WYBERT Dr Adenauer vandaag 79 jaar Proeven met Superconstellations Onbevoegde draaide aan knoppen van kortegolfontvanger Nieuw tijdperk voor vliegboten Frans-Tunesisch overleg treedt in beslissende fase PMF nam leiding van besprekingen in Parijs over en moet voor volgende week gereed zijn Onassis koopt groot kasteel aan de Franse Rivièra LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 5 JANUARI Het afgelopen jaar liet moeilijkste in de loopbaan van de kanselier Eind Januari over'eg met de Fransen Vandaag wordt Bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland 79 jaar. Hoe wel de couranten er al sedert enkele dagen herhaaldelijk over geschreven hebben, hebben de Westduitse radio stations er de millioenen luisteraars vanmorgen vroeg bij het begin der uit zendingen van de nieuwsberichten nog eens aan herinnerd. Het witte paleis Schaumburg in Bonn, eens de woonstede van een zuster van ka.ser Wilhelm, thans Adenauers Bondskanselarjj, ligt vandaag temidden van witte sneeuw. De muziekkapel van de Bundesgrenz- schutz was helemaal uit Kassei geko men om onder de hoge bomen in het park rond het paleis te spelen. Adenauer heeft in kleine kring van intieme vrienden verzucht dat het jaar. dat bhans achter hem ligt, het moeilijk ste en het meest inspannende van zijn gehele leven is geweest! HU is altijd een harde werker geweest, die zicih niet door vermoeidheid wilde laten overmannen. Zijn studie in de rechten heeft hij indertijd in drie jaar voltooid. Iedere nacht placht hij tot in de morgenuren bij het armzalige licht van een petroleumlamp te studeren. Hij trok daarbij, zo heeft hij eens verteld, zijn schoenen uit en zette een kom koud water naast zicih neer. Wanneer ik me vermoeid begon te voelen, ging ik gauw met m'n voeten in het koude water zit ten en daarna was ik weer zo fris als «en hoentje l Adenauer heeft zijn hele leven niet gerookt en hij gelooft, dat het ook daar door komt. dat hij nog op zo hoge leef tijd zo flink en zo sterk is. Winterslaap. Toen Hitier aan de maoht gekomen was. was Adenauer „Oberburgemeister" van Keulen. Door de nazi's werd hij uit deze hoge waardigheid ontzet. Hij trok zich eerst in een klooster terug en daar na liet hij in Röhndorf aohtcr Königs- winter een fraai huis bouwen, dat hij nog altijd bewoont. In dit huis vierde hij de middag en avond van zijn ver jaardag temidden van zijn kinderen en kleinkinderen. Hij beschouwt de twaalf jaar onder het nazi-regiem, gedurende welke hij gedwongen was zich uit het openbare leven verwijderd te houden, als een soort winterslaap. Sommige vrienden van Adenauer beweren dat men die twaalf jaren feitelijk van zijn leeftyd zou moeten aftrekken, zodat hij dan vandaag niet 79 maar slechts 67 zou zijn geworden! Adenauer heeft vandaag van alle kanten, ook van ver buiten de grenzen, stapels telegrammen, brieven en bloe men gekregen. Boden reden af en aan. Niet alle gelukwensen ademden echter dezelfde geest. De persdienst van de so cialistische partij, Adenauers grote te genstandster, verkondigde: de mens Adenauer moge nog vele gelukkige ja ren besahoren zijn, maar voor de poli ticus en staatsman moest maar gauw liet laatste uur aanbreken wanneer het Duitse volk de weg naar de eenheid wil terugvinden. De politicus Adenauer, zo schreef deze persdienst, vertegenwoor digt te veel de Westduitse Bondsrepu bliek en te weinig Duitsland. Het ver jaardagscadeau voor de kanselder, de Duitse divisies, zijn „het drakenzaad voor een nieuwe verdeeldheid van het Duitse volk". Adenauer zal zich aan het einde van deze week naar de Bühlerhöhe terug trekken om daar een vacantie van on geveer twaalf dagen, te