte verlichting, een zgn. „gloeiende spijker", waartegen niet genoeg ge waarschuwd kan worden. Dit is de ijszak, waarmede de Heer M. zijn kloppende hoofdpijn tracht te ver lichten. En dit Is de les: Op keldertrappen, overlopen en zolders. In gangen, trappen huizen, schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen Immers maar weinig rebrulkt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zulni- en laag ln prijs. LAMPEN Métl LICHT «oor WEINI0 GELD F Rallye Monte Carlo is gestart Uit acht startplaatsen, Glasgow, Athene, Palermo, Lissabon, Oslo, Stockholm, Miinchen en Monte Carlo zyn gisteravond de ruim driehonderd deelnemers voor de Rallye Monte Carlo vertrokken. Hoewel de weerberichten over het algemeen niet al te somber waren, verwacht men toch een zeer zware wedstrijd. Hoofdzakelijk door het weer in de afgelopen dagen, waarin sneeuw en regen, vorst en dool elkaar hebben afgewisseld, waardoor de ri vieren gezwollen zijn en overstromin gen bruggen wegsloegen en wegen onklaar maakten. Dit gold voorna melijk voor Zuid-Europa. In Enge land en Scandinavië is de sneeuw in ongekende hoeveelheden omlaag ge komen. Men houdt dan ook rekening met zeer veel uitvallers, terwijl met het vooruitzicht op zoveel moelijkheden zich reeds een aantal deelnemers voor de start terug trok. Toen om 4.15 uur hedenmorgen vroeg de laatste wagen op de Quai des Etats Unis in het Vorstendom was vertrok ken, kon het volgende sommetje over geheel Europa worden gemaakt: Van de 362 wagens welke voor de Rallye hadden ingeschreven zijn in de 8 start plaatsen van Europa er slechts 319 vertrokken en wel 15 te Athene, 96 te Glasgow, 36 te Lissabon. 79 te Monte Carlo, 44 te München, 13 te Oslo, 5 te Palermo en 31 te Stockholm. Bep van Klaveren behaalde gister avond te Rotterdam tijdens internatio nale bokswedstrijden een puntenzege op de Portugees Raphael da silva. WATERPOLO Leidse Watervrienden Gisteravond speelden de dames van de Leidse Watervrienden in de Over dekte tegen het tweede team van de Haagse Watervrienden. Na wederzijdse aanvallen nam LWV de leiding door een doelpunt van Truus Lambooy. Na de hervatting gaven de gastvrouwen wederom de toon aan en door twee doelpunten van Willy v. d. Wllk werd het 3—0. Ondanks het feit, dat een der LWV-speelsters uit het wa ter werd gestuurd, kwam er geen ver andering meer in de stand. TAFELTENNIS TTV Scylla UitslagenDames Scyl- la 1—PTT 1 5—5; Sleutels 2—Scylla 2 9—1. Heren Sleutels 2Scylla 2 55; BAT 1Scylla 3 3—7; Scylla 4Salam 2 10—0; VSS 1—Scylla 5 3—7. Programma voor deze week: Dinsdag: Swallows 1 DamesScylla 1 Dames; Vrijdag: Steeds Hoger 4Scylla 2; Za terdag: Scylla 2HBS 1; Zaterdag: Scylla 3Sportief 2; Zaterdag: DOS 1 Scylla 1. ATHLETIEK De Leidse Athletiek Commissie houdt Donderdagavond a s.in het Gulden Vlies haar jaarlijkse algemene jaarver gadering. Gemeente Warmond verleent subsidie en garantie aan plaatselijk comité E 55 Voor de eerste maal dit jaar kwam de Raad vergadering bijeen. De burgemeester, jhr mr voi van de vergadering zyn nieuwjaarsrede uit, opheffing van de tol. in Warmond gisteravond in ^isenne, sprak aan het begin hjj o.m. herinnerde aan de De bevoling is, aldus de voorzitter dit jaar met slechts 25 personen toegeno men, hoogst waarschynlyk een gevolg van de weinige womngen, die er dit jaar zijn gebouwd. Voor 1Ö55 hoopt men 31 woningen te kunnen bouwen. By de ingekomen stukken sprak de heer Scheprs er aij.n verwondering over uit de dat adviezen omtrent de salarië ring van gemeentepersoneel eerst thans door de bonden zijn uitgebracht, terwyl ln de vorige vergadering reeds een be slissing is gevallen. De beslissing op het ontwerp van het partiële uitbreidings plan werd voor drie maanden verdaagd, daar er verschillen de bezwaren zyn ingediend die ter be