Weense Opera VOOR DE JEUGD WORDT weer muzikaal centrum van Europa Voor de heropening in November zijn alle plaatsen uitverkocht Ook Burgtheater trekpleister ONS GEZELLIG HONDEN-VERHAAL 26. In een notedop Boefje als Scheepshond ME buHIfi! WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN IIET LEIDSCII DAGBLAD - ZATERDAG 15 JANUARI - PAGINA 3 Het Burgtheater metzijn breed en imposant front. Op de achter grond de toren van de Stefanskerk (Van onze correspondent in Wenen) In de komende herfst zal in Wenen de heropening van de Opera plaats vinden en dat is een evenement dat het volk eigenlijk veel meer bezig houdt dan alle verhalen over een staatsverdrag (dat nu overigens weer ver van zijn verwezenlijking af schijnt te zijn). De belangstelling voor deze culturele gebeurtenis is zelfs zó groot, dat alle entréekaarten voor de gehele eerste week nu reeds zi/n uitver kocht of gereserveerd en dat voor prijzen die ver boven de 100 a 150 gulden per plaats liggen! De nieuwe directeur van de Opera heeft tot uit Amerika blanco chèques ontvangen, waarop hij maar een willekeurig bedrag behoefde in te vullen als hij maar voor een zitplaats zorgde. Natuurlijk heeft hij geen chèques ingevuld, maar wel het plan van één enkele galavoor stelling spoedig laten varen en deze vervangen door een hele serie van eerste voorstellingen of premières, die minstens drie weken zal duren. HET speelplan van de nieuwe opera ligt bovendien kant en kiaar op tafel en er wordt reeds aan gewerkt. Vooral werden de nodige contracten met zangers en zangeressen uit Oos tenrijk en het buitenland <o.a. met onze landgenoot Theo Baylé) voor de duur van drie jaar afgesloten Men weet nu niet alleen dat de eerste galavoorstelling op 5 November met „Fidello" van. Beethoven zal beginnen, maar ook dat daarop „Don Giovanni" van Mozart, ..Frau ohne Schatten' van Richard Strauss. „Atda". de „Meister- singer". „Wozzeck" van Alban Berg, „Rosenkavalier" en nog veel meer wer ken uit de operaliteratuur zullen volgen. Verder staat vast. wie deze verschil lende werken zullen dirigeren en wie er zullen optreden. Het gehele pro gramma voor de eerste drie jaar ligt in grote lynen reeds vast met een reper toire van 43 verschillende opera's. Wat de directeur, dr Karl Böhm, met dit plan wil bereiken, is namelijk het handhaven, resp weer opbouwen van het grote ensemble want volgens hem zal de aantrekkingskracht van de Weense Opera daarin moeten bestaan, dat de voorstellingen niet door een paar sterren, of gasten uit het buiten land worden gedragen, maar door 'en vast ensemble dat in alle onder delen perfect is en waarvan de leden op elkaar zijn ingespeeld en inge zongen. NA DE Stefansdom is de Weense Opera voor de Oostenrijkers het grote nationale monument waaraan zij het meest hangen en waar voor zij de grootste offers hebben over gehad. Toen dit gebouw op de noodlottige 12 Maart 1944 een prooi der vlammen werd hebben honderden Weners met traner in de ogen deze gruwel der verwoesting machteloos ga de geslagen. Maar nu zal dan de res tauratie in de loop van dit Jaar haar beslag krijgen. Gelukkig was de voor gevel met de prachtige loggia's en het elegante trappenhuis gedeeltelijk ge spaard gebleven, maar de eigenlijke zaal brandde totaal uit Men heeft het gebouw grotendeels ln de oorspronke lijke stijl opgebouwd en gerestaureerd met al het gecompliceerde steen- en beeldhouwwerk, met de stucco's en de fijne fresco's op muren en gewelven, doch het interieur is veranderd. Het is zakelijker en moderner geworden, zonder de oude gipsfiguren, de rode gordijnen en de gouden kwasten, en bovendien heeft men kans gezien om de vroegere fouten van optische en acoustische aard tevermijden of te verbeteren Zodoende zal de Opera niet alleen als een Phoenix uit haar as herrijzen, maar bovendien nog beter