//Zie de maan schijnt door de bomen" „Een teugje maar, niet méér, sis.; SINTERKLAASVERHAAL WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAG BLAD - ZATERDAG 4 DECEMBER - PAGINA 4 Voor Marjoke was slechts het béste goed genoeg, en sommige van zijn ge dichten bevielen hem al lang niet meer Maarten Leeksma schroefde welge moed zijn vulpen los en in zijn karak teristieke handschrift schreef hü het vérs van ziin leven: De Sint kocht dit voor jou, Marjoke, Hij ziet je vaak's roken. Hij hoopt dat Je ervan geniet. Want Sint is heus de kwAAdste nietl Even streek zijn hand liefkozend over het witte pakje met het gouden koordje. Marjoke. een naam voor een gedicht, een meisje voor een gedicht! Dan vatte hij fluitend zijn hoed Maarten Leeksma pelde, uitermate verbaasd, een tinnetje Ramelli's uit een smetteloos wit papiertje. Ietwat uilig bestaarde hij een bekend gouden koordje. Dan las hy belangstellend het rüm. Het liep goed. Ze bezat gevoel voor rhythme, Marjoke. Maar waarom? Als je het goed bekeek, bestonden er twee mogelyk- heden. Even systematisch rangschikken, Maarten Leeksma! Ze dacht, dat het van een Ander was en stuurde het tin netje aan hem. Maarten, omdat ze ten eerste rilde van die ander en zijn even tuele attenties en(of) ten tweede, om dat ze hem, Maarten, gewoon een plezier wilde doen. Ja, ja. die laatste mogeiyk- heid was zéér aantrekkelijk te noemen Maarten glimlachte en zUn ogen glans den. Maarre.... misschien wist ze wèl, hoedzaam een elastiekje omh^ 6 Het goeden koordje aS.ÏÏI by na teder in een mooi houtsnywerk. Zie zo. dat. was aH wederom schreef hy een vrolijk v*3 ogen straalden y ie«Zl Marjo kreeg de bonte marset»!,!, dat ook niet in dat SintSÏÏIN Maarten grinnikte, o neen haalde slechts van een 'tv lekynl n BEDUUSD opende Marjoke tm getinte doos met llcht-m.B Groene vogels knikten K schitterden en oranje bloemen fig hun kopjes scheef. Die ellendig. door Heieen Vollewens ZEG MARJO. je raadt nooit met wie ik gisteren naar de bios ben ge weest. Met MAarten! Yvonne van La er plaatste deze volzin Uiterst voldaan, terwyl zy haar keurig Verzorgde handjes huiverend uitstak naar de vurige vlammetjes van het gas haardje. En was het een aardige film? in formeerde Marjoke neutraal, verwoed verder breiend aan het ingewikkelde wijnrode jumpertje. Een aardige film??? Yvonne's blau we poppenogen staarden verbaasd naar Marjo's effen gezichtje. Het was zéér zonneklaar, dat zy een ietwat andere reactie meende ontketend te hebben. Oh, het ging wel, zei ze wat ach teloos. Iets Italiaans geloof ik. Ik heb er eeriyk gezegd niet zo op gelet, besloot ze geheimzinnig, peinzend de wazige wolkjes van haar sigaret na ogend.... Marjo stond op en schoof het gordijn wyd open. zy keek naar buiten, waar het donker was en guur. De zware v olken hingen laag en het zag er naar Uit. alsof er sneeuw zou komen. Niet de volle witte vlokken, die van het win terlandschap een toverland kunnen ma ken, maar de échte Novembersneeuw, die, vermengd met mist en regen, on- middeliyk aan het smelten slaat. Alles zou dan nog grauwer worden, dan het al was. NovemberBestond er nog een maand, die zo hopeloos triest was? Mar joke huiverde even. Over een paar dagen is het al weer Sinterklaas, babbelde Yvonne verge noegd verder, coquet haar krullenkapsel bevingerend. Gezellig al die geheimzinnige pak jes aan je deurknop. Vorig