LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT Hammarskjöld vandaag uit Peking vertrokken naar New York „Malenkof en Kroesjtsjef voeren strijd op leven en dood" Stroom van protesten tegen de melkprijsverhoging Graziani in Rome overleden 93ste Jaargang DINSDAG 11 JANUARI 1955 No. 28420 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week SVitto Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 en iet de iiiiiiiiiiii!Iii!iii!I|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;:ii;iiiiiiiiiiiiiiiiium 1016 puzzelaars zonden 8228 oplossingen Een overweldigende stroom inzendingen op de Kerstprijsvraag brac' gistermiddag het totaal aantal deelnemers aan deze puzzle-marathon op riet minder dan 1016. Deze ijverige puzzelaars zonden ons in totaal c: oplossingen van maar liefst 8228 puzzles. Zowel het aantal inzenders c' het aantal puzzle-oplossingen kwam daardoor boven het overecnlcon stige aantel van vorig jaar, toen wij ook een prijsvraag van tien puzzle: publiceerden. Gemiddeld ontvingen wij derhalve per inzending ruim acht puzzle- oplossir.gen, een fraaie prestatie van onze lezers, gezien de aard en mooir.kheid van verschillende opgaven. De puzzle-capaciteiten van onze lezers bicken ock duidelijk uit het feit, dat niet m:nder dan 491 deelnemers de oplossingen van alle tien Dat wil evenwel niet zeggen, dat dia oplossingen ook allemaal goed waren. Integendeel, het is reeds gebleken dat er vele fouten gemaakt zijn, voor een groot deel tengevolge van slordigheidjes. De deelnemers zullen het ons moeten vergeven, dat wij niet reeds vandaag de oplossingen en prijswinnaars kunnen publiceren. Het nazien van ruim achtduizend puzzle-oplossingen vergt nog heel wat hoofd brekens. Wij zullen ons zo snel mogelijk door deze rijstebrijberg worste len om Uw geduld zo kort mogelijk op de proef te stellen. Koudere nacht jaardag, de versierselen uitgereikt, behorende bij zijn onderscheiding tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Foto: Tijdens de plechtigheid: Links de jarige gedecoreerde en rechts de Minister. j Hogere melkprijs op scholen Het Centraal Schoolmelkcomlté. (lat in "s-Gravenhage Is gevestigd, heeft medegedeeld, dat als gcvo'.g van de van kracht geworden prijsverhoging voor de consumptiemelk. het in het algemeen niet langer mogelijk zal zijn, de normale ouderbijdrage voor de .schoolmelk". die tot dusverre In vrü- wel alle gemeenten 25 cent per liter I bedroeg, te handhaven. I Uitgegaan wordt van het principe, de ouders voor vier kwartliterflesjes ge pasteuriseerde melk niet meer te laten j betalen dan de plaatselijke straatprjjs voor losse melk Deze bedroeg vóór 9 Januari gemiddeld 26 cent per liter, doch ls na deze datum verhoogd tot 29 30 cent. De prijs voor vier kwartliterflesjes ge pasteuriseerde melk met Inbegrip van leen bij elk flesje geleverd hygiënisch verpakt rietje, speciale bezorging aan de scholen, extra kwaliteitscor.tróle en ad ministratiekosten ligt vanzelfsprekend veel hoger dan de prijs van één liter losse melk. Teneinde de door de gemeenten en het Centraal Comité te verlenen sub sidies niet boven redelijke grenzen te doen uitstijgen, moet de thans voor alle consumptiemelk geldende prijs verhoging ook voor de schoolmelk worden doorberekend. Met het oog op het grote belang van de schoolmelkvcorziening voor de ge zondheid van de schoolgaande jeugd hoopt het Centraal Schoolmelkcomité. dat de gemeentebesturen de ouders en het onderwijzend personeel, hun mede- j werking aan de schoolmelkvoorzienlng I onverminderd zullen blijven voortzetten. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en vooral in de kustprovincies enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Over wegend matige Noordwestelijke wind. Vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst, en hier en daar mist. mor genmiddag temperaturen iets boven het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). 12 JANUARI. