LEIDSCH DAGBLAD m Nieuwe druk van Moskou op Parijs Russische propaganda-nota tegen oorlog met chemische wapens WEERBERICHT President van Nicaragua wil met collega van Costa Rica duelleren ■M West-Duitsland heeft een ernstig tekort aan wisselgeld Begrafenis van Graziani in Rome werd fascistische demonstratie Geheim atoomtlocument gestolen uit regeringsbureau in Londen 93ste Jaargang VRIJDAG 14 JANUARI 1955 No. 28423 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; 10,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nog steeds: De Pctrijse accoorden De Sovjet-Unie heeft de landen van het Verdrag van Brussel: Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg gewaarschuwd, dat parlementaire goedkeuring van de Parjjse overeenkomsten, waarby West-Duitsland bewapend wordt, in stryd is met het Protocol van Genève uit 1925, waarin het gebruik van gifgas en bacteriologische oorlogvoering worden verboden. De waarschuwing is vervat in nota's, die Donderdagavond in Moskou aan de diplomatieke vertegenwoordigers der genoemde landen, tevens ondertekenaars van het betrokken protocol, zijn overhandigd. Tot de 44 ondertekenaars behoren onder meer ook dc V. S. en Duitsland. De Sovjet-Unie zelf tekende in 1928. (Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg vormen samen de orga nisatie van het Verdrag van Brussel, welke krachtens de Parijse overeenkomsten wordt uitgebreid met West-Duitsland en Italië). In de nota's verklaart de Sovjet-Unie, dat het Verdrag van Brussel „voorziet In voorbereiding tot een chemische en bacteriologische oorlog, hetgeen ln strijd ls met de bepalingen van het Geneefse protocol". Westelijke waarnemers in Moskou zien de Russische nota als een nieuwe poging om druk te oefenen op Frankrijk in de hoop, dat de Parijse overeenkomsten alsnog zullen worden verworpen. De Franse Raad van de Republiek (Senaat) moet de verdragen namelijk nog ratificeren. „Maar, niettegenstaande dit. voorzien de Parijse overeenkomsten er in, dat de partijen aangesloten bij de West-Euro- pese oorlogsalliantie zich voorbereiden op een chemische en bacteriologische oorlogvoering door dergelijke wapens op te slaan ten behoeve van hun strijd krachten". Schenking Geneefs Protocol Krachtens de Parijse overeenkomsten zal West-Duitsland worden voorzien van chemische, bacteriologische en atoom wapens, aldus de nota's, waarin speciaal wordt gewaarschuwd voor het gevaar, dat dergelijke wapens ter beschikking van West-Duitse strijdkrachten zouden komen. De Westerse landen dragen een ern stige verantwoordelijkheid door de schending van genoemd protocol, aldus de nota van Moskou. Het Geneefse protocol heeft ln belang rijke mate bijgedragen zo zegt de nota verder om het gebruik van chemische en bacteriologische wapens in de tweede wereldoorlog, zelfs door de regering van Hitier, te verhinderen. Veteranenlegioen tot regering: „Geen verraad aan AmbonezenV* De afdeling Amsterdam van het Veteranenlegioen Nederland heeft een telegram aan de Nederlandse regering gezonden, waarin zij „voorbrenging van de kwestie Republiek der Zuid- Molukken bij een Internationaal Ilof van Justitie" eist en wel op grond van schending van artikel 2 van het Unie- statuut. In het telegram spreekt de afdeling over de laatste kans om het Nederland se volk tegenover het forum der vrije wereld te rehabiliteren van verraad aan Ambonezen door ons aangedaan. Zij stelt de Nederlandse regering „bij blij vende passieve houding volkomen mede verantwoordelijk voor alle gevolgen, die Indonesische terreurdaden tengevolge zullen kunnen hebben" en verzoekt de re gering „als oud-strijders, die 't leven veil hebben gehad voor het Koninkrijk der Nederlanden, eergevoel te laten preva leren boven financieel gewin". Vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig wind en opkla rend maar plaatselijk vorming van mist. Later zwakke tot matige naar Zuid-Oost klampende wind en toenemende bewol king met kans op sneeuw. Vannacht matige, hier en daar mogelijk strenge vorst. Morgenmiddag over het algemeen lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur) Opklaringen en vorst Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht