PSALM Wat zullen de paarden hinniken! 1 Zaterdag 15 Januari 1955 VELE bijbelse termen hebben nu eenmaal een verzwakte en scheef getrokken bete kenis. Psalm is één van die woorden. Tallozen horen hierin een traag gezongen melodie. HET LIJKT een vreemde weg, maar via Honeggers ..Le Rol David" kun je de onvergankelijke pracht, het stu wende rhvthme van de oor spronkelijke bijbelse Psalm te rugvinden. Het bewogen, door en door menselijke leven van koning Da vid. is namelijk één Psalm. Deze man is een brute rover, een hei lige, een ellendeling, vol boze WOORD VAN BEZINNING Evengoed als de oorspronke lijke betekenis van „Psalm" ver wrongen is, zo kunnen ook de sobere en vaak onvolledige me dedelingen van de bitbelschry- vers verminkt worden. Wij trachten alles naar onze hand te zetten, ook de Bijbel. en de gebru ke'.ijke visie op de bijbelse verhalen en Lederen, dat je geneigd bent „neen" te zeggen. Het brutale, stampende rhyth- me van de soldaten, de geheim zinnige. alle demonen oproe pende stem van de tovenares, schril klinkend tegen de opge zweepte kracht van het orkest, de doffe slagen van pauken en bassen, het gerinkel van de tam- boo-ljn, wordt eensklaps verwis seld voor een koraalmelodie van een boetepsalm. Hoor ik goed. dat is dezelfde melodie uit ons kerkboek! „Gro telijks gezondigd" zingt het koor. Deze zware woorden hangen met hun volle gewicht aan het langzaam, monotoon volgehou- V hartstochten, een strijder voor hoge idealen, held en zwakke ling, een geharde soldaat, een fijngevoelige kunstenaar. In deze dichter en zanger van Psalmen kan leder veel van zich zelf ontdekken. Want David is mer.i en zijn lied is het thema, waarop een onafzienbare reeks variaties mcgelijk zijn. maar een lied. dat algemene en typerend menseliike karaktertrekken ver toont. MAAR is deze David, in Ho- r-.ggers dramatisch, hier en daar aan eer. opera her innerend kunstwerk de David van de Biibel? Dat is voor een nist gering gedeelte afhankelijk van de voorstelling, die wit ons opgrond van de bijbelse gegevens hebben gevormd. Gangbare uitleggingen kun nen zo Inburgeren dat de carl- catuur. de zielloze, verbleekte tekening voor het origineel wordt aangezien. De stille of open'ijk? tegen stand tejen de pogingen om de Psalmen en kerkliederen weer in hun volle, innerlijk verborgen kracht te doen klinken, zcu van doze blindheid een brwijs kun nen z'Ja. ttET kost althans een Ikerkmens moect? de 1 moderne en zeer sugges- t eve uitbeelding van David, door Honegger, te waarderen. Je meent hier en daar bijbelse aa-.knop-n?:p'inten te v.nden. maa- een volgend ogenblik wijkt de tekst en de vorm zo ver af van de traditionele overlevering den geklop van de bassen. Nu speelt de tuba dwars door alles heen de Psalmmelodie De boe tezang eindigt, als ik me niet vergis, met een accoord. dat be staat uit de eerste twee noten van diezelfde melodie. Nog veel meer volgt, te veel om hier te beschrijven. Misschien vanwege een ..ver trouwde" klank hier en daar, of nog meer door de verwantschap aJs mens met deze mens David, voor je opgerezen uit Honeg- gsr's werk. zo vol overtuiging eargedragen door koor. solis ten. orkest en dirigent, keer Je naar het gewone leven terug, naar je eigen dagelijks voort- klinkende Psalm. P. L. SCHOONHEIM Herv. predikant voor het Buitenkerkelijk Werk. Hoge Rijndijk 14a lijke gesteldheid af Hij zag er ook niet tegenop om rustig ergens op straat lig gend de nacht door te brengen. Aan de Oostkust van India maakte hij een avontuur mee. dat hem duur te staan had kunnen komen. In een bepaalde streek is het name lijk gewoonte de lijken op een hoge toren te leggen ten prooi aan de gieren. Op deze toren werd niemand toegela ten. maar Anton klom er stiekum op en maakte foto's Het had er kwaad uitgezien als iemand hem op dat mo ment gesnapt had. Van het begin af had zijn Vader grote bezwaren, dat hij dwars door Birma. Siam en Malakka naar Singa pore zou trekken. Dit is namelijk levens gevaarlijk. Anton was tot