Dr P. H. Pott directeur Rijksmuseum voor Volkenkunde Jongste der Nederlandse Rijksmuseuin-direeteuren Marinierskapel in uitstekende vorm Prachtig geschenk voor de Martha-Stichting te Alphen Demonstratie-Avond Allernieuwste Wasmachines LANGEZAAL 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 11 Januari 1955 Tweede Blad No» 28420 Opvolger prof. dr G. W. Locher Bij K.B. is met ingang van I Januari j.l. als opvolger van prof. dr G. W. Locher benoemd tot directeur van het te Leiden gevestigde Rijksmuseum voor Volkenkunde dr P. H. Pott, thans conservator aan dit museum voor het Indische cultuurgebied. Dr Pott is 36 jaar oud en daarmede de jongste directeur van de Nederlandse Rijksmusea. Dr P. H. Pott werd op 3 October 1918 te Groningen geboren, waar hy ook het lager- en middelbaar onderwijs volgde. Na ,n Kampen de opleiding tot reserve- officier te hebben gevolgd, werd h,j in 1938 aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar. In dat jaar ving hij zijn studie in de Indologie aan de Rijks universiteit te Utrecht aan. Deze stu die werd herhaaldelijk onderbroken door oproepingen voor actieve militaire dienst. Na de oorlogsdagen in Mei 1940 kon de heer Pott zijn studie betrekke lijk spoedig voortzetten om deze kort na de oorlog te beëindigen. In October 1946 promoveerde hij cum laude tot doc tor in de letteren en wysbegeerte aan de Ryksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift getiteld „Yoga en Yantra in hunne betekenis voor de Indische ar- chaeologie". Kort daarop werd dr Pott aangesteld tot conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, na eerst korte tijd als conservator verbonden te zijn geweest aan het Instituut Kern te Leiden. In 1952 werd dr Pott door een sub sidie van de Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder- 7oek in staat gesteld een studiereis te maken in India en het Indo-Tibetaans grensgebied om een onderzoek te doen in aansluiting op door hem in zijn proefschrift ontwikkelde theorieën. Tijdens deze reis van ongeveer negen maanden bezocht hjj vele oudheidkun dige monumenten, objecten en musea, over geheel India verspreid, terwijl hij een aantal kleine expedities maakte in het berggebied van 'limalaya. Hij bezocht verschillen»' "ine Lamaisti- sche kloosters en wc-'l daarbij een maal een uitzondering voor een blanke in staat gesteld om een echte rituele duivelsdans te zien en deze te verfilmen. Over deze tochten en zijn ervaringen heeft hij in de laatste jaren tal van lezingen gehouden en een publicatie over het door hem verzamelde weten schappelijke materiaal is in voorberei ding. Behalve zijn proefschrift publiceerde hij vele artikelen zowel in vaktijd schriften als in dag- en maandbladen, terwijl in 1951 van zijn hand een inlei ding voor de Tibetaanse verzameling van het Rijksmuseum voor Volkenkunde verscheen, dat als een handboek voor De brand in de Burchtsteeg BUURTBEWONERS BRACHTEN SPONTAAN f. 300.— BIJEEN De brand in de Burchtsteeg. die zulk een tragische afloop had voor de familie Cornelisse. heeft de buurtbewoners een financiële steun-actie op touw doen zet ten. Deze spontane geste heeft momen teel reeds f. 300.