aan haar doel beantwoorden. Want al zijn de Oostenrijkers op ander gebied niet zo sterk met zichzelf ingenomen, toch hebben zij het ln het hoofd gezet om de Opera tot het grote muzikale cen trum van Europa te maken. Of hun dit zal gelukken, moeten we afwach ten, vooral met het oog op de concur rentie van de Par use Opera en de Scala te Milaan. NIET alleen de Opera heeft een nieuwe directeur gekregen, maar ook het beroemde Burg-Theater, met zijn breed en Imposant front, dat eveneens in het najaar zal worden her opend. De leiding van deze schouwburg ligt nu in handen van twee vakmensen, namelijk van Rott. een Duitser, en van Schreyvogel. een Oostenrijker. Vroeger RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 Jaar) vijf, de kleineren (7—11 jaar) drie goede oplossingen. Op de enveloppe de aanduiding „RAADSELS". Inzen den naar BUREAU LEIDSCII DAGBLAD, of naar WASSTRAAT 38. tot uiterlijk DINSDAGMOR GEN 9 uur. I. Kruiswoordraadsel. Telt voor twee goede oplossingen. Horizontaal: 1. baatzuchtigheid. 9. nauw; nee (Engels). 10. deel van een viool. II. Franse ontkenning. 12. tweemaal dezelfde mede klinker. 13. persoonlijk voornaamwoord 14. planeet. 15. verrichtingen. 16. men (Frans). 17. gewicht (omgekeerd). 18. Rooms Katholiek. 19. Leidsch Dagblad. 21. eerst vrouw. 24. schoenmakersgereedschap: (5 lett.); lengtemaat (om gekeerd). 27. eensgezindheid. 29. lofdicht. 30. oppervlaktemaat. 32. achting. 33. boom. 35. groot aantal. 36. oproer (zonder midden). 37. vernemen. 38. muzieknoot. Verticaal: 1. onopgesmuktheid. 2. plotseling (zonder staart). 3. voegwoord (2 lett.); lichaamsdeel. 4. onvriendelijkheid. 5. boom <3 lett.));; treurspel. 6. Nederland (afk., omgekeerd); soort verf. 7. deel van de hand. 8. afsluiting van deur. 20. wapen. 22. vergrotende trap van ver. 23. kostbaar bezit. 25. nummer (afk. omgekeerd). 26. zie tweede deel van 24 horizontaal. 27. hoogstaand. 28. vervoermiddel. 29. grondsoort. 31. Bijbelse figuur. 33. muzieknoot 34. zie 11 horizontaal. n. (Ingezonden door Olga Derks). Mijn eerste is een ander woord voor pech, mijn tweede is een viervoetig dier, mijn geheel een kledingstuk. (Ingezonden door Petra en Nina Herweyer). Op de kruisjes komt van boven naar beneden de naam van een Europees land te staan De overige woorden worden alle gevomd door aardrijks kundige namen. 1. 1. hoofdstad van ge- vraagde land. 2. x 2. grensplaats tussen Ne derland en Duitsland. 3. x 3. woonplaats van de meesten van jullie. 4. x 4. gildestad in naburig gelegen land. 5. 5. groot eiland ln West- Europa. 6. x 6. plaats in de Betuwe. IV. (Ingez. door Bennie Olivier). Welke beroepen oefenen de perso nen. die op de volgende visitekaartjes staan, uit? 1. H A Ladan. Veere 2 L. Herbouw, Ede. 3 Piel Noga, Tiel. V. (Ingez door Jozet Hoedemakers). Ik ben een spreekwoord van 26 let ters. 21. 25. 8 deel van het kaartspel: 6. 10 12. 23. 3 2. 20 sport: 3. 11. 15. 5 pijp: 24. 22. 18, 26 rivier In Nederland: 17. 19 zegt klein kind- 13. 4. 14. 16 wachtwoord, parool: 9, 7. 1 naam van speelgoedbeer. VI. (Ingez. door Simon Hamerling). Ik brand, maar ik heb geen vuur nodig. Hoe kan dat? VII. Ik ben een wapen; onthoofd mij, en ik ben een vruoht; onthoofd mij nogmaals en ik ben van hoog aan zien; nog eens, en ik ben een bijwoord. OPLOSSINGEN 1. Wasslraat; 1. wilg; 2. aard; 3. ster; 4. stal; 5. tuit; 6. rein; 7. arre; 8. Asse(n); 9. trui. Baste raadselnichtjes en -neefjes. Daar zijn jullie maar triest afgeko men vorige week. nu jullie nog een week in spanning moesten zitten over de uitslag van de loting! Maar geluk kig is het nu weer zover, en ik felici teer de prijswinnaars weer van harte met het gewonnen boek! Ik hoop er van jullie later nog meer over te ho ren, want je weet, dat ik er altijd erg benieuwd naar ben. Zoals jullie vorige week in de krant hebben