jaar kreeg ik nog die dure fles parfum van Luuk. Arme LuukIk geloof heus. dat ik Maarten veel aardiger vind. Marjo. Luuk is zo gewoon, maar Maarten denkt na over de dingen, eh.... ik bedoel Yvonne raakte verward in haar ziel kundige ontleding. Meestal was haar psychologisch inzicht niet zo formidabel te'noemen en haar terminologie betref fende het manneiyk geslacht- varieerde slechts van „enorm vlot. zeg1' tot „intens melig, werkelijk". Luuk is een beste kerel. Yvonne, constateerde Marjoke kort. en wat Maarten betreft Marjo nam peinzend een slokje warme thee. In gedachten beleefde zy de avond opnieuw, toen Maarten plotseling binnenviel als vriend van Arnold, haar oudste broer, die zyn verjaanlag vierde. Groot-, stoer en blond was hü. Maarten Leeksma, en er ging een geweldige rust van hem uit. Alle meisjes kakelden al ras als een troepje bedrijvige kippen om hem heen. maar zyn ogen bleven tijdens het vlotte gesprek ernstig en wat afwezig. Marjoke had zich een beetje izydig gehouden van het drukke ge doe. maar telkens w'erd haar blik ge trokken naar een paar felblauwe ogen Maarten Leeksma had pas een gedich tenbundel gepubliceerd, en nu werkte hij aan een roman. Rustig rookte hy zijn pijp en hij leek onverstoorbaar. Van al het lawaai rondom ziin leunstoel scheen hy niets op te merken. Yvonne en Daisv kwinkeleerden om het hardst ziin oren rood. en Luuk Ver heul, Yvonne's vriend, zat vergeten in een hoekje Toen plotseling had Albert, de nuch tere zakenman, een felle aanval gedaan op de moderne dichtkunst. Volslagen wAAnzln, als je het mij vraagt, had hy betoogd, zijn wysvlnger bezwerend opgeheven. Alleen wat uit gestoten klanken zonder enige glans of schoonheid. Dat durft men tegenwoordig een vérs te noemen! Van rym of rhythme is niets meer te besjaeuren. Kun jy dat nu appreciëren. Maarten? Jy schrijft tenminste gedichten, waar een normaal mens by kan. Och, Albert, was Maartens reactie geweest. Wat zal ik je zeggen, kerel? Ik houd bv. helemaal niet van snybo- nen, maar daarom zyn snybonen op zichzelf een best voedsel. Dat ik ze niet mag, hgt aan m y en niet aan die arme bonen! Zo is het ook met de mo derne dichtkunst. Als 1e in staat bent om die verzen aan te voelen, dan kun je er werkelijk véél In vinden. Snybonen en gedichten zijn na tuurlijk niet te vergelyken, had Albert Bwaarwichtig betoogd. Waarom niet? Voor sommigen gaat het geestelyk genot, dat zy uit gedichten puren, uit boven het voedsel, dat zy uit snybonen halen, en voor anderen voor de meesten. dat geef ik toe is het precies andersom. Dus Albert, er bestaat wel degelijk verband. Maarten knipoogde eens vrlendeiyk naar Albert, die werkelijk volkomen verstoken was van enig artistiek gevoel. Ach rare snijboon, lachte deze, en bet gesprek werd weer algemeen. Maar Maartens ogen. die bij de snij bonen vroiyk getinteld hadden, waren weer dromerig en afwezig geworden en daarom geloof ik. dat ik ewArte pumps koop. keuvelde Yvonne ondertussen onversaagd door. Die staan tenslotte overal bil. Hemeltje, is bet al zó laat! Ik vlieg! Haastig haalde zij een gifgroen kam metje door haar rossige haren en dan verdween ze, vlot en elegant. Terwyl Marjo haar uitliet begon het te sneeu wen, zacht en vredig. Maarten en Yvonne, overpeinsde Marjo verdrietig, haar breiwerk zorg vuldig oprollend. Ik dacht heus. dat Maarten het wat dieper zou zoeken. Yvonne