LEIDSCH m DAGBLAD Weifelende Franse Kamer stelde beslissing opnieuw uit WEERBERICHT Vijf en twintig landen voor Bandoeng uitgenodigd 93ste Jaargang DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 No. 28411 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slnge'1( Lclden Glro No 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwerf6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nu wordt er vanmiddag 5 uur gestemd over vertrouwenskwestie inzake herbewapening van West-Duitse Bondsrepubliek (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Het Franse parlement is om kwart over twaalf vannacht opnieuw terugge schrokken voor de beslissende stap. Op dat moment werd namelijk de stem ming over de vertrouwenskwestie inzake de Duitse herbewapening om proce dure-overwegingen door het Kamerbureau tot vanmiddag 5 uur uitgesteld. Wel echter heeft de Nationale Vergadering, met 287 tegen 256 stemmen, zich accoord verklaard met toelating van West-Duitsland tot de NAVO en van gelijktijdige deponering van de ratificatie-oorkonden van de Parijse accoorden en de Saarovereenkomst. Direct op de slotstemming, die dus van middag nieuwe incidenten voorbehouden gehouden zal worden, zal de Kamer een uitspraak doen over twee resoluties. De ene resolutie is afkomstig van de boeren-afgevaardigde Loustanau- Lacau, die zich deze laatste week sterk heeft geroerd en ir wiens tekst opnieuw het Duitse gevaar boven het Russische gevaar wordt geplaatst. De andere resolutie is ondertekend door een aantal „Europeanen" en daarin wordt de regering uitgenodigd de eenwordingspolitiek (integratie) voort te zetten. Eenzijdig betoog van Herriot en schrijve elf rapporteurs, mocht men het gisteren al wel bijvoorbaat uitgeslo ten achten, dat zich nog vele nieuwe gezichtspunten zouden openbaren. Dat is dan ook nauwelijks het geval geweest. De Gaullist Palewski de reeds ge noemde Loustanau-Lachau, de conser vatieve generaal Aumeran en tenslotte vooral de ere-persident, de 81-jarige ve teraan Edouard Herriot, waren de voor naamste opposanten, en ze hadden hun kruit eigenlijk allang verschoten voor hun geschut in stelling werd gebracht. Guy Mollet was de belangrijkste voor stander van de accoorden en in zijn uit voerig en intelligent betoog, waarmede hg de communisten nog als eens dwars zat. werd de regering de warme instem ming van deze fractie van haar meer derheid verzekerd. Alleen Herriot die onverwacht, en zoals gewoonlijk van z(jn bank voor een speciale microfoon het woord voerde, gaf nog een speciaal accent aan het optreden van de tegen standers van de Duitse hcrbcwinening door op de „morele plichten" van Frankrijk te wijzen elke handtekening van enige verdragstekst te allen tijde te respecteren. Verminderde kansen Men acht de kans, dat de West- Duitse bewapening zal worden goedgekeurd, thans geringer dan wanneer de kwestie Woensdagavond in stemming zou zijn gebracht Hoewel de vrienden van Mendès- France geen geheim maakten van hun vrees, dat de West-Duitse be wapening zal worden afgewezen, menen politieke waarnemers even wel. dat de kans op aanvaarding nog steeds iets groter is dan de mogelijkheid van afwijzing. Ofschoon een resolutie uiteraard van veel minder belang is dan een amende ment, zal het „naspel" van de twee re soluties toch niet van betekenis zijn ontbloot. De regering, die bij monde van PMF zeker ook haar duit in het zakje zal moeten werpen, wordt door deze controverse nu immers nadrukkelijk verplicht een keuze tussen de Europese en meer neutralistlsche opvatting te doen. In het eerste geval riskeert ze nieuwe moeilijkheden, in het bijzonder met vele Gaullisten, die voor alles nog steeds met de Russen willen praten. Prins Bernhard in Carré Gisteravond heeft, bijna geheel onop gemerkt temidden van het publiek in de uitverkochte zaal, Prins Bernhard ver gezeld door zijn moeder Prinses Armgard met een gezelschap een bezoek gebracht aan het circus Strassburger in theater Carré te Amsterdam. De Prins volgde met grote aandacht het programma en toonde vooral veel belangstelling voorde paardennummers. Koningin en Prinsessen genieten in Sankt Anton H.M. de Koningin en de Prinsessen