F. Meerpoel: „Zo snel mogelijk belastingverlaging invoeren T.M.H. van Waveren: „Handel niet te denken C. zonder concurrentie" Ir J.J.G. van Hoek: „Wordt periode van welvaart voldoende benut?" Tom van Waveren: „Waar blijft de drang tot zelfontwikkeling T. M. H. van Waveren wederom voorzitter K. van K. 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 5 Januari 1955 Tweede Blad Nö. 28415 K. van K. hield Nieuwjaarsbijeenkomst Tal van burgemeesters in Leiden bijeen Voor het eerst in de geschiedenis van de Kamer van Koophandel en de Fabrieken voor Rijnland is dit lichaam gistermiddag „buiten zijn boekje getre den". Was het totnutoe de gewoonte, dat de Nieuwjaarsbijeenkomsten van de K. van K. in de besloten kring van haar leden werdet, gehouden, gisteren heeft men daarmede gebroken en had men de burgemeesters uit vele omlig gende gemeenten en vertegenwoordigers van handel en industrie „opgeroe pen" tot een bijeenkomst in het Stedelijk Museum „De Lakenhal". Een initiatief, dat, gezien de grote belangstelling, bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Zo waren behalve de burgemeesters uit vele omliggende gemeenten, mede aanwezig tal van afgevaardigden uit het bedrijfs- en industriële leven, vertegenwoordigers van Middenstandscentrales, de Leidse Vereniging van Industriëlen, het Hoogheemraadschap van Rijnland, de Ned. Mij van Nijver heid en Handel en de drie erkende werknemersorganisaties. Achtereenvolgens werden in deze Nieuwjaarsbijeenkomst toespraken gehou den door de beide ondervoorzitters, de heren C. F. Meerpoel en ir J. J. G. van Hoek en de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren. Was het de heer Meerpoel, die pleitte voor een zo snel mogelijke belastingverlaging, ir Van Hoek was van mening, dat de periode van welvaart niet voldoende wordt benut tot het vormen van materiële reserves. Tenslotte was het de heer Van Waveren, die concludeerde, dat uiteindelijk de handel niet te denken is zonder gezonde concurrentie. Op de plaats, waar „eeuwen op de huidige generatie neerzien" de Grote Pers zaten deze middag in „het voorgestoelte" het Bureau van de Kamer, aangevuld met het Leidse College van B. en W., de Gemeente-secre taris, mr J. Bool, en de directeur van „De Lakenhal", de heer Van Wessem. WOORD VAN WELKOM berekenen naar de vervangingswaarde. zodat gesteld werd: oude voorraad geeft men kan veilig zeggen," aldus spreker. tuur van onze samenleving in het bij zonder in de middenstandssector ern stig in gevaar brengen. „HET GAAT GOED".... Vervolgens werd het onderwerp „In dustriële problemen" ingeleid door ir J. J. G. van Hoek. ondervoorzitter der Kamer. Uit inlichtingen van de vele in Rijnland gevestigde bedrijven is geble ken. dat het goed gaat en de nabije toe komst geen zorgen zal geven. Tevreden heid. vaak zelfs grote tevredenheid over de gang van zaken komt in al die be richten tot uitdrukking. De in Rijnland gevestigde industrieën zijn van zeer uiteenlopende aard (Ingez. Med.-Adv.) Echt iets voor een vrouw. Niet dat het haar kwalijk te ne men is. want zelfs de grootste fabrikanten hebben hun gehei men. Maar wij zagen een dame zo echt fijntjes glimlachen. Haar vriendin vroeg of ze een nieuwe rok en Jumper had gekocht. Ze zag er weer zo piekfijn en char mant uit. Onder die glimlach ver borg ze haar geheim. Rok en jumper waren al vier jaar oud en toch nog splinter nieuw. Ze hadden wel een jaar in de kast gehangen, maar waren steeds onderhouden met de echte alkalivrlje Echfalon. het weten schappelijke alkalivrUe wasmid del. Deze dame wist, dat mooie vrou wen-kleren alleen maar met Ech falon werkelijk mooi en nieuw blijven. Maar ze wist ook dat Echfalon zo voordelig is. dat je er de gehele gezinswas mee kunt doen. Een fijn wasmiddel ook de gezinswas, dat is ideaal Profiteer van de moderne weten schap: zorg dat U Echfalon in huis hebt. U kunt er zoveel mee doen en het kost zo weinig. De voorzitter