gelezen, gel den de raadsels van deze keer al voor de volgende prijsraadselronde. En nu zal ik er nog even alle bij zonderheden bij zetten: Wie drie of vier maal per maand steeds genoeg goede oplossingen inzendt. boven de raadsels staat hoeveel loot mee voor een boek. Er worden vier boe ken verloot, twee onder de grote ren en twee onder de kleineren. Ieder, die geregeld inzendt, heeft dus een kans. Bovendien komen om de 4 weken de namen van de goede oplos sers in de krant. Natuurlijk moeten je ouders abonné van het Leidsch Dag blad zijn. ELKE week boven de raadsels NAAM, LEEFTIJD en ADRES. Alleen op de enveloppe Is NIET voldoende. Nieuwelingen kun nen het bete aan het begin van een nieuwe ronde (ook nü kan het nog) gaan meedoen, dan loten ze direct mee. Voor de tweede ronde dus; nu weer eens een eroot kruiswoordraadsel. Ve len van jullie kunnen het best oplos sen. al zitten er enige moeilijke woor den ln! Dit figuur is ook uiterst ge schikt. om zelf nog eens een nieuw kruiswoordraadsel in te maken. Dus enthousiaste puzzelaars, beproef er Je krachten maar eens op! Je weet, ik kan altijd alleen kruiswoordraadsels gebruiken van figuren die in de krant hebben gestaan. Wat een vriesweer is het de laatste tijd geweest! Uit de briefjes zal ik wel van vele schaatsverhalen horen want het ging al op sommige plaatsen een beetje l Nu is de tijd tot de volgende loting korter, dus dat ls nu. na de teleurstel ling van vorige week. weer „een bof- fie". Dank voor jullie goede wensen, 't Gaat al de goede kant op; je ziet, ik schriif reeds weer aan jullie Nu de briefjes. Riekje van der Pluym. Wat een pech. dat je nog steeds ziek bent! Fijn, dat je toch nog kon schruven. Het rapport leek me brst mooi zo erg is het niet, als je één punt ach teruit gaat, dat haal je best weer op! Tjonge, wat een groot aquarium heb ben jullie dat is een genot om naar te kijken! 2. Kreeften worden na hun dood rood. 3. 1. esp; 2. den; 3. eik; 4. olm; 5. iep; 6. spar. 4. karton; kar, ton. 5. Vragen staat vrU, en weigeren daar bij. 6. 1. raam, 2. ar, na; 3. Anna; 4. Maas. 7. Een schip op het strand ls een ba ken in zee oker, schep, bons, zeep. anti, ei, tanden, hè. nis, Nes. 8. valk, balk, kalk, talk. GOEDE OPLOSSINGEN ontvangen van de groteren: Ada van der Bent, Rineke Blöte, Anneke Blöte. Olga Derks. Cor van der Graaf. Jan Gordijn. Slmon Hamer ling. Petra Herweyer. Freddie Hooites, Sarien Hoedemakers, Jack Hoedema kers. Bep de Jong. Wim de Jong. Bram de Jong. Bram Lagas. Jannie de Mey. Henny van der Pluym. Ria Post. Piet van Schaik, Wietske Teljeur, Jannie van Veen. Loes van Weesel, Annie Verhart, Lenie Zwanenburg. en van de Kleineren: Hendrik Jan Ait, Ferdinand Bouter, Oorrie van Duyn, Henny van Duyn. Jan Willem Goslings, Jozet Hoedema kers. Nina Herweyer. Anne Wouter Heyman^ Ankle Heymans, Greta Hooites, Nelly Heemskerk. Reinler de Jong. Janneke Kouwen, Noortje Lam- brechtseii, Jaapje Lagas. Koos de Mey, Bram Marks, Joke Olivier, Tinie Olivier. Bennie Olivier. Riekje van der Pluym. Cockie Plaizier. Marjon van Randwijk, Diok Riel. Adrie van Ros sen. Loesje Snel. Aagje Stavleu, Lenie Susan, Adrie Verhart. Robby van Weesel. Leendert de Witt, Trudy de Wolf. Kees de Wolf. De twee prijzen voor de Gro teren zijn na loting toegekend aan: PIET VAN SCHAIK. 11 jaar WIETSKE TELJEUR. 12 jaar De twee prijzen voor de Klei neren zijn na loting toegekend aan: NINA HERWEYER. 8 jaar FERDINAND BOUTER 9 jaar De prijzen kunnen aan ons Bureau worden afgehaald a.s.