Beatrix. Irene en Margriet hebben Dins dagmorgen haar intrek genomen in hotel .Rost" te Sankt Anton. De Koningin en haar dochters genie ten thans van het prachtige weer. De sneeuw is weliswaar wat hard. maar er is reeds intensief op ski's geoefend. Ook heeft de Koningin verscheidene afdalin gen gemaakt o.a. van Galzig en van St. Christof uit. De Koningin en de Prinses sen hebben dezelfde gidsen die zij twee jaar geleden hadden. Deze vergezellen haar op de ski-tochten. Vluchtelingenhulp 2.653.000 Bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 is opnieuw f. 58.000 binnengekomen. De stand van de actie is daardoor ge worden: f. 2.653.000. f Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt, overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Kouder vooral in het Oosten van het land. (Opgemaakt te 10 uur). Kouder weer Het KNMI deelt mede: Gedurende de laatste twee dagen tra den belangrijke wijzigingen ln de alge mene luchtdrukverdeling op. Boven Scandinavië en het Oostzcegebied steeg de luchtdruk aanzienlijk na het wegtrek ken van de laatste van een serie Oceaan depressies naar West-Rusland. De luchtdruk is nu in Midden-Zweden en Noorwegen reeds hoger geworden dan in onze omgeving, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat koudere, over Duitsland .-iiiwezige lucht bu zwakke, later matige Oostelijke tot Zuid-Oosteltjke winden langzaam over ons land zal uitvloeien. Momenteel komt langs de Oostzee, Duitsland en in Polen echter nog ner gens meer dan lichte vorst voor. Door deze ontwikkeling zal aan het zeer zachte weer in ons land een einde komen en ls later ook lichte vorst mo gelijk, waarbij de temperaturen in het Oosten van het land enkele graden la ger zullen zijn dan in het Westen. Op de Oceaan neemt de depressieac tiviteit weer toe, doch deze nieuwe de pressies zullen hun invloed de eerste paar dagen niet tot over het vasteland van West-Europa kunnen uitbreiden. 31 DECEMBER. Zon op: 8.49 uur: onder. 16.38 uur. Maan op: 11.17 uur: onder: uur Hoogwater te Katwijk te 6.58 en 19.17 u Na tien dagen parlementaire debatten over de Duitse herbewapening die bo vendien nog werden ingeleid door zegge Tarieven Jeugdherberg- centrale omhoog? De tarieven van de Nederlandse Jeugdherbcrffcentrale zullen waar schijnlijk in 1955 enigszins moeten worden verhoogd. Dit Ls niet alleen een gevolg van het voortdurend stijgende kostcnpcil. maar ook van in de oorlog opgelopen achterstand, die nog steeds niet is ingehaald. Dit is gisteravond medegedeeld door Het ie net tien Jur geleden. 70 Mor- v°?™ltcr "tj" JHÏÏS;,? A de men de oude stem vso Herriot res- S'ÏÏ'SÏÏ.'ÏÏ gen. dat een man. wiens hoge opvatting al reniïi'le jen van het ere-code door niemand kan J^-jang bestaan tan de worden betwijfeld hij doelde natuur- hnlf Jaar geleden, ate jubileumgeschenk lijk op generaal De Gaulle zijn naam is toegezegd door de AN W3. plaatste onder een verdrag met Sovjet- De heer Van d.s betuigde zijn spijt Rusland. En met dat verdrag verkeren. I over het uitblijven van regeringssubsidie, hoe men het ook keert of went, de ac- maar verklaarde te hopen dat deze nu coorden van Parijs in rechtstreekse te- n:et meer lang op zich zal laten wachten, genspraak. Hoezeer ik. zo besloot Her- Voor het eerst sinds her bestaan van riot, de huidige premier ook vereer, ik de N J H C.. aldus de heer Van Dis, heeft mag niet nalaten nog eetmaal met in 1954 het aantal overnachtingen de klem te waarschuwen tegen de woord- 400.000 overschreden Daaronder waren breuk die hfj. uit naam van Frankrijk. 100.000 van buitenlanders Het aantal nu met zijn hoge verantwoordelijkheid overnachtingen van Nederlanders in bui wil dekken. Slot op Pag. 2 tenlandsc Jeugdherbergen wordt geschat op 130.000. Verbazing in Washington en Londen Overwinning voor Peking? De vijf Aziatische premiers, die te Bogor confereerden, hebben besloten 25 landen uit te nodigen voor het bijwonen van de Afrikaans-Aziatische confe rentie, die volgend jaar in April in Bandoeng zal worden gehouden. Tot die landen behoren o.m. gelijk gemeld communistisch China en Japan. Tot de onderwerpen, welke op deze conferentie zullen worden behandeld behoren: economische