— opgebracht. In verband met het feit. dat de familie Cornelisse. die vrywel alles kwijt is. maar zeer laag verzekerd is, hebben de heer J. van Leeuwen, eigenaar van „Den Burcht" en mevr. De Rijk van het Boe el goedhuis in de Burchtsteeg 7, het Initiatief genomen om deze actie een wat ruimere spreiding te geven. Met Ingang van vandaag liggen bij deze ini tiatiefnemers lijsten. waaroD men voor een gift t.b.v. dit gedupeerde gezin kan Intekenen. KORTSTONDIGE IJSPRET VAN BAKFIETS Gistermiddag tegen één uur vond de bestelfiets van een melkslijter het ijs van de Boshuizerweterlng er te aanlok kelijk uitzien om niet even een tochtje te wagen. Waarschijnlijk door de wind reed de wagen zonder bestuurder van de Staringkade het ijs op. dat echter niet tecen de vracht bestand bleek. De wagen zakte door het ys en de kostbare inhoud ging verloren. VERZOEK VOND GEHOOR De heer S.. die in de nacht van Za terdag op Zondag op de Hogewoerd het slachtoffer werd van zün eigen hulp vaardigheid doordat hij in de haast om een kraamvrouw naar het Acad. Zieken huis te brengen, zijn actetas. inhouden de o.a een fototoestel, verloor, heeft succes gehad met zijn verzoek in ons Blad om hem niet de duperen en het verloren voorwerp terug te bezorgen. Disteravond kwam de eerlijke vinder het kostbare toestel terugbrengen. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN WEER BIJEEN Voor de Leidse Amateur-Fotografen Vereniging sprak gisteravond in „De Doelen" de heer Dolling van de Ilford Foto N.V. over het gebruik van Multi- grade-vergrotingspapier. Eerst gaf de spreker een uiteenzetting jver de werking van het papier en de daaraan verbonden voordelen. Met het vergrotingstoestel van een der leden demonstreerde de heer Dölling daarna op overtuigende wijze de moge lijkheden van dit onder fotografen veel besproken papier. Van één negatief wer den zes verschillende vergrotingen ge maakt met ook werkelijk zes verschillen de gradaties en van een uitermate con trastrijk negatief kwam ook nog een draaglyk positief. En dat alles met drie filters, die de kleur van het licht wijzi gen. Door het gebruik van twee filters ïver elkaar, krijg» men de tussen hard. middel en zacht" liggende gradaties. De voorzitter, de heer J. G. Gompel- man. dankte de heer Dölling voor zijn uiteenzetting en de met veel aandacht gevolgde demonstratie. Ter gelegenheid van het 15-Jarig be staan van de Voetbalvereniging „Leiden" houdt deze vereniging op 18 Januari een feestelijke bijeenkomst in de ontspan- hlngszaal van de H.C.W. en de N.E.M. In de gistermiddag gehouden verga dering der afd. Letterkunde van de Ned Akademie van Wetenschappen heeft de Leidse hoogleraar prof, dr M. David enige mededelingen gedaan over „Adoptie in het oude Israel". de Tibetaanse kunst en iconografie kan worden beschouwd In 1948 organiseerde hij de tentoon stelling „Goden en Demonen van Ti bet" in dit museum, waarvoor in ruime kring bijzonder giote belangstelling be stond. Tijdens deze expositie lichtte hij aan de hand van een m:t zorg gekozen collectie Tibetaanse sohilderingen en bronzen de door hem in zijn proefschrift naar voren gebrachten "theorieën toe aan een ruimer dan zuiver wetenschap pelijk Ingewijd publiek. NIEUWE INZICHTEN Dr Pott heeft zich veel bezig gehou den met vraagstukken betreffende de museumadministratie en -inrichting en heeft op dat gebied ook cursussen ge geven In 1950 versoheen van zijn hand een boekje getiteld „Richtlijnen en wen ken voor het administratief beheer van museumverzamelingen". waarin hij denkbeelden uiteenzette en verdedigde, welke hij in de afgelopen jaren ook reeds in Leiden nastreefde en verwe zenlijkte. In het bijzonder hield hy zich bezig met de technische problemen van exposities. De betrekkelijk jeugdige leeftijd van de nieuwe directeur, die de jongste di recteur der Nederlandse Rijksmusea is, typeert de ontwikkeling van het museum wezen in de afgelopen tientallen jaren. Steeds meer immers, zo vertelde dr Pott ons, ontwikkelde