Een zeldzame winlergasi Glorie van de City herleeft in oude en nieuwe vorm Het aloude stadscentrum kreunt in keurslijf WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 15 JANUARI - PAGINA 4 Londense wederopbouw in volle gang Gedurfde plannen voor bouw van wolkenkrabber Londense correspondent) De City, het historische hart van Londen, door Hitiers bommen zo ernstig toegetakeld, ondergaat thans een grondige vernieuwing. Het heeft lang geduurd en er waren reden om te wanhopen of er ooit nog eens met bouwen zou worden begonnen. Want, terwijl overal op het vasteland van Europa de door de oorlog geslagen wonden met spoed werden hersteld, bleef de City. nog altijd het symbool van Engtlands zij het getaande financiële en commericiële macht, een doods woestijngebied. Overal troosteloze ruines, door weelderig onkruid overwoekerd! Van bouwactiviteit welke in andere wereldsteden zo aan stekelijk werkte, was in de City nauwelijks een spoor te ontdekken. Dit was echter een gevolg van Engelands uiterst precaire financiële positie van na de oorlog, toen de nieuwe bewapening zoveel verslond, en ook doordat honderdtallen weggebombardeerde firma's de City voorgoed de rug hadden toegekeerd. Maar nu aanschouwt men dan toch elndeUik het wonder van alom omhoog schietende bouwstellingen. Er wordt zelfs voor een bedrag van tien millioen gulden per maand aanbesteed! De City is het meest karakteristieke en meest eigenaardige deel van Lon den. Het is volgebouwd met massieve banken en andere kantoorpaleizen. De meeste straten zijn niet meer dan sleuven. De bommen hebben er wel gaten in geslagen, maar de kern van de City toch onaangetast gelaten. Al leen de buurt rond St Pauls Kathe draal en het rommelige Noordooste lijke deel van de City ziln volkomen weggemaaid. Maar deze open vlakten gaan thans verdwijnen, al moet dat misschien in zekere zin worden be treurd. Want thans zag men voor het eerst het prachtige silhouet, niet al leen van de kathedraal, maar ook van de speelse witblinkende torentjesvan de meer dan honderd Citykerkjes. Dank zij de bombardementen kwamen tal loze Romeinse en Middeleeuwse over blijfselen aan het licht waarvan de onlangs opgedolven Mithras-tempel de belangrijkste vondst vormde. Tradities onveranderd Ondanks de bommen, die zoveel ver nietigd hebben, is er in de typische City-tradities weinig of niets veran derd. Het stijlvolle gilde-leven bloeit er ais vanouds. De effectenmakelaars dragen nog steeds hoge zijden hoeden als zjj naar de Beurs gaan. Ook ont moet men nog wel eens iemand met een bakkebaard en hij hoeft niet altijd bejaard te zijn. Hier is het domein van het zwarte jacquet met gestreepte broek, de bolhoed en de parapluie! Men ziet haastige advocaten een café binnen rennen, de toga fladderend in de wind en bedekt met de korte zilver grijze, en van krulletjes voorziene, pruik. Er is nog een bankfirma. waar dc bedienden elke ochtend een tot over de knieën reikende, deftige geklede jas aantrekken, zoals die twee eeuwen geleden, toen de zaak werd opgericht, nog gedragen werd en die ook nog met ganzenveren inboeken!!! Er is een warenhuis waar ge uitsluitend door smetteloos uitziende, eveneens geklede jassen dragende, heren een blik dop erwten krijgt overhandigd als ware het een kunstvoorwerp, en waar kas registers uit den boze zijn! De City heeft haar eigen politie met helmen, afwijkend van die der overige bobby's en een Lord Mayor i burge meester) die als een vorst wordt beje gend en het middelpunt vormt van een aloude en zinvolle folklore, welke er vooral van wil getuigen, dat de City politiek onafhankelijk is (of was). Eens vormde zii zeker een staat in de staat, zonder welke absolute vor sten. die steeds meer geld nodig had den. niets konden uitrichten! Na kantoortijdspookstad In de City werken anderhalf mil lioen mensen, maar na kantoortijd is het een spookstad, waar alleen con cierges en katten huizen. Men wil thans de fout herstellen, welke in het verleden werd gemaakt, toen men ver gat in de City woningen te bouwen, maar geheel kan het verzuim nl6t meer worden goedgemaakt. Het zou dc hopeloze verkeerssituatie aanmerkelijk verlichten, indien de dagelijkse foren- sengolf, welke over de City spoelt, al thans enigermate kon worden be dwongen door ter plaatse voor woon ruimte te zorgen. ESN notenkraker is zo'n rustige vogel; hij is helemaal niet schuw en laat de mens naderen tot op enkele passen afstand. Dat is het ge val mpt vele trekvogels, die van verre streken komen, waar op de onafzien bare vlakten de mens