studering zijn toegezonden aan het In stituut voor Stad en Landschap. De rekening van het gemeenteiyk wa terleiding bedryf 1953 werd vastgesteld. De huurprijs van het perceel Dorps straat 39 werd verlaagd tot f. 4,75 per week. Het aanvullend voorschot voor de verbetering van de woningen van het complex Warmundastraat te verstrekken aan de woningstichting Warmunda werd definitief vastgesteld. PLAATSELIJK COMITÉ E 55 Een langdurige discussie volgde hier na over het voorstel van B. en W. tot het geven van een garantie aan het Plaatseiyk comité E 55 voor deelne ming aan de tentoonstelling E 55 te Rotterdam. Er had zich n.I. een plaatseiyk Comité gevormd bestaande uit vertegenwoor digers van Watersport bedrüven die gezameniyk een tentoonstellingsplan uitvoerden. Men stelde zich voor om op deze tentoonstelling de aandacht te trekken door een maquette van de Kagerpiassen te laten bouwen. De kosten hiervan werden geraamd op t. 4000. De heer Schepers maakte als eerste de opmerking, dat hy gaarne zou zien, dat 'de gemeente deze garantie zou ver hogen. Hij was van mening, dat deze actie zich niet diende te beperken tot de ex ploitanten van jaohthavenbedrijven al leen en dat vanwege het feit, dat vele andere middenstanders hierbij belang hebben het gerechtvaardigd zou zijn om deze garantie te vergroten. De voorzitter is van mening, dat deze zaak niet anders moet worden voorge- aangezien zd. dit ook op vele praetlsche bezwaren zou stuiten. Verder is men van mening, dat het tekort, dat er eventueel nog zou be staan, wel zou worden gedekt door de reclame-folder E55. waaraan iedere Warmondse winkelier deel zou kunnen nemen. De heer Schepers blijft echter van mening, dat het niet juist is dat het comité het grootste bedrag zou moeten fourneren. Hij ziet niet in. dat de ge meente Warmond, die zoveel voordelen heeft by de Watersport, geen grozer aandeel in deze kosten wil nemen. Hy stelde daarom voor om het garantie-be drag te verhogen tot f. 1500. De meerderheid van de raad acht deze uitgave niet verantwoord, ook gezien de financiële omstandigheden der gemeente en het particulier initiatief, welk van deze organisaties moet uitgaan. Men besloot aan het Comité E 55 een vaste subsidie te verlenen van f. 500 en een garantie van nog eens f. 500. Tot leden van de Commissie tot we ring schoolverzuim werden benoemd voor de jaren 1955, 1956 en 1957: prof. dr J. G. M. Willebrands. J. A. M. Luijten, Th. C. v. d. Zalm. D. A. van Beek. M. M. B, Pieterse en J. Schippers. Als gemachtigden naar de vergadering van Ged. Staten van 10 Februari, waar in het plan Meerrust en de daarop in gediende bezwaren zullen worden be handeld, werden aangewezen ir Schutte, van het Instituut Stad en Landschap en de burgemeester. DANK AAN GEMEENTE-ARBEIDERS De heren Weyers en Willemsen brach ten hun oprechte dank aan de ge meente-arbeiders, die zo doeltreffend hadden medegewerkt aan de bestrij ding van de gladheid der wegen. Het deed de Voorzitter groot genoegen dit te horen en hy kon nog medede len dat hy een schrijven had ontvan gen van een chauffeur van de NZHVM die namens zyn collega's dank aan de gemeente bracht. De heer Van Vliet zou gaarne een wy- ziging zien ln de te volgen werkmethode bij het kennis nemen van de Raadsstuk ken. Hij stelde voor de stukken 8 dagen voor d Raadsvergadering thuis gestuurd teld. omdat door deze maquet'o toch 1 te krijgen uitsluitend de watersport beoogd wordt I De Voorzatter antwoordde dit voorstel Hiy wachtte daarom niet juist om nog in de vergadering B. en W. te zullen be- meerderen by deze aotle te betrekken, I handelen. STADSNIEUWS J. van Galen veertig jaar bij Sijthoff In het gebouw aan de Doezastraat heeft hedenmorgen de huldiging plaats gehad van de heer J. van Galen, boekbinder en persvergulder by