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.54 uur. Na de ontdekking van een Maan op: 22.21 uur; onder: 10.15 uur heitne telefoonverbinding lussen Hoogwater te Katwijk te 5.51 en West- cn Oort-Berlijli liecft de 18.06 uur. Wesi-Berlijnse PTT Insloten pl.m. 90 kabels met een 5000 telefoon- Dit nummer bestaat uit aebt pagina's lijnen naar Oost-Berlijn door te snijden. De aanleiding hiertoe was Ier nog geen gestaafde bewijzen... I het ontdekken van een telefoonlijnFoto: Een beeld van een welbc-\ waarmee de Staatsveiligheidsdienst j kende plaats in Berlijn. Bij de Bran- i in de Sovjet-zone gesprekken van j denburger Tor. in de buurt van dc de S.P.D. m Charlottenburg zone-grens, zijn PTT-spccialisteti\ luisterde". Men heeft hiervoor ech-1 aan de kabels bezig. De kicestie van de elf vliegers Bemoedigendcommuniquédat nog vele vraagtekens laat De secretaris-generaal van de Ver. Naties, de Zweed Dag Hammarskjöld, is vandaag uit Peking vertrokken op weg naar New York, waar hij aan het einde van deze week wordt verwacht. Hammarskjöld en de premier van Rood-China, Tsjoe En-lai, hebben gisteren hun besprekingen over het lot van de elf Ameri kaanse vliegers beëindigd, maar uit het slot-communiqué viel niet op te maken of zij tot resultaten zijn gekomen. Waarnemers in Peking zijn de mening toege daan, dat indien de secretaris-generaal speciaal voor de Amerikaanse vliegers naar Rood-China gekomen is, de zending als mislukt beschouwd moet worden. In het communiqué wordt gezegd, dat Hammarskjöld naar zijn post terugkeert met „de hoop om het bij deze ontmoetingen gevestigde contact voort te zet ten". Voorts wordt gesproken over het nut van het overleg, maar men vraagt zich in kringen van de Ver. Naties af, of dit nu slaat op de kwestie der gevan genen of op problemen betreffende het Verre Oosten op bredere basis. Tsjoe deed voorstellen In Amerikaanse kringen bij de Ver. Naties heeft men dc indruk, dat Tsjoe En-lai aan Hammarskjöld een aantal Toorstellen met betrekking tot de Ame rikaanse gevangenen in China heeft voorgelegd. Deze voorstellen, die volgens Peking tot vermindering van de inter nationale spanning zouden kunnen bijdragen, zouden voornamelijk gaan over de houding van de Ver. Staten ten aanzien van communistisch-China. Minister Foster Dulles zou vandaag. Dinsdag, hierover besprekingen voeren met Cabot Lodge, de Amerikaanse afge vaardigde bij de Ver. Naties. Amèrikoans vliegtuig vermist? Het zoeken naar een Amerikaans vliegtuig, dat boven do Noordzee ver mist zou zijn, is gisteren gestaakt we gens het invallen van de duisternis, doch ls vanochtend hervat. In niet-Amerikaanse westelijke krin gen bij de Ver. Naties achtte men .net communiqué over de besprekingen in Peking „bemoedigend". Men verwacht, dat Hammarskjöld vanavond bij zijn aankomst te Hongkong tegenover de pers een verklaring zal afleggen over het resultaat van zijn besprekingen in Peking, n.et name wat betreft de vrijlating van de elf Ameri kaanse vliegers Bij zijn vertrek uit de Chinese hoofd stad werd de secretaris-generaal uitge leide gedaan door een groep regerings functionarissen, onder leiding van de plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken Tsjang Han-foe, en door 'leden van het octrps diplomatique, aldus meldt Radio-Peking. Volgens dit radiostation heeft Ham marskjöld van zijn verblijf te Peking gebruik gemaakt om het zomerpaleis en het mausoleum van de keizer der der tiende Ming-dynastie te bezoeken en om klassieke en moderne Chinese toneel stukken te zien. Volgens de News Chronicle" (Londen) Kroesjtsjef zou ijzeren dictatuur nastreven met zuivering als wapen Volgens William Forrest, diplomatiek correspondent van het Engelse liberale blad „News Chronicle" is in Rusland een strüd op leven en dood om de heer schappij aan de gang tussen Nikita Kroesjtsjef en premier Georgi Malenkof, met de kwestie van co-cxcistentie (vreedzaam samenleven) met het Westen als het voornaamste wrüvingspunt. Forrest zegt dat als Kroesjtsjef de strüd om de macht wint, de Russische politiek jegens het Westen aanzienlek harder zal worden. Het tijdpcrk-Kroesjtsjef, dat in het verschiet schünt te liggen, zal gekenmerkt worden door een yzeren dictatuur in het eigen land, waarbü, zoals Stalin deed. gebouwd zal worden