dc musea zich van pak huizen en depots van wetenschappelijk onderzoekingsmateriaal tot opvoedkun dige en algemeen culturele instellingen ten behoeve van het publiek naast hun wetenschappelijke functie. Ook het Mu seum voor Volkenkunde heeft zich in dc laatste decennia steeds meer op de openbare functie der verzamelingen ge richt en men streeft naar een zo goed mogelijk contact met het grote publiek. Dit wordt o m. bevorderd door attrac tieve exposities en rondleidingen die be paalde gedeelten van het bezit der mu sea tonen. Op den duur is het zelfs mo gelijk, dat men bepaalde kunsttechnie ken van andere volkeren in de musea gaat nabootsen, niet teneinde namaak- materiaal te krijgen, doch naast de pro ducten van andere volkeren ook de ar beid te tonen die er aan ten grondslag ligt. Dr P. H. Pott Deze nieuwe Inzichten omtrent mu seuminrichting en -taak brengen echter tevens omvangrijke nieuwe problemen mee. De aanvankelijk voor de oorlog ideaal schijnende outillage en inrich ting van het Museum voor Volkenkunde bleek al spcedig na de oorlog niet meer ie voldoen aan de moderne eisen. Al lengs is hier verbetering in gebracht, terwijl de museuminrichting neg steeds verder aan de nieuwe inzichten wordt aangepast. Een belangrijk probleem voor het Leidse museum is het ruimtegebrek, dat door de omstandigheden niet door nieuwbouw kan worden opgelost, maar dat opgelost zal moeten worden door interne reorganisatie met a.ls doel. meer depotruimte vrij te krijgen vcor materiaalexpcsitie. Zo stelt men zich veel voor van tentoonstelling van de kostbare verzameling van scheepsmo dellen, t^ans in depotruimten onderge bracht Deze en vele andere problemen zu"°n dr Pott in de koir'oji-rnn bezig houden. Vooralsnog zal hli daar naast. tot een opvolger gevonden is de leiding over de afdelin^ Indisch cul tuurgebied bliiven behouden. Een lift voor militairen OPNEEMPLAATSEN IN LEIDEN Als resultaat van een door de mi nister van Oorlog verstrekte opdracht aan de Bevelhebbers van land- en luchtstrijdkrachten zijn thans in het gehele land plaatsen aangewezen, waar militairen door automobilisten kunen worden opgenomen. De garnizoenscommandant, lult.- kolonel H. W. Gerth van Wijk. heeft voor de militairen van het garnizoen Leiden als opneemplaatsrn aange wezen: I het Noordeinde bU de Witte Poortbrug. Voor militairen, die op deze plaats van een lift gebruik wen sen te maken, en voor automobilisten, die een militair een plaats in hun auto wensen aan te bieden, bestaat daartoe op werkdagen de gelegenheid van 18.00 —19.00 uur. Op Zaterdag van 13.00— 15.00 en op Zondag van 16.00—18.00 uur; II de Wilhelminabrug (hoek Roomburgerweg) en III Rjjnsburger- weg Ihoek Houtlaan). Voor militairen die van deze opneemplaatsen gebruik wensen te maken, bestaat hiertoe al leen de gelegenheid op Zaterdag tus sen 13.0015.00 uur. Van deze door de garnizoenscomman danten vastgestelde plaatsen heeft de Legervoorllchtlngsdlenst een HJst sa mengesteld. Automobilisten, die bereid zijn militairen mede te njmen kunnen deze lysten by de kantoren van de ANWB en de KNAC verkrygen. Donderdag zal de heer J. Slange. sinds December 1940 bedrijfsleider van het kantoor Leiden van de N.V. Van Gend Loos. het feit herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij deze N.V. als rayonchef van het kantoor Den Haag in d enst trad. De volgende dag is er al weer een zil veren jubileum in de kring van Van Gend Loos. Het !s de heer A F Waas dorp. die dan het feit herdenkt, dat hij vóór 25 jaar werd aangeste'd als chauf feur van het kantoor Leiden. TWEE