Is erg mooi, dat is waar, maar zal ze ooit lets van zyn gedichten be grijpen? Marjoke reikte naar een klein blauw" boekje In haar kast. Even bladerde zy er In. dan zette ze het. weer resoluut tussen haar andere boeken.... OP SINTERKLAASAVOND pakte Maarten Leeksma uiterst behoed zaam een tinnetje dure sigaretten in. In gedachten hoorde hy een lieve stem: Rook jy Ramelli's. Maarten? Ik ook. Ja. dat- was goed beschouwd het enige, wat ze ooit tegen hem gezegd had. Marjoke. Een paar keer had hy haar nu ontmoet, maar zii bleef op een afstand, wat trouwens heel wat aan- trekkelyker was dan die andere kin deren. die zich zo aan hem opdrongen, zoals Daisy en Yvonne. Yvonne werd helemaal een penibele kwestie. Stond hy laatst in de rij voor die Italiaanse film van Rossellni. die zo meesterlijk moest zyn, toen hy plotseling haar kraalstem hoorde Oh Maarten, wil je voor mij mis schien ook even een kaartje nemen? Ja, zo was ze. Yvonne, ten voeten uit. Hy meende eigenlijk dat ze zo goed als verloofd was met Verheul, die zee officier. Enfin, de hele avond had ze naast hem zitten coquetteren in de 6talles en op de meest ongelegen ogen blikken was ze gaan converseren over de meest oninteressante zaken. De prachtigste natuuropnamen lieten het lieve kind hóórbaar ijskoud, want dan zanikte ze juist steevast over iets zeer onbenulligs. Brrrr. neen. dan Mar joke! Zeldzaam apart gezichtje had dat meisje, lief en gevoelig, dat zag je zo. Toen hy laatst even bij Arnold aanliep, zat ze In „Grenzen" te lezen van An- thonie Donker. Ze hield dus van ge dichten Dadelijk zou hy het tinnetje Ramelli's aan haar deurknop gaan hangen. Even had hy nog aan zyn eigen dichtbundel gedacht, maar dat was te opzichtig en ook te zelfbewust, als je het goed bekeek. DrE VERVELENDE Hendrik! Marjoke tuurde duister naar een tinnetje Ramelli's en las met een boze rimpel boven haar grappig neusje het fraaie rym. Die jongen altyd met zyn dure cadeautjes! Hij wilde het maar niet afleren. En hi) wist best. dat ze niets om hem gaf. helemaal niets. Nu weer die dure sigarettenHendrik wist natuurlyk precies, wat zy rookte. Hy hoorde Rob. haar jongste broer, ge woon uit. Hendrik met ziin knetterende motor fiets en zyn conversatie, die zich slechts bewoog op het gebied van de bokssport, waar zy van walgde. Ze stuurde de siga retten rustig weer terug. Maar och, wat gaf het? Hendrik gaf de moed niet op hoor, hij bezat de huid van een olifant Maarrezijn handschrift viel haar mee. Die kleine, bilna artistiek ge vormde letters hoorden helemaal niet by hem. Dan kleurde ze diep. Zou ze Maarten die sigaretten sturen? Hii zat tenslotte ook maar alleen op ziin kamer op Sin terklaasavond, de gezinsavond by uitne mendheid. zyn ouders waren jaren ge leden gestorven. Per slot van rekening hadden zijn prachtige gedichten haar veel gegeven.... Enne.... hy hoefde immers niet te weten, dat het van hAar kwam. Tegenwoordig rookten alle meisjes uit haar kringetje Ramelli's, vanwege de interessante jonge dichter! Marjoke vatte haar ballpoint en wrochtte het volgende rym: De Sint kocht dit in Spanje's dreven voor een dichter uit het lage land. Moge dit wéér Inspiratie geven voor verzen van des dichters hand! Zie zo, zo ging het wel. Tevreden haalde ze een smetteloos papiertje uit haar kastje en peuterde voorzichtig de knopen uit het goudem koordje. Dan pakte ze neuriënd