samenwerking, algemene stappen om de wereldspanning te ver minderen en de atoombom. De uit te nodigen landen zijn: Afghanistan, Cam bodja, de Federatie van Centraal Afrika, de Chinese Volksrepubliek, Egypte, Ethiopië, de Goudkust Iran, Irak, Japan, Jordanië, Laos, Libanon, Liberia, Lybië, Nepal, de Philippijnen, Saoedi-Arabië, de Soedan. Syrië, Thailand, Turkije, Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam en Yemen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat aan de landen, die uitgenodigd worden, verzocht zal worden de minister-president, of de minister van Buitenlandse Zaken te zenden. Het verzoek aan de ontwapenings commissie om onmiddellijk het door de premiers uitgesproken beroep op de be trokken landen om proeven met atoom- en waterstofbommen te staken, in over weging te nemen, kan worden be schouwd als een uitspraak van de be zorgdheid van de vijf landen over de ontwikkeling van steeds vernietigender wapens. De Afrikaans-Aziatische conferentie welke gelijk gemeld in de laatste week van April te Bandoeng zal wor den gehouden, zal niet alleen onder auspiciën staan van Indonesië, maar van alle vijf landen die te Bogor bijeenkwa men. Een secretariaat, waarin deze vijf vertegenwoordigd zullen zijn. zal voor bereidingen treffen voor de grootste conferentie die ooit in dit deel der we reld is gehouden, vooropgsteld uiter aard. dat de uitgenodigde landen de in vitatie zullen aanvaarden. Men heeft daarin kennelijk alle vertrouwen. Doeleinden De doeleinden van de Aziatlsoh-Afri kaanse conferentie zijn volgens het communiqué als volgt: 1) het bevorderen van de goodwill en samenwerking tussen de landen van Azië en Afrika, het nagaan en bevor deren van hun wederzijdse zowel als hun gemeenschappelijke belangen en het vestigen van verdere vriendschap pelijke en goede nabuur-betrekkingen. 2i Het bespreken van sociale, econo mische en culturele problemen en be trekkingen der ter conferentie vertegen woordigde landen. 3) Het bespieken van problemen, die van bijzonder belang zijn voor de vol keren van Azië en Afrika, dat wil zeg gen problemen betreffende de natio nale souvereiniteit, het racisme en het kolonialisme. 4) Het nagaan van de positie, die Azië en Afrika en de daarin wonende De vijf premiers willen bereiken, dat zoveel mogelijk van de 25 landen aan de conferentie zullen deelnemen en zij hebben daarom geen enkele voorwaarde aan de uitnodigingen verbonden. Economische problemen Van groot belang achtten waarnemers hetgeen de premiers hebben verklaard ten aanïaen van de wenselijkheid van samenwerking op economisch gebied. Men nam met zeer veel interesse ken nis van een uitspraak van de premiers, dat een commissie ter bestudering van economische vraagstukken van gemeen- sch?ppelijk belang dient te worden op gericht. Zij merkten op. dat het com muniqué over economische vraagstuk ken van ..Aziatische landen" sprak en niet van „Afrikaans-Aziatische landen". Men meende, dat overigens deze be perking het aantal problemen in dit volkeren in de wereld van vandaag in- j opzicht niet tot een of enkele reduceert, nemen en het nagaan van mogelijke bij- I gezien de grote verscheidenheid van drage. die zij kunnen leveren voor de I economische problemen, waarvoor de bevordering van de wereldvrede en de verschillende Aziatische landen zich internationale samenwerking. 1 zien gesteld. Uren - dagen - maanden - jaren... Elfduizend arbeiders van Standard (Coventry) in Directie van de BEA aanvaardt uitdaging van wroeters staking gegaan I ventry hebben besloten vandaag de ar beid neer te leggen. Zij eisen, dat \ier ontslagen vertrouwensmannen der vak beweging weer in dienst zullen worden I genomen. Van de zijde der directie is I echter duidelijk gemaakt, dat hiervan i geen sprake zal zijn en dat de bespre kingen over de weder-aanstclling (Van onze Londense correspondent) Alom in Engeland laait de arbeids onrust op. Elfduizend arbeiders van de negen arbeiders, die voor onbepaalde tijd Slot op Pag. 2 Standard-automobiel-fabrieken in Co- geschorst zijn. niet zullen kunnen begm- nen voordat de staking is afgelast of geëindigd en het conflict moet norden beschouwd als een krachtmeting