A. W. Sythoff's Uitgevers Maatschappij N.V. ter gelegenheid v»n het feit dat hy veertig jaar geleden als boekbinders- leerling zyn intrede ln het bedryf deed, In de directiekamer, te midden van de hoofden van dienst, werd de jubila ris toegesproken door de directeur, die met grote waardering melding maakte van de zorg. die de heer v. G. steeds wydt aan zyn verantwoordeiyke taak: de verzorging van het uiterlijk van het boek, de band. Hy prees zfjn grote vak kennis, de minutieuze zorg, waarmede elk onderdeel wordt behandeld en de feeling, die hy aan de dag legt voor het werk, dat hem is toevertrouwd. Als dank voor het goede en degeiyke werk, dat de heer v. Galen ln deze veertig jaren voor het bedrijf heeft verricht bood de directeur hem. mede namens commissarissen, een cadeau onder cou vert aan, alsmede een prachtig bloem stuk. Een tuil anjers was aan mevrouw v. Galen overhandigd bjj het betreden van het gebouw. Daarop volgde in de nieuwe bindery van het bedryf de huldiging door het voltallig personeel, waarby de chef van de jubilaris het woord nam en diens byzondere kwaliteiten niet alleen als boekbinder en persvergulder. maar ook als mens en collega, in het licht stelde. Hij bracht de heer v. Galen zyn dank over voor de goede en prettige verstand houding en de geest van medewerking en opgewektheid, die hy steeds weet op te brengen. Sprekend namens het gezameniyk personeel gewaagde de heer Chaudron van de grote waardering, die allen ver vult voor het werk en de persoon van de jubilaris, die ln vele practische op zichten vooral op het gebied van huisviyt e.d. een vraagbaak is voor menigeen. Namens het personeel over handigde de spr. het geschenk, een tweede enveloppe met Inhoud, alsmede het traditionele herinneringsalbum. Een bestuurslid van de kaartclub „Ruiten Zeven" schilderde daarop in een geestig speechje de verhouding tus sen de kaartclub en de Jubilaris, dit over nog heel wat meer capaciteiten be schikt dan die, welke hy dageiyks tus sen 8 en 5 uur aan de dag legt. Aan het slot van deze toespraak werd het ge schenk van „Ruiten Zeven" aangebo den, dat vanwege de omvang op een wagentje voorgereden moest worden: een monster-model van een herinne ringsalbum, vervaardigd door een jonge collega-boekbinder, die biykt tevens een lang niet onverdienstelyk tekenaar te zyn; het geheel „afgesloten" door een attentie. Aan mevrouw Van Galen werd een taart aangeboden. Eindelyk was het de beurt van de Ju bilaris om het woord te nemen. Hy dankte voor de waardering en de ge schenken en kenschetste zyn jubileum by de N.V., waarvan hy zichzelf min of meer als „geestelyk aandeelhouder" beschouwt, als zeer geslaagd. In de loop van de dag werd aan de heer Van Galen tevens het diploma van de Ned. My voor Nyverheid en Handel uitgereikt. De natuurvriend gaat zilveren jubileum tegemoet Gisteravond heeft de aquarium- en terrariumhoudersvereniging „De Natuur vriend" in het Logegebouw haar alge mene jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer W. Zwart sprak een kort openingswoord, waarby hy, na de geringe opkomst betreurd te hebben, de aanwezigen een voorspoedig 1955 toe wenste. De heer Zwart dankte tenslotte de bestuursleden voor de prettige samen werking, die hy m het afgelopen jaar steeds heeft mogen ondervinden. Hierna volgde de Installatie van acht nieuwe leden, die echter niet allen aanwezig waren. Het voorstel om in verband met de viering van het zilveren Jubileum m de zomer van dit jaar een bedrag van f. 1.000 uit de kas aan de feestcommis sie beschikbaar te stellen ter finan ciering van de te maken kosten werd met algemene stemmen aangenomen, evenals het voorstel een bedrag van f. 150 beschikbaar te stellen voor de kosten, verbonden aan de ln dit jaar te houden huiskeuring. Uit het Jaarverslag van de