trok een kleine depressie door het Engelse Kanaal en België naar het Oosten. De depressie voerde aan zijn zuidflank warme lucht met temperaturen van 12 tot 14 graden naar Frankrijk. Meer naar het Noorden gleed deze warme lucht op tegen de daar aanwezige koude lucht Dit veroorzaak te ln ons land op uitgebreide schaal sneeuwval. De meeste sneeuw lag van ochtend in het Zuiden. Woensdrecht meldde om 7 uur 14, Vlissingen 12 cm. De warme lucht slaagde er in de loop van de nacht in tot het uiterste Zuid- Oosten van ons land door te dringen. De sneeuw ging daar over in regen en de temperatuur steeg er even tot 4 gra den. In verband hiermede lag er op het vliegveld Zuid Limburg maar 2 cm. Achter de wegtrekkende depressie om begon vanochtend in Engeland de lucht druk snel te stijgen. Dit had tot gevolg, dat bij ons de wind geleidelik naar het Noord-Oosten tot Noord ging draai en en de koude lucht weer naar het Zuiden terug begon te vloeien. De komende nacht zal het weer in ons land onder invloed staan van een rug van hoge druk. Er zal daarom weinig wind zyn mede als gevolg van het aan wezige sneeuwdek kan dan plaatselyk matige, of zelfs strenge vorst voorko men. Een nieuwe storing is van de Oceaan onderweg, zodat er geen vorstperiode voor de deur staat. 15 Januari Zon op: 8.44 uur: onder: 16.59 uur. Maan op: 0.44 uur: onder: 11.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.51 en 20.10 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Moskou is er naast In Londen wordt er op gewezen, dat West-Duitsland volgens de overeenkom sten van Parijs niet zal worden toege staan bacteriologische of scheikundige wapens te vervaardigen en dat de raad van ministers der West-Europese Unie kan beletten, dat de Bondsrepubliek der gelijke wapens uit bet buitenland ont vangt. Men beschouwt in diplomatieke krin gen in de Britse hoofdstad deze jongste Russische nata als de zwakste der Rus sische pogingen van de laatste tijd, om bekrachtiging door Frankrijk van de overeenkomsten van Parijs tegen te gaan. Mensen vissen met een „D" De Britse marine heeft een nieuw apparaat voor reddingswerk op zee ont wikkeld. Het is een soort net in de vorm van een hoofdletter ,D' dat door een hefschroefvliegtuig wordt gesleept en waarmee schipbreukelingen letteriyk uit het water opgevist en aan boord gehaald kunnen worden. Met dit net denkt men vooral uitge putte of gewonde drenkelingen te kun nen redden Kersenbomen bloeien aan voet van Pyreneeën Terwül vele delen van Europa geteisterd worden door overstro mingen als gevolg van smeltende sneeuw en door ijzel (zie elders in dit Blad) staan in de buurt van Pradès in het Franse departement „Oosteiyke Pyreneeën" door het zachte weer kersen- en abrikozen- bomen nu reeds ln bloei! Radio-Moskou meldt, dat het op de Krim zo warm en zonnig is, dat men in sommige districten reeds met de lentezaai van granen is be gonnen. De warmtegordel breidde zich Donderdag uit tot de Zuid-Oe- kraine. de Kaukasus en de Cen- traal-Aziatische republieken. In Werchojansk in Slberie werd ech ter een temperatuur van 54 graden Celsius onder het vriespunt geme ten Operette in Mid den-Amerika President Somoza van Nicaragua heeft Donderdag voor dc tweede maal president Figueres van Costa Rica uitge daagd om aan de grens van de twee lan den een duel met revolvers uit te vech ten (Zyn eerste invitatie deed hij een dag eerder). „Het is niet nodig het bloed van onschuldige mensen te ver gieten", zo verklaarde Somoza, die een vijand van Figueres is. De president van Costa Rica, Figueres, heeft de beschuldiging uitgesproken, dat zyn land is aangevallen door .Nicara guaanse avonturiers gesteund door Ve- nezolaans kapitaal". In een telefoonge sprek met een correspondent in Bogota, hoofdstad van Columbië, zei de presi dent: „Je kunt er zeker van zyn dat de inval niet zal slagen want we beheer sen de toestand volkomen". Een correspondent van de „New York Times" meldde gisteren uit het hoofd kwartier van het Costaricaanse leger nabij Villa Quesada, dat de regering slechts ongeveer 300 man troepen in het veld heeft gebracht tegen de rebellen, wier aantal op niet meer dan honderd wordt geschat! Hü