een onbekend wezen voor hen is. waarvoor ze geen vrees behoeven te hebben. Ntfli notenkrakers! dat zullen jullie dan in onze beschaafde Europese wereld wel anders leren. Gelukkig, lezers, is dit nare schut- tersgeval een uitzondering. Ik heb verscheidene mensen gesproken, oie met hun kind"ren(!) bijzonder hebben genoten van de soms langdurige aan wezigheid van „deze Aziaat" in hun tuin en die alle gelegenheid hebben gehad, het dier in alle rust te bekijken. De notenkraker is die aandacht alleszins waard. Als ik hem zo zie rond scharrelen moet ik telkens denken aan een torenkraai, die ik vroeger had Hij stapt alleen niet zo rond als deze zwart jas. maar hij hipt meest op de manier van een groene specht. Maar de Wijze van graankorrels op pikken (gerst en mais). het hakken op een stuk vlees, dat lijkt toch wel veel op kraaien- en ekstermanieren. Het omwoelen en doorzoeken van dc grond heeft wel weer met de spechten gemeen, maar op één punt is hij een unicum en wel in de manier waarop hij alle soorten noten uit hun bolster haalt en ze tussen zijn onmogelijk sterke boven- en ondersnavel kraakt, om. bij de zachte notenkern te kunnen komen. Die bovensnavel is langer dan de ondersnavel, hetgeen een kenmerk is van de Siberisohe soort. Merkwaardig is de sterke stippeling van witte vlekken op een donkerbruine ondergrond en de lichte wangen, waar in de donkere ogen een bij-ondere uitdrukking aan hst vogelgezicht ge ven Deze zeer duidelijke vlekken en vooral de witte staartrand. alsmede de grote kop en forse snavel sluiten Iedere verelsslng ten opzichte van andere vogels uit. Geen sterveling, die zfin ozen gebruikt 'en zijn hersens) zal de notenkraker bijvoorbeeld voor een Vlaim™ paai kunnen houden, al zijn ze even groot. Of het moest al zo'n rare schutter zijn. SJOUKE VAN DER ZEE. Er is thans een gedurfd plan voor de bouw van een enorm complex van staal en glas. waar zowel kantoren als woningen zullen worden ondergebracht en bovendien eei. grote parkeer ruimte zal worden uitgespaard. Dit laatste is dringend noodzakelijk, want de City, zoals de rest van Lon den, kreunt ln haar keurslijf. Het centrale blok wordt een wolken krabber van 27 verdiepingen, het hoogste gebouw in Londen, omgeveif i door twee grote rechthoeken met woon. en kantoorruimten van elk zes verdiepingen. Het middengebouw doet enigszins denken aan de zetel van de Verenigde Naties in New-York. Het be tekent, dat de nauwe City voor het eerst licht en luohn krijgt. Pannekoek wordt te groot Het spreekt vanzelf dat dit plan, dat zo n ingrijpende verandering be tekent in de City. met gemengde ge voelens is ontvangen. Men heeft er misschien nog vrede mee. dat overal aan de verre buitenrand van de wereld stad wild geëxperimenteerd wordt op het gebied van architectuur, maar men huivert voor supermoderne bouwwer ken a la Corbusier. welke het ver trouwde beeld van de CLtv zullen aan tasten. Vooral wolkenkrabbers acht men een belediging voor de hier nu eenmaal verheerlijkte lage bouw. Dit is een andere fout van de vorige eeuw. die lukraak overal eengezins woningen neerzette waarbij men trouwens nog altijd zweert waar door het Londense woongebied een chaotisohe en onmogelilk uitgerekte stad is geworden, met vaak eindeloze nerhaling van eentonige naargeestige woonspelonken. Tuinieren is de grote hartstocht van de Londenaar Vandaar dat hjj ervan gruwt om in een flatgebouw te wonen, al is daar thans niet meer aan te ontkomen, omdat het ondoenlijk is de huizenpannekoek. welke Londen vormt, nog verder uit te smeren. Er verrijzen dan ook hoe langer hoe meer mense lijke duivetillen. Overigens zijn er nog de spiksplinternieuwe steden, welke in een wijde boog om Londen groeien. Guildhall herbouwd Een symbool voor de nog altijd sterke levenskracht van de Citv is het her stel van de zwaar besdhadigde gilde- hal. de Guildhall, waar het bestuurs college van de City vergadert en waar de Lord Mayor vele banketten, o.a. ter ere van buitenlandse staatshoofden, aan richt. Tijdens de „Blits" ging de fijn bewerkte betimmerde zolder.ng verloren. Op de middeleeuwse pilaren rusten thanS nieuwe stenen spits bogen, waarvan het cement opzettelijk met roet is vermengd om het de oude kleur te geven! Er is een nieuwe betegelde vloer, de vele monumenten zijn ge restaureerd en ook de twee vrolijk be schilderde houten City-reuzen. Gog en Magog. legendarische figuren, die in de vlammen waren omgekomen, staan weer stram op hun plaats. De glorie van de onvergankelijke City herleeft In oude èn nieuwe vorm! Luchtfoto