secretaris, de heer M. C. Overduln bleek dat het aantal leden vrijwel constant ls gebleven en thans 245 bedraagt. Drie leden zyn de vereniging ln het afgelopen Jaar door de dood ontvallen, De ledenvergaderin gen werden over het algemeen goed bezocht. Het Jaarverslag van de pen ningmeester, die wegens ziekte niet aanwezig kon zyn, gaf een duldeiyk beeld van de financiële toestand van de vereniging, die niet ongunstig genoemd kan worden, ondanks de aanschaffing van een stencilmachine, waarmede een vry hoog 'bedrag gemoeid was. De aftredende bestuursledende heren M. C. Overduln, eerste secretaris, A. van Gyzen, tweede penningmeester en M. Barkema, bibliothecaris, werden her kozen. Na de behandeling van de „vragen van de maand" en rondvraag werd de vergadering gesloten. OEGSTGEEST FILMAVOND IN ENDEGEEST In de zaal van Endegeest werd een film vertoond door en over de Dier gaarde Blydorp Deze zeer interessante en leuke film werd zeer gewaardeerd door de patiënten. Voor de pauze kwa men de grote beesten op de voorgrond en na de pauze de vogels, planten en Insecten De toelichting werd gegeven door de heer v. d. Heyden WASSENAAR ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Op de hoek van de Clematislaan en de Middelweg stak de 5-jarlge Harm 1 alhier op onvoorzichtige wyze de g over en werd door een personen auto aangereden Het kind, dat een hoofdwond opliep, werd door de ge meentearts verbonden en vervolgens naar de ouderlyke woning overgebracht.taald f20.547.85~ Manifestatie op 5 Mei 1955 Het werkcomité, gevormd uit hety Nationale Comité 5 Mei 1955 (ln welk laatste comité onder bescherming van H. M. de Koningin en Prins Bern- hard, de voltallige ministerraad, alle 11 Commissarisen der Koningin en de hoogste vertegenwoordigers van de diverse kerkelijke colleges zitting hebben) heeft zich gistermiddag te Amsterdam met een eerste beroep op de pers in vol talligheid gepresenteerd. Op deze persconferentie werden de plannen ontvouwd om van deze tiende bevrijdingsdag een waarlijk grote manifestatie te maken, die bovendien nog een geestelijke inhoud heeft en niet alleen maar ontaardt in een „langs de straat lopen en het zoeken naar lol". zoaLs de voorzitter van het Comité, de heer M. A. Reinalda, oud-Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mededeelde. Hy wees er op, dat een vrije dag voor alle werkers van het bedrijfsleven zo'n 30 mlllloen gulden kost en dat men voor een dergelijke dag tenminste een basis dient te hebben welke basis er volgens de heer Reinalda tot nu toe wel in zeer veel gevallen ontbrak. Met behulp van enkele organisaties heeft het Comité thans wat geld byeen weten te brengen, waarmee men te Am sterdam een Centraal Bureau heeft ge sticht, dat advies zal uitbrengen aan iedere instantie, hetzy gemeente of plaatseiyk comité, dat dit advies nodig heeft. Het Bureau (Galerit 21, tel. 65690) heeft thans aan alle Nederlandse bur gemeesters en plaatselijke comité's een kleine brochure met richtlunen en sug gesties betreffende de 5 Med viering ge zonden. Verder zullen er aldus deelde men van de zijde van het Comité mede, twee grote nationale manifestaties op de 5de Mei plaats vinden. De ene, een grote militaire herden king, die rond het middaguur bij hotel „De Wereld" te Wageningen zal plaats hebben, wordt door de regering geor ganiseerd. De tweede een grote bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar hoge Katholieke geestelyke. een Joodse geestelijke, een bekende figuur uit de Protestants Christelijke beweging en een buitenkerkelijke het woord zullen voeren, dit alles omlijst door passende muziek, zal door het Comité worden georganiseerd. Het Comité wil iedere plaats vry laten in de wyze van viering van de natio nale feestdag, men wil slechts de zaak stimuleren. Daartoe