houden. Misschien zal hij daar of in Baden- Baden omstreeks 17 Januari Mendès- France ontvangen, die van de gelegen heid wil gebruikmaken om op zijn te rugtocht van zijn staatsbezoek aan Rome door West-Duitsland te reizen om een onderhoud met Adenauer te kunnen hebben. Maar het kan ook wel zijn. dal Adenauer In de laatste week van Ja nuari naar Parijs reist om daar een be spreking met de Franse minister-presi dent te kunnen hebben. Men meent, dat Parjjs een gunstiger plaats is omdat men daar meer in het middelpunt van het politieke leven staat en zich daar de hoogste Franse instanties en een Westduitse ambassade bevinden. Adenauer en Mendès-France zullen onder anderen met elkaar onderhande len over het toepassen van de bepalin gen van het Saar-aecoord, over de voor bereidingen voor de bijeenkomst van de ministerraad van de West-Europese Unie, over de positie en de taak van de te benoemen Hoge Commissaris voor het Saargebied en over het intensiri- seren van de economische betrekkingen tussen Frankrijk en West-Duitsland. Handen en Li ppen ruw?puRQL Geen uitstel meer voor Chessman De Amerikaanse federale rechter Louis Goodman in San Francisco heeft giste ren geweigerd, weer uitstel van executie te verlenen aan de 32-jarige Caryl Chcss- mann, die in 1948 op beschuldiging van ontvoering en andere misdrijven ter dood werd veroordeeld. Chessman, die bekend is geworden door zijn boek „Dodencel 2455" zal zijn leven op 14 Januari in de gaskamer ein digen. Het verzoek van Chessman om opnieuw te worden verhoord, noemde rechter Goodman een herhaling van vorige argu menten en bijgevolg waardeloos. Peking wil Aziatische en Afrikaanse landen helpen Premier Tsjoe En-lai heeft op een re ceptie in Peking ter gelegenheid van het zevenjarig bestaan van Birma s onaf hankelijkheid de hulp van communis tisch China aan de Aziatische en Afri kaanse landen in htm „strijd tegen het kolonialisme" aangeboden. Hu deelde niet mee, of Peking de uitnodiging voor de Afrikaans-Aziatische conferentie, welke tegen eind April wordt belegd door de z g. Colombo-landen Pakistan Indonesië. Birma, India en Ceylon zal aanvaarden. „Het Chinese volk stelt de vrede op hoge prijs", aldus Tsjoe En-lai. „Het wil te zamen met Birma en andere Aziati sche en Afrikaanse landen tegen het kolonialisme strijden ten einde het vre- desgebied uit te breiden en de vrede in Azië. Afrika en de rest van de we reld te handhaven". De Tsjechen eten binnenkort Amerikaans brood Het Rode Kruis in TsJecho-SlowakUe is begonnen met de distributie van 20 000 ton graan, die door de Verenigde Sta ten zijn geschonken voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood in dat land. aldus meldt het hoofdkwartier van de Liga van Rode-Kruis-organisaties (in Genève). Het graan maakt deel uit van het Amerikaanse hulpprogramma vsn 873 millloen dollar in voedsel en medicijnen, een gift van het, Amerikaanse volk aan de meer dan één milliosn watersnood slachtoffers in Europa. De transport kosten van deze goederen worden be taald door de Verenigde Staten. (Ingez. Med.-adv.) Dames! Vooral nn Hamea-Gelei voor Uw banden Behandeling Tritonramp ongewenste tegenstrevende kracht Een Het openbaar onderzoek naar het verongelukken van de K.L.M.