op het drastische wapen van de zuivering, en in het buiten land een agressieve buitenlandse politiek, waarvan we nu misschien al het begin zien in Indo-China, aldus Forrest. Forrest wüst er op. dat Kroesjtsjef meer en meer op de voorgrond treedt in officiële Sovjet-Russische afvaardigingen en bü het doen van regeringsaankondi gingen, terwyi over Malenkof betrekkelijk weinig gehoord is. Misschien wacht Malenkof echter zün tyd af en hoopt hij dat zün rivaal zün doel voorby zal schieten, waardoor Malenkof de uitsluitende macht zou kunnen grüpen. Kroesjtsjef schünt tot de slotsom te zün gekomen dat hü niet langer kan wachten en dat het voor hem nu of nooit is om in de jas van Josef Stalin te schieten, aldus Forrest. Papoea's demonstreren in Sorong Naar van officiële züdc in Den Haag wordt medegedeeld hebben op Nieuwjaarsdag ongeveer 1000 Papoea- arbeiders te Sorong-wal uit eigen be weging gedemonstreerd, waarbü zü hun vast vertrouwen In Nederland uitspraken en alle aanspraken van In donesië ten sterkste afgewezen. Prins Bernhard naar Engelse fazantenjacht Prins Bernhard vertoeft thans in het kasteel Sandringham in Engeland, waar hü op uitnodiging van de Engelse Ko ningin en Prins Philip deelneemt aan de jaarlijkse fazantenjacht. Ook Prinses Marijke is thans terug in het paleis Soestdyk. Zij arriveerde gis teravond in een toestel van de Swiss Air uit Zwitserland op Schiphol en werd meteen per auto naar soestdijk gebracht. In het Schecpvaarthuis te Amster dam heeft de Minister van Verkeer cn Waterstaat, mr Algera. Maan dagochtend aan mr D. A. Delprat. J de oudste directeur van de Stoom vaartmaatschappij Nederland, ter gelegenheid van diens 65ste ver- Consumentenbond acht haar zeker twee cent te hoog Vakverenigingen schrijven Ministerraad (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Consumentenbond ls van mening dat de aangekondigde verhoging van de consumenten melkprüs met 4 cent zeker 2 cent te hoog kan worden genoemd. Zy zet de overwegingen op grond van welke zü tot deze mening is gekomen uiteen in een nota aan de Regering, als een aanvulling op haar telegrafisch protest van Vrüdagavond.-• In een persconferentie heeft de economische medewerker van de Ned. Con sumentenbond een toelichting op deze nota gegeven Gezegd werd dat de prüsverhoging van 4 cent tot stand kon komen als gevolg van vier los van elkaar staande maatregelen. In de eerste plaats ls daar de z.g. verrekenprüs voor melk met ©en vetgehalte van 3.7 die van 23.4 cent tot 25 cent per Ag is verhoogd, hetgeen zal resulteren in een prüsverhoging met 1.9 cent voor gestandaar diseerde melk. De Consumentenbond is van oordeel dat deze verrekenprijs zeker 1 cent hoger is dan noodzakelijk kan worden geacht. Tot dusver bedroeg het verschil tussen garantieprijs en verrekeningsprijs 2 cent. De garantieprijs is voor het komende jaar op 22 cent vastgesteld. Alleen wanneer men er van uitgaat dat deze in feite 23 cent zou bedragen valt op analoge wijze als het vorige Jaar een verrekenprüs van 25 cent vast te stellen. Naast de garantieprüs van 22 cent voor alle melk is door de Regering de toezeg ging gedaan dat voor nog nader aan te wüzen gebieden 'n toeslag zal worden ver leend van 1.7 ct. Wanneer men genoemde gebieden interpreteert als zünde alle zandgronden in Nederland, dan zou deze toeslag worden gegeven aan de produ centen van de helft van alle voortge brachte melk. hetgeen er op neerkomt dat de garantieprijs in feit 22.85 cent wordt. Wanneer dit bedrag met genoem de 2 cent verhoogd wordt, komt men op 24.85 hetgeen ruwweg afgerond op 25 cent uitkomt. Volgens de Consumentenbond is deze redenering in feite gevolgd. Zü pro testeert in de eerste plaats tegen de afronding die vorig jaar ook achterwege ls gebleven en ls voorts van mening dat men in feite twee garantieprüzen heelt vastgesteld n.l. een van 22 cent voor de helft van de voortgebrachte melk en een van 22+1,7 cent voor de andere helft. Volgens de Consumentenbond behoort de toeslag van 1.7 cent geen additionete garantieprijs te zün maar een subsidie met een sociaal karakter. Daarbü komt nog dat