- Woensda^middT» tussen 3 en 5 uur - Red. „L.D." DOOR FANNIE CREMER Volgende week: Waar is de ton? De kok zei opgewekt: .Zie zo. nu ga ik eerst het vee verlossen, dat zal zich onder al dat hossen niet erg vermaken. Ik - oh - oh riep hij. verschrikkelijk geschrokken. De ton was raad je 't al?vertrokken. ..Die heb ik over boord gezet", bromde de bootsman even later. ..daar dobbert-ie nog op het water, als 'n danseres in een ballet." ..Maar man", zei toen de kok ontzet. ..daarin zit Boefje en ook die kater! Mijn vogel stopte ik er nog bij. hoe komt dat drietal ooit weer vrij?? Toe mannen, laten wij proberen, die notedop weer te passeren en vast te maken aan een lijn. voordat 't misschien te Iaat zal zijn." Dus zo gezegd en zo gedaan: rap ging de sloep er achteraan, maar telkens als ze één meter wonnen, was de ton een nieuwe race begonnen. Snel op de golven afgedreven, dan in de diepte, dan geheven, ging 't rechtstreeks op de branding af. Eén zei bedrukt: ..dat wordt hun graf. Wij mogen ons niet dichter wagen daar bij die kust. De boot slaat stuk en dat 's nog groter ongeluk." Zij gaven 't op en kap'tein Peter dacht ..arme dieren" en hij beet er zowat een stukje uit zijn lip En toen passeerde een vissers-schip! Er klonk een langgerekt ..ahooooi" en 't leven werd weer goed en mooi. fa. alle angst scheen uitgebannen, vooral toen men aan boord de mannen van de and're sloep..nat maar gezond, voltallig op hen wachten vond. Alleen de kok keek erg bedrukt: de dieren-redding u-as mislukt had deze schouwburg de naam. dat hij de beste was van het gehele Duitse taalgebied dus van Duitsland. Oosten rijk én (Duits) Zwitserland te zamen en niet zonder reden prijst men ook nu nog de zuivere klank van het zoge naamde „Burgtheater-Duits", dat hier wordt gecultiveerd. Deze roem willen de twee directeuren weer aan het Burg-Theater terug geven en daar voor hebben ook zij zich op de en semble-idee geworpen De beste to neelspelers uit het Duitse taalgebied hebben contracten op lange termijn on dertekend en ze deden het graag, on danks het feit. dat de honoraria in Wenen belangrijk lager liggen dan in Duitsland. Zodoende kon een programma wor den opgesteld met vaste spelers pn met de beste stukken uit de wereldlitera tuur: natuurliik de Duitse klassieken als Goethe. Schiller. Kleist, Lessing. Hauptmann enz. maar daarnaast ook buitenlanders als Molière. Lopez de Vega en vooral Shakespeare waarvoor men in Wen°n altijd een bijzondere voorliefde heeft gehad De meeste zorg echter wil men besteden aan de Oostenrilkse klassieke toneelschrijvers, zoals Grillparzer. Nestrov en Raimund. die in he* buitenland vriiwel onbekend zlln Want van Grillparzer kent men hoogstens en dan nog uit school uitgaven ziln „Ahnfrau" of ..Wehe dem der lllgt". niet echter ziln prachtige koningsdrama's, waarvoor b.v Goethe de grootste bewondering had. En wat Nostroy betreft wie kent hem eigen lijk? Ofschoon hij in 1862 stierf w?rd h'j pas kortgeleden ln Amerika ontdekt, met éclatant succes opgevoerd en z°lfs nagevolgd dor niemand minder dan Thornton Wilder EN WEET In Oostenrijk maar al te goed. dat dit land ook in de toekomst geen rol van betekenis zal spelen op bet gebied van de poli tiek of van de internationale handel, maar wel koestert men hier de hoop, dat het de toon zal kunnen aangeven ln cultureel opzicht, niet In de schil derkunst of de architecturr. maar wel ln de muclek. op het toneel en in de combinatie daarvan op het gebied van de opera. Het buitenland schijnt dit ook van Oostenrijk te verwachten, want de belangstelling aldaar voor het programma van de Opera en het Burg-Theater is eenvoudigweg enorm. Nelly Heemskerk. Is de ver koudheid bij Jou ook weer gezakt? Ja, het moet eerst heel wat harder vriezen, voordat je op de Singel kunt rijden. Elsje Mattaar. Hartelijk wel kom in de raadselkring! Erg leuk, dat je ook gaat meedoen, en ik hoop. even als Jij. dat je het steeds met plezier zult doen! Loes van Weesel. Je hebt je dus geweerd met de uitvoering! Robby van Weesel. Voor jou was dat dus ook een feestelijke avond. Dick Riel. Ja. de loting is steeds spannend, en iedereen ls wel eens de