-super- constellation „Triton" is gisteren in Dublin hervat. De vertegenwoordiger van de K.L.M. bij het onderzoek, Mcgonieal, ver klaarde, dat tijdens het reces van het Hof in Nederland 10 proeven zijn genomen met Superconstellations Dank zij Amerikaanse uitvinding om na te gaan, hoeveel tiid nodig voor het intrekken van de vleugel- klapnen en het landingsgestel, mogelijkheid dat de klappen e landingsgestel haperden is tijdens het onderzoek geopperd als van de ramp). Doeltreffend wapen tegen duikboten in volle zee De Amerikaanse marine heeft gege vens bekend gemaakt over de „Sea- master", die het, eerste watervliegtuig ter wereld met meer dan één straalmotor wordt genoemd. Het toestel, een product van de „Martin Company" in Baltimore, kan meer dan 600 mijl (960 km.) per uur vliegen. De „Seamaster" is zo groot als een passagiersvliegtuig met vier straalmoto ren en heeft een geweldige T-vormige staart van ongeveer drie verdiepingen hoog. Het toestel Is voornamelijk bestemd voor het leggen van mijnen en voor foto- graferings-en verkenningswerk, doch het kan ook voor bombardementen worden (Ingez. Med.-Adv.) Overal dreigt besmetting! In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid mei Arbenz gaat niet naar Moskou Hij blijkt nog altijd Zwitsers burger te zijn Jacobo Arbenz Guzman, oud-president van Guatemala, heeft Dinsdagavond in Parijs met nadruk ontkend van plan te zijn zich achter het Ijzeren gorxtün te begeven, om zich in verbinding te stellen met Sovjet-Russische leiders. De oud-president verklaarde alleen naar - Zwitserland te gaan voor een vacantie van twee maanden en lachte om vragen met betrekking tot een Engels bericht, dat hU van plan zou zyn zich ln het geheim over de Zwitserse grens achter het yzeren gordijn te be geven. Hu zei, dat hi) zich momenteel niet bezig hield met enige politieke activiteit doch antwoordde op een vraag, of luj van plan was zioh later weer in de politiek te begeven: „In de politiek komen alleen de doden niet terug". Intussen wordt uit Bern gemeld, dat een onderzoek in stoffige Zwitserse archieven heeft uitgewezen, dat Arbenz nog altijd Zwitsers staatsburger is. (Zjjn vader emigreerde veertig jaar geleden naar Guatemala). Dit betekent, dat Arbenz een Zwitsers paspoort kan aan vragen (waardoor hjj bijna overal heen kan reizen zonder visum), dat hü zich >n Zwitserland kan vestigen en er kan doen en laten wat h(j verkiest. Arbenz, wiens communistisch-geor 3n- teerd regiem verleden Jaar omver ls ge worpen, zou, zo melden Amerikaanse kringen in Parijs, verscheidene Jlkke bankrekeningen in Zwitserland geopend hebben. Een woordvoerder van de ZwitserSe politie zei, dat was aangenomen dat Arbenz afstand had gedaan van zijn Zwitsers staatsburgerschap toen hij president van Guatemala werd Volgens de woordvoerder schijnt hij Inderdaad dat plan te hebben gehad, maar het is niet op de Juiste manier uitgevoerd. Deze fout kan nu een aardig meevallertje voor de ex-president blij ken. Er was heni een visum voor een verblijf van drie maanden verleend, op voorwaarde dat hij zich van politieke activiteit zou onthouden en dat h\j zich bij aankomst onmiddellijk bij de politie zou melden. Deze restricties zijn nu vervallen. (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) De besprekingen in Parijs tussen Frankrijk en Tunesië over dc autonomie van dit laatste land (besprekingen, die sedert September na het spectaculaire be zoek van Mendès-France aan Tunis met wisselend succes werden gevoerd) zjjn nu in hun beslissende fase getreden. Gisteravond is een zitting gehouden, die door Mendès-France persoonlijk werd gepresideerd, nadat de premier eerst langdurig met de minister voor de Noord- Afrikaanse betrekkingen, Christian Fouchet. had gesproken. In diplomatieke kringen heeft men de indruk dat de conferentie binnen en kele dagen, en vermoedelijk nog vóór het vertrek van Mendès-France naar Rome, tot een accoord moet geraken. Zo niet, dan zal alle hoop, die de Franse premier ook op dit gebied had opgewekt, in rook blijken te zjjn