op zekere hoogte eigenwijs en wilde toch die route nemen, tot hem een vliegtocht van Calcutta naar Singapore per K.L.M. werd aangeboden. In Singapore heeft hij heel wat rond moeten tippelen om een werkvergun ning te krijgen. Eindelyk kwam hU toch bij een Nederlandse firma.de Borsumy. terecht, waar hy het geld voor zyn overtocht naar Australië verdiende. Hij woonde in een huisje met een bladerdak en 's morgens voordat hij achter de schrijfmachine ging zitten, nam hij eerst een duik in de helder blauwe zee. Tot hy zyn emigratiepapie ren kreeg en er een kruik met een echt Hollands drankje tegenaangoolde voor zijn collega'sDit was de eerste keer tijdens al die maanden, dat hij iets buitensporigs deed. De 27e December vertrok hij naar het land, dat zijn doel was geweest op die lange, moeilyke, verrukkelijke tocht. Het land, waar hij blijven wilde His fathers voice. En nu Nu komt Anton Hansen weer terug. Per boot. En heel spoedig. Dat vindt zyn oorzaak in drie regels, die zyn Vader hem in een brief schreef: „Ik wil Je als compagnon opnemen in mijn Accountantsbureau". Was het heimwee, dat Anton direct „fop" deed zeggen? Of kwam het, om dat zyn zwerflust bevredigd is? Als de contouren van de herinnerin gen zachter worden en alle nare erva ringen al meer en meer in „avontuur" veranderen, zal hy nog wel eens een beetje onrustig op zyn stoel in het kan toor van zyn eigen „firma" zitten draaien. En misschien roept hy dan plotseling „panipani" (dorst dorstals hy koffie wil hebben. zyn Moeder zal hem dat wel vergeven. trouwe viervoeter ..Arie'' niet alleen een heerlijk verwarmend dek bezorgd maar zelfs gezorgd voor een paar wollen oorwar mer s. Oogkleppen had de baas ook al vastgemaakt, om de ogen van zyn paard tegen kou. strie mende hagel en regen te be schermen. Deze bovenste-beste baas van „Arie" is de heer Kra nenburg en hy mag in deze don kere dagen na Kerstmis wel eens voor dit alles in het zon netje gezet worden! ALS NU alle paardenhouders. alle hondenhouders, alle poesenhouders en alle eige naressen van kanariepietjes zó trouwhartig voor hun beesten zouden zorgen en de boeren voor hun koeien of varkens! wél dan zouden de heren van de Dierenbescherming een prachtig jaar 1955 hebben. We hoeven heus niet senti menteel te worden door de „lief de voor het dier te overdrijven. We kennen genoeg mensen die tot een ander uiterste overgaan. Dat is nu ook weer niet nodig. Maar zo'n hardwerkende vier voeter. die er in weer en wind op uittrekt en dikwüls urenlang in bittere kou langs de wegen gaat. heeft zeker recht op een „menseliike" behandeling. Die heeft de eigenaar van de „winkel van Slnkel" hem ge lukkig gegeven en het goede dier zal er hem dankbaar voor ztin. Nog zo'n gek idéé niet. die oorwarmers! Denkt U er maar eens aan. hoe Uw eigen oorlellen kunnen afvriezen als ge naar Uw werk fietst. Dan begrypt U dat de baas van Arie het voor ziln trekpaard niet gek bedacht had! En met die belde feest mutsen op, zal hil zich de Koning te ryk gevoeld hebben! Maak voor een volgende vries- pcriode die sierlijke oorkapjes maar vast klaar! Wat zullen de paarden hin niken! FANTASIO. Jaargang No. 2 ZO MEN geloven wil ln de evo lutie van deze wereld, is een der bewijzen daarvan de groeiende belangstelling vjor h:t dier. Dank zy de goede zorgen van de Ned. Ver. tot bescncimuig van dieren zyn veler ogen open gegaan voor het grote leed. dat nog heel wat dieren moeten on dergaan. De regelmatig ver- schynende opgaven dezer prij zenswaardige Vereniging spreken weliswaar nog van talloz? wreed heden. maar zo-zoe. jes-aan dringt toch meer en meer h?t gevoel door. dat dieren „wezen?" zyn. evenals wij. ..wezens' die men niet straffeloos naar de diepste poelen van ellende kan duwen. Er ziin natuurlijk altyd nog woestelingen die hun paar den of trekhonden misbruiken er zyn kinderen, die hot een pretje vinden, een vlieg de vleu gels uit te rukken of andere plezierties uitdenken -om de dieren te kwellen maar er zit vooruitgang