zal de directeur van het pas opgerichte bureau, de heer E. L. W. Poppen, alle provincies afreizen en zuilen binnenkort in alle provinciale hoofdsteden bijeenkomsten worden be legd. waar verschillende suggesties be treffende de viering zullen worden ver strekt. Op de vraag of men ook na dit Jaar nog verder zal gaan met de viering van de bevrijdingsdag, werd geantwoord, dat alles zal afhangen van de wyze, waarop men het tweede lustrum van onze bevryding zal vieren. Het Nationale Comité Viering vrydingsdag 1965 stelt zich echter voorlopig ten doel slechts deze dag te doen vieren. Onderwijsexperts discussiëren in het kader van de Com missie thans nog over de vormgeving van een eventueel uit te geven school boekje voor de jongere jeugd ten einde deze te doordringen van de waarde, die de bevryding voor Nederland heeft gehad. IN OGELVLUCHT VOORSCHOTEN „DOOR EENDRACHT STERK" De damvereniging „Door Eendracht Sterk" hield haar jaarlykse contact avond voor de leden met hun dames er genodigden. De feestcommissie, onder leiding van de heer Van Delft, had voor deze avond de medewerking ingeroepen van de heer J. van Zyp uit Leiden (conferencier), de toneelclub „De Vriendenkring" en een muziekclubje „De Johnny Wtntils". Een afwisselend programma werd ln vlot tempo afgewerkt en de heer Van zyp verstond uitstekend de kunst om deze avond gezellig te doen verlopen. Ook de schetsjes, door de toneelclub opgevoerd oogstten veel succes, terwyl het muziekclubje met pittige muziek een uitstekende indruk maakte. Voorzitter Van Bemmelen dankte aan het einde van de avond de feestcom missie voor haar vele voorbereidende werk en de deelnemers aan deze avond voor het gebodene. Tenslotte wekte spreker alle dammers op deel te nemen aan de wedstryden om het persoonlijk damkampioenschap van Voorschoten, die op 19 Januari zullen aanvangen. CULTERELE AVOND De Culturele commissie van de Her vormde Jeugdraad van Voorschoten en Veur organiseert Maandag 24 Januari a.s. 's avonds om 8 uur in de Hervormde Kerk de derde culturele avond van dit seizoen- Het Utrechts Motetgezelschap zal onder leiding van Willem Mudde en met medewerking van de organist Wim van der Hoeven, oude en nieuwe kerkmuziek vertolken. Gezien de aard van deze avond is de plaats van samenkomst 'het kerkgebouw in plaats van het Gebouw voor Chr. Belangen, waar de vorige (steeds bij zonder geslaagde avonden) gehouden zyn. WARMOND SLACHTOFFERS VAN DE GLADHEID De slagersbediende P. Does kwam door de gladheid van de weg zodanig te vallen, dat hy zich onder medische be handeling moest stellen. Hy liep een ge broken arm op. Consultatiebureau Het fcleuterbu- au zal voortaan geopend zyn op elke eerste en derde Donderdag van de maand om 2.30 uur nam. De volgnum mers kunnen de Woensdag daaraan voorafgaand tussen 1.30 uur en 2 uur afgehaald worden. Het zuigellngenbureau zal geopend zyn op elke tweede en vierde Woensdag van de maand om 2 uur. Rijkspostspaarbank Op de Ryks- po=t-,paarbank werd in de maand De- I cember Ingelegd f 14679 13 en terugbe- 1 Bolwerk in het Midden-Oosten NIET alleen in West-Europa wordt gewerkt aan een verdedigingssys teem tegen een mogeiyke verras sing uit het Oosten, ook ten Zuiden van de Sovjet-Unie wordt een keten ge smeed van landen, die voorbereid willen zyn op afweer tegen ongewenste belang stelling. In feite willen de Angelsaksi- sische mogendheden, met de Verenigde Staten voorop, een barrière van de Mid dellandse Zee tot de Indische Oceaan. Naar het Oosten gaande bestaat er. zo als bekend, reeds contact tussen het el- geniyke West-Europa enerzyds en Grie kenland en Turkye ander zyds. Maar verderop hapert het nogal. Weliswaar bestaat er een verdedigingsverdrag tus sen Turkije en Pakistan, maar daar tussenin liggen staten, die webswaar voor de defensie