gelukkige! Want elke maand is er weer een nieuwe loting. Plet van Schaik. Wat makke lijk, dat je zo vlak bi) het huis kunt schaatsen. Dan zul je er ook wel veel van genoten hebben! Lenie Susan. Dat was dus een dubbel uitstapje! En een leerzame en leuke film tegelijk. Marjon van Randwijk. Nu. je ziet. dat het al weer de goede kant op gaat! Je hebt je al weer aardig ge weerd op de schaatsen. Heb je een gezellige rol in de revue? Voor wat gelegenheid is dat? Je voorziet me weer goed van raadsels, heel hartelijk dank er voor! Henny van der Pluym. Nu. het ziln inderdad goede berichten, hoor! Dank Je Ouders ook voor hun goede wensen. Ja. voor de schaats-enthou- siasten ls het pech. dat de vriesperiode niet heeft doorgezet. Jannie van Veen. Dat was dus een fijne verjaardag! Wat vriendelijk van Je Moeder om me te hulp te wil len komen maar gelukkig is het niet. meer nodig, want ik ben al weer aardig opgeknapt. Wat verwen je me reusachtig met de raadsels; erg veel dank er voor! Rineke Blöte. Veel dank voor je wens! Janneke Kou wen. Dus Jij hebt ook nog net van het vriesweer kunnen genieten! Ja. nu met de dool komt er wc er een periode, waarin Je veel kunt lezen. Anne Wouter Hevmans. Nu, ik vind het toch allemaal maar knap van Je. en je geeft er ook nog zo'n goede uitleg bij! Hartelijk dank voor Je Nieuwjaarskaart. Ankie Heymans. Wat leuk. dat het schaatsen je al een beetje lukt! Voor Jou moet er dus nog maar wat meer vorst komen, dan kun je het nog wat beter leren. Wat voor kleertjes maak Je? JU ook dank voor Je kaart. Olga Derks. De valpartU van je vriendinnetje liep gelukkig goed af; ik kan me voorstellen, dat het een gek gezicht was! Dat van Fr. is min der mooi: wens hem het allerbeste van meHartelUk dank voor Je goede wen sen. ook van Je Moeder. Ferdinand Bouter. Ik vind, dat Je reuze goed met kleuren overweg kunt. hoor! Het maakt Je brieven zo fleurig I Petra Verduyn Lunel. Wat aardig, dat je raadsels Instuurt; har- telUk dank er voor! Los Je ze ook zelf op? Annie Verhart. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag het was zeker een fUne dag! Ik ben be nieuwd er meer over te horen. Zoals Je ziet, gaat het al weer goed met me! Adrie Verhart. Zo, Jullie nnmen staan er nu tenminste goed ln. Ik ben blij. dat het je zo goed bevalt! Loesje Snel. Dat, was werkelUk een zeer bUzondere uitvoering, geloof ik I Leuk. dat Je zelf ook aan iets mee gedaan hebt. Gefeliciteerd met Je diploma) Slmon Hamerling. Jammer, dat je het een paar weken zo druk had! Hartelijk dank voor al Je inge zonden raadsels. Bram Lagas. Ja. gelukkig ben ik vrU gauw weer wat opgeknapt! Jaapje Lagas. Het gaat al weer de goede kant op? Zo krijgen we alle maal eens een beurt van ziek zijn. Bennie Olivier. Als er nog eens wat meer Us komt, leer JU het schaat sen ook wel vlot. denk ikl Maar Je hebt er altUd wat oefening voor nodig, en Je moet inderdaad niet bang zUn te vallen! Hartelilk dank voor Je in gezonden raadsel. Daarom: Jong leren! Willy BultendUk. HartelUk welkom ln de raadselkring I Ik hoop, dat Je de raadsels steeds zo goed zult oplossen als deze keer. Kees de Wolf. Nu. Ik geloof dat Je op deze manier het schaatsen gauw onder de knie zult krijgen! FUn, dat Je vriendje er Je zo bU helpt. Trudy de Wolf. Al doende leert men Je zult zien wat een goede schaatster JU op. den duur nog wordt I Wat een leuke middag heb JU voor de boeg; ik kan me be6t voorstellen, dat Jullie iets gewonnen hebben, zoals Je sohrUft. want het lijkt me erg leuk, wat Jullie gemaakt hebben! Ik ben na- tuurlUk benieuwd, om achteraf over de feestmiddag te horen! Dit is weer het eind van de briefjes. Veel succes met de raadsels en allen hartelUk gegToet door lullle raadsel tante en tot volgende week Mevrouw M. J. BOTERENBROOD

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13