de Consumentenbond er niet van overtuigd is dat alle bedrüven op de zandgronden noodlüdend zün. Wat de verhoging met 1 cent van de slijtersmarge betreft is de Consumenten bond van oordeel dat deze niet te recht vaardigen valt. De kostenstüglng ten gevolge van de beide loonronden in het vorige jaar heeft naar schatting 0.6 cent Felle brand te Hoofddorp OOGST VERLOREN GEGAAN Vermoedelük zün de gehele oogst, voorzovei nog aanwezig, alsmede een aantal vrü kostbare landbouwmachines verloren gegaan bü een felle brand, die gisteravond tegen vüf uur werd ontdekt en die ondanks snel optreden van drie brandweerspullen met 10 stralen binnen anderhalf uur de grote opslagschuur van een boerderü langs de hoofdvaart te i Hoofddorp in de as legde. De onmiddellijk gewaarschuwde brand weer van Hoofddorp riep de assistentie in van de spulten uit Zwanenburg en Nieuw Vennep. Gezamenlük wisten zij te voorkomen, dat ook het woonhuis van de betrokken landbouwer, de heer Ver- degaal, afbrandde. Van de schuur zelf stonden tenslotte echter alleen nog de muren overeind. De oorzaak van de brand is onbekend, de boerderü 's verzekerd. Liep in 1936 Ethiopië onder de voet De Italiaanse ex-maarschalk Rodolfo Graziani is Dinsdag in een ziekenhuis in Rome, na een operatie, in de ouder dom van 72 jaar overleden. Graziani was een van de kundlgste militaire leiders van Italië. Hü verkreeg populariteit bü het Italiaanse volk door de snelheid, waarmee zün legers in 1935 1' M F in Rome De Franse premier. Pierre Mendès- France, is gisteravond in Rome aange komen. Hij is voornemens overleg te plegen met premier Scelba over ver schillende internationale vraagstukken zoals zün plan voor een Europese wa pengemeenschap. Mendès-France en zün echtgenote ar riveerden per auto. Zü hadden in Napels de lunch gebruikt met Einaudi, de Ita liaanse president. Mendès-France ls de eerste premier van Frankrijk in twintig jaar die een officieel bezoek aan Italië brengt. Het laatste officiële bezoek van een Franse premier was dat van Pierre Laval. 1936 het zwakke Ethiopië onder de voet liepen, waardoor hü rich overigens In de rest van de wereld deelgenoot maakte van dezelfde verachting, die Mussolini ten deel viel. In 1940 had hü het bevel over de Italiaanse troepen die Egypte binnenvielen, maar nadat het Britse Achtste leger ln Januari 1941 To- broek had Ingenomen werd hü door Mussolini teruggeroepen naar Italië. Na de oorlog werd hü tot negentien Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens samenwerking met de nazi's. Van dit vonnis zat hü echter maar enkele maan den uit, omdat de rest werd kwijtge scholden. Graziani, die de laatste minister van Defensie van Mussolini was, was de laatste Jaren actief ln de neo-fascisti- sche beweging in Italië. In 1952 werden hem dit strekt Italië tot eer zün bedragen. Büna de helft hiervan wordt veroorzaakt door de recente loonsverho ging waarbü het ln de bedoeling lag deze niet in de consumentenprijzen door te berekenen doch op te vangen door verhoging van de productiviteit. Deze verhoging zou voor de helft van het jaar gelden zodat over het gehele jaar berekend, de consumptiepas slechts met een halve cent zou stügen. Indien deze margeverhoging inder daad onontkoombaar is, zou het psy chologisch juister zün deze eerst ln de tweede helft van het jaar te doen ingaan temeer waar vroegere ervaring dc Consumentenbond weinig aanlei ding geeft, te vertrouwen dat de prijs metterdaad met 1 cent zal worden verlaagd. Dit half jaar respüt zou dan bovendien de gelegenheid geven na te gaan of deze margeverhoging inder- daaa noodzakelijk Is. Slot op Pag. 2 belangrükste militaire medailles ontno men en het militaire gerechtshof in Rome gaf order tot het inbeslag nemen van de helft van zün bezittingen. Sinds ziin vrülating uit de gevangenis woonde hü op zün boerderü in Arcinazzo nabü Rome. Graziani heeft zijn gehele leven de Engelsen gehaat. Zelfs bü zün berech ting na de oorlog zei hü" „Ik heb de En gelsen altüd gehaat en zal dat altüd blüven doen Zü zün de vüanden van Italië".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1