aan Ruslands Zuideiy- ke grenzen van groot belang zyn, maar nog geen deel uitmaken van een bond genootschappen k front met het Wes ten, hetzy direct of indirect. Met name Irak, het rijke oliecentrum, is van enorme betekenis. Maar dit land behoort tot de Arabische Liga en als er van Arabische zyde nauwere betrek kingen met de Amerikanen en Engelsen tot stand zouden komen, dan zou Egyp te toch wel in de eerste plaats het aan gewezen land zyn om die engere mili taire contacten in te leiden. Zo althans dacht men tot voor kort. Maar de pre mier van Irak bleek eert andere mening te zyn toegedaan: hy heeft het initiatief kort en goed aan kolonel Nasser van het Land aan de Nyi ontrukt en is op eigen gelegenheid besprekingen begonnen met Turkye, als vertegenwoordigende natie van de verdediging van het Westen, natuuriyk met Amerika en Engeland op de achtergrond als toeziende voogden! Men hoort hier en daar zeggen, dat Irak te dezer zake wel degeiyk in over leg met de Arabische staten handelt, zodat er van een zekere spanning tus sen Cairo en Bagdad geen sprake ls, maar hoe dit ook zy. een feit is het, dat de Turkse premier Menderes niet naar de oevers van de Nyi, maar naar die van de Euphraat en Tigris is gereisd. Dit bezoek is daarom een gebeurtenis van betekenis, omdat voor het eerst sinds 1923 - toen de Turkse republiek werd gegrondvest - een staatsman uit Ankara naar een van de landen uit het Nabye Oosten is gekomen. Een halve eeuw geleden maakten deze staten nog deel uit van het Ottomaanse ryk, maar de eerste wereldoorlog betekende zo'n schok voor de vermolmde resten van het Turkse imperium, dat het volkomen uit eenviel. Een sterke man, Kemal Ata- turk, was nodig om van het restant een modem land te maken, dat, zo mompe len thans vele politici in het Nabye Oosten, zich reeds zo sterk gevoelt, dat het stappen durft te ondernemen om feitelyk de glorie van voorheen langza merhand te gaan herstellen. En in het contact tussen Turkye en Irak en in de aankondiging van een Turks-Iraaks de fensief verdrag zien deze wantrouwende leiders in Arabische staten (met name in Egypte), het begin van een streven naar hegomonie. Wie echter zo redeneert, zoekt bepaald teveel achter dit. bezoek van Menderes aan Bagdad. De zaak is nameiyk veel eenvoudiger: Irak heeft dMrom contact opgenomen met Ankara, omdat het meent strategisch in een dermate ge- vaarlyke positie te verkeren, dat het zich niet de weelde van een land als de „concurrent" Egypte kan veroorloven, die nota bene de Britse troepen van zyn grondgebied heeft laten vertrekken. Irak wenst groter zekerheid en veiligheid en heeft die dus gezocht by de meest-Oos- teiyk gelegen schakel van de keten van Westerse defensie: Turkye. Terecht hebben de staatslieden fn Bag dad gevoeld, dat vertrouwen op samen werking met de Arabische staten - die onderling verteerd worden door nijd en afgunst en die, ook gezameniyk, militair niet veel te betekenen hebben - Irak geen voldoende steun kon verlenen en de Sovjet-Unie al heel weinig ontzag zou inboezemen. Het verdrag tussen Turkye en Irak moge dan ook voor de Arabische Liga niet erg prettig zyn en in het byzonder ln Egypte niet in goede aarde zyn geval len. uit een oogpunt van verdediging van het Midden-Oosten is het. gekop peld aan het verdrag tussen Turkye en Pakistan, de uitbreiding van een bol werk tegen agressie. En de betekenis daarvan kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. In Moskou spreekt men vanzelfsprekend van versterking van het front der oor logszuchtige mogendheden, maar deze oror>*gsndi kan gevoegiyk in de prulle- mmd gedeponeerd worden. Ook het Midden- en Nabye Oosten behoeven verdragen om elk agressief voornemen bij voorbaat de kop ln te drukken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5