van de beroemde St. Paul in het geteis terde centrum van Londen, dat langzamerhand herbouwd zal worden. Kijkjes in de Natuur EINDELIJK dan tceh! Daar heb ik wel een maand lang de gelegen heid gezocht, een zeer bijzondere wintertrekker, die nota bene or ver scheidene plaatsen in ons land rl was gesignaleerd, te zien te krijgen, zonder enig resultaat. Maar heus. gooi dat onding, die ste nenschieter in de kachel. Een kapotte ruit kunt U zoonlief nog zelf laten betalen, maar een kapotte vogel, daar is weinig aan te doen, dat verlies is gewoon onherstelbaar. Maar goed, de notenkraker, waar over ik U schrijf, leeft gelukkig nog en hij wordt, zolang het nodig is. uitste kend verzorgd. Erger, neen! ergerlijk is het andere geval. Ook een notenkraker, maar daarop was met een geweer geschoten, waarna hij was afgeleverd met de boodschap erbij, dat het een vergis sing was. Een vergissing! Hier staat mijn verstand bij stil. Zijn de volwassenen dan kleine kinderen, als ze met een geweer, in de handen rondlopen? Het is toch geen speelgoed! Mil dunkt, als je een geweer bij je riraari waarmee je aoar e:n enxeie vingeroewegmg Kunt neschixsen over leven en aoud. aan draag Je toch ook verantwoordelijkheid bij JeDan knal Je toch maar niet een vogel neer. enkel en alleen omdat je hem niet kent. iets door te breken bij het grote publiek, dat zich in het algemeen zo bitter weinig aantrekt \an de natuur, de vogelbescherming en dergelijxe ideële zaken? Ik moet vooral niet vergeten dat telefoontje op een Zondagochtend, kort geleden. „Ja komt maar gauw! We hebben 'm in de tuin!" En voortmaken! En hard fietsen! Maarhet was 'm niet! Toch vloog ik er zelf eerst even in, want de spreeuw, die druk pikkend tussen een stal merels op het grasveld heen en weer exerceerde, leek in mün kijker zo groot, dat ik hem, al was het ^an ook met groeiend argwaan, inderdaad voor een notenkraker versleet. Dat was dom, natuurlijk, maar ja, de wonder vogel uit Siberië, waarover al zoveel was geschreven en gesproken, zat vlak vooraan in mijn gedachten. Al gauw zag ik de vergissing Wel nee! een spreeuw en een notenkraser verschillen zoveel, ook in de tekening van hun vlekken, dat niemand ze met elkaar kan verwarren, als hij ze beide eerst maar heeft gezien. En, zoals uit mp aanhef blijkt, ik heb de notenkraker inderdaad gezien, ik zie hem dagelijks, zo vaak a!s ik maar wil. Nu moei ik lol niijii spijt :n mineur overgaan en dat nog wel na mijn aanvankelijke vreugde over de vooruitgang, die 'laten we voorzichtig zeggen) het Nederlandse publiek 'en opzichte van de dierenwereld toont. Want de notenkraker, waar ik net over heb, was gewond door de steen van een catapult. U weet wel, dat speeltuig, waarmee vervelende knapen zich bezighouden. Loopt uw zoontje met zo'n ding In z'n zak rond? Van een vrindje afge keken? 't Vrindje mag van thuis? Jawel, dat zeggen onze zoontjes altijd. ..Atlantic House", een prachtig voorbeeld van een nieuw groot gebouw in een verwoeste i»ijk i an Londen: Holborn. Het vervelende voor mij was. dat ik van verschillende zijden, schriftelijk zowel als telefonisch, op de hoogte was gebracht van het phenomeen, dat zelfs al in een enkele krant was beschreven, zodat ik het voor mezelf haast als een soort erezaak ging beschouwen: ik moest en zou de notenkraker zien! Gelukkig, de kring werd al kleiner, al nauwer. Eerst kwamen de berich ten van ver buiten de stad waar ik woon. toen werd de vogel het eerst opgemerkt in een der buitenwijken, in een laan, waar oude notenbomen waren gespaard gebleven, totdat een lezer mü ln een briefje een zeer gedetailleerde en zeer duidelijke beschrijving gaf van een hem totaal onbekende vogel, die zijn tuin, gelegen meer naar het cen trum van de bewoonde wereld, al enige dagen geregeld bezocht. Zo goed was die beschrijving, dat ik onmiddellijk kon vaststellen, zonder het dier te hebben gezien: „dat moet dan onze notenkraker, onze Siberische noten kraker zijn geweest! Hulde voor het scherpe waarnemen, lezer! En ook hulde voor de juiste houding, die U als goed vogelvriend hebt getoond. Het is toch wel verheugend. Jat ln alle delen van ons land de belang stelling van de mensen voor zo'n bijzonderheid in onze Nederlandse vogelwereld (en het is werkelijk Iers bijzonders) zo opmerkelijk en zo dui delijk is. Dat men de moeite neemt, er over te schrijven, er met elkaar over te spreken en elkaar te waarschuwen! Zouden we er werkelijk een beetje op vooruit zyn gegaan? Begint er heus

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14