seinde voorts, dat het hoofdkwartier tweemaal was aange vallen door snelle, tweemotoi ige vlieg tuigen. De Costaricaanse afgevaardigde by Ver. Naties verklaarde Donderdag tele fonisch van president Figueres verno men te hebben, dat by de geslaagde te genaanval van de regeringstroepen op Villa Quesada 25 opstandelingen gevan gen genomen zyn. De ambassade van Costa Rica in Washington deelt mede, dat in de nacht van Donderdag op Vrydag de Costari caanse steden Liberia (3000 inwoners) en Revia (6000 inwoners) door vliegtui gen zyn gebombardeerd. De commissie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten is Donderdagmiddag uit Panama in San Jose, de hoofstad van Costa Rica aan gekomen. De ccmmisieleden werden ont vangen door Costaricaanse autoriteiten en luide toegejuicht door een grote me nigte. De organisatie van Amerikaanse sta ten maakte Donderdag in Washington bekend, dat dezelfde dag nog vliegtui gen met waarnemers boven Costa Rica en Nicaragua zouden gaan patrouilleren. De Costaricaanse ambassadeur in Me xico heeft aan de pers medegedeeld, dat de regering van zyn land de diploma tieke betrekkingen met Nicaragua niet heeft afgebroken, zulks om haar vreed zame bedoelingen aan te tonen. „Hè...! V laat een steek vallen!" i wandeling zich al niet mee be- ...Waar zwanen op de dagelijkse moeien Waar blijven de Pfennige De West-Duitse minister van Finan ciën, dr Fritz Schaffer, is op zoek ge gaan naar Pfennijrmuntcn, de onooglijke koperkleurige geldstukjes, die het klein ste wisselgeld van de weer harde Duitse Mark vormen: 1.3 milliard munten van één Pfennig zijn in de laatste jaren ge slagen en het grootste deel daarvan schynt in een bodemloze put te zijn ver zonken. Winkeliers houden er speciale bonbons en caramels als wisselgeld op na. omdat zy een permanent gebrek aan klein geld hebben!! De vier Duitse munten slaan in drie ploegen zoveel Pfennige als zij kunnen, maar het gebrek neemt nog altyd toe! Daarby neemt de minister van Finan ciën een muntverlies cp de koop toe. v.ant sedert de laatste loonsverhogingen ligt de kostprys van een Pfennig tegen woordig boven zyn nominale waarde. De koperwaarde is heel gering en men kan zich daarom niet indenken, dat er echte Pfennig-hamsteraars aan het werk zyn. Anders is dat by het twee- Pfennigstuk, dat een zo hoog koperge halte heeft, dat men zich kan inden ken, dat het wordt bewaard door lieden, die hopen, dat een nieuwe Korea- ..boom" nog eens een koperhausse zal veroorzaken. De twee-Pfennig-stukken zyn dan ook vrywel geheel mt de cir culatie verdwenen. Voorzover zij niet in oude sokken zitten heeft de over heid ze wyselijk maar ingenomen. Voor de Pfennig-malaise heeft men met dat al nog geen deugdelijke verkla ring gevonden. Het lek is nog niet ge vonden. Misschien legt de Duitse jeugd een overdreven spaarzin aan de dag en zy is dan ook in de school al opgeroe pen haar spaarpotten op gezette tijden om te keren. Ook de grote wisselmunten gaat het niet veel beter. De minister van Finan ciën heeft nu reeds zoveel laten slaan als hy wetteiyk kan, nameiyk voor twintig Mark per hoofd der bevolking. Hy staat nu voor de noodzaak een speciale vergunning te vragen om per man nog tien Mark wisselgeld meer te laten maken. Afgezien van het sterk koperhoudende twee-Pfennig-stukje heeft men slechts voor de verdwyning van de „Groschen", het Duitse dubbel tje. een redelyke verklaring gevonden. De celuksautomaten. die in alle Duit se café's zyn opgesteld slikken enorme hoeveelheden „Groschen" en zy wor den zo zelden leeg gehaald, dat bU voortduring een veel te groot aantal van deze munten uit de circulatie is. Een verklaring, waarom de Duitsers zozeer od hun Pfennige gebrand ïyken. is wellicht het feit. dat zy by al Ivm welvaart niet meer zo erg op de .Pfennig" zyn! ln dc nacht van Woensdag op Donderdag liep 't Noorse stoom schip ,.G att" op de Zuiderpicr bij Hoek r. Holland. De bemanning werd deels door de reddingboot ..Directeur A. J. M. Goudriaan" deels door een helicopter van de Marine Lttchfv.- dienst. in veilig heid gebracht. Aere-Photo ..Ne derland" maakte deze fraaie op name van 't'schip in zijn benarde positie. Zwarthemden bij de ingang van kleine kerk In een kleine kerk in Rome heeft een groot aantal pers«.