van de K. van K., de heer Van Waveren, bracht in zijn inlei dend woord allereerst verslag uit over de werkzaamheden der Kamer in 1954, waarbij hij o.m. gewaagde van de uitge breide werkzaamheden van het Handels register. Voorts herinnerde hu aan het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan het district der Kamer, dat tot zulk een hoogtepunt uitgroeide. WARMONDER TOL OPGEHEVEN! Bovendien hebben wij gevierd de op heffing van de Warmonder Tol, een verkeersobstakel van nationale ver maardheid. Bij deze opheffing verdween de laatste grote tol uit ons land. Vooral heeft onze Kamer zich bezig gehouden met de PTT en inzonderheid met de telefoon aldus spreker. In een adres aan ae Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal heeft de Kamer van Koophandel gewezen op de grote achter stand ten aanzien van het aantal tele foontoestellen, welke nu reeds tientallen van jaren bestaat. Tenslotte wees de heer Van Waveren op de intense bemoeiingen van de Ka mer t.o.v. het streekplan-Langeveld, de Visserij-nota en de afvalwaterzuivering. MIDDENSTANDSPROBLEMEN Het onderwerp „Middenstandsproble- men" werd hierna ingeleid door de heer C. F. Meerpoel. ondervoorzitter der Ka mer. Behalve detailhandel dient men ook onder de middenstand te rekenen het ambacht, een deel van de groothan del, verkeer en transitohandel en dan wat verder valt onder de bekende onbe stemde middengroepen. Wat dit laatste betreft, zou spreker, gaarne enigszins aansluiting willen zoe ken bij de Franse benaming voor de middenstand, die spreekt van de „Classe Moyenne", vrij vertaald dus alles wat zich tussen de werknemers en de groot- werkgevers bevindt. In Nederland bedraagt de omzet in geld van het „grootwinkelbedrijf" naar schatting 2 4% van de totale omzet van de gehele detailhandel. KLEINE DETAILBEDRIJVEN Daarom wilde spreker in de allereer- stg plaats denken aan de groep van klei nere detailbedrijven. ook al omdat de moeilijkheden zich bij deze groep ge woonlijk het meest toespitsen. De omzet in geld is in 1954 zeker niet gedaald. Naar schatting zal deze omzet- vergroting gemiddeld ongeveer 58 bedragen. Deze omzetstijging is vooral bemerkbaar geworden in het laatste deel van 1954. Bij de stijging van de ontvangsten zal men volgens spreker kunnen zeggen: „dat door de oplopende omzetten en be drijvigheid in de detailhandel in 1954 een zekere stabilisatie bereikt is in de directe financiering der ondernemin gen". EEN HARDGRONDIG „NEEN!" Iets geheel anders Is echter of het kapitaaltekort van de middenstand ook op langere termijn daarmede ver dwenen is, en hierop zei spreker een hardgrondig „neen" te moeten laten horen. Hieromtrent merkte spreker o.m. het volgende op. Het laatste index-cijfer van de internationale groothandelsprij- zen bedraagt thans 400 in vergelijking met 1938, d.w.z. dat de inkoopsprijzen globaal genomen 4x het vroegere bedrag uitmaken. Voor de middenstandsbedrij- ven in het algemeen is het uiteraard niet mogelijk geweest driemaal hun be drijfsvermogen (na aftrek vaa belas- PRINCIPIEEL FOUT! De in 1939 in werking gestelde prijs- opdrijvings- en hamsterwet was inzon derheid ten opzichte van de midden stand in bepaald opzicht principieel fout. Na de oorlog is deze n.l. gebruikt ook oude verkoopsprijs. Doordat de winst gebaseerd werd op de inkoopwaarde, is aan de midden stand bü de sterk oplopende prijzen een nog steeds voelbaar economisch onrecht toegebracht. NIEUWE OMZETBELASTING Een ander punt is de Invoering van de nieuwe omzetbelasting in 1955. waar door de heffing naar de minister uit drukkelijk heeft verklaard, zal worden verschoven zodanig, dat - de belasting plicht geheel of gedeeltelijk bij de in koopfacturen ontstaat tegen voorheen enige tud na de verkoop, zodat zowel groothandel als kleinhandel genood zaakt zullen zijn zich van een groter kapitaal te voorzien. Voorts vroeg spreker zich af. of de ge stegen lonen in 1954 '5'. en 6r' i inder daad zonder de verkoopprijs te verho gen, door de middenstand zijn op te brengen. INSPECTEURS VAN BELASTINGEN. Tenslotte wijdde spreker aandacht aan een andere groep van de midden stand, en wel de middengroepen, be staande uit: administratief personeel, verkopend personeel in het bedrijfsle ven, analysten, handelsvertegenwoordi gers, ambtenaren, onderwijzend perso neel, zelfs de inspecteurs van de belas tingen. Deze middengroepen zullen al len trachten in 1955 in totaal 80'! van het reële inkomen van 1938 te bereiken. SNELLE BELASTINGVERLAGING GEWENST „U ziet dat niet direct overal ge sproken kan worden van hoogcon junctuur. een woord, dat men heden al te dikwijls gebruikt. Ook daarom is het zaak zo snel mogelijk belasting verlaging in te voeren, vooral als men bedenkt dat West-Duitsland bereids dat. als het hier nagenoeg over de ge hele linie goed gaat. het in geheel Ne derland goed moet gaan en aan de hand van de hier ontvangen gegevens is men zeer zeker geneigd de uitspraak te be amen. dat in ons land een grote, mis schien ongekende welvaart heerst. GAAT HET WEL ZO GOED? Spr. legde er evenwel de nadruk op, dat men zich moet afvragen: wordt de periode van welvaart voldoende benut tot het vormen van materiele reser ves? Hoewel door de hoge koersen van de aandelen directies van vennootschappen de neiging zouden kunnen krijgen het uit te keren dividend aan die koersen aan te passen, toch zal er van die zijde ongetwijfeld voor gezorgd worden de fi nanciële positie van de ondernemingen zo sterk te maken als redelijkerwijze mogelijk is. EXTRA LOON Nu is men helaas in die mogelijk heid ernstig belemmerd. Ten eerste werkt de welvaart verdelende laatste loonronde hiertoe niet mede. Immers een deel van de tot het bezit van de aandeelhouders behorende winst, wel ke naar sprekers begrip beter voor •slechte jaren bewaard zou kunnen blijven, wordt uitgekeerd aan de werknemers in de vorm van extra loon. Ten tweede wordt van de daarna eventueel nog overblijvende winst een belangrijk deel door de staat gereser veerd met de ongetwijfeld goede bedoe ling hiermede te hulp te komen in slechte tijden. Ik veronderstel, aldus spreker, dat elke werkgever liever die reserve zelf zou beheren eh zonodig aanwenden. Een te langzame aanpassing aan het1 internationale belastingniveau, aldus spreker, zou voor -onze economie wel i eens bijzonder ernstige gevolgen met j om te beletten, dat men de winst zou I zich kunnen brengen en zal de struc- i H.ARDER WERKEN Verhoging van de productiviteit is wel een van de meest belangrijkste maatregelen welke onze welvaart stabieler toesta Spreker betreurt het, dat, bij alle aanbevolen middelen ter verhoging van de productiviteit, steeds met een overigens lofwaardig streven anderen niet te kwetsen, zelden gewezen wordt op een toch vrij eenvoudig en doel- Van de wieg tot het graf Liberalisatie oplossing uit vervlakking van deze tijd De voorzitter van de K. van K., de heer Tom van Waveren, die als laatste spreker het woord voerde, oordeelde het in zijn rede onjuist, dat men de verantwoordelijkheid van de mens wegneemt en hem verzorgt van de wieg tot het graf. Waar blijft, aldus spreker, dan de drang van de enkeling om zichzelf te ontwikkelen en de kans om tot een hogér niveau te worden opgetrokken? Wfj leven nu In een hausse-roes. aldus spreker, omdat van de oorlog af het sterk vergrote productie-apparaat alles ruimschoots en winstgevend heeft kun nen afzetten. Het ziet er naar uit. dat deze toestand in 1955 zal voortduren, omdat over het algemeen de orderporte feuilles voor die periode gevuld zijn. Het lijkt evenwel dat de grootste consumptie- honger door herstel en aanvullingen en vernieuwingen gestild is. dat de concur rentie op de internationale markt toe neemt, dat men daardoor genoodzaakt is zich in te stellen op een kleinere winst marge en op grotere omzetten, ten einde de uiteindelijke