tussen van vertrouwensmannen der en de bedrijfsleiding, welke een jaar geleden besloot, dat de werk zaamheden van de vertrouwensmannen tot hun eigen afdelingen dienen te wor den beperkt. tt -1 T~v T 1 beschouwd Jeugdige prins Non Juan Carlos bp£ gaat in Spanje studeren Zijn vader werd het eens met generaal Franco Generaal Franco en de Spaanse kroonpretendent. Don Juan. zijn het er over eens geworden dat Madrid na 6 Januari (het traditionele feest der „koningen"), de officiële verblijfplaats zal worden van de zestienjarige j van Don Juan: Don Juan Carlos. De generaal en Don Juan begonnen hun besprekingen Woensdagochtend om 11 uur in het landhuis van een Spaanse edelman, het „Palacio de las Cabezas". te Casatejada: Zij spraken gedurende in totaal negen uur over de opvoeding van de jeugdige prins, die Franco als op volger wenst Deze historische bijeenkomst droeg een geheim karakter. De vorige ontmoe ting van Don Juan en het Spaanse staatshoofd had in 1948 plaats op het Dit nimmer bestaat alt 10 pagina's generaal Franco. Zij spraken hetzelfde onderwerp. Overeengekomen is. dat Don Juan Carlos, die zijn examen middelbare school reeds gedaan heeft, zijn studie en vorming in Spanje zal voltooien, „om zijn land heter te kunnen dienen, gege ven de plaats, die hij in de dynastie inneemt". Er is overeenstemming bereikt over het studieplan en er is iemand aange wezen. die namens Don Juan zal toezien op de opvoeding van Don Juan Carlos. Voorts wordt medegedeeld, dat Don Juans tweede zoon. Don Alfonso, even eens zijn studie in Spanje zal voort zetten. De disciplinaire actie door de directie te een gevolg van het feit. dat de ver trouwensmannen instructies van de be drijfsleiding in de wind hebben geslagen. Op de dag voor Kerstmis werden negen arbeiders geschorst, want hoewel zij be reid waren de hun opgedragen taak te verrichten, weigerden zij dit te doen uit vrees voor strafmaatregelen van de zuda van de vakbonden. De vertrouwensman- nen zullen worden gesteund door de Lon. dense havenarbeiders, die zolang het i conflict duurt zullen weigeren Stan- I dard-au;o's te verschepen. Het dispuut bil de Standard-fabrieken vertoont overeenkomst met de moeilijk heden bij de Br.ts-Europese luchtvaart maatschappij, de BEA. waar eveneens een strud gaande te tussen de vertrou wenslieden der vakbonden en de leiding van het bedrijf. De toestand is ook daar nog steeds gespannen. Gisteren werd een vakbonds-functlonaris. die het grootste deel van de tijd van de firma opeiste om zich aan vakbewegingszaken te wijden, ontslagen. De door hem ont ketende actie leidde een dae of wat geleden tot schorsing van 315 leden van het technisch personeel, die daarna voor het grootste deel weer ziin aangenomen nadat zil verklaard hadden zich voor taan strikt aan de voorschriften van het bedrijf te zullen houden. Het onslagbesluit van de functionaris in kwestie schijnt genomen te zijn nadat de voorzitter van de luchtvaartmaat schappij overleg had grpleecd mei de leden van de regering. De BEA heeft de uitdaging aanvaard bepaalde krach ten. die waarschijnlijk me( politieke be doelingen ondergronds in het bedrijf aan het wroeten zijn. Behalve hii de spoorwegen broeit het thans ook bij het middelbaar onderwijs, waar de vereniging van h'Mpleerkraehten met staking dreigt Indien de salaris eisen niet worden ingewilligd. De twee fabrikanten van ..Stalinon". het medicament, dat in Fraukri;k aan 102 persojven het leven heeft gekost. zijn we gens doodslag door onvoorzichtigheid" ln staat van beschuldiging gesteld De be schuldigden. Georges Feullet en Lëon Dc witte dood sloeg weer tor in Zwitserland. Versplinterde resten van landhuizen in Lourtier worden opgeruimd. Niet tot 1 April maar tot 1 Mei In tegenstelling met de publicatie in de Staatscourant, heeft de Directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer de KNAC thans bericht, dat de gelegen heid tot het merken van koplantaarns (van in gebruik zijnd- motorrijtuigen» welke tot een reeds goedgekeurd merk en tvpe behoren, doch nog niet van het, „Rijkskeurmerk" waren voorzien, nog tot 1 Mei 1955 wordt opengesteld.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1