vervlogen. Volgens functionarissen van de fabriek kan de „Seamaster", die een bemanning van vijf leden krijgt, landen en opstijgen bij twee meter hoge golven, waardoor een nieuwe tijdperk voor het opereren van vliegboten is ingetreden. Thans zou in of nabjj vijandelijke wateren kunnen worden opgetreden, onafhankelijk vaste installaties of bases in het buiten land. De „Seamaster", die een lading van dertien ton kan vervoeren en in de komende lente aan de marine zal wor den toegevoegd, is het meest doeltref fende wapen tegen vijandelijke onder zeeboten in volle zee en vijandelijke schepen in havens, baaien en rivieren. Tunesische extremisten maken een accoord rjioeilijk De voornaamste moeilijkheid Ls nog steeds de vraag of de Fransen bereid zullen zijn de politie aan Tunesische handen toe te vertrouwen. De secretaris-generaal van de extre mistische Neo-Destoer partij, Salah ben Joessef, d:e thans ln Zwitserse emigra tie vertoeft, heeft eerg:steren een ron kende verklaring afgelegd, waarbij hij voor zijn land behalve een eigen politie apparaat ook nog en nationaal leger eiste. Het schijnt nu wel dat deze eisen, waarop de conferentie onvermijdelijk had moeten stranden, door de officiële delegatie der Tunesische ministers in Parijs niet worden onderschreven. Maar ook het - overigens redelijke - verlan gen van een eigen politie als instrument en symbool van een ware binnenlandse naam l meer dan genoeg zorgen opleveren. Toen enige tijd geleden vaag sprake was van deze Tunesische eis, stonden al le nationalistische elementen ln d< Franse Kamer terstond op hun achter ste benen. Een Gaullistische deputatie werd door minister Fouchet. die zelf Gaullist is - PMF was toen in Amerika - ontvangen, uit een officieuze verklarmg moest toen blijken dat het politie-apparaat in Tu nesië op de conferentie niet officieel ter sprake was gekomen, maar zeker nog voor onafzienbare tijd in Franse handen zou blijven. De grote vraag is dus of Mendès- France momenteel voldoende krachtig staat om de constructieve helft van zijn meerderheid de eis van afstand van de Tunesische politie te doen slikken. Een eis, die in Tunesische ogen nu toch wel als absolute voorwaarde voor een over eenkomst wordt beschouwd. Met een enkel woord BINNENLAND In de loop van 1958 hoopt men het nieuwe Palels van Justitie te Arnhem, dat weer aan de Markt zal worden ge bouwd, gereed te hebben. Het voornemen is de bouw eind dit jaar aan te besteden: Het ontwerp is van het bureau van de Rijksbouwmeester. Britse Luchtvaartmaatschappij „Air Charter Ltd", gevestigd te Londen, heeft bij de daartoe aangewezen Britse Instantie een aanvraag Ingediend om tus sen Southend en Ypenburg en/of Rotter dam een luchtlijn te mogen onderhouden, teneinde auto's, passagiers en vracht te kunnen vervoeren. De K.V.P. belegt te Den Bosch voor :rste maal een 6tudiecongres, dat ge wijd ls aan de onderwijsvoorzieningen voor de Jeugd van 12 tot 16 Jaar, die niet gaat naar het ULO of VHMO. BUITENLAND Een veertienjarige schooljongen te Jönkbplng (Midden-Zweden), die onlangs prijsvraag voor het beste opstel Prinses Margaret van Groot-Brittan- nlë zal ln Februari en Maart een bezoek aan West-Indië brengen. Zll zal op 31 Jan. uit Londen vertrekken en de volgende dag In Trinidad arriveren, waar zU vijf dagen zal verblijven. In Canada zUn op twee verschillende plaatsen acht kinderen in hun brandende tehuizen omgekomen terwijl hun ouders afwezig waren. In het ene huls waren vijl kinderen, van wie het Jongste door een buurman gered kon worden. Zes Marokkanen, die ln Maart en Juli van vorig Jaar door een militaire rechtbank te Casablanca wegens het