haar Teddy-toppertje van de kapstok.... MENSENKINDEREN, wat een ge vaarte! Van wie zou dat zyn?! Maarten Leeksma staarde vol af grijzen naar een felkleurige doos marse. pein met lila linten, vol met groene vogels en oranje-witte bloemen, opge doft met rose en zilveren sterren. Wat een kleurengamma! Wie stuurde nu zo iets vrouwelijks aan hém? En natuur lijk geen gedicht erbij. Iemand met zo'n artistieke wansmaak was trouwens niet in staat zelfs een kreupelrijm te scheppen. Brrr, afschuwelijk! Hij stopte wat onthutst zyn pijp en gaf de zoete doos een duwtje. De groene vogels bib berden bedeesd en de oranje-witte bloe men wiegelden. Verdraaid, daar ging alweer de bel! dat die Ramelli's van hem. Maarten, waren, en stuurde ze ze rustig terug, omdat ze rilde van zijn attenties. Die mogelijkheid zou zéér onaantrekkelyk zyn. Maar hij grynsde plotseling breed dan zou ze er niet zo'n opvallend aardig gedichtje bij sturen. O zo, Maar ten Leeksma. deduceren en combineren. Sherlock Holmes zou het je niet ver beterd hebben, jongeman! Hij stond op en schoof de gordijnen wyd open. Zie de maan schijnt door de bomen, zong een kinderkoortje zacht. Jes door de radio. Maar dat deed Moe der Maan blijkbaar alleen maar in over- drachtelyke zin, want het was pikdon ker en er viel geen ster te bekennen. Wat nu? Natuurlyk, hii wist het al. En terwijl hij tevreden een geurige Ramelli opstak uit zyn eigen tinnetje, pakte de dichter uit het lage land voorzichtig de doos marsepein in. terwyl hy er be- Moet je nu zo'n doos zien. rig en protserig, net zoals En natuurlijk hield hy het cadeau, zoals ieder Nee, hoor, de zyn geld smeet was ook gaf er jaardag was hij er zelfs komen zetten, waaronder een bons van drie pond. Er was n dicht bij ook Eigenlijk had wel een beetje medelyden want hy had zich terdege Dit is nóg iets voor wat vast veel vreugd De Sint houdt niet maar de inhoud is De Sint houdt niet van Stuurt jou daarom de Hy weet dat het jou best ;a ALS U vanavond of morgen avond het grote feest van de Sint viert - ik raad U „doe t vanavond", dan kunt U morgen uitslapen en rustig ge nieten van wat U zult krygen - moet U er goed aan denken.dat Sint ieder ogenblik by U kan b.nnen vallen Misschien door de voor-, mis schien door de achterdeur, maar hoogstwaarschynlyk door de schoorsteen. Die route kent hy vanouds 't best en Sint is. on danks z'n hoge leeftyd, nog een deksels goede gymnast. Dat hoorde ik van Piet. toen hy net even de hoek om kwam rennen op zoek naar enkele sur prises, die hy beslist nog voor z'n chef moest Inslaan. tE staat verbaasd over wat I Sint nog presteert", zei J Piet. „Zelfs met z'n mijter op en z'n tabberd om. slingert hy zich van dakgoot naar dakgoot, zonder er spit van in z'n rug te krygen. In de kou voelt hy zich bést. Dat is-ie gewend en 't is ook een kwestie van oefening. Wie 't over z'n ouwe botten heeft, loopt kans tot de orde geroepen te worden. Hy zal U voor een klau- terpartytje uitnodigen en ik weet wel, wie er dan naar bene den komt tuimelen. Hy beslist niet! „U hebt er geen notie van", zo ging Piet verder, „hóe handig Sint met z'n schimmel manoeu vreert. Die schimmel is natuur lyk niet een gewone schimmel, maar een, die van jongsaf in al le knepen van ons vak door kneed is. Sint hoeft maar even door z'n baard te fluiten en z'n „wit te" komt al om de hoek van de schoorsteen gluren in