1954 BRACHT GROEIENDE EENHEID EN KRACHT VOOR HET WESTEN 93ste Jaergang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 31 December 1954 Derde Blad Nó. 28412 Van de groeiende eenheid en kracht van het Westen in 1954 getuigen de foto's (1) en (2) in het midden van deze pagina: de ondertekening van de Londense accoorden door Adenauer (links) en Mendès France op 23 October als hoogtepunt van een lange en moeizame reeks confe renties. en de ontploffing van de eerste volledige waterstof bom op 1 Maart, gevolgd door een tweede op 26 Maart waardoor vele Japanse vissers werden gewond en verminkt. Joegoslavië zoekt steeds nauwer toenadering tot het Westen. Hier (3) laat President Tito vol trots zijn onderscheidingen bewonderen door Koningin Frederika tijdens zijn bezoek aan Griekenland in Juni van dit jaar. Op 5 April over leed kroonprinses Martha van Noorwegen. Onder enorme belangstelling (4) werd enkele dagen later haar stoffelijk overschot ten grave gedragen. Naguib werd voor de zoveelste maal verwijderd als president van Egypte, ditmaal naar het schijnt definitief. Op 14 November overhandigde hij zijn ontslagaanvrage (5). Een stormachtig welkom viel Genevieve de Gallard. de „engel van Dien Bien Ph'oe". ten deel na haar vrijlating uit communistische gevangen schap (6). In de laatste helft van Juni en in Juli was het onrustig in Guatemala De omvang van de demon straties (7) liet geen twijfel bestaan aan de algemene Interesse voor de gebeurtenissen. Op het eilandje Quemoy voor de Chinese kust staan nog altijd nationalis tische soldaten op wacht om een eventuele communistische overval het hoofd te bieden <8>. Tijdens de algemene vergadering der V.N. verloor de internationale politiek een van haar bekwaamste (zy het niet altijd even aangenaamste) diplomaten, de Russische afgevaardigde Wisjinski (9). die aan een hartaanval overleed. Voor de Engelse luchtvaart was het geen best jaar. Het eerste passagiers-straalvliegtuig, de Cornet (10) -reeg een start verbod opgelegd nadat verschillende van deze toestellen op mysterieuze wijze In de lucht waren ontploft ten koste van vele tientallen mensenlevens. Het huwelijk van Prins Jean van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België werd gezegend door de geboorte van een dochter Marie Astrid, die op 21 Februari ten doop werd gehouden (11). Op 21 Januari werd de eerste duikboot, voort bewogen door kern-energie, te water gelaten en „Nautilus" gedoopt (12). Een \an de „grote mannen" van het afgelopen Jaar was Mendès France (13) die de Franse politiek weer vruchtbaarheid schonk en verloste uit steriele onmacht. Toen hij op 17 Juni premier werd. beloofde hij „vrede" in Indo-China binnen vier weken. Het lukte. En het vele wat hy nadien ondernam is tot dusverre ook gelukt.... In verschillende landen werden uitgebreide gebieden geteisterd door rampzalige overstromingen (14). Met een verwonderlijke vitaliteit, geestelijk en llchame- lyk. schynt Churchill begiftigd te zijn Hy vierde op de dertigste November zijn tachtigste verjaardag als een van de grootsten \an de huidige mensheid (15). Zyn loyale oppositieleider" Attlee bezocht met enige andere Labour- parlementsleden (16) communistisch China, zeer tot onge noegen van politieke kringen elders die hierin een onge wenste toenadering zagen. Ook in de Britse sfeer ligt de volgende foto (17). die het moment vereeuwigt waarop de Egyptische premier Nasser en de Engelse minister van Oorlog Head op 27 Juli de accoorden tekenen, die in ontruiming van de Kanaalzone voorzagen Triest was het lot van duizenden vluchtelingen uit Vietnam, die op dergelyke wrakke vlotten (18) eind Juli de Franse evacu atie-schepen voor de kust van Noord-Vietnam trachtten te bereiken na de wapenstilstand. Duizenden kwamen om het leven. Maarschalk Juin (rechts. 19) in gesprek niet generaal Weygand. toen de Franse regering hem ter verantwoording had geroepen over afwijzende uitlatingen ten aanzien van de E DG. Op 1 April kostte dit Juin de hoogste post in de Franse defensie-organisatie. Op 6 Juni werd. tien Jaar na de invasie een imposant monument (20) op het Normandlsche strand onthuld. Een beeld van een der meest dramatische gevechten na de wereldoorlog, de strijd om Dien Bien Phoe (21). De aankomst te Kopenhagen op 17 November (22) van het eerste vliegtuig, dat vandaar op de eerste passagiersdienst over de Noord pool naar Los Angeles vloog en veilig terug kwam. De heldhaftige commandant van Dien Bien Phoe i generaal De Gas tries, die na terugkeer in zyn vaderland uit commu nistische krijgsgevangenschap heel wat entiek te verduren kreeg. De Franse boer Dominici (24) werd veroordeeld wegens de laaghartige moord op de Engelse familie Drum mond in 1952. Vredesduiven krygen in het drukke New Yorkse verkeer niet veel kans. Alleen wanneer, zoals hier (25) op het drukke Times Square tydens een luchtalarm als oefening voor de burgerlyke verdediging de auto's een ogenblik rusten. Oppenheimer, de vader van de eerste atoombom, werd op 12 April uit al zyn functies geschorst omdat men zyn trouw in twyfel trok en men meende, dat hy de Amerikaanse productie van de waterstofbom had belemmerd (26). En tenslotte een zonnig plaatje: 100 vorsteiyke personen maakten in Augustus een vacantietrip op het Koninklijke Griekse jacht Agamemnon en bezoch ten de mooiste bezienswaardigheden rond de oude w ereld zee (27).

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5