plegen van aanslagen ter dood werden ver oordeeld, zijn Dinsdagochtend ln de ge vangenis van Adlr bQ Mazagan terecht gesteld. De Verenigde Staten hebben besloten een bedrag van twee millloen dollar aan Japan uit te betalen wegens verlies aan Japanse levens en bezittingen als gevolg van de atoomproeven ln de Pacific ge durende het afgelopen Jaar. De Wereldbank heeft in 1954 ln to taal 16 leningen, tezamen 282 millloen dollar bedragend, verstrekt aan vijftien landen. De grootste leningen ontvingen Mexico (61 millloen dollarl voor de mo dernisering van zijn spoorwegen geheelonthouding een tweede prijs Australië (54 millloen dollar had gewonnen, ls door de plaatselijke politie op beschuldiging van dronkenschap aangehouden. De politie neemt aan. dat de Jongen van een onbekende man. die hij ln een park had ontmoet, alcohol had ge kregen. Hulpgoederen ter waarde van ruim 40 000 gulden worden ln allerijl per vlieg tuig en per schip naar Egypte gebracht voor duizenden slachtoffers van overstro mingen langs de bovenloop van de Nijl, aldus heeft de Liga van Rode-Kruisvereni gingen ln Genève bekend gemaakt. r de ont wikkeling van zijn nijverheid, landbouw en transportwezen De bank heeft ln 1954 een netto-winst behaald van naar raming 22.5 millloen dollarl Een West-Londense rechter heeft mej. Calliope Chaldls een boete van negen guineas (f 100) opgelegd wegens winkel diefstal van een armband en oorringen, ondanks het feit, dat zij betoogde dat zij van kindsbeen af bekend heeft gestaan als „de verstrooide pro.essor" Mej. Chaldls, die 42 Jaar ls, bezit doctorsgraden ln de politieke wetenschappen er. economie. Aga Khan had slechte nacht De Aga Khan heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag hoge koorts ge had, aldus deelde een van zün secreta rissen te Assoean (Egypte) mede. Er be staat echter geen reden voor ongerust heid. De 77-jarige Mohammedaanse lei der lijdt aan jicht. Ladejinsky niet „staatsgevaarlijk" Ook de Franse mevr. Oilier niet schuldig aan spionnage? Is de Amerikaanse landbouwattaché Wolf Ladejinsky „een gevaar voor de veiligheid van de Ver. staten," zoals de minister van Landbouw Ezra Benson beweerde, of werd hij ten onrechte be schuldigd? Ladejinsky was tot voor kort ln Tokio in dienst van het ministerie van Land bouw, maar hij werd uit die diénst ver wijderd, omdat de minister besliste, dat Ladejinsky niet volkomen betrouwbaar Het ministerie van Buitenlandse Zaken bleek evenwel een ander oordeel over hem te hebben en er gingen stem men op, dat Benson zich zou hebben laten leiden door „zijn anti-semietische gevoelens" (wat nogal vreemd ls voor een minister met een Joodse voornaam Red.). Er kwamen o.a. protesten van Joodse zijde. Tenslotte is dan besloten aan Lade-, jin*ky een post te geven in een organil satle welke onder het ministerie van Buitenlandse Zaken ressorteert. Men acht het in Washington niet uitgeslo ten. dat president Eisenhower zich per soonlijk met deze affaire heeft bemoeid en in bovengenoemde zin beeft beslist. Volgens AFP zou l adejinsky een post in Zuid-Vietnam krijgen, waar Amerika plannen heeft voor belangrijke land bouw hervormingen. De Franse militaire rechter van in structie heeft mevrouw Rose-Marie Oi lier uit de Pariise gevangenis, waar zij twee en een halve maand heeft doorge bracht, op vrije voeten gesteld. Mevr. Oilier was indertijd verbonden aan de Franse ambassade in Canberra (Australië). Zij was van verraad be schuldigd naar aanleiding van de zaak- Petrof, de Sovjet-Russische functiona ris .die ln Australië asyl vroeg. Zij moet nu afwachten of zij voor het gerecht gedaagd zal worden op beschul diging van