jaarresultaten te hand haven. SPOELING WORDT DUNNER! Er bestaat op het ogenblik tussen de landen op het gebied van invoerbeper kingen en export-bevorderende maat regelen een soort status quo Nu het er naar uitziet, dat de spoeling dunner wordt, zal spoedig de keuze moeten val len of dit systeem gehandhaafd dient te worden, en dus de landen als op zich zelf staande eenheden met eigen levens peil, productieniveau en beheerste geld- eeniheid. door in- en uitvoerregelingen het bedrijfsleven moeten blijven beheer sen om zo gunstig mogelijke kansen te creëren op de Internationale markt, of dat men er naar moet streven het han- delsvericeer in geliberaliseerde banen te leiden, waarbij een vrije, af althans een bijna vrije uitwisseling van goederen en geld dedirecte concurrentie mogelijk maakt tussen de individuele kooplieden van de landen. Zolang er te grote verschillen in pro- treffend middel, n.l. harder werken. Ik erken daarbij, aldus spreker, dat in vele bedrufstakken deze raad niet ge geven behoeft te worden, omdat dein- nn'''i"eLnmpnma-lx 1 n"anrieVr^zoals ductieko"sten en" kosten van levens peil is gekomen, maar in andere, zoals derhoud ln verscheidene landen bestaan, zener het bouwvak, is deze zeer nog op te voeren zonder in jaagsyste- men te vervallen. HELPT ELKANDER! Opdat de zo gevarieerde Rijnlandse industrieën economisch zo goed moge lijk zullen werken, dient men naar sprekers mening nog ernstiger dan voorheen te overwegen of men niet nog meer dan vroeger van elkanders outil lage gebruik zal kunnen maken, met an dere woorden aan anderen zal uitbeste den, al datgene, waar men zelf niet in gespecialiseerd is. opdat men tot de meest gunstig verdeelde fabricageme thoden zal komen en onnodige investe ringen 'ontgnHit. In de sfeervolle ruimten van ..De Lakenhal" hield de Kamer van I Kinschot, de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren (tijdens het uit- Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gistermiddag haar Nieuwjaars- spreken van zijn rede), de secretaris, mr dr P. G. Knibbe. wethouder bijeenkomst. Achter de bestuurstafel: v.l.n.r. wethouder D. van der j C. van Schaik, ir J. G. van Hoek. wethouder S. Menken en de Kwaak, de adjunct-secretaris, mr A. G. de Blécourt. wethouder A. gemeente-secretaris, mr J. Bool. Jongeleen. de heer C. F. Meerpoel. burgemeester jhr mr F. H. van I (Foto LD./van vuet» C.F. Meerpoel en ir J.J.G. van Hoek ondervoorzitter Aan de bijeenkomst in de „Grote Pers" van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, ging gis termiddag een vergadering vooraf, waarin de huishoudelijke zaken wer den afgedaan. Met grote meerderheid van stemmen werd in deze bijeenkomst de heer T. M. H. van Waveren tot voorzitter herkozen. Eveneens was dit het geval met de hereo CL F. Meerpoel en ir J. J. G. van Hoek. die tot onder voorzitter werden herbenoemd. Vervolgens vond de samenstelling plaats van een aantal commissies. Hier in werden achtereenvolgens aancewzen voor de Commissie voor BedrijfsruimteJ H. van der Kloot, W. G. J. van der Linden, A. Oosthoek, J. P. van der Stoel, L. R. vaa Vliet, Ccmmi; wjjk: H P. Bloot. J Hoppenbrouwer, B G Lammens, C. v. Tongeren, Chr. Ver- plancke. toor Bedrijfsruimte Kat- Commissie voor Vervoer: J. A. van Herwaarden. P J van Hoeken. Ir M C. de Jong. J F van der Meer, E. S. Prins. Commissie voor Bouwma teria'.envoor ziening: W. Bergman, G J. den Heeten, J A. van Herwaarden. P J. van Hoeken. A. Oosthoek. C. Swe ris. Commissie voor Colportage en Afbeta lingen* C F Meerpoel, W Tissing. S M Commissie Vestigingswet Kleinbedrijf: C. A Bos. G J den Heeten. J. H. van der Kloot. C. D Ligtvoet, C. F. Meerpoel. G. Schrama. W. Tissing. Commissie Inzake Afvalwaterzuivering: Ir J J G van Hoek, J H van der Kloot, P H Nleuwenhuizen Segnar J J G Verhey van Wijk. Commissie voor het Handelsregister J A. E. Aalders, S. J. Anes, N. Lange- zaal. F. H. Nieuwenhuizen