AANHOUDINGEN Door de Leidse politie werd aange houden een 42-jariee machinebankwe:- ker uit Warmond, die er van wordt ver dacht zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Voorts werd na een aan' n^keliik ee- lukte vlucht aangehouden wegens weer spannigheid een 34-jarige Leidse kabel legger. Steravond N.C.R.V. in Stadszaal Mastklimmen onder leiding van Johan Bodegraven Rectificatie rechtzaak 5!cos In or.s verslag van de civiele proce dure tus;en de heer I. J Sloos en de NV Dagblad Trouw, gepubliceerd in on; blad ;an g'5teren, is een hinderlijke fout gemaakt. In dit verslag wordt en kele malen gespreken over de Zuid Hol landse Uitgeversmaatschappij. Dit moet echter zijn Zu d Hollandse Beiegg-ngs- mratechappij. De Zuid-Hollarjd Uitge- versmaatchappy heeft eeen enkel ver band met de ondernemingen van de hoer Sloos. Bok niet wagen van personeel HCW en NEM Het was gistermiddag een hele drukte op het terrein van de Martha- stichting te Alphen aan den Rijn, en in het middelpunt van de belangstelling stond Kees, de bok, die geduldig voor zijn wagentje stond te wachten op passagiers. Kees en de kinderen waren na de kennismaking al spoedig goede maatjes. Het personeel van de H.GjW. en N.E.M. uit Leiden heeft met dit geschenk aan de Martha-stichting veel eer ingelegd. (Ingez. Med.-Adv.) MORGEN, \Voensdag 12 Januari GRATIS in „CASA CARA" te Katwijk a. Zee om 8.30 uur met de Wasgoed medebrengen. Tijdens de pauze gratis consumptie STILLE RIIN 7 - LEIDEN Een tot de laatate plaats bezette Stadsgehoorzaal was gisteravond niet alleen oor-, doch ook ooggetuige van een Sterarond van de Ned. Chr. Ra diovereniging. Uit de „keuken van de omroep" verscheen ditmaal de popu laire Marinierskapel onder directie van kapitein Gijsbert Nleuwland voor het voetlicht. Een uitstekend geschoold corps, dat vele bekwame solisten in zijn midden heeft. Bovendien was deze avond ook de niet minder populaire Johan Bodegraven in het midden, die met zeer veel enthousiasme en humor het mastklimmen leidde. De avond werd geopend met een in leidend woord van ds K Dronkert. Ge rei. predikant alhier, die nog eens wees op de grote waarde van een Christelijke omroep, waardoor mede de grote blijd schap van een diepe overtuiging van het geloof wordt gediend Hoewel het moei lijk is om vorm te geven aan de ont spanning in de omroep is spreker de mening toegedaan, dat de N.CR.V hierin is geslaagd. De Marinierskapel, deze avond in uitstekende vorm. opende het program ma met een pittige mars. gevolgd door enkele karakterstukjes. welke alle su bliem werden uitgevoerd Na de pauze deed de kapel zich in enige meer popu laire nummers horen, waarbij verschil lende solo-partijen zeer te loven vielen. Het enthousiasme was dan ook zeer groot, hetgeen te begrüpen is. want di recteur Nleuwland heeft „zitn mannen" goed in de hand en weet op muzikaal terrein met deze kapel een goede ho mogeniteit te bereiken. EEN HAM ..VIEL" UIT DE MAST Voor het mastklimmen bevonden zich ditmaal vyf koppels in „de ring". Slechts één daarvan, de gebroeders Favier. die aardrijkskunde hadden gekozen, brachten het tot de ham. terwijl ook de lik-op- stukvraag door hen in de wacht werd gesleept Twee teams het koppel Van deT Horst Kouwenhoven en Groenen dijk/Van Vliet, struikelden op de ham vraag. terwijl de heren Van der Graaf en Brederveld en het koppel De Groot/ Langezaal hrt maar tot de derde vraag brachten. Mede dank zii het enthou siasme. waarmede Johan Bodegraven, die ook na de pauze op vlotte wijze de conference verzorgde dit mastklimmen leidde, hebben