de hoop op een klontje. Wat mezelf betreft: ik heb de grootste moeite om hem by te benen, want voor een zwartje, gewend aan de zon, valt de kou niet mee en die slaat wel eens op m'n spieren. U zult me niet geloven, maar Sint is me altijd de baas als 't er om gaat het vlugst by die kindertjes te komen, die 't hardst om hem roepen". ENFIN, kykt U straks zélf maar. Vanavond al gaan we met ons drietjes op pad. Het pad over de daken, wel te ver staan. Kyk dan naar boven, en U zult zien, hóe handig Sint is. denk een beetje Neen maar, die Maarten, hyOm haar die ogen een grote vogels staarden en gouden sterren straalc delyk tegemoet. Razend gels en bloemen, linten en haar divan. Denk een lyn! Yvonne streek nerveus inderdaad iets te ronde heupt als je het goed bekeek nas aardiger ::de hulj Hy staat eenvoudig voor niets! Dat móet ook. want er zyn zóveel kinderen en zóveel oude ren die naar hem uitzien, dat we voor een „langzaam-aan-ac- tle" geen tyd hebben. „Snel, snel" luidt het parool. De avond duurt kort en ie dereen moet aan de beurt ko men. Daarom lopen we bij U maar éven binnen. Grsfag klinkt Sint dan op z'n eigen gezondheid. Eén teugje maar, niet meer. Want hy moet hoofd en hart koel houden, om niet van de daken te vallen. Dat zou z'n reputatie van be hendig klimmer schaden en bo- dien blyft hy graag jong, om nog jaren kinderen en grote mensen bly te maken. Dat éne teugje kan er altyd wel af, als hy bij U binnenwipt! Als hij weer wég is, kunt U - wat my betreft - Uw gang Aldus de zorgzame Piet, zon der wie Sint niet graag op stap gaat. FANTASIO EEN paar weken later J-. en Yvonne hun verloving niets-vermoedende dicht lage land zyn hartelijke r aanbood aan het jonge p; zyn felblauwe ogen zo'n hauta uit Yvonne's ronde dito, dat zijwaarts zwenkte en een weina meld plaats maakte voor feliciterende tante. Wat hy zyn troost bii een verse ontdekte naast hem plots no| ret, die echter een beetle bib aanschouwde Marjoke. geklew wazig cocktailjurkje. Maar 21] naar hem, neen, ztl staarde al raar een breedgeschouderde die met een klein rond meii kielzog, recht op haar af ste Marjoke mag het 't ee schalde een luide ba-s. Kiik jo. dAt is nu Betsy! De jongi H het lachende meisje trots bij «1uu schouder, en toonde haar. al^ byzonders aan de onthutste 1 Zy is dol op motorrijder! en haar broer is bokser, hè! Ja Hendrik, sprak h| meisje zoet. en haar blcekbl| staarden aanbiddend op ni jongeman aan haar zlide. Op Sinterklaasavond officieus, besloot Hendrik te« tirade. Hè Betsy? 1 Ja Hendrik, beaamde lieftallig, haar hoofdje schu^™ En met Kerstmis cieel. hè Hendrik? Dan verdwenen zii innigl de warrelende mensenmenietl Een Ramelli smaakt toci beste, als je ergens niet uit hè Mario? klonk een diepeM haar. Het was Maarten Hu recht aan. Marjoke bloosde Maarten schoof de open. De maan scheen gondel zend naar binnen en vele sm keiden aan het zwarte nuvn f hemel. H Op Sinterklaas scheenM niet door de bomen. Maarten zacht. Maar zy vanavond terdege haari haalt. Gaan we samen de het lifkt mij de moeite ---1 dat wy elkaar heel veel tj hebben, meiske Op een asbakje in de "'TJL- bank lagen stil en vereetei] opgerookte Ramelli's. Zond» van die dl'.- - Hendrik? lispelde Betsy zui even later weer raannvs*^^ -"n™ cn of. M.amde »d<» mondig. Sommige f woon met geld. hè Betsj

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10