Segaar. F. J. E. U-dus. Commissie voor de Makelaardij: P J van Hoeken. H. L. van der Horst, D C. Landman. D Houtzagers, J G J Ver hey van Wijk, L. Zitman CommJ'sie inzake Uitverkopen en Op ruimingen: C. F. Meerpoel, W. Tissing, 6. M. J. Wtftentourg. Bij de rondvraag wees de heer Schrama (Voorschoten) op het belang, dat Voorschoten heeft bij een stopplaats van de NS bU het station Voorschoten Het bureau der Kamer, dat reeds con tact heeft opgenomen met de directie van de NS, zal all$ pogingen aanwen den om in d opzicht iets te bereiken, i is er weinig kans op de overgang naar deze vrijere wereld. Zolang onze lonen, huren en dergelijke geordend blijven, kan men det in andere landen als ver kapte exportbevordering beschouwen. Er zijn vooraanstaande figuren in ons land. die een soort „Shocktherapie" voorsteüüen en die een snellere aanpas sing aan de Internationale toestanden willen forceren met revaluatie en vrijs convertibiliteit van de gulden. PAARDENMIDDELEN „Ik kan ml) voorstellen", aldus spre ker. „dat de regering schroomt om dergelijke paardenmiddelen toe te pas sen, waarvan de uitkomst niet Is te voorzien." Ik meen echter in alle be scheidenheid, dat het tempo van aan passing versneld moet worden en deze volbracht moet zijn voordat de gun stige conjunctuur zijn hoogtepunt heeft bereikt. CONCURRENTIE GEWENST! Evenals critiek onmisbaar is in de sa menleving. als een correctie op de dage lijkse gebeurtenissen, is de handel niet te denken zonder de correctie en de sti mulans ran de concurrentie. Natuurlijk ztjn er maatregelen nodig in een beheer ste conjunctuur, om excessen op dit ge bied te vermijden, maar ik meen. aldus spreker, dat de wereld alleen behoorlijk kan funotionneren indien de handel zijn vrije loop kan hebben. Er schuilt een enorm gevaar ln de vervlakkingspsy chose van deze tijd. hetzij ln autocra tisch of democratisch verband, aldus spreker, die er daarna op wees, dat da mens de kans moet hebben om zich tot een hoger niveau op te trekken. Spreker ziet daarom ln de liberali satie een oplossing om te ontkomen aan de vervlakking van deze tijd en tot versterking van de Westers© maatschappij en zijn Ideologieën t« geraken. Dit Is z-l. de manier om d© krachten van het individu, die zo zeer van node zjjn om de eisen van de tijd bewust te worden en deze in culturele en materiële zin In de gemeenschap te verwerkelijken, na alle ontwrichting na de oorlog, weer op hun normale functie te richten. HARINGEXPORT IN GEDRANG Tenslotte wenste spreker op een enkel concreet punt nader ln te gaan, mede om te demonstreren hoever men ook in ons eigen land van dit ideaal verwijderd kan blijven. Spreker doelde hier op de contingentering bij de export van vis serijproducten. Terwijl er m ons land in zeer grote mate voor een ieder gelijke export-vrijheid beetaat, is de haringex port nog veelszins gebonden en zijn de exportcontingenten gebaseerd op zelfs vooroorlogse exportcijfers. Deze contln- genten ztjn bovendien bijna voor elk land verschillend vastgesteld. Omdat de 1 begrippen zee en vrijheid voor Nederland onlosmakelijk aan elkander verbonden zijn, is z.1. de hoop niet ongemotiveerd, dat ook deze export de voor de handel zo onmisbare vrijheid spoedig zal her krijgen. Nadat ook de heer Van Waveren zijn visie op de actuele raagen van deze t{jd had gegeven, ontspon zich een korte ge- d: chtenwisseling. waaraan de heer P. J. van Hoeken, burgemeester De Graaf en de heer J. C. Sohüller deelnamen. Tenslotte dankte de oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, het bestuur voor dit Initiatief, dat leden en geno digden in zulk een sfeervolle omgeving te samen had gebracht. Een dankwoord, waarmede alle aanwezigen met een krachtig applaus instemden en dat ge volgd werd door een ongedwongen sa menzijn. dat velen de gelegenheid gaf een heflwsn op bet nieuwe Jaar uit te brengen,

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3