~c.i gisteren met fas cistische leuzen en de fascistische groet uitgeleide gedaan aan ex-maarschalk Rodolfo Graziani. de laatste belangrijke figuur uit het „Mussolini-tydpcrk". Ongeveer 150.000 Italianen drongen samen rond de kerk, waar by dc ingang nco-fascistische zwarthemden stonden opgesteld. De politie vormde een cordon rondom de kerk. Een negersoldaat, die onder Graziani in Afrika had gediend, wierp zich op de lykkist en moest met geweld worden verwijderd. De lykkist was bedekt met de Italiaanse vlag, waarop de maar- schalksmuts van de overledene was ge legd. Rondom de kist lagen ongeveer vyftig grote kransen. De begrafeniskosten werden gedragen door de neo-fascistische „Socialistische Beweging", waarvan Graziani ere-voor- zitter is geweest Het vicariaat van Rome had toestem ming geweigerd om de begrafenisplech tigheid te houden ln de basiliek van de Heilige Maria van de Engelen, een van de grootste kerken in Rome. Toen de lykkist de kcrlc werd uitge dragen, vormde de menigte een processie van ongeveer twee kilometer lengte, het fascistische lied „Giovinczza" werd ge zongen en het „Romeinse lied" als be grafenis hymne. Onder de waakzame ogen van de politie trokken de belangstellenden vervolgens naar een groot plein, waar zij werden toegesproken door een neo-fascistlsche leider. Graziani. eens onderkoning van Ethi opië. stierf twee dagen geleden in de ouderdom van 72 jaar. Dief liet geen enkel spoor aeliter Het Britse Labourblad „Daily Herald" maakte vanochtend onder een enorme kop de diefstal bekend van een geheim atoom-document uit een regeringsbureau in Londen. Het betreft gegevens over het gebruik van atoomenergie voor industriële doeleinden. Dc diefstal zou Woensdag zUn gepleegd. Twee andere Britse bladen ïaken ook melding van de diefstal. Een officiële bevestiging was niet te krygen. Het document zou zich bevonden hebben in de actentas van „een man met een titel". De tas was uit zyn kantoor verdwenen. Slechts enkele personen wisten van het bestaan van het document af. Volgens de „Daily Herald" heeft de dief geen sporen nagelaten. Er is geen spoor van inbraak en niets is in het kantoor overhoop gehaald. Britse agenten in het buitenland, aldus het blad, hebben opdracht te onderzoeken of het rapport misschien in handen van een vreemde mogendheid is gekomen. Aanslagen te Groningen Een dader gevlucht en een gepakt Een tot nu toe onbekende jongeman heeft 's avonds een aanslag gepleegd op een bewoner van het Zuiderpark te Groningen. Deze bewoner stapte om ongeveer halfaeht In zyn auto en werd. toen hij wilde wegrüden. met een hard voorwen» op het hoofd geslagen. On middellijk verdedigde de aangevallene zich door de aanrander bij de ke-l te grijpen. Er ontstond een worsteling en d« aangevallene verloor het bewust zijn. De dader is er vandoor gegaan en is tot nu toe spoorloos. Het slacht offer maakt het thans redelijk wel. Het motief van de aanslag is vermoe delijk roof, hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat. Voorts heeft 's n-achts een 40-J. Gronin ger in de Sledemennerstraat te Gronin gen een aanslag gepleegd op een vrouw van middelbare leeftijd. De man had zich ai de hele avond in de buurt van het huis der vrouw opgehouden en poogde ln contact te komen met de dochter. Toen moeder en dochter zich in de nacht om halfeen op straat bega ven, stoof hy op hen toe en stak de moeder met een mes ln het boven lichaam. De diader is door de politie ge grepen en opgesloten. Meisje viel uit rijdende auto Bestuurder reed door Een 17-jarig meisje uit Rotterdam Is op de Ryswykscwcg uit een rydende auto gevallen. Zy was uit Rotterdam meegelift en zeide op dc RUswyksewer tegen dc bestuurder, dat het zo tochtte in de wagen. Deze wees er haar op, dat het portier niet goed gesloten was. Het meisje opende toen het portier om dit met een smak dicht te doen. doch viel daarby uit de auto. Zij bekwam schaaf wonden. doch is ter observatie in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag op genomen. De bestuurder reed door..^

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1