mastklimmers en aan wezigen vo'.oa genot°n van dit vraag- en antwoordspel, dat nog altijd een grote attractie bliikt te zün. Ds J. van der Wiel Herv. predikant, d1» het slotwoord sorak. wees op de be langrijke plaats, dl? de radio op het terrein van de ontspanning en vrije tijdsbesteding in ons leven inneemt. Dat ook de N.C.R.V. zich aan het facet der ontspanning en verademing niet ont trekt. stemt tot grote voldoening, vooral door de wijze, waarop deze omroep dit doet. Naast deze ontspanning, brengt de N.CR.V. ook en vooral de boodschap van he: evangelie. Tenslotte wekte ds Van der Wiel de aanwezigen op om de N.CR.V, niet in het luchtledige te laten s'.aan. doch haar te dragen door de steun en sym pathie van zeer velen uit zo verschil lende kerken en kringen. Met het zingen van de „Avondzang" werd deze uitnemend geslaagde Ster avond besloten. Ds Th. Meyer, directeur van de Martha-Stichting maakt een ritje met Kees, de bok. (Foto Lux/Alphen) Het mag wellicht als bekend veron dersteld worden, dat de kinderen vai de Martha-Stichting door het perso neel van de HCW en van de NEM enke le jaren geleden geadopteerd rijn Dat dit niet zo maar een hol gebaar is deze persnnrelseroepen uit b-ide fa- I brieken in de Sleutelstad hebben de Zo werd vorige maand nog het St. kinderen van Alphens grootste gezin I Nlcolaasfeest dank zij een half uur over- reeds enkele malen mogen ondervinden. I werk geheel door deze Leidse werkers bekostigd, waarbij bovendien een grote hoeveelheid speelgoed de kinderen ten deel viel. Het grote Kerstfeest werd op nieuw gefinancierd door de werknemers van de NEM en HCW, die hiervoor zelfs een uur overwerk verricht hebben. Toen de Kernbesturen van beide fabrieken toevallig aan de weet kwamen, dat me vrouw Meijer voor de jongens uit het kinderhuis een bok met wagen zou wil len hebben, was het de voorzitter van de Kern van de HCW, de heer Pauw. die zijn schouders er onder zette en in samenwerking met de mannen van de NEM werd besloten aan deze stille wens van de echtgenote van ds Meijer te vol doen. Het bleek echter lang niet gemakke lijk een goed gedresseerde bok en een bijpassende wagen te vinden. Na enig zoeken vond de heer J. Riethoven in Warmond een dergelijk span. dat goed genoeg geacht werd voor de geadopteer de kinderen. Over de prijs werd men het spoedig eens en zo kon het gebeuren, dat na enig restauratiewerk aan de wa gen gistermiddag door de bestuursleden, de heren S. v. d. Wetering. 2de voorz Kern HCW en C. Brussee lid van deze kern en de heren G van Kalkeren voor zitter van de Kern van de NEM en M. Deroge secr. van deze Kern het span in i Alphen aan de kinderen overhandigd I kon worden. Het was de heer S. v. d. Wetering die j r.amens beide groepen sprak in de plaats van de heer Pauw. die helaas dit I gebeuren niet kon bijwonen wegens ziekte. De heer v. d. Wetering wees er op. dat het personeel zowel van de HCW als de NEM het zich als een eer rekenen op gezette tyden eens voor een extra cadeau te zorgen voor de Jeugd van de Martha-Stichting. Dank bracht spreker ran de heer Pauw voor diens energiek streven dit doel te bereiken waarbij hij het betreurde, dat deze nu niet zelf hier bij kon zijn. Met de wens. dat de klnde- -en veel plezier van bok Kees en de wa gen zullen hebben werd het span door ds Meijer gaarne aanvaard, die namens de glunderende kinderen grote dank bracht voor het fraaie geschenk. Ook de toezegging, dat de stal voor „Kees" ge bouwd zal worden door de firma Bik en Bredeveld werd in dank geaccepteerd Hoewel het weer niet bepaald aanlok kelijk