in de zaak. al zal niemand willen beweren, dat de Dierenbeschermingswet waarop we nu al zo lang zitten te wach ten. niet hard nodig zou zyn. I< PERSOONLIJK heb nooit kunhen begrypen dat men een dier kwaad kan doen. Daarvoor hoeft men geen „zoete jongen" te zyn. maar het gekke is. dat. hóe meer men een dier als ..mens' behandelt, hoe ster ker het op dat „menselijke" rea geert. Er zijn heel wat mensen, die lange gesprekken met hun die ren houden. Met hun hond. hun poes. hun paard, zelfs met hun kanarie. Ze weten na een tildle drom mels goed. wat ze mogen of niet mogen, wat er binnen of bullen aan de hand is. ze weten precies op de minuut af het verloop der dingen Een kanarie kunt ge zelfs zó ver krijgen, dat het beestje U blindelings gehoorzaamt, als ge 't een goede opvoeding gegeven hebt. ANTON HANSEN A. den Doolaard„Er zijn geen jongens met ondernemingslust meer" Maar toen ondekte hij in Joego-Slavië plotseling dat kleine figuurtje op de grote weg van opgekeken, maar als „Wanderge- sell" kan je nu eenmaal geen garde- robekast meenemen. Toen Anton Hansen op de Berlage- brug voor het eerst zyn duim opstak voor een lift, had hy f.300.op zak. Ver kom je daar niet mee. dus moest er onderweg gewerkt worden Als het enigszins mogelyk was. kroop hy achter een bureau en was administrateur. Soms verdiende hij daar in een maand zo'n vyf a zeshonderd gulden mee. zo als by de Duitse firma Philip Holz- mann. die hem ook telegrafisch geld stuurde, toen in Bazra ziin zakken wa ren gerold en de Nederlandse Consul hem niet helpen wilde. Eenmaal kreeg hy zelfs een aanbieding om aan een Handelshogeschool in Irak les in En gels en Aardrijkskunde te geven. Maar het leek hem toch te gortig om plotse ling .Professor" Hansen te worden en hy trok weer verder. In khakibroek aan het diner In Pakistan wilde hy dolgraag de Begum Liaquat All Khan ontmoeten en inderdaad kreeg hy toestemming om by haar afscheidsdiner, voordat zy naar Nederland vertrok, aan te zitten Maar daar had je het probleem van de gar derobe weer. Hy kon zich toch moeilijk in zyn vuile khakibroek vertonen. Ge lukkig zyn er overal ter wereld Neder landers die Nederlanders willen helpen en zo zat Anton aan by het diner in een vlekkeloos wit costuum van een 21- jarige katoen-commissionnair uit Rys- wyk. De volgende dag ontmoette hy de Begum in haar palels. Ze vertelde Anton, die bevend deze onderscheiding onderging, dat ze het op hoge prys stelde, de post van vrouwelijk Ambas sadeur te bekleden in een land, waar een vrouw regeerde. Anton had voor dit bezoek wel een kilometerslange wandeling over. Hot paleis lag namelyk een eind buiten de stad en hy had wel geld voor de rick shaw heen. maar terug.... nee. dat kon Bruin niet trekken. De toren van de gieren De voettocht ging verder. Soms liep hy dertig, soms tien kilometer per dae. Dat hing van de hitte en zyn llchame- Om van de hond of de poes maar piet te spreken. GE MOET eens een praatje houden met een dieren psycholoog en als ge mis schien nóg menen mocht, dat dieren op een lage trap van ontwikkeling staan, dan wordt ge daarvan dan wel radioaal ge- Daarom ls het zo prettig te ervaren als mensen goed voor hun beesten zorgen en ze be handelen. alsof het goede vrien den van hen zijn. Tot die mensen behoort biyk- baar de bekende koopman, die os. In Aarlanderveen met zyn „rijdende winkel van Slnkel" rondtoert. Tydens de snerpend-koude dagen van onlangs had hy zyn na- (Van een bijzondere medewerkster) Begin Maart 1954 stond er bij de Berlage-brug in Amsterdam iergin de donkere vroegte een jongeman met een ransel op zijn rug en een stok in z'n hand en vroeg om een lift. Een lift naar DR Australië. Want daar wilde Anton Hansen heen. En hij is er erj| gekomen ook. [er- In de Gerrit v. d. Veenstraat waar de toegewijdste ouders ankWonen, die een jongen zich denken kan, schrikt men telkens eneven op als de bel gaat. Dat kan het telegram zijn, waarin ituiAnton's aankomst per boot in Australië wordt gemeld, net "^e kent zei Anton's vader kortaf toen zijn zoon hem alle plannen, die hij in stilte had voorbereid, ter keuring voor ank legde. Nu trekt hij een gezicht van: „Had je soms iets anders van art^mijn jongen verwacht?" Wij eerlijk gezegd niet, want die lippen zagen eruit, dat ze flink op elkaar geknepen konden worden en die ogen waren die koude morgen op de Berlage-brug al lang lergens anders Ergens in de lokkende wereld HP kleurstelling vervaagde Dat nóóit weer", zei Anton Hansen, 1 hy eenmaal op de boot van Sin- ore naar Australië zat. Maar naar- de herinneringen zachter en lier worden, verzwakt het „nooit V" vanzelf. an vergeet hy die dagen in India, l hy nauwelyks meer lopen kon en van moeheid en verschroeid van it nog net naar een in aanbouw de waterput kon wankelen, waar de (tang, verschrikt voor die „onreine dkaard" wegvluchtte en Anton het Ie water in de diepe put. alleen ir tien kon. Alleen maar zien. want kas geen gereedschap om erby te len. Maar toen was er die kluize- f ln zyn hut tegen de rotswand, as kroezen en schalen Anton niet ■•ht aanraken, maar die water in tot een kom gevormde handen t en hem een soort pannekoek toe- •ok vergeet hy dat teleurstellende Oblik. toen hy met een pracht van aanbevelingsbrief in het paleis van Maharadja van Poona stond en de baradja gestorven bleek te zyn. Met Dte gebaren verbrandde de Moeder de Maharadja op een altaar de i. zodat haar zoon hem „lezen" gaf Anton een slap handje, een I kopje thee en liet hem gaan. pn vergeet hij die grote schrik toen k.i markt in Bazra al zyn geld ge- fen bleek te zijn en ook die dag, toen zo'n fyne, nieuwe broek met grote ken had laten maken en vrome pel- lis op een Mekka-bootje die broek zo fyn vonden, dat ze 'n inpikten. •on vergeet hy de dysentherle, de pamheld. het heimweeen het tiblik. dat hy de verlovingsring, die aan een touwtje om zyn hals droeg. I tft losmaken en ver wegbergen om- [zljn meisje hem afgeschreven had. „Waar ga jij naar toe?" ik de contouren van de herinerin- verzachten, herinnert hy zich al- >de grote avonturende goed- d van de mensen, het machtige B-schap, de prikkelende hunkering lz de verte. Zoals die dag. waarop de schrijver Den Doolaard met zyn vrouw in de auto door Joego-Slavië reed en net te mymeren zat. dat er tegenwoordig zo weinig ondernemingslust in de jongelui zat. toen hij dat kleine figuurtje op de weg zag lopen met een vlaggetje op zyn ransel, dat zeer bekende kleuren en banen had De remmen knarsten en Den Doolaard vroeg, met zyn hoofd uit het portierraam: „Waar ga jy naar toe?" „Naar Australië", zei Anton met een glimlach en toen zat hy al achter in in de kussens geleund, op weg naar Athene. In Belgrado, waar hy by een bekend doktersgezin logeerde, kwam iemand van het Secretariaat van Tito aan de deur of die avontuuriyke Hollander, die voor vele buitenlandse kranten al frontnieuws was geweest, een bezoek aan Tito wilde brengen. Maar Anton moest „nee" zeggen, want Den Doolaard ging verder en Anton wilde mee. Op een slechte, bochtige weg werd Den Doolaard nevelblind en Anton nam het stuur over. Hy vertelde op dat moment maar niet. dat hy niet langer dan drie maanden een rybewys had en haalde met een stalen gezicht de wonderiykste huzarenstukjes uit. „Ha, die Piet" De Syrische woestyn kwam hy op een goedkope manier door, Het kostte hem maar f. 25 per luxe autobus, om dat hy bereid bleek onderweg de lunch pakketten uit te delen. Een werkje, waarvan Anton heus niet ln een rust huis heeft behoeven uit te rusten, al was het bezwymend heet. In Damascus ontmoette hy prof. Lief- tinck, die bekende, dat hy ernaar ver langde eens zelf zo'n reis op deze ma nier te kunnen maken. We zouden zeg gen: wat lét hem? Anton kwam in Bagdad aan met een tropenhelm op zyn hoofd en een bont- jaeket om zyn vermagerde lichaam. De Arabieren hebben daar wel even vreemd Anton Hansen (rechts) in Bombay, waar hij tijdelijk bij Werkspoor" werkte

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11