spionnage en het niet-aan- geven van spionnage-activiteit. Voorlopige invrijheidstelling voor een gevangene, die mogelijk voor dergelijke ernstige zaken terecht zal moeten staan, is in Frankrijk ongebruikelijk. Een en ander leidt dan ook tot de conclusie, al dus Reuter, dat zif niet schuldig is aan 1 de staat Mcgonieal zei. dat de tiid voor intrekken van het landingsgestel rieerde van 9 tot 25 seconden. In de meeste gevallen bedroeg de tijdsduur ongeveer 20 seconden. Het intrekken van de klappen duurde meestal onge veer 15 seconden. De president van het Hof vroeg toen, of Mcgonieal zou willen nagaan om de hoeveel tiid K.L.M.-vliegtuigen worden gecontroleerd om afwijkingen bij het intrekken van de klappen en het lan dingsgestel te ontdekken. Hij zou be vestigd willen zien, dat zulke proeven inderdaad genomen worden en of het dan een routinekwestie was of een on derzoek naar klachten van een vlieger. Wanneer werd de laatste controle uit gevoerd od de „Triton?" zo vroeg de rechter Tee van. Een ingenieur van de Ierse P.T.T. deelde mede, dat een „onbevoegde" in de nacht van de ramp aan de knop pen van de kortegolfontvanger op de verkeerstoren van het vliegveld Shan non had gedraaid, waardoor de be richten van de reddingboot, die was uilgevaren naar het wrak van de „Triton" niet werden ontvangen. Aan deze inmenein" van de „onbevoegde" is het waarschijnlijk te» wijten, dat een der passagiers van de „Triton" op het laatste ogenblik nog om het leven kwam. De reddingboot was nl., toen haar seinen niet door de toren werden be antwoord. teruggevaren om de toren telefonisch te waarschuwen. Daar door kwam de boot later aan bij het wrak van dc „Triton", juist op het ogenblik dat een van de passagiers, die zich aan de staart van het toe stel vastklemde, in het water viel en niet meer gered kon worden. Het waarnemend hoofd van de op leiding stuurhutbemanning der K.L.M. de heer G. j. ten Duis, verklaarde dat, indien het landingsgestel van de „Triton" nog uit was en het bevel „vleugelklappen in" was gegeven, dit een aanzienlijke tegensttrevende kracht zou hebben veroorzaakt. De president van het Hof: „U be doelt. dat dit moet worden onderzocht een van de oorzaken voor een on gewenste tegenstrevende kracht in dit geval?" De heer ten Duis: „Ik zou proberen het te ontdekken. Het zou in het to taalbeeld passen". In antwoord op een vraag van Sean Macbride. de ambtenaar van het O.M., verklaarde de heer ten Duis dat. aan genomen dat het landingsgestel nog uit was en dat tengevolge hiervan het toestel hoogte verloor, dit hoogteverlies zou kunnen worden tegengegaan. De heer Macbride: „Moet een derge- Noordverbinding IJmuidense sluizen Aanleg toe- en afvoerwegen De komende noodverbinding over het IJmuidense sluizencomplex, die in de eerstvolgende jaren de Velsense pon ten zal ontlasten in afwachting van het gereedkomen van de tunnel, is al aan het begin van uitvoering toe. Zo wel aan de Noord, als aan de Zuid zijde van de sluizen is de Rijkswater staat begonnen met de aaulcg van de toe- en afvoerwegen. De weg, die gaat leiden naar de twee Baileybruggen, waarmede de kleine sluis wordt overkoepeld zal 5.20 meter breed worden en aan de Noordkant moet een 11 secundaire weg ongeveer 3 meter zak- ken, omdat het paadje, dat tot nu toe naar de grote of Noordersluis leidde, over een neuvel in de oude Breesaap gaat en de nieuwe weg ongeveer op N.A.P. komt. Ook is men begonnen met het verplaatsen van de muren op de plek. waar de roldeuren van de grote sluis in hun kassen schuiven om straks het autovervoer de ruimte te geven ter plaatse de draai te maken. Men wil nl het verkeer daar over de deur leiden, terwijl over de middensluis twee draai bruggen komen. Drie bewustelozen te Herkingen oorzaak onbekend De echtgenote van een bakker uit Ilerkingen is gistermorgen tijdens haar werkzaamheden plotseling be wusteloos geraakt. Toen haar man naar de telefoon liep om een dokter te waarschuwen, viel hij eveneens be wusteloos neer, nog voordat hij had kunnen bellen. Het 16-jarig neefje van de bakker, dat als knecht in de bakkerij werkzaam is, geraakte kort daarna ook in bewusteloze toestand. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte de toestand van de drie personen niet ernstig. De bakker is na enige tijd weer aan de arbeid gegaan, het knecht je werd evenwel naar zijn ouderlijke woning vervoerd en de vrouw zal enige tyd rust moeten houden. Bij het direct ingestelde onderzoek dacht men aanvankelijk aan een defect geworden butagasinstallatie. Het is ech ter vast komen te staan, dat deze in stallatie niet de oorzaak is. Evenmin is op dit ogenblik bewezen, dat de aanwe zigheid van kolendamp als oorzaak moet worden aangemerkt. Het onderzoek duurt voort. Hik hoogteverlies af te lezen zijn van de instrumenten?" Dit werd door de heer ten Duis bevestigend beantwoord. Hetzelfde was het geval met de vol gende vraag van Macbride: „Als het verliêzen van hoogte door de piloot kan worden afgelezen, zou het dan eenvoudig zijn weer te stijgen, zelfs indien het landingsgestel nog uit was?" Hierop vroeg president Teevan, of er enige reden was waarom de instrumen ten dit verlies aan hoogte niet zouden registreren. Het antwoord van de heer ten Duis luidde: „Neen, ik zou er geen weten". Mcgonioal vroeg, hoeveel tiid het zou nemen, voordat het hoogteverlies uit de instrumenten blijkt. De heer ten Duis zeide dat dit moeilijk te zeggen was. Hij geloofde niet, dat hij dit in secon den kon uitdrukken. Vervolgens werd de zitting tot van- lag verdaagd. Voormalig verblijf van de hertog van Windsor De laatste aanwinst van de Griekse reder en multi-millionnair Onassis is het Chateau de la Croe te Cap d'Anti- bes aan de Franse Riviera, waar de her tog van Windsor indertijd zjjn witte broodsweken doorbracht met de voorma lige mevr. Simpson. Het behoort tot de oudste chateaux ln Zuid-Frankrijk en was tot voor kort eigendom van de zwager van Onassis, de heer S. Niarchos. Onassis zou twee millioen gulden voor de villa hebben betaald. De Britse miliionnair Sir E. Burton liet het gebouw in 1930 voor 35 millioen francs bouwen; de tuinaanleg kostte vier millioen francs. De Brit leefde in dit droomhuis tot aan zijn dood. In 1938 trokken de hertog en hertogin van Windsor voor een jaar in het Chateau de la Croe en baadden zich in de be roemde vergulde badkuip. Tijdens de oorlog stond het gebouw leeg. Het werd door de EngeLse luchtmacht tijdens de invasie in het Zuiden gebombardeerd en de Duitsers bezaaiden de tuin en de omtrek met landmijnen. Het kasteel bleef echter behouden en in 1945 kwa- Amerikaanse industrie in ons land? Thans 38 Nederlandse maatschappijen van Amerikaanse firma's Lof voor „unieke vooruitziende blik" „De kansen, dit jaar opnieuw Amerikaanse ondernemingen er voor te interesseren vestigingen in Nederland te beginnen, staan gunstig". Aldus Joseph P. Bourdrez, general-manager van het Nederlands Industrieel Instituut. Sedert de invoering van het beleid der Nederlandse regering, Amerikaanse deelneming In Nederlandse ondernemingen te bevorderen, hebben 38 Ameri kaanse firma's Nederlandse maatschappijen gevormd, ieder jaar een steeds groter aantal, beginnende met één in 1947, tot in 1954 ln totaal 15 werden opgericht. „De vooruitzichten voor dit jaar zijn zelfs beter