was. rustten de knapen natuurlijk J niet voor allen om de beurt een ritje het wagentje gemaakt hadden Do- miné Meijer probeerde als eerste zijn ("uurkunst met Kees die zich zeer ge- 1 willig toonde en met het grootste ge mak de wazen door het grind trok. Kees heeft voorlopig een plaats gekre gen in de stal van het Pav'ljoen in af wachting van zijn eigen definitieve wo ning. Na afloop van de overdracht verza melde men zich nog in de pastorie, waar onder het gebruik van een kopje koff'e reeds weer nieuwe plannen wer den besproken Uit dit onderhoud ls dul- deiyk geworden, dat daar In Leiden vele henderden harten warm kloppen voor de kinderen in de Martha-Stic.iting en dat deze op hun beurt voor deze groei ende band zichtbaar dankbaar zyn. OEGSTGEEST Dubbele botsing te Oegstgeest Op de Rhyngeesterstraatweg, nabij de Dulnxichtstraat. heeft hedenmor gen een aanrijding plaats gehad tas sen een tankauto en een bus van de N.Z.H.V.M. De tankauto reed in de richting van het Oude Dorp en moest een handwa gen passeren, die aan de rechterkant van de weg stond. Daartoe week de chauffeur naar links uit, doch juist op dat moment naderde uit tegenoverge stelde richting een bus van de NZH VM„ die uit Voorhout kwam De chau- feur van de bus meende dat de tank auto wel zou wachten, doch daarvoor was deze reeds te ver naast de handkar gekomen. Een aanrijding was toen niet meer te vermyden. Beide chauffeurs weken uit naar de linkerzijde van de weg, gezien vanuit de richting Leiden, en botsten daar tegen elkaar op. De bus werd zwaar beschadigd en enkele pas sagiers. meest scholieren, liepen lichte verwondingen op Onmiddellijk werd een andere bus ge vraagd voor het verdere vervoer van de reizigers en een personenauto voor het vervoer van de licht gewonden. De per sonenauto werd achter de reservebus geparkeerd. Toen de chauffeur van de bus zijn wagen wilde doen vertrekken, reed hij even achteruit om ruimte te krijgen Daardoor werd de personenauto aangereden, die vrij ernstig beschadigd werd De bus werd slechts zeer licht be- schadlzd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor bij deze tweede bot sing. daar de chauffeur ran de perso nenauto zich niet in zijn wagen bevond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Aagje dr van A. Struljk en W Griek- spoor. Pleter. zn van W. v. Vliet en G. Flllppo, Cornells, zn van C. v. Rijn en L. v. Duljn; Ntcolaas. zn van A v. den Eljkel en E. Tlsseur; Leonardus. zn vaa O L. Borst en A H. ran Wijk: Kees. zn van H. P. v. Gemert en G. C v. Dijk; Dirk, zn van D v. d .Mei) en J. Vulperhorst; Dirkje, dr van J. Varkevlsser en L Hartevelt. Abra ham Pleter, zn van J B OliJ en S. Slin gerland: Job Jasper, zn van J. Wolfslag en C. Mol; Relnler, zn van R. van Aalsburg M. M C. van Klinken. GETROUWD: OVERLEDEN: H. T Dams te man. 80 Jr; E Spier. man. 6 Jr. S Aigera. man, 82 Ir; M. Verloop, rouw. 73 jaar Vrouw hing twee dagen aan bovenbalcon Een vrouw heeft twee dagen aan een haak van een balcon gehan gen van de beroemde toren van het Piazza del Comune plein in Cremona iItalië). De 47-jarige me vrouw Bellonl klom naar de top van de toren om het uitzicht te be wonderen. toen zij halverwege bü een omloop kwam te vallen, uit gleed. met haar hoofd tegen de ste nen viel en van de balustrade gleed doch als door een wonder aan een krul v#n het ijzeren sierwerk bleef hangen met haar overjas, die haar gewicht kon verwerken. Twee hele dagen heeft mevrouw Belloni in haar netelige positie doorgebracht boven de duizelingwekkende diepte van het genoemde plein totdat twee jongetjes, die de toren beklommen haar aantroffen. Zij leed aan een shock en had ernstige koude gevat en moest ogenblikkelijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. BEURSOVERZICHT VASTE STEMMING Amsterdam, 11 Januari De belangstelling van de beurs con centreerde zich by opening vooral op de Philipshoek, waar de nieuwe aandelen «niet winstgerechtigd over 1954) voor het eerst verhandeld werden. Als eerste notering kwam 325 uit de bus, enige punten hoger dan op basis van de slot- notering der claims viel te becijferen. De koers fluctueerde daarna tussen 324 4 en 337 V, slot 320 >4. De oude aandelen, waarop nog het slot- dividend over 1954 moet worden gede clareerd golden 335 4 (332). Daarnaast polsten de beursbezoekers elkaar hoe het stond met de belangstel ling voor de nieuwe Staatslening, waar op vanmiddag de Inschrijving open staat. „De animo blijft ver ten achter by die voor de vorige Staatsleningen" was het meest gehoorde commentaar. Veel aandacht eiste de Scheepvaart sector op, voornamelijk wegens aanko pen voor buitenlandse rekening. Scheepvaart Unie. nog steeds het meest verhandelde fonds, kwam van 164 op 166. De overige courante scheep vaartpapieren circa 1 punt beter. Voor de internationale industrieeën was de stemming vry vast. Kon. Olie kwam van 5514 op 556, AKU opende aarzelend op 316 maar ging daarna naar 320 <3154 Unilever verliet de markt op 3844 <3834). Cultures deden wederom weinig van zich spreken. Over het algemeen bleven de hoofdfondsen een fractie bi) gisteren ten achter. Beurs van Amsterdam Dinsdag 11 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (34) 102 Grootboek obl101% 101 Ned. '51 34 101% 102 Ned. '53 3% 101 101)1 Ned. '48 3V* 1004 100% Ned. '54 3 Vi 100% 100 Ned. '47 3 4 3 100ft 100% Dollarlng '47 3 98'1 98Vi Investerlngscert. 3 1014 1014 Ned. 62-64 3 101% 101A Indië -37 A 3 99% 99A Grootboek '46 3 99% 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 57 59% Nat. Handelsbank 155% 156 Ned. Handelmi)214% 214% AKU3154 319% Philips 330 335V« Unilever 383 383% Wilton Feyenoord 214 2144 Billton 2de r297 299 4 Kon. Olie f.50.— 274 275 4 Kon. Olie 551% 5554 Amst Rubber 110% 108% Holl. Amer ljjn 187 187 Kon. Ned.Stoomb. 194% 194 Ned Scheepv. Unie 164 165% H.V-A143% 142% Java Cult574 56 Deli MIJ130% 130U Senembah96% 96 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 4 3 100% 100% Den Haag 1937 I 3 101 Leiden 1947 100% R'dam "37 I III 34 101% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105 1044 Premieleningen A'dam '51 24 1294 1294 Eindhoven '54 24 107% 107% Enschede '54 24 108% 108% Den Haag '52 I 24 129)» 130 idem II 24 1284 129 R'dam '52 I 24 1264 1264 Idem n 24 130% 130% Utree»-24 125 123% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd. Bank 249% 250 Rotterd. Bank 2334 233 Twentsche Bank 230 232 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir fabr 2424 2464 Kon. Ned. Grofsm 148 Rott. Droogd. Mi). 495% 498 4 Tieleman en Dros 54 54 Zwanenb. Organon 250 254 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 1054 1034 152, 1514 Diversen Albert Heyn 248 B 249% Ned. M. Walv Vrt. 86 86% Spoorwegen Dell Spoorw My. 274 274 Amerlk. fondsen 48)1 50)| 60exd. 58A Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V. K. 10/1 Holl. Constructie 3324 Int. Kunststof!. Ind. 82G3. 824 Kon Ned Edelmet 75exd. Pref w.a. Idem 78GB Textiel Oebr. v wyk 81V4 814GB Leldsche Wolsplnn 247G3 2494 Ned Electrolasmy 2794 Slkkens Lakfabr 53 296 298 Ver Touwfabrleken 173 173% Wernlnk's Betonm. 1354

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3