en het ls aan geen twijfel onderhevig, dat de belangstelling van industrieën om naar het buitenland te gaan, zal blijven stijgen,'' aldus Bourdrez. men de Windsors er opnieuw voor een jaar terug. Ook ex-koning Leopold van België woonde er zes maanden en ex-koningin Helena van Italië verbleef er geruime tijd. In 1950 huurde Onassis de villa tot de vorige zomer: hij betaalde 40.000 gul den huur per jaar, maar hij wilde er niet langer blijven, omdat zijn echtge note alch er niet gelukkig voelde. Lady Burton, de weduwe van de vroegere Britse eigenaar, zei, dat zij zeer gelukkig was, dat Onassis tenslotte het huis had gekocht, omdat het haar slechts zorgen met belastingambtena ren en ruzies met journalisten had ge bracht. zy zal nu zelf in een hotel te Cap d'Antibes gaan wonen. Hij was de spreker op een bUeenkomst in de „Industrial marketers of New Jersey", een organisatie van industriële adverteerders. HU zelde, dat Nederland „een van de beste investeringsklimaten van de we reld" biedt en onderstreept» het belang voor Nederland exportmarkten te ont wikkelen om de levensstandaard van de snel toenemende bevolking te kunnen verbeteren. De punten van belang van het in vesteringsklimaat zo vertelde Bourdrez aan de Amerikaanse zakenlieden, zUn: goed? productiviteit tegen lage kosten sociale en politieke stabiliteit, mogelijk heid winsten over te m»-ken en vrijheid investeringen opnieuw te verplaatsen, vrijheid voor de leiding het beleid te bepalen, het personeel taken aan te wij zen en gemakkelijke toegang tot we reldmarkten. Hjj prees de Nederlandse regering wegens haar „unieke vooruitziende blik" om het Nederlands Instituut een particuliere organisatie op te richten om de Amerikaanse deelne ming aan Nederlandse ondernemingen te bevorderen. De oprichting van een enkele instantie tot dit doel heeft be wezen een zeer gunstig middel te zijn voor besnoeiing van ambtenarij, door dat alle aanvragen van buitenlandse industrieën een voorbewerking onder gaan," zo verklaarde Bourdrez. MEVROUW W. POTTUM BEGRAVEN Bekende ballonvaarster Op de begraafplaats Westduin te Den Haag ls vanmorgen mevrouw W. Pot- tum-Ruitman ten grave gedragen. Deze ballonvaarster van de oude stempel heeft vele opstijgingen meegemaakt met haar echtgenoot W. Pottum. In de ja ren 1905 tot 1935 vormde deze met zijn vrouw samen een beroemd geworden be manning. HU overleed vUf jaren gele den. SCHELPENZUIGER BIJ OUDESCHILD GEZONKEN Twee opvarenden gered Gisteravond is de motorreddingboot „Dorus Rukers" uitgevaren nadat nood seinen waren waargenomen ten Oos ten van Texel op de Waddenzee. Zij ble ken afkomstig te zijn van de 400 tor. metende schelpenzuiger „Catharina* van de firma Doeksen (Terschelling), die op de Wadden gestrand was. De „Dorus Rykers" heeft het schip vlot gebracht, doch tUdens het slejoen naar de haven van Oudeschild is de „Catharina" gezonken. De twee opva renden D. Post en E. Post uit Terschel ling raakten te water, dooh konden worden gered. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 nur) Helsinki eeh. bew. windstil -9 1 Stockholm eeh. bew. wnw 4-6 1 Oslo zwaar bew. windstil -13 0.5 Kopenhagen half bew. nnw 2-2 0 Londen motreeen no 3 2 10 Amsterdam eeh. bew o 8-3 0 Brussel r*eh. bew. o 4-2 3 Earlls eeh bew. o 6 16 Bordeaux lloht bew. zzo 5 3 0 Grenoble mist zw 2-3 0 Nice half bew. nnw 4 7 3 Warschau sneeuw wnw 2 -7 Berllln nevel 2-6 0 Frankfort eeh. bew. o 4-4 0 Mil n chen eeh bew. o 4-7 0 Hürich nevel ono 4-3 1 Genève nevel n 2-2 0 Locarno half bew. ono 1 13